Koudekerk zoekt restanten kasteel onder sportvelden 'De Capri was een trendsetter' Twee jaar cel voor overval 9Het gaat verkeerd met beheer stedelijk groen LEIDSCH DAGBLAD= rlsT3cïïi7- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk gaat na verhuizing van de sportvel den van de Kerklaan naar de Weidedreef op zoek naar resten van het oude kasteel Klein Poelgeest. Verschil lende archeologische ver enigingen willen de kans aangrijpen om te onderzoe ken of zich onder de huidi ge sportvelden sporen be vinden uit het rijke histori sche leven van Koudekerk. door Nell Bruynes Zo hoopt de Stichting Poelgeest vurig resten aan te treffen van het kasteel Klein Poelgeest. Samen met de AWN, de Archeologische Werkgemeenschap voor Neder land, gaat de stichting opgravingen doen onder supervisie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). De AWN laat op voorhand weten dat beslist niet mag worden verwacht dat aan de Kerldaan 'schatten' worden ge vonden. "Er is eigenlijk nog niet eens aan het vooronderzoek begonnen", wordt van de zijde van de AWN meegedeeld. Op zijn vroegst wordt pas eind volgend jaar met opgra vingen begonnen. Vooralsnog is men bezig de verschillende belan gengroepen op één lijn te krijgen. Over de plaats waar het om gaat, is weinig bekend. Men hoopt fun- "De Stichting Poelgeest is al jaren met bronnenonderzoek bezig en de AWN is een uitvoerend orgaan. We moeten later bespreken wat we kunnen verwachten. Het is nu alle maal nog erg vaag", aldus de AWN- woordvoerder. Burgemeester L.V. Elfers is een groot voorstander van het oprich ten van een archeologische vereni ging in zijn dorp. "We hebben afge wacht hoe het ging met de ver plaatsing van de sportvelden. Ik wist dat Klein Poelgeest daar ver borgen lag", aldus de burgemees ter, die daarvan overigens niet als DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Een 25-jarige inwoner van Hazers- woude is wegens zijn betrokken heid bij twee overvallen, waaron der die op een benzinestation in Boskoop, door de Haagse recht bank veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Hij had ook een reeks kleinere diefstallen op zijn naam staan. Tegen de man was drie jaar celstraf geëist. Up 8 oktober vorig jaar overviel de aan heroïne verslaafde Hazers- woudenaar met twee vrienden het benzinestation van Van Teylingen in Boskoop. De pomphouder werd met een hamer bedreigd. De kas werd leeggeroofd en er werd benzi ne gestolen. Eerder die dag had het drietal in Rijsenhout de eigenares se van een sigarenzaak overvallen en beroofd. enige op de hoogte was. "Het Ne derlands Kastelenteam en de Stichting Poelgeest toonden ook belangstelling. Voordat nu allerlei onbekenden zich met Koudekerk gaan bemoeien, heb ik eerst een gesprek gehad met drs. Hallewas gehad". Elfers vroeg de provinciaal archeloog van de ROB hoe Koude kerk de onderzoekingen het best kon opstarten. De opgravingen kunnen het bes te onder de paraplu van de rijks dienst worden gedaan. Die was in 1978 ook al betrokken bij opgravin gen in Koudekerk. De archeologi sche vondsten werden toen onder de naam 'Gras, klei en scherven' in het Koudekerkse gemeentehuis tentoongesteld. Elfers zegt, op advies van D.P. Hallewas, contact op te nemen met de AWN. "Zij hebben ervaring in opgravingen en kunnen ons vertel len hoe je zoiets moet aanpakken. Maar alle gebeurt onder supervisie van de ROB. We willen proberen ons aan te sluiten bij zo'n archeolo gische werkgroep". Subsidie Tijdens de laatste begrotingsbe handeling is van de kant van de WD een voorstel gedaan om geld beschikbaar te stellen voor onder zoek naar de geschiedenis van Koudekerk. "Het is dus denkbaar, dat wanneer een en ander concrete vormen aanneemt, we een kleine subsidie beschikbaar stellen aan zo'n archeologische werkgroep. Een voordeel is dat de provincie voor dat soort aangelegenheden een subsidiepot heeft die een gelijk bedrag beschikbaar stelt", aldus Elfers. Door middel van een adver tentie wordt gevraagd welke Kou- dekerkers belangstelling hebben om de archeologische werkgroep gestalte te geven. De omstandigheden aan de Kerklaan zijn voor de archeologen bijzonder gunstig. Elfers: "Vaak kunnen gronden maar enkele we ken worden onderzocht. -Hier ligt het allemaal wat beter omdat de woningbouw fase-gewijs wordt in gevuld. Er kan rekening worden gehouden met de opgravingen, waardoor een langere periode van onderzoek mogelijk is". Fred van Poelgeest van de Stich ting Poelgeest is blij met de initia tieven van burgemeester Elfers. "Tot nu toe werd niets aan de rijke historie van Koudekerk gedaan". Volgens hem is Klein Poelgeest de geboorteplaats van Aleid van Poelgeest, die in 1432 in Den Haag ter dood werd gebracht tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. "In 1992 vindt een grootse herden king plaats door de Stichting Poel geest en ik krijg tranen in m'n ogen als ik bedenk dat haar geboorte plek dan onder woningen zal zijn bedolven. Dat is voor mij bijna on verteerbaar. Misschien kunnen we ooit met de gemeente Koudekerk tot overeenstemming komen om de plek waar het kasteel heeft ge staan vrij te houden". Van Poelgeest vindt het een treu rige zaak dat Koudekerk al zoveel monumenten heeft laten verdwij nen. "Alleen een gedeelte van Den Toll, een armoedig torentje en het Koetshuis zijn over. We mogen blij zijn met burgemeesters als Swaan en Elfers, die toch belangstelling voor het verleden tonen", aldus Fred van Poelgeest. Hij verwacht overigens ook geen wonderen van de opgravingen. "De grond is door werkzaamheden in de loop der ja ren verstoord. In 1640 is een po ging gedaan om Klein Poelgeest in de stijl van Kasteel Duivenvoorde te verbouwen. Misschien zijn toen nog oude middeleeuwse elemen ten blijven staan, maar van waar devolle vondsten zal geen sprake zijn". ALPHEN AAN DEN RIJN - Werd vorige week nog gedacht aan een Elfstedentocht op vrijdag, gisteren maakte de ijsbreker Mark duide lijk dat het met de ijspret voorals nog is gedaan. Met een gangetje van zo'n drie kilometer per uur brak het schip gistermorgen de Ou- IJsbreker vaart illusie aan diggelen de Rijn tussen Alphen en Zwam- merdam open. om vervolgens koeré te zetten richting Bodegraven en Woerden zodat daar de veevoeder fabriek Blok weer kan worden be voorraad. Eerder deze week wer den in en om Alphen al andere rou tes die van belang zijn voor de be roepsvaart opengebroken. Clubbij eenkomst in Avifauna ZATERDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 - One-man show Jaspenna de Jong, 20.15 uur. Lak-theater, Cleveringaplaats - Voor stelling Tegen de tachtig', 20.30 uur Stadsgehoorzaal, Breestraat - Optreden Spaanse gitariste Lydia Gitana, 20.15 De Burchtvesting, Aalmarkt 9 - Gezelli ge muziek- en dansavond muziekver eniging 'De Burcht', 20 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Avi fauna krijgt morgen bezoek van Ja co van der Mik en zijn collega's, al len Ford Capri-cigenaars. De Al phenaar is actief binnen de gelijk namige club, waarbij zo'n 350 tot vierhonderd Nederlandse bezitters van dit type wagen zijn aangeslo ten. "Vakmensen zien nu al dat het de verkeerde kant op gaat met het stedelijk groen. Burgers merken daar nog niet zo veel van. Die zeggen pas over een jaar of vijf dat het groen in hun stad of dorp de laatste jaren toch wel achteruit is gegaan. Het is zaak vóór die tijd de ontwik kelingen binnen het stedelijk groenbeheer in de goede richting bij te sturen. Daarvoor is het echter nodig dat we de problemen die er nu zijn, inventariseren". Dat zegt D.W. Veenendaal-Han- nessen, secretaris van het Hove niers Informatiecentrum. De ko mende jaren wordt in Nederland groot onderzoek gehouden naar de problemen die er zijn bij het onderhoud, de waardering en de gezondheid van het stedelijk groen. Het hovenierscentrum is, als promotie-instelling namens de Nederlandse hoveniersbedrij ven, nauw betrokken bij dit on derzoek. Het gaat niet echt goed met het openbaar groen in Nederland, vindt de secretaris van het hove- nierscentrum. Daarvoor zijn ver schillende redenen aan te wijzen. De gezondheid van het groen wordt in toenemende mate ge schaad door het enorme aantal auto's inmiddels in Nederland rondrijdt. Veenendaal-Hannes- sen: "Een voorbeeld: het verkeer drukt de grond in elkaar. De wor tels van laanbomen kunnen daardoor niet voldoende lucht meer krijgen en kwijnen weg". Ook de bezuingingen die de meeste gemeenten op het onder houd en de aanleg van hel stede lijk grond hebben doorgevoerd, beginnen naar de mening van de secretaris, hun schaduwen voor uit te werpen. "Op het onder houd moet worden bezuinigd, dus schakelen gemeenten over op onderhoudsarme beplantin gen. Het openbaar groen is daar door verworden tot een eenvor mige, grauwe brij". Stukjes gras met her en der een vrij saaie donkergroene struik, spreekt volgens Veenen daal-Hannessen de burgers niet aan. "De betrokkenheid bij het- groen buiten de eigen tuin ver dwijnt hierdoor. Dat is ook de re den dat steeds meer plantsoenen vervuild raken en vernielingen bijna aan de orde van de dag zijn". De problemen met gezondheid van het stedeljke groen dateren echter van vroeger datum. Bij de overschakeling op aardgas aan het begin van de jaren zestig ble ken de leidingen in de grond niet bestand tegen de hogere druk waardoor deze gingen lekken. Het aardgas in de grond veroor zaakte grote boomsterfte, zo weet Veenendaal-Hannessen zich te herinneren. De aardgas kwestie leidde tot het eerste on derzoek naar de gezondheid van het stedelijk groen. Sindsdien zijn vele landbouw kundige instituten en diverse ge meenten zich gaan bezighouden met het onderzoek naar de pro blemen met het groen. Veenen daal-Hannessen: "Iedereen be kijkt echter maar één deel van de - problematiek. Daardoor blijven we eigenlijk met zijn allen een beetje aanmodderen. In een lan delijk onderzoek kunnen alle as pecten voldoende worden be licht". De afgelopen tijd hebben de Nederlandse gemeenten, hove niersbedrijven, boomkwekerijen en de rijksvoorlichtingsdienst gezamenlijk op een rijtje gezet welke aspecten van het groenbe heer in elk geval tijdens in het onderzoek moeten worden beke: ken. S.P. van Weezei, medewerk ster van het Hoveniers Informa tiecentrum, vertelt dat het onder zoek onder te verdelen is in drie deelonderzoeken. Van Weezei: "Het eerste deel is een onderzoek naar het gebruik en de beleving van het stedelijk groen, dat zou bijvoorbeeld kunnen door een grootschalige enquête onder de Nederlanders. We moeten er ach ter zien te komen wat de burgers wél en wat ze niet mooi vinden" Een tweede deelonderzoek be treft een inventarisatie van het sortiment in relatie tot de groei plaats. "Veel kustgemeenten on dervinden problemen met de ge zondheid van het groen als ge volg van de zoute zeelucht. Door een inventarisatie van de knel punten valt daar wellicht wat aan te doen". D. Veenendaal-Hannessen (links) en S. van Weezei: "Alleen door ee kunnen we de problemen met het stedelijk groen goed in kaart brengen". Ook de gewasverzorging wordt de komende jaren onder de loep genomen. Veenendaal-Hannes sen denkt dat veel gemeenten op een onverstandige manier bezui nigen op het openbaar groen. "Zelfs met minder geld kan een dorp of stad er wat groen betreft nog heel aardig uitzien. Het is een kwestie van de juiste planten op de juiste plaats zetten" Voordat er kan worden begon nen met het maken van een plan voor de praktische uitvoering van het onderzoek moet eerst de financiering ervan rond zijn. Veenendaal-Hannessen schal dat het onderzoek jaarlijks ruim twee miljoen gulden gaat kosten. Het rijk betaalt, zoals altijd bij landbouwkundig onderzoek, de helft. Voor de rest van het geld moeten echter nog financiers worden gevonden. De secretaris: "Het is de be doeling dat de gemeenten gaan meebetalen. Alle gemeentebe stuurders krijgen dan ook de ko mende maanden een brief waar in om medewerking wordt ge vraagd. Een gedegen onderzoek naar de problemen rond het openbaar groen is in ieders be lang. Een mooi stukje groen be tekent voor vrijwel iedereen een Groenbemesters landelijk onderzoek uit te voeren, (foto Wim Dijkman) De derde groep groenbemes ters wordt gevormd door de gras sen. Raaigrassen en rogge leve ren veel gewas en zijn daarom bij uitstek geschikt voor de verbete ring van humusarme gronden. Tuingrond met een slechte bo demstructuur of een tekort aan voedingsstoffen kan in één jaar tijd worden 'opgeknapt' door er een groenbemester op te telen. Een groenbemester wordt niet geoogst maar blijft op het land achter. De planten worden in de grond ondergewerkt en zorgen er op die manier voor dat de grond luchtiger wordt. Door het verteren van het groen komen er bovendien allerlei voedingsstof fen vrij. Groenbemesters kunnen in drie groepen worden onderver deeld. De vlinderbloemigen zo als klaver, lupine en wikke zijn zeer geschikt voor gronden waar van het stikstofgehalte aan de la ge kant is. De kruisbloemigen zo als bladrammenas en gele mos terd kunnen eenvoudig tussen twee teelten door worden ge zaaid. Deze soort planten groeit namelijk erg snel. Omdat kruis bloemigen net als kolen gevoelig zijn voor knolvoet, is het af te ra den kruisbloemigen en kolen na elkaar te telen. Moestuin De gemiddelde volkstuinder be perkt zich, voor wat betreft de keuze van zijn gewassen, allang niet meer tot boerenkool, spina zie en worteltjes. In steeds meer moestuintjes zijn vreemde ge wassen zoals de courgette, de pompoen en de aubergine waar te nemen. Helaas zijn lang niet alle uitheemse gewassen ook in ons klimaat goed te telen. Zon der voorkennis een nieuwigheid proberen kan daarom op teleur stellingen uitlopen. Op de Flevohof en op het cen trum De Kemphaan in Almere wordt al enkele jaren onderzoek gedaan naar de mogelijkheid in Nederland uitheemse gewassen te telen. Zo is er op de tuinen bladkool, een Toscaanse groente met blauwgroene bladeren, ruco- la en sigaarwortel te vinden. De proeftuinen zijn ook voor ama teurs toegankelijk. MONICA WESSELING De Capri-club heeft zich tot doel gesteld dit automobiel op de weg te houden. In mei 1984 werd het model in Nederland uit de verkoop gehaald. De Capri moest zijn plaats afstaan aan kleinere types die de zelfde prestaties leveren. De pro- duktie ging tot 28 december jongstleden alleen nog door voor de Engelse markt. Met ingang van dit jaar worden echter helemaal geen nieuwe Capri's meer ge bouwd. "De Capri is een trendsetter ge weest", verklaart Jaco van der Mik zijn speciale belangstelling voor het vervoermiddel. "Het was de eerste wagen van een nieuwe gene ratie. de eerste sportieve gezinsau to. Na de presentatie begin '69 zijn er bijna twee miljoen van verkocht. De Capri was ook het grote voor beeld voor vele andere bouwers". Van der Mik (24) kocht zijn Capri bijna twee jaar geleden. "Twaalf jaar oud, maar hij heeft me nog nooit laten staan", meldt hij trots. Hij werd destijds gewezen op het bestaan van de club. waarvan er in buitenland zeer veel zijn. Alleen West-Duitsland telt al 76 Capri- clubs. "Vroeger ben ik lid geweest van de NSU-club. Dat doe je voor de gezelligheid, de sfeer. Allemaal mensen die enthousiast zijn over hun eigen voertuig". Voorschoten Cultureel Centrum, Manjkelaan 4 - To neelgroep Voorschoten brengt uitvoe- ZONDAG Micro-theater Imperium, Oude Vest 39 - Voorstelling 'Pissebetter' voor kinde ren. 14 30 uur. LAK-theater. Cleveringaplaats - Kinder voorstelling 'Broertjes', 15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Voorron des Ned. Danskampioenschappen, 14 tot 17 uur. Gebouw Taberna, Julianalaan 1 - Kin derfilm 'Alice in wonderland'. 13 uur Leiderdorp Manege Liethorp, sportpark De Bloe- merd - Dressuurwedstrijden ruiters en s, hele dag. Voorschoten Cultureel Centrum, Marijkelaan 4 - To neelgroep Voorschoten brengt uitvoe ring, 14.30 uur Horstlaan - Start natuurwandeling IVN, 13 uur. Concert Frits Swing Masters, 15.30 l ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jansen, tel. 121641, spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel. 218661, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum. v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeyer, tel. 121701, spreekuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jürgens, tel 125820, spreekuur Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J van Leeuwen, tel 120412, v.d. Brandelerkade 28 Groep 4 - v. Wingerden. Lahr, v. Rijn, Benit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J G. Zaayer en R E za 8 uur tot zo 8 uur: R E. Zaayer. tel 316008, spreekuur Geerlingspad 11 zo 8 uur tot 24 uur: van Wingerden, tel. 310047, spreekuur Boshuizerkade 31 Groep 5 - Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong. Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, tel. 124961. Witte Singel 72. Leiderdorp za. O. du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16. tel. 891100; zo. R. van Velzen, Heel- blaad.iespad 9. tel 891100. za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Vlas kamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur G v.d. Steenhoven, Regentesselaan 45. tel. 176867 Voorschoten za. C. Meijer, J.W Frisolaan 13, tel 2493; zo. W. van Dam, Palestinalaan 29. tel 3960. Warmond L. Lempers. Churchilllaan 13. Voor hout, tel. 02522-101140 W i. G. Schaepman. tel. 14561. spreekuu <jer radres van Zuijlen van Nijeveltstraat 42; zo. J. Vonk. tel. 79676. spreekuuradres Wittenburgerweg 106. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en"zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 jan door apotheek De Aloe, Levendaal 161. Lei den. tel. 120502 en door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: F.C. Orth, Aert van Neslaan 17, Oegstgeest. tel. 071-175090. Voorschoten, Wassenaar R.M. Crul, Rozeveldlaan 14. Wassenaar, tel. 11792. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurhng, Helder, Wouw H. Vestjens. Rijn en Schiekade 23. Lei den. tel. 144323. Voor de praktyk van Duijn, Brandt R.J w Duijn. Pres. Kennedy laan 260 Oegstgeest. tel 173266; of D J Brandt. Hnmanstraat 1. Rijnsburg. tel. 173266 Zwaar gewonde in Wassenaar WASSENAAR - Een 19-jarige Noordwijker is gisteravond zwaar gewond geraakt bij een frontale botsing op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De man, die in de rich ting Leiden reed, botste tegen de auto van een 33-jarige vrouw uit Emmen, die vanuit de Van der Meulenlaan linksaf de Rijksstraat weg wilde oprfjden. Op het kruispunt staat weliswaar een verkeerslichtinstallatie, maar voor beide wegen stond het licht op groen, aldus een woordvoerder van de politie. "Dat kan, omdat de Van der Meulenweg uitkomt op een ventweg naast de Rijksstraat weg", verklaarde de woordvoer-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13