Verzet stopt besprekingen met Aquino 'Iran achter ontvoeringen' Gorbatsjov gedwongen tot kleine stapjes Zindafrikaanse pers nog meer aan banden Parijs wil einde aan Surinaamse uittocht VRIJDAG 30 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MANILLA (UPI/Rtr) - De Filippijnse communistische ver zetsbeweging Nationaal Democratisch Front (NDF) heeft vandaag meegedeeld zich terug te trekken uit de reeds opgeschorte vredesbesprekingen met de regering van pre sident Aquino. In een verklaring kondigde de organisatie aan het 60 dagen lange en tot 8 februari durende staakt- het-vuren te zullen naleven. Het NDF noemde voortzetting het vredesoverleg nutteloos gens de houding van Aquino's gering en het Filippijnse leger. gen in de toekomst opnieuw wor den gedaan. Aquino zelf bezocht vandaag aan de vooravpnd van de maandag te Aquino's secretaris Joker Arroyo houden volksraadpleging over de verklaarde vandaag dat bij de gis teren bedwongen poging tot een staatsgreep waren vier generaals en zeker vijf hoge officieren van de Filipijnse strijdkrachten betrok ken. Het Filipijnse leger wist ook dat een muiterij binnen haar gelederen ophanden was en was erop voorbe reid, zo heeft de Filipijnse minister van defensie, Rafael Ileto, daaraan toegevoegd. Hij verklaarde dat de strijdkrachten rekening hielden met een couppoging maar zei niet uit te sluiten dat dergelijke pogin- Iraakse soldaten gedood bij aanval NICOSIA (AP) - Iraanse strijd krachten hebben 2000 Iraakse sol daten gedood of verwond tijdens een aanval bij de Iraakse haven stad Basra. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren be kendgemaakt. Irak maakte bekend dat zijn gevechtsvliegtuigen aan vallen hadden uitgevoerd op de Iraanse havenstad Mahshahr ten noordoosten van de Golf. Doelwit van de luchtaanvallen waren olie installaties, de garnizoensplaats Beheshti, munitiedepots en een olietanker. Volgens het persbureau heeft Iran nieuw Iraaks territorium ver overd tijdens een nachtelijke aan val ten noorden en westen van de rivier de Jasim, 10 km van Basra en even ten westen van het Vismeer. Het Iraanse persburau maakte tevens bekend dat Iraakse vliegtui gen een aanval hadden uitgevoerd op Isfahan in centraal-Iran, en dat daarbij een aantal inwoners van de stad om het leven was gekomen. grondwet, het door communistische opstand onrusti ge zuiden van het land. In de twee de grootste stad van het land, Da- vao, waar ze juichend werd ontvan gen door naar schatting 100.000 fans, verklaarde Aquino dat zij haar zachte aanpak heeft aange past aan de harde werkelijkheid. "Velen vonden mij te zacht en maakten misbruik van. Genoeg daarvan, er wordt deze maal met hen afgerekend", zei zij. Aquino noemde de opstand een wanhopi ge poging te verhinderen dat het land stemt over de nieuwe grond wet en dat zij volledig de democra tie herstelt. Als de grondwet door het Filipijnse volk wordt aanvaard begint Aquino een ambtsperiode «van zes jaar. De opstandige militairen die ruim twee etmalen een televisiesta tion in Manilla bezet hielden, zul len voor de krijgsraad terecht staan, zo verklaarde Aquino. De burgers zullen voor de rechter ver schijnen op beschuldiging van het smeden van een samenzwering. Twee ontvoerders houden de Amerikaan Robert Polhill onder schot op deze foto, die gisteren werd verspreid via een persbureau in Beiroet. (foto epa) Shultz: VS niet tot enige concessie bereid WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr) Alle groepen die de afgelopen twee weken in totaal elf buitenlanders in Beiroet hebben ontvoerd, heb ben met elkaar te maken, en die groepen hebben ook weer allemaal banden met Iran. Dat zei levert. Bonn heeft hier nog geen besluit over genomen en speelt op In zijn persconferentie herhaalde tijdwinst om contact te leggen met Shultz het Amerikaanse stand- de ontvoerders. punt, dat rond de jongste gijzelin gen geen enkele concessie zal wor den gedaan. Zo zullen de Verenig- Shultz (buitenlandse zaken) tij dens een persconferentie. Regeringswoordvoerders in Washington lichtten eerder giste ren toe, dat met name kleine fac ties binnen de sjiitische groepering Hezbollah (Partij van God) voor de .Allen zijn ten volle verantwoorde- jongste ronde gijzelingen, waarbij gisteren de Amerikaanse minister de Staten hun verzoek aan West- Duitsland om de Libanese terrorist Hamadei uit te leveren, niet laten wat zij gedaan hebben, burgers en militairen. Er was spra ke van een kennelijke poging regel één van de democratie - de bur gers zijn de baas - omver te wer pen", aldus de president. V oorwaardelij ke celstraf geëist in Flickproces BONN (DPA/ANP) - De Westduit- se openbare aanklager heeft giste ren één jaar en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen ex-minister van economi sche zaken Otto Graf Lambsdorff. Hij is één van de drie beklaagden in het zogeheten Parteispenden- proces, waarin de liberale politi- cus, zijn voorganger als minister Beieren is gisteren op 9o-jarige Hans Friderichs en de ex-manager ook drie Amerikanen werden ont voerd, verantwoordelijk zijn. Daarbij denken de Amerikanen dan vooral aan een cel binnen Hez bollah, een terroristische groep waarvan bekend is dat deze zeer nauwe betrekkingen met Iran heeft, onder leiding var\ ene Imad De 'islamitische Jihad voor de bevrijding van Palestina' dreigde gisteren de gijzelaars te doden als de Verenigde Staten tot een aanval zouden overgaan. Het dreigement was vervat in een verklaring, die Shultz. De groep die naar een internationaal persbureau in Beiroet was gestuurd. Er zat een foto bij van de ontvoerde Ameri kaanse professor Robert Polhill waarop hij tegen een muur staat met twee geweren op zijn hoofd ge richt. vallen, het afgelopen weekeinde drie Amerikanen in Beiroet ontvoerde, heeft gezegd deze gijzelaars te zul len doden, tenzij Hamadei wordt vrijgelaten. Hamadei is volgens Washington medeplichtig aan de kaping van een Amerikaans lijnvliegtuig in ju ni 1985 en aan de moord op een Amerikaanse marinier die zich in het vliegtuig bevond. De Libanees werd onlangs op het vliegveld in Frankfort opgepakt met explosie- Mugniyah. Deze Mugniyah zou het ven in zijn bezit. Kort daarop hoofd van de 'actiegroep' binnen dwenen twee Westduitsers in Bei- Hezbollah zijn. Zijn door de Amerikanen ook verbon den aan de autobomaanslagen van 1983 in Libanon, waarbij 300 Ame- wordt roet. Hun ontvoerders, vermoede lijk familieleden van Hamadei, sen zijn vrijlating. De Amerikanen willen dat West-Duitsland hem uit- De Amerikanen brachten woens dag oorlogsschepen dichter bij de Libanese kust. De Amerikaanse oorlogsschepen die zich in het ge bied van de Perzische Golf bevin den zijn in de richting van Koeweit opgestoomd. Defensiefunctiona rissen zeiden dat het vliegdekschip John F. Kennedy in de Middel landse zee blijft en dat een ander vliegdekschip, Kitty Hawk, van de Filipijnen naar het noorden van de Arabische zee opstoomt. Pilar van Beieren Op Schloss Nymphenburg leeftijd overleden prinses Pilar Beieren uit het huis Wittelsbach, achterkleindochter van koning van het Flick-concern Eberhard Brauchitsch terechtstaan. De twee politici werden er Ludwig I van Beieren. De prinses verdacht dat zij donaties voor hun s op 13 maart 1891 op het kasteel partij (de FDP) hadden aangeno- geboren. Haar vader 1 i in ruil voor oneigenlijke be- WASHINGTON (UPI/AFP) - Het Witte Huis heeft gisteren offi cieel bevestigd dat de Verenigde Staten een in leer gebonden bij bel met een door president Rea gan geschreven bijbeltekst over de eenheid der godsdiensten aan Iran hebben geschonken. De president signeerde het boek op 3 oktober vorig jaar op verzoek van vice-admiraal John Poindex- ter, die toen nog Reagans advi- Reagan stuurde Iran bijbeltekst seur voor de nationale veiligheid was. De woordvoerder van het Wit te Huis, Larry Speakes, zei dat het idee voor deze gift aan een Iraanse 'hoge functionaris' af komstig was van luitenant-kolo nel Oliver North, een naaste me dewerker van Poindexter. Enke le dagen later was de bijbel in Frankfort aan een Iraanse onder handelaar in het kader van de Amerikaans-Iraanse contacten overhandigd. De voorzitter van het Iraanse parlement, Hasjemi Rafsanjani, toonde de bijbel deze week aan journalisten. JOHANNESBURG (GPD/Rtr.)- Het hoofd van de Zuidafrikaanse politie heeft gisteren de bevoegd heid gekregen om publikaties te verbieden over "wat dan ook". De nieuwe verstrekkende bevoegdhe den om de pers te censureren wer den afgekondigd in een speciale editie van de staatscourant, enkele uren nadat het gerechtshof in Jo hannesburg een decreet ongedaan had gemaakt dat de berichtgeving over verboden organisaties als het ANC verbood. De nieuwe bevoegdheden zijn in handen gelegd van het hoofd van de Zuidafrikaanse politie. De be voegdheid om berichten in de me dia „over wat dan ook" te verbie den, is opgenomen in een aanvul ling op de wet betreffende de uit zonderingstoestand die op 11 de cember is gepubliceerd. In dat de creet had het hoofd van de politie, generaal Johan Coetzee, het recht alle verwijzingen in de media naar „illegale" organisaties, zoals het ANC, te verbieden. In de staats courant is ook een uitbreiding op genomen van de definitie van een „subversieve verklaring" die niet mag worden gepubliceerd onder de noodtoestand. Het ammende- ment verbiedt de media berichten te publiceren die het publiek aan moedigen steun te verlenen aan of zich aan te sluiten bij een onwetti ge organisatie, zoals het ANC. Minister van wet en orde had gis teren al aangekondigd dat de rege ring een nieuwe censuurmaatregel zou uitvaardigen, in reactie op het El Salvador ruilt rebellen voor directeur SAN SALVADOR (AP) - De Salva doraanse regering heeft 39 gewon de guerrillastrijders vrijgelaten en op het vliegtuig naar Cuba gezet in ruil voor de vrijlating van de direc teur van de burgerluchtvaart van El Salvador, die al 15 maanden door de rebellen wordt vastgehou den. "Het is een humanitair gebaar van de regering en de strijdkrach ten om de vrijheid te bevorderen van kolonel Omar Napoleon Ava los", luidde een verklaring van de persdienst van de strijdkrachten. Vierentwintig van de vrijgelaten rebellen zaten gevangen in de Ma- riona gevangenis in San Salvador, de andere 15 verbleven in een vluchtelingenkamp van de kerk op 11 km ten noorden van de hoofd stad, aldus de verklaring. De guerrillastrijders vertrokken naar Cuba in een door het Rode Kruis gecharterd vliegtuig, maakte het FMLN, de overkoepelende ver zetsorganisatie van El Salvador, bekend. Wanneer Avalos zou vrijkomen was niet bekend. De luchtvaartdi recteur werd op 26 oktober 1985 op zijn boerderij door guerrillastrij ders ontvoerd. rurg prins Ludwig Ferdinand en lastingaftrek door bedrijven als het haar moeder de Spaanse infanta Flick-concern. Met het oog op het Maria de la Paz Borbón. Door deze proces, dat in september 1985 be- connectie was zij een oudtante van gon, trad Lambsdorff af als koning Juan Carlos van Spanje. Milieuverdrag Als gevolg van een reeks chemi sche rampen bij de rivier de Rijn wprj heeft het Europees parlement be sloten dat er een Europees verdrag voor de bescherming van het mi lieu dient te komen. Volgens een in Straatsburg opgestelde aanbeve ling moet de internationale over- economische zaken in de coalitie-Kohl. Wel bleef hij lid van de Westduitse Tweede Kamer, waarin hij namens de FDP woord voerder voor economische zaken De rechtbank acht bewezen dat Lambsdorff, die van 1977 tot 1984 namens de liberale partij minister van economische zaken in de kabi- netten-Schmidt en -Kohl was en eenkomst zich vooral richten op netten-öcnmiat en -Kohl was er het recht op een gezond milieu en die zondaê in d.e Bondsdag herko het recht op een gezond milieu op het principe dat de vervuiler be taalt. Architect Hitier Hermann Giesler, een is, zijn medewerking verleend heeft aan belastingontduiking door bedrijven die geld aan zijn partij gaven. Hij was tevens lange tijd penningmeester van de FDP. de Als een verzwarende omstandig- prominentste architecten van de heid beschouwt de rechtbank het nazi's, is op 20 januari in Düssel- feit dat Lambsdorff gedurende tien dorf overleden, zo is door familiele- jaar aan deze praktijken heeft mee- den bekendgemaakt. Hij was 88 gewerkt, jaar. Giesler werd in 1939 hoofd van de stedebouwkundige dienst van München, waar hij een leiden de rol speelde bij de uitbreidings plannen van de stad. Adolf Hitler vertrouwde hem later de bouw toe van zijn 'arendsnest' op een berg bij Berchtesgaden, aan de Duits- Oostenrijkse grens. In sterk be schermde complex ontving Hitier bezoekers en pleegde hij overleg met zijn militaire bevelhebbers. Barbie De wegens oorlogsmisdaden be schuldigde Klaus Barbie, die in af wachting van zijn proces in een ge vangenis in Lyon verbleef, is-van daaruit naar een ziekenhuis over gebracht, zo hebben bronnen bin nen de politie van Lyon bekend ge maakt. Barbie's advocaat Jacques Verges zei dat de opname van zijn 73-jarige cliënt in het ziekenhuis waarschijnlijk betekent dat deze er ernstig aan toe is. Barbie, die tij dens de Tweede Wereldoorlog als hoofd van de Gestapo in Lyon de bijnaam „de slager van Lyon" kreeg, is ervan beschuldigd dui zenden Franse joden en verzets mensen naar de concentratiekam pen te hebben gestuurd. Peru De regering van Peru heeft don derdag de noodtoestand in een groot gedeelte van het centrale An- desgebergte met 60 dagen ver lengd om de maoïstische rebellen van de groep „Lichtend Pad" beter te kunnen bestrijden. CAYENNE (AFP) - Frankrijk heeft Suriname gevraagd te zoeken naar mogelijkheden om een einde te maken aan de vluchtelingenstroom die uit dit land naar Frans-Guyana komt. Dat staat in een communiqué van de prefect van Frans-Guyana, Jacques Dewatre, over het overleg dat in Cayenne plaatsvond tussen de Franse autoriteiten, Surinaamse vertegen woordigers en vluchtelingen. Ongeveer 6.300 mensen zijn sinds augustus vorig jaar voor de strijd in Oost-Suriname tussen het Surinaamse leger en het jungle-commando van Ronnie Brunswijk naar Frans-Guyana uitgeweken. 'De verslechte ring van de situatie in Suriname heeft in de afgelopen twee dagen (27 en 28 januari) geleid tot een nieuwe toevloed van ongeveer 100 vluchtelin gen', zo verklaarde de prefect. Eraan herinnerend dat de Franse regering zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een buurland, zei Dewatre de nadruk te willen leggen op de Franse wens dat 'deze toevloed zo snel mogelijk ophoudt' en dat de voorwaarden worden geschapen voor de terugkeer van de vluchtelingen naar hun land. Dit veronderstelt naar de mening van de prefect een herstel van vertrouwen, hetgeen alleen door een dia- JOHANNESBURG - Voor wie geen huis heeftis een afgedankte tank loog van de Surinamers onderling bereikt zal kunnen worden. onder een brug ook goed genoeg. Deze man neemt er in het Zuidafrikaanse De consul van Suriname in Cayenne, Kennett Middelijn, heeft niet aan Johannesburg althans genoegen mee, sinds hij in 1978 dakloos werd. het overleg deelgenomen, naar wordt gezegd omdat zijn betrekkingen (foto AP) met de prefectuur niet bijster goed zijn. Sowj et-leider is nog niet van conservatieven af MOSKOU (AP/DPA/UPI) - De communistische partij van de Sowjet-Unie heeft twee functiona rissen uit het Brezjnev-tijdperk uit zijn hoogste organen verwijderd en de zeggenschap van partijleider Michail Gorbatsjov over het mach tige secretariaat van de partij ver der vergroot. Toch heeft de twee dagen durende vergadering van het voltallige Centraal Comité van de partij niet de dramatische ver anderingen gebracht die ervan werden verwacht. Sommige van de plannen die Gorbatsjov tijdens zijn lange toespraak van dinsdag op ta fel heeft gelegd lijken niet zonder slag of stoot te zijn aanvaard. De meer dan 300 leden van het. Centraal Comité steunden Gor- batsjovs pleidooi voor versnelde economische hervorming en grote re maatschappelijke openheid, evenals zijn veroordeling van het stagnerend beleid onder Leonid Brezjnev. "Terug kunnen we niet meer", verklaarde het Comité in zijn slotresolutie. De resolutie ont beerde evenwel bijzonderheden over Gorbatsjovs pleidooi verkie zingen voor regionale partijcomi- té's voortaan via geheime stem ming en met een keus uit meerdere kandidaten te laten plaatsvinden. In plaats daarvan werd in algeme ne termen gesproken over „de noodzaak van grotere democratie binnen de partij". Sprak Gorbatsjov dinsdag van geheime partijverkiezingen met meer dan één kandidaat voor elke functie tot op republieksniveau, in de slotresolutie is slechts een vage formulering opgenomen over de noodzaak het verkiezingsmecha nisme binnen de partij op alle ni veaus te verbeteren. Partijloze bur gers moeten worden opgenomen in 'verantwoordelijke' posities, stelt het slotdocument, terwijl Gor batsjov het over 'leidende' functies had. In de slotresolutie staat ook dat het Politburo bij het nemen van concrete maatregelen reke ning dient te houden met de voor stellen die de leden van het Cen traal Comité tijdens het plenum hebben gedaan. De discussiebij dragen van leden van het CC zijn niet openbaar gemaakt. Jevgeni Pozdnjakov, een voor aanstaande medewerker van het staatspersbureau Novosti, dat gis teren als buitengewone gebaar een persconferentie over de partijver gadering belegde voor buitenland se verslaggevers, bevestigde dat de verkiezingskwéstie tijdens de ver gadering onderwerp van discussie was geweest. Volgens Pozdnjakov, was de discussie nog niet afgeslo ten en zouden voor de veranderin gen die Gorbatsjov voorstaat bo vendien wijzigingen nodig zijn in de partijstatuten. Dat zou volgens hem pas kunnen gebeuren tijdens een nationale conferentie van de partij in 1988, of het eerstvolgende partijcongres in 1991. "Ik kan u echter verzekeren dat een meerderheid van de men sen in het plenum het (verkiezings- )voorstel steunde, anders zou het in geen enkele vorm in de slotreso lutie zijn genoemd", zei Pozdnja kov. Niets forceren Toch heeft Gorbatsjov ook in de toekomst nog rekening te houden met conservatieve.krachten in de het ongedaan maken van een de creet over de censuur door het ge rechtshof in Johannesburg. De twee belangrijkste Engelstalige krantenuitgevers in Zuid-Afrika, SAAN en Argus, hadden gisteren gedeeltelijk gelijk gekregen in een kort gêding dat zij over de noodtoestandswetgeving hadden aangespannen. De media-advocaat Paul Jenkins verklaarde vandaag in Johannes burg dat het hoofd van de politie nu volledig de vrije hand heeft bij het vaststellen van hetgeen kan worden gepubliceerd in Zuid-Afri- ka. Hij is gepromoveerd tot „de op- percensor van het land", aldus Jen kins. Directeur BBC stapt op na kritiek Thatcher LONDEN (AFP/DPA) - De alge meen directeur van de Britse BBC, Alasdair Milne, heeft om „persoon lijke redenen" ontslag genomen. Milne, die sinds juni 1982 in functie was en ruim 30 jaar aan de BBC verbonden was, wordt voorlopig vervangen door adjunct-directeur Michael Checkland. Het ontslag van Milne wordt in verband ge bracht met het ongenoegen dat in de Conservatieve partij van pre mier Thatcher al enige tijd bestond over de manier waarop de staatsomroep bepaalde nieuwson derwerpen behandelde. Eirtd vorig jaar beschuldigde de partij de BBC ervan dat hij het nieuws vanuit een „te linkse in valshoek" benaderde. Voorzitter Norman Tebbit noemde met name de BBC-verslaggeving over de Amerikaanse luchtaanval op Libië te tendentieus. De BBC kwam daarvoor in opspraak door een do cumentaire over Noord-Ierland die een interview bevatte met de voor zitter van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger. Verder moest de omroep bakzeil halen naar aanlei ding van een programma waarin twee Conservatieven van bindin gen met rechtse partijen werden beschuldigd. Leden van het Lagerhuis hebben de regering intussen gewaar schuwd zich niet te bemoeien met de benoeming van een nieuwe di recteur. Leden van de Labour-op- positie beschuldigden de regering van het zodanig onder druk zetten van Milne dat hij alleen nog maar kon opstappen. Sommige opposi tieleden menen dat Milne in feite is ontslagen, na hetgeen de laatste twee jaar is voorgevallen. „Om zijn integriteit te bewaren is hijzelf op gestapt", aldus Labour-leider Neil Kinnock. Daarentegen toonden diverse Conservatieven zich tevreden over het vertrek van de BBC-topman, en zij voegden eraan toe dat het daarbij niet wil blijven wil de BBC weer in het goede spoor terechtko men. Zij herinnerden met name aan de affaire met de twee van ex treemrechtse sympathieën ver dachte partijleden die volgens hen bewees dat de BBC pro-links is. Mevrouw Thatcher zei dat het ont slag een interne zaak van de om roep is. Zij was daarover vlak voor de officiële bekendmaking inge licht. Sowjetleiding. De personele veran deringen in de top zijn nauwelijks spectaculair te noemen. "Gorbats jov wil blijkbaar niets forceren", zo reageerde gisteren een westerse di plomaat. Geen van de drie bevor derde partijfunctionarissen is als stemgerechtigd lid opgenomen in het Politburo, zodat daar na het pensioneren van Dinmoechamed Koenajev nu nog elf mannen over de politiek van de Sowjet-Unie be slissen. Volgens waarnemers is de partij leider er niet in geslaagd zijn her vormingsgezinde medestander, Boris Jeltsin (partijleider van Mos kou) tot stemgerechtigd lid van het Politburo benoemd te krijgen. Ook de verwachte benoeming tot kan didaat-lid van secretaris Anatoli Dobrynin bleef achterwege. Ver der heeft de Bre^jnev-vertrouwe- ling Vladimir Sjtsjerbitski, partij leider van de Oekraïne, heeft zijn plaats in het Politburo behouden. Wel viel hem de afgelopen weken forse kritiek ten deel wegens de matige economische prestaties van de Oekraïne. Geen stappen VN tegen tv- serie America NEW YORK (AP) - De Verenig de Naties zal niet proberen te voorkomen dat de mini-serie 'Amerika' wordt uitgezonden door de Amerikaanse omroep ABC. De internationale organi satie zal alleen proberen de schade zoveel mogelijk te be perken, aldus VN-jurist Theo Sorensen. Sorensen zei dat het juridisch niet haalbaar zou zijn ABC te dwingen verwijzingen naar de Verenigde Naties uit de serie te halen, omdat de eerste aflevering al over twee weken wordt uitgezonden. 'Amerika" is een serie die speelt in de Verenigde Staten, 10 jaar nadat het land is bezet door de Sowjet-Unie. In de se rie bezetten de Russen het land, vermomd als vredestroe pen van de Verenigde Naties. ABC had de VN geen toestem ming gevraagd voor het ge bruik van insignes, vlaggen en uniformen van de organisatie, hetgeen in strijd is met het in ternationaal recht. De regering van de Sovjet- Unie en vredesgroepen en poli tici in de Verenigde Staten heb ben tegen de serie geprotes teerd. De Chrysler Corporation, de belangrijkste financier van de serie, maakte bekend dat de commercials van de autofabri kant niet in de serie zullen wor den uitgezonden. Chrysler zei bang te zijn dat de serie een verkeerd licht zou werpen op de laatste reclameslogan: „De trots is terug; Gemaakt in Ame rika".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5