Kortsjnoi houdt Short in vizier Stormloop op Houtrusthallen Hlasek te sterk voor Schapers Berlusconi droomt van winnend Milan Spanning in Wijk aan Zee Kunstgras in de ban Toeschouwers èn atleten in de rij voor NK indoor Noren pakken doping aan VRIJDAG 30 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 17 Nederlaag landenploeg HANNOVER (SID) De Neder landse tennisploeg heeft gisteren in Hannover de eerste wedstrijd voor groep 1 van het toernooi om de Europacup voor landenploegen tegen Zwitserland met 1-2 verlo ren. Na de zege van Menno Oosting in het eerste enkelspel tegen Clau- dio Mezzadri verloor Michiel Scha pers van Jakob Hlasek en ging ook Schrik zit er in bij Oranje- viermansbob CERVINIA (GPD) - De schrik zit er goed in bij het peloton bobs- lèeërs dat morgen en zondag in het Italiaanse wintersportoord Cervi- nia het EK afwerkt. Nadat eerder deze week de Italiaan Pietro Scara- muzza tijdens een trainingsronde uit zijn slee werd geslingerd, keer den teams van Oostenrijk. West- Duitsland en Italiaanse de natuur- baan geschrokken de rug toe. Ook de Nederlandse equipe sloeg de schrik om het hart na het ernstige ongeluk van de Italiaan, die overi gens weer aan de beterende hand De bemanning van de (enige) Ne derlandse viermansbobslee wil echter van geen ophouden weten ,.We hebben er onderling lang over gesproken of we moesten door gaan of niet", aldus stuurman Mar- thin Kwakkelsteijn. „De angst voor een herhaling zit er natuurlijk bij iedereen goed in. Wij gaan mor gen echter gewoon naar beneden. Tot nu toe hebben we zonder pro blemen drie afdalingen gedaan. Redenen om te stoppen zijn er niet. Wel om het voorzichtig aan te doen". De Haarlemmer, als piloot van de viermansbob verantwoordelijk voor het welzijn van de IJmuide- naar Cees Broek, Niek Broeyer uit Enschede en de Leidschendam- mer Erwin Douwes. daalde al eens eerder af op wat critici kenschet sen als de 'dodenbaan'. In een tweemansbob nam hij twee jaar ge leden in Cervinia deel aan het WK. „Dit is een gevaarlijke baan waar op je geen gekke dingen moet doen", weet Kwakkelsteijn. „Veel remmen dus en het aantal risico's tot een absoluut minimum beper ken". Kwakkelsteijn en zijn beman ning hebben niet de illusie dat ze in Italië een ticket voor de Olympi sche Winterspelen van '88 in Calga ry kunnen bemachtigen. „Daar voor eist het NOC een plaats bij de eerste acht. Dat is een irreële eis, zeker als je nagaat dat we geen en kele steun van de bobsleebond krijgen". Dat laatste is de 'Nederland 1' een doorn in het oog. Door het ont breken van enige financiële en ma teriële steun tekent de equipe noodgedwongen bij voorbaat voor een 19e of 20e plaats in een inmid dels van 30 tot 23 teams geredu ceerd veld. Kwakkelsteijn: „Het is schandalig dat de bond ons op geen enkele manier begeleidt. Er is alleen maar aandacht voor de twee mansbob, terwijl onze prestaties op hetzelfde niveau liggen". Quick Boys op Nieuw Zuid tegen Ajax LEIDEN - Quick Boys gebruikt de algehele afgelasting van het ama teurvoetbal (zowel zaterdag als zondag) om te oefenen tegen Ajax. Het is de Katwijkers nog onduide lijk welk elftal Johan Cruijff zater dag naar Nieuw-Zuid afvaardigt. Hans'van der Zee, trainer van de zaterdageersteklasser, hoopt op het eerste elftal met alle vedetten. De Diemenaar: "Ik ben gisteren zelf naar De Meer geweest om te vragen met welk team ze komen, maar ik kreeg geen uitsluitsel. We zien het wel". De wedstrijd wordt vermoede lijk op het Katwijkse hoofdveld ge speeld. De aanvang is 14.30 uur. het dubbelspel voor Nederland verloren. Nederland speelt vrijdag zijn tweede wedstrijd tegen Tsje- choslowakije. dat Milan Srejber, Karei Novacek en Marian Vajda naar Hannover heeft gestuurd. De wedstrijd begon goed voor Nederland. Menno Oosting. die in december in Goirle de nationale in- doortitel greep, boekte voor onge veer 1500 toeschouwers een zwaar bevochten zege op Mezzadri. Na dat de speler uit Son de eerste set met 3-6 aan zijn tegenstander had moeten laten kwam hij er steeds beter in om de volgende sets met 6-3 6-4 te winnen. In de tweede en kelpartij kwam Michiel Schapers er in feite niet aan te pas tegen de nummer 32 van de wereldranglijst, Jakob Hlasek. Schapers, die door zijn recente successen in Oceanië (halve finales Adelaide en finale Auckland) bij de top tien van de nog prille Grand Prix-ranglijst van dit jaar staat', ging met tweemaal 3- 6 ten onder. Het dubbelspel, met voor Neder land Schapers en Huub van Boec- kel tegen de Zwitsers Hlasek en Roland Stadler. ging na bijzonder spannende strijd verloren. Neder land leek de overwinning te pak ken nadat de eerste set met 6-3 was veroverd en de tweede set op een tie-break uitdraaide. Die verlen ging ging echter met 5-7 verloren. In de derde set waren de Zwitsers net iets sterker: 6-4. Menno Oosting was de enige spe ler. die in de Sporthalle in Han nover reden had tevreden te zijn over zijn optreden in de met 1-2 verloren wedstrijd legen Zwitser land voor het toernooi om de Euro pacup, het voormalige Kings Cup toernooi. De nationale indoorkam- pioen bezorgde Nederland een voorsprong door een zege op Clau- - dio Mezzadri. ..Ik moest wel even aan de snelle baan wennen", aldus de Brabander, „Maar toen ik er eenmaal een beetje kijk op had WIJK AAN ZEE (GPD) - Het Hoogovenstoernooi loopt op z'n eind en de spanning stijgt met de dag. Uiteraard ging gisteren alle aandacht uit naar de partijen van Short en Kortsjnoi en deze gevechten waren allesbehalve teleurstellend. Short koos een rustige variant van het Frans, vermoedelijk in de hoop dat Ljubojevic zijn temperament de vrije loop zou laten. Als de Joegoslaaf remise had willen maken, had hij dat met niet al te veel moeite kunnen doen, maar dat was kennelijk zijn eer te na. Het mag in een toernooi dan niet naar wens gaan. een overwinning op de koploper maakt veel goed. Short was evenwel op zijn hoede: hij liet alle stormen over zich heen gaan, consumeerde in het laatste half uur een pion en kwam veilig door de tijdnood heen. Toen res teerde nog een paardeindspel; met feilloze techniek schoof de jonge Engelsman verder en juist voor de tweede tijdcontrole moest Ljuboje vic het hoofd buigen. Opnieuw een prachtige prestatie van de lijstaan voerder. Niet minder geweldig was het geen Kortsjnoi liet zien. Ook hij verkreeg na een spannend positie gevecht een paardeindspel met een pluspion. Met de klok had hij het even moeilijk, wat op zijn leeftijd geen wonder is, maar rokend en steunend werd hij alle problemen de baas. Kortsjnoi moet over een sterke psyche beschikken. In dit opzicht doet hij aan de grote Las- ker denken, die eveneens als 55-ja- rige nog tot de toenmalige wereld top hoorde. Kortsjnoi blijft dus volgen en velen hopen dat hij de halve punt achterstand op Short nog zal weten in te lopen. Sosonko en Van der Sterren wa ren vroeg klaar. Een kalme Cata laan plaatste Van der Sterren met zwart wel even voor problemen, maar toen hij deze goed had opge lost stelde Sosonko direct remise voor. Zwart had geen reden om dat te weigeren. Menno Oosting zorgde voor het enige winstpunt. ging het lekker. Eigenlijk had ik Roland Stadler tegenover me ver wacht. Maar ik denk. dat de Zwit serse teamleiding op deze baan meer op Mezzadri vertrouwde". Oosting heeft in de periode na het behalen van de Nederlandse titel, half december in Goirle, eerst vakantie gehouden en vervolgens een paar weken met nieuwe rac kets geëxperimenteerd. „Ik heb eerst een oversize racket gepro beerd". aldus Oosting. „Maar dat beviel me toch niet. Daarna ging ik over naar een midsize en ik moet zeggen, dat ik daar een veel beter gevoel mee heb". Oosting kon na zijn ongeveer twee uur durende partij (3-6 6-3 6-4) toekijken hoe zijn landgenoten het er af brachten. Dat viel tegen, want Michiel Schapers had niets in te brengen tegen Jakob Hlasek. de nummer 32 van de wereld, en ook het dubbelspel ging verloren. „Ik moet eerlijk zeggen, dat de Zwit sers de overwinning verdienden", aldus Oosting. „Ze waren toch net ietsje beter. Michiel speelde zeker niet slecht, maar Hlasek was in een bloedvorm. Daar was eenvoudig geen beginnen aan. En in het dub- "belspel zat het gewoon tegen". LONDEN (Rtr.) - De vergadering van de Engelse Football League heeft gisteren in Londen besloten voor de duur van drie jaar een ban uit te spreken op de installatie van kunstgrasvelden. Bij de stemming bleken 49 van de 92 clubs een voorstel van West Ham United om de ban in te stellen te steunen. De maatregel geldt niet voor de vier Leagueclubs Luton, Queen's Park Rangers, Oldham en Preston, die al een kunstgrasveld bezitten en daar hun competi tieduels op afwerken. Wel heeft het besluit effect op de plannen van twaalf andere verenigingen binnenkort over te gaan tot de aanschaf van een 'plastic' veld. Overigens maakte het bestuur van de Schotse tweede divisie club Stirling Albion gisteren bekend in Anfield Park een synthe tisch veld te installeren. DEN HAAG (GPD) - "Zo kan het niet langer", riepen de deelnemers aan de laatste Nederlandse indoor atletiek- kampioenschappen vorig jaar eensgezind uit. Op de 'nood- accommodatie' in de sfeerloze Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren liepen nagenoeg alle betrokkenen met lange ge zichten rond. De atleten klaagden over het gebrek aan pu blieke belangstelling en de organisatoren over het gebrek aan belangstelling van de topatleten. De stormloop van belangstellen den (publiek èn atleten) voor de in door kampioenschappen die vol gende vrijdag in de Haagse Hou trusthallen beginnen, duiden er op dat er in één jaar tijd nogal wat is veranderd. Door de Europese suc cessen van Nelli Cooman en Han Kulker (zowel op de binnen- als buitenbaan) is de publieke belang stelling voor de atletieksport sterk gegroeid. De interesse van de Nederlandse topatleten om zich voor de drie daagse titelstrijd in eigen land aan te melden is het gevolg van de in middels afgeronde plannen om in de Houtrusthallen een permanente atletiekaccommodatie te schep pen. Het Haagse indoorcentrum wordt het eerste in Nederland. De nieuwsgierigheid van de na tionale topatleten is dus begrijpe lijk. Iedereen wil zelf de mogelijk heden onderzoeken van de 185 me ter lange baan die in de loop van volgend jaar een blijvend karakter krijgt en dan ook van een kunststof toplaag zal worden voorzien. Tot die tijd zullen de atleten uit de voeten moeten zien te komen op zogenaamde 'paddestoelpuntjes', een noppenlaag waarover Rob Druppers volgende week zondag naar het wereldrecord op de 1000 meter indoor hoopt te snellen. Op de slotdag van het NK heeft de Utrechter een aanval aangekon digd op het record van Sebastian Coe, die in maart 1983 in Oslo een tijd van 2 minuten 18,58 realiseer- Operatie De plannen voor het indoor atle- tiekcentrum zijn afkomstig van de Haagse PvdA-gemeenteraadsleden Paul Kapel en Jan Heemskerk, die de Houtrusthallen een permanente sportfunctie wilden geven. Dat was mogelijk omdat er naast het Congresgebouw een nieuwe ten toonstellingshal zou worden ge bouwd. In de loop van '88 verliezen de Houtrusthallen inderdaad hun tentoonstellinsfunctie en kan de vijfduizend planken tellende baan, die bijna drie ton heeft gekost, blij vend in de oude ijshockeyhal ('de Hokij') worden gelegd. door Jaap Visser Met de 'operatie-Houtrust' is in totaal zo'n twee miljoen gulden ge moeid en op basis van een exploi tatie-opzet die de gemeente Den Haag heeft gemaakt, wordt ver wacht dat het indoor-complex zichzelf zal kunnen bedruipen. Hoewel de huur van de Houtrus thallen voor drie dagen maar liefst 41.000 gulden bedraagt, penningmeester Ed Turk dat het organisatiecomité zelfs een "be scheiden winst" aan het NK indoor zal overhouden. Turk, ooit pen ningmeester van de Atletiekunie: "We werken met een budget van een kleine ton. Ik heb de KNAU- bijdrage weten te verdubbelen tot ROME (GPD) - Als Ruud Gullit volgend sei zoen inderdaad bij AC Milan gaat spelen (de Italiaanse sportpers noemt het afwisselend hoogstwaarschijnlijk en absoluut zeker) krijgt hij een lastige baas. Silvio Berlusco ni, groot projectontwikkelaar, groot televi siemagnaat en groot financier, is zijn hele leven gewend om te winnen en dat eist hij ook van zijn pas aangeworven voetbalclub, zijn jeugdliefde AC Milan. Maar dat doet Milan nu juist niet, of te weinig, en daar neemt Berlusconi geen ge noegen mee. Hij laat het niet bij een enkel aanvurend speechje, nee, hij bemoeit, zich met de opstelling en de tactiek en zelfs met het dieet van de spelers, hij deelt in het openbaar standjes uit aan trainer Nils Lied- holm (die er, dat heeft hij al laten weten, volgend jaar uitvliegt) en hij heeft in een half jaar diepe verdeeldheid gezaaid onder spelers en aanhangers van Milan. „Na te zijn opgetreden als redder van Mi lan, riskeert, hij de club nu de grond in te boren", schreef Indro Montanelli, hoofdre dacteur van 'il Giornale Nuovo'. en daar was enige durf voor nodig, want die krant is óók eigendom van Berlusconi. Enkele da gen daarvoor was een halve sportpagina van de Giornale Nuovo in beslag genomen door twee enorme foto's van Liedholm en Trappatoni (de trainer van Milans directe rivaal Inter) en het was al snel uitgelekt, dat er eigenlijk een verslag had moeten staan uit de kleedkamer van Milan, waar een aantal spelers het voor Liedholm had opgenomen en kritiek op Berlusconi had geuit (tamelijk eerbiedige kritiek, want zij weten ook wel wie de baas is). Er werd in de relt van de pers Hink om gegniffeld en dat kon Montanelli, een half god in de Italiaanse journalistiek, moeilijk over zijn kant laten gaan. Hij schreef dus een, niet al te succesvolle, verdediging van de beslissing om het artikel op het laatste ogenblik uit de krant te gooien. „Geen cen suur, maar zelfcensuur", noemde hij het. Tegelijk nam hij de gelegenheid te baat om de niet-gepubliccerde kritiek van de spelers dan maar zelf te uiten. „Berlusconi heeft buitengewone onderne merskwaliteiten: moed, fantasie, werk kracht, die hem succes hebben opgeleverd in alles wat hij heeft aangepakt. Er is maar Montanelli noemt zijn uitlatingen over de technische leiding van Milan, zijn publiekc verklaringen en zijn spectaculaire gebaren •inopportuun en zelfs catastrofaal'. „Intelli gent als hij is, begrijpt hij dat zelf best. maar hij kan het niet laten, want het is zijn temperament". Sindsdien heeft Berlusconi weinig van zich laten horen, maar hij is hard bezig om van Milan volgend jaar het winnende team te maken waar hij van droomt: om te begin nen dus: Gullit en Van Basten in plaats van Wilkins en Hateley en in ieder geval een an dere trainer. Niet zo één als Liedholm van het voorzichtige de-bal-is-nu-eenmaal- rond-type, maar eén die van het begin af be looft Milan landskampioen te maken. Zoals Berlusconi's naaste medewerker Galliani zegt: „We hebben niet al die miljarden geïn vesteerd om Milan alleen maar in het UE- FA-toernooi te krijgen". Berlusconi wenst waar voor al dat geld en die waar zal Milan goedschiks of kwaadschiks dienen te leve- dertig duizend gulden. Daarnaast geeft de bond een extra garantie van vijftien duizend gulden. Maar ik verwacht niet dat we dat bedrag hoeven aan te spreken, want ik heb aan sponsorgelden al een kleine veertigduizend gulden binnen. Verder geeft de gemeente tiendui zend gulden en het resterende be drag moeten we uit de recettes kunnen halen. We hebben 1350 zit plaatsen in de hal en we verwach ten eigenlijk het hele weekeinde een volle bak" voegt daar aan toe: "Uit die grote belangstelling blijkt maar weer eens welke positieve werking er van de internationale successen van Nederlandse atleten uitgaat". Niet alleen langs, maar ook op de baan zal de drukte volgende week groot zijn. Maar liefst zeshonderd atleten zullen zich in de strijd om 67 titels werpen. Brabers: "Dat is het absolute maximum. We had den zelfs duizend atleten kunnen laten meedoen, maar dat was echt te gek geworden. We hebben ons daarom streng aan de limieten ge houden en enkele honderden atle ten geweigerd". OSLO (Rtr) - Noorse atleten, die worden betrapt op doping, zullen voor het leven worden uitgesloten van de Olympische Spelen. Dit heeft het Noorse Olympische Co mité gisteren bekendgemaakt. Vol gens het Comité hebben alle twin tig Noorse sportbonden op één na met de maatregel ingestemd. De schaatsbond onthield zich van stemming. Volgens de voorzitter van de me dische commissie van het IOC, prins Alexandre de Merode, is het goed mogelijk dat andere landen het voorbeeld van Noorwegen zul len volgen. Hij zei dat de Sowjet- Van Nogueiras had men in deze ronde meer verwacht. Kennelijk was de tengere Cubaan nog niet ge heel bijgekomen van het geweld dat Kortsjnoi eergisteren over hem uitstortte. Deze partij moet nog worden afgemaakt en de verwach ting is, dat Nogueiras weliswaar nog vechten kan, maar dat hij uit eindelijk onderuit zal gaan. Giste ren speelde hij een vlak spelletje met Flear, dat na 23 zetten remise werd. Onmiddellijk daarna togen de heren naar de analysekamer en zetten zich aan het onderzoek van de bovengenoemde afgebroken stelling. Van der Wiel pakte met zwart Mi les stevig aan in een Koningsindi- sche partij. Lange tijd zag het er donker voor de witspeler uit, maar een handig kwaliteitsoffer van Mi les bracht uitkomst. De witte dame ging plotseling in de tegenaanval en dat betekende remise door eeu wig schaak. Gutman en Hulak maakten er een wat saaie schuifpartij van, die resulteerde in een ongeveer gelijk staand lopereindspel. Kort na de eerste tijdcontrole werd dit duel re- In de aardigste partij van de dag won Andersson van Zapata. De laatste had een zwakke variant van de Benoni gekozen en slaagde er niet in tot tegenspel te komen. Op zijn gemak versterkte Andersson zijn positie zet voor zet en wachtte in de tijdnoodfase op de Colom biaanse fout. Die kwam bij de 32e zet: een wanhoopsactie bespoedig de het einde. Vandaag wordt de voorlaatste ronde gespeeld en zaterdag is be stemd voor afgebroken partijen. Zondag moet vroeg worden begon nen. Traditiegetrouw speelt men dan door tot het bittere einde. Analyse Wit: Andersson wel i P1U. I deze wijze is het systeem nauwelijks speei- baar. De juiste methode is 7...Pa6, zoals voorkwam in de beroemde en beruchte 32e matchpartij Karpov-Kortsnoi in Baguio 1978. De kwestie met de Russische parap sycholoog Zoekar zal velen nog vers in het geheugen liggen. In die bewuste partij kwam wit na 8. Lf4 Pc7, 9 a4 b6. 10 Tel Lb7, 11. Lc4 iets beter te staan.) 8. a4 Lg4,9. Pd2! (In dit type stelling speelt het veld c4 een belangrijke rol. Dit is het grote verschil met de zgn. Moderne Benoni-opstelling 9...Lc2: 10. Dc2: Pbd7 (Deze verdedigings methode biedt geen kans op goed tegen spel. Wellicht is 10...e6 een beter alterna tief.) 11 Pc4 Pb6. 12. Pe3 (Een bekend mo tief; Pb6 kan gemakkelijk worden verdre t.) 13...Dc7, 14. f3 Tad8 15. a5 Pc8, lli. Pc4 (Wit heeft zijn plannen geheel ten uit voer kunnen brengen. Deze stellingen zijn een kolfje naar Anderssons hand. In zijn gedegen positionele stijl werkt hij in het vervolg zijn voordelen uit.) 16...Pd7 (De op mars van de e-pion had bezwaren wegens 17. Lg5!) 17 Lf4 Pa7. 18. Pa4 Pb5. 19 c3 Pf6. 20. Pab6 Ph5 (Zwart is positioneel overspeeld; hij kan weinig ondernemen en moet afwachten 21. Le3 e5 (Na 21.,.c6 volgt eveneens 22. Pa3. De ruil op d5 is steeds gunstig voor wit.) 22. Pa3 Pa3: 23. i maken.) 24. b4 Pf4 (Ook de opmars 15-14 wordt in dit type stelling wel gespeeld, hierbij hoort dan de door stoot g6-g5-g4 en deze kost hier veel te veel tijd De meeste zwarte stukken staan op het verkeerde been.) 25. Dd2 cb4: (Als zwart op c5 laat ruilen wordt c5 zwak en de t bron van ernstige zorgen Than; winst!) 27...De7. 28 ef5: T15:, 29. Tc2 Tdf8 (Als mars e5-e4 zou kunnen doorzetten dan z. den zijn stukken weer tot leven kom Maar tot zijn verdriet gaat Andersson f nauwkeurig verder.) 30. Tc4 (De klc Zweed speelt zulke zetten op een man zoals een filatelist dure postzegels mplal Dg5 (Na dameruil staat het eindspel slecl Nu dreigt 32...Ph3 maar dat is gemakke lijk te pareren.) 32. Khl LhG? (Waar goede fl:+, 37. Tfl: Dg5, 38. Tc8 i niets meer.) 37. Tc8! (De laatste pointe. Na 37 ..Tfl:+,38.Tfl: of37...Pf2+ 38. Kg2 blijlt ADVERTENTIE Unie in het verleden een soortgelij ke maatregel voorstond, maar in de praktijk de levenslange uitsluiting al snel omzette in een schorsing van enkele jaren. Met het besluit harder op te tre den tegen gebruik van stimuleren de middelen schaart het Noorse Olympische Comité zich aan de zij de van de Olympische Atleten Commissie, die een levenslange ban voorstaat en de Europese Atle tiek Coaches Federatie, die heeft voorgesteld, dat niet alleen de atle ten bestraft dienen te worden, maar ook officials en de betrokken sportbond WATERPOLOWEDSTRIJD ZIJL L.G.B. - V.Z.C. Zaterdag 31 januari. Zwembad De Zijl Aanvang 20.00 uur Aangeboden door Mercasol Rijsterborgh blijft LEIDEN - Lugdunum en Sjaak Rijsterborgh gaan nog een seizoen verder met elkaar. Gisteravond kwamen de tweedeklasser en de oefenmeester een contractverlen ging van één seizoen overeen Rij sterborgh werkt één seizoen in de Kikkerpolder

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17