Koning Van Kempen regeert Kania op kracht naar wereldtitel 5 T Goede prestaties op NK voor junioren Hoofdprijs voor Müller Drukte van belang in Ankeveen Geen cadeautje voor kroonprins Hagen Schijnt de zon9 is het nog niet goed. PAGINA 12 MAANDAG 2 FEBRUARI 1987 Tiende plaats voor Van Gennip SAINTE-FOY (GPD) - Evenals Hem Vergeer heeft Karin Kania in de aanloopfase van de grote toernooien vergeefs naar de grote vorm gezocht. De Nederlandse allrounder brak dat het vorige weekeinde op en verspeelde zijn Europese titel. Karin Kania moest al haar fysieke kracht aanspreken om een aanval op de mondiale sprinttroon te overleven. Op de vrij zware Canadese ijsvloer in Sainte-Foy moest de meest suc cesvolle schaatsster aller tijden tol het uiterste gaan om de Ameri kaanse dreumes Bonnie Blair tot de orde te roepen. Met twee enor me krachttoeren op de kilometer baande Karin Kania zich een weg naar weer een wereldtitel: haar ne gende. waarvan ze nabij Quebec het halve dozijn op de sprint be reikte. Het aanstaande weekeinde reeds kan Kania de magische tien van Eric Heiden evenaren, zij het dat de Amerikaan drie wereldtitels op streek als junior. Een deel van haar jeugd besteedde de Oostduitse aan het kunstrijden, hard schaatsen kwam pas later. Het WK allround in West-Allis, aan de andere kant van de grens in Noord-Amerika, is het volgende doel van Karin Kania. die ineens meer tegenstand heeft gekregen. Haar suprematie op de sprint werd dit seizoen herhaaldelijk aan getast door Bonnie Blair. In Davos miste de 22-jarige Amerikaanse op het nippertje Kania's wereldrecord na eerder wel de toptijd voor laag- landbanen te hebben aange scherpt. Blair kwam in West-Allis tot 40.44. gisteren kwam ze daar met 40,50 dicht bij in de buurt. Een van de weinige topsprintsters die deze winter nog niet haar pad kruiste. Christa Rothenburger. bracht Blair een dag eerder de eer ste nederlaag op de 500 meter toe Deze Oostduitse wereldkampioen van 1985 zag het voorseizoen we gens ziekte volledig aan zich voor bij gaan en verscheen in Sainte- Foy pas voor het eerst in een inter nationaal toernooi. Rothenburger haakte met een mislukte eerste 1000 meter af in het titelgevecht, zodat de DDR-ploeg weer hele maal was aangewezen op Karin Kania. want Andrea Ehrig kwam op de kortste afstand te kort om haar vriendin bij te staan in het af stoppen van Bonnie Blair. Kania kneep hem behoorlijk om dat ze tegen de explosieve 500 me ters van Blair geen verweer had. Ze kwam steeds traag op gang en eta leerde een voor haar doen verre van volmaakte techniek. Op' pure kracht hield Kania zich staande, waarbij de harde en steenkoude wind van zaterdag in haar voordeel waren. De frêle Amerikaanse had grote moeite met de zware omstan digheden, maar maakte daar geen punt van. „Dit seizoen heb ik een grote sprong vooruit gemaakt en dat is voldoende. Het volgend jaar is veel belangrijker, want dan gaat het om Olympische medailles en in de hal van Calgary speelt de wind geen rol", vond de Amerikaanse die met droge ogen haar nederlaag accepteerde. Bij gebrek aan spintsters van we reldniveau hoefde de Nederlandse afvaardiging weinig te verwachten. Bovendien had Yvonne van Gen- nip aangekondigd het WK slechts als een training te beschouwen voor het allroundtoernooi in West- Allis. Haar tiende plaats in de eind rangschikking was evenwel de hoogste klassering sinds het op merkelijke debuut in Alkmaar, waar ze vijfjaar terug vierde werd. Van Gennip: "Ik wilde hier indei daad niet tot het uiterste gaan. De afgelopen week ben ik niet lekker geweest en daarom was dit WK een test-case. Omdat ik heel weinig had gedaan had ik er geen voorstel ling van hoe het zou gaan. Het was Henriëtte Vooys pakt 'goucf ALKMAAR (GPD) - Een jaar geleden maakten Gerard Kemkers en Leo Visser via de Nederlandse kampioenschappen voor A-junioren in één moeite door de sprong naar een plaats bij de top van de Nederlandse schaatsen. Jong Oranje-coach Leen Pfrommer zal het dit jaar met wat minder succes moeten doen. Niettemin had Pfrommer ook gister avond na afloop van de nationale jeugdkampioenschappen alle reden om zijn brede grijns tevoorschijn te toveren. Want in Alkmaar bleek opnieuw dat de bron van talent in Nederland voorlopig nog geen uitdrogingsverschijnselen vertoont. moeilijk om er fel tegenaan te gaan en eigenlijk voel ik me nog niet he lemaal fit". Niettemin voldeed de Haarlemse andermaal aan de Olympische nor men (zesde en zevende op de kilo meter) en klaagde ze naderhand over spierpijn. Samen met Ingnd Haringa, die ontevreden was over de tweede dag, zorgde ze er tevens voor dat de Nederlandse dames het volgend jaar drie startplaatsen krij gen bij het WK-sprint. De zestien de plaats van Haringa gaf het mini- ploegje van de als dames-coach in ternationaal debuterende Egbert van *t Oever die zekerheid. Bij de oudste jongens kan kam pioen Jac Orie op korte termijn al een bedreiging gaan vormen voor de 'staart van de kernploeg'. De 19- jarige Hagenaar won in Alkmaar drie afstanden en bleef zijn Jong Oranje-collega Ben van de Burg ruim anderhalf punt voor. "Ik ga mijn best doen om die twee, samen met de nummer drie Bert Bruins een startbewijs voor het NK-senio- ren te bezorgen", zei Pfrommer. "En ik durf te voorspellen dat ze alle drie bij de eerste tien komen. Ik denk dat met name Henry Kraayenbos en Bert Koopmans he lemaal niet blij zullen zijn met wat de jongens hier het weekeinde hebben laten zien". Bij Orie, die zich naast een avondstudie havo volledig met schaatsen bezig houdt, vormt de sprint een sterk wapen. "Ik denk dat ik daarmee op een jongen als Koopmans zoveel win, dat het moeilijk voor ze wordt om me te- ANKEVEEN 6ANP) - Het aantal inschrijvingen voor de drie-daagse van Ankeveen die vandaag be gint heeft het aantal startplaatsen met bijna hon derd procent overtroffen. De organisatoren, die door een afspraak met de KNSB gebonden waren aan een maximum van ongeveer zestig deelne mers, hebben 68 inschrijvingen geaccepteerd en 65 gegadigden moeten afwijzen. De rijders starten voor zeventien ploegen, elf daarvan zijn de sponsorgroepen, de overige zes kwartetten zijn tot stand gekomen door de voor keuren van de rijders zelf. Ruim de helft van de deelnemers is A-riider. er vertrekken zes vetera nen, bij wie Jeen van den Berg en het veld wordt gecompleteerd met B-rijders. Bij de vertrekkers in Ankeveen zijn vrijwel alle winnaars van de grote marathonwedstrijden van dit seizoen op natuurijs, namelijk Harrie Kiers (Noorderrondritten), Henk Ensing (Oldambt), Hen ri Ruitenberg (Holland Venetië), Frits Schalij (Noord-Westhoek), Jos Niesten (Maasland) en ver der onder andere Dries van Wijhe, Richard van Kempen, Jan Kooiman, Gert Jakobs, Henk Vene man, Robert Kamperman en Jos Pronk. Ook Lisse- naar Edward Hagen gaat vandaag van start. Vorig jaar eindigde hij als zesde. rug te pakken op de lange afstan den". Overigens is het NK ook voor Orie een strijd om des keizers baard. Kempers en Visser konden zich vorig jaar op de nationale kampioenschappen nog plaatsen voor het WK, dit jaar wordt de NK pas een week na het wereldkam pioenschap in Heerenveen verre den. Grote afwezige bij de A-jongens in Alkmaar was Gerard Kemkers. De Eeldenaar was gerechtigd zijn vorig jaar veroverde titel te verde digen, maar zag daarvan af. Don derdag meldde het bondsbureau van de KNSB de Alkmaarse orga nisatoren nog dat Kemkers wel zou starten, maar een telefoontje naar Heerenveen leerde anders. "Dat vond ik allang mooi", zei de laco nieke Orie. "Als Kemkers hier had gereden had dat me het kampioen schap gekost".. Bij de oudste meisjes vormde het directe duel tussen de gewestelijke rijdsters Anja Bollaart en Christine Aal'tink een absolute climax. Aaf- tink had vooral via een sterke 500- en 1500 meter een ogenschijnlijk onoverbrugbaar gat geslagen. Anja Bollaart dacht daar als een van de weinigen anders over. De vrouwe lijke automonteur zonder werk moest 11.92 seconden goedmaken en liet na drie kilometer de klok ken 12.4 seconden eerder stilstaan dan Aaftink. Mariska Hekkers, derde in het eindklassement, benadrukte nog eens dat haar verblijf in de senio ren dameskernploeg haar geen CRANS-MONTANA (SID) - Ein delijk was er zaterdag een hoofd prijs voor de Zwitser Peter Müller. Drie jaar geleden werd de boom kweker uit Adliswil tijdens de Olympische Spelen van Sarajevo verslagen door de Amerikaanse waaghals Bill Johnson. Een jaar la ter bleef hij bij de strijd om de we reldkampioenschappen in Bormio (Italië) achter zijn landgenoot Pir- min Zurbriggen op de tweede plaats steken. De "eeuwige" twee de, die inmiddels negentien we reldbekerzeges achter zijn naam heeft staan, behaalde voor eigen ^publiek eindelijk ook een interna tionale titel. "Een prachtige dag", stamelde de nieuwe wereldkampioen na zijn onverwachte overwinning. "Na de tussentijd - Müller had op de helft van de 3.670 meter lange piste 0.05 seconden achterstand op titelver dediger Zurbriggen - heb ik in het tweede gedeelte de latten goed te gen de bodem kunnen houden. Na de laatste sprong voor de finish merkte ik aan de toejuichingen van het publiek, dat ik zou gaan win- Marc Girardelli en Maria Walliser kregen in het afgelopen weekeinde eindelijk hun zin. Beiden wonnen een gouden medaille tijdens de strijd om de wereldkampioen schappen alpine-ski in Crans- Montana. Zwitserland. De zeges vertoonden een opvallende over eenkomst: ze kwamen beide tot stand doordat de titelverdedigers werden verslagen. Girardelli. in Oostenrijk geboren en voor Lu xemburg uitkomend, verwees de voor eigen publiek skiënde Pirmin Zurbriggen op de combinatie naar de tweede plaats. De Nederlander Hans van der Veldt eindigde in dit klassement trouwens als 32ste en voorlaatste. De Zwitserse Maria Walliser zorgde ervoor, dat haar landgenote Michela Figini deze keer niet meer kreeg dan de zilve ren plak. ROELOFARENDSVEEN Hoewel het wielrennen en het marathonschaatsen zowel qua opzet als qua uitwerking al vrij veel overeenkomsten vertonen is er voor wat betreft deze twee takken van sport nog altijd één groot verschil aan te wijzen. Terwijl bij het veel 'oudere' fietsen al sedert jaar en dag de ene vriendendienst de andere waard is, wor den er bij het pas sinds kort echt in zwang geraakte lange afstandschaatsen absoluut nog geen cadeautjes gegeven. Zoals ook Edward Hagen, de talentvolle coming-man uit Lisse, dat gisteren in Roelofarendsveen nog maar weer eens moest ondervinden. Ondanks het feit dat hij, en nie mand anders, op de in perfecte staat verkerende natuur-piste van de ijsvereniging Alkemade deze of ficieel door de KNSB goedgekeur de marathon beheerste, controleer de, ja zelfs volledig naar zijn hand zette, ging toch een ander er met de eindzege vandoor. In dit geval was dat niemand minder dan Richard van Kempen, momenteel de onge kroonde koning van de marathon. Van wie je, zoals Hagen bemerk te, het veld uiteen mocht rukken en gerust je stempel op de wed strijd kon drukken, maar van wie je het uiteindelijk toch niet wint. En dat, terwijl notabene diezelfde Van Kempen de dag daarvoor in Eindhoven ook al op het hoogste platform had gestaan voor wat zijn tiende zege betekende in de strijd om de KNSB-beker. Maar een an der. zoals bijvoorbeeld de al tot zijn ROELOFARENDSVEEN - Zo is het, met dat schaatsen, altijd wat. Is het ijs dik genoeg wordt er nog geen Elfstedentocht gehouden en is het weer schitterend dan komt er nog geen hond naar erkende vedetten als Van Kempen. Ruitenberg. Maarssen, Hagen en Jansen kijken. Nou ja, dal is wat overdreven, maar Wim de Blaeij, voor zitter van de wedstrijdgroep van de ijsvereniging Alkemade, had toch een veelvoud van hel aantal toeschouwers (900verwacht dat gisteren in Roelofarendsveen de marathontoppers van nabij wilde "Het is gewoon té mooi weer vandaag", keek De Blaeij naar het zonnetje dat zich prettig spiegelde in de door de ijsclub zozorgvul- dig geprepareerde piste. "Maar geen nood", lachte hij, "want ik weet waar al die mensen uithangen. Die doen natuurlijk mee aan de door onze vereniging georganiseerde toer- en molentochten. Zo snijdt het mes toch aan twee kanten, want wat we hier tekort ko men gaat er daar weer bij" De Blaeij maakte zich er verder niet echt druk om, net zo min als hij moeilijk deed over de startgelden die de toppers van het lange afstandwerk tegenwoordig vragen. "Valt nog wel mee. hoor. Een paar honderd piek. In feite met meer dan een onkostenvergoeding. Ik had hel alleen mooier gevonden als er meer waren gekomen. Kwalitatief gezien hebben we een sterk veld Een beetje dunnetjes alleen". kroonprins uitgeroepen Hagen, wat gunnen is er mooi niet bij, zelfs niet bij zo'n 'tussendoortje' als in Roelofarendsveen. Pakken wat je pakken kan is het devies van de rietdekker uit De Hoef en daar moet de rest van het peloton, dat dit seizoen zucht onder zijn juk. het voorlopig maar mee doen. Pelleboer Van Kempen heeft voor die han delwijze overigens een even logi sche als aardige verklaring. Schijn baar onaangedaan van die honderd rondjes en de eindsprint met zijn vluchtmaat Hagen stapte hij vanuit zijn schaatsen meteen maar even in de schoenen van weerman Pelle boer. "Weet jij wat voor weer het morgen is"? hield hij zijn gehoor grijnzend voor. "Wie weet dooit het wel. Dan kan je vandaag wel wat cadeau doen, maar wanneer krijg je het dan terug? Volgend jaar soms? Misschien liggen de verhou dingen in het peloton dan com pleet anders. Nee, zo werkt het bij het schaatsen dus niet". Althans niet helemaal. Want hoe wel Richard van Kempen het, naar eigen zeggen, aan zijn stand ver plicht vond om die kleine duizend toeschouwers ("Ik woon hier vlak bij, dus ze kennen me") te laten zien wie uiteindelijk de sterkste was, deelde de net 18 jaar gewor den Edward Hagen toch een beetje mee. Op het punt om samen met Van Kempen na precies 70 ronden ook de laatste zeven in het veld van dertig A- en B-rijders te dubbelen voegde de Lissenaar zijn mede vluchter hardop toe dat hij maar moest sprinten voor de premie van tweehonderd gulden. "Maar we hadden", zo lichtte de revelatie van het seizoen openhartig toe: "al eer der afgesproken om die prijs te de len". Verder dan dat ging Van Kem pen dus niet. "Logisch", vond ook Hagen, "ik zou precies hetzelfde doen als ik kon sprinten zoals hij". Om op dat vaak beslissende onder deel te kunnen excelleren gelijk Van Kempen dat kan. moet Hagen, die de kenners dit jaar verbaasde door zijn fraaie styl en met zijn on- ronde voorsprong op onder andere Henri gecomüceerde manier van rijden, letterlijk nog groeien. "Ik ben vori ge week pas 18~geworden. Ben nog niet uitgegroeid. Ik moet nog veel kracht en macht. Dat is kwestie van tijd". Ervaring Dat geldt evenzeer voor het op doen van de broodnodige ervaring. Een gebrek daaraan brak hem al eerder in het seizoen bij de eerste vorstperiode op toen Hagen samen met Henri Ruitenberg 'weg' was in de Holland-Venetië-tocht. Gebruik makend van de onbekendheid van Hagen met het parcours troefde routinier Ruitenberg de nog altijd als B-rijder te boek staande Hagen toen af. Wat dat aangaat kreeg Ha gen in Roelofarendsveen enigszins genoegdoening, want bij de man nen die op een ronde werden gezet behoorde ook de latere drie, Henri Ruitenberg. "Ik maak vooraf inderdaad geen plannen", lachte Hagen nader hand. "Kleun er gewoon zo hard mogelijk in. Ze vinden me in het peloton denk ik een beetje een ze- nuwelijer. Telkens als iedereen gaat staan, ga ik juist zitten. Uiter aard met de bedoeling om ze kapot te rijden. Geen rust gunnen. Ik moet het hebben, zoals je hebt kunnen zien, van mijn conditie. Niet van mijn snelheid of sprint. Althans voorlopig nog niet". Specifiek werken aan die 'zwak ke' punten doet Hagen vooralsnog niet en waarschijnlijk in de toe komst al evenmin. "Ik train zo'n drie tot vier uur per dag, 's zomers en 's winters. Niet alleen schaat sen, maar ook fietsen, lopen, krachtoefeningen en zelfs zwem men. Ik heb daarvoor de tijd. ja. Ga twee keer per week naar school in Voorschoten. Later wil ik een sportzaak beginnen. Voorlopig steunen mijn ouders me. Die snel heid komt wel. Kwestie van tijd, zoals ik al zei". Kanjer Dat geldt in nog grotere mate voor de jongste telg van de familie Hagen, de nu 13-jarige Romano. "Hij wordt", zo voorspelt zijn 'gro te' broer, "echt een kanjer. Gaat al vreselijk hard. Is ook veel forser gebouwd dan ik dat ben en dat is volgens mij een voordeel. In het peloton behoor ik qua lengte bij de kleintjes. Net als hij trouwens", waarbij de vinger wijst in de rich ting van winnaar Van Kempen. Die, in tegenstelling tot Hagen die veel liever 'rechtuit' rijdt, overi gens zeer te spreken was over het ovaal van de Alkmadense ijsver eniging. "Goed, hard ijs en lekkere ruime bochten", vond Van Kem pen. "Toch wel weer even anders dan dat kunstijs zaterdag in Eind hoven. Ik had hier een rondje of vijftig nodig om goed los te ko- goed heeft gedaan. De schaatster uit Schalkhaar, vorig jaar nog kam pioene bij de A-meisjes, moest bij na twee volle punten op Anja Bol laart toegeven. Het andere 'geflop te' kernploeglid, Jolanda Grimber gen, verscheen vanwege een bles sure niet aan de start in Alkmaar. "Maar die had hier ook niet hoger gekomen dan een derde plaats", meende Leen Pfrommer. "Die meisjes hebben toch de druk van de kernploeg en de hogere trai- ningsintensiteit niet aangekund. En daarvan krijgen ze nu de terug slag". Bij de 16- tot 18-jarigen heersten Thomas Bos bij de jongens en Her- ma Meijes bij de meisjes. De 18-ja- rige HSgenaar sloeg een gat van 2,5 punt met de nummer twee Korjan Smulders en won alle vier de af standen. "Vorig jaar had ik steeds Orie voor me", aldus de MTS'er, "maar dit jaar wilde ik alles win nen. Bij het WK moet ik zeker bij de eerste vijf kunnen komen". "Na de Olympische Spelen van Calgary is dit een zekere kandidaat voor de kernploeg", zei Leen Pfrommer, "maar we moeten voor zichtig met hem zijn. Ik zal me ver zetten tegen een te vroege opname van Bos in de kerknploeg". Die zelfde mening was Pfrommer toe gedaan aangaande de winnares bij de B-meisjes Herma Meijer uit As sen. Ruim drie punten bedroeg het verschil tussen Meijer en de num mer twee Baps Bijlsma, "maar", al dus Pfrommer, "we moeten oppas sen dat er met zo'n gaaf talent niet hetzelfde gebeurt als met Hekkers en Grimbergen". Het gewest Zuid-Holland mocht zich na het toernooi in Alkmaar tooien met de titel 'grootste broei- plaats van schaatstalent'. Orie, Bos, Marnix ten Kortenaar, kam pioen bij jongens-C, Bollaart en de Rijnsburgse Henriëtte Vooys. kampioene bij de meisjes-D, pak ten vijf van de acht beschikbare ti tels. Naast Henriette Vooys zorgden nog drie jeugdige talenten uit de regio Leiden voor aansprekende prestaties op de nationale. Achter Henriette Vooys, die eenmaal won een een tweede plaats pakte, greep Claudia Wolvers (tweede en derde) uit Woubrugge het zilver bij de meisjes D. Eenzelfde prestatie le verde Wendy van der Poel uit Roe lofarendsveen bij de meisjes C-ju- nioren. Zij won de 500 meter in 44.94 sec en legde tweemaal beslag op een derde plaats. Rijnsburger Hans van Egmond werd vijfde bij de A-junioren. Zijn puntentotaal over vier afstanden bedroeg 171.789. Schoolteam uit Rijnsburg in de finale RIJNSBURG - De achtervolgings- ploeg van de' Christelijke Tuin bouw en Handelsschool uit Rijns burg heeft zich vrijdag op de kunstijsbaan Kerinemerland in Haarlem geplaatst voor de landelij ke finale van de strijd om de natio nale kampioenschappen voor scholen. Aan de wedstrijden, die gingen over een afstand van 1500 meter, namen leerlingen uit de pro vincies Zuid Holland en Noord Holland deel. In de leeftijdsklasse van vijftien tot en met zeventien jaar eindigde de ploeg - bestaande uit Pacal Ver geer, Gert Jan Zwetsloot, Ruud Borst en Jan Schuilenburg - in de voorronde op de eerste plaats Voor de drie ritten van 1500 meter had de Rijnsburgse ploeg in totaal zes minuten en 47 seconden nodig. De Rijnsburgse scholieren waren daarmee een halve minuut sneller dan de nummer twee, scholenge meenschap Sancta Maria uit Haar lem. De landelijke eindstrijd wordt op 27 februari gehouden op de over dekte Thialfbaan in Heerenveen. Dat was nog net op tijd om de inmiddels ontketende Hagen - die later behalve de helft van de 'dub- belpremie' ook de leidersprijs won - in zijn staart te grijpen bij diens tweede uitbraakpoging. Slachtof fers van deze coup werd het al snel uitgedunde peloton met als over blijvers erkende azen als nationaal kampioen Dirk Maarssen, Henri Ruitenberg, Steven Zoon alsook de lokale favorieten Alex Jansen, Rick van der Hoorn, Paul Robijn. Als door een touwtje met elkaar verbonden stoof het tweetal ver volgens naar de meet. Geen reden voor Van Kempen om voor die voortreffelijke samenwerking dankjewel te zeggen. Gewoon pak ken die prijs. AD VAN KAAM Gustafson op tweede plan ASKERSUND (ANP) - Joakim Karlberg is dit seizoen de beste schaatser van Zweden. Vorig jaar moest Karlberg Tomas Gustafson nog met ruim verschil voorlaten bij de nationale titelstrijd. Dit week einde in Askersund waren de rol len, zoals de weinig getrainde Gus tafson al had voorspeld, omge draaid. Het Zweedse kampioen schap ging naar de beste allroun der. Karlberg, 22 jaar, won zater dag verrassend de vijf kilometer en behield op de slotdag zijn positie aan de top van het klassement.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12