De familie lust geen playboys of belhamels Het kweken van vechthonden Het succesverhaal van Van der Valk Rasvereniging fel tegen levensgevaarlijke kruisingen ZATERDAG 24 JANUARI 1987 PAGINA 21 Honderd besloten vennootschappen, bijeen gehouden door een innige familieband. Kortom, het gaat hier over het veelbesproken Van der Valk-concern dat geregeld het doelwit is van acties van de fiscus, de bedrijfsvereniging, de FIOD en de arbeidsinspectie. Over het familiebedrijf zijn heel wat verhalen in omloop; bepaald gunstig komen de Van der Valken er daarin doorgaans niet van af. Veertig restaurants, waarvan het merendeel met motel-accommoda tie, een aannemersbedrijf, een drankfabriek, eigen bloemkwekerij en, een zilverfabriek, een snackfa- briek, het is maar een greep uit de vele activiteiten van het concern Van der Valk. Sinds kort doet de fa milie ook in parfums en aanverwan te artikelen. Per jaar laten om en na bij vijftien miljoen mensen zich be dienen door het personeel van het concern, sinds enkele weken ook n het Westduitse Moers. Die eerste vestiging bij de oosterburen loopt als een trein, weet de 58-jarige Ger- rit van der Valk nu al tot eigen tevreden heid te melden. „Mijn zoon die daar be drijfsleider is, heeft al gezegd dat ik maar moet uitkijken naar een nieuw plekje voor een tweede vestiging in West-Duitsland". Het concern vindt zijn oorsprong in Voorschoten, waar Gerrits vader Mar- tien naast zijn garagebedrijfje een klein restaurantje begon. Hij ontwikkelde de filosofie die nu nog gemeengoed is bin nen het concern: investeer het verdien de geld zoveel mogelijk opnieuw in het bedrijf. De aandelen van de honderd vennootschappen zijn vólgens Gerrit van der Valk allemaal in handen van de 'tien oudjes', de kinderen van Martien. „Ze zijn niets waard, er wordt geen divi dend uitgekeerd". Het brugrestaurant over de weg Amsterdam-Den Haag. Eén van de laatste loten aan de Van der Valk-stan door Joop van Dalfsen/ANP Het echtpaar Van der Valk vlak nadat vrouw Toos door haar ontvoerders was - toen van het leven niets meer". vrijgelaten. Gerrit r "Ik snapte (foto ANP) Leider Hoewel Gerrit niet Martiens oudste zoon is, wordt hij - zeker na het overlij den van zijn moeder, vorig jaar - be schouwd als de leider van de familie. „De familieleden komen naar mij toe om advies te vragen, ook nu mijn vrouw en ik officieel in Zwitserland wonen". Het liefst zou hij een constructie be denken om het familiebedrijf tot in leng te van jaren in stand te houden. „Wat door Van der Valk is opgezet moet altijd blijven bestaan. Het moet niet zo zijn dat de een of andere belhamel, die niet in de zaak wil, er geld aan kan onttrekken. Het geld moet in de zaak blijven. Zakkenvul lers zijn bij mij aan het verkeerde adres. Niemand mag bij ons de kans krijgen om voor playboy te spelen, ze kunnen me wat". Bij Van der Valk werken ongeveer 5.000 mensen, van wie de helft in vaste dienst. De andere helft wordt gevormd door veelal jonge mensen die een zak centje bijverdienen. Ze zijn te jong, vindt onder meer de arbeidsinspectie. Het personeel dat nu bij Van der Valk een deeltijdbaan heeft, wil niet op die kritiek ingaan. Mensen die er vroeger ge werkt hebben wel. „Ik wilde wat bijver dienen. Ik kwam nergens anders dan bij Van der Valk aan de bak. Of het allemaal wel zuiver op de graat was, weet ik niet, maar ik kon in elk geval aan de slag", is de meest gehoorde opmerking. De afgelopen jaren werden diverse grootscheepse invallen gedaan in onder meer de motels in Heerlen, Eindhoven en Gilze en Rijen. Echt veel overtredin gen werden er overigens niet geconsta teerd. „In Heerlen werd het personeel zelfs geïntimideerd. Ze constateerden geen overtredingen, ze creërden ze", meent Gerrit van der Valk. Er werden desondanks de nodige boetes opgelegd. Echter, na een inval in de Eindhovense vestiging heeft de familie van justitie nooit meer iets over die boetes verno men. „Ik heb de advocaat nog navraag laten doen, maar dat heeft niets opgele verd". Bijhorst Eind oktober werd een inval gedaan in het nog in aanbouw zijnde nieuwe motel Bijhorst in Wassenaar. Er werden pro- cessen-verbaal opgemaakt en papieren in beslag genomen. Nu, ruim twee maanden later, zegt de Haagse persoffi cier van Justitie mr. De Wit dat het nog zeker zes weken zal duren voordat be kend is of er strafbare feiten zijn ge pleegd. Gerrit van der Valk vindt dat de ar beidsinspectie geen jacht moet maken op jeugdig personeel dat „misschien eens een enkel keertje een irur te lang werkt. Die kinderen van zeventien werken in hun vrije tijd bij ons om er achter te komen welk beroep ze willen kiezen. De arbeidsinspectie kijkt er toch ook niet naar als ze tot drie uur 's nachts naar de disco gaan. De arbeidsinspectie is er om de mensen te beschermen, om er voor te zorgen dat ze niet dood neer vallen, om er op te letten dat ze niet met hun handen in een vleesmachine kun nen komen en dat er geen onmenselijke dingen met ze wordt uitgehaald." De Horecabond van de FNV heeft over het algemeen weinig contact met het concern. Afgezien van het onlangs overgenomen Ricks' Brugrestaurant dat de rijksweg Amsterdam-Den Haag over spant. kent geen vestiging een onderne mingsraad. Daar was al een onderne mingsraad actief en die kon niet zomaar worden opgeheven. „Ons personeel vormt één grote ondernemingsraad", verklaart Gerrit van der Valk. „Als er iets moet worden aangeschaft, gebeurt dat in overleg met het personeel." FNV-bestuurder H. Wieffering meent dat het weinig zin heeft om bij Van der Valk aan te dringen op het vormen van ondernemingsraden. „De organisatie graad van het personeel is uitermate laag. Bovendien heeft het personeel vaak boter op het hoofd. Ik denk niet dat het ons zal lukken om voldoende kandi daten te vinden voor een OR". Verhalen over zwart werken bereiken ook de Horecabond FNV, maar bewijzen daarvoor zijn er niet. „De mensen willen er niet over praten. Als een lid van ons al eens moeilijkheden heeft met Van der Valk en bij ons aanklopt, wordt de zaak zonder omhaal meteen geregeld. Van der Valk heeft kennelijk geen behoefte aan stennis". Daartegenover staan, volgens Wieffe ring, de voorbeelden van werknemers die zijn weggepest omdat ze teveel klaagden. Hoewel hij het concern nog steeds als vakbondsonvriendelijk be schouwt, is er toch een lichtpuntje. „Heel voorzichtig valt er een ontwikke ling in de goede richting waar te nemen. Vroeger betaalde het bedrijf de werkne mers voornamelijk contant uit, nu zijn er aanwijzingen dat Van der Valk ook via de bank wil betalen en gemakkelijker loonstrookjes wil verstrekken". Open boek Van der Valk heeft niet veel op met de fiscus. Die werkt oneerlijk, vindt hij. „Wij zijn een open boek, maar ze geloven ons niet. Als wij de namen van onze part timers niet willen opgeven omdat die daar zelf niets voor voelen, worden we extra aangeslagen. De belastingdienst chanteert het concern door te dreigen met ongelooflijk hoge persoonlijke aan slagen. Dat is niet eerlijk". Onlangs kocht Van der Valk het Turf schip in Breda en en het Cultureel Cen trum in Almelo. Het concern had ruimte nodig om voor het bedrijfsdeel party service grote feesten te kunnen organi seren. "Daar hadden grote complex en voor nodig. De overheid zat met die culturele centra in de maag. Als we zou den willen konden we er op dit moment wel honderd kopen. We wachten eerst maar eens af hoe deze twee gaan lopen". Op termijn, zo stelt Gerrit van der Valk het zich voor, moet er bij die centra wel een hotel- en sportaccommodatie ko- Persoonlijk ligt hij in de clinch met justitie wegens het niet aanplanten van nieuw bos op een paar van zijn landgoe deren. „Ik heb daar wel opnieuw aange plant, maar op eigen kosten. Ik heb geen subsidie aan Staatsbosbeheer gevraagd omdat ik het op mijn eigen manier wilde doen. En omdat ik geen subsidie heb aangevraagd, wist niemand dat ik bo men gepoot had, dus werd ik bekeurd". Gerrit van der Valk zegt zijn zaakjes het liefst zelf te willen regelen. Zijn ei genzinnige kijk op de maatschappij vat hij als volgt samen: „Een kunstschilder wil dat toch ook en sportlui als Cruijff en Okker laten zich toch ook niet vanaf de kant zeggen hoe ze het moeten doen". Regeltjes moeten flexibel worden toege past, vindt de peetvader van de familie. „Iedereen weet datje rechts moet rijden, maar als de weg daar is opgebroken ga je links rijden. Zo simpel is dat". Naijver De hetze tegen de familie komt vol gens hem voort uit het succes dat tot nu toe is geboekt. Het zijn overigens maar een paar mensen die daarmee bezig zijn. meent Gerrit van der Valk. „Bij voor beeld een handjevol journalisten. Met een al na de ontvoering van mijn vrouw begon dat weer. Van het hele leven snap te ik toen korte tijd helemaal niets meer. Ik dacht: hoe kan dat nu in vredesnaam Op zijn manier heeft Gerrit van der Valk zijn critici lik op stuk gegeven. Eén van de kranten die het volgens hem te bont heeft gemaakt, het Algemeen Dag blad, mag in de restaurants van het con cern niet meer worden verkocht. Vriend en vijand zijn het er over eens dat de Van der Valken, nu zo'n 150 in totaal, zelf welhaast onvoorstelbaar hard werken. Een opmerking die Gerrit van der Valk zowel streelt als de wenkbrauwen doet fronsen. „Wij hebben geen echte vijanden. Wie er mij één kan noemen krijgt 100.000 gulden. Wat zouden de mensen op mij tegen kunnen hebben, ik heb nooit iemand iets aangedaan. Er is alleen af en toe sprake van beroepsmati ge naijver en daarbij wordt wel eens on der de gordel geslagen. Dan geven wij geen mep terug, maar wij zeggen ge woon: dat moet je niet doen, dat is niet netjes." 'Iedereen zijn eigen oorlogs hond'. Onder dat motto is een aantal op groot geld beluste fokkers druk doende om aan de groeiende vraag naar strijdlus tige honden te voldoen. Bor deauxdoggen, bullmastiffs, do- gos Argentinos, filas Brasilei- ros, mastini Napoletani en mastins Espanols. Ze vinden allemaal flink aftrek. Dit tot groot ongenoegen van de officiële Nederlandse Rasvereniging en de daar bij aangesloten fokkers. Zij pleiten al ja ren voor een verbod om dit soort honden buiten de rasvereniging om te verhande len. Tot nu toe tevergeefs. Vanuit het relatief goedkope Neder land worden veel van deze honden geëx porteerd naar het buitenland. Met de handel in deze honden wordt grof geld verdiend. In Nederland kost een pup van de mastino Napoletano 2.000 gulden In West-Duitsland doet hetzelfde hondje 3.800 Mark. door Peter van Zethoven Vanuit dat land komen ook de eerste berichten over een nieuwe generatie vechthonden: pitbull-terriërs, gekruist met exemplaren van deze oude vecht- honderassen. Deze laatste soorten zijn van nature rustig, maar door het agres sieve pitbull-bloed ontstaan levensge vaarlijke en bloeddorstige creaturen. Ze hebben overal in Europa de pitt- bull verdrongen uit de arena's, waarin de illegale hondengevechten worden ge houden. Perverse gevechten, waarbij met veel geld 'op de dood' wordt gewed. De gevolgen van de kruisingen zijn niet uitgebleven. Eén eigenaar werd onlangs door zijn eigen hond (een kruising tus sen een mastino en een pitbull-terrier) half opgevreten. In een andere Duitse stad werd een kind door zo'n hond aan stukken gescheurd. Voorts is er sprake van talloze gevallen, waarin mensen hondebeten opliepen. In het ergste geval hadden die blijvende invaliditeit tot ge volg. In Nederland zijn nog geen slachtof fers gevallen. Maar ook hier zijn in poli tiekringen de eerste signalen al verno men van 'geslaagde' kruisingen van de oude rassen oorlogshonden (ook wel molossers genaamd) met pitbull-ter- Kortom, het gaat niet goed met de in drukwekkende rassen van 'oorlogshon den', die in het recente verleden door en thousiaste liefhebbers van de ondergang werden gered. Het zendingswerk, waar mee de 'Nederlandse Mastino Napoleta no en Molosserclub' zich al een tiental jaren bezighoudt, staat behoorlijk onder druk van de wilde handel in dit soort honden. Marianne Bloemendaal, voorzitter van de Nederlandse Mastino Napoletano en Molosser Club, woont in Bunschoten. Wie er aanbelt, hoort meteen op het juis ",Wij behartigen de belangen van de mastini Napoletani, de Bordeauxdog gen, de Dogos Argentinos en andere af stammelingen van antieke rassen van oorlogshonden. De mastino kwam in 1976 in Nederland. Het ras was bijna uit gestorven toen een exemplaar door een Oostenrijkse professor werd ontdekt in de streek rond de Vesuvius. Kort na 1976 werd onze vereniging opgericht. Ik denk dat er nu rond de 1200 officiële mastini met stamboom in Nederland zijn". Het ras der molossers heeft als stam vader de grote Tibetaanse dog. In de ky- nologie bestaat het begrip molossoide. Daarmee worden honden bedoeld, die een aantal eigenschappen gemeen heb ben: een korte brede bek, sterke lippen. Het woord molosser is afkomstig van molossus, een verdedigingshond uit de landstreek der Molossi in het Griekse Epirus. Volgens de overlevering zou hier verder gefokt zijn met vechthonden uit India, die Alexander de Grote tijdens zijn veroveringstochten in India voor het eerst zou hebben gezien en meege nomen naar huis. Voorbeelden van het gebruik van deze grote vechthonden in de geschiedenis zijn er genoeg. Koning Pyrrhus van Epi rus maakte gebruik van grote oorlogs honden bij de verovering van Grieken land. Karei de Stoute gebruikte doggen in de veldslag (1476-1477) tegen Zwitser se hondenregimenten. De verovering van Zuid-Amerika door de Spanjaarden vond met behulp van doggen plaats. Zij yielen als eerste de slecht bewapende In ca's aan. Sommige honden verscheur den wel 1000 mensen, voordat zij zelf werden gedood. Rechtstreeks afstam melingen van de Griekse molossus zijn onder meer de Duitse dog, de boxer, de St. Bernhard en de mopshond. Molossers zijn, in tegenstelling tpt de meeste honden, eenlingen. En bijzonder eigenzinnig. Daarom hebben ze een bij zonder consequente opvoeding nodig. Mensen die niet consequent kunnen zijn, moeten niet aan een molosser be ginnen. In korte tijd is de hond baas in huis. Slijmerig Marianne Bloemendaal: "Een molos ser is een hond met een eigen karakter, die je door dik en dun vertrouwt. Hij zal op het slijmerige af van zijn affectie voor je blijk geven. Hij wil je ook verdedigen. Maar als je kraakhelder bent op je spul letjes hoef je geen molosser. De meeste hebben aitijd slijm aan hun lippen han gen en kunnen hun waterbak en directe omgeving in een zee kunnen verande ren. Een bak met eten nuttigen kan uit groeien tot een kliederfeest, waarbij de spetters tot aan het plafond zitten". "Daarbij heeft een molosser een enor me kaakkracht en kan in minder dan geen tijd enorme slooppartijen aanrich ten, waarbij je grienend de haren uit het hoofd kunt trekken. Laat je je daardoor niet uit het veld slaan, dan zeg ik: ja, je kunt gerust een molosser nemen. Want dan heb je een kameraad voor het leven. Maar ik kan er niet genoeg op hameren: bezint eer gij begint". te adres te zijn. Luid geblaf. Marianne Bloemendaal: "Ik heb één verzoek. Wilt u geen aandacht schenken aan dit schepsel? Dat is het beste". Eén blik op Napoleon, de mastino Na poletano des huizes, is voldoende om de ze uitnodiging welwillend te aanvaar den. Marianne Bloemendaal is een lief hebber. Ze was al na de eerste kennis making 'helemaal weg' bij het zien van mastino-puppies. Prachtige jonge hon den met ruime huidplooien. Daarna knapte ze weer af op de aanblik van vol wassen exemplaren, zo lelijk vond ze ze. Uiteindelijk ging ze toch voor de bijl. Voor de uitstraling van de honden. Napoleon kwam in Bunschoten in een opgemaakt bedje. De woonkamer werd zelfs voor hem vergroot en de vloerte gels kregen een extra brede voeg, zodat Polletje, zoals Marianne haar hond af en toe plagend noemt, niet steeds zou uit glijden. "Het zijn zulke knuffels", zegt Marian ne Bloemendaal als Napoleon langzaam in mijn richting loopt. Haar woorden in dachtig 'geen aandacht aan dit schepsel te schenken' verschuif ik onrustig op de bank. Polletje heeft die woorden waar schijnlijk niet gehoord, of doet net alsof. Hij heeft in mijn trui de lucht van een teef geroken. Zijn trouwhartige lobbes- kop - camouflage voor 800 kilo kaak- druk per vierkante centimeter - komt onstuitbaar in mijn richting. Snorkend wordt mijn trui afgezocht naar de centra van de geurende zalig heid. Al snel drukt hij mijn arm omhoog en hang ik scheef op de bank, terwijl de hond zijn neus steeds dieper in mijn kraag duwt. Totdat ik alleen nog ge smoord 'mevrouw Bloemenda....' kan uitbrengen. Vanachter het koffiezetap paraat overziet zij als een generaal in één oogopslag het slagveld en roept de enor me hond tot de orde: "Polletje, Polletje, wat doe je nu weer? Ga op je mat". Pol letje gehoorzaamt. En al die verhalen over de agressiviteit van dit soort honden dan? "Die afschu welijke verhalen uit Duitsland neem ik met twee korrels zout. In de-eerste plaats worden vervelende gebeurtenissen vaak heel hetzig door de media opgepakt. Aan de andere kant: je kunt als vereniging het morbide kruisen van dergelijke ras sen niet ontkennen. En de ongrijpbare handel in dit soort honden in Nederland buiten de rasvereniging om is ook een feit. Maar het zegt tegelijkertijd iets over de wijze waarop de gemiddelde Neder lander een hond koopt. Pas als er onge lukken gebeuren, weet men ons te vin den". "Daarom zou iedereen die een mastion of een molosser wil aanschaffen eerst contact met de officiële rasvereniging moeten opnemen. Wij beschikken over alle informatie. Maar nu kopen de men sen vaak een hond uit de krant, van een fokker, die ze helemaal niet kennen" Garantie "Onze bestuursleden zijn mensen, die het goed menen met de molosser, de an tieke gevechtshond. Fokkers, die vier kant achter hun honden staan en de pups, die ze verkopen. Onze rasvereni ging kent een systeem van pupbemidde ling en een koopovereenkomst tussen fokker en nieuwe eigenaar. Dat is een soort garantiebewijs, dat werkt aan twee zijden. De fokker stelt zich voor achttien maanden garant voor de door hem ge fokte pup en de koper heeft de verplich ting zich aan de voedings- en opvoe dingsadviezen van de fokker te hou den". "De pupbemiddeling is streng, maar rechtvaardig en heeft alleen maar tot doel ervoor te zorgen dat de honden goed terechtkomen. Mensen moeten aantoonbaar over een goed huis voor de hond kunnen beschikken. Wonen ze klein of driehoog, dan krijgen ze van ons geen pupbemiddeling. Impulsief kopen raden we ten zeerste af'. Een Mastino Napoletano. Een vechthond die van nature rustig ismaar een kruising met een pitbull-terriër levert een gevaarlijk exemplaar op. De kaakdruk is per vierkante centimeter 800 kilo. (foto gpd»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21