Heizeldrama: schuldigen eindelijk voor de rechter Baby handel is vorm van slavernij Drukpersen ratelen vrijwel niet meer in Fleet Street Achtergrond Remonstrantse stem tegen voortgaande bewapening VRIJDAG 30 JANUARI 1 BRUSSEL - De Belgische regering bepaalde vorige week dat de voetbalwed strijd van de Rode Duivels tegen Schotland in België gespeeld mag worden. Een paar dagen later kwam het bericht dat onder anderen de voorzitter van de Ko ninklijke Belgische Voet balbond zal worden ver volgd wegens 'onvrijwillige doodslag'. Een verband tus sen beide kwesties lijkt te ontbreken. Zij hebben ech ter alles te maken met de nasleep van het Heizeldra ma, dat op 29 mei 1985 de wereld verbijsterde. door Hans de Bruijn Nu pas, ruim anderhalf jaar later, lijkt er enig zicht op een vervolging van de verantwoordelijken voor de 'ramp', die 39 mensen het leven kostte en 450 verwondde. Behalve 26 Britse voetbalvandalen zullen welicht nog vóór de zomer ook KBVB-voorzitter Albert Roossens, Rijkswachtbevelhebber Robert Bernaert en burgemeester Herve Brouhon van Brussel in de be klaagdenbankjes van het Brussel se justitiepaleis moeten verschij nen. Alles slijt, ook de herinnering aan de gebeurtenissen die vooraf gingen aan de Europa-Cupfinale tussen Juventus en Liverpool. Mis schien wel daarom heeft de rege- ring-Martens het speelverbod voor Britse clubs in België wat verlicht. De wedstrijd tegen de Schotten in de voorronde van het Europees Kampioenschap 1988 zal dit najaar in België mogen worden gespeeld. De Schotten konden moeilijk worden geweerd, omdat de Euro pese voetbalbond hen niet heeft begrepen in het internationale speelverbod, dat na mei 1985 werd uitgevaardigd. Dat deden alleen de Een gerechtsdienaar maakt, daags na de ramp in het bouwvallige Hei- zeistadion, rapport op. Na ruim een jaar onderzoek gaat justitie tot ver volging over van mogelijke schuldigen aan het drama. (foto anpi Belgen zelf, die voorlopig geen Britse voetbalsupporter meer wil den zien. Het decor van de wedstrijd zal straks niet het beruchte Heizelsta- dion zijn. Hoewel dat stadion sinds de ramp is aangepast en er al weer interlands hebben plaatsgevon den, zou de keuze van de Heizei van wat te veel gebrek aan fijnzin nigheid hebben getuigd. Boven dien zal het aantal Schotse suppor ters tot een absoluut minimum worden beperkt. Na het Heizeldrama zijn allerlei onderzoeken gestart naar de oorza ken ervan. Er was een politiek on derzoek, dat bijna de regering de kop kostte. De Belgische voetbal bond stak de hand in eigen boezem maar trok die er schoon weer uit en de voor de ordehandhaving verant woordelijke politie en rijkswacht trokken het boetekleed aan voor hun gebrekkige optreden. Maar daarbij kon het na bijna veertig doden en 450 gewonden na tuurlijk niet blijven. De Belgische justitie lijkt nu eindelijk te zullen overgaan tot de vervolging van de verantwoordelijken voor het dra ma. Daarbij gaat het zeker niet al leen om Britse of Italiaanse 'hooli gans', maar ook om een aantal ho ge heren die absoluut geen steen hebben geworpen en geen klap hebben uitgedeeld. Onderzoeksrechter Marina Cop- pieters 't Wallant heeft na ander half jaar haar onderzoek afgerond. Over haar bevindingen is nog niets uitgelekt, maar wel dat Roossens, Bernaert en Brouhon in staat van beschuldiging zullen worden ge steld. Dat is een zwaar middel, want van persoonlijke betrokken heid bij de vechtpartijen is natuur lijk geen sprake. Toch zullen zij straks persoonlijk aansprakelijk worden gesteld. Brouhon als hoogste bestuurder van de stad die eigenaar is van het destijds in belabberde toestand verkerende Heizelstadion, Roos sens als verantwoordelijke voor de organisatie van de wedstrijd en de verdeling van de toegangskaarten, en Bernaert als de bevelhebber van de ordediensten die op die 29e mei enorm faalden in hun taak. Doodslag Alleen de Brusselse gemeente politie wordt ontzien, maar die was dan ook niet verantwoordelijk voor de ordehandhaving in het sta dion. Dat was de Rijkswacht. Als Brouhon, Roossens schuldig worden bevonden 'onvrijwillige doodslag' zou hen dat zelfs een gevangenisstraf kun nen kosten. Die hangt vrijwel zeker in de lucht voor de 26 Britse voetbal supporters'. waarvan België bij de Britse justitie gevraagd. Deze jongemannen zijn alle geïdentificeerd aan de hand van getuigenverklaringen en tele-" visiebeelden. Maar het juridische gevecht om hun uitlevering is nog in volle gang. v Pas wanneer die rond is zal het ficl'die^al Brusselse parket kunnen overgaan tot het dagvaarden van de beklaag den en een datum voor het proces kunnen vaststellen. Tot dat mo ment blijven drie Italianen, die vo rig jaar bij verstek werden veroor deeld voor hun rol in de vechtpar tijen, de enigen die daarvoor door de rechter gestraft zijn. LONDEN (AP) - Een jaar nadat uitgever Rupert Murdoch, vakbondsdruk trotserend, de traditionele waarden aan zijn laars lap te en met zijn kranten aan ms l'ee' Street verliet, is het Bernaert hart van de Britse jouna- listiek en grafische indus trie op sterven na dood. Murdoch bracht zijn bladen naar de Docklands in Wapping, een paar kilometer verderop, waar de kranten op een nieuw industrieter- - - rj rein geproduceerd konden worden v°lgens de nieuwste technieken inrromonnnn inmiddels heeft de Daily Tele graph laten weten dat de redactie ook naar de Docklands zal verhui zen. 'Daily Telegraph verlaat Fleet Street' stond in een kop te lezen en daarmee volgde de redactie de gra- september naar het nieuwe industrietterrein waren vertrokken. Het gebouw van de Telegraph is aangekocht door de Amerikaanse investeringsbank Goldman Sachs. En dat duidt er niet op dat in het gebouw van de 132 jaar oude krant nog ooit de geluiden te horen zijn van draaiende persen, ratelende COLOMBO - Per jaar worden honderden Srilankaanse baby's verkocht aan buiten landers die soms voor een kind duizenden dollars betalen. Dat geld is bestemd voor de tussenpersoon die de koop regelt. De moe der van het kind krijgt dikwijls nog geen vijftig dollar. door Dexter Cruez Het hoofd van het departement voor kin- derzorg van Sri Lanka, Vinitha Jayasinghe, noemt de illegale handel in baby's "slaver nij". Zij vindt dat er een eind aan moet wor den gemaakt, maar geeft toe dat dat niet zal 'meevallen. Een deel van de handel is legaal, in zover re dat sommige adopties officieel geregi streerd zijn bij overheidsorganen. "De ba- byhandel is een zakelijke onderneming die zich steeds meer uitbreidt", aldus mevrouw Jayasinghe Op zicht De babyhandel wordt volgens de autori teiten gedreven door hoteleigenaars, art sen, advocaten en corrupte overheidsfunc tionarissen, die buitenlandse echtparen het land inbrengen, hun een baby verkopen en vervolgens een legale adoptie verzorgen. De transacties zouden vaak beginnen bij bemiddelaars in het buitenland. De echtparen boeken in Sri Lanka een bepaald hotel, waar zij een baby op zicht krijgen. Soms worden verschillende kinde ren tentoongesteld op zogenaamde 'baby boerderijen'. Is de keus eenmaal gemaakt, dan kan een adoptie worden gearrangeerd tijdens een rechtszitting die vaak maar een paar minuten in beslag neemt. Een bedrijfsleider van een hotel vertelde op voorwaarde van anonimiteit dat hij een Brits echtpaar in contact had gebracht met een drie maanden oud kind, en dat hij ver wachtte dat zij het kind mee terug naar En geland zouden nemen. Hij zei dat de transcactie zou worden afgesloten met een legale adoptie. Dat betekent dat de autori teiten geen mogelijkheid hebben ertegen op te treden, net zomin als in veel andere gevallen. Inval De babyhandel kwam onlangs in de pu bliciteit na een politie-inval in een hotel in Wadduwa, 43 km ten zuiden van Colombo. De politie trof 22 zuigelingen aan die ken nelijk op de nominatie stonden verkocht te worden. Inspecteur S. Sumanadasa zei dat de kinderen, die in leeftijd varieerden van drie weken tot drie maanden, door Srilan kaanse vrouwen werden verzorgd, maar dat in het hotel ook Europese vrouwen aanwe zig waren. Het waren gehuwde Britse, Nederlandse en Duitse vrouwen "die de baby's melk ga ven en knuffelden", zei Sumanadasa. Toen de politie de kinderen begon weg te halen barstten sommige van deze vrouwen in tra nen uit. De inspecteur zei dat de eigenares se van het betreffende hotel zou worden aangeklaagd wegens het ongeoorloofd ex ploiteren van een kinderbewaarplaats an nex bordeel. Politiecommissaris Rukman Silva zei dat een aantal van de kinderen die bij de over val van vorige week werden gevonden wel licht was ontvoerd, en dat het publiek was opgeroepen de kinderen te identificeren,. Volgens mevrouw Jayasinghe kan de handel moeilijk worden stopgezet omdat de adoptie zelf legaal is. ook al zou de baby verkocht zijn zonder dat navraag is gedaan naar zijn afkomst of de achtergrond van zijn toekomstige ouders. Zij zei dat door dergelijke adopties jaarlijks minstens 1500 zuigelingen het land verlaten, terwijl het aantal dat wordt verkocht zonder dat ge probeerd wordt er een wettelijk tintje aan te geven, waarschijnlijk vele malen hoger is. In sommige gevallen zou voor de baby's meer dan 3000 dollar worden betaald. "We weten dat veel Srilankaanse vrou wen met hun eigen kind of dat van een an der onder opgaaf van verschillende rede nen naar het buitenland reizen, waar zij de baby's aan bemiddelaars geven die ze aan Westeuropese echtparen verkopen", aldus mevrouw Jayasinghe. Inkomen Kinderloze paren kunnen in Europa meestal geen baby's adopteren omdat er steeds minder kinderen geboren worden. In Sri Lanka, waar wel veel zuigelingen zijn, is het gemiddelde jaarinkomen 360 dollar, en kan de verkoop van een baby een arme vrouw aan een inkomen helpen. Vol gens de autoriteiten zijn bij de handel ook prostituëes en ongehuwde moeders betrok ken. Volgens de krant Sun worden prosti tuëes betaald om naar bed te gaan met Eu ropese mannen, en zo kinderen te krijgen met een lichte huid. Deze zouden Europese ouders meer aanspreken. Volgens mevrouw Jayasinghe moeten ook maatregelen worden genomen tegen de buitenlandse kopers van de kinderen, wil men erin slagen de babyhandel uit te ban nen. Zij heeft de autoriteiten opgeroepen daartoe een wet tegen de slavernij van stal te halen. Overtreding van deze wet wordt gestraft met ten hoogste zeven jaar gevan genisstraf. "We hebben wetten die slavernij verbie den. Die willen we gebruiken tegen alle mensen die betrokken zijn bij het kopen en verkopen van mensen", zei zij. "Als dit geen slavernij is, wat is het dan wel?" zetmachines en druk typende jour nalisten. In augustus schreef The Times, een van Murdochs bladen en volle dig gemaakt in Docklands dat "Fleet Street zijn 500-jarige ver jaardag als centrum van de grafi sche industrie niet zal meemaken". Voor de mensen die jarenlang de glazen hebben gevuld en eten heb ben klaargemaakt voor dorstige en hongerige journalisten, zetters en drukkers is dit een enigszins verontrustende ontwikkeling. Het ziet er naar uit dat over enige tijd een heel ander soort volk Fleet Street zal bewonen: zakenlieden in goed gesneden pakken, die er in ie der geval een hele andere leefwijze op na houden. Maar bovenal is het "einde van Fleet Street" een slag voor de vak bonden die ooit een bijna onbe grensde macht hadden bij de kran- tenbedrijven. Het begon met Mur doch. Hij ontsloeg eenvoudigweg 5.500 produktiemedewerkers die daarop (24 januari 1986) in staking gingen omdat er geen overeen komst kon worden bereikt over de verhuizing van de zetterij en druk kerij' van Fleet Street naar de Docklands in Wapping. Murdoch had voor zijn nieuwe onderneming mensen nodig die goed overweg konden met de nieu we technieken, waarbij elektronica het lood heeft vervangen. Daar voor werden geoefende technici aan het werk gezet. De vakbonden protesteerden en protesteren nog steeds bij de voormalige onderko mens van de Murdoch-bladen The Times, Sunday Times, The Sun en The News of the World. Zaterdags avonds staan demonstranten vaak bij de nieuwe fabriek in Docklands waar de vrachtwagens de zondags bladen moeten uitrijden. Gevechten Vorig weekeinde nog stonden - 12.000 demonstranten in Wapping om de eerste jaardag van hun ont slag te herdenken en ontstonden er gevechten met de politie. Zo'n 120 politiemannen en 33 demonstran ten raakten daarbij volgens officië le gegevens gewond en 62 werden gearresteerd. Maar het ziet er naar uit dat ondanks de protesten de Docklands, met de invoering van de nieuwe druk- en zettechnieken, de nieuwe Fleet Street" wordt. Naast Murdochs bladen en de Daily Telegraph hebben de Finan cial Times. The Guardian, the Dai ly Mail en The London Evening Standard al laten weten naar Dock lands te gaan. De Mail en de Stan dard zullen hun redacties niet lan ger in Fleet Street laten en gaan ze onderbrengen in een voormalig warenhuis in Kensington High Street. De twee nieuwe Britse kranten, Today en The Indepen dent, zijn van begin af aan nooit op Fleet Street geweest. De enige krantengroepen dn nog met hebben aangekondigd on te vertrekken uit Fleet Street zijr de Mirror Group (Daily Mirror er twee boulevardbladen op zondag en United Newspapers, de uitgevej van de Daily Express, Sunday Ex press en The Star. The Guardiar zal zijn redactie op Farringdor Road houden, in de buurt var Fleet Street. Fleet Street zelf is nauwelijks 50(. meter lang en loopt parellel aan de Thames. Al zeer lange tijd roept de naam associaties op met drukkei en schrijven van kranten. De eerste drukker die zich op Fleet Streel vestigde is volgens de overleverin gen ene Wynkyn de Worde, die rond 1500 zijn zaakje opzette in de buurt van Shoe Lane waar vele boekbinders zaten. Voor zijn dood in 1535 heeft hij 800 boeken ge drukt. Museum In 1702 vestigde de Daily Cou rant zich als eerste krant op Fleet Street en ook Samuel Johnson, schrijf en lexicograaf, kwam er hal verwege de 18e eeuw terecht. Zijn huis is nu een museum. Vlak daar-, bij is Ye Olde Cheshire Cheese, een pub en restaurant dat zichzelf siert met het historisch gegeven dat het herbouwd is 1667, een jaar na de Grote Brand van Londen. Voor bedrijfsleider Les Kerly is Fleet Street al dood, althans "het is dood voor mij. Ik werk hier 28 jaar en hebben allerlei slag binnenge- had, drukkers en journalisten, maar ze zijn verdwenen of overbo dig gemaakt". Dat laatste is Kerly's eufemisme voor ontslagen. "We zijn veel handel kwijtgeraakt," zegt hij. "Maar er zal wel iets anders ko men. Niet in vijf minuten, maar over een jaar of twee staan hier nieuwe gebouwen met nieuwe Rupert Murdoch: traditionele waarden en vakbondsmacht aan laars gelapt. (foto ap> In een reactie op de nota 'Star Wars en onze veiligheid' van de Raad van Kerken in Nederland zegt het dagelijks bestuur van de Remonstrantse Broederschap, dat het Strategisch Defensie Ini tiatief (SDI) van de Amerikaanse regering geen uitweg biedt uit de nucleaire impasse. "Het zal veel eer een nieuwe fase in de wapen wedloop inluiden". In een eventuele verklaring van de Raad van Kerken zouden, volgens het remonstrantse be stuur, drie punten aan de orde moeten komen: hoe moeilijk het is om op politiek niveau tegen te houden wat technisch mogelijk en commercieel aantrekkelijk is; het SDI-programma eist miljar den dollars, terwijl de ontwikke lingslanden steeds meer in een financiële crisis geraken; de Ver enigde Staten schenden met dit programma internationale ver dragen, voor Nederland als Na- vo-bondgenoot een 'compromit terende ontwikkeling'. Er bestond in het bestuur (offi cieel 'Commissie tot de zaken' geheten) aarzeling om over een politiek zo gevoelig onderwerp een standpunt in te nemen. Im mers, gemakkelijk wordt de in druk gewekt dat de kerken hun boekje te buiten gaan of dat ze zich eenzijdig kritisch tegenover de Amerikaanse politiek opstel len. Maar, zegt het bestuur, de stem van de kerken moet zich richten tegen alle landen en blokken die de voortgaande be wapening in stand houden, "vooral omdat er in totaal miljoe nen guldens per minuut aan be wapening worden uitgegeven". Avondmaal. Het bestuar van de Remonstrantse Broederschap heeft ook de nota 'Oecumene in de jaren 80' van de Raad van Ker ken besproken. "Pijnlijk is het, dat de oecume nische ontwikkeling naar een ge meenschappelijke viering van het avondmaal weer wordt terug gedraaid", zegt het bestuur in zijn reactie. Tegenover het argu ment van rooms-katholieke kant dat de gemeenschappelijke basis daarvoor nog onvoldoende is, nodigen de remonstranten allen uit "in wie het oprechte verlan gen leeft aan deze maaltijd deel te hebben in gemeenschap met Christus", ongeacht hel behoren tot een kerk. "Het is voor de oecumene een slechte zaak als kerkleiding en theologen - hoezeer ook door drongen van een verlangen naar eenheid - de gemeenschappelij ke viering van de eenheid zou den blokkeren". Daarom maakt de Remonstrantse Broederschap onderscheid tussen het streven naar organisatorische eenwor ding, naar overeenstemming in theologische en liturgische aan gelegenheden en naar gemeen schappelijke viering van de een heid 'door de leden van onze ker ken'. "Het proces van 'samen op weg' is niet ideaal en niet gemak kelijk, maar wel noodzakelijk. De gereformeerden zullen zich in de toekomst met meer elan moe ten inzetten voor eenheid tussen de kerken". Dat zei professor mr. I. A. Diepenhorst uit Zeist gister avond in Barendrecht op een herdenkingsbijeenkomst ter ge legenheid van honderd jaar Doleantie (het vertrek van de la tere gereformeerden uit de Her vormde Kerk) in die plaats. De gereformeerden hoeven zich er niet voor te schamen als ze uit materiële overwegingen samen op weg gaan met her vormden en later ook met luthe ranen en remonstranten, betoog de Diepenhorst. Er zijn plaatse lijke kerken die zich financieel niet langer kunnen bedruipen. "Ook met twaalf penninkjes van twaalf weduwen onderhoudt u nog geen theologisch kandidaat. Hoe denkt u het dan in de toe komst te stellen zonder samen bundeling in groter verband?" Eenheid tussen de kerken is. volgens de vroegere minister van onderwijs en rector-magnificus van de Vrije Universiteit, ook broodnodig om het 'imago van de kerk' op te vijzelen. "In Ne derland tolereert men de kerken nog wel en vindt men ze nog eer biedwaardig, maar de kerk zelf gaat zich in haar wereldlijke om geving steeds onbehaaglijker voelen". Diepenhorst wees ook op de snelle daling van de leden tallen en - wat hij noemde - de 'opkomst van de islam' (in ons land al zo'n 400.000 volgelingen). Ten slotte bond hij de gerefor meerden 'bescheidenheid' en 'voorzichtigheid' op het hart, zo wel in het proces 'samen op weg' als daarbuiten. Automatisering. Plaatselijke kerken kunnen door over te gaan op automatisering van hun admi nistratie een niet onbelangrijke groep mensen op het spoor ko men die een financiële bijdrage willen leveren. Zo leert een on derzoek van het Kaski in 112 her vormde gemeenten. (Het Kaski is een instituut voor sociaal-we tenschappelijk onderzoek). Het onderzoek werd verricht in op dracht van de hervormde bege leidingscommissie voor de sta tistiek. De Hervormde Kerk kent belij dende leden, doopleden en ge boorteleden. Gemeenten, zegt het Kaski, kunnen er financieel belang bij hebben extra aan dacht te besteden aan de doople den die onbekend waren voordat de computer hen aan de vergetel heid ontrukte. Bij het onderzoek bleek 45,2 procent van de nieuwe leden belijdend lid te zijn, 46 pro cent dooplid en 8,8 procent ge boortelid. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving zal in mei een (besloten) studiebijeen komst houden over homosek sualiteit. Er zal dan worden ge sproken over twee documenten van het Vaticaan daarover en de brochure 'Homofielen in de sa menleving' (1979). In die brochure zegt de raad met zoveel woorden, dat aan vaarding van de homofiele aan leg tot bezinning dwingt op de afwijzing van daaruit voortko mend gedrag. De motieven voor afwijzing zullen in elk geval be ter moeten zijn dan wat de docu menten van de Rooms-Katholie- ke Kerk daarover zeggen. Voor deze bijeenkomst wor den pastores uitgenodigd die werken onder homoseksuelen, homoseksuelen zelf (onder wie pastores) en theologen. Tegenover een Trouw-verslag- gever erkende secretaris dr. P. A van Gennip van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, dat het traditionele kerkelijke standpunt zeer grote problemen oplevert. Het zal op een of andere manier bijgesteld moeten wor den. Geheel persoonlijk wilde Van Gennip wel zeggen, dat, als je de homofiele aanleg van men sen erkent, je dienovereenkom stig gedrag moeilijk kunt afwij- Gereformeerde Kerken: be roepen te Eindhoven (deelwerk studentenpastoraat) kandidaat mevrouw A. Peper Amsterdam, te Oudega (Smallingerland) J. Popping Heerde; aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Hoevelaken (deelwerk) M. J. van Reenen (oud-legerpredikant) Harderwijk, de benoeming tot vlootpredikant L. van Oudheus- den Ossendrecht-Hoogerheide. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Axel H. J Messelink IJmuiden. 'Jeugd en kerk'. De Raad van Kerken in Nederland is in pnci- pe akkoord gegaan met de op richting van een afdeling 'Jeugd en kerk'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2