Verzekeraar weigert schade Groenhazengracht te betalen DE 'kroniek over VAN TOENIÊÊMm Superchannel waarschijnlijk al vandaag op het kabelnet VRIJDAG 30 JANUARI 1987 Stutten worden geleidelijk verwijderd LEIDEN - De gemeente Leiden dreigt zelf te moeten opdraaien voor de schade aan de huizen aan de Groenhazengracht. De verzeke ringsmaatschappij weigert de her- stelkosten voor haar rekening te nemen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal de schade tus sen de drie en vijf ton bedragen. Volgens een van de bewoners, J. Heybroek, is echter nog niet te zeg gen hoeveel de herstelkosten zul len bedragen: "Er is nu afgespro ken eerst de stutten weg te halen. Vervolgens bekijken we welke maatregelen nodig zijn om de hui zen in de oorspronkelijke staat te brengen. Dan pas is te zeggen hoe veel de schade exact bedraagt". A. Hübben van de Stichting Stu dentenhuisvesting, eigenaar van het gebouw waarin bakkerij Streng is gevestigd, schat dat de herstelkosten van het pand tussen de drie en vier ton zullen liggen. Gemeente en stichting hebben bei de door een onafhankelijke instan tie een onderzoek naar de schade laten verrichten. De uitslag van beide onderzoeken verschilden aanmerkelijk. Daarom is nu beslo ten een derde onderzoek te laten verrichten. Het advies van die on afhankelijke instantie zal bindend zijn. Hübben: "We zullen dan wel overeen moeten komen dat schade die bij de werkzaamheden ontstaat voor rekening van de gemeente komt". De schade aan de huizen aan de Groenhazengracht is al enkele ja ren geleden ontstaan door verzak kingen als gevolg van werkzaam heden aan de walmuren en de rio leringen. In 1983 heeft de gemeen te stutten moeten plaatsen om ver dere schade en instorting van een aantal huizen te voorkomen. Tot nu toe heeft de gemeente geen overeenstemming kunnen bereiken met de verzekeraar over de vergoeding van de kosten. De assuradeur weigert uit te keren op juridische gronden. Volgens de verzekeraar had de gemeente de maatschappij bij het afsluiten van de polis op de hoogte moeten stel len dat zich een soortgelijke situa tie als op de Groenhazengracht al eerder op de Doelengracht had voorgedaan. De verzekaar stelt nu dat de gemeente dit feit verzwegen heeft. Het tweede verweer van de ver zekeringsmaatschappij luidt dat dat de schade 'onafwendbaar uit de werkzaamheden volgt', dat het daarom geen 'onzeker' voorval was en dat er dus ook geen verzekering voor afgesloten kon worden. J. Olivier, een van de juristen van de gemeente, noemt het verweer van de assuradeur "ongehoord". Olivier: "Het zijn aardige juridi sche spitsvondigheden, maar vol komen onjuist. Ik vind dat hier bij na sprake is van kwade trouw van de verzekeringsmaatschappij". De gemeente zal een procedure begin nen om de schade toch vergoed te krijgen. De polis voorziet in een door een onafhankelijke instantie uit te brengen bindend advies. Een aannemer is begonnen met het weghalen van de stutten van een van de huizen aan de Groenhazengracht. (foto Jan Holvast) Het schilderij 'Vrolijke Gezelschap' van de hand van Jan Steen. Het werk hangt in het Haagse Mauritshuis. luimd heerschap is geweest. Maar inmiddels weet in ieder ge val de kunsthistoricus nu dat al die vrolijke verhalen, die over hem bekend zijn niet per se alle maal zo gebeurd hoeven te zijn als ze werden beschreven. Ze moeten niet, zonder verder na te denken, naar de letter worden genomen, want ze berusten voor een deel op een toentertijd gang bare stelling: iemand die zo vro lijk schildert moét een vrolijk ie mand zijn. Toentertijd, dat wil zeggen: in de eerste helft van de achttiende eeuw, want in die jaren ontston den de eerste biografische schet sen, geschreven door ene Arnold Houbraken en ene Jacob Campo Weyerman, een kletsmajoor van jewelste. Ongeveer een kwart van Weyermans tekst gaat over Jan Steens tweede huwelijk. Of het écht zo is gegaan: wie zal het zeggen. In ieder geval is het een mooie scène, die zich in Leiden heeft afgespeeld als het verhaal op waarheid berust. De anekdote wil ik u niet onthouden, maar er is tegenwoordig geen kunsthis toricus, die zo'n verhaal recht streeks van toepassing acht op de beschrevene. We zijn op de Langebrug, waar Jan Steen een kroeg bestierde. Het is een mooie zomeravond. Jan Steen, kort tevoren weduw naar geworden, zit in zijn tuin huisje met een kennis te praten. Deze raadt hem aan om maar snel te hertrouwen. Op dat mo ment komt de buurvrouw de tuin door: ze komt eens vragen of het Jan nu soms schikt een klei ne schuld, die hij bij haar heeft, te betalen. In plaats van aan dit verzoek te voldoen vraagt Jan of ze er eens gezellig bij wil komen zitten Hij laat nog een kan wijn aan rukken en het slot van het liedje is dat de vrouw onverrichterzake naar huis terugkeert. Die wedu we, is dat niets voor jou? vraagt Jans kennis. Jan ziet er inder daad wel wat in, maar, zegt hij, ik zal morgen eerst eens aan mijn ongetrouwde zus gaan vragen wat die ervan denkt. Die blijkt enthousiast: ze hijst Jan in nette kleren, geeft hem wat geld mee om zijn schuld te voldoen en hij gaat op pad. Zonder al te veel plichtplegingen vraagt hij Ma- rietje Herkulens - zo heet de vrouw - ten huwelijk, maar zij denkt - uiteraard - dat het zottig heid is. Jan gaat naar zijn zus terug. Ze wil niet, meldt hij haar, maar zijn zuster foetert hem uit - Slakken- koning! voegt ze hem toe - en zegt dat hij de volgende dag iets lekkers van de bakker voor Ma- rietje moet meenemen. Jan ge hoorzaamt en, jawel hoor, Jan en Marietje worden het eens. Geza menlijk gaan ze Jans zuster op zoeken, 'gedachtig om aldaar lekker te brassen en te smullen'. Maar dat liep even anders: Jans zuster was een goed-gods- dienstige lekenzuster, en ze be gon het tweetal ernstig te onder houden over de verantwoorde lijkheden en de plichten van de huwelijkse staat. Enigszins be duusd gaat het nieuwbakken stel heen; ze gaan in ondertrouw en nog wat later worden ze als man en vrouw in de echt verbonden. Marietje komt tot de ontdekking dat 'ze met een losbol is ge trouwd: 'Marietjes winst (ze was slageres) was doorgaans al op de lippen genomen, eer dat die sloof de Penssenmarkt verliet'. De kunsthistoricus leest zo'n verhaal met dezelfde glimlach als u. gaat over tot de orde van de dag, maar hij blijft zitten met de vraag, waarop nóch bij Hou braken, nóch bij Weyerman een antwoord te vinden is: hoe komt het dat Jan Steen zoveel rommel schilderde - bazargoed, veel meer is het niet - en daarnaast een handjevol stukken, die tot het beste behoren dat onze Gou den Eeuw aan schilderkunst heeft voorgebracht, zoals bij voorbeeld dat 'Vrolijke Gezel schap' in het Mauritshuis? Ik weet het antwoord op die vraag niet; ik geloof niet dat iemand het weet; we zullen het wel nooit te weten komen. LEIDEN ZOU TROTSER MOETEN ZIJN OP SCHILDER JAN STEEN Riolering nieuwbouw Morsweg LEIDEN - Op het voormalige ter rein van Nieuwenhuizen aan de Morsweg zijn deze week werk zaamheden verricht ten behoeve van een flatgebouw. Daartoe was de straat vanaf de Morspoort tot aan de spoorlijn enkele dagen vo_or het verkeer afgesloten. Winkels ên woonhuizen waren wel normaal bereikbaar. Op de foto een blik op de werkzaamheden, (foto Jan Holvast) Actie kindertelefoon: lucht je hartje voor een kwartje LEIDEN - Medewerkers van de Kindertelefoon zijn deze week met de actie 'lucht je hartje voor een kwartje' begonnen. De actie moet de aandacht vestigen op het be staan van deze hulplijn voor kinde ren. Afgelopen woensdag is een aantal telefooncellen in de binnen stad feestelijk ingepakt en stik kers, balonnen en rebussen op straat uitgedeeld. Daarnaast zijn in bibliotheken en boekwinkels ma teriaal over de kinderbibliotheek uitgestald. Per jaar bellen zo'n 80.000 kinde ren tussen de 8 en 18 jaar met vra gen verhalen of problemen die ze niet kwijt kunnen of durven in hun eigen omgeving. Het zijn proble men van grote en kleine aard, va riërend van vragen over seksuali teit, ruzies thuis, echtscheiding, in- cestslachtoffers tot kletspraatjes en verhalen over verliefdheden en verkeringen. Anonimiteit is een belangrijk kenmerk van de Kindertelefoon die geheel door, weliswaar getrain de, vrijwilligers wordt gerund. De ze hulplijn is dagelijks bereikbaar van 16.00 tot 20.00 uur onder num mer 071 - 120611. Amnesty Amnesty International doet een beroep op de vrijgevigheid van Leidenaars. Het geld is be stemd voor de 46-jarige V/alter Kania in Tsjechoslowakije die sinds 1977 gevangen zit. Hij kan vrijkomen in juli 1988 indien hij voor die tijd een bedrag van 2200 gulden betaalt. Zoniet moet hij langer blijven zitten. Walter is als gewetensbezwaar de geadopteerd door door Am nesty. Hij zit gevangen omdat hij zich over een aantal zaken vrij heeft uitgesproken. Hij lijdt aan een hartkwaal en heeft een leve rafwijking. Bovendien krijgt hij niet de juiste medicijnen. Wie wil bijdragen kan geld overmaken op girorekening 5376105 ten na me van Amnesty International, werkgroep Leiden onder vermel ding van Walter Kania. Bingo Majorettenvereniging The Ko per Girls houdt vanavond bingo met een loterij in het scholencom plex aan het Valkenpad in de Merenwijk. Aanvang 20.00 uur. Bosloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag een bosloop in de Leidse Hout. Er kan worden ge kozen uit lopen van 2,1 tot 14,4 kilometer. Start en finish zijn op de kunststofbaan in de Leidse Hout. Inschrijven vanaf 10.00 uur. Start om 11.00 uur. Number Four In Le Bambou op de hoek van de Herenstraat treedt zaterdag avond de groep Number Four op. De groep brengt muziek uit de ja ren zestig van onder anderen Beatles en Rolling Stones. Aan vang 20.30 uur. Trimloop De atletiekvereniging 'De Ba taven-Leiden' houdt op zaterdag 31 januari in samenwerking met de Nederlandse hartstichting een Coopertest (12 minuten) en een prestatieloop vijf en tien kilom- ter) op de Leidse kunststofbaan. De eerste start is om twee uur. Daarna elke 15 minuten, zolang er deelnemers zijn. Om drie uur wordt de start voor de Leidse Houtloop gehou den. Lezing Het bestuur van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging organi seert vrijdagavond 30 januari een lezing. H.J. Wolters uit Maarssen spreekt dan over 'Onze militaire voorouders uit de perio de 1648-1811'. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in de tentoonstellingszaal van het Gemeente-archief, Vliet 45. Optreden Op zondag 1 februari is er een optreden van Big Band Hans Dubbelaar in verband met het 1- jarig bestaan. Het optreden vindt plaats in eetcafé De Oude Harmonie aan de Breestraat 16. Aanvang om 21.00 uur. Feest Op zaterdag 31 januari is er feest in Ex' 85, het centrum voor bewustwording aan de Koppen- hinksteeg 15. Aanvang om 21.00 uur. De volgende dag is er weer een videolezing van Krishna- murti. Begint om 20.00 uur. reien denkt. Waarom vind ik dan dat de hierboven gemelde leer kracht tóch op het verkeerde spoor is als hij de vrolijke en goedgemutste Jan Steen aan zijn pupillen presenteert? Gewoon omdat Jan Steen meer heeft te'bieden. En nu gaat het me er niet zozeer om dat hij ook, net als Rembrandt, bijbelse taferelen heeft geschilderd, maar ik wil onder de aandacht bren gen dat tussen al die schetsen uit het dagelijkse leven, die hij in zo groten getale heeft vervaardigd, er een paar zijn, die hem op één lijn brengen met al die andere, grote zeventiende-eeuwse schil ders, Rembrandt en Vermeer voorop. Leiden zou trotser moe ten zijn op een schilder van dit formaat en zou zich vaker moe ten presenteren als de geboorte stad ook van Jan Steen. Het prachtige stuk, waaraan ik altijd moet denken als het over hem gaat, hangt in Den Haag in het Mauritshuis. Een groepje mensen, jong en oud, zit en staat rond een tafel. Er wordt gedron ken en muziek gespeeld, er wordt pijp gerookt en er wordt voorgelezen. Een al wat oudere baas zit, links achter, vergenoegd naar opoe, rechts vooraan, te kij ken. Het is een 'Vrolijk Gezel schap'. De hoofdgroep, rond de tafel, wordt omsloten door een liggen de ovaal - zo'n lijn mag u in ge dachten over het schilderij trek ken, via de hoofden van de vier mensen rond de tafel en onder- langs de rokken van de twee vrouwen vooraan. Verticaal door de ovaal gaat, denkbeeldig, een lijn - ongeveer vanaf de straal wijn, die uit de kan stroomt, tot op het punt waar de oude en de jonge vrouw elk een voet hebben neergazet, dicht bij elkaar: de een op een stoof, de ander op de vloer. De oude vrouw zit keurig rechtop in haar stoel, de jonge vrouw ligt, contrasterend, half onderuit. In de ruimte kruisen twee 'lijnen' elkaar: om te begin nen is daar de 'lijn van ouder dom'. horizontaal, in het kijken van de oude man naar de oude vrouw. Deze lijn neemt het op te gen de 'lijn van de jeugd', die door de ruimte zwiept via de uit gestrekte arm van de jonge vrouw, het wijnglas, de wijnkan, en de uitgestrekte arm van de jonge man. De kleurenschikking - op bijgevoegde afbeelding ui teraard weggevallen - is adembe nemend mooi. Hoe komt het nu 'dat Jan Steen, die zo prachtig kon schil deren en componeren, eigenlijk alleen maar als een lolbroek en een losbol te boek staat? Het ant woord is eenvoudig: er is weinig twijfel mogelijk over de vraag of Jan Steen inderdaad een goedge LEIDEN - De Britse satellietzen der Superchannel is waarschijnlijk vanaf vandaag in de meeste ge meenten in deze regio te ontvan gen. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening Leiden en omstreken - de beheerder van de ontvangstmast in Oegstgeest - heeft besloten deze tv-zender tijde lijk door te geven op het kanaal waar eens Europa-tv heeft uitge zonden. Secretaris Noordermeer van de gemeenschappelijke regeling meldde vanmorgen dat wordt ge tracht vandaag de technische voor zieningen te voltooien die het door geven mogelijk moet maken. Lukt het niet de werkzaamheden van daag af te ronden, dan zal de Britse zender toch zo snel mogelijk, bin nen enkele dagen, worden doorge geven. Het doorgeven van Superchan nel is tijdelijk omdat het bestuur van de Oegstgeestse ontvangst- mast nog geen definitieve afspra ken heeft gemaakt met de leiding van het commerciële tv-station over een vergoedingsregeling. Het bestuur wil geld zien van Super channel. wegens het gebruik van het kabelnet. Superchannel heeft daarover nog geen toezeggingen gedaan. Omdat het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling van veel kanten het verzoek kreeg Superchannel door te geven is nu besloten de zender voorlopig door te geven tot het algemeen bestuur in april een definitieve beslissing hierover neemt. Gehoopt wordt dat tegen die tijd ook meer bekend is over een vergoedingsregeling. Overigens is Superchannel ook in onderhandeling met de Vecai, de landelijke vereniging van exploi tanten van kabelnetten, over een standaardcontract voor dergelijke betalingsregelingen. Superchannel zendt de hoogte punten uit van de programma's van de BBC en de commerciële, re gionale Engelse televisiezenders, die opereren onder de naam ITV/ Anglia. "Aangezien het verdwijnen van Anglia van het kabelnet hier veel reacties heeft losgemaakt, ho pen we dat we met het doorgeven van Superchannel veel mensen een plezier doen", aldus Noorder- Betaalkaarten LEIDEN - Uit brievenbussen bij flats aan de Jan Luykenlaan en de Muiderkring zijn deze week enve loppen met in totaal 60 girobetaal kaarten gestolen. In de Luyken laan is de envelop met girokaarten waarschijnlijk uit de bus gehen geld. De brievenbus aan de Mui derkring werd opengebroken. Leidenaars aangehouden LEIDEN - De politie heeft gisteren in de Ververstraat twee Leidenaars aangehouden op verdenking van diefstal en heling. De mannen, 23 en 30 jaar oud, zouden bij een in braak in een winkel aan de Haar lemmerstraat een aantal schoenen hebben gestolen. Ieder jongetje of meisje, zal, al was het maar één keer, te horen krijgen dat de wereldberoemde schilder Rembrandt in 1606 hier werd geboren. Een volijverige onderwijzer zal misschien ook de naam van Jan Steen laten vallen. En als hij wil laten zien wat voor soort werk Jan Steen maakte; tieri tegen één dat hij dan met een vrolijk tafereeltje te voor schijn komt en de uitdrukking 'huishouden van Jan Steen' uit legt. En dan is er alweer een ge neratie verkeerd voorgelicht. Jan Steen schilderde niet 'ern stig' of 'gedragen' - twee termen, die je bij Rembrandt voor de geest kunnen komen als je bij voorbeeld aan zijn bijbelse tafe- De tijd van toen. Onder die titel komen wekelijks men sen en gedane zaken aan bod uit de rijke geschiedenis van Leiden en omgeving. Zes au teurs zullen om beurten een bijdrage leveren. Vandaag de vierde aflevering van de hand van L.D. Couprie, werkzaam als universitair docent bij de vakgroep kunstgeschiedenis van de universiteit in Leiden. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15