'Woonflat niet opofferen' Woningbouwvereniging op beleggerspad Noordwijkerhout denkt nog even na over hulp Polen Nieuwe bedrijven in bollenstreek kunnen beter naar Leiden Jeugdbende in Ter Aar opgerold Noordwijkerhout gaat voor ton de boot in VRIJDAG 30 JANUARI 1987 NOORDWIJK - De grond die in de bollenstreek beschikbaar is voor vestiging van bedrijven, moet voornamelijk worden gebruikt voor de uitbreiding van bestaande bedrijven. Dat vindt PvdA-gede- puteerde J. van der Vlist. Voor ves tiging van veel nieuwe bedrijven in de noordelijke bollenstreek voelt de provinciebestuurder niet veel. Die kunnen beter dichter bij Lei den worden gevestigd. Van der Vlist sprak op de jaar vergadering van de PvdA-federatie bollenstreek die werd gehouden in dorpshuis De Kuip in Noordwijk. De bijeenkomst stond in het teken van de verkiezingen voor de pro vinciale staten die op 18 maart wor den gehouden. De PvdA-gedeputeerde is sterk voor aanwijzing van het gebied ten noordwesten van De Zilk als Na tionaal Park, waardoor volgens hem een goed recreatiebeleid mo gelijk wordt. Voor het verkeers- en vervoersbeleid, betekent dit vol gens Van der Vlist, dat er wordt geïnvesteerd in het 'langzame ver keer' en dat er minder aandacht wordt gegeven aan de hoofdwe gen. Van der Vlist verklaarde fel ge kant te zijn tegen het omzetten van graslanden in bollengrond. Vol gens de PvdA'er zijn de graslanden in de streek uniek in Europa omdat Gedeputeerde Van der Vlist op PvdA-avond: ze pal naast hoger gelegen zand gronden liggen. De gedeputeerde wees in dat verband op de sterk groeiende bollenteelt in Noord- Holland, waardoor in de bollen streek in de toekomst mogelijk het accent komt te liggen op distribu tie en handel. Volgens Van der Vlist onder scheidt de PvdA zich van de ande re politieke partijen door het na tuur- en milieubeleid. De PvdA, zo meent Van der Vlist, gaat van het standpunt uit dat de natuur in de provincie zo schaars is, dat die bij zondere aandacht verdient. CDA en WD. laten volgens hem de ba lans nogal eens doorslaan naar het aspect van de werkgelegenheid, ten koste van datzelfde natuurbe houd. Zonder dat direct duidelijk is dat de werkgelegenheid groter wordt. De PvdA-gedeputeerde noemde het een misverstand dat de PvdA op provinciaal niveau een 'terug keer naar de stad-beleid' zou heb ben gevoerd. "De praktijk wijst uit dat de steden de afgelopen jaren zijn leeggelopen. Veel mensen zijn verhuisd naar het 'groene hart' van de randstad", aldus Van der Vlist. Een 'behoud de stad-beleid' bete kent volgens hem dan ook niet al leen dat het stedelijk woonmilieu op peil moet worden gehouden, het moet tevens een verstedelij king van het 'groene hart' voorko men. ren ontevreden zijn over de door de provincie toegewezen contin genten gesubsidieerde woningen. Bij het verdelen van de te bouwen woningen, is volgens de gedepu teerde prioriteit gegeven aan het compenseren van sloopwoningen om het woningenbestand intact te houden. Van der Vlist benadrukte dat het kabinet door zijn bezuini gingen op de woningbouw vooral sociale woningbouw praktisch on mogelijk heeft gemaakt. Volgens de PvdA'er is 'het bou wen aan een leefbare provincie Zuid-Holland' het thema waarop de PvdA zich richt in de aanloop naar de provinciale-statenverkie- zingen van 18 maart. Dat die ver kiezingen, zoals het er naar uitziet, waarschijnlijk toch gedomineerd gaan worden door landelijke poli tieke kopstukken, is iets wat de PvdA betreurt, maar tevens onver mijdelijk acht. "Veel zaken die op landelijk ni veau zijn uitgevochten en vervol gens zijn vastgelegd in een wet, moeten uiteindehjk door de pro vincie worden uitgevoerd", aldus Van der Vlist. De 'link' naar de lan delijke politiek is volgens hem dan ook begrijpelijk. "Bovendien", al dus de gedeputeerde, "wordt de uitslag van de statenverkiezingen gezien als een tussentijds rapport cijfer voor het kabinet-Lubbers". Nog geen oplossing voor Bavo-opleidingscentrum ALPHEN AAN DEN RIJN - De ooievaars in het Al pheuse buitenstation kunnen zich sinds gisteren ver gapen aan een mooi daknest op de kinderboerderij Zegersloot. Alleen kijken, dankomen mag niet. Dat laatste kunnen ze trouwens niet eens. De veertien ex emplaren van de Stichting Alphense Ooievaars zijn namelijk geleewiekt zodat ze tijdelijk niet kunnen vliegen en pas over ongeveer een jaar de lucht in kun nen. Tegen die tijd mogen ze vrij rondvliegen, want dan worden ze geacht het station als thuisbasis te er kennen. De eerste gebruikers van het nest zijn wellicht twee ooievaars van Avifauna die regelmatig een bezoekje brengen aan het station. Het daknest - een gevlochten mand van anderhalve meter doorsnee op een stok - is een cadeau van een Alphens aannemersbedrijf. De aannemer besloot na zijn werk op de golfbaan een pre sentje te geven aan de gemeente. In overleg met de kin derboerderij werd besloten op de boerderij een daknest aan te brengen. De aannemer zorgde gisteren met een kraan zelf voor het plaatsen van het nest. (foto Nanno Bloupot) NOORDWIJKERHOUT - De gemeenteraad van Noord wij kerhout heeft gis teravond opnieuw geen be slissing genomen over de vestiging van een Bavo-op leidingscentrum in het flat gebouw aan de Maandagse Wetering. Op verzoek van de CDA-fractie werd, na een schorsing van de vergade ring, besloten pas in februa ri een definitieve uitspraak over dit voorstel te doen. Het opleidingscentrum van het psychiatrisch centrum St. Bavo, Synopsis, zou moeten worden on dergebracht in de huidige verple gersflat, een gebouw met 34 kleine woningen. Vooral de PvdA heeft grote problemen met de verbou wingsplannen van Bavo. "De vesti ging van het opleidingscentrum betekent het verlies van 34 woon eenheden", aldus het raadslid W. Hoff-van Putten, "en dat is iets wat je gezien de huidige woningnood absoluut niet kunt maken". Hoff- van Putten noemde het in dit ver band niet ter zake doende dat de Bavo bereid is de huidige bewo-' ners van de flat aan de Langevel- derweg vervangde woonruimte aan te bieden. "Dat neemt niet weg dat er toch woonruimte verloren gaat", aldus het PvdA-raadslid. Hoff-van Putten noemde de leeg staande Duindoornschool in TER AAR - De Ter Aarse politie heeft negen jongens van rond de 15 jaar aangehouden wegens een reeks diefstallen uit schuurtjes. De knapen opereerden in wisselende combinaties in Ter Aar. Uit ongeveer 25 schuurtjes wer den in de afgelopen weken kratten bier en frisdrank weggehaald. Aan vankelijk nuttigden de jongens de inhoud alvorens het statiegeld voor de lege flessen te innen. Later gooiden ze de flessen gewoon leeg en brachten die vervolgens naar de winkel. De politie kreeg twaalf aangiftes binnen. Eén van de kna pen kon worden aangehouden. Na verhoor konden ook de andere acht worden opgepakt. De groep bleek meer op haar ge weten te hebben dan het innen van statiegeld van de gestolen flessen. Ook de inbraken in het gebouw van scoutingclub Wapata en de kantine - van sportvereniging TAW zijn aan het negental toe Je schrijven. Noordwijkerhout een prima alter natief voor de huisvesting van het opleidingscentrum. De PvdA kwam dan ook met het voorstel met Bavo te onderhandelen over de ingebruikname van deze voor malige huishoudschool. Verder pleitte de partij voor de aankoop van het flatgebouw aan de Maan dagse Wetering door de gemeente. "Op deze manier behoudt Noord- wijkerhout haar broodnodige wo ningen en is Bavo overtollige be drijfsruimte kwijt". De ingebruikname van de Duin doornschool als opleidingscen trum van Bavo is volgens Hoff-van Putten mogelijk als het psychia trisch centrum de minister van on derwijs om toestemming vraagt. Dramatisch Ook D66 wees gisteravond op de mogelijkheid de Duindoornschool als alternatief onderkomen voor het opleidingscentrum te gebru- ken. Het raadslid P.M. Hulspas- Jordaan: "De gemeente maakt zich tegenover de provincie ongeloof waardig als aan de ene kant steen en been wordt geklaagd over het lage woningcontingent en aan de andere kant zo makkelijk wordt omgesprongen met 34 wooneenhe den". De WD verklaarde gisteravond bij monde van het raadslid L.J.M. Hogervorst geen bezwaren te heb ben tegen de plannen van St. Bavo. "Nu de Bavo zorgt voor opvang van de bewoners van het flatge bouw, betekent dit dat we niet lan ger bang hoeven te zijn dat de hui dige bewoners worden toegevoegd aan onze lijst van woningzoeken den", aldus de liberaal. Volgens de WD kleven er nogal wat bezwaren aan het PvdA-voorstel om de ver plegersflat van Bavo te kopen. "Dat zal erg veel geld gaan kosten, evenals het opknappen van deze wooneenheden", meende Hoger vorst. Wethouder P.C. Heemskerk noemde het gisteravond wat dra matisch om te spreken over het verlies van 34 wooneenheden als de verplegersflat tot opleidings centrum wordt verbouwd. "De ka mers in de flat zijn 3,5 bij 3,5 meter, zonder eigen toilet, douche en keu kenblok. Het spreken van een ver lies van 34 wooneenheden vind ik dan ook zwaar overdreven", aldus de wethouder. Heemskerk verklaarde verder dat overleg met Bavo duidelijk heeft gemaakt dat het psychia trisch centrum niets voelt voor het aankopen van de leegstaande huis houdschool. Er is nog niet gespro ken over de eventuele huur van dit pand. Op verzoek van het CDA werd de gemeenteraadsvergadering gister avond geschorst, waarna de partij kwam met het voorstel de besluit vorming uit te stellen. Het onder werp komt in de eerstkomende raadsvergadering opnieuw aan de orde. Geen raadsmeerderheid voor subsidie 250 gulden NOORDWIJKERHOUT - De N oordwij kerhoutse organisatie 'Hulp voor Polen' krijgt voorals nog geen startsubsidie van 250 gul den. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering in het bollendorp. Zeven raadsleden waren voor de subsidie en een ge lijk aantal tegen. In de volgende raadsvergadering wordt weer over het voorstel gestemd. De ruim drie jaar bestaande hulporganisatie vroeg in een brief aan het Noordwij kerhoutse ge meentebestuur om een startsubsi die van 250 gulden en een jaarlijks terugkerend bedrag van 600 gul den. Namens het college van bur gemeester en wethouders verklaar de wethouder C.A. van der Klaauw het subsidieverzoek van de hulpor ganisatie niet te willen honoreren. Van der Klaauw: "Het gemeentelij ke reglement stelt als voorwaarde dat het gesubsidieerde bedrag ten goede moet komen aan. organisa ties die hulp verlenen aan ontwik kelingslanden of derde-wereldlan den. Polen is noch een "ontwikke- lingsland, noch een derde-wereld land". De wethouder vreesde in williging van het subsidieverzoek voor de toekomst een precedent werking heeft. Na aanvankelijk achter het B en W- standpunt te hebben gestaan, ver klaarde CDA-woordvoerder N.A.H. Sluis, dat zijn fractie na uit- Vrouwen dupe van tasjesroof ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee vrouwen zijn gistermiddag in Al phen slachtoffer geworden van een tasjesroof. Een 50-jarige Alphense werd van duizend gulden bestolen. Zij werd van achteren door twee jongelui met dassen voor het ge zicht aangevallen. Ze had het geld juist op het postkantoor gehaald. Een tijdelijk in Alphen verblij vende 66-jarige Spaanse vrouw kwam te vallen toen een langsren- nende jongen haar tas probeerde los te rukken. In tweede instantie zag de knaap toch kans het tasje, waar vrijwel niets in zat, mee te ne men. De vrouw hield aan de val een pijnlijke arm over. Alphense raad neemt risico van project flatwoningen voor eigen rekening ALPHEN AAN DEN RIJN - Woningbouwvereniging Al phen (WVA) mag, gesteund door de gemeente, op het beleg gersfront opereren. De Alphense gemeenteraad heeft zich gisteravond uitgesproken voor de garantie op een lening van 8,5 miljoen gulden waarmee een flatgebouw wordt neer gezet aan de Poortwachter. Het project van 68 premie-huur- woningen zou normaal door een particuliere belegger zijn .gerealiseerd, maar nu gaat de woningbouwvereniging de huizen bouwen. De rijksoverheid staat bij dit project niet garant, dus de risico's komen geheel voor rekening van de woningcorpora tie en de gemeente. Het is voor het eerst dat de gemeente Alphen zich met de zogeheten profit-sector inlaat. Wethou der G.P. van As (WD/ruimtelijke ordening) voorspelde gis teravond zelfs dat deze nogal ongewone handelwijze van een plaatselijke overheid nog wel eens navolging zou kun nen krijgen. Reeds bij de behandeling van het woningbouwproject in de raadscommissies bleek de algemene scepsis die leeft on der de gemeenteraadsleden. De twee- en driepersoons flat woningen moeten een huurprijs opleveren van zeshonderd gulden en komen nog net in aanmerking voor huursubsidie. De Alphense behoefte aan deze dure woonruimte is tot het laatst toe punt van discussie geweest. Het CDA is bang voor de eventuele verliezen die voor re kening van de reserve van de woningbouwvereniging ko men. Dat gaat immers ten koste van projecten voor de wo ningwetsector. De PvdA stelt dat een woningbouwcoporatie zich verre van de beleggersmarkt moet houden. Bovendien zou de animo voor dure flatwoningen teruglopen.Aanvanke lijk was het alleen de WD, die zich geheel achter het voor stel van het college van B en W schaarde. "Het doorgaan van het project moet het zwaarste wegen", aldus de liberaal A.F. Mulder. Volgens hem bestaat voor het type woningen veel belangstelling en hoeft de woningbouwvereniging haar taak niet te eng op te vatten. Aangekocht terrein veel kleiner NOORDWIJKERHOUT - De ge meente Noordwijkerhout is voor ruim 100.000 gulden het schip in gegaan bij de aankoop van een stuk grond in Zeeburg. In totaal heeft de gemeente 215.979,20 gul den te veel betaald voor de grond. De vorige eigenaresse, de firma Ba- nero-Spaarneveste, is evenwel be reid de helft van het te veel betaal de geld terug te geven. Juridische adviseurs van de gemeente hebben burgemeester en wethouders aan geraden daarmee akkoord te gaan. Bij de aankoop van het terrein ging het in totaal om een stuk grond van 4700 vierkante meter. Dat althans veronderstelde het col lege. Bij nameting bleek echter pas dat de gemeente Noordwijkerhout in het bezit was gekomen van slechts 3770 vierkante meter. De kwestie kwam gisteravond ter sprake tijdens de gemeente raadsvergadering. Het college liet weten dat aanvankelijk was ge tracht het totale bedrag dat te veel is betaald voor de grond terug te vorderen van Banero-Spaarneves- te. De firma weigerde dat evenwel. Zowel de gemeente Noordwijker hout als Banero-Spaarneveste trokken vervolgens rechtskundi gen aan om de zaak nader te onder zoeken. Op grond van overwegingen van diezelfde deskundigen is het ge meentebestuur van Noordwijker hout uiteindelijk geadviseerd ak koord te gaan met een 'fifty-fifty- regeling', waarbij Noordwijker hout dus uiteindelijk de helft van het te veel betaalde bedrag terug kriiet. Forse buit inbraak op klaarlichte dag ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een woning aan de Rembrandtlaan in Alphen zijn gisteren voor dui zenden gulden aan sieraden, waar depapieren en cheques gestolen. Tussen twee en vier uur is de dader het huis binnengedrongen door de voordeur te forceren. Ook op klaarlichte dag werd gis teren in twee andere Alphense wo ningen ingebroken. Girobetaal kaarten, een gouden pennenset en fotospullen vormden de buit. voerig beraad alsnog meende te moeten instemmen met het subsi dieverzoek, met dien verstande dat het CDA een éénmalige startsubsi die van 600 gulden voldoende acht te. "Het werk van deze stichting wordt goed ondersteund vanuit de Noordwijkerhoutse bevolking", al dus Sluis. "Daarnaast is de organi satie zo intens met haar werk be zig, dat eigen lijfsbehoud gevreesd moet worden. Vandaar de koers wijziging". De PvdA sloot zich aan bij het standpunt van wethouder Van der Klaauw, D66 deed dat ten dele. P.M. Hulspas-Jordaan vond een éénmalige subsidie van 250 gulden wel op z'n plaats. "Het reglement waarin het al dan niet subsidiëren van dit soort zaken vastligt, heeft als achterliggend idee dat de ge meente haar ingezetenen stimu leert zich met een problematiek als deze bezig te houden. Ik zou dan ook die startsubsidie willen toe kennen als blijk van waardering en ter stimulering van eventuele ver dere activiteiten van de hulporga nisatie". Door het staken van de stemmen wordt er in de volgende vergade ring weer over gepraat. Groenoordhallen - Woon Ideaal Beurs, 19-22 uur. Gemeente-archief - Boisotkade 2, lezing over 'Onze militaire voorouders uit de periode 1648-1811', 20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65. disco, 21-2 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Kiss of the spiderwoiyian', 21.15 uur. Schouwburg - 'Babysit-revue', 20.15 Stadsgehoorzaal - Rotterdams Philhar- monisch Orkest. 20.15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Yarivi, Zuidamerikaanse muziek, 21 uur. RCL-kantine - De Bloemerd, klaverjas sen supportersverening, 20 uur. Wassenaar Centrum Warenar - Kerkstraat 75, Leid- se toneelver. speelt 'Een blijde gebeur tenis'. 20.15 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, postzegel- ruilavond, 19-22 uur. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Woon Ideaal Beurs, 11-17 en 19-22 uur. Leidse kunststofbaan - Leidse Hout, at- letiekver. De Bataven organiseert een Coopertest, 14 uur, en een prestatieloop, In de verdediging van het voorstel schetste wethouder Van As dat de gemeente Alphen de afgelopen jaren zou zijn onderbedeeld in het aantal te bouwen huurwoningen. "En we zullen ze ook in de komende jaren niet krijgen", aldus de wethouder. "We hebben tegen de verdrukking in een oplos sing proberen te vinden". In de herverdeling van de jaarlij ks toe te wijzen woningbouw heeft de gemeente de 68 premie huurwoningen losgepeuterd. Particuliere beleggers laten het echter afweten bij de reali sering van flats, omdat deze moeilijk te beheren en slecht verhandelbaar zouden zijn. Van As: "Op die plaats aan de Poortwachter is een flat onafwendbaar. En we zullen echt niet bouwen voor de leegstand". Met het aangaan van leningen met gemeentegarantie kan de woningbouwvereniging Alphen de rol van de beleggers overnemen. De flat van vier verdiepingen wordt neergezet door het Waddinxveense bouwbedrijf Rehorst. Na schorsing van de vergadering stelde ook het CDA zich achter het voorstel, dat vervolgens werd aangenomen. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp; spreekuur Rosmolen 2, tel. 412166. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Vrijlandt, tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, Kern- straat 11, tel.-141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v-. Rijn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- .dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a,, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000; zo, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40, tel. 410070. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten' za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 januari tot vr 6 februari door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Voor patiënten praktijk Haaswijk, Oegstgeest; Van Mierlo, tel. 155375; te vens spreekuur zonder afspraak van 11- 12 en 17-18 uur op Simon Vestdijklaan

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16