Efficiency moet verlies compenseren Zes jaar cel voor mishandeling kind Vereniging wil aids-patiënten steun bieden Haagse huisarts voor medisch tuchtcollege Nederlandse journalist (27) in Turkije vermoord ABP-proces: meters dossier doorworstelen DE MAX TAILLEUR STICHTING VRIJDAG 30 JANUARI 1987 BINNENLAND P AG1NA 3 Banen weg bij Defensie (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - Het aantal arbeidsplaatsen dat moet verdwijnen bij defensie zal de omvang van de krijgs macht niet aantasten, aldus minister Van Eekelen (defen sie). Evenmin zal het aantal militairen worden uitgebreid om het verlies aan burgerbanen op te vangen. UTRECHT (ANP) - Levertrans- plantatie kan kinderen met ernsti ge leverziekten perspectief bieden. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen heeft in de afgelopen vier jaar bij zeven kinderen met succes een donorlever ingeplant. Hoewel zij vaak na de operatie nog een tijd flink ziek waren - gemid deld lagen zij zo'n twee maanden in het ziekenhuis - maken alle kin deren het nu goed. "Levertransplantatie kan voor kinderen in het laatste stadium van een leverziekte een goede keus zijn", aldus de Groningse kinder arts Bijleveld. Hij presenteert zijn ervaringen gisteren op een studie bijeenkomst in Utrecht over trans plantaties bij kinderen. Ernstige le verziekten komen bij kinderen erg weinig voor. Volgens Bijleveld ko- Transplantatie lever ook bij kinderen mogelijk De operatie is zwaar en ook bij kinderen bestaat het risico dat het lichaam de nieuwe lever afstoot. Vandaar dat transplantatie alleen ter sprake komt als allerlaatste mo gelijkheid. Levertransplanatie is zelfs bij heel kleine kinderen mo gelijk. Het jongste patiëntje dat in Groningen een donorlever heeft gekregen was één jaar oud. Volgens Bijleveld zijn de lever- Nederland per jaar twee patiëntjes die tot nu toe in Gronin gen geopereerd zijn na die operatie zienderogen opgeknapt. "Uiterlijk onderscheiden ze zich niet meer van andere kinderen, ze gaan ge woon naar school, spelen en zijn even actief als hun leeftijdgeno ten", aldus Bijleveld. De kinderen moeten wel iedere dag medicijnen innemen en eens per maand terug naar het ziekenhuis voor bloedon derzoek. Momenteel wachten er tien kin deren op levertransplantatie. Twee zijn er in de afgelopen jaren, wach tend op een donorlever, overleden. Alleen kinderlevers zijn geschikt om bij kinderen te implanteren. Volwassen levers zijn te groot. "Het is dan ook van groot belang dat artsen in ziekenhuizen zich rea liseren dat overleden kinderen le verdonoren zouden kunnen zijn", aldus Bijleveld. De Defensieraad, waarin minister, staatssecretaris, de chef defensies taf en de ambtelijke en militaire top, zullen verschillende mogelijk heden op een rij zetten om de in krimping op te vangen. Hoewel de defensie-uitgaven jaarlijks 2 procent stijgen en er dus werk bijkomt, menen Van Eekelen en zijn staatssecretaris Van Hou- welingen, dat vooral grotere effi ciency het banenverlies kan com penseren. Van Eekelen: "Op het ministerie zitten dezelfde functio narissen vaak bij elk overleg. Er zijn zoveel overlappingen, dat som mige personeelsleden aan zichzelf moeten rapporteren. Teveel men sen houden elkaar bezig, er moet minder gepraat en sneller worden beslist". Behalve het verlies aan burger personeel zullen bij het departe ment ook militairen verdwijnen: zij worden overgeplaatst naar staf functies bij de verschillende krijgs machtdelen. Volgens Van Eekelen zitten er teveel mensen "niet in het veld, waar zij horen". Staatssecretaris Van Houwelin- gen wil ook rust tot stand te bren gen in de gelederen van de krijgs macht. Hij wil dat doen door de beoordeling van het personeel een maal in de twee jaar te laten plaats vinden. "Die beoordeling werkt verlammend, terwijl het toch de bedoeling is dat het personeel zich concentreert op het werk." De beoordeling van personeel brengt bovendien veel papieren romps lomp met zich mee zodat de com mandanten teveel achter het bu reau zitten. DEN HAAG (ANP) - Een Haagse huisarts (34) zal voor het medisch tuchtcollege moeten verschijnen wegens de dood van vier inwoners van het verzorgingstehuis De Terp in Den Haag. De arts is destijds door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. In hoger beroep werd hij vrijgesproken, omdat het Openbaar Ministerie zijn aanklacht op onrechtmatig verkregen bewijs had gebaseerd. De man was als arts verbonden aan het verzorgingstehuis en werd ervan verdacht de vier bejaarden te hebben vermoord. Volgens de arts zelf was er sprake van euthanasie. Wanneer de arts zich voor het tuchtcollege moet verantwoorden is nog niet bekend. De zittingen van het college vinden achter ge sloten deuren plaats. Het college heeft geen strafrechtelijke be voegdheden maar kan de arts bij voorbeeld schorsen. Verplegers De drie VU-verpleegkundigen die ervan worden verdacht ernstig zieke patiënten zonder overleg met familie of artsen te hebben gedood, zijn gisteren op vrije voeten ge steld. Met innige omhelzingen en gejuich werden de verpleegkundi gen door enkele familieleden en kennissen opgewacht buiten de Bijlmerbajes in Amsterdam. Het drietal toonde zich "zeer beduusd" over de loop van de gebeurtenis sen, maar "dolgelukkig" om weer buiten de gevangenismuren te staan. Over de inhoud van de zaak wil den zij nog helemaal niets kwijt. "We moeten eerst goed overleggen met elkaar en onze advocaten. Het is in deze affaire ontzettend be langrijk dat alles goed op een rijtje wordt gezet en goed onderbouwd naar buiten wordt gebracht", aldus één van de verpleegkundigen. Hij verklaarde echter wel dat hij "nooit verwacht had dat zou ge beuren wat hem en zijn collega's nu is overkomen". De verpleegkundigen hebben tij dens hun hechtenis "bij stukjes en beetjes van de vele sympathiebe tuigingen met hun moeilijke situa tie vernomen", „Dat heeft enorm veel steun gegeven", aldus één van hen. GRONINGEN/ROTTERDAM (GPD/ANP) - De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 26-ja- rige man veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar en tbr. De man gooide op 27 juli vorig jaar zijn zoontje PatricK (2) uit het r Tegen de politie verklaarden zij dat zij het kind in een Rotterdams warenhuis waren kwijt geraakt. Dat resulteerde nog in een via de televisie verspreid opsporingsbe richt. Maar al snel bleek de recher che dat het verhaal niet klopte, DEN HAAG - In het bijzijn van premier Lubbers (op de achtergrond links) heeft mevrouw Rietkerk (midden) gisteren in het gebouw van de Nationale Ombudsman een wandbord onthuld ter nagedachtenis van haar plotseling overleden man. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) was een groot voorstander van het aanstellen van een ombudsman waar het publiek met zijn klachten terecht kon. (foto anpi HILVERSUM (GPD) - In een Turks gehucht op enkele kilome ters afstand van de plaats Bursa is het stoffelijk overschot gevonden van de Hilversumse journalist Siet- se Drentje (27). Uit verklaringen van de politie en een Turkse ver slaggever in Bursa blijkt dat hij vermoedelijk het slachtoffer is ge worden van een roofmoord. Sietse Drentje was als free lance- redacteur werkzaam voor het VPRO-programmablad. Ook schreef hij verhalen. Zijn eerste boek 'Totdat je geel ziet' was net uit. Tot midden 1983 werkte hij als redacteur-verslaggever voor het dagblad De Gooi- en Eemlander. Drentje vertrok 5 januari liftend via Griekenland naar Turkije. Op 11 januari is hij in Istanboel gesig- van zijn woning in Groningen, als waarna beide verdachten bekente gevolg waarvan het jongetje over leed. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. Bij de behandeling van de zaak uitte officier van justitie mr. M. H. Severein kritiek op de hulpverle ningsinstanties. Met name de ver trouwensarts was op de hoogte van het feit dat de vader Patrick eerder ernstig had mishandeld. Voor de rechtbank van Rotter dam heeft officier van justitie mr. E.W. Koning gisteren 14 jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 25- jarige man wegens doodslag op de driejarige Anouska Grishaver. Het ontzielde lichaam van het meisje werd op 23 oktober van het vorig jaar opgegraven in een park in de buurt van de Euromast in Rotter dam. Sectie wees uit dat het meisje 5 overleden aan hersenletsel. nissen aflegden. MAASTRICHT (ANP) - "Het zal al- Uit de afgelegde en op de zitting lemaal niet zo opwekkend en nogal voorgedragen verklaringen bleek d worden". De president van dat de noodlottige gebeurtenissen de rechtbank in Maastricht, mr. begonnen om een boterham Wortmann, waarschuwde gisteren die het meisje weigerde op te eten. Het kreeg slaag en werd door de man naar bed gestuurd. Dat ge beurde in afwezigheid van de moe der. Toen deze later thuis kwam, werd het kind uit bed gehaald. Het meisje bleek in haar bed te hebben geplast, de man vond een afstraf fing op zijn plaats, en dat gebeurde uiteindelijk ook, op een wijze die DTTni;,T ,AXTrj, de dood van het kind tot gevolg BUDEL ANP) Een verkeerson had. geval in Budel heeft gisteren de 34 De rechtbank doet op 12 februari vaarding slaan) gebruiken uitspraak. ABP-verdachte Masson en ook de langzamerhand tot het proces Twee doden bij verkeersongeluk veroordeelde andere aanwezigen - zoals de pers - dat ze nog heel wat fragmenten uit de vele meters dos sier zullen moeten aanhoren voor er een eis zal vallen. Dat is zeker het geval nu de officier van justitie, mr. Laumen, zijn verlangen tot voorlezing van diverse 'achter- grondstukken' gisteren zag inge willigd. Dinsdag zorgde de wens van de officier allerlei 'indirect bewijs' op tafel te brengen voor een aanvaring tussen hem en Massons raadsman mr. Pfeil. Laumen wil de stukken (die niet rechtstreeks op de dag- ROST VAN TONNINGEN - De De man wordt ervan verdacht Arnhemse rechtbank heeft het fail lissement uitgesproken over Veri- na BV, het Velpse bedrijf dat ge deeltelijk in handen is van de om streden weduwe Rost van Tonnin gen. Het bedrijf staat bij de banken voor miljoenen in het krijt. Boven dien is er een belastingschuld het meisje ernstig te hebben handeld waarbij hij het kind meer dere keren heeft geslagen, ge schopt en op de grond gegooid. Nog diezelfde nacht was de man, die nog maar kort met de moeder i het kind samenwoonde, noud uit Leende en de 52-jarige vrachtwagenchauffeur J. Kalis- vaart uit Capelle het leven gekost. Het ongeval gebeurde op de afrit van de autoweg Eindhoven-Weert naar Budel. Kalisvaart was daar ge strand met panne. Terwijl hij stond vi te *jraL.ei} weë^nwachter vroeg zich af of de officier soms werd het tweetal geschept door voldoende 'direct' bewijs heeft. der andere meer duidelijkheid te krijgen over de verhouding tussen Masson en de Centrale Beleggings- raad van het ABP en de verschil lende taxaties van onroerend goed. Massons verdediger mr. Pfeil beti telde dat als 'stemmingmakerij' en met de v het kind te begraven. het park gegaan 360.000 gulden. Het faillissement door het bedrijf zelf aangevraagd. personenauto. De bestuurder daarvan is vermoedelijk verblind geweest door de laagstaande zon, aldus de politie. De slachtoffers overleden ter plaatse. De rechtbank oordeelde gisteren dat de officier het recht heeft op de voorlezing van stukken voor zover dat niet in strijd is met de funda mentele beginselen van een be hoorlijk strafproces. Ze verwierp de door de advocaat daartegen aan gevoerde protesten. Pfeil, die dins dag nog enigszins dreigend aan kondigde dat hij dan om voorle zing van alle dossiers zou vragen (twee stalen archiefkasten vol), hield daar nu zijn mond over. Gisteren sloot de president in grote lijnen alle in de dagvaarding genoemde zaken af, waarbij hij hier en daar nog wat zaken uit de stukken lichtte en voorlas. Voorlo pig in het proces even geen „ten nishallenaffaire" met mogelijk ver valste aktes van geldlening, geen steekpenningen (volgens de offi cier) of provisies (zegt Masson en met hem medeverdachte en zaken vriend Van Zon) van aannemer J.P.A. Nelissen, geen verdere de tails over de transacties bij de red dingsoperatie van de WUH met winkelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse en ook geen stukken meer over de a-b-c-d-verkoopketen met als inzet het Weenagebouw in Rotterdam. Voorlopig, omdat voor zowel of- BMA: vooroordelen wegnemen en betere voorlichting DEN HAAG (GPD/ANP) - "Wij zijn een vereniging van mensen met de dood dicht voor ogen. Het wordt tijd dat ook de patiënten zelf gaan werken aan hun belangenbe hartiging". Dit werd gisteren ge zegd tijdens de presentatie van de Belangenvereniging Mensen met Aids of Arc (BMA). Are betekent aids related complex, een ziekte die veel op aids lijkt en mogelijk de voorloper is. Het BMA-bestuur zette gisteren uiteen wat het wil gaan doen om ervoor te zorgen dat de vereniging landelijk kan werken in het belang van de betrokkenen. Een van de belangrijkste doelstellingen is het zelf opkomen voor de belangen van mensen met aids of are. Deze kunnen gewoon lid worden; wie de BMA actief wil steunen (individue- len of organisaties) kan buitenge woon lid of donateur worden. Signaleren en wegnemen - van misstanden is ook een doelstelling. De BMA zegt dat er al veel voor de patiënten wordt gedaan, maar dat er teveel wordt "betutteld". Ook is er te weinig openheid tussen men sen met aids en hun omgeving. Met de dood voor ogen heeft het geen zin om zijn privacy te bewaren of spelletjes te spelen, zo werd ge steld. De BMA roept aids-patiën- ten op daarover juist met elkaar te praten; dat kan helpen de laatste fase van het leven zo aannemelijk mogelijk te leven. Men constateert met spijt dat hulpverleners in het algemeen niet zijn getraind in ster vensbegeleiding. Ze zijn niet goed voorbereid op confrontatie met de dood. Bij de BMA vindt men dan ook dat in de vrijwillige en professione le hulpverlening veel meer aan dacht moet komen voor de ster- sturen. "Hij heeft e dan De bestuursleden i van hun vereniging Hogerhorst en Kees Vrisekoop. de Belangenvereniging Mensen met Aids en ARC achter de tafel tijdens de presentatie de pers. Van links naar rechts: Ivo Corthals, Jeanette Kok, Joop van der Linden, Harry (foto ANP) venden. Gezien ook de prognoses dat het aantal aids-patienten (in ons land nu ruim 200) zich elke ne gen maanden zal verdubbelen en omstreeks 1990 vierduizend zal be-' dragen. "Wij willen paniek voorko men door aids bespreekbaar te ma ken in de bevolking", aldus de BMA. Daartoe is intensievere voorlich ting nodig en moeten vooroordelen worden weggenomen. Zoals de mening dat aids een 'homoziekte' is of alleen bij prostituees voor komt. Volgens het vereniging is het zo langzamerhand wel bekend dat iedereen in principe aids kan krijgen. Ook bij de hulpverleners bestaan nog veel verkeerde opvat tingen en vooroordelen. Als eerste initiatief is de BMA( begonnen met een wekelijkse kof-' fieshop. Op het adres Rozenstraat 8, Amsterdam, komen iedere don derdag van 14-16 uur patientën, vrienden familieleden, verzorgers bijeen om informatie en ervarin gen uit te wisselen en elkaar steun te geven. Daar ook kan het bestuur van de vereniging wensen en ge dachten van de achterban verne men. De BMA heeft bij haar eerste op treden ook een protest laten horen tegen de uitlatingen over homo seksualiteit van kardinaal Simonis. "Ziekelijk en ziekmakend, leidend tot discriminatie", wordt gesteld. Een van de bestuursleden van BMA kondigde aan zijn eigen ro zenkrans naar Simonis te zullen Simonis heeft herhaaldelijk ho moseksualiteit veroordeeld; naar zijn mening een "afwijkend ge drag". Op grond daarvan heeft hij bijvoorbeeld begrip voor een rooms-katholiek die een homofiel geen kamer wil verhuren. Volgens het BMA is het bekend dat ook veel homofiele steun vinden in het r.k.geloof. Voor hen zijn deze uitla tingen schokkend. Condooms De Amsterdamse raadsleden An- toinet Tanja en Bob van Schijndel van het Links Akkoord (CPN, PSP, PPR en EVP) hebben giste ren tijdens de gemeenteraadsver gadering gratis condooms uitge reikt aan burgemeester Van Thijn, de wethouders' en alle raadsleden. Zij deden dat tijdens het debat rond het verzoek om een spoedig advies op hun nota 'Verbetering thuiszorg voor aids-patiënten'. De twee raadsleden van het Links Akkoord drongen er bij wet houder Wildekamp van volksge zondheid op aan door te gaan op de ingeslagen weg die geen vrijheids beperkende maatregelen inhoudt, maar voorlichting over veilige technieken bij seks en drugge bruik. Zij wezen daarbij op het nut van het gebruik van condooms. Burgemeester Van Thyn nam de condooms in ontvangst met dank voor "dit relatiegeschenk". Ook de wethouders en raadsleden namen de condooms instemmend in ont vangst. Sommige raadsleden ver telden wel dat zij daarvoor te oud waren, waarna zij te horen kregen, dat zij de middelen dan maar moesten doorgeven aan hun kinde- ficier als raadsman ruimte blijft alsnog vragen te stellen. Boven dien is enkele getuigen gevraagd zich ter beschikking van justitie te houden. Onder hen bevindt zich ook de als kroongetuige gedood verfde mr. W. Hoevenagel, auteur van het voor Masson belastende "zwartboek" dat het ABP-proces (mede) aan het rollen bracht. Hoevenagel heeft inmiddels bij het parket in Maastricht, ir. J. van Zon, een van de beide hoofdver dachten, aangeklaagd wegens aan tasting in eer en goede naam. Hoe venagel reageert daarmee op een tegen hem gerichte aangifte van smaad en laster door Van Zon, die zich baseert op de getuigenis van Hoevenagel. Het parket wil slechts bevestigen dat de klacht bij de hoofdofficier van justitie is gede poneerd, maar er verder geen me dedelingen over doen. Hoevenagel, die als jurist in dienst is van het ABP, heeft in 1983 een zwartboek geschreven over de naar zijn mening kwalijke praktij ken van zijn toenmalige chef, thans hoofdverdachte nummer één, mr. Masson. Toen hij voor de Maas trichtse rechtbank optrad in de zaak tegen Masson, beschuldigde hij Masson en diens 'handlanger' Van Zon van het aannemen van steekpenningen. Daarop diende Van Zon zijn klacht in. De Maastrichtse justitie zal beide klachten onderzoeken. Als de raadsman van Masson, mr. A. Pfeil, doet wat hij heeft aangekondigd, volgen er nog meer klachten. Pfeil heeft gezegd vier getuigen te wil len aanklagen wegens meineed. Onderwijswet DEN HAAG (ANP) Minister Deetman (onderwijs) zal een nieu we onderwijsvoorrangswet ont werpen die uiterlijk 1 augustus 1989 door zowel de Tweede als de Eerste kamer moet zijn aangeno men. De wet moet een jaar later van kracht worden. Tot die tijd wordt het beleid voor onderwijs- voorrangsgebïeden op de oude voet voortgezet. Het spoedoverleg vond plaats omdat de Eerste Kamer de onder wijsvoorrangswet heeft verwor pen. De Tweede Kamer betreurde, dat niet alleen, maar was ook bang dat dat gevolgen heeft voor het be leid op dit moment. Deetman gaf te kennen dat hij niet van plan is het beleid dat tot 1990 is uitgestippeld en vastgelegd, te wijzigen. naleerd. Zijn gedeeltelijk ontklede lichaam werd pas op 26 januari ontdekt. Hij kon niet geidentifi- ceerd worden omdat al zijn papie ren ontbraken. Pas toen zijn dag boeken en rijbewijs die in een ho telkamer lagen, werden gevonden konden de Turkse autoriteiten zijn identiteit achterhalen. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. Op zijn lichaam zouden geen sporen van geweld zijn aangetrof fen. Sectie zal nadere bijzonderhe den aan het licht moeten brengen. Een som geld die hij bij een bank zou hebben opgenomen is nog met teruggevonden, zo is meegedeeld. Mr. Moszkowicz opnieuw geschorst ROERMOND (ANP) - De Raad van Toezicht van de Orde van Advoca ten in het arrondissement Roer mond heeft mr. Baruch Moszko wicz opnieuw geschorst, dit keer, voor 13 dagen. Dit is gisteren van de kant van de Raad van Toezicht bevestigd. Mr. Moszkowicz is nu in totaal door zeven schorsingen 88 dagen buiten spel gezet. Hij is steeds te gen de opgelegde sancties van de Raad van Toezicht in beroep ge gaan bij het Hof van Discipline in Utrecht. Ook dit keer heeft hij be roep aangetekend, zo deelde hij gisteren mee. De eerder ingestelde beroepen lopen nog. Zolang dit het geval is kan hij zijn praktijk ge woon voortzetten. De nu opgelegde schorsing houdt verband met een placht van een cliënt. Hij zou onjuiste infor matie hebben gekregen over gratis rechtshulp tijdens het weekeinde. Volgens de advocaat zou tijdens het weekeinde geen gratis rechts hulp verleend kunnen worden. De cliënt zou 1750 gulden hebben moeten betalen. Vier jaar cel geëist tegen tandarts BREDA (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda mr. F. Berserik heeft" gisteren vier jaar gevangenisstraf en negen jaar ontzetting uit het ambt geëist te gen een 37-jarige tandarts uit Et- ten-Leur. De officier acht bewezen dat de verdachte in de jaren 1980- 1984 in zijn praktijk in Breda op zettelijk onnodig heeft geboord in gave kiezen en tanden, dat hij ten nadele van het algemeen zieken fonds in Breda heeft geknoeid met saneringskaarten en dat hij ten on rechte 450.000 gulden heeft gede clareerd bij dit fonds. Volgens de officier is de tandarts gewetenloos te werk gegaan om zich te verrijken en heeft hij het vertrouwen in de medische stand ernstig ondermijnd. De verdachte gaf alleen het vervalsen van de sa neringskaarten toe. Hij zei dat te hebben gedaan, omdat hij het on eerlijk vond dat mensen die zich bij hem meldden en die door colle ga's slecht behandeld waren, daar voor nu zelf een deel van de kosten moesten betalen. Hij ontkende onnodig verrichtin gen te hebben gedaan en beriep zich op wat hij in de jaren zeventig aan de rijksuniversiteit van Utrecht heeft geleerd. Toont 15 jaar succesvolle ervaring met REUMA EN BECHTEREW PATIËNTEN in een 1 uur lang durende film op 6 februari e.k. om 14.00 uur bestemd voor belangstellenden in KATWIJK E.O. In Hotel de Roskam, Turl- markt 2, Katwijk. g De gratis toegangskaarten zijn verkrijgbaar vla telefoonnummer: 020-464633.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3