Van leerling-we ver tot dominee in Katwijk Ton Christ had ook wel in Leiden willen terugkomen GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 24 JANUARI 1!)»1 ECK EN WIEL - Leerling op de weverij van een tapijt fabriek. Jongste bediende in een melkfabriek. Anderhalf jaar militaire dienst bij de infanterie. Boekhouder bij de Martha-stichting in Alphen aan den Rijn. Onbevoegd leraar godsdienst aan een mavo en tegelijk onbevoegd, pasto raal medewerker van een kerkelijke ge meente. Godsdienstonderwijzer aan de open bare scholen in Leiden. Leraar aan een mavo in Baarn en tegelijk hulpprediker in het Betuwe- dorp Eek en Wiel. Veelgevraagd prediker in jeugd- en opendeurdiensten her en derook in Leiden en verre omgeving. Ziedaar de merkwaardige levens loop van een man - inmiddels vader van drie kinderen die het op z'n 44ste tol predikant brengt en dan direct de reuzensprong waagt naar een grote, volgroeide gemeente. Want dat is her vormd Katwijk aan Zee niet zijn hen predikantsplaatsen toch wel. Toil Christ, die na zijn leerplicht met een ging werken omdat in het gezin de financiële speling voor studie ontbrak, wordt in Katwijk de opvolger van de gepensioneerde, nu in Zeist wonende dominee J. P. van Roon. Tien jaar geleden - hij was nog 'maar' catecheet - preekte hij eens in Katwijks Oude Kerk. Hij herinnert zich nog goed. dat een paar kerke- raadsleden toen afscheid van hem na men met een hartelijk 'tot ziens' Die wens gaat dan nu op ongedachte wijze in vervulling. Christ komt defini tief naar Katwijk Het beroep naar de Ichthus-wijk heeft hij aangenomen. Op 31 mei is de intrede. Kerkelijk Katwijk is voorwaar geen sinecure. Een opvallende, maar geen gaaf ronde stip op de kerkelijke kaart. Een gemeente met mogelijkheden, maar ook met eigenaardigheden en te genstellingen. Waar nog tegen de domi nee wordt opgezien -en de kerkelijke traditie in belangrijke mate zijn per soon en werk bepaalt. Waar de kerken zondag aan zondag nog vollopen en het kerkvolk zijn hart wil ophalen aan een goeie preek. Ziet dat 'broekie' uit Eek en Wiel, met nog niet zoveel professionele gemeente ervaring en zo'n 150 mensen zondags morgens in zijn kerkje, daar niet tegen op? Hij denkt even na over een antwoord. starend uit het raam naar de stijve bo men in de besneeuwde Betuwse bon gerd. Dan onbeschroomd: "Ik ben zoals ik ben. En dat is, voorzover ik dat zelj kan beoordelen: open. eerlijk, recht door zee, niet ingewikkeld. Dat probeer ik althans. En dat hoop ik ook in Kat wijk te zijn. En verder: de liefde van Christus dringt mij. Ik zou het eigenlijk wel mooi vinden als je dat als kop bo ven je verhaal wilde zetten". Een vrome wens. helaas. Want ik houd niet van zulke 'mooie' koppen. Ton was de jongste van de vier kinderen in het Goudse gezin Christ. Vader werkte op een aarde werkfabriek. Een halve eeuw lang. Lange tijd voor een karig loon. Geld om de kinderen te la ten doorleren was er niet. Zoon Ton: "Het kwam ook niet zo ter sprake. Je moet weten, wij groeiden op in een arbeiders wijk, en buurjongens en vriend jes gingen na de lagere school ge woon werken, dus was er bij mij nou echt niet zo'n prikkel om verder te leren. Maar ze hadden thuis ook wel het idee dat het toch boter aan de galg gesmeerd was. Nee, laat mij maar werken". door S. J. de Groot Hij begon als leerling-wever op een tapijtfabriek in Moordrecht. Dat heeft hij een jaar gedaan De baas van de Goudse melk fabriek - waar Ton later als jong ste bediende werd aangenomen - gaf hem te verstaan, dat zijn op leiding ten enenmale onvoldoen de was. "Om een beetje op peil te komen" heeft hij toen het mid denstandsdiploma, een diploma Nederlands en een diploma be drijfsrekenen gehaald. Maar wil de hij zich op dat kantoor kun nen handhaven, dan moest het boekhouddiploma daar nog wel bij komen, hetgeen nog net lukte vóór zijn militaire dienst. Terug uit dienst werd hij boek houder bij de toenmalige Mar tha-stichting. Een kerkelijk te huis voor verwaarloosde pugd. Hij had hij toen al een vaag voor gevoel dat dit niet z'n eindstation zou zyn. Wel en wee "Ik kan wel zeggen dat ik altijd gevoelig ben geweest voor de dingen van het geloof", zegt een amicale 'Ton Christ' - zoals velen hem kennen - met oprechte openhartigheid. "Dat kwam vooral door mijn vader. Op hem trok ik erg aan. Hij was goed thuis in het kerke lijk leven en altijd intens bezig met - laat ik zeggen - de inhou delijke dingen. In de tijd dat wij tot de gereformeerde gemeente behoorden is hij veertien jaar ou derling geweest". "We hadden in Gouda een gro te gemeente waar elke week wel iemand overleed. Uit de kerk liep vader vaak met mensen daarover te praten en dan kwa men vanzelf ook allerlei geeste lijke dingen ter sprake. En als ik dan naast hem meeliep, ving ik daar zo het een en ander van op Al was lang niet alles me helder en klaar, ik voelde op mijn ma nier wel aan, dat het de moeite waard was waarover ze met el kaar spraken. Dat het zo'n in druk op me maakte, kwam denk ik omdat er niets gemaakts bij was. Het was zo levend en zo warm en echt. Het raakte die mensen helemaal. Ik weet zeker dat dit op mij een stempel heeft gezet". Nou werd er in die kringen bij voorkeur gesproken over 'het eeuwig wel en wee'. Christ: "Dat waren niet altijd zulke plezierige gesprekken. Was iemand overleden, dan was het wel een unicum als ie naar de he mel ging. Wij hadden ook een ei gen school. Daar ging het onge veer in dezelfde trant toe. Er was eens een jongen doodgereden. De volgende dag werd ons als schoolkinderen gevraagd waar we dan wel dachten te zijn als óns dat was overkomen. Dat had iets dreigends. God werd alleen voorgesteld als de rechter van hemel en aarde". Vader en moeder Christ zijn la ter Nederlands hervormd gewor den. Die verandering in het ge zin, zowel van kerk als van school, bezorgde Ton een geeste lijke worsteling die hem de ogen opende voor wat hij noemt 'Gods liefde en genade'. "In plaats van alleen maar toorn en oordeel". En hoe kon hij zijn leven beter vullen dan dié boodschap aan anderen door te geven. Eenzame post 's Avonds deed hij al veel aan vrijwillig kerkewerk. Zondags school, jeugdclubs en het puzzel hoekje van 'oom Ton' in de kerk bode. Maar in '69 werd het me nens. Om op de catecheten- school in Rotterdam te komen, moest hij wel havo hebben. "Wat was dat een wanhoop, die avond havo. Maar ik heb het gered". Nog-kan hij ervan zuchten. Na vier jaar hard studeren mocht hij zich toch catecheet noemen. Voordat hij dat papier tje op zak had, was hij al een poos pastoraal medewerker in Reeuwijk en mavo-leraar in Bos koop. In beide gevallen parttime en onbevoegd. Omdat hij geen diploma had, werd op zijn be scheiden salaris in Boskoop nog 15 procent gekort. De Leidse tijd van Anton Christ begon in augustus '74. Be voegd godsdienstonderwijzer aan 24 openbare lagere scholen. Organisator van een team en thousiasme vrijwilligers. "In Leiden hebben we het heel fijn gehad. Ik vond er veel vol doening in, dat 1500 kinderen, komend uit allerlei milieus, elke week iets uit de bijbel kregen te horen. Praktisch alle leerlingen deden aan dat bijbelonderricht mee. Zelf gaf ik les aan tien scho len. De vrijwilligers namen de andere voor hun rekening. Mijn taak was hen te instrueren en te begeleiden". "In het begin had ik er hele maal geen behoefte aan om te zeggen: misschien ga ik nog wel eens wat anders doen. Ik dacht: als dit nou je plaats is, wees daar dan tevreden mee. Maar het is wel een eenzame post. En erg ar beidsintensief'. Rijdend evangelie Het voornemen van de her vormde synode om de opleiding tot hulpprediker langzamerhand af te schaffen was voor Christ het sein om zich - als een van de laat- sten - hiervoor alsnog op te ge ven. Dat eindexamen deed hij - na drie jaar studeren in de avonduren - midden '79. "Daardoor kwamen er weer nieuwe mogelijkheden. Overal waar men mij vroeg ging ik heen om te preken. Je werd een soort rijdend evangelie. Dat werden gaandeweg meer dan honderd beurten per jaar. De reacties wa ren £rg bemoedigend". "Maar de andere kant was, dat je nergens iets kon opbouwen. Overal kwam je en ging je weer weg. Toen dacht ik: als je nou eens een gemeente had waar je kon blijven en waar je ook door de week iets voor de mensen kon betekenen". Voor hulppredikers is de ar beidsmarkt beperkt, zeker bij een dreigend overschot aan afge studeerde theologen. In het dorpje Eek en Wiel (bij Kesteren) kon Christ in 1981, met toestem ming van de provinciale kerkver gadering van Gelderland, partti me hulpprediker worden. Voor 75 procent. De rest moest hij ver dienen als godsdienstleraar aan een mavo in Baarn. Die deling heeft maar kort ge duurd, want hervormd Eek en Wiel leefde door de stimulerende aanpak en prediking van zijn jonge pastor zó op (inwoners ver telden mij dat deze week - dG). dat het na een jaar financieel weer in staat was een man in vol ledige dienst te onderhouden. Dat maakte het hulpprediker Christ mogelijk een studie-op dracht van duizend uur aan de Utrechtse universiteit te vol brengen, die hem na het kerke lijk examen uiteindelijk de be voegdheid van predikant zou ge ven. Mede op grond van 'bijzon- .dere gaven". Een aanvullende studie met vakken als dogmatiek, ethiek, oecumenica en preekkunde. De zes tentamens legde hij met goed gevolg af. En op 23 november vo rig jaar vond dat alles in het oude kerkje van Eek en Wiel zijn be kroning met de officiële bevesti ging tot predikant van de Neder landse Hervormde Kerk. De stoptrein had z'n eindbestem-. ming dan toch bereikt. Hervormd Katwijk aan Zee, dat al geruime tijd op zoek was naar een confessioneel predi kant. liet er geen gras over groeien en beriep hem-vrijwel onmiddellijk. En Christ zelf liet op de kennismakingsavond in Katwijk al doorschemeren dat dit beroep hem zeer welkom was. "Ik had er gewoon zin in". (Op een beroep uit Leiden voor de Kooi en de binnenstad, in de vacature-Pannekoek, zou hij pre cies zo hebben gereageerd, ver trouwde hij mij toe, maar dan wel zonder de Merenwijk). Beter af "Toen ik beroepen werd, was mijn eerste opwelling: ben ik daar nou wel nodig; er werken al zoveel dominees. Ik heb bij die beslissing zeker gekeken naar mijn gezin. Wij hebben een jon gen van 20. een meisje van 17 en een van 13. Eén dochtertje is meervoudig gehandicapt. Voor haar zijn in Katwijk goede moge lijkheden". "Maar aan de andere kant had ik het gevoel dat er in Katwijk aan Zee ook behoefte is aan - laat ik zeggen - evangelisatorische prediking. Mijn afkomst en loop baan maken het mij vrij gemak kelijk mensen direct aan te spre ken. Tot in hun eigen situatie. Niet dat beschouwelijke, niet die uitgesproken kanseltaal. Meer in de trant .van de evangelist. Ik probeer in zo verstaanbaar mo gelijke taal te laten zien dat het geloof een enorme rijkdom is. Een rijkdom die je iedereen gunt". "Is iemand die gelooft dan be ter? Nee, hij is niet beter, maar hij is wél beter af. Ik ben voor honderd procent wat men noemt confessioneel. Maar de manier waarop ik de dingen verwoord is misschien anders dan men ge wend is. Een evangelische preek, met misschien toch ook wel iets bevindelijks. Ook jongeren en randkerkelijken moeten met meer geestelijke bagage de kerk uitgaan dan ze erin gekomen zijn. Met voorbeelden uit het le ven van vandaag kun je de bood schap van de bijbel zo illustre ren, dat ook mensen die niet zo in de geloofsleer van de kerk thuis zijn kunnen begrijpen wat er wordt bedoeld". Wil wat de kerk wezenlijk te zeggen heeft ook óverkomen, dan zul je, zegt Christ, als predi ker moeten gaan naar het niveau van de mensen die naar je luiste ren. "Ook in de catechese. Want daar. begint het. De gedachte 'preken is de kunst van een aan tal daarvoor geschikten, maar ca techiseren kan iedereen' is de mijne niet. Catechese is niet min der dan jongeren vertrouwd ma ken met de verkondiging". Stichten Overigens huldigt ds. Christ de stelregel dat je als predikant niet te veel zelf moet willen. "Ik preek zoals ik preek. Ik doe zoals ik ben. Mijn karakter is constructief, nooit polariserend. Ik zal de boel niet in het honderd gooien, ook liturgisch niet. Als Katwijk de oude berijming wil zingen, wat is daar tegen? Als er gens anders waar ze me vragen het Liedboek wordt gebruikt, moet ik dat dan afwijzen? Alles moet jè doen wat de gemeente sticht. Je bent er niet om uiteen te rafelen, maar om te bouwen". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds Eekhof; Marekerk 9.45 dr. Meijers. 12 studentenekklesia, 5 ds. Abma, Gouda. Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Riet veld; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey-Meulendijk, 11.15 ds. De Mey-Meulendijk en pastoor v Well. Bethl.kerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst; Bevrijdingsk (Montgome- rystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius, Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat, 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Ach terberg. Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk; Ou de Vest 10 ds. Schouten; Maranathak zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv gein.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds Verdoorn; Merenwijk zie herv gem Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K Vrijg. (Herengr 10 en 5 ds. Houtman Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Den Boer, Lisse. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. R. Quispel, Leiden. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 filmavmond ('De tien Geboden"), wo 8 evang. Zijlstra. mmv 'The Joy Singers'. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10hr J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost Kerk (H Rijnd 24): 9.30 en 4. wu 8 Zr vendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten) elke zat 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 u. in zaal Pieterskerk S G Lange over 'Wat is ge bed?' Kerk veyi J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud- kath.-anglicaanse dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30. 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11. Lam menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem 9.30 hr Hotte naar. Voorhout. 7 ds. Krispijn. Hille- gom, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Vlasblom, Boskoop. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Boer. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4 ds. Schoonderwoerd, Soest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem Adventskerk 10 ds. Jonkman. 5 kand R. de Reuver, Nieuwerkerk ad IJssel. Kruiskerk 10 ds. A. de Haan. Hilversum. Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Rang. Nieuw-Vennep. open- deurdienst, G. Herderkerk 10 ds. Ver heul, 5 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Mul der, 10.15 ds. Taselaar, 6.30 ds. Verheul: Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Driehoome 7 nam. rk. viering; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv can- torij; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Gijsbertsen, Soest, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 zie Opst.kerk. Ge ref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds Horsman, Dordrecht. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 28 jan. 7.30 ds. v.d Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw 62) 10 hr. J. Strietman, 6.30 hr. G. Goes- sens. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn Pinkstergem. (school Batestein 16) 10 Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10 br. J. Ver- mey. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr 36) 10 ds. Thieme-Tiesing. Rk Kerk Bo- nifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 BENTHUIZEN Herv Gem. 9 30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 30 ds. J W. v.d. Linden Ge ref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. Exalto, Benthuizen, 6.30 ds Quartel, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Hoo- gendijk, Alphen, 6.30 ds. De Vreugd A.foort; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Exalto. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 en 5.15 ds. Grutter. Geref Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6 30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. C. Visser, Utrecht. BOSKOOP: Herv Gem Dorpskerk 9.30 ds. v.d Pol, 6 30 dr Haitsma; De Stek 9.30 ds v 't Hoff Geref Kerk 9.30 ds G de Jong. 5 ds. v. 't Hofi. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds Ribbers Geref Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. v. Aalst. HAZERSWOUDE: Herv Gem 9.30 en 6 30 ds. De Graaf Geref Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Noordam, Bleiswi.ik, jeugddienst. Rk Kerk dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Koster. Katwijk, 7 ds v. Winterswijk, 't Harde, opendeurdienst. gez. Chr. Gerei Kerk 10 leesdienst, 7 gez. dienst in geref kerk Rk Kerk Mart zat. 7. zo 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG. Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv jGem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Aarents, ha; Ontm.kerk 10 en 6 30 ds. Sloof, ha. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 en 5 ds v. Breevoort. ha. Rk Kerk zat 7. zo. 10 KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem N Kerk 10 ds. Driebergen, ha. 6 ds. Ho- vius; O. Kerk 10 ds Hovius. ha. 6 ds. Sjollema, ha; lehthusk. 10 ds Visser, ha, 5 ds Schuurman; Pnielk. 9.30 ds. Sjolle ma. ha. 6 ds. Visser, ha; Maranathakerk (Rijnsoevcr) 10 ds. Vroegindewev. ha. 6 prof. dr v.d. Beek. Overduin 2.15 ds v d Berd. Voor dovendienst zie geref. kerk Herv. Gem 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr Frederikdreef 15) 10 gez dienst met rk parochie. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. Kersten, ha; Trium- fatork. 10 ds. Franken, Zeist, met doven, ha. 5 ds. Koster, ha. Geref K. Vrijg. 9.30 en 5 30 ds Heida. Ned. Geref K (aula Bestevaer-mavo) 11 ds Brink, Haarl- meer, 7 ds. Vos, Lisse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. v. Heteren. Vrije Chr. Geref Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 en 7.30 (evangelisatiedienst mmv zang groep 'De Kandelaar') ds. J A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Herv. Gem. 10 ds. Lapré, jeugddienst, 7 ds. Aalders. Woubrugge. Geref. Kerk 10 dr. Bade. 7 zie herv gem LEIDERDORP Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Bom; Hool'dstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 (jongerendienst) ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds De Leeuw Elis zie kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder. Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. 7 hr. Hoffenaar. Voorhout, gez jeugd dienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, Hou ten, zie ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 2.45 ds. Kwakkel, Beverwijk. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 7 ds. v.d. Dussen, Haarlem. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, wo. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. K. Vork. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo 9.30 en 11. NIEUWKOOP. Herv Gem 9 30 ds Wegerif, 6.30 ds. De Korte. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, ha. Remonstr Gem. 10 dr. Verheus, A dam. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30- Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10 45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref. Kerk 9.30 en 7 mevr. v.d. Kooi- Dijkstra, Leimuiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP Herv. Gem. 9.30 hr Goedhart, Nieuwkoop, 7 ds. Moonen, Geertruidenberg. jeugddienst. Geref Kerk 9.30 ds Wiingaarden. 4 30 ds. Rang Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN Herv. Gem. 9.30 ds. v.d Velden. Woerden. 7 ds. Ten Voorde. Nieuw-Vennep Geref Kerk (W. Ver laat) 10 hr. P Drijver, V.schoten, 7 ds. G. de Jong. Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v. Dok, Al phen a d. Rijn, 5 ds. v.d. Hoef, Bodegra ven, 7 ds. Ruitenburg; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenbucg; Sole Mio 9 ds. Rui- tenburg; De Rank (Golfbaan) 10 kand. J. de Man, Sprang-Capelle. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds Elgersma; Stichtingskerk 11 ds C. de Jong. Alphen ad Rijn. Evangeliege meente 'Shalom' (geb 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7. zo KJ 30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds Krispijn, Hillegom, 7 hr, Bram Meulen- berg, jeugddienst; De Zilk 10 ds. v.d. Mey Rk Kerk Vietork. zat 7. zo 9 en 11 Jozefk. zat. 7. zo 9 en 10.30. De Zilk zat 7. zo. 10 en 11 30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. H. C. Nortier; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. M. Roos, Leiden, 7 ds. Kooman, vesper. Geref. Kerk 10 ds. Plomp en ds. Bakker ('dienst van dank baarheid' ivm vut-regehng ds. Vegter). Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr Schilder school) 9.30 en 4^0 kand J. Holtland Dronten. Ned Geref Kerk (Gem cen trum) 8.45 prof Troost, A dam, 4 br S Attema. Van Wijckerslooth 4 ds. v. Ach terberg. Endegeest 10 ds. K. van Gelder. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K 9.30 hr. A. van Hilten, Uithoorn, 5 kand D. Boonstra, A.dam. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went. Bloemendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden, 7 ds. Wagter, Rijns- burg. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 ds Cziria, 5 ds. Ribberink, Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baaven; Mar.kerk 9 30 ds. Baayen. 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 lees dienst Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sur ge. EVang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. v. Duin, Noord wijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. v.d. Wal, Houten, oe- cum. jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. J. A Broström-Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem 9.30 en 6.30 ds. Stam, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp, ha Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 7, zo. 9 30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 prof dr. v.d. Beek, 6.30 dr. Vermeulen Gerei'. Kerk 10 ds. v.d Velden, Leiden, 6 30 ds. Oegema. Geref K. Vrijg. 9.30 leesdienst. 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. W Baas. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Berg, Den Haag, jeugddienst; De Ontmoeting (NoordhoÓand) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang op geref. grondslag (Lucas- college. Beeth.laan) 9.30 ds. Koorevaar. R.dam. 4.30 ds. Grisnigt, Bennekom ■Geref. Kerk 10 ds Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. v.d. Haar Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school ih The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Jongerden, Veenen- daal; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaan- boord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds Goossen, 5 ds. Schipaanboord; Imm .kerk 10 ds. Onstein, 5 ds. v. Bart Schoonhoven. Geref. Kerk Kruisk 10.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 hr C Cornelisse, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vpjg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Kooy, Capelle a d IJssel, 2.45 ds. Room, Alphen. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. A. de Jonge, Gouda. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. De Reuver, Delft. Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Honig. Leidschendam; Mêssiask. 10 ds, Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 kand v. Dis. Geref Kerk Zijllaan 10 ds. Joh. Heule. 7 ds Wolthuis. Monster. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Focke ma Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Zoeteweij, Berkel, 6.30 dr. Meijers, Lei den. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Wilschut, Alphen, jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr Schreuder, 7 zie herv. gemeente. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo 9 30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meer burgkerk H Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Eijsenga, ha. Geref. Kerk 10 ds. S. de Jong, Woerden. 6.30 ds. Nieuwen huis. Alphen. Remonstr. Gem 10 dr Meijering, O.geest.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2