Geen geld voor betere gevangenis Aanval op sportletsel Euthanasie-besluit, de zoveelste uitsteloperatie? Koolhaas mag Haags stadhuis bouwen IIP* Van woensdag 28 januari t/m zondag 1 februari WOON IDEAAL va*1 iTzieC win een interieur ƒ2,50 ZATERDAG 24 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Door ernstige financiële problemen bij de rijksgebouwendienst zal de geplande renovatie en nieuwbouw bij een groot aantal bestaande gevangenissen in ons land veel later worden uitgevoerd dan oorspronke lijk de bedoeling was. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie heeft gisteren bevestigd dat de inrichtingen daarover eind vorige maand een brief hebben ontvangen. Alleen bij de inrichtingen waar al is begonnen met de bouwactivitei ten zal die bouw onverkort door gaan. Bij de overige strafinrichtin gen waar cellen zouden worden bijgebouwd zal de planning wor den herzien. Volgens een woord voerder van de rijksgebouwen dienst is die dienst in de financiële problemen geraakt doordat in 1986 de begroting met 50 miljoen gul den is overschreden. Die over schrijding zou onder meer zijn ver oorzaakt door de automatisering waardoor de dienst veel sneller no ta's moest gaan betalen. Alle geplande nieuwbouw bij be staande inrichtingen zal gemid deld tenminste een half jaar wor den vertraagd. Bij de rijksgebouwendienst ver wacht men niet dat de vijf nieuw te Voorhoeve wil meer geduld bij vormen kabinet DEN HAAG (ANP/GPD) - WD- fractievoorzitter Voorhoeve meent, dat bij volgende kabinetsformaties meer tijd moet worden uitgetrok ken voor het aanzoeken van „de mannetjes" bij de personele sa menstelling van het nieuw te vor men kabinet. Op een gisteren in Den Haag ge houden studiedag constateerde hij, dat met de opstellirtg van een re geerakkoord de nodige tijd ge moeid gaat, maar dat van haast werk kan worden gesproken als de kandidaten voor kabinetsposten worden aangezocht. „Terwijl voor het papierwerk ruime tijd beschik baar was moest (zowel in 1982 als in 1986) de personele invulling zeer snel worden afgehandeld", zo be toogde Voorhoeve. Voor dit onderdeel van de forma tie moet, zo concludeerde hij, in de toekomst meer tijd worden uitge trokken. De liberale fractievoorzit ter wil dat met dit onderdeel van de formatie reeds een begin wordt gemaakt nog voor er sprake is van de definitieve uitwerking van het regeerakkoord. Premier Lubbers zei het niet di rect nodig te vinden om meer tijd uit te trekken voor het aanzoeken van ministerskandidaten. Op zijn wekelijkse persconferentie zei hij zich geen gelegenheid te herinne ren waarbij al niet lang van te vo ren werd nagedacht over de 'man netjes'. Volgens Lubbers is het beter eerst het programma voor een nieuwe coalitie vast te stellen. Hij verwacht ook dat de fracties van de beoogde coalitiepartners grote moeite zouden hebben mpt be moeienis van kandidaat-ministers met hët opstellen van het regeerak koord. MEER STUDENTEN - Het weten schappelijk onderwijs telde op 1 december 1986 bijna 29.000 eerste jaarsstudenten of zeven procent meer dan in het vorige studiejaar. In totaal zijn er 172.000 studenten aan de universiteiten, een stijging met twee procent. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij economie groeide het aantal eerstejaars met 17 pro cent, bij technische wetenschap pen met 14 procent. Tandheelkun de geeft een daling van 15 procent te zien. Het aantal vrouwelijke stu denten steeg met acht procent, het aantal mannelijke met vijf procent. bouwen gevangenissen (Hooge- veen, Sittard, Leeuwarden, Rotter dam en Hoorn), vertraging zullen oplopen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei ech ter dat bepaald niet uitgesloten is dat ook met de bouw van die nieu we gevangenissen pas later begon nen kan gaan worden dan steeds de bedoeling is geweest. De gevangenissen Norgerhaven en Esserheem in Veenhuizen zul len zoals het nu lijkt ten minste een jaar vertraging oplopen in de nieuwbouw. Beide inrichtingen zouden er 96 cellen bijkrijgen. Vol gens de oorspronkelijke planning zou in september vorig jaar bij Es serheem en drie maanden later bij Norgerhaven gestart worden met de nieuwbouw. Directeur Van Tuinen van Nor gerhaven verwacht dat nu op zijn vroegst aan het eind van dit jaar met de bouw begonnen zal wor den. Hij voorziet daardoor overi gens geen problemen voor zijn in stelling. „Wij hebben een gevange nis voor" langgestraften. Onze wachtlijst is momenteel korter dan een jaar geleden. De problemen liggen veel meer bij de huizen van bewaring in het westen van het land", aldus Van Tuinen. Voorzitter Heriveijer van de beoordelingscommissie bij het stadhuisontwerp van Rem Koolhaas. OPGEBLAZEN - In het Enschede- se buitengebied is een boorhuisje van Akzo Zout Chemie (AZC) met behulp van een gasfles opgeblazen. Volgens de politie is in de buurt van het huisje donderdagavond omstreeks zeven uur een forse knal is gehoord. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) gaat na welk materiaal bij het opblazen van het huisje is gebruikt, waaruit kan blij ken of de daders professioneel te werk zijn gegaan. De politie had gisteren nog geen aanwijzingen over de daders van de aanslag. DEN HAAG - De meest ambitieu ze architectonische opdracht van de laatste tijd lijkt uiteindelijk een verrassend weinig spannende af loop te krijgen. Na veel gekrakeel over de noodzaak om ook buiten landse architecten te laten mee doen aan het ontwerpen van het nieuwe Haagse stadhuis, heeft de adviescommissie besloten tot het zo op het oog meest gevaarloze ont werp van de Nederlandse architect Rem Koolhaas. door Runa Hellinga De gemeente Den Haag heeft van meet af aan iets willen maken van het nieuwe stadhuis annex ge meentebibliotheek, dat in het mid den in de stad gelegen Spuikwar- tier moet verrijzen. Het Spuikwar- tier stond jarenlang bekend als een mislukte stadswijk. Twee hoge grijze torens van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie domineerden een gebied met kaal slag en grote autowegen. Het al in aanbouw zijnde Muziektheater en een hotel zijn de eerste aanzetten geweest om dat te doorbreken. Een architectonisch sprankelend stadskantoor met een openbare bi bliotheek en op de begane grond winkels en horeca moesten de kwaliteiten van het gebied verder versterken. Voor dat ambitieuze plan werd 215 miljoen gulden uit getrokken en via een prijsvraag werden twee binnenlandse en drie buitenlandse architecten aange trokken. In het oog sprong vooral de keu ze van de Amerikaanse architect Richard Meier. Nederlandse archi tecten kwamen bij het noemen van de naam al in verzet: Meier bouwt niet volgens de Nederlandse schaal, bouwt te grdot, te zeer al leen op het oog en te weinig op het gemak van de gebruikers gericht, zo luidden de bezwaren. Die stemmen hebben in ieder ge val hun zin gekregen. Groots kun je het ontwerp vn Koolhaas beslist niet noemen. Het is, zoals de ad viescommissie ook benadrukte, eerder sober. Het bestaat uit een aantal onderling verbonden en in hoogte verschillende torens van een uitdrukkelijk rechthoekige vorm. Hoewel de commissie spreekt van een Manhattan Skyli ne, mist het ontwerp een van de ty pische kenmerken van de Ameri kaanse hoogbouw: versiering. Het ontwerp van Koolhaas sluit in haar soberheid goed aan bij de overige bebouwing van het Spui- kwartier, misschien wel te goed. De Haagsche Courant heeft in de afgelopen weken een enquête ge houden naar de mening van de be volking over de ontwerpen. Daar bij kwam het nu gekozen ontwerp van Koolhaas als laatste uit de bus. De bevolking gaf de voorkeur aan het ontwerp van Meier, de man met de on-Hollandse maat. Een ontwerp van grote schoonheid, zo erkende de voorzitter van de ad viescommissie, ir. S. Herwijer. Maar volgens hem is het veel min der bruikbaar dan het ontwerp van Koolhaas. Meier zocht inderdaad een impo nerende oplossing met een zeer in het oog springende 40 meter hoge. met glas overdekte hal als centraal uitgangspunt en daaromheen vrij strakke, lage kantoorgebouwen. Hoewel de commissie de kwalitei ten van het ontwerp niet betwist, heeft men grote twijfels. Vooral die hal (met zijn on-Hollandse hoogte) is een probleem. Bovendien is de bibliotheek volgens de commissie niet voldoende uitgewerkt, terwijl dat een belangrijk punt in het ont werp is. Datzelfde probleem van een on uitgewerkte bibliotheek doet zich overigens bij het ontwerp van Koolhaas voor. De commissie heeft daarbij ook twijfels over de looproute om het gebouw heen en de plaats van de winkels en de ho reca. Een voordeel van het ont werp van Koolhaas is echter vol gens de commissie dat het, zoals de architect vrijdag ook zelf erkende, absoluut niet af is. Kortom, je kunt er nog alle kanten mee op. En dat is misschien maar goed ook, want eigenlijk is er nog maar weinig zeker omtrent de bouw van het nieuwe stadhuis. De gemeente hecht aan de inspraak van de be volking, en die lijkt tegen dit ont werp te zijn. Het op de plaats van het toekomstige stadhuis geves tigd winkelpand is voorlopig niet bereid om van die plek te vertrek ken. Bovendien zijn de financiën nog lang niet rond. Alle ontwer pen, ook dat van Koolhaas en dat van de niet gekozen architecten Bot, Jahn, Meier en Saubot/Jul- lien, overschrijden het budget van 215 miljoen gulden. Een financiële commissie zal zich in de komende weken over oplossingen voor dat probleem buigen. Koolhaas heeft zijn oplossing al mee ontworpen: alle torens kunnen een stukje lager gebouwd worden. Kabinet wil vermindering van 25 procent DEN HAAG (ANP) - Via voorlich ting ter voorkoming van blessures, bijzondere aandacht voor doping en door internationale samenwer king wil het kabinet het aantal sportongevallen in het jaar 2000 met 25 procent verminderd heb ben. Dat volgt uit het feit dat de regering gisteren de nota 'Sport- medische Begeleiding en Sportge- zondheidszorg' als uitgangspunt voor beleid heeft aanvaard. Belangrijke doelstellingen in die nota zijn: - Het stimuleren van een me disch verantwoorde sportbeoefe ning op alle prestatieniveaus; - Het verminderen en voorkomen van sportblessures; - Het terugbrengen van de medi sche kosten als gevolg van sport beoefening; - Preventie van dopinggebruik in de sport. In het beleidsplan is een centrale rol weggelegd voor de huisartsen en de basisgezondheidsdiensten. Voor de huisartsen zal dit aanpas singen met zich meebrengen in de opleiding tot basisarts en het scheppen van mogelijkheden tot na- en bijscholing. Aanbevolen wordt verder op korte termijn een zelfstandig do ping centrum tot stand te brengen, dat erkenning van de (internatio nale sportorganisaties dient te ver krijgen. Het centrum dient de ana lyse en controle, alsmede de ande re activiteiten op dopinggebruik te coördineren en te ondersteunen en de betrokken partijen te adviseren over het dopingbeleid. Er komt een brochure voor sporters en hun begeleiders over dopinggebruik. Ook wordt in de nota aandacht geschonken aan de verzekering te gen de kosten van sportletsels. Om principiële en praktische redenen wordt een aparte ziektekostenver zekering voor sportbeoefening in het algemeen niet voorgestaan. An ders is het indien sprake is van in cidentele georganiseerde evene menten op sportgebied, zoals ma rathons, de vierdaagse en de elfste dentocht, waarvoor een vergun ning door gemeente of de provin cie is verleend. Het gaat daarbij vaak om situa ties waarin ongetrainden zich bloot stellen aan fysieke inspanningen waarvan zij zelf de risico's niet kunnen i LUCEBERT EXPOSEERT ■KJPIpniSK, - - 'X&, De Nederlandse schilder Lucebert poseert bij eei het Stedelijk Museum in Amsterdam. Gisteren i van zijn werken geopend. van zijn schilderijen in erd een grote expositie (foto ANP) Bij euthanasie rechtshulp voor verpleger van AbvaKabo UTRECHT (ANP) - Verpleegkun digen die lid zijn van de FNV-amb- tenaren en trendvolgersbond Ab vaKabo en die door hun werk in de problemen raken met politie en justitie kunnen voortaan rechts hulp van hun bond krijgen. Dat be tekent dat verpleegkundigen die door hun betrokkenheid bij eutha nasie moeilijkheden krijgen op een advocaat van de bond kunnen re kenen. De AbvaKabo wijkt daar mee af van zijn gewoonte om leden niet bij te staan in strafrechtelijke procedures. Dat heeft het landelijk groepsbe stuur gezondheidszorg van de Ab vaKabo gisteren besloten. Aanlei ding voor de nieuwe gedragslijn is het ontslag van en het strafrechte lijk onderzoek tegen drie verpleeg kundigen van het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Deze zitten sinds enige tijd in voorarrest op verden king van moord. Zij zouden ernstig zieke patiënten zonder overleg met artsen of familie hebben gedood en beroepen zich op humanitaire overwegingen. Volgens de AbvaKabo is het al of niet juist handelen van de ver pleegkundigen te wijten aan de al jaren durende onzekerheid rond de euthanasiewetgeving. Ook de eu thanasievoorstellen die het kabinet een week geleden presenteerde zullen niet de vereiste duidelijk heid geven, zo vreest de AbvaKa bo. De bond wil dat de wet meer rekening houdt met de verant woordelijkheden waarmee vef- pleegkundigen in de praktijk te maken hebben. Het VU-ziekenhuis heeft in een gisteren uitgegeven verklaring over de gebeurtenissen rondom de drie verpleegkundigen gezegd dat bij de patiënten die zij hebben ge dood „geen termen aanwezig wa ren om tot actieve euthanasie over te gaan". Wel was beslist dat de pa tiënten - die allen in coma lagen - bij complicaties niet verder behan deld zouden worden, aldus het VU- ziekenhuis. De directie tekent daarbij aan dat zij voor de daad van de verpleegkundigen het woord "moord" nooit heeft gebruikt en dat zij dat in dit verband ook nim mer zal doen. Zij vindt echter wel dat de gebeurtenissen voldoende aanleiding gaven om de verpleeg kundigen op staande voet te ont slaan. „Schorsing kwam niet in aan merking, eenvoudig omdat de za ken zo duidelijk lagen dat aan na der onderzoek op dat punt geen be hoefte bestond. Betrokkenen ga ven handelingen waarvan zij wis ten dat ze ze niet hadden mogen verrichten zonder meer toe. De di rectie kwam daarop met hen tot de conclusie dat wat zij gedaan had den in strijd was met de regels", aldus de directie van het VU-zie- kenhuis. SCHOONMAAKFRAUDE - Het openbaar ministerie heeft een schoonmaakbedrijf een boete van 25.000 gulden opgelegd wegens omkoping van een ambtenaar van het ministerie van verkeer en wa terstaat. De ambtenaar, die inmid dels is gepensioneerd, moet 5.000 gulden boete betalen. Dat heeft of ficier van justitie mr. J. de Wit in Den Haag meegedeeld. De straf zaak is volgens de officier op deze manier afgedaan, omdat de moge lijk gepleegde omkoping door het schoonmaakbedrijf, tussen 1976 en 1983, grotendeels is verjaard. Het schoonmaakbedrijf, dat er van wordt verdacht voor ongeveer 1,2 miljoen aan niet gewerkte uren te hebben gedeclareerd, wordt niet vervolgd wegens valsheid in ge schrifte. ADVERTENTIE Groenoordhallen Leiden Kans op fraaie prijs Openingstijden: Entreegeld 5j™ ïren 65+ en kinderen t/m 12 jr. Wie benadert de juiste waarde van een bepaald interieur onderdeel? Invulformulier op de beurs verkrijgbaar. DEN HAAG - Een week nadat het kabinet eindelijk de knopen over de euthanasie leek te heb ben doorgehakt, groeien de twij fels aan de waarde van het be reikte akkoord. Nadere lezing van de brief van de ministers Korthals Altes en Brinkman heeft inmiddels duidelijk ge maakt dat de afspraken tussen CDA en WD allesbehalve wa terdicht zijn, en dat het kabinet slechts opnieuw advies heeft ge vraagd. Een zoveelste discussie over dit gevoelige onderwerp lijkt haast onvermijdelijk. Zelfs is het niet uitgesloten dat D66-woord- voerder Kohnstamm gelijk krijgt met zijn vrees dat het kabinet be zig is met een uitsteloperatie. De afweging van het wel of niet toe staan van euthanasie zou dan pas na 1990 aan de orde komen. door Louis Burgers De twee regeringsfracties heb ben het vooral aan zichzelf te danken dat er een discussie is losgebarsten over de brief van het kabinet. De woordvoerders van CDA en WD bleken onver wachts nogal van mening te ver schillen over de uitleg van de ge maakte afspraken. In dit geval riep de ene partij (CDA) dat iets niet geregeld hoefde te worden, terwijl de WD vaststelde dat het nóg niet geregeld was. Dit verschil van interpretatie bleek de overige onderdelen van het akkoord te overschaduwen, vooral omdat er nogal wat princi piële kanten aan verbonden wa ren. Dat laat onverlet dat CDA en WD het op de hoofdpunten eens zijn geworden. Hetgeen be tekent dat de WD een nogal op merkelijke ommezwaai heeft ge maakt. Juist daarom lijkt de WD dat laatste nog resterende punt niet zomaar te willen laten schieten. De liberalen kunnen nu im mers claimen dat een versoepe ling van de euthanasie-wetge- ving en vooral van de praktijk tot de mogelijkheden blijft behoren. Dat is een belangrijk punt aan de vooravond van de campagne voor de Statenverkiezingen, vooral omdat in het WD-verkie- zingsprogramma nog steeds staat dat er een wettelijke rege ling van de euthanasie moet ko- De binnen het kabinet bereikte afspraken maken duidelijk dat vanzelfsprekend het standpunt van het CDA, als grootste partij, geprevaleerd heeft. Dus: eutha nasie blijft verboden en er komt ook geen allesomvattende wette lijke regeling. Aanpassing van de wet blijft beperkt tot het vaststel len van alles wat niet onder eu thanasie moet worden verstaan. Dit laatste biedt enige ruimte tot wettiging van de liberale praktijk. Daarnaast kunnen art sen een beroep doen op 'over macht'. Dat wil zeggen dat zij kunnen beargumenteren dat de euthanasie moest gebeuren. Wil dat beroep enige kans van slagen hebben, dan moet de arts hebben voldaan aan een aantal 'zorgvul digheidseisen'. Dat houdt in: toe stemming van de patiënt, raad pleging van een tweede arts, het bijhouden van een dagboek en overleg met familieleden. De Raad van State adviseerde verder om de zorgvuldigheidsei sen formeel te koppelen aan het beroep dat de arts kan doen op overmacht. Met andere woorden: in het betrokken artikel 40 van het Wetboek van Strafrecht, dat betrekking heeft op de over macht, zou verwezen moeten worden naar de zorgvuldigheids eisen. Juist dit onderdeel van het ad vies heeft het kabinet niet over genomen. De reden ligt voor de hand. Zodra overmacht en eisen worden gekoppeld, kan in de sa menleving het gevoel ontstaan dat euthanasie is toegestaan. Mits de arts voldoet aan de dui delijk omschreven eisen. De rechter zou er dus niet meer aan te pas hoeven te komen. Juridisch is veel op deze argu mentatie af te dingen. Volgens juristen moet een beroep op 'overmacht' altijd leiden tot een individuele afweging door de rechter. Maar voor het CDA, als politieke organisatie, geldt niet alleen het legale standpunt, maar ook de beeldvorming. Waarom het risico gelopen van een moge lijk geleidelijke liberalisering? Een woordvoerder: Dit onder deel van het advies van de raad voegt niets toe aan het totale pakket en daarom is het niet overgenomen. De WD kijkt hier fundamen teel anders tegenaan. De libera len, die een jaar geleden nog het initiatiefwetsontwerp van D66 steunden, zijn inmiddels bijna 180 graden omgedraaid. („Hun standpunt is afgevlakt," zei een CDA'er met een cynisch under statement.) De WD-fractie heeft gekozen voor rust in de coalitie tot 1990. Als kleinste partner konden zij weinig anders dan zich neerleg gen bij de wensen van het CDA en van een groot deel van de ei gen achterban. Een verstandige beslissing, die hoogstens wat te snel is verlopen voor dat deel van de achterban dat indertijd een wettelijke regeling van de eutha nasie bepleitte. Deze groep lijkt relatief klein. maar in deze tijd kan de WD zich niet veroorloven ook maar één kiezer van zich te vervreem den. Vandaar dat de fractie voor lopig op dit ene, wat principiële re punt front maakt. Afgewacht moet nog worden hoe lang de fractie dit volhoudt. Voor de libe rale bewindslieden speelt de zaak in het geheel niet, zoals mi nister Korthals Altes heeft dui delijk gemaakt. Ook de positie van D66 is niet zo gemakkelijk als op het eerste gezicht lijkt. Woordvoerder Kohnstamm heeft nog steeds niet besloten of hij al spoedig stemming moet aanvragen over het initiatiefwetsontwerp. Met een snelle stemming zou hij de liberalen aan de vooravond van de verkiezingen in de problemen kunnen brengen. Maar mocht het kabinet niet bezig zijn met een ordinaire uitsteloperatie, dan 'zou onder druk van de WD als nog enige afzwakking van het harde standpunt mogelijk zijn. Daartoe is het beter dat de libera len niet volledig in de armen van het CDA worden gedreven. En het is verder politiek interessant het voorstel, dat toch de sympa thie heeft van de WD, zo lang mogelijk boven de markt te laten zweven. Niet ten onrechte vreest Kohn stamm overigens dat het nog wel enige tijd kan duren, voordat het kabinet met een eigen standpunt komt. Het advies van de Gezond heidsraad wordt pas rond sep tember verwacht. Daarna zal het kabinet moeten besluiten, waar na de Raad van State opnieuw gehoord moet worden. Voordat de Kamer weer aan het woord komt, kunnen kabinet en rege ringsfracties nog heel wat voor zich uitschuiven. Afstel is dan niet ver meer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3