PORT Eerherstel voor Kuroiwa 'De Zijl kan al sparen voor EC-toernooi' Sterke start Conner in Amerika Cup MAANDAG 2 FEBRUAR11987 PAGINA 11 Geert Kuiper knap zesde op WK sprint Club zonder water, gas en licht Ook Tapie wil Gullit Boos op arbiters, 'dus' broek uit... Leidse ploeg in halve bekerfinale LEIDEN - Frits Welling was kwaad en teleurgesteld tege lijk. Afgaande op de gelaatsuitdrukking was het niet moei lijk te raden hoe de trainer dacht over 'zijn' Zijl/LGB. Wel ling verkeerde vast in de veronderstelling dat de Leidse waterpoloërs door landskampioen VZC uit de kwartfinale van de bekerstrijd waren gekegeld. Weg seizoen, moet de nieuwbakken coach op dat moment hebben gedacht, want in een eerder stadium waren immers de play-offs gemist. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD moet de ploeg een compliment r ken", overdreef Welling niet na loop. Verbaasd Aanvankelijk had Welling een verhaal van geheel andere strek king klaar voor zijn spelers. Nadat VZC kinderlijk eenvoudig de score had geopend, zag de trainer lijd zaam toe hoe zijn discipelen de ene na de andere kans verkwanselden. Verbaasd over de geringe opposi tie, verkregen de Veenendalers, zonder de internationals Ton Schoemann en Ton Buunk, een veilig ogende 2-6 voorsprong. De toeschouwers, die voor span ning en sensatie naar het Kooibad waren getogen, lieten de eenzijdige polovoorstelling gelaten over zich heenkomen. Op de spelersbank legde Frits Welling het hoofd moe deloos in de schoot. Niemand ge loofde nog in een Leidse victorie. Behalve de spelers zelf dan. In het derde part herrezen zij. Toen ook bleek dat de ploeg zonder de naar AZC overgestapte Stan van Bei- Es probeert dat te verhinderen. Tegen die achtergrond kwam het Welling daarom vreemd over dat de Leidse spelers aan de rand van het bassin een heus feestje aan het vieren waren. De oefenmeester keek nog eens goed om zich heen. Zag een juichende Leidse suppor- tersschare aan de overzijde, wierp vervolgens een blik op het score bord en zag tot zijn grote verbazing de stand: 11-10 in Leidse voordeel. De teleurstelling en woede sloegen snel om in innige vreugde. Begrij pelijk, want de Leidse ploeg heeft nu Europees waterpolo in het vi zier. Door alle opwinding in de tumul tueuze slotfase was Welling het. eindsignaal volledig ontgaan. Juist voordat Ed van Es aanlegde voor de gelijkmakende treffer (die voor VZC toereikend was geweest, om dat bij bekerduels de uitspelende vereniging bij een gelijke stand doorgaat) klonk in De Zijl het eind signaal vanaf de jurytafel. Waarna de verwarring zich in het overver hitte Leidse bassin meester maak te, want was de gelijkmaker nu wel of niet binnen de tijd gevallen? De arbiters Van Dorp en Van Telligen waren het snel eens: geen treffer, waardoor De Zijl de halve finale van de bekerstrijd binnenstapte. Aan de rand van het bassin on stond daarop een fikse ruzie tussen de afvaardiging van VZC en de ju ry en scheidsrechters. De Veenen dalers voelden zich aan alle kanten bestolen. Het lot was VZC zater dagavond inderdaad niet gunstig gezind. Afgezien van het feit dat de bezoekers de nederlaag volledig aan zichzelf hadden te wijten, vie len scheidsrechterlijke- en jurybe slissingen in het nadeel van de heersende landskampioen uit. Omdat de 35 secondenregel (bin nen die tijd moet de aanvallende partij een doelpoging hebben on dernomen) verkeerd werd toege- SAINTE-FOY (GPD) - Niet voor niets heeft Akira Kuroiwa zich als een kluizenaar maan- hefdu<?de talmeertaneen m? denlanê schuilgehouden in Inzeil om zijn come-back als wereldkampioen voor te berei- nuut in eigen gelederen houden. den- De gespierde Japanner trok al in oktober naar Beieren, zonder begeleiding en ploeg- Toen VZC in de slotseconden de genoten. Wel liep de telefoonrekening tot vele duizenden marken op wegens het dagelijk- Zijl-speler Paul Belt legt kum in staat is tot aanvaardbaar waterpolo. Onder leiding van Mark van Belkum en Hans Nieuwen- burg zette De Zijl verbeten de jacht in. Bij 8-8 had de thuisploeg de verbouwereerde tegenstander reeds achterhaald. Bij 11-9 in het vierde part leek De Zijl de bekerstrijd in eigen voordeel te hebben beslist, maar Ed van Es hield de spanning in de strijd. De ex-AZC'er produceerde vervolgens de gelijkmaker, maar de Zijl werd gered door de gong en bereikte de halve finale van de na tionale bekerstrijd. Duel in detail nen met AZPC. Een ogenschijnlijk makkelijk karwei. "Maar dat wordt de moeilijkste partij uit het be staan van De Zijl", voorspelde Wel ling. "Deze ploeg kan uitstekend spelen tegen verenigingen van naam. Dat hebben we in de compe titie wel bewezen. Tegen mindere goden gaat het echter verkeerd. Dat kunnen de jongens de motiva tie moeilijk opbrengen. Dat heeft De Zijl ook een plaats voor de play offs gekost". Voor Welling betekende dat nau welijks een teleurstelling. "Voor anderen misschien wel, maar ik kon nauwelijks oordelen over deze ploeg. Ik heb me daarom niet aan voorspellingen gewaagd, dat zou hoogmoedswaanzin zijn geweest. De Zijl/LGB-VZC Ondertussen ben ik erachter wat 11-10 (1-2, 2-4, 4-2, De Zijl in huis heeft. Als de jon- 3-2). gens zich niet met de scheidsrech- Scores De Zijl: Winst in twee races FREMANTLE (Rtr) - Het Amerikaanse jacht Stars and Stripes heeft een verrassend sterke opening ge had van de wedstrijdserie om de America-Cup. Nadat het jacht van schipper Dennis Conner zaterdag het eerste duel met de Australische verdediger van de be ker Kookaburra III met een verschil van 1 minuut 41 seconden had gewonnen, was het gisteren en vandaag opnieuw het snelst. Het verschil bedroeg nu respectie velijk 1 minuut 9 en 1 minuut 46 seconden. De Ameri kanen behoeven van de resterende vijf wedstrijden er nog slechts één te winnen om de 136 jaar oude beker naar Amerika terug te halen. Dennis Conner is hard op weg de smaad van 1983 uit te wissen. Destijds verloor de thans 44-jarige zeilspe- cialist voor Rhode Island met de Liberty van de Au stralia II van Alan Bond. Het was de eerste maal in de 133 jaar bestaande traditie van de door koningin Vic toria ingestelde wedstrijdreeks, dat Australië de beker veroverde. Sindsdien zijn er aan beide zijden van de Stille Oceaan enorme bedragen in de bouw en ontwik keling van nieuwe twaalf-meteijachten gestopt. De Stars and Stripes van de San Diego Yachtclub zorgde bij de selectie-wedstrijden al voor een verras sing door het Nieuwzeelandse glasfibeijacht The New ters bemoeien en het koppie erbij Mark van Bel- Zealand de weg naar de eindstrijd te versperren. Maar houden, zijn ze tot veel in staat". kum 5, Paul Belt, men had niet gedacht, dat het Amerikaanse jacht ook Hans Nieuwen- bij licht weer sneller zou lopen dan de Kookaburra III. Sparen bur&- Edwin Re- o u l L. In de ontwikkeling van dit jacht heeft de multi-mil- van'de'be^rfinale, die vrijwel ze^ Ha^an It ^^gesto. ker recht geeft op deelname aan de land 4, Ed van Es, Europa Cup, omdat mag worden Rrar* Witters,^Jan verwacht dat de andere te ver- wachten finalist, AZC, landskam pioen wordt. "De Zijl kan alvast gaan sparen", meldde Welling zon der blikken of blozen. Toeschouwers: 300. Arbiters: Van Telligen en ROB ONDERWATER Van Dorp. ken. Toch was er van enige strijd geen sprake. Vooral niet in de eerste race. Met een lichtweer-spinnaker liepen de Amerikanen in het voordewindse rak aggressieve start vergeefs hadden gepoogd hun tegenstanders in moeilijkheden te brengen. Het rustige weer toonde meer overeenkomsten met dat van Newport/Rhode Is land dan met de gewoonlijke nogal ruwe zeeen van de Waeenaar 3 Otto VUU1 ue fuiiemuuien in net vu van Nnnrt snel weS nadat de Australiërs met Indische Oceaan voor Fremantle. daalse woede nauwelijks te tempe ren. Verwijten vlogen over de jury tafel, maar de 11-10 eindstand bleef gehandhaafd. Nauwelijks een andere taal mach tig dan het Japans werkte Kuroiwa in zijn eentje aan eerherstel, want hoe had hij niet gefaald op de Win- Ykema. Iedereen liet hem links lig gen, want Ykema had in de weken voor de overtocht naar Canada de beste vorm aan de dag gelegd. Op Eerlijk terspelen in Serajevo? Met de blik het toernooiveld nabij Quebec v Frits Welling gaf toe dat De Zijl zaterdagavond over geluk niet te klagen had. "Het incident is in ons voordeel uitgevallen. Maar mogen wij ook een een keer geluk hebben. Er is in Leiden nog nooit gedonder met de jury geweest. Ik durf mijn hand voor die mensen in het vuur te steken. Ze zijn goudeerlijk. Wat heet, ik vind ze af en toe tè eerlijk. Buiten Leiden wordt er wél gerot zooid achter die tafel. VZC moet hier niet zeuren, want in Veenen- daal heb ik ook wel eens met lege handen gestaan na een menings verschil over de speeltijd". Welling was nog meer te spreken over de inzet van zijn pupillen. Het enthousiasme van de trainer, die dit seizoen Jan-Evert Veer kwam aflossen, was op zijn plaats. De Zijl ging zaterdagavond in de volle thuishaven langs uitersten. Halver wege leek de ploeg bij een 2-6 stand uitgeteld, maar in het derde partje zette zich het herstel in, met de nimmer voor mogelijk gehou den overwinning als resultaat. "Ik Akira Kuroi- or-Olympische werelds beste ENSCHEDE (ANP) - Budo Schuttersveld, de club van na tionaal judo-kampioen René van Ooyen, is van de ene dag op de andere zonder gas, licht en water komen te zitten. De nuts bedrijven hebben de beslissing tot het afsluiten van de voorzie ningen genomen omdat er een achterstand in betaling is. De club, met ongeveer 250 le den, is daaraan overigens niet schuldig. Schuttersveld is voor zijn sportaccommodatie onder huurder van het falliet ver klaarde textielbedrijf Bontex, dat de contractpartner was met de leveranciers van gas, water en elektriciteit. gericht op Calgary wa, net als in het v< seizoen 1983 weer schaatssprinter. Een magistrale 1000 meter ter af sluiting bracht hem voorbij de Amerikaan Nick Thometz, terwijl de falende Sowjets in het grote spel helemaal niet meededen. Geert Kuiper weerde zich naar ver mogen meer dan knap en schoof als nummer zes aan bij de sprint elite. De Friese veehouder had halver wege het toernooi, dat twee gezich ten kende (zaterdag windkracht ze ven en een zonnige zondag met weinig wind) zelfs uitzicht op de vierde plaats. Maar met het betere weer kamen alsnog snellere man nen als Mey en de tweevoudige 500 meterwinnaar Fokitsjev langzij. Voor Kuiper was het WK echter al ruimschoots geslaagd, want zijn verrassende openingszet (vierde op de 500 meter) resulteert in een plaats op de Olympische kandida tenlijst. Kuiper: „Nog maar kort geleden was ik bang niet eens bij de beste twintig te komen. Vorm is ook zoiets raars en ongrijpbaars. Voor mij is die precies op tijd gekomen, anders had ik misschien thuis voor de televisie gezeten. En vierde of zesde maakt mij niets uit. In verge lijking met het vorige WK ben ik weer twee plaatsen gestegen en als je ziet welke namen ik achter me heb gelaten kan ik heel tevreden zijn. Ik vind dit zelfs een geweldige prestatie van mezelf'. De huidige nationale sprintkam pioen schuwde gisteren allerminst de strijd. Gekoppeld aan Kuroiwa deed hij tijdens de tweede 500 me ter een gooi naar het brons. Met de finish in zicht vergaloppeerde Kui per zich, want ineens was de snel heid er uit. „Als je een super-dag hebt kun je misschien nog derde worden, had ik in mijn achter hoofd. Daarom wilde ik naast Ku roiwa blijven en ging toen op de punten van mijn schaatsen rijden. Fout natuurlijk, wantje moet altijd kalm blijven in zo'n toernooi. Dat werkt altijd beter", blikte Kuiper terug. Het had hem aan de vooravond van het WK ook gestoken dat de meeste aandacht uitging naar Jan de rollen precies omgekeerd. „Jan scoorde een dikke onvol doende", constateerde bondcoach Henk Gemser simpelweg. Op stuur over de heroprichting van een aparte sprintploeg gaan pra ten. Ron Mulder, de vertrekkende publiciteitsman van Aegon: „Het sprinten zit in de lift en daarvoor moet iets worden gedaan. Het is ook verre van ideaal dat Henk Gemser naar een ander werelddeel moet vliegen om even bij die sprin- belangrijk moment liet Ykema het ters te zijn, terwijl de allrounders wederom afweten door zijn „bes te" prestatie van een WK te evena ren. Achttiende werd hij slechts. hem op dit moment ook nodig heb ben. Daar willen we met de KNSB praten en misschien kunnen geruisloze aftocht uit wij de financiële middelen leveren het ijsstadionnetje volgde. Ook debutant Bouke Jonkman miste de boot. Bij de beste twintig komen was zijn doel geweest, zo dat er naar het volgende WK in West-Allis, een week voor de Olympische Spelen, eindelijk weer eens een compleet Oranje-kwartet kon afreizen. Een mislukte wissel truc met de Noorse oudgediende Fröde Rönning op de laatste 1000 meter bedierf dat vooruitzicht. Jonkman: „Ik moest 1.19,5 rijden om minimaal twintigste te worden. Dat zag ik best zitten, want de 1000 meter ligt me goed. Ik baal er ont zettend van dat het op zo'n manier mis is gegaan. Die Rönning maakte veel vaart in de bocht, terwijl ik dacht nog snel voor hem langs te kunnen kruisen. Dat gaf Henk Gemser mij ook aan, maar nie mand had in de gaten dat Rönning zo snel uit die buitenbaan kwam. Het is nog een wonder dat ik niet gediskwalificeerd ben". Ondanks die fatale beweging van Jonkman en de teleurstellende Ykema wil de sponsor van de schaatsbond met het KNSB-be- andere boeg te gooien". De sprinters die daarop steeds hebben gehamerd, zijn nu een an dere mening toegedaan. Geert Kui per: „Een aparte sprintploeg bete kent dat we Henk Gemser als trai ner verliezen, want die kiest dan natuurlijk voor de allrounders. En ik zou in Nederland geen andere trainer weten in wie ik voldoende vertrouwen heb om het Olympi sche seizoen mee in te duiken. Gemser heeft me uit de middel maat gehaald. Ik schaatste altijd te breed, gebruikte te veel ijs. Dat heeft Gemser veranderd. Natuur lijk moet er iets gedaan worden voor jongens als Bouke Jonkman en Menno Boelsma, maar laten we met een sprintploeg nog maar een jaartje wachten". Ook Henk Gemser zelf ziet wei nig heil m een splitsing nu er een Olympisch seizoen voor de deur staat. „Een assistent-trainer, die vooral het accent legt op de sprin ters lijkt me het beste. Voor de gro te toernooien wil ik wel de verant woordelijkheid houden", vindt de Bij gebrek aan wind was de start zelfs een half uur uitgesteld. Vanaf het strand keken tienduizenden belangstellenden toe. De entourage aan de andere kant werd gevormd door vijf voor anker liggende oceaanstomers met daar tussen in honderden plezierjach ten. Ook aan-de-wind liep de Stars and Stripes aanzienlijk sneller. Het verschil liep op tot twee minuten. Pas op het stuk naar de finish nam Conner wat minder risico, waar door de 28-jarige stuurman lam Murray de achterstand nog enigs zins kon verkleinen. Merkwaardig De tweede race begon gisteren met een even uniek als merkwaar dig protest. De Australische boot met startstuurman Peter Gilmour aan het roer, ging drie seconden eerder dan de Stars and Stripes over de startlijn, maar hees deson danks de protest-vlag. De zee was aanzienlijk ruwer en de wind ster ker. Maar ook onder deze omstandig heden voelden de Amerikanen zich opperbest. Vooral in de aan- de-windse rakken maakte de Stars and Stripes veel vaart. Conner stond nonchalant aan het wiel en liet zich door zijn vingertoppen de juiste koers door de witschuimen de golven opleggen. Het grootste verschil bedroeg ditmaal 1 mi- nuuut 14 seconden en er was geen sprake van een serieuze Australi sche comeback. Na bestudering van de video ta pes besloot het Australische syndi caat geen officieel protest in te die nen bij de internationale jury. PARIJS (GPD) - In navolging van de schatrijke televisiekoning en eige naar van AC Milan, Silvio Berlusconi, heeft ook Bernard Tapie zijn zin nen gezet op Ruud Gullit. Frankrijks economische superman wil Neder lands meest begeerde profvoetballer bij zijn club Olympique Marseille inlijven. Tapie heeft afgelopen weekeinde via een Nederlandse bemiddelaar contact met Ruud Gullit proberen te krijgen. Gisteravond was hem dat nog niet gelukt, omdat de aanvoerder van Oranje met zijn club PSV in Tenerife in trainingskamp is. Volgens Tapie is hij reeds geruime tijd bezig om een afspraak met Gullit te kunnen maken. „Dat is me nog steeds niet gelukt. Ik hoop nu 0_ door mijn Nederlandse contactman wel te slagen. Ik heb mijn geheime noot 'Mitani, het toernooi perfect privénummer aan hem gegeven in de hoop dat Gullit me gaat bellen". Bernard Tapie is uiteraard op de hoogte van het vorstelijke aanbod dat de PSV-vedette van AC Milan op zak heeft. Tapie: „Wat Berlusconi Gullit te bieden heeft, kan ik ook. Hij zal er geen spijt van krijgen als hij naar Olympique Marseille komt". bondscoach, die er geen geheim van maakte dat hij nog liever giste ren dan vandaag bij zijn allroun ders was teruggekeerd. Het allround-schaatsen voert in Nederland nu eenmaal de boven toon. De echte spnntspecialisten komen uit de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten en Japan. De Sow jets bezitten de meeste snelheids duivels, maar misten voor het eerst na zes jaar iemand bij de top-drie. Het inzetten van Igor Zjelezovski was eigenlijk onwaardig voor de tweevoudige wereldkampioen. De verzwakte sprintreus bezat na zijn ziekteproces te weinig kracht om zijn werkelijke capaciteiten te to nen, terwijl Fokitsjev uitsluitend op de 500 meter zijn faam als Olym pisch kampioen waarmaakt. De teruggekeerde Kuroiwa kon hij op zijn favoriete afstand nu nog de baas, de Japanner heeft zich echter aangediend als een van zijn grootste rivalen voor een nieuwe Olympische triomf. Kuroiwa ha perde geen moment en sloot, in di rect gezelschap van zijn landge- af. De Japanners joegen elkaar i de beste race van het weekeinde op, terwijl Nick Thometz als de verliezer vanaf het middenterrein hulpeloos toekeek. LEIDERDORP - Het basketbalpubliek in Leiderdorp kreeg za terdagavond een onverwachte en ongewenste toegift van BOB- speler Wezenaar. Na een actie van Leiderdorp-center Roelof Oudhaarlem kreeg de Oudbeijerlandse speler een persoonlijke fout. Wezenaar sloeg eerdere waarschuwingen van zijn coach en van de arbiters Witvoet en Hartman in de wind en reageerde woedend op de in zijn ogen onterechte beslissing. Prompt volg de er een technische fout, die de overhitte speler allerminst tot zijn zinnen bracht. Integendeel, onder verdere protestuitingen ging de broek naar beneden. Die act vormde meteen het einde van het optreden van Weze naar, die na het ontvangen vart een diskwalificerende fout („De eerste die ik in acht jaar fluiten heb gegeven", aldus Witvoet) binnenkort zijn show moet trachten aan te kleden voor de straf- coramissie. Leiderdorp had na het incident geen kind meer aan BOB (81-64). Bij de vrouwen van Grasshoppers werd Petra van der Oever in Groningen uit het veld gestuurd omdat zij een obsceen gebaar maakte naar de scheidsrechters.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11