Tatort is heilig, daar moet je van afblijven Een dage op de plek des onheils ZATERDAG 24 JANUARI 1987 Göti George als de bekende Tatort-commissaris Schimunski. "Met Tatort mag je niet experimenteren", zo heeft een betrokkene zelf ervaren. De Duitse tv-serie, al sinds 1970 op het scherm, is een heilige koe. Fred van Garderen nam een kijkje bij de opnamen. "Alles verloopt gladjes bij Tatort en dat is ook de reden van het succes", aldus één van de makers. Ogen kijken door een spleet in het beeld. Dreigende muziekklanken zijn hoorbaar De spleet met de ogen verplaatst zich van boven in beeldvia het midden naar het onderste gedeelte van het scherm, terwijl de dreigende klanken aanzwellen. Rondom het rechteroog worden lijnen getrokken die uiteindelijk de vorm aannemen van een schietschijf met het oog als roos. De dreigende klanken bereiken hun climax als het oog verandert in een O en een onderdeel wordt van het woord 'Tatort'. De dreigende klanken gaan over in een swingend muziekje. In beeld verschijnen vage beelden van figuren die met hun armen afwerende gebaren maken. De misdaad op de plek des onheils (Tatort) is voltooid. Een stel benen zet het op een lopen. Die benen worden gevangen in een spiraal. De muziek wordt luider er en schreeuwt het uit als het woord 'Tatort' andermaal in beeld verschijnt en verkleurt van rood naar wit en weer naar rood. Een aflevering van de Duitse Krimi is begonnen. Anderhalf uur spanning heeft de omroepster ons zojuist beloofd. door Fred van Garderen De eerste aflevering van Tatort werd op 29 november 1970 uit gezonden. De titel luidde 'Taxi nach Leipzig'. De Duitse Krimi stond nog in zijn kinderschoe nen en zou - nu 200 afleveringen later - uitgroeien tot een televi siefenomeen van internationale klasse. Ook in ons land zendt de TROS geregeld Tatort uit. Jürgen Roland is de grote man achter Tatort en heeft de ontwikkeling van de Duitse Krimi vanaf het begin meege maakt: "Ik ben de stichter van de Duitse Krimi. Dat is ongeveer dertig jaar gele den". "De Duitsers hebben wat dat betreft geen traditie. Toen in Engeland al volop Krimi-verhalen werden geschreven door Poe en Doyle, gebeurde hier niets. De reden was dat hier geen misdaad be stond. Nadat de keizer opstapte, kwam de Weimar-republiek met schrijvers als Jakob Wassermann en Arnan. Weer later kwam Hitier natuurlijk en die was een Krimi op zich. In zijn tijd werden ook de eerste Duitse Krimi-films gemaakt. Een zijdige spionagefilms met staatsvijan den. Hetzelfde genre dat je nu nog steeds in de DDR ziet" "Hoewel die films goed in elkaar za ten, waren ze heel eenzijdig en propa gandistisch. Na Hitier kwamen Franse. Engelse en Amerikaanse speelfilms naar Duitsland. Ze waren gemaakt naar draaiboeken van Chandler, Simenon. Wallace, Christie en niet te vergeten de uit Nederland afkomstige Van der Valk. De Duitsers vonden het prachtig en pro beerden ook wat. Het resultaat was 'Der Inspector kommt' uit 1945. De film flop te en de interesse viel weg. Krimi's wa ren voor de Angelsaksen. Duitsers kon den nu eenmaal geen Krimi's maken". Verslaggever Roland was in die tijd politieverslag gever bij Radio Hamburg. Zijn rayon was St. Pauli. een havenwijk vol hoeren en criminelen, waar dwars doorheen de Reeperbahn loopt. Tekst genoeg voor een verslaggever en ideeën te over voor Krimi's. Roland: "Ik kwam met het idee om de werkelijk gebeurde misdaad te gaan verfilmen. Ik kreeg toestemming en het werd een succes". De serie 'Stahlnetz' van Roland, die van 1958 tot 1968 op de Duitse tv ver scheen, bereikte ooit de onwaarschijnlij- Jürgen Roland: "Ik ben de stichter van de Duitse Krimi. Nu zo'n dertig jaar geleden". (foto-s gpd» ke kijkdichtheid van 92 procent. Zijn bioscoopfilm 'Polizeirevier Davidswa- che' uit 1965 werd eveneens een onge kend kassucces. Roland maakte in totaal 100 Krimi's, waarvan 25 bioscoopfilms. Hij maakte acht Tatorts en is de maker van de op dit moment lopende serie 'Grossstadt-revier' "En ik ben voorlopig nog niet uitge- lilmd. Als ik lees, lees ik Krimi's of kran ten. Vooral affaires trekken mijn aan dacht". Binnenkort komt Roland met een film over een werkelijk gebeurd dra ma in de cel van het Hamburger politie bureau. "Een misdadiger maakte zich van kant met een pistool nadat hij eerst zijn advocaat en zijn vriendin, die het pi stool had binnengesmokkeld, had neer geschoten. U begrijpt, een grof schan daal. Iedereen geschokt en ik maak er een film van". Clichés Een dakrand in beeld. Havengeluiden op de achtergrond en industrierook die wordt geproduceerd door brandende ve ters, vastgehouden door medewerkers buiten beeld. Plotseling grijpen twee handen de dakrand, een bezweet en hij gend hoofd, een leren jasje, een spijker broek en gymschoenen. De man rent het dak op en de camera zwenkt met hem mee. De vluchter rent een brandtrap op. kruipt over een schuin dak naar boven en verdwijnt aan de andere kant van het dak uit beeld. Inmiddels is een 'stille' in beeld ver schenen. Hij achtervolgt de vluchter. De ze rent inmiddels over het industriecom plex. De 'stille' dreigt hem' in te halen. De vluchter rent over een glasdak. Gekraak, glasgerinkel en gegil. De 'stille' hangt bo ven een gapende afgrond. De vluchter houdt zijn pas in, draait zich om en spoedt zich naar de plek des onheils (Ta tort). Stuntman Fred Brautigam hangt, zich met één hand vasthoudend, boven de gapende afgrond. Zijn werk bestaat uit het uitvoeren van gevaarliikA cne>rr.« tju hangt aan een touw^dat^is^ ver bonden met een speciaal corset. "Alle maal uitgedacht, samen met mijn colle ga. We werken al jaren samen en beden ken zelf de uitvoering van de stunts. Als stuntman kun je alleen jezelf en eventu eel je collega vertrouwen. Gaat het mis, dan ben je er geweest". Brautigam wilde ooit acteur worden, maar kreeg geen kans. Hij maakte ken nis met een stuntman, raakte bevriend en is er nu zelf ook één. "Mijn eerste op treden als stuntman was in een show. Tijdens een cowboy-tafereel viel ik van vier meter hoogte op een tafel tijdens een 'gag'. Sindsdien kom ik geregeld aan de bak". Brautigam en de andere acteurs wor den gekleed door Bea Hanke, de kleed ster. Zij werkt als free-lancer mee aan deze aflevering van Tatort. "De kleding van de spelers wordt in overleg met de regisseur uitgezocht, maar het komt er meestal op neer dat ik dat alleen doe. De kleding voldoet meestal aan het beeld. Clichés als leren jasjes voor een crimi neel en een driedelig grijs pak voor een ambtenaar gelden ook voor Tatort. Het is niet zo spannend, maar leuker dan bij voorbeeld de kleding verzorgen van een show. Waarom? Film is realistischer en blijft. Een show is vervelend, niet span nend en na uitzending verdwenen Bij de scène op het dak werd nog ie mand van buiten aangetrokken: de lo catiemanager. Günter Gütersloh is de verantwoordelijke man van de tv-serie Schwarzwaldklinik en bij deze Tatort opname van deze fabriekshal. "In eerste instantie had ik een prachti ge locatie op het oog in de binnenstad van Hamburg. Een rijtje huizen met ver schillende niveaus, met een prachtig uit zicht over de stad. Een beauty. Maar de huizen waren niet van één eigenaar, dus moest ik alle eigenaren benaderen. De eerste drie gingen ermee akkoord, maar de vierde lag al dwars. Toen heb ik wille keurig nog aan wat andere eigenaren ge vraagd of ze ermee akkoord gingen. Toen drie geen toestemming verleen den, wist ik genoeg. Ik ben weer op zoek gegaan en heb tenslotte dit gevonden". Gütersloh kijkt met een gerichte blik de wereld in: "Als ik in mijn auto rond rijd, betrap ik mij er vaak op nauwelijks op de weg te letten. Ik zie constant mooie plekjes voor Krimi-scènes of ro mantische scènes. Als ik naar tv kijk, denk ik heel vaak: jongens, jongens, had dat nu niet anders gekund. En als het programma is afgelopen, weet ik vaak niet eens waar het over ging". Schandaal Drie oude mannetjes zitten op een bankje aan de haven van een klein vis sersplaatsje in Ostfriesland. Het bankje staat op een dijk en het uitzicht is dus 'fabelhaft'. "Du Kleiner, hol' mal drei Kom", roept er één in het Ostfries tegen een jon getje. dat aan de voet van de dijk speelt. De kleine loopt naar het café, eveneens onder aan de dijk en gaat naar binnen. De oudjes turen over de schijnbaar uit gestorven haven. De kleine beklimt even later de dijk met een dienblad met drie gevulde borrelglazen. Hij reikt ze de oud jes aan die, zonder iets te zeggen de glaasjes van het blad nemen. Het jongetje rent weg en de camera zwenkt met hem mee. Maar de camera zwenkt sneller dan het jongetje kan ren nen. Als de camera de haven heeft be reikt,stopt-ie. Niets te zien, maar juist het uitgestorvene en de stilte ademt iets onheilspellends uit. Een plek waar iets te gebeuren staat (Tatort). "Dat was de Tatort-aflevenng 'Schwarz, Rot, Gold'. Daar ben ik per soonlijk verantwoordelijk voor ge weest", zegt Dieter Meichsner, chef dra ma van de NDR. "En ik kan je vertellen dat dat een schandaal is gewórden. Mijn collega's van de andere regionale zen ders. waarmee we samenwerken binnen de ARD. waren ziedend. Dat kon ik toch niet maken. Ondertitels, omdat het dia lect voor de Duitsers niet te verstaan was. Het was weliswaar een mooi stuk, maar toch niet geschikt voor Tatort". "Tatort is voor hen een heilige koe. Daar blijf je van af. Daar mag je niet mee experimenteren. Ze hebben mij aan alle kanten uitgescholden. Maar als Tatort niet had bestaan, had ik dit nooit kun nen maken. En ik zeg je, ik doe dit ooit nog een keer". "Vanwaar die verontwaardiging? Ze hadden angst voor het fictieve publiek Het publiek reageerde nauwelijks en als het reageerde was het positief. Maar mijn collega's waren bang, omdat het anders was. Dat is ook het probleem en tegelijk het typisch Duitse van Tatort Alles is zo braaf en ordentelijk. 'Ord- nung muss sein'. Nooit eens echt ie mand gek. Alles verloopt gladjes en prettig. Maar dat is ook het succes van Tatort". "Neem nou Schimanski. Hij is een dol le, grove politieman zoals we die uit Amerikaanse series kennen. Het ver schil alleen is dat zijn grotheid niet na tuurlijk is. Het is gekunsteld en dat heeft zijn reden. Dat is de erfenis van Hitier waarmee wij Duitsers zijn blijven zitten. We moeten koste wat het kost nooit meer zoiets meemaken, dus kan een po litieman niet meer uit zijn bol gaan, want je zult er maar op aangekeken worden". "Een sprekend voorbeeld is het drama dat zich afspeelde tijdens de Olympi sche Spelen van 1972 in München. De politiemannen die het olympisch dorp moesten bewaken, kregen een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen uni form aan, zodat ze vooral niet op politie mannen leken. Wapens dragen was er ook niet bij. Dat stond alleen maar agres sief. En dan gebeurt het: de Palestijnse terroristische aanval. Waren er gewapen de politieagenten geweest, dan was het niet gebeurd. Had er een pantserwagen gestaan, dan was er niets aan de hand geweest. Maar dat mocht niet, dat deed te veel denken aan het verleden. En daarmee moeten wij leven. Nog heel lang. Dat laatste is overigens maar goed ook, want de wereld zou volkomen ge schift zijn als het verleden nu al vergeten Zuiniger De magazijnchef krijgt bezoek van zijn werkgever "Er zijn klachten over jou binnengekomen", zegt de werkgever. De magazijnchef verontschuldigt zich met de reorganisatie die nog niet hele maal af is. Dan komt een chauffeur bin nen die de magazijnchef uitfoetert over 'schon wieder falsche Sachen' bij zijn la ding. De werkgever heeft er genoeg van en degradeert de magazijnchef tot be diende. "En mijn loon?", vraagt de gede gradeerde. "Dat gaat ook naar bene den", zegt de werkgever. De bediende, tot zijn oren in de hypotheken, raakt in geldnood en in vieze zaakjes. Tijdens een inbraak heeft hij genoeg van de misdaad en begint een ruzie met zijn maatje. Deze slaat hem neer en valt zelf uit hel ruum. De bediende deukt dat hij dood is en vlucht naar huis waar zijn zwager, een witteboordencrimineel, hem opwacht. De bediende biecht alles op. De zwager gaat naar de plek des onheils (Tatort), vermoordt het nog niet dode maatje en stelt zijn frauduleus verkre gen geld voorlopig veilig. Kommissar Lutz ruikt onraad. "Een aflevering van Tatort kost tussen 1,2 en 1,5 miljoen Mark, zegt producent Rudolf Sander. "Dat is een hoop geld. maar een aflevering heeft wel de lengte van een speelfilm. Dat is het succes van Tatort. Ondanks het budget moeten ook wij bezuinigen. Alles wordt duurder, zo als het huren van de faciliteiten, en ook de technici, maar de uitgaven staan vast Daarom hebben we een stapje terug moeten doen. Stonden er vroeger dertig draaidagen voor een aflevering van Ta tort gepland, tegenwoordig zijn dat er nog maar 24. En het moet, want je kan nu eenmaal niet meer uitgeven dan je tot je beschikking hebt" Meichsner weet over de gevolgen van de bezuinigingen mee te praten: "We merken het met de toelevering van de scenario's. Als het goed is, zou je conse quent alleen goede moeten kunnen verfilmen, zoals in Engeland gebeurt. Daar laten ze vijf scenario's schrijven en van de beste maken ze een film. Wij moeten van de vier scenario's minstens drie afleveringen van Tatort draaien. We komen 'zo regelmatig in de positie te recht dat we van iets slechts iets minder slechts proberen te maken. De ideale si tuatie is echter dat je van iets goeds iets beters maakt". "Er is de laatste tijd dan ook veel kri tiek van de kijkers op de afleveringen van Tatort. Ik vind die kritiek terecht. De sterke tijden van weleer zijn voorbij. De goede regisseurs lopen nu eenmaal over naar de bioscoop". De bezuinigingen hebben de rolbezet ting nog niet aangetast. Meichsner: "Aan goede acteurs hebben we geen gebrek. Iedereen wil wel een keer in Tatort. Het is per slot van rekening nog steeds de populairste tv-serie van Duitsland. Er kijken gemiddeld 20 miljoen mensen naar een Tatort-aflevering. Ze weten dus dat hij goed bekeken wordt". "Wel wordt er veel gewisseld. Daarom zie je constant nieuwe 'Hauptkommissa- re'. Zij willen niet geïdentificeerd wor den met de rol die ze spelen. Die wisse lingen hebben zijn voordelen en zijn na delen. Derrick is altijd hetzelfde gezicht, dat wekt vertrouwen bij de kijker, maar is ook altijd hetzelfde. Ik persoonlijk ben op die man allang uitgekeken". "De echte filmsterren komen niet meer op ons af. De lonen bij tv zijn ook stukken lager dan bij de film. Voor een speler als Manfred Krug moet ik specia le toestemming vragen bij de directie". Niet laf Nevel hangt in het havengebied van Hamburg. Scheepsgeluiden zijn hoor baar, maar waar zij vandaan komen, blijft door het slechte zicht onduidelijk. De wegen zijn bestraat met kinderkop jes. Het geluid van rijdend rubber klinkt boven het geronk van de motor uit. De auto stopt, de lichten worden gedoofd. Dan zijn voetstappen hoorbaar. Zij ko men naderbij. Het portier van de auto wordt openge gooid en Hauptkommissar Stöver stapt uit: "Wer sind Sie und was machen Sie hier?", snauwt hij de voetganger toe. "Ich bin Fotograf, und komme aus die Niederlande", klinkt het bedeesd. Stöver laat zich weer terugzakken in zijn auto stoel. Manfred Krug speelt de rol van Haupt kommissar Stöver. Hij heeft inmiddels in zeven afleveringen van Tatort ge staan. Krug denkt nog niet aan stoppen: "Ik weet niet of ik in nog meer afleverin gen van Tatort zal meespelen, omdat ik dat niet voor het zeggen heb. Daar zijn andere mensen voor. Als ik gevraagd word, zal ik het echter niet laten. Ande ren zijn na een paar jaar opgehouden. Die zijn laf. Dat ben ik niet. Ik ben goed". Een aflevering van Tatort wordt opgenomen. Tegenwoordig moet er zuiniger worden gewerkt. "We merken het aan de toezending van scenario's".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27