'We trekken meteen aan de bel als er iets niet in orde is Gemeenten zoeken samen oplossing voor huisvuil LEIDSCH DAGBLAD^ il3l»]3L?r Leidse afdeling Nederlandse Vereniging Huisvrouwen: Concert LPMG dynamisch en lichtvoetig Den Haag, Zoetenneer en Gevnlei Breestraat en De Haes Van Boekei underdog en romanticus ZATERDAG 24 JANUARI 1087 "Een theekransje voor vrouwen die toch niks te doen hebben", "een club van bontjassen". Dat wa ren en zijn vaak de predikaten waarmee de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen wordt ge kenschetst. In het beste geval is het "die club van dat groene keur merk op wasmiddelen". Wie de vier vrouwen, voorzitter en ex-voorzitters, van de Leidse af deling ontmoet, kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat er in de 70 jaar van het bestaan van deze afdeling wel het een en ander is veranderd. door Annemiek Ruygrok Toegegeven, de landelijke ver eniging is in 1912 begonnen als een organisatie voor dames die wat pe rikelen met hun dienstboden had den en daar onderling over wilden praten. Maar alras veranderde er het een en ander. Er werden plaat selijke afdelingen opgericht, die cursussen kinderopvoeding orga niseerden. Daar kwamen vragen aan de orde als "Hoe komt het toch dat de jeugd zo bandeloos wordt?". "Niet genoeg standjes", was de uit komst. Zo simpel was dat. Je kon ook stofzuigers, een mangel of een spanraam huren bij de 'huisvrou wen'. En in 1923 organiseerden de Leidse dames een huishoudbeurs in de 'Groote Stadsgehoorzaal'. Tot de oorlog toe bleef dat zo. "Maar in de oorlog begon de ver andering eigenlijk al", aldus Anne ke van Aken, ex-voorzitter en te vens lid van het landelijk bestuur. "Dat kwam, andat we te horen kre gen dat we de joodse leden zouden moeten royeren. Om dat te voorko men heeft elke afdeling zich ge woon opgeheven". Na de oorlog kwam de vereni ging weer in vol ornaat terug. Maar anders. Allereerst moest de hulp verlening op gang komen. Daartoe werd onder meer kleding ingeza meld. Verder ging men zich veel meer bezig houden met de vor ming van vrouwen. "Wij zijn eigen lijk de eersten die aandacht aan het milieu gingen schenken", weet de binnenkort scheidende voorzitter Wil Veldhoven te melden. Al in een vroeg stadium werd ge pleit voor het gebruik van glasbak ken en al is het fosfaatvrije was middel niet op initiatief van de ver eniging ontwikkeld, het gebruik daarvan werd al snel toegejuicht. D.e<?n komende vrouw bij de afdeling Leiden van de Nederlandsse Vereniging van Huisvrouwen: (V.L.N.R.) Ria Blok (komend voorzitter), Wil Veldhoven (scheidend voorzitter) en de ex-voorzitters Selma Hage- man en Anneke van Aken: "De vereniging staat midden in de wereld (foto H0ivast) Emancipatie En toen kwam de emancipatie om de hoek kijken. Dolle Mina's werden de huisvrouwen niet, maar ze hebben zich er van het begin af aan in verdiept: "Wij hadden erg graag gezien dat de zogenaamde VOS-cursussen voor iedereen toe gankelijk zouden zijn geweest. Maar dat was niet het geval. In Zuid-Holland moest je drie keer kansarm zijn, wilde je worden toe gelaten", aldus ex-voorzitter Selma Hageman. De vereniging heeft zich zélf druk gemaakt voor een zoge naamd ABC-project. Maar de uit voering daarvan was bij gebrek aan emancipatiewerksters moei lijk. De Nederlandse Vrouwen raad, een overkoepelend orgaan van vrouwenverenigingen, had wèl emancipatiewerksters en van hen kreeg de vereniging assistentie. Het ABC-project werd afgewerkt en bovendien kreeg een aantal le den een traningscursus om de lei ding over het project zelf ter hand te kunnen nemen. Het ABC-pro ject heeft onder meer als doel de emancipatie van vrouwen, een be ter functioneren in de maatschap pij en het werken aan de verbete ring van de rol en de positie van de vrouw in de samenleving. ABC staat in dit geval voor: de vrouw als Ander, de vrouw als Burger en de vrouw als Consument. De twee emancipatiewerksters van de ver eniging worden betaald uit een subsidie van het ministerie van so ciale zaken. "Helaas loopt die op 1 november van dit jaar af'. Dat de vereniging al lang niet meer dat gedoodverfde theekrans je is, bewijst ook het cursuspakket, waarin onder meer zes talencur sussen, psychologie, beeldhouw kunst en intermenselijke commu nicatie een plaats hebben. Verder zijn er ontspanningsclubs en elke maand worden excursies georgani seerd. Daarbij hoorde onder meer een bezoek aan de EG in Brussel en aan het instituut van dr. Vogel. "Er zit altijd een educatief element in de excursies", aldus Selma Ha geman. Ook worden in het gebouw van de vereniging lezingen gehouden over zaken waarmee iedereen te maken heeft, zoals de vuilverbran ding en dergelijke. Anneke van Aken: "We trekken aan de bel, wanneer we zien dat er iets niet in orde is. Zoals die cadmium-kratten van Heineken en het cadmium- koffertje van Deetman". Niet dat de leden ooit op de bar ricaden zullen staan. Dat laten ze aan anderen over. "We nemen geen stelling, doen niet aan partijpoli tiek. De vereniging moet voor ie dereen toegankelijk zijn, ongeacht geloof of politieke overtuiging". Dat betekent niet dat de vereni ging problemen uit de weg gaat: een ondersteunende brief aan de milieu-organisatie Greenpeace le verde boze brieven van enkele le den op. Toch blijft men zich inzet ten voor milieu-vriendelijk gedrag. Zelfs tegenover het anti-bontcomi- té staat deze vroegere "club van bontjassen" niet onsympathiek. Op de grond Integendeel: de huisvrouwen staan met beide benen op de grond, getuige de besluiten op al gemene veifgaderingen. Zoals het feit dat met grote meerderheid het fenomeen 'erelid' werd afgeschaft, aangezien iedereen zich zo goed mogelijk voor de vereniging dient in te zetten. Ook maakt de vereni ging zich kwaad over sommige ten densen van reclamemakers. Zoals de verzekeraar die ervan uitgaat dat slechts jongens in het bezit kunnen zijn van een studiehoofd: "Zeker in deze tijd waarin zoveel vrouwen studeren en een eigen carrière opbouwen, begrijpen wij niet hoe het komt dat voor uw ad vertentiebureau in een reclame voor studieverzekering meisjes blijkbaar niet meetellen. Misschien is het verstandig als uw medewer kers zich eens verdiepten in de ont wikkelingen van de huidige maat schappij, met name in het Beleids plan Emancipatie (1985) van de staatssecretaris voor Emancipatie zaken", schrijft het algemeen be stuur in een vinnige bedrief aan het betreffende reclamebureau. Verder kijkt de vereniging over de grenzen heen: zij draagt bij aan projecten in ontwikkelingslanden, zoals waterprojecten in Indonesië en op de Fiji-eilanden. Ook worden in de Derde Wereld kleinschalige projecten als kippenfarms opgezet voor vrouwen die zonder inkomen zijn komen te zitten. Zaken als incest, eerstelijns-ge zondheidszorg, vrouwenopvang huizen en homoseksualiteit wor den niet geschuwd. In het nieuwe pand aan de Caeciliastraat wordt zelfs een beleggingsscursus gege ven. Vier keer per jaar zijn er expo sities van vrouwelijke kunste naars. Op niveau dus. "Macramé aan de muur hoef je niet te ver wachten", aldus Selma Hageman cynisch. Waarmee ze meteen het odium van "een veredeld thee kransje" ontzenuwt. Voor informatie over de Leidse afdeling, die overigens tussen de 500 en 600 leden telt, kan gebeld worden naar: 155568 of 132036. Ter gelegenheid van het lande lijk jubileum heeft de historica Ine ke Jonker de geschiedenis van de vereniging in een lijvig boekwerk opgetekend: "Als je ziet wat de ver eniging van het begin af heeft ge daan, word je er stil van". Ter gele genheid van het jubileumjaar wordt de blik op de toekomst ge richt: 'De vrouw in 2012' is het the- In Leiden wordt het 70-jarig be staan op 29 januari gevierd met een cabaret, een ontvangst en een toast. Dan zal ook kunnen worden kennisgemaakt met de nieuwe voorzitter, Ria Blok, die de hamer van Wil Veldhoven overneemt. Ria Blok: "Alleen die naam hè, die is toch een beetje afstotend. Natuur lijk hij heeft historische waarde, maar er zou eigenlijk een andere naam moeten worden gevonden". De andere dames stemmen daar, zij het aarzelend, mee in. Winterconcert door het Leidsch Po litie Muziek Gezelschap o.l.v. Cees Brugman, 2e dirigent Rein Quint, tamboer-maitre, Roel Paling, in structie, René de Jonge. Solisten: Ben Kievits en Jaap Slot, eupho nium, Johan Breetveld, cornet en Frans van de Wijn, picolo. Gastop treden: de Cabbageville Jazzband. Gehoord op vrijdag 23 januari in de Stadsgehoorzaal in Leiden. LEIDEN - Dynamisch en gedis ciplineerd presenteerde gister avond de brassband en de tam boers van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap het traditio nele winterconcert in een goed gevulde Stadsgehoorzaal. Waar bij al direct de fraaie homogene klankkleur en lichtvoetige dyna miek van de brassband opviel tij dens de spectaculaire presenta tie van een drietal fragmenten uit Handels, "Music for the Royal Fireworks". Tijdens de vrije be werking hiervan leken de von- ken werkelijk te spatten. Een an der charmant werk in het geva rieerde repertoire was het ge heimzinnige 'Nimrod' van E. El- gar waar de ware liefhebber van de kruiswoordpuzzel al snel het woord 'Do minor' konden her kennen (D-mineur) en nog een aantal andere muzikale verassin gen bood. Terwijl een bijzonder originele benadering van het klankidioom van de brassband werd bereikt in het eigentijdse 'Men of Harlech' van G. Lang ford. Een veeleisend werk, dat in handen van tweede dirigent Rein Diezelfde geladen dynamiek en pittig tempo manifesteerden daarna de tamboers o.l.v. Roel Paling o.a. met ragfijn roffelwerk en rake klappen in 'Accentué' van J.H. Jansen en het niet min der lastige 'Drummersgeluk' van W.B. Driesen. Klapstuk van dit concert was toch wel het hartveroverende op treden van 'Cabbageville Jazz band' uit Zuid-Scharwoude. Een formatie uit de fanfare 'Kunst na Arbeid' aldaar, die de gewoonte heeft om na de repetities een paar dixielandnummers te spe len onder het motto 'Mooi is het niet, wel leuk...'. Maar gister avond met hun improvisatieta lent de Stadsgehoorzaal volko men op z'n kop wist te zetten met een adembenemende superswin- gende dixielandshow. ANNEKE VAN VLIET DEN HAAG/LEIDEN - De ge meenten Den Haag en Zoetermeer en de gemeenschappelijke vuilver werking Leiden en omstreken (Ge- vulei) gaan zoeken naar een oplos sing om het huisvuil in de toe komst gezamenlijk te verwerken. De bestuurders van de betrokken gemeenten en gemeenschappelij ke regeling hebben dit gisteren be kendgemaakt. Dat gebeurde bij de presentatie van een onderzoek van de gemeenten Den Haag en Zoeter meer en de Gevulei naar de meest geschikte verwerkingsmethoden voor de toekomst. Den Haag en de Gevulei zitten wat de afvoer van vuil betreft in hetzelfde schuitje. Zowel de vuil verbrandingsinstallatie in Leiden als die in Den Haag moeten na 1995 sluiten. Zoetermeer wil meewer ken omdat de produkten van de moderne huisvuilscheidingsinstal- latie in deze gemeente niet of nau welijks verkoopbaar blijken te zijn. Volgens het 'Haagse' rapport hebben Den Haag, Zoetermeer en de Gevulei twee mogelijkheden om hun huisvuil na 1995 kwijt te kunnen: afvoeren naar de Afval verwerking Rijnmond (AVR) of de bouw van een nieuwe, gezamenlij ke vuilverwerkingsinstallatie. Wel ke van de twee oplossingen het best is, vertelt het rapport niet. "Daarvoor moet eerst nog het nodi ge worden onderzocht", meent me vrouw Van der Meer, voorlichtster van de gemeente Den Haag. Onduidelijk is nog of de AVR in de toekomst voldoende capaciteit heeft om het vuil uit de Leidse en Haagse regio en uit Zoetermeer te kunnen verwerken. Indien het contract van Utrecht met de AVR wordt voortgezet en tegelijkertijd de vuilverbranding van de Roteb in Rotterdam dicht- moet - waarvan sprake is - zou de capaciteit van de AVR ontoerei kend kunnen zijn. Bovendien willen Den Haag, Zoetermeer en de Gevulei eerst méér inlichtingen inwinnen over de mogelijke contracten die er met de AVR zijn af te sluiten en welke prijzen de afvalverwerking in reke ning wil brengen. Ook moet nog worden onder zocht wat precies de mogelijkhe den zijn van de bouw van een geza menlijke vuilverwerkingsinstalla tie en waar die het best kan worden neergezet. In het 'Haagse' rapport worden op basis van eerdere on derzoeken een paar mogelijke plaatsen voor een huisvuilinstalla- tie genoemd: Delft, Zoetermeer, Ie penburg, Wateringen en ook het gebied Roomburg in Leiden. De mogelijkheden en onmoge lijkheden van deze verschillende plaatsen moeten nog nader worden onderzocht. Door de koppen bij el kaar te steken, hopen Den Haag, Zoetermeer en de Gevulei sterker te staan wanneer ze bijvoorbeeld gaan onderhandelen met de AVR of met de provincie over de bouw van een nieuwe vuilverbranding. De Gevulei zelf presenteerde de ze week ook al een rapport over de toekomst van de vuilverwerking. Daarin werd eveneens geconclu deerd dat samenwerking met de Haagse regio en Zoetermeer nood zakelijk was. Wel berekende het onderzoeksbureau, dat het 'Leidse' rapport samenstelde, dat in de meeste gevallen het afvoeren van huisvuil naar de AVR duurder is dan de bouw van een i stallatie. Lezers schrijven Wat een idyllisch plaatje van de Breestraat zoals deze straat moet worden wanneer men er in ge slaagd zal zijn heel Nederland in de bus te krijgen en de economie dus geen behoefte meer heeft aan snel en doelmatig vervoer omdat dan alles al kapot is gedirigeerd. Niet door de busbanen, maar door hen die door de 'bus een baan' hebben veroverd. Wat het plaatje mooi; het ver haaltje was helemaal om te huilen, zo zal een aantal mensen er door zijn geroerd, en anderen hebben gehuild van ellende, over de voor genomen verkwisting van gemeen schapsgelden. De ellende van het experimente le busbanenplan op Levendaal en Hoge Rijndijk, waarvan duidelijk werd dat het behalve vele miljoe nen kostte voor de rest niets ople verde. is nog niet achter de rug of een ander experiment staat al weer i voor de deur. 'Het publiek stak diagonaal de straat over', juichte de spreekstal- meester van de NZH. Welnu, men had ook op de handenlopend de straat kunnen oversteken, uiter aard wel met handschoenen aan. Volgens de foto liepen er in de Breestraat, ruim geteld, 25 perso nen. Nu, als zo iets geen autovrije straat vraagt, dan weten wij het ook niet meer. tijds Centrum. LEIDEN - De vrijdag ervoor was de symphonische heavy metal- groep 'Satans Claws', oogappel van zovele 'headbangers', gepro grammeerd, de vrijdag erna de Zeeuwsvlaamse citybeat-groep 'Tropical Reptiles'. Maar vrijdag de 23e was het de beurt aan de Leidse popdichter/performer Rik van Boekei met zijn nieuwe programma 'Villa del Via' in het LVC. Achter de poort van de hel haalde romanticus Van Boekei de overwinning binnen. Van Boekei presenteerde zich als superieure underdog, een po se die hem zeer gemakkelijk af gaat en op het lijf geschreven lijkt. Met zijn 'Van Boekel-shuf- fle', een wiekende slow-motion- achtige tred,.gaf hij zijn liedjes een dimensie van lulligheid mee die zeer komisch werkte. Van Boekei, immer 'on the road', voert ons in ijltempo over de we- reldbol. Hij start in de disco ("Ode aan de mode"), zingt de "Tango Viejo" in Argentinië, de "Samba le Bamba" in Brazilië, de Portugese naakstrandimpres- sie "Hé hé, wat moet dat, hé he, hoe kan dat" om vervolgens mid denin de woestijn tussen de cac tussen te belanden. Het cactus lied ("tranen zijn gedachten") is een van zijn mooiste liedjes. Met het smurfenlied "Zie de smur fen, hoe ze surfen" en de rap van de "inbreekdanser" wordt het deel voor de pauze afgesloten. Zijn teksten zijn doorspekt met zakagenda-wijsheden. Het banale wordt verheven gemaakt, het verhevene omlaag getrok ken. Hij mikt meer op het hart dan op het hoofd. Trends zijn mikpunt, engagement duikt op in het prachtige lied "Lees het nieuws van de dag" ("Zie de glimlach van een pinda") en in het lied over de aangereden fiet ser ("En de fiets is spakenloos". Maar als romanticus is ie het best op dreef, getuige het gevoelige "Parijs een zonderlinge reis" en de 'titelsong "Villa del Via". "Via del Via", een plaats die hij voor de pauze slechts middels cocaine kan bereiken, maar waarvan hij het lied later door een garage roek-groep in Parijs hoort spelen als hij staart naar het sterrenbeeld van De Grote Beer: een droom, een illusie, uto pia? Met zijn teksten zit Van Boekei goed, maar zijn act kan aange scherpt worden. Bovendien zijn de verbindende teksten tussen de liedjes vaak te zwak. En letten op verstaanbaarheid. RADBOUD ENGBERSEN. Themagroep Buurtcentrum De Pancrat or ganiseert voor vrouwen uit de binnenstad een themagroep voor vrouwen. De themagroep gaat plaatsvinden in buurtcentrum De Pancrat aan de Middelste gracht 85 op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur. De eerste keer is 26 januari. Er kunnen tien vrouwen meedoen. U kunt zich opgeven bij buurtcentrum De Pancrat. 120761. of 126243. vra gen naar Ella Koning, of bij buurtcentrum Dijk 33, Apothe- kersdijk 33, 125736, vragen naar Corrie Bink. Kindergroep ln februari begint er bij het Fiomburo en de Riagg te Leiden weer een groep voor kinderen van gescheiden ouders. De kin dergroep komt één keer per week bijeen op het Fiomburo. Er zijn tien bijeenkomsten. Kinderen in de leeftijd van 7 tot 13 jaar kun nen zich opgeven!opgegeven wor den bij Fiom Leiden. Lange- gracht 61, 2312 NW Leiden, tele foon 1447151146237. Ruilbeurs Het comité Tuinstadwijk! Staalwijk organiseert in samen werking met de Leidse postzegel vereniging De Postzegelvrienden op maandag 26 januari een ruil beurs. Deze wordt gehouden in het gebouw De Linde, Heren straat 64. De verzamelaars zijn vanaf 19.00 uur welkom. Lezing Op maandag 26 januari orga niseert de SIB een bijeenkomst waarop Piet Dankert, lid van het Europees parlement, een lezing zal houden. Aanvang 20.00 uur. Plaats van handeling is de Burcht. Folkconcert Vrijdag 23 januari organiseert de Leidse Folkclub 'Horus' een optreden van de groep Trefoil. Aanvang 21.00 uur. Plaats van handeling: Le Bambou, hoek He renstraat/Witte Singel. Feminisme Links Leiden organiseert een serie avonden over feminisme. Maandag 26 januaA gaat het over 'alledaags seksisme, hoe kom je er vanaf?' Plaats van handeling is Lange Mare 37a. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - In de Groenoordhallen is gisteren gestreden lussen 35 zaalvoetbalteams van politiekorpsen uit verschillende Europese landen. Dat toernooi werd gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Politie Sport Vereniging. Het voetbalfestijn luidde bij wijze uaii spreken het jubileumjaar van de vereni ging in. Er staan heel wat activiteiten op hel'programma, met name natuurlijk op gebied van sport: volleybal, bad minton, tafeltennis en dergelijke. Op de foto een aanval van LPSV die resulteert in een doelpunt. Peter Dickhof brengt het Leidse team tegen Arnhem op voorsprong. Het was het eerste doelpunt van die wedstrijd. (foto Wim Dijkman) 'In andere straten was het wat drukker', lazen we bij een foto van het verkeer op de Hooigracht. Klaarblijkelijk wil men niet begrij pen dat het verkeer dat anders over de Breestraat gaat, nu zijn weg zoekt langs andere wegen totdat die weer te druk worden en vervol gens autovrij worden gemaakt, en zovoorts. Het enige voordeel daar van is dat onze stadsbestuurders geen dure taxi's meer behoeven te nemen, want volgens een ander verslag in deze krant was die reke ning behoorlijk opgelopen. De heer Leeuwenburg van de NZH kan nu wel leuk vaststellen dat zijn buschauffeurs minder te lijden hebben onder stress als ze in een autovrije Breestraat rijden, maar is dat een reden om nu ande ren met stress op te zadelen? Het zal allemaal wel doorgaan, die autovrije Breestraat. De PvdA zal wel een Pluim voor zo'n plan hebben. Het CDA gaat, zij het Kramp-achtig, mee en de WD zal wel stellen: wanneer zoiets al in zo'n Fase is gekomen, zeggen wij ook net als de rest: La Ma(a)r! De laatste weken is mij ook een ander verhaal in deze krant opge vallen. Dat was het interview met De Haes. 'Elke keer als hij langs het onafgemaakte viaduct op de Voorschotense Papelaan komt (op de fiets?), is hij dankbaar dat dat viaduct nooit is afgebouwd...'. Aan het woord is Helias Udo de Haes, hoogleraar milieukunde in een in terview met Annemiek Ruygrok in deze krant van 29 december. Vanuit de hoogte van zijn door het Wereld Natuurfonds betaalde functie, deed hij zijn nederig ver haal. Een verhaal dat echt hele maal zijn verhaal is. Geen woord over Wim.ter Keurs, met wie hij visjes zat te tellen toen zij de paal tjes op het land van Ter Keurs ont dekken en bij navraag vernamen dat crit een weg moest worden. Een weg die het verkeer door Wasse naar zou moeten ontlasten en de ri sico's voor de gebruikers van deze weg zou moeten terugbrengen Zo als gebruikelijk ging deze weg van af dat moment door een uniek na tuurgebied en moesten alle zeilen worden bijgezet om dit te voorko- Nu waren die zeilen aanwezig in de vergadering van de provinciale staten van Zuid-Holland en met de bekende zuilen en de stem van een communistisch statenlid wiens stemgedrag tot op dat moment nog onzeker was, werd de weg 'wegge stemd' en werd een stuk investe ring van 15 miljoen gulden aan uit gevoerde kunstwerken in een klap vernietigd. Een van die kunstwer ken is dan het met zoveel plezier aanschouwde 'dode viaduct' over de Papelaan in Voorschoten En miljoenen guldens voor exi. rimentele busbanen zijn daarna uitgegeven alsof er geen sprake is van bijstandsmoeders, werklozt-n en bezuinigingen in het onderwijs. Of zal het Wereld Natuurfonds ook hierin financieel bijspringen. Misschien dat de redactie het he le verhaal eens neutraal wordt uit gediept zodat anno 1987 het ware verhaal rond de Leidse Baan eens boven tafel komt. Misschien - en daar wil ik de redactie dan wel voor waarschuwen - krijgt ook zij net als ondergetekende een brief met een postbusnummer waarin de wens wordt uitgesproken dat geadresseerde persoonlijk alle ver keersslachtoffers moet begraven. Helias Udo de Haes, zegt mij wie uw vrienden zijn en ik zal zeggen wiegüzut. h. van Eek. Hoge Rijndijk 3, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9