Warmond vewerpt anti-speciüatiebeding Ijs op t Joppe altijd gevaarlijk 'Lindehoeve' voor 28.000 gulden opgeknapt Uitbreiding Voorschotense bibliotheek duurder Verkoop boerderij aanleiding discussie ■■i Oudere Warmonders samen aan de maaltijd Leiderdorps woonwagencentrum verzakt Drie maal onderscheiden Begraafplaats Zoeterwoude vergroot Nieuwbouw Oegstgeester Rijnlands Lyceum klaar Schaatsen kan weer overal VRIJDAG 30 JANUARI 1987 LEIPSCH <M DAGBLAD VOORSCHOTEN - De Voorscho tense bibliotheek krijgt nog dit voorjaar een lees/studiezaal met een grootte van 70 vierkante meter. De gemeenteraad heeft hiervoor gisteravond 75.000 gulden extra opzij gelegd. Het ging niet zonder mokken. De politieke partijen vin den het vreemd dat de 130.000 gul den, die zij een jaar geleden be schikbaar stelden, opeens onvol doende bleek tijdens de aanbeste ding. De WD vreesde dat er sprake was van een slechte interne coördi natie. De directies openbare werken en financiën zouden veel eerder bij dergelijke projecten be trokken dienen te worden, aldus de partij. De fractie van D66 had het over twee soorten hoge hoeden in Voorschoten: de hoge hoed van de architecten en de hoge hoed van de wethouders. Uit de eerste hoed komen steeds maar extra kosten en uit de tweede steeds maar mee vallers als het nodig is. "En wat doe je dan als raad? Je zegt: het zou zo niet moeten, maar vooruit dan maar", zei J. Aikens (D66). Volgens de wethouders L. Mar selis en J. Visser worden mensen van verschillende diensten altijd nauw betrokken bij eerste ramin gen en nader overleg. Toch gaf de laatste toe dat er dingen zijn mis gegaan. Doordat de architect "niet zo thuis was in de gemeentelijke processen" had hij "verschillende boodschappen uitgezonden, waar ambtenaren niet goed op konden reageren". Zo kwam hij een week voor de aanbesteding met aange paste tekeningen en werd uit reac ties van aannemers pas duidelijk dat het op schetsjes gebaseerde be drag van 130.000 gulden veel te laag is. Hoekje Toch weigerden B en W terug te krabbelen. Zij vinden het belang rijk dat de bibliotheek een rustig hoekje krijgt, waar bezoekers kun nen studeren en lezen. Ook volwas seneducatie is er mogelijk. Op dit moment staan er op de volwasse nenafdeling enkele tafels tussen de rijen boeken. Officieel is dat een leeshoek, maar in werkelijkheid gaat het om een druk gebiedje dat veel beter met boekenrekken kan worden gevuld. De krantenkamer, tegenover de balie, voldoet wél en blijft. Nu de raad heeft ingestemd met de verbouwing, kan het werk ge gund worden en wil de aannemer onmiddelijk aan het werk. Volgens het architectenbureau kan de lees zaal, die op de binnenplaats komt en vanuit de volwassenenafdeling bereikbaar is, over enkele maan den klaar zijn. WARMOND - "We moeten ervoor zorgen dat we zelf geen schuldge voelens krijgen". Aldus vertolkte het raadslid Slingerland (Progres sief Warmond) in de rondvraag van de raadsvergadering, gisteravond, zijn ongerustheid over de sombere kant van de ijspret in Warmond. Slingerland was aan het denken gezet door het voormalig CDA- raadslid/Lage Lander Van der Geest, die tijdens de maandelijkse hoorzitting zich had afgevraagd WARMOND - In contracten over verkopen van gemeentelijke eigendommen zoals woon huizen moeten anti-speculatiebedingen worden opgenomen. Dit had ook moeten gebeu ren in het contract tussen de gemeente Warmond en agrariër J.P. van der Voort over de verkoop van de al eeuwenoude, monumentale boerderij aan de Burgemeester Ketelaar straat. ander betoogde gister- Het PW-raadslid Duijnhoven avond het raadslid D. Duijnhoven toonde zich wel tevreden met de van Progressief Warmond. Aan de prijs waarin pachtersvoordeel orde was de verkoop van de beken de boerderij voor 275.000 gulden. Van der Voort was tot gisteravond geen anti-speculatiebeding in het pachter maar mag zich door het contract is opgenomen. Wethouder overigens unanieme raadsbesluit van Schagen (CDA, financiën) ant- tot verkoop thans eigenaar noe- WARMOND - Zelfstandig wonende Warmonders van 55 jaar en ouder kunnen voortaan elke donderdagmiddag in de recreatiezaal van huize St. Liduina terecht voor een warme maaltijd. Per keer kost dat zes gulden en vijftig cent. Gistermiddag is begonnen met deze door de commissie oude renbeleid Warmond georganiseerde "open-eet-tafel groep". Liduina-directeur J. Th.C.M Olgers legt uit dat dit initiatief past in het zogeheten flankerend ouderenbeleid dat erop is gericht ouderen zo lang en zo veel mogelijk zelfstandig te laten functioneren. Voor de eerste maaltijd hadden zich 26 Warmonders gemeld. "Om on szelf voor deze eerste keer in bescherming te nemen hadden wij uit die groep twaalf mensen geselecteerd", vertelt Olgers. Maar daar blijft het niet bij. Wellicht dat in de toekomst meer mensen kunnen aanschuiven. Ook zijn er mogelijkheden om de frequentie op te Het leeuwedeel van de twaalf eters meldde zich na het afvegen van de lippen direct voor de volgende keer. Op het menu stonden gisteren een gebonden champignonsoep, postelijn, een biefstuktartaar, appelmoes en een kopje koffie toe. "Een aperitiefje erbij kost één gulden meer". meent de wethouder zeker te we ten dat de koper "geen speculatie ve doeleinden voor ogen staan". Duijnhoven weer: "Als de koper die niet heeft, prima. Fijn ook dat u dat zo zeker weet, ons kent ons zeg gen ze, hier in Warmond. Toch moeten we het uitsluiten. Als de boerderij over een paar jaar wordt verkocht voor een veel hoger be drag dan wij nu doen, dan zeggen we: göh, hadden we dat toen maar geweten". CDA-raadslid had moeite met Duynhovens betoog. "We hebben verkocht om er zelf beter van te worden, er is getaxeerd en er is van welke subsidie dan ook geen spra ke geweest. Ik vind dat je dan met dit soort dingen moet inbinden". Duijnhoven hield echter gewoon vol en eiste dat voor de toekomst wordt vastgelegd dat er anti-specu- latiebedingen in contracten wor den verwerkt. Het raadslid wilde ook weten hoe de WD over de kwestie denkt. WD'er de Vos ging heel omzich tig op de uitnodiging in. De WD is in principe maar niet bij voorbaat tegen dergelijke bedingen. "Ik kan me voorstellen dat er zich unieke situaties voordoen waarin moet worden tegengegaan dat gemeen telijke eigendommen in speculatie ve handen vallen. En onderhavige verkoop had zo'n geval kunnen zijn. Het gaat om een unieke plek in de gemeente". De discussie draaide erop uit dat in het contract met de gelukkige Van der Voort geen anti-specula tiebeding wordt opgenomen ("Ik Aan tafel komen 55-plussers die niet willen of kunnen koken. Ook heb de boerderij niet gekocht i speelt het sociale aspect van dit maaltijdenproject een grote rol. De maal- weer te kunnen verkopen"). Wel tijden worden verzorgd door het keukenpersoneel van Liduina. Vrijwil- beloofde burgemeester Hen- ligster, onder wie enige vrouwen van de Warmondse afdeling van de drickx-Vlaar dat B en W het beding stichting Unie van Vrijwilligers, doen dienst als gastvrouwen. in het vervolg zullen betrekken in Voor die 6,50 gulden kan worden gerekend op een eenvoudige maaltijd, hun overwegingen. Het is aan de belooft Olgers. De prijs is met opzet gelijk gesteld aan die van de maaltij- fracties voor zich om elk geval den van het Tafeltje-Dek-Je-project. De maaltijden hiervan worden ook apart te beoordelen, stelde zij vast. door St. Liduina verzorgd. Olgers vindt dat gesproken kan worden van Van een algemeen heersende op- "een sociale prijs". "Onze doelgroep bestaat uit mensen die in veel geval- vatting in de gemeenteraad, stelde len zijn teruggevallen op een AOW-uitkering". ze vast, is geen sprake. LEIDERDORP - Het Leider- dorpse woonwagencentrum moet voor 600.000 gulden wor den opgeknapt. Het acht wa gens tellende centrum, dat ver scholen ligt tussen het groen te genover Alberts Corner aan de Persant Snoepweg, staat er nog geen tien jaar. Maar nu al is het ernstig verzakt. Op sommige plaatsen 20 centimeter, op an dere zelfs het dubbele. Vorig jaar wist het gemeente bestuur al dat er iets moest wor den gedaan, maar men kon er toen nog geen geld voor vrijma ken. Inmiddels is gebleken dat er nu niet langer kan worden gewacht. Het grondbedrijf moet de kosten nu opbrengen. Het renovatieplan omvat drie onderdelen. Allereerst het maken van zetingsvrije stand plaatsen. Daarnaast moet er een eveneens 'anti-inzak'-be strating en fundering worden aangebracht. Tuinen en plant soenen moeten worden opge hoogd. En ten slotte dienen de gebouwtjes die bij de wagens horen ook worden gerenoveerd. (archieffoto) wie er nu eigenlijk verantwoorde lijk is voor de afzetting van de zandwinplas 't Joppe als deze is be vroren. Van der Geest heeft de af gelopen periode vier schaatsers door het Joppe-ijs zien zakken en vreest met de nieuwe opleving van de winter voor méér. Volgens de burgemeester, me vrouw Hendrickx-Vlaar, is er elk jaar voordat de ijspret aanbreekt overleg tussen politie, gemeente werken en de ijsclub. "Elk jaar komt men tot een oplossing, elk jaar blijken er plekken te zijn die onvoldoende zijn afgezet", gaf de eerste burger het probleem aan. Hendrickx-Vlaar maakte van de gelegenheid gebruik erop te wijzen dat of 't Joppe nu is afgezet of niet, schaatsen daar ten zeerste moet worden afgeraden, 't Joppe is altijd gevaarlijk, zei ze. Slingerland uitte nog voorzichtig geformuleerde kritiek op de duide lijkheid van de borden en de afzet tingen. Hij pleitte voor meer duide lijkheid bij het Zomergat. "Schaat sers willen nogal eens een bepaal de snelheid bereiken en ik kan me voorstellen dat het bordje dat bij 't Zomergat staat dan over het hoofd wordt gezien". WARMOND - De Warmonder C. Zoetemelk, in het dagelijks leven gemeentesecretaris, heeft drie on derscheidingen gekregen voor zijn verdiensten als voorzitter, secreta ris en bestuurslid van het bestuur van het Warmondse bejaardenhuis St. Liduina aan de Herenweg. Zoetemelk heeft 32 jaar verschil lende functies van het Liduina-be- stuur bekleed. De onderscheidin gen die hem de afgelopen dagen ten deel zijn gevallen, zijn afkom stig van de kerk, de gemeente en de paus. Van Liduina kreeg hij een penning, van de gemeente "het voor bijzondere burgers bedoelde tegeltje met daarop het wapen van Warmond", aldus Hendrickx-Vlaar - en van de paus het erekruis in goud. ZOETERWOUDE - De begraaf plaats achter de Zuidbuurtse kerk in Zoeterwoude is binnen een half jaar vol. Er is nog wel plaats voor een uitbreiding met ca 500 begraaf plaatsen, maar de kosten daarvan zijn zo hoog. dat het parochiebe stuur die niet kan opbrengen. Voor de gemeente, 5ie de plicht heeft om gelegenheid tot begraven te bieden, is er een moeilijke situatie ontstaan. Men kan kiezen om bin nen een half jaar een volledig nieu we algemene begraafplaats aan te leggen, of een bijdrage te verlenen in de uitbreiding van de begraaf plaats achter de Zuidbuurtse kerk Bij de gemeente liggen nog geen uitgewerkte plannen voor een nieuwe algemene begraafplaats. Er is wel eens gedacht aan een plek bij het Molenpad. Een bezwaar daarvan is, dat als er daar in de toe komst eventueel woningbouw zou komen, de begraafplaats naast de bebouwing zou komen te liggen. Als de gemeente deelneemt in de uitbreiding achter de Zuidbuurtse kerk, dan krijgt men ruimschoots de tijd om een weloverwogen keu ze te maken voor een nieuwe be graafplaats. Vijfhonderd begraaf plaatsen vormen een capaciteit voor 12 a 15 jaar. Het parochiebestuur is bereid een aaneengesloten gedeelte van 50 graven te bestemmen als alge mene begraafplaats. Ook zal dit be stuur de exploitatie van de uitbrei ding geheel voor haar rekening ne men. De heer Mulder (WD) wilde wel meegaan met het voorstel dat burgemeester en wethouders gis teravond in de raad brachten. Hij zag het echter uitdrukkelijk als een overgangsmaatregel. Binnen 10 jaar moet er volgens hem een nieu we algemene begraafplaats komen. Burgemeester Houdijk merkte in dit verband op dat deze maatregel zuiver is voorgesteld om tijd te winnen. Men moet nu vooral op planologisch gebied aan 't werk opi tot goede voorstellen te komen omtrent de lokatie van een nieuwe begraafplaats. De raad ging ak koord met de gemeentelijke bijdra ge in de uitbreiding. Deze bijdrage bedraagt 100.000. Toiletten, muren, deuren en verlichting onder hatiden genomen VOORSCHOTEN - Een maand nadat de gemeente Voor schoten beheerder is geworden van boerderij De Linde hoeve, gaat ze dit gebouw opknappen. Voor 28.000 gulden krijgen de toiletten een beurt en worden muren en deuren winddicht gemaakt. Ook verlichting en tegels worden on der handen genomen in het gebouw dat niet langer alleen voor jongeren bestemd is. De meeste politieke partijen steun den gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering dit voor stel van B en W. Alleen de fractie van de WD was tegen. "Leiden kleinere aanpassingen tot een betere verhuurbaarheid?", vroeg fractievoorzitter H.J. positief oordeel had. Hij zei: de staat is beter dan wij verwachtten". Ook J. Aikens (D66) was opgeval len dat B en W opeens anders tegen het gebouw aankijken nu ze het be heren. En hij vroeg zich af of dat juist is. De wethouders Visser en Marse- lemsen zich af. "Nee", was zijn ant- lis beaamden dat al langer bekend woord. En hij merkte op dat een dat toiletten en andere 1 gemeente nooit goed geld naar zieningen slecht zijn. "Het kan de kwaad geld moet gooien. De andere partijen zagen dat een beetje anders. Het CDA gaat ervan uit dat de 28.000 gulden voor de hoogst noodzakelijke aanpassin gen, "zinvol wordt gebruikt" toets der kritiek niet doorstaan" aldus L. Marselis (CDA). De ge meente heeft echter altijd gezegd D66 vertolkte algemene gevoelens ligt alles anders. Zo zei PvdA/PPR- met de opmerking dat "iedereen wethouder J. Visser (openbare die daar binnen is geweest, weet werken): "Zonder aanpassingen dat het nodig is". De PvdA/PPR- fractie veegde het 'kwaad-geld'-ar gument van tafel met de opmer- kun je niet zeggen dat je een ge bouw in beheer hebt dat voor deren bruikbaar is. Pas nu kun je king dat het gebouw hoe dan ook met een eerlijk gezicht zeggen dat in gebruik blijft: "We gaan het we het kunnen verhuren". straks toch niet slopen?" Niet alleen B en W voelden dat Stuk voor stuk waren deze voor- zo, ook de beheerder van sporthal standers verbaasd over de plotse- én Lindehoeve had linge haast van de dagelijks be stuurders en de opmerking dat de inwendige toestand van het ge bouw "ronduit slecht" is. Was het brengen van primaire voorzienin gen gevraagd. Om de stal en de kleine soosruimte te kunnen ver huren wilde hij de totale, afgekeur- De niet bijster hygiënische toiletten worden opgeknapt. Hier komen nieuwe urinoirs met schaamschotien. nodig moet worden opgeknapt?", op andere punten aanpassen. Dat vroeg CDA-fractievoorzitter C zou in totaal 55.000 gulden kosten, Bremmer zich af. "Ik meen me te maar het college vond het "onver- herinneren dat de wethouder een antwoord om een dergelijk groot bedrag te investeren zonder te we ten wat de toekomst van het ge bouw zal worden". Immers, pas in augustus beslis sen de raadsleden over het totale jeugd- en jongerenwerk. De kans bestaat dat het jongerencentrum dan dicht moet, maar het is ook mogelijk dat De Lindehoeve weer in aanmerking komt voor het oude subsidiebedrag van ruim twee ton. D66 en PvdA/PPR weigerden dan ook om het geld dat is uitgespaard door een beroepskracht minder te i de verbouwing te stop- (fotO HolV; pen. Zij dachten eerder aan het potje onderhoud gemeentelijke ge bouwen. Volgens wethouder Van Dalen ging het om een eenmalige uitgave en zou het sociaal-culturele potje er niet onder lijden: "Het kan dit jaar toch nooit meer helemaal worden gebruikt" OEGSTGEEST Burgemeester Scheenstra heeft gistermiddag het nieuwbouwgedeelte van het Rijn lands Lyceum Oegstgeest ge opend- Dat gebeurde nadat één der andere gasten, Dr. P.J. Gauthier. president van de Council van de International Baccalaureate Orga nisation, een voordracht had ge houden over de vraag waarom het zinnig is internationaal georiën teerd onderwijs in Nederland te hebben. Het Rijnlands Lyceum biedt ook dergelijk onderwijs aan dat een Engelstalige pre-universi- taire opleiding met een duur van twee jaar behelst. Rector drs. A.J.M. Vaessen legt uit dat met de uitbreiding van de school, waartoe het besluit ander- halfjaar geleden werd genomen, in feite aan een al langer bestaande behoefte is voldaan. De school groeit nog immer maar "een stille werkruimte" ontbrak. Volgens Vaessen hebben de leer lingen door het IB-onderwijs meer ZOETERWOUDE/LEIDERDORP/ WARMOND - Er kan weer volop worden geschaatst in de regio. Het ijs op de Zoeterwoudse Noord-Aa bijvoorbeeld is na de vorst van de afgelopen nachten weer in goede conditie. De Zoeterwoudse ijsclub zorgt vanavond al voor verlichting. Morgen start er vanaf de Noord- Aa een toertocht van zes kilometer, bedoeld voor het hele gezin. Voet balvereniging SJZ organiseert kor te baanwedstrijden, in samenwer king met de ijsclub, voor de jeugd. De ijsbaan achter de Mauritss- singel in Leiderdorp draait ook al weer op volle toeren. Van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds kan er worden geschaatst. Bij de ijsbaan is tevens een con stante schaatsruilbeurs gaande. En de ijsbaan in Warmond ten slotte is met ingang van heden eveneens geopend. De ijsbaan, ge legen in de Veerpolder, is tussen tien uur 's ochtends en tien uur 's avonds te betreden, met uitzonde ring van een eetpauze tussen half zes en zeven uur. tussenuren gekregen en kunnen zij die tijd nji doorbrengen in een rus tige studieruimte. Voorts is met de nieuwbouw het aantal spreekka mers van docenten, secties en de dekaan uitgebreid. Om de nieuwbouw zo goed mo gelijk te laten passen in de stijl van het reeds bestaande deel van het gebouw, heeft het bestuur van de scholengemeenschap gekozen voor de oorspronkelijke aannemer en architect. Burgemeester Scheenstra herinnerde er nog aan dat het gisteren exact een jaar gele den was dat de gemeente een ver gunning voor de nieuwbouw ver leende. Postzegels Postzegels ruilen. Daar draait het vanavond tussen zeven en tien uur om in het Oegstgeester gemeen tecentrum aan de Lijtweg. De post zegel Vereniging Oegstgeest is ver antwoordelijk voor het gebeuren en organiseert tevens een ledenverga dering en een jeugdbingo. KenG De seniorenband van K en G zet morgenavond het jubileum van zijn Zoeterwoudse broeder Vios luister bij. In het Muziekcentrum brengen de twee vanaf half negen welluidende klanken ten gehore tij dens dit traditionele nieuwjaars concert. Oud. papier De Zoeterwoudse 'Rijntamboers' halen morgenochtend oud papier, karton en oude kleren op aan de Hoge Rijndijk. Men wordt verzocht deze zaken te bundelen of in zakken te doen. De 'Rijntamboers' hopen door deze maandelijks terugkeren de actie de nodige financiën te krij gen voor het uniformen- en instru- mentenfonds. Het afgelopen jaar haalden de muzikanten bijna 100.000 kilo oud papier op. De aan gepaste uniformen - witte broek, di to helm - waarmee men zich tijdens het nieuwjaarsconcert presenteer de, werd dus betaald uit de op brengst van het oud panier.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14