Daling patiënten van AZL door actie van huisartsen Ambtenaren tegen en ildlildgr 'Opslag van vuile grond in Roomburg kan schadelijk zijn' leidsch dagblad: Faculteitsraad wil behoud huisartsgeneeskunde Plannen B en W onvoldoende gemotiveerd VRIJDAG 30 JANUARI 1987 LEIDEN - Het aantal pa tiënten van het Academisch Ziekenhuis (AZL) is met 10 tot 20 procent gedaald als gevolg van de acties van huisartsen. Die acties zijn gehouden op voorstel van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) uit pro test tegen de mogelijk op heffing van opleiding en vakgroep huisartsgenees kunde. Sinds half december worden patiënten daarom niet meer doorverwezen naar het AZL. Daarnaast besloot de PHV niet meer aan de opleiding (onder meer stageplaatsen) mee te werken. Een woordvoerder van het AZL bevestigde dat op de afdelingen keel-, neus- en oorkunde en interne geneeskunde het aantal patiënten met 20 procent is teruggelopen. Al leen op afdelingen waarin het AZL gespecialiseerd is en waar de zie kenhuizen in de omgeving geen al ternatief kunnen bieden, is geen vermindering van het aantal pa tiënten merkbaar. Het Diaconessenziekenhuis en het Elisabetziekenhuis meldden vanmorgen dat er daar overigens geen waarneembare stijging is van het aantal klinische patiënten. "Het ziekenhuis is altijd vol en is nu ook nog vol. We kunnen van een eventuele grotere drukte dus LEIDEN - Een 36-jarige bromfiet ser uit Leiden heeft gisteren zijn been gebroken na een verkeerson geval op de kruising Sumatra- straat/Surinamestraat. De man reed op de Surinamestraat en wil de de kruising oversteken. Daarbij zag hij een van rechts komende au to, bestuurd door een 51-jarige Lei- denaar over het hoofd. De man is vervoerd naar het AZL. niets merken. Het aantal poliklini sche patiënten kan zijn gestegen, maar daar heb ik nog geen infor matie over", zo zei een directielid van het Diaconessenziekenhuis. De basisopleiding huisartsge neeskunde moet in Leiden blijven. De faculteitsraad is gisteren ak koord gegaan met een voorstel daartoe van het bestuur van de me dische faculteit. Daarnaast zal aan het college van bestuur van de Leidse Universiteit worden voor gesteld de beroepsopleiding voor huisarts in Leiden te houden met als voorwaarde dat de kosten hier van niet voor rekening komen van de vakgroep huisartsgeneeskunde. Onderwijspoot Volgens woordvoerder R. van Velzen van de PHV is deze beslis sing nog geen reden tot opschor ting van de acties van de huisartsen. Hij zegt dat nu de 'on derwijspoot' van de huisartsge neeskunde behouden blijft, maar dat het zelfstandig voortbestaan van de vakgroep allerminst zeker is. "Het geven van onderwijs aan studenten is dan wel het grootste deel van het totale werk van de vakgroep. Maar bij de universiteit is het nu eenmaal: geen vakgroep, geen invloed", aldus Van Velzen. Wel kan de beslissing reden zijn voor de PHV om zich minder hard op te stellen en wellicht wat meer patiënten door te verwijzen naar het AZL. Ook is het mogelijk dat de PHV haar maatregel om niet meer aan onderwijs mee te werken wordt ingetrokken. Een defintieve stellingname van de PHV wordt over een paar weken verwacht tij dens een vergadering van de ver eniging. Woordvoerder P. van Dam (AZL) vindt de reactie van de PHV voor barig. Volgens hem is geenszins besloten de vakgroep te laten ver dwijnen. "De vakgroep is akkoord gegaan met een bezuinigingsbe drag van 1,3 miljoen. Hierdoor kunnen onderwijs en huisartsge neeskunde in stand worden gehou den". Een besluit over de ophef fing van de vakgroep ligt in han den van de minister van onderwijs. De faculteitsraad boog zich gis teravond over de nadere invulling van de selectieve krimp- en groei- operatie (SKG), met andere woor den de door minister Deetman voorgestelde stringente bezuini gingen aan de faculteit. De voorstellen van het faculteits bestuur ten aanzien van huisarts geneeskunde werden door een meerderheid aangenomen. De dis cussie spitste zich meer toe op de vraag of in de brief aan het College van Bestuur en dus uiteindelijk aan de minister niet duidelijker zou moeten worden omschreven waar de pijn het sterkste zal wor den gevoeld. De dekaan van de me dische faculteit, prof.dr. G.J. Tam- meling, voelde niet voor een nade re precisering. Hij vreest dat de si tuatie in dat geval onomkeerbaar zal worden. Alleen voor de vak groep anatomie, waar de sterkste klappen vallen, maakte hij een uit zondering: het onderwijs wordt daar naar schatting met 40 procent gereduceerd, zo staat er in het voorstel. Kindergeneeskunde "Een vreemde zaak", vond een aantal faculteitsraadsleden. "Om juist wèl een percentage te noemen bij grote bezuinigingen en niet waar het kleine betreft". Tamme- ling antwoordde daarop dat anato mie een groot onderwijsgebied be slaat en dat die 40 procent ook wel 30 of 50 procent zou kunnen wor den. "Des te vreemder" was het weerwoord van faculteitsraadslid P. Lens, "is het wel verstandig om het er dan in te zetten?" Tamme- ling vond van wel. De centrale Commissie voor Stu denten-Onderwijs (CCSO) stelt overigens dat de vakgroep het hui dige onderwijsprogramma met de voorgestelde formatie niet kan ge ven. Enige faculteitraadsleden sug gereerden daarop om bij de schat ting van 40 procent de restrictie te maken dat tenminste de kwaliteit van het anatomie-onderwijs moet blijven gehandhaafd. Tammeling zegde toe die wijziging in het voor stel te zullen aanbrengen. "Maar handhaving van de kwaliteit van het onderwijs geldt voor alle krimpgebieden". Wat betreft kindergeneeskunde hoopt het faculteitsbestuur dat de 'krimp' zal meevallen, zeker nu het ministerie de aanslag hierop heeft verlaagd van 3 miljoen naar 1,8 mil joen. In de reactie van de minister op het interim-advies van zijn advi seur, prof. De Wied, staat met be trekking tot kindergeneeskunde, dat uit nader overleg met de acade mische ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam zal moeten blijken in hoeverre de maatregel kan worden uitgevoerd. Wanneer dat niet mo gelijk is, dienen daarvoor plausibe le redenen te worden aangegeven, aldus de minister. LEIDEN - Aan de Haven heeft gistermiddag een uitslaande brand gewoed in een opslagruimte. Het pand werd daarbij volledig verwoest. Hoe de brand is ontstaan is nog niet duidelijk. Evenmin is bekend hoe groot de schade is. Enkele in de buurt gelegen panden liepen rook- en waterschade op. De brand werd gemeld rond vijf uur 's middags door een voorbijganger. Het door brand verwoeste pand is een voormalig, enkele jaren geleden onbewoonbaar verklaard, woonhuis. Het was verhuurd aan de eigenaar van een camping-sportzaak. Deze vertelde de politie dat hij in het pand allerlei camping-sportartikelen had opgesla gen ter waarde van enkele duizenden guldens. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Leidse gemeente ambtenaren kunnen niet akkoord gaan met de bezuinigingsvoorstel len die door het college van B en W zijn gedaan. De ambtenaren vrezen dat er ontslagen zullen vallen. Vol gens de ambtenaren zijn de voor stellen niet voldoende bekeken op de gevolgen voor het personeel. Daarbij steekt het het personeel van de gemeente dat de keuzes die door het college zijn gemaakt, on voldoende zijn gemotiveerd. De ambtenaren zijn bang dat een aantal bezuinigingen al vaststaat, terwijl aangekondigd is dat er 'be zuinigingsvoorstellen ontwikkeld zullen worden'. Een woordvoerder van de ambtenaren: "Er wordt bij voorbeeld zonder enige toelichting gesteld dat onderzocht moet wor den om de directies stadsvernieu wing, ruimtelijke ordening en bouw- en woningtoezicht samen te voegen. Deze maatregel zou 375.000 gulden opleveren. Waarop is dat gebaseerd, iedere toelichting ontbreekt. Het is toch niet zo moei lijk om er een paar regels motive ring bij te zetten. Zo ontstaat de in druk dat het allemaal al geregeld is. Je mag natuurlijk het personeel best vragen mee te werken aan een bezuinigingsoperatie, maar ver mijdt de schijn dat het willekeurig gebeurt". De ambtenaren zijn bovendien bang onvoldoende inspraak te krij gen wanneer de voorstellen zijn uitgewerkt. "Het zal zo zijn dat wij over de bezuinigingen binnen de eigen directie kunnen meepraten. Wij willen ook inspraak hebben over het totaal en de mogelijkheid hebben alternatieven aan te dra gen". Het college van B en W heeft voor de komende jaren een groot- Stang De Jazzmarathon was dit jaar meer dan alleen een muzikale happening. Inbegerepen was ook een knokpartij tussen het raadslid Stöxen en een portier, een wedstrijd die door de portier met een fraaie knock-down werd gewonnen. In één ronde! Maar er was nog meer. Terwijl de jazzmuzikanten van niets wetend 'Icecream' en 'The Saints' speelden, marcheerde er ook een dief naar binnen, die zich even later uit de voeten maakte met een grote ijzeren staaf waar de toegangsdeuren van de Waag mee afgesloten kun nen worden. En dat verdriet de gemeente Leiden zeer. "Deze stang is voor niemand waardevol, hij is echter zeer moeilijk na te maken. Het zou fantastisch zijn als deze stang te ruggebracht zou kunnen wor den", aldus een verdrietige amb tenaar Van Ree die vervolgens een zo exacte beschrijving van het gestolene geeft datje bijna in de verleiding komt om te denken dat hij... "De stang is twee meter lang, twee a drie centimeter dik en 'tien centimeter hoog, weegt on geveer vijftien kilo en heeft aan elk uiteinde een oog". Wie weet waar de stang is, wordt vriendelijk verzocht zich te melden: directie culturele za ken, stadhuis Leiden, tel: 071 - 254184/254176. Of? Of zou één van de mensen die niet naar binnen mochten vast voorbereidingen hebbengetrof fen voor een wraakactie in 1988? Karretjes (1) Het is niet uitgesloten dat werknemers van de Albert Heijn-vestiging in winkelcen trum De Kopermolen (Meren- wijk) groen en geel uitslaan als ze het woord horen. Ze raken name lijk zoveel karretjes kwijt dat ze zich afvragen wat je nou eigen lijk moet doen om die storm vloed te keren. Naast elk karretje een bewaker? Woordvoerder Overdiep wil het woord diefstal niet in de mond nemen. Dat kan hij juri disch niet verantwoorden, zegt hij formeel. "Feit is in elk geval dat er een heleboel verdwijnen". Hij verzucht dat je het gewoon niet meer bijhoudt, zoveel. Waarna hij vertelt dat er een paar maanden geleden ongeveer 400 nieuwe karretjes in gebruik wer den genomen. Karretjes met een zogenaamd guldenslot: je gooit er een gulden in en je mag het karretje lenen. Is die gulden meestal een goede bescherming tegen diefstal, zo niet in de Leid se Kopermolen. "Na drie maan den waren we 50 procent kwijt", aldus Overdiep. Waar blijven ze? "We sturen ons personeel re gelmatig de buurt in om rond te kijken en dan tref je die karretjes op verschillende plaatsen aan. Bij garages, in hallen, drijvend in het water, en ga zo maar door". "Een gedeelte zie je echter nooit meer terug", vervolgt Over diep. Dat wil zeggen: soms wel, maar van een winkelkarretje is dan geen sprake meer. "Dan kom je langs een tuin en wat zie je? Jouw karretje. De wielen zijn eraf gesloopt en de mensen heb ben er potplanten ingezet. Staat leuk in de tuin, hebben ze ge dacht". "Het komt ook voor dat ie mand denkt: handig, voor één gulden heb ik de rest van m'n le ven een karretje. Eenmaal thuis met de boodschappen brengen ze het karretje niet terug, nee, ze zetten het met een slot vast aan bijvoorbeeld de regenpijp. Naar dat karretje kun je ook fluiten". Karretjes (2) In de Kopermolen is het bar en boos. aldus Overdiep. "Het is droevig om te constateren, maar Leiden spant echt de kroon. In plaatsen als Zaandam, Bussum en Amsterdam-Noord kennen we deze problemen eigenlijk niet. Daar gaat alles goed". Als gevolg van de verdwijnin gen kwam men eind vorig jaar in de moeilijkheden, vervolgt Over diep. "U weet hoe dat gaat: in de drukke decembermaand doen de mensen veel inkopen, welnu, op een bepaald moment heb je dan te weinig karretjes en de vaste klanten komen bij je klagen". "Geen karretje? Noemen jullie dat nu service? U moet het pro bleem echt niet onderschatten: voor je het weet, komen die men sen niet meer. Die gaan gewoon elders hun boodschappen doen". Wat is de oplossing? Dit lot is veel winkelkarretjes in de Merenwijk beschoren. Overdiep weet het niet. Hij heeft wel eens gedacht: zou je sa men met de gemeente niet iets kunnen regelen? "Bijvoorbeeld verhoogde stoepranden. Die vol le karretjes kun je tenslotte niet tillen. Maar ja, verhoogde stoe pranden, dat is ook weer zoiets". "Probleem is alleen: wat dan? We hebben al zoveel geprobeerd. In onze klantenbrieven vragen we de mensen regelmatig of ze toch maar vooral de karretjes willen terugbrengen. En we roe pen ook regelmatig iets om via de winkelomroep, maar tot nu toe heeft het allemaal niets ge holpen". Wat nu? "Er komen binnenkort nieuwe karretjes op de markt. In dat slot kan ook een rijksdaalder worden gestopt en te zijner tijd een muntstuk van vijf gulden. Maar je blijft je afvragen: helpt het?" "Ik bedoel, je blijft natuurlijk altijd mensen houden die den ken: ach, vijf gulden, dat is niet zoveel, dat is een redelijke inves- (foto Wim Dijkman) tering. Voor dat geld heb je ten slotte een karretje voor de rest van je leven". Jullie doen dus niets? "Voorlopig zit er niets anders op dan berusten. Ja, wat moetje anders? We hebben zo'n beetje alles uitgeprobeerd!" Na een kor te pauze: "Weet u soms vraag ik me wel eens af: is er misschien de één of andere oud-ijzerhande laar die daar regelmatig in de buurt rondrijdt? scheepse bezuinigingsoperatie aangekondigd. Burgemeester en wethouders hebben een pakket maatregelen gepresenteerd ter grootte van 12 miljoen gulden. Een van de maatregelen is een verho ging van de gemeentelijke belas tingen. Daarbij wordt voorgesteld de uitgaven voor een aantal aparte posten te verminderen met in to taal vier miljoen gulden. CDA en D'66 kwamen gister avond tijdens de vergadering van dc commissie voor financiën, per soneel en organisatie met een voor stel te onderzoeken of meer bezui nigingen mogelijk zijn op een aan tal specifieke posten. Het CDA kwam met voorstellen die 1,6 mil joen kunnen opleveren, het bezui nigingsvoorstel van D'66 had een waarde van 1 miljoen. Zo wil het CDA onderzoeken of de Groenoordhallen geprivatiseerd kunnen worden. Ook denken de christen-democraten dat de direc tie bestuursondersteuning het met 300.000 gulden minder aankan. D66 acht op hetzelfde onderdeel een bezuiniging van 200.000 gul den mogelijk. De partij wil boven dien eenzelfde bedrag besparen op de straatveegdienst en de reini ging. Bedrijfsleven De WD zei gisteravond bij mon de van fractievoorzitter M. van der Nat een belastingverhoging te wil len voorkomen. De WD ziet niets in het plan een deel van de reini gingsrechten in te passen in de on- roerend-goedbelasting. De libera len vrezen dat deze bezuiniging in dat geval vrijwel geheel door het bedrijfsleven zal worden opge bracht. C. Vergeer (SP) moest helemaal niets van de bezuinigingsoperatie hebben. "Er wordt wel gezegd dat dit een progressief college is. Wat is er progressief aan een gemeente die op deze manier het verlengstuk wordt van het rijk". Tot ergernis van de overige partijen kon Ver geer echter niet aangeven hoe de gemeente dan uit de financiële pro blemen moest raken. Bakker (WD): "Het is hetzelfde als u zegt: ach, het dooit, het ijs is zwak, maar ik ga toch de Elfstedentocht rij den". De PvdA wilde liever het kruit droog houden en een afweging ma ken wanneer de voorstellen zijn uitgewerkt. Het CDA suggereerde gaf wethouder Bordewijk om de portefeuilles binnen het college te herverdelen. Hij voorzag moeilijk heden omdat de wethouder zowel financiën als personeel in zijn ta kenpakket heeft. "Het zal moeilijk zijn om zowel de bezuinigingsdoel stellingen als de belangen van het personeel in het oog te houden", al dus W. Bleijie. Wethouder Bordewijk beant woordt volgende week donderdag de opmerkingen van de commis sieleden. Rijksgeologische dienst: LEIDEN - De opslag van vervuil de grond in het depot in Roomburg kan brokken veroorzaken. Dit stel de ing. A. Pruissers van de Rijks- geologische Dienst gisteren tijdens de tweede hoorzitting bij de Raad van State over het verlenen van de hinderwetvergunning. Pruissers zei bovendien schadelijke gevol gen te vrezen voor de tuinbedrij- ven aan de Besjeslaan door veront reiniging van het grondwater. Hij pleitte dan ook voor een goed on derzoek in het gebied voordat vuile grond op een laag folie in het depot wordt opgeslagen. De medewerker van de Rijksgeo logische Dienst vreest dat door het storten van de grond de bodem van het depot zal inzakken. Omdat dat inzakken op verschillende plaat sen in het depot niet gelijk ver loopt ('zettingsverschillen' ont staan), bestaat het risico dat het fo lie zal scheuren. Een onderzoek van de Heidemij heeft overigens uitgewezen dat het inzakken van de grond in het depot min of meer gelijkmatig zal verlopen en het fo lie daarom niet zal scheuren. Pruissers had echter geen goed woord over voor het onderzoek van de Heidemij. De Heidemij had zich bij het onderzoek mede geba seerd op 'de geologische kaart van Nederland'. Pruissers: "Bedoeld is hier de zogenaamde kaart van Tesch en die dateert uit 1926". Vol gens de geologische deskundige had de Heidemij ook te weinig proefboringen verricht om iets zin nigs te kunnen zeggen over de zet tingsverschillen van verkeer en waterstaat optrad Volgens Pruissers was hij echter ter zitting verschenen om voorlich ting te geven. Volgens In 't Veld biedt'de folie voldoende bescherming tegen ver vuiling van de bodem van het de pot in Leeuwarden. Hij baseert zich daarbij mede op de uitspraak in een Kroonberoep over een hin derwetvergunning voor een op slagdepot in Leeuwarden. Toen vond de afdeling voor de geschil len van het bestuur van de Raad van State het folie een afdoende beschermingsmiddel. De directie milieu had afgelopen week al met succes het ambtelijk advies van het directoraat-gene raal voor de milieuhygiëne bestre den. De gemeente was het niet eens met het 'ambtsbericht' omdat de adviseur meende dat een deel van het depot niet geschikt is voor de opslag van grond vervuild met gechloreerde en aromatische kool waterstoffen. Dat zou betekenen dat grond afkomstig van het Zout keetterrein niet naar Roomburg kan worden overgebracht. Misverstand Voorlichting Het hoofd van de gemeentelijke directie milieu, G. In 't Veld, ver baasde zich over het optreden van de medewerker van de Rijksgeolo gische Dienst. Hij vroeg zich af op Pruissers namens het ministerie Staatsraad Veringa deelde ter zit ting mee dat de adviseur zijn ambtsbericht op dit punt telefo nisch had gewijzigd. Er zou een misverstand bestaan hebben om trent de dikte van de beschermen de laag folie op de bodem. Dit is al de tweede keer dat het directoraat-generaal een advies moet wijzigen. Eerder al werd het eerste ambtsbericht gecorrigeerd, omdat "er iets aan de aandacht van de adviseur was ontnapt". A. Flip- po van de Stichting Meerburg noemde de ommezwaai van de ambtelijk adviseur "verbijste rend". Volgens hem was dit tussen de ambtenaren van de gemeente en van het directoraat-generaal "onderling geregeld".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13