Stukgoed-Rotterdam verliest klandizie Amsterdam volhardt in pessimisme Het grote succes van Women's World Banking Einde havenstaking nog niet in zicht Onderzoek: Antwerpen is goedkoper Noodweer vertraagt overleg VS en EG Eyskens wil spoedberaad over vrije val dollarkoers Concept-rapport Borssele incompleet ZATERDAG 24 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Een onderzoek van het accountantsbureau Klynveld Kraayenhof heeft uitgewezen dat de overslag van het traditionele stukgoed (zakken, pallets en krat ten) in de haven van Antwerpen veel minder kosten met zich meebrengt dan in de haven van Rotterdam. Gebleken is dat de tarieven die in Antwerpen gehanteerd worden lager zijn dan in Rotterdam. Daarbij komt dat de Antwerpse T.ppcrlnnn stukgoedbedrijven behoorlijk winstgevend zijn, terwijl de stuk- Een van de nadplige factoren goedsector in Rotterdam vorig jaar voor de Rotterdamse haven is vol- ongeveer 30 miljoen gulden verlies gens Schoufour het feit dat de Rot- heeft geleden. Deze gegevens uit terdamse werkgevers financieel het onderzoek zijn gisteren beves- vee' meer moeten bijdragen TAJIK (AP) - Boer Rakhmatullo Yakubov uit de Sowjet-republiek Tajik houdt met enige trots een reusachtige biet van 15 kilo omhoog. De biet damse stukgoed absoluut af moet werd geoogst op de 'Moscva'. een staatsboerderij in de omgeving van van het teveel aan havenwerkers. Kulyab. ifotoAPi Tarievenslag tigd door J.S.C. Schoufour. zitter van de SVZ, de vereniging van Rotterdamse havenwerkge vers. WASHINGTON (RTR/DPA) - Een zware sneeuwstorm aan de oost kust van de Verenigde Staten heeft de start van de cruciale handelsbe sprekingen tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten vertraagd. Het vliegtuig met aan boord onder anderen Willy de Clerq, lid van de Europese Com missie belast met buitenlandse be trekkingen, moest door het nood weer uitwijken naar Montreal. Daardoor is het overleg in Was hington, dat gisteren had moeten beginnen, verdaagd tot vandaag. Van beide zijden worden de be sprekingen, die. een definitieve handelsoorlog moeten voorkomen, met weinig optimisme tegemoet gezien. De VS willen dat de EG jaarlijks vier miljoen Amerikaans graan importeert als compensatie voor de schade die de Amerikaan se graanexport heeft geleden we gens de toetreding van Spanje tot de gemeenschap. De EG wil niet verder gaan dan 1,6 miljoen ton a!s compensatie. Indien beide partijen niet voor eind januari tot een akkoord kun nen komen, zullen de VS de in voertarieven op een aantal Europe se produkten fors verhogen. Als vergelding zal de EG dan hetzelfde doen, waarmee een heuse handels oorlog een feit wordt. Hoofdrolspelers in het dispuut zijn aan Europese zijde de reeds eerder genoemde Willy de Clcrq en Frans Andriessen, lid van de Euro pese Commissie belast met land bouw. Hun voornaamste tegen standers aan Amerikaanse kant zijn de speciale handelsvertegen woordiger, Clayton Yeutter, en mi nister Richard Lyng van land bouw. De Franse premier, Jacques Chi rac, heeft gisteren de Amerikaanse „agressie" openlijk veroordeeld. In een toespraak in de Franse cognac streek beloofde hij vergeldings maatregelen te nemen indien de VS besluiten tot verhoging van de invoerrechten op een aantal Euro pese produkten, waaronder Franse cognac. Oort Prof. dr. C.J. Oort, voorzitter van de commissie die vorig jaar over een simpeler belasting- en pre miestelsel adviseerde, verwacht dat het vereenvoudigde systeem van heffing van de inkomstenbe lasting en de premieheffing volks verzekering niet eerder dan op 1 ja nuari 1989 in werking treedt. Hij deed deze voorspelling gisteren tij dens een bijeenkomst van Gelder se ondernemers. Vrije automarkt Het Europese parlement heeft gisteren krachtig stelling genomen tegen de Japanse auto-export naar Europa. Overigens heeft Japan in 1986 12,3 miljoen auto's geprodu ceerd, in vergelijking met 1985 is dat een achteruitgang van 0.1 pro cent. American Express De Amerikaanse bank- en reis onderneming American Express Corporation heeft in 1986 voor het eerst een winst geboekt die boven de één miljard dollar ligt. De netto winst steeg met 54 procent tot 1,25 miljard dollar. Supermarktfusie De 1321 Britse supermarkten van het Amerikaanse concern Saleway Stores worden voor 681 miljoen pond sterling (ruim 2,1 miljard gul den) overgenomen door, hel Britse concern Argyll De directie van Ar gyll sprak overigens berichten te gen, als zou de onderneming willen fuseren met het in opspraak ge raakte drankenconcern Guiness. Bestuurder Paul Rosenmollcr van de Vervoersbond FNV toont zich niet onder de indruk van de resultaten van het rapport. Hij zou het niét juist vinden om de kosten- uit Antwerpen zonder te nemen voor de Rot terdamse situatie. Naar zijn me ning zouden betere rendementen w Rotterdam bereikt kunnen wor- ke leegloop nemen de werkgevers ^.en door het verhogen van de ta leegloop. In de structurele leegloop neemt het Algemeen Werkloosheidsfonds 70 procent van de kosten voor zijn rekening en de werkgevers 30 procent. Dat betreft momenteel ongeveer 200 werknemers van de SHB, aldus de havenwerkgevers. Van de tijdelij- hun rekening. In rieven- Gezien de natuurlijke voor- ROTTERDAM (GPD) - Er is voor- Antwerpen daarente- delen die Rotterdam ten opzichte lopig nog geen zicht op een snel van Antwerpen heeft, zou dat vol- einde van de nu al een week duren- gens Rosenmöller best kunnen. De de stakingen in de stukgoedsector lage rendementen hebben de Rot- in de Rotterdamse haven. Een voor terdamse werkgevers in de visie gisteren aangekondigd gesprek van de vervoersbond aan zichzelf tussen burgemeester Peper van te wijten door de tarievenslag. Ro- Rotterdam en minister De Koning senmöller meent dat het de afgelo pen jaren niet is voorgekomen dat ladingpakketten structureel ver huisd zijn van Rotterdam naar Ant werpen. SVZ-voorzitter Schoufour ge looft niet dat ontslagen in het Rot terdamse stukgoed vermeden kun nen worden door de arbeidsinzet ROTTERDAM flexibeler te maken. Schoufoer avondploegen 50 procent de haven gen worden stukgoed werkers die niet kunnen worden ingezet bijna volledig schadeloos gesteld door de sociale voorzieningen. Het onderzoek van Klynveld Kraayenhof heeft zich gericht op de jaren 1984. 1985 en 1986. Daaruit zou zijn gebleken dat in die perio de de Rotterdamse werkgevers in het stukgoed geconfronteerd zijn met een kostenstijging van 17 pro cent, terwijl de omzet slechts met 5 procent steeg. In Antwerpen lagen beide cijfers rond de tien procent. Het rapport van Klynveld Kraayenhof is opgesteld in op dracht van de ministeries van so ciale zaken, economische zaken en verkeer en waterstaat en de ge meente Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken ligt het in de be doeling volgende week het volledi ge rapport voor publikatie vrij te geven. SVZ-voorzitter Schoufour voelt zich door hel rapport gesterkt in zijn overtuiging dat het Rotter- Classificeerders leggen werk neer (ANP) - Twee n het classificeer- denkt dat aan beide aspecten niet dersbedrijf Smit Iso in de Rotter- valt te ontkomen. Rosenmöller damse haven hebben gisteravond vindt dat een flexibeler inzet van het werk neergelegd uit protest te- arbeid niet nodig is, omdat er ge- ëen de wijze van loonbetaling. Dat noeg havenwerkers zouden zijn die heeft bestuurder N. Sannes van de op vrijwillige basis bereid zijn om Vervoersbond FNV gisteravond 's avonds of in het weekeinde te meegedeeld, werken. Ook het door de werkge- vers vaststellen van ATV-dagen Volgens de stakers is de loonbe- blijft de Vervoersbond FNV van de taling niet in orde en heeft de hand wijzen. (sociale zaken) waarin gezocht zou worden naar een oplossing, ging onverwacht niet door. De 'inhou delijke suggestie' die de bewinds man samen met de gemeente Rot terdam wilde opstellen, is nog niet af. Pas begin volgende week kan daarvan iets naar buiten komen. De stakingsacties duren inmid dels onverminderd voort. De Ver voersbond FNV heeft z'n leden op geroepen in het weekeinde niet te werken. Tot nu toe gebeurde dat steeds op vrijwillige basis, maar de werkgevers willen dat in de nieu we cao omzetten in een verplich ting. Gisteravond is op twee vestigin gen van het stukgoedbedrijf Quick Dispatch de nachtploeg in staking gegaan uit protest tegen het moge lijk ontslag van in totaal 350 werk nemers in het stukgoed. Eerder gisteren waren er acties bij het kleinere havenbedrijf NTB (Neder lands Transport Bureau). In totaal hadden circa 130 mensen het werk neergelegd. EINDHOVEN (ANP) - Een tekening van het Science Center Eindhoven. Gisteren werd het startsein gegeven voor de bouw van de eerste vestiging in het Science-park Eindhoven, waar uitsluitend zogenaamde high-tech bedrijven zullen worden ondergebracht. ifotoAP) RUSSEL (RTR) - De Belgische mi nister van financiën, Mark Eys kens-, heeft gisteren de vijf belang rijkste industrielanden opgeroe pen bijeen te komen om bespre kingen te voeren over de wissel koersen. Hij wil dat de zogenoem de Groep van Vijf (Verenigde Sta ten, Japan, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Frankrijk) een halt toeroept aan de enorme koersval van de dollar. Eyskens, die voorzitter is van de raad van ministers van financiën van de Europese Gemeenschap, deed ook een oproep aan het adres van de Europese landen om het voorbeeld van West-Duitsland niet te volgen. De Bundesbank besloot donderdag het disconto te verla gen, hetgeen vervolgens ook in Oostenrijk en Zwitserland gebeur de. De Belgische centrale bank ver laagde gisteren wel het rentetarief op driemaands schatkistpapier met 0,15 procent van 7,90 tot 7,75 procent. DEN HAAG (ANP) - Uit het concept-rapport Onvoldoende over de veiligheid van de kerncentrale in Bors sele is een aantal bevindingen van de onder zoekers van het Weense Atoombureau ver dwenen. Dat blijkt uit de tekst van het con cept-rapport. dat door tussenkomst van het D66-Kamerlid Eisma aan de Tweede Kamer is gezonden. Begin deze maand stuurde staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken (Kernfysi sche Dienst) het - naar nu blijkt gekuiste - rap port naar de Kamer. Uit het concept blijkt onder meer dat 4 van de 9 onderzochte controlelijsten niet compleet zijn. Verder zijn 27 van 89 gehouden veilig heidsinspecties in onvoldoende gedocumen teerde rapporten uitgemond. Ook is in het definitieve stuk, dat op 8 janua ri naar de Kamer ging, niet terug te vinden dat de brandstofvoorraad voor dieselmotoren die noodstroom moeten leveren onvoldoende was. Het slecht werkende elektrische systeem, waardoor controlelampjes niet brandden, bleef onvermeld. Opmerkingen van de onder zoekers dat het opsporen van storingen via systematische veiligheidsproeven onvoldoen de is, sneuvelden. Slechts een derde van de 42 potentieel gevaarlijke storingen werd langs die weg opgespoord. Dat moet i procent van de gevallen kunnen, aldus passage in het concept-stuk. In een aanbiedingsbrief bij het concept-stuk zegt De Crraai dat voorbeelden van geconsta teerde tekortkomingen inderdaad zijn wegge laten, behalve daar waar ze voor een goed be grip van structurele tekortkomingen noodza kelijk waren. Veiligheidsonderzoek Overigens hebben de Stichting Natuur en Milieu en de Zeeuwse Milieufederatie de Tweede Kamer-commissie voor sociale zaken en milieubeheer gisteren laten weten dat naar hun opvatting de kerncentrale Borssele pas weer in bedrijf mag worden gesteld als het dan 80 door de regering aangekondigde onafhankelij ke veiligheidsonderzoek is verricht omhulsel van de centrale, de storingsgevoelig heid en de invloed van de menselijke factor. AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs was deze week in zijn pessimisme nauwe lijks te stuiten. De beurs van Frankfurt, die de afgelopen paar weken broederlijk in de baisse was meegegaan, keerde zich woensdag ten goede. Maar voor Amsterdam v/as die woensdag zelfs een zwarte dag, met over de gehele linie flink lagere koersen. De bestemmingsindex liep tegen het slot zelfs extra fors terug. door C. Wagenaar Na vier dagen handel hadden de algemene indexgroepen, die volgens het ANP voor de lokale markt en de totale beurs worden bijgehouden, al vijf tot zeven punten op het niveau van vorige week vrijdag verspeeld. De be stemmingsindex moest twee punten inleveren. Volgens de ou de berekeningsmethode kwam Amsterdam daarmede op het laagste peil van dit jaar. Ook donderdag opende weer zeer flauw, maar tegen de mid dag krabbelden de noteringen wat overeind. Want de tekenen waren toch bepaald niet zo som ber. Op de eerste plaats bleef Wall Street hardnekkig in zijn hausse volharden. Zelfs de mijl paal van 2100 werd voorbijge streefd en in de eerste helft van januari kwam het koersniveau volgens de Dow-Jonesmethode tien procent hoger te liggen dan het slot van december. Daar naast begon de koersvorming van de dollar, die in zijn baisse menigeen paniek had aange jaagd, na maandag duidelijk te keren. Maar het allerbelangrijkste was misschien nog de ingezette rentedaling, die vooral op de geldmarkt plaatsvond en de ban ken er zelfs toe bracht de helft van de één procent opslagrente schielijk in te trekken. Daarme de zalen de banken overigens donderdag nog wel opgescheept met de andere helft die nog als toeslag op het normale rentepeil lag Dat was voor onze centrale bank nogal hinderlijk, omdat op diezelfde dag een discontoverla ging in West-Duitsland leek te worden doorgevoerd, die door ons land zou kunnen worden ge volgd als de opslagrente er niet zou zijn. De handelsbanken dreigden dus de operatieruimte van de centrale bank te beper ken. Vandaar dat zij hals over kop donderdag alsnog tot af schaffing van de opslagrente overgingen. Ondertussen bereikte de valu ta-oorlog deze week zijn hoogte punt. Aanvankelijk leek de dol lar in sneltreinvaart naar de twee gulden af te stevenen. In Amster dam gold vorige week vrijdag nog een prijs van f 2,07. maar maandag werd nog maar amper f 2,03 betaald. Woensdag was de prijs evenwel tot f 2,08 gestegen, door de onverwachte reis van de Japanse minister van financiën naar zijn Amerikaanse collega Baker. Maar dat gesprek misluk te en de dollarkoers liet prompt weer vier cent vallen. Vandaar dat de Westduitse Bundesbank, ondanks maanden lange weerstand, nog juist vóór de nationale verkiezingen van komend weekeinde door de- knieën ging. Voor het eerst na bijna een vol jaar werd door onze oosterburen weer getornd aan het officiële disconto, dat van 3.5 procent op 3 procent werd ge bracht. Het buitenland had weinig be langstelling voor onze beurs. Daarbij zijn de bedrijfsberichten nogal terughoudend. Maar met een hele rij van discontoverlagin gen in het buitenland in het voor uitzicht begon de aandelenmarkt zich later in de week enigermate te herstellen. Toch bleven er op vallende tegenstellingen be staan. Zo herstelden Giessen de Noord en Leidsche Wol zich met 30 procent van hun vorige week geregistreerde beurswaarde. Maar moest Fnesch-Groningse BEI JRS W E E K Hypotheekbank 20 procent en Nagron 10 procent in waarde te rug. Rond 5 procent verloren KNP. Nutricia, Grolsch en de ARM. Ook de Europese optiebeurs was danig van slag. Vorige week vrijdag opende de nieuwe werk week met een dagomzet van 77.000 contracten, maar de daar opvolgende vier dagen van deze week bleef de dagomzet bij ruim 30.000 contracten steken. Hier door daalde de weekomzet van 300.000 op 206.000 contracten. Op vele dagen overheersten de puts. Ook voor de hoofdfondsen met uitzondering van Koninklij ke Olie en Unilever. Op de mees te dagen van deze week werden de grootste aantallen contracten afgesloten in de dollar gulden- sopties. HILVERSUM - Een vrouw op Haïti probeert in haar levenson derhoud te voorzien door fietsen te repareren. Dat lukt aardig, want ze is er erg handig in. Ze krijgt steeds meer klanten, maar als ze wil uitbreiden en investe ren in materiaal krijgt ze bij de officiële bank geen krediet. Het bedrag van de lening is te klein. Gelukkig voor haar is er een af deling op het eiland van Wo men's World Banking iWWB), een internationaal garantiefonds voor kleinschalige vrouwenpro jecten. Doordat de organisatie voor driekwart van het krediet garant staat, krijgt ze wel geld van de bank en kan de uitbrei ding een aanvang nemen. Door die kleine financiële steun in de rug heeft de vrouw nu na een paar jaar een florerende fietsen- fabriek met 150 personeelsleden opgebouwd. Een succes-verhaal dat de Hui- zense Matty van Haagen-Baas met enthousiasme vertelt. Zij is nu ruim een half jaar directeur van de Nederlandse afdeling van WWB. Dat was mogelijk door een schenking van de Algemene Loterij Nederland. Mevrouw Van Haagen-Baas was daarvoor ongeveer drie jaar wethouder van financiën in Huizen. "Ik ben er bij toeval ingerold. In feite is het de schuld van de kapper. Een bestuurslid van de WWB heeft dezelfde kapper als ik, en die praatte met die man over haar werk en de speurtocht naar een directeur. Mijn kapper zei, dan weet ik wel iemand en zo is de bal gaan rollen". De Women's World Banking is geen Vrouwenbank en dat zal ze ook niet worden, zegt ze in de eenvoudige kantoorruimte in Utrecht, die ze deelt met haar medewerkers Rietje Palmen en Henriétte Wallis de Vries. door Jaap Lodewijks De basis van de organisatie werd gelegd tijdens de Wereld vrouwenconferentie in Mexico in 1975. Vrouwen in leidingge vende functies hadden becijferd dat. hoewel 66 procent van het werk op aarde door vrouwen wordt gedaan, zij slechts be schikken over één procent van het arbeidskapitaal. Dat bete kent dat vrouwen in grote getale bot vangen bij commerciële ban ken als zij geld willen lenen. Met name bedrijfsleningen onder de 15.000 gulden zijn vaak niet inte ressant voor banken. Eén van de conclusies in Mexi co was dan ook dat deze situatie moest worden verbeterd om de economische positie van vrou wen te versterken. Dat mondde in 1979 uit in de Stichting Wo men's World Banking met het hoofdkantoor in New York, hoe wel de oprichting officieel in Ne derland en onder Nederlandse rechtsregels plaatsvond. Inmid dels zijn er 30 afdelingen over de hele wereld en 29 zijn in oprich ting. Garantiefonds De organisatie is niet op winst gebaseerd en stelt zich onder meer op als een garantiefonds. Het geld wordt verkregen door schenkingen van bedrijven, re geringen, particuliere organisa ties en gewone mensen. Zo schonk het Nederlandse ministe rie voor ontwikkelingssamen werking onlangs twee miljoen gulden. Ongeveer vijftig Neder landers geven jaarlijks een dona tie. De miljoenen die zo wereld wijd los komen, worden weer be legd en met de opbrengsten daarvan worden een deel van de apparaatkosten gefinancierd. De afdelingen werken auto noom. Ze proberen in eigen land ook fonden te werven en ze slui ten een overeenkomst met een plaatselijke bank. Als een vrouw of een coöperatie van vrouwen in Ghana of Thailand een klein kre diet nodig heeft, die ze nergens anders kan krijgen, dan stappen ze naar de WWB. Vaak gaat het om bedragen tussen de 500 en 20.000 dollar. Als aan bepaalde minimum-voorwaarden wordt voldaan dan stapt de WWB met de klant(en) naar de plaatselijke bank, waarmee men een contact heeft. Die leent dan het geld. want de bankier weet dat het in ternationale kapitaalfonds voor vijftig procent van het geleende bedrag garant staat, als het pro ject mis mocht gaan. De plaatse lijke afdeling neemt een kwart voor haar rekening en de com merciële bank het andere kwart. Dat blijkt voor de commerciële bankiers een werkbare construc tie. Voor haar bemiddeling krijgt de WWB dan nog drie procent van het geleende bedrag als ver goeding van de klant(en). De WWB bemiddelt niet alleen bij het verkrijgen van leningen, ze helpt vrouwen ook bij het op zetten en begeleiden van projec ten. Verder worden georganiseerd om de kei vrouwen te verhogen. In de bijna acht jaar dat de WWB werkt heeft het succesvol geopereerd. Er is nog niet één wanbetaling voorgevallen in al die jaren, terwijl het percentage wanbetalingen in de landen waar wij werken soms tot tachtig pro cent op kan lopen. De steun aan projecten, zowel financieel als organisatorisch stijgt gestaag", aldus Matty van Haagen-Baas. Uit het jaarverslag van 1985 blijkt dat de projectsteun in 1985 voor 2321 arbeidsplaatsen heeft gezorgd. In het garantiefonds zat eind 1985 ruim 2.763.666 dollar, ruim een half miljoen meer dan in het jaar daarvoor. Ondersteuning De Nederlandse afdeling zag het licht in 1984 en begon echt te werken in mei vorig jaar. In Utrecht stelt men zich niet op als garantiefonds voor vrouwenpro jecten in eigen land. "Dat is hier allemaal wel goed geregeld". De drie vrouwen hebben een onder steunende taak voor de interna tionale organisatie op het gebied van fondswerving, cursussen op het gebied van management en technische training en publici teit. "Ik ga veel de boer op. Spre ken op bijeenkomsten van vrou wenorganisaties en zo gaat de sneeuwbal rollen. We hebben ook een videoband gemaakt die laat zien wat de WWB doet". Andere afdelingen in Europa, zoals in Italië, en in de Verenigde Staten werken wel mee in bin nenlandse projecten naast de steun die ze geven aan projecten in de Derde Wereld. De drie vrouwen zijn ook vraagbaak voor afdelingen. „In principe nemen we geen eigen initiatief. We geven antwoord als ons iets gevraagd wordt". Waar na ze het verhaal vertelt over de Filippijnse visvrouwen. „Er is een groep marktvrouwen die el ke dag vis verkoopt. Wat er na een dag hard werken overblijft moet worden weggegooid. De volgende dag begint alles weer van voren af aan. De vraag was dus, als we de vis kunnen conser veren en vervoeren naar andere streken is er veel minder uitval. Wij zijn een visland en op een dag krijgen we dus een telefoon tje. We nemen op onze beurt weer contact op met de Stichting Tool, die de zaak praktisch kan beoordelen. Daarna gaan we geld bij elkaar scharrelen. Dat krijgen we uiteindelijk van hel ministe rie van Bukman, zo'n twintigdui zend gulden. Een klein bedrag. Iemand van Tool kon toen gaan kijken en een onderzoek instel len. Het lijkt erop dat we de vrou wen een oplossing aan de hand kunnen doen en dat ze via de af deling van WWB op de Filippij nen bij een bank geld kunnen krijgen". Cursussen Ook op het gebied van cursus sen speelt de Nederlandse afde ling een rol als bemiddelaarster. "In ons land zijn diverse institu ten die vrouwen in de Derde We reld verder kunnen helpen. Wij maken daar propaganda voor en doen aan fondsverwerving. Zo studeren er regelmatig vróuwen aan het Rijksinstituut voor Be drijfswetenschappen. Laatst stu deerden er weer 96 mensen af. een kwart daarvan was vrouwen. Het opmerkelijke vond ik dat van de tien de geslaagd De WWB kiest voor een zakelij ke aanpak. "Niks geen zachte le ningen. Die fase in de ontwikke lingshulp is gepasseerd. De men sen zijn zelf verantwoordelijk voor wat ze doen, wij bedrijven in die zin geen liefdadigheid, we geven ze alleen een zetje in de rug. Er zijn zakelijke verhoudin gen en die hebben ons gegaran deerd dat het tot nu toe uitste kend loopt.' Dat komt waar schijnlijk ook, omdat we heel kleinschalig werken, dicht bij de mensen en in nauwe samenwer king. In het verleden zijn jui 1 veel ontwikkelingsprogramma mislukt omdat ze over de hoofden van de mensen heen werden bedacht en uitgevoerd'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7