Triëst: een winderige stad in een vergeten landstreek Langlaufen en lekker eten Vandaag 1300 stakers in Rotterdamse haven I VRIJE TIJD Geen hoofdrol Lubbers in verkiezingscampagne Iran wijst vredesoproep Islamitische landen af VRIJDAG 30 JANUARI 1987 PAGINA 11 door Kees Klaasse Triëst is een winderige stad. Tenminste 's winters, wanneer de 'bora' met windstoten tot 120 kilometer per uur het no dig maakt dikke touwen langs de straten te spannen. Touwen met knopen, waaraan kinderen en ouderen zich kunnen vast houden. Tijdens de lange hete zomermaanden geniet deze vrijhaven aan de Adriatische kust van een aangenaam ver koelend briesje van zee. Geen wonder dat Triëst, op de grens met Joegoslavië, van oudsher op reislustig volk een grote aantrekkingskracht heeft uit geoefend. Triëst was ooit een geliefde pleis terplaats van de internationale eli te. De welgestelden en avonturiers troffen hier elkaar zo rond de eeuwwisseling. Zo kun je nu in het centrum een 'espresso' drinken in hetzelfde etablissement waar kort na 1900 de Ierse schrijver James Joyce zijn tijd doorbracht. Joyce woonde en werkte tien jaar lang in deze mediterrane stad en bezocht graag zijn Caffé degli Specchi (het 'café met de spiegels'). In Engelse romans is de haven meer dan eens beschreven. De Oostenrijkse dichter Rainer Rilke vervaardigde een tijdlang ex perimentele verzen in een kasteel tje aan een baai in de onmiddellij ke omgeving. Triest ademt nog al tijd een beetje die sfeer: iets van cultuur, van rijkdom ook. Het heeft deze kosmopolitische achter grond weten te behouden, al over heerst bij de bezoeker een sfeer van vergane glorie. Triëst ligt aan een uitstulping van de Golf van Venetië en wordt omgeven door talloze baaien, klip pen en strandjes. Het heeft een kwart miljoen inwoners en leeft van handel en toerisme. Er is een universiteit met een kleine tiendui zend studenten. Onmiddellijk ach ter de stad verheft zich een uitge strekte ruige hoogvlakte, de Karst, een prachtig natuurgebied met grotten, maar ook grote mogelijk heden voor bergbeklimmers en -wandelaars, 's Zomers is Triëst het toneel van het Internationaal Science-fiction Film Festival (be gin juli) en een Operette Festival, dat een hele maand duurt en uit heel Europa bezoekers trekt. Triëst is om dit soort zaken voor al een interessante stad, met sfeer en een indrukwekkend uitgaansle ven, meer dan dat het zich kan be roemen op het bezit van uitmun tende monumenten of historische bezienswaardigheden. Voor een bezienswaardigheid van niveau moetje even buiten de stad zijn: het beroemde Slot Mira- mare, gebouwd voor Maximiliaan van Oostenrijk (de latere keizer van Mexico) en zijn Belgische vrouw Charlotte. Maximiliaan heeft zijn slot nooit zelf mogen be wonen. Toen het pronkstuk af was, sneuvelde hij (in 1867) in Mexico. Triëst is de belangrijkste stad in een streek die de welluidende naam draagt van Friuli Venezia Giulia. Het gewest herbergt overi gens niet de stad Venetië. Die ligt 120 kilometer westelijker. Friuli ligt in het uiterste noordoosten van Italië, aan de Joegoslavische grens. Friuli Venezia Giulia is een 'verge ten' stukje Italië, net als Triëst een vergeten stad is, in de letterlijke betekenis van het woord. Dagtochtjes Friuli Venezia Giulia is vooral geschikt voor een vakantie met dagtochtjes vanuit een strategisch gelegen verblijfplaats. De streek biedt uitstapjes naar de Alpen in het noorden, de Karst (het bergge bied achter Triëst), de stad Triëst zelf, het historisch zeer fraaie Udi- ne. de plaats Aquileia (een Ro meinse nederzetting), de badplaats Grado in een lagune, en een stuk Adriatische kust dat wemelt van baaien met zandstranden en jacht havens. Het is er nog lekker rustig. De badplaats Grado aan de noor delijke rand van de Adriatische Zee, strekt zich uit over een zandei- land. De plaats is vanaf het vaste land via een dijk te bereiken. Deze verbinding voert door een prachti ge lagune, een doolhof van kana len, beekjes en plassen. In dit na tuurgebied heerst eb en vloed, zo dat zandplaten en baaien er met re gelmaat droogvallen. Direct in het achterland van Friuli, op 10 kilometer afstand van Grado, ligt de meest beroemde ar cheologische stad van Noord-Ita- lië: Aquileia. De stad heeft tegen woordig de aanblik van een rustig landbouwplaatsje, maar overal zijn Romeinse overblijfselen te vinden. Ook is er een basiliek met marme ren mozaiken uit de vierde eeuw en andere kunstschatten. Opgra vingen brengen steeds meer bij zonderheden aan het licht over het dagelijks leven in deze Romeinse stad van toen. Kunstwerken en al lerlei andere vondsten zijn te be zichtigen in een archeologisch mu seum. dat vermelding verdient vanwege een royale verzameling gekleurd glas (uit de eerste en tweede eeuw na Christus) en bron zen en barnstenen sieraden. Verleden Aan de voet van enkele steile heuvels die de aanloop vormen voor de Julische Alpen ligt Gemo- na, een klein stadje met een zeer dramatisch verleden. Het lag pre cies in het epicentrum van de ver schrikkelijke aardbeving van 1976. Gemona werd vrijwel geheel ver woest. Onder de 10.000 inwoners vielen 1300 slachtoffers. Elke fami lie had doden te betreuren. Gemona is nu bijna helemaal herbouwd, een compleet nie.uw stadje. Kleine gedenktekens her en der in het dorp herinneren aan de tragedie. Van de eens zo beroemde Dom S. Maria Assunta, uit de der tiende eeuw, is niet veel meer over. De kerk is zo goed mogelijk geres taureerd. maar haast alle fresco's en het Romaanse beeldhouwwerk van de gevel zijn in puin gevallen. De pilaren rond het middenschip staan danig uit het lood. Daar is niets meer aan te doen. 's Zomers moet je erom lachen. Skiliften op de Cote de Wanne bij Les Trois Ponts. Hoogmoedswaan zin? Geintje van de plaatselijke boer? Belgenmop? Een half jaar later meldt weer man Armand Pien op de Belgische dat er in de Ardennen een halve meter sneeuw ligt. Daarvan is ze ker de helft wegggesmolten als we op een zonnige zondagochtend via de schoongeschrobde haarspelden boven Les Trois Ponts naar de Wanne rijden, maar we kunnen skiën. Tussen die andere duizen den door. Waarmee gezegd wil zijn datje in de Ardennen best een dag je kunt gaan wintersporten, echter Vlakbij Gemona en midden op de vlakte tussen de Adriatische Zee en de Julische Alpen ligt de stad Udine. Een flinke plaats, 100 kilometer ten zuiden van Oosten rijk met 100.000 inwoners. De lief hebber van Italiaanse bouw- en schilderkunst kan er zijn hart op halen. Udine is er rijkelijk mee be deeld, al heeft de aardbeving van 1976 ook hier behoorlijk huisge houden. bij voorkeur niet in een weekeinde. Eigenlijk zijn de heuvels van België dan ook veel meer geschikt voor langlaufen. Rondom bijvoor beeld Baraque de Fraiture; niet meer dan een paar boerderijen en hotel-restaurants aan de nog niet afgemaakte grote weg van Luik naar BastogneT krioelt het van de langlaufsporen. Net als op de hoge venen, dat wilde plateau tussen Eupen en Malmédy. Bij elkaar wordt er in de Arden nen op een sneeuwdag 2000 kilo meter aan langlaufsporen getrok ken. Sporen die in de weekeinden overigens ook zo goed als vol lo- Plein Udine wordt gedomineerd door een 16e-eeuws kasteel een heuvel, Dat een museum van wereldfaam herbergt. Dit vanwege schitteren de fresco's en schilderijen van zeer bekende Italiaanse kunstenaars als Tiepolo en Caravaggio. Het kasteel liep bij de aardschokken behoorlij ke schade op en is na jaren van nauwgezet restaureren onlangs pen. Zeker die van Francorchamps waaromheen bij goede weersom standigheden zelfs een soort Ty- rools carnaval plaatsgrijpt. Gejodel alom, vetleren broeken met Hans- en-Grietje-bretels en Glühwein na tuurlijk. Want als er iets bij het Belgische skiën hoort, dan is het wel een ste vig glas en verrukkelijk eten. Bijna altijd leiden de loipen de langlaufers langs etablissementen die de passant zulke prachtige me nu's bieden, dat het langs je wan gen lekkende zweet zich al vlug vermengt met het in je mond lo pende water. weer voor het publiek opengesteld. Gewend als we zijn aan door de eeuwen vaak sterk vervaagde fres co's, maken de gerestaureerde beeltenissen een wat onechte, haast kermisachtige indruk. Ze lij ken te fel van kleur. Deskundigen gaan er echter van uit dat dit de oorspronkelijke werken het dichtst benadert. De Piazza Liberta van Udine wordt beschouwd als een van de mooiste pleinen van het vasteland van Italië. Het is zeer Venetiaans en vormt het fraaie hart van Udine. Eraan liggen een gotisch raad huis (1450) ontworpen door Lionel- lo, met een zuilengalerij waarvan de bogen van roze en wit marmer zijn vervaardigd: daar tegenover bevindt zich de Loggia di San Gio vanni (1533) een renaissance kapel met een zeer opvallende klokketo- ren. Dan is er nog het aartsbis schoppelijk paleis (16e-18e eeuw) met plafondschilderingen van al weer, Tiepolo. Hier bevindt zich ook het zeer zeldzame, in de kunst geschiedenis hooggewaardeerde werk van Giovanni da Udine. Deze stad heeft de liefhebber van kunst en architectuur veel te bieden. Informatie: Italiaans Verkeersbu reau, Stadhouderskade 6, 1054 ES Am sterdam, tel. 020-168244. INNENLAND BUITENLAND ECONOMIE ECT-personeel werkt niet over (vervolg van pagina één) ROTTERDAM (GPD/ANP) - Een recordaantal van 1300 havenwer kers heeft vandaag in de Rotter damse haven gestaakt. Het zijn al lemaal mensen uit de arbeidspool SHB die normaliter bij de verschil lende havenbedrijven worden in gezet om pieken in het werk op te vangen. De omvangrijke staking van vandaag valt op een voor de havenwerkgevers ongelukkige moment. Volgens stakingsleider Rosenmoller van de Vervoersbond FNV is het nu 'stervensdruk' in de Rotterdamse haven. De vaste werknemers bij de stukgoedbedrij- ven werken vandaag wel. In Rotterdam hebben gisteren bij het stukgoedbedrijf Multi Ter minals zowel zowel de ochtend- als avondploeg het werk neergelegd. De leden van de vervoersbond FNV bij het containeroverslagbe drijf Europe Container Terminus (ECT) in Rotterdam zullen niet lan ger overwerken, om aan te tonen dat er geen sprake is van een over schot aan personeel, nu 1.400 man, bij het bedrijf. Ook zullen zij de in huur van extra mensen streng in de gaten houden. Dat hebben de FNV-ers bij ECT gisteren op twee ledenvergaderingen van de vakor ganisatie besloten. TEHERAN (Rtr) - Ali Khamenei, de president van Iran, heeft giste ren de vredesoproep van de Islami tische topconferentie in Koeweit van de hand gewezen. Teheran maakte tegelijkertijd melding van geslaagde acties tegen Irak aan het front bij de havenstad Basra. Kha menei noemde, volgens radio-Te- heran, de besluiten van de Islamiti sche Conferentie Organisatie (ICO) ongeldig. In een oorlogscommuniqué meldde Teheran dat Iran de Iraak se troepen opnieuw zware verlie zen heeft toegebracht. Aan Iraakse zijde zijn volgens Teheran 2000 man gesneuveld of gewond ge raakt. Bij Iraakse luchtaanvallen op steden in Iran zijn slachtoffers onder de burgerbevolking geval- De actie was een protest tegen het door de ECT-directie gepresen teerde herstelplan (met onder meer bevriezing van de CAO voor 4 jaar), dat is gemaakt om het verlies van enkele aanzienlijke orders op te vangen. De actie was ook bedoeld ter ondersteuning van het door de Vervoersbond geproduceerde al ternatieve werkgelegenheidsplan voor de containersector, dat verge lijkbaar is met het Van der Louw- akkoord uit de stukgoedsector van de Rotterdamse haven. Voor de tweede keer deze week hebben werknemers van het stu- wadoorsbedrijf Ter Haak in de ha ven van Amsterdam het werk eni ge tijd neergelegd uit solidariteit met de actievoerende stukgoed- werkers in de haven van Rotter dam. Gisterochtend hebben onge veer 90 werknemers, terwijl op dat moment vier schepen voor de wal lagen om gelost te worden, het werk gedurende anderhalf uur neer. Dinsdag legden ongeveer 70 werknemers van het Amsterdamse stukgoedbedrijf VCK het werk voor ongeveer twee uur neer. In de kleine handelsvaart drei gen nu ook stakingsacties. Als de werkgevers niet akkoord gaan met de cao-overeenkomst die de onder handelingsdelegaties van de werk- len. Drie Iraakse vliegtuigen zou den zijn neergeschoten en één pi loot viel in handen van Iran, zo stond in het oorlogsbericht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte giste ren bekend dat de Iran en Irak bij Basra militair gezien in een patstel ling zijn geraakt. Woordvoerder Bob Sims zei dat sinds het begin van het Iraanse offensief op 24 de cember naar schatting 45.000 Ira- mërs en 20.000 Irakezen om het le ven zijn gekomen of gewond zijn geraakt. "Recente vorderingen van het Iraanse leger zijn door het Iraakse tegenoffensief van de afge lopen dagen ongedaan gemaakt. Beide partijen zijn ongeveer terug op hun posities van een week gele den", aldus Sims. nemers- en werkgeversorganisa ties onlangs bereikten, gaan de be manningen van de schepen vanaf 1 maart in staking. Dat is gisteren besloten tijdens een ledenvergade ring van de Federatie van Werkne mersorganisaties in de Zeevaart (FWZ). De beroepsgoederenvervoer-or- ganisatie PCB heeft gisteren in een telex aan de Vervoersbond FNV haar grote verontrusting uitgespro ken over de stakingsacties in de Rotterdamse haven. Volgens de PCB beloopt het verlies aan omzet als gevolg van het uitwijken van schepen nu al miljoenen. In de te lex verzoekt de PCB de Vervoers bond met klem te bewerkstelligen dat de acties onmiddellijk worden beëindigd. Bombardement Tsjaad op Fada N'DJAMENA (AFP/Rtr) - Sinds woensdag voert de Libische lucht macht "intensieve" bombarde menten uit op Fada in het noord oosten van Tsjaad, zo is gisteren uit gezaghebbende bron in N'Djame na vernomen. Fada is een oase in het noorden van Tsjaad, die sinds 1983 in han den was van Libië. Maar het leger van president Hissène Habré heeft de stad begin deze maand her overd. Naar uit Tsjadische bron verluidt zijn toen 784 Libische sol daten gedood en grote hoeveelhe den militair materiaal buitge maakt. De radio van Tsjaad, die het be richt van bombardementen op Fa da omriep, merkte op dat deze ope ratie de "koppigheid" bewijst van de Libische leider Muammar Gad dafi die op zijn luchtmacht ver trouwt "na het uitblijven van enige diplomatieke steun of militair suc ces bij gevechten op de grond". Op de conferentie van de islami tische conferentie-organisatie in Kuweit, die heden/donderdag ein digt, heeft Tsjaad zijn eis herhaald dat de Libische troepen onverwijld van zijn grondgebied worden te ruggetrokken. Maar de Libische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Mansour, verklaar de op dezelfde bijeenkomst dat het nergens op slaat, te spreken van een territoriaal geschil tussen zijn land en Tsjaad. DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers en CDA-fractieleider De Vries spelen slechts een beperkte rol in de christen-democratische cam pagne voor de Statenverkiezingen van 18 maart. De twee CDA'ers hebben vooralsnog ook geweigerd deel te nemen aan discussiepro gramma voor radio en televisie aan de vooravond van de verkiezingen. Campagneleider Cees Bremmer zei gisteren dat de partij de cam pagne geheel wil toespitsen op de provincies. Op de grote provinciale manifestaties zal Lubbers slechts een 'kort en bemoedigend' slot woord spreken. "Het is niet de be doeling dat de premier een eigen standige politieke toespraak houdt". De bijeenkomsten worden tel kens ingeleid door de nieuwe voor zitter, Van Velzen, die morgen in Den Bosch officieel door de partij raad gekozen zal worden. Deze De deels uitgebrande tanker 'Olympic Dream', die in het week einde in de monding van de Schel de na een aanvaring in lichter laaie raakte, is inmiddels afge- maard in de zevende Petroleumha ven in Rotterdam. De ladingreste rende benzine, zal hier uit het schip worden gepompt. massale bijeenkomst vormt tevens het startpunt van een zes weken durende campagne. Op de afzonderlijke bijeenkom sten zal voorts alleen de fractielei der of een minister het woord voe ren naast de provinciale lijsttrek ker. De landelijke politicus zal uit leggen welk verband er bestaat tussen landelijke beslissingen en gevolgen op provinciaal niveau. Het moet gezien worden als een 'schakelfunctie'. Bremmer wees erop dat het CDA met deze beslissing gevolg geeft aan de nadrukkelijke wens van de provinciale afdelingen. Die hebben gevraagd de verkiezingen voor de Provinciale Staten niet in het te ken te plaatsen van de landelijke politiek. In de campagne zullen vooral provinciale kwesties een rol spelen. Ook zullen de portretten van lan delijke politici ontbreken op de af fiches. Bij de raadsverkiezingen van vorig voorjaar prijkte het por tret van Lubbers nog her en der op aanplakbiljetten. Bremmer zei daarover dat gebleken is dat dat geen goede greep was. Bij de 'campagne-van-onderop' OLYMPIC DREAM 'Britten laten nazi's toe' LONDEN (AFP) - Groot-Brittan- nië is sinds 1948 een vrijhaven ge weest voor nazi oorlogsmisdadi gers, die zich schuldig hebben ge maakt aan wreedheden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit meldt het onafhandelijke Schotse televi- siestationScottish Television in een gisteren uitgezonden program- De Britse regering heeft sinds september 1948 heimelijk amnes tie verleend aan nazi-misdadigers die in haar handen waren gevallen. Deze maatregel is toegepast door alle ministers die daarop hebben gevolgd, tot op de dag van van daag, aldus de televisie De auteurs van de uitzending ba seren hun bewering op officiële Canadese documenten uit juli 1948, die recentelijk openbaar zijn geworden. Onder de oorlogsmisda digers die van de amnestie gebruik hebben gemaakt wordt Valadistov Dering genoemd, die kamparts was in het concentratiekamp van Auschwitz. die het CDA wil voeren zal voorts nauwelijks gesproken worden over de Eerste Kamer, die enkele maan den later door de net verkozen Sta tenleden gekozen wordt. De ver kiezingen voor de Senaat hebben slechts een afgeleide betekenis, zei Bremmer. Bij de Statenverkiezingen zal geen nadruk gelegd worden op de mogelijkheid dat een linkse meer derheid in de Senaat het kabinets beleid zou kunnen frustreren. Voor de coalitiepartner, de WD, is dat juist een van de belangrijkste the ma's uit de campagne. De twaalf provincies hebben ie der een eigen campagneleus vast gesteld en bepalen ook zelf welk thema centraal staat. Wel wordt ge bruikt gemaakt van landelijke on dersteuning. Elke provincie werkt voorts met de leus 'Doorgaan met het karwei, ook in als onder steunend thema. Meer drugs dan ooit aan grens onderschept MUNSTER (GPD) - In het West- duitse grensgebied is vorig jaar een record-hoeveelheid drugs in beslag genomen. Bij de veertien overgan gen langs de 108 kilometer grens tussen Gronau/Enschede en Bo- cholbAalten steeg het aantal drugsvangsten in een jaar tijd van 650 naar 856. Toch vormt de in be slag genomen hoeveelheid soft- en harddrugs slechts een fractie van de in omloop zijnde middelen. Vol gens berekeningen van justitie, po litie en douane in de Bondsrepu bliek wordt slechts vijf procent van alle verdovende middelen on derschept. "We kunnen voorzichtig spreken van een nieuwe drugsgolf', aldus Norbert Drude, hoofd opsporings zaken van de Oberfinanzdirektion. gisteren bij de bekendmaking van het jaaroverzicht 1986. Opvallend was de toename van in beslag ge nomen hasj, in 1985 ruim 94 kilo. vorig jaar 208 kilo. Een ietwat ver tekende vergelijking, omdat er en kele grote vangsten (40 kilo) wer den gedaan, "maar toch een indica tie" meent Drude. De Westduitsers wijzen in dit verband met een be schuldigende vinger naar Neder land. "Daar ligt de prijs van hasj vijftig procent lager". De Westduitse justitie gaat drugshandelaren zwaarder straf fen. In combinatie met soms lang durig celverblijf wil men door mid del van geldstraffen de door dea lers gemaakte winsten zien terug te krijgen. Een 55-jarige Amsterdam mer, deze maand in Bielefeld ver oordeeld tot negen jaar en negen maanden gevangenis, is de eerste met zo'n straf. Hij moet 250.000 DM terugbetalen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11