'Doe je ervaring op, dan verdwijnen de bezwaren 'Geen Amerikaanse toestanden in Voorschoten, graag' ZATERDAG 24 JANUARI 1987 ^=LE»PSCH -Jb DAGBLAD Gemeente weigert 1000 gulden per vierkante meter achtertuin te betalen en onteigent VOORSCHOTEN - Om 40 vierkante meter achtertuin is een kleine oorlog ont staan tussen de gemeente Voorschoten en de eigena resse van een pand aan de oude Leidseweg. Op advies van de Wassenaarse make laar Wielinga, vraagt de 75- jarige eigenaresse De Jong 1000 gulden per vierkante meter. De gemeente, die de grond nodig heeft om een stukje bouwgrond tussen de Korte Vliet en de achter tuin van De Jong te ontslui ten, weigert dat te betalen en wil een onteigeningspro cedure starten. door Paul van der Kooij "Moeten wij zomaar naar in Ameri kaanse toestanden verzeild te ra ken, waar verkopers immense 'stoorwaardes' vragen voor strate gische stukjes grond?", zegt wet houder J. Van Dalen, die aangeeft dat zelfs de grondprijs in het cen trum lager ligt. "Laat de onteige- ningsrechter maar het verlossende woord spreken. Als wij dit betalen, leidt dat tot een enorme precedent werking: je maakt heel wat los in Nederland en sociale woningbouw kan daardoor totaal in de knel ko men". Planje, de accountant van De Jong, begrijpt dat de gemeente lie ver niet teveel betaalt, maar vindt dat ze nooit echt heeft onderhan deld en de zaak enorm heeft opge houden. De wethouder "zou dat niet zo weten", maar de onteige- ningsrechter kan er volgens Planje wel eens over vallen. Om dit aan te tonen heeft hij alle brieven, die de afgelopen 15 jaar zijn verstuurd over de kwestie, bij zijn bezwaar schrift gevoegd. De geschiedenis begon in 1971. De gemeente wilde 270 vierkante meter overnemen, oftewel de helft van de tuin van De Jong. Ook bu ren moesten flink wat grond af staan. Tussen de woningen en de Vliet kon dan een project komen met 10 tot 12 dure woningen. De protesten waren massaal en in juni 1980 oordeelde de Raad van State VOORSCHOTEN - Toen het echt paar De Jong na een leven hard' werken een vrijstaand huisje koch ten tussen de Voorschotense Leidse- weg-noord en de Korte Vliet, waren de twee intens gelukkig. 'Een heer lijk huis', 'ons lusthofje', zo heette het. En vele foto's tonen glunderen de familieleden tussen het groen en aan het water. De onrust kwam in 1971, toen de gemeente de helft van de tuin wilde kopen. Het moestuinieren konden ze wel vergeten en manlief, die steeds zieker en immobieler werd, vreesde de totale ontmanteling van zijn uitzicht. Gelukkig werd het plan wat versimpeld en hoefden de De Jongs slechts een hoekje af te staan. Maar de bejaarden bleven hun twijfels houden. Waarom was de Hooghkamer niet zo gebouwd dat de weg makkelijk had kunnen wor den aangelegd? En waarom had de gemeente niets anders onderno men? Sinds 1971 had immers de halve buurt te koop gestaan en was een korte doorsteek vanaf de Leid seweg mogelijk geweest. En waarom was er nooit direct overleg met de gemeente? "Ik heb nooit niets van ze gehoord", zegt mevrouw De Jong (75) bitter. "Een keer zijn ze hier geweest. Ze liepen zo de werf op, belden niet eens aan. U weet toch waarvoor we komen, riepen ze. Natuurlijk, zei ik, maar er zit ook een bel". Toch kon ze zich op een gegeven moment met de verkoop van een hoekje tuin verzoenen. Tegen een redelijke prijs, wel te verstaan. "Ik vond het onderhand welletjes en dan was het tenminste afgehan deld. Wat hebben wij in de zenu wen gezeten. Je kunt toch geen goed geld tegen kwaad geld zetten, zeg ik altijd maar". de hij - zonder nieuwe studie - ho ger te gaan dan 250 gulden per vier kante meter. Dreigend stelde de firma dat hiervoor wél de toestem ming van de provincie nodig is en de gemeente zich bij een onteige ning niet meer gebonden hoeft te voelen aan dit 'minnelijke bod'. Tijdens een gesprek van 9 oktober zegde wethouder Van Dalen toe dat hij de twee makelaars bij elkaar zou brengen en de accountant stemde daarin toe. Weet de wethouder niet zeker ot dat gesprek er ook is gekomen ("moet ik dat dan helemaal navra gen?"), Planje is ervan overtuigd dat er niets is gebeurd. En hij was dan ook woedend toen de gemeen te in een brief van 20 november we derom voor een harde lijn koos. Ze schreef toen dat ze een onteige ningsprocedure start wanneer De Jong niet voor 9 december ak koord gaat met dit bedrag, "dat ho ger ligt dan de werkelijke waarde". Planje wilde hierop, om uit de im passe te komen, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars inschakelen. B en W van Voorschoten ontken den per brief dat 'hun' Vellekoop Wielinga niet heeft benaderd en wezen het inschakelen van de NVM-baas van de hand. 'Dat zou tot een bindend oordeel leiden', heette het opmerkelijk. 'En wij zijn juist van mening dat het college in alle vrijheid tot een beslissing om trent een aankoopprijs moet kun nen komen'. Meest bijzondere aan de brief is de opmerking dat het overleg tussen de makelaars niet eens tot overeenstemming had hoeven te leiden. De heren hadden alleen het verschil moeten verkla ren. En vervolgens klaagden bur gemeester en wethouders dat de onderhandelingen zoveel tijd heb ben gevergd dat zij binnenkort toch echt een onteigeningsproce dure willen starten. Totdan kan De Jong akkoord gaan met het bod van 250 gulden per vierkante me ter. daarna moet hij maar zien wat hfi krijgt. In mei 1986 deed de huisaccoun tant het bekende verhaal nog eens uit de doeken en deelde hij mee hij dat zijn cliënten nog steeds tot overeenstemming willen komen, zoals ook andere onteigeningen al tijd in rechte banen zijn geleid. Planje: "Ik zeg niet dat wij gelijk hebben, maar je moet toch min stens kunnen praten. Het kwam er niet van. Later dat jaar moest me vrouw De Jong uit de krant lezen dat haar huis onteigend wordt". Ze schrok zich rot en vreesde dat haar pand en alles er zou aangaan. Ook achterbuurman Van Wees van de Hooghkamer was akelig verrast, toen hij via via hoorde dat 'de bu reaucratie' het bezwaarlijker vindt dat zijn schutting iets op De Jongs grond staat, dan de eigenaar zelf en een verhuizing nodig is. Een ver klaring voor dit alles? Heel voor zichtig zegt Planje dat de gemeente de prijs mogelijk laag wil houden omdat ze het op de koopsom voor de grond wil leggen. De Voorschotense mevrouw De Jong in haar achtertuintje, met op de spijlen van haar rechterhek staan, komt een weg, die net achter haar achtergrond de Leidse flats aan de overkant van de Korte Vliet. Volgens kasje (links) gaat lopen. "Ik heb me erbij neergelegd, maar wil wel een de plannen uit '71 zou zelfs de vijver haar worden afgenomen, naar de normale prijs". (foto Holvast) laatste inzichten verliest ze 'slechts' een hoekje: waar nu de laatste drie dat de weg wat verder richting Korte Vliet moest komen. De Jong hoefde dan slechts een klein hoek je te missen en zijn kas kon blijven staan. In 1982 kreeg hij een brief van de gemeente. Ze wilde de bewuste vierkante meters vrijblijvend en 'voor gemeentelijke rekening' la ten taxeren door makelaar Velle koop. Uit de bijgevoegde tekening bleek dat, anders dan de Raad van State wilde, de weg dwars door het plantenkasje ging. Planje reageer de namens zijn cliënten fel op de 'vertekening'. Toch wilde hij best praten en stuurde alvast een taxa tie van makelaar Wielinga, die re gelmatig voor de gemeente heeft getaxeerd. 'Gezien de omstandig heden' kwam deze eind 1983 op een bedrag van 40.000 gulden voor 40 vierkante meter. In mei 1984 schreef de gemeente dat Vellekoop in 1971 de waarde op 40 gulden per vierkante meter had getaxeerd. 'Gezien het grote verschil in de getaxeerde waarden zien wij geen aanleiding om zonder nadere verklaring van de bedui dend hoger geschatte waarde op basis van het door u overlegde ra- port verder met uw cliënt te onder handelen', schreef de plaatselijke overheid koel. Er valt alleen te pra ten wanneer de partijen de ge meentelijke taxatie als uitgangs punt nemen. Wel mocht Wielinga zijn taxatie toelichten. Een maandje later liet de beëdig de Wassenaarder weten dat, omdat de grond gebruikt wordt om vrije sectorhuizen te bouwen. 40.000 gulden een 'zeer matige prijs is'. En op 26 november verstuurden B en W een opvallende brief: zij wilden de gemeenteraad een voorstel tot onteigening doen, maar bleven be reid tot verdere Onderhandelingen. De nadere uitleg van Wielinga kon hierbij 'van dienst zijn'. Planje klom onmiddelijk in de pen. Hoe kan de gemeente afgaan op een taxatie uit 1971?, vroeg hij zich af. Wanneer ze aan de taxatie van Wielinga mocht twijfelen, moet ze maar een andere taxateur inschakelen en de twee lieden met elkaar in contact brengen. 'Het rau welijks opstarten van een onteige ningsprocedure acht ik niet getui gen van heden ten dage in acht te nemen zorgvuldigheidsregels', voerde hij aan. 'Burgers worden hierdoor op onnodige kosten ge jaagd'. Harde lijn In juni 1985 trok Vellekoop haar taxatie uit 1971 terug, maar weiger- De 'in's' en 'outs' van de Oegstgeester mini-container OEGSTGEEST - Nog één keer zullen de Oegstgeester ambtenaren van 'Wimco' bijeenkomen. Dat zal dan zijn, vertellen G. Nijhof, chef van de reinigings dienst en mevrouw M. van Esdonk van bestuurszaken, om te evalueren en Wimco ter aarde te bestellen. door Wim Koevoet Wimco staat voor de werkgroep in voering mini-containers Oegst- geest, waarvan beide ambtenaren deel uitmaken. De werkgroep ope reerde in de frontlinie gedurende de periode die eraan voorafging en tijdens de invoering van de omstre den groene karretjes zelf. Burgers die de oude vertrouwde vuilniszak niet wilden inruilen, gewoon een vraag hadden of een klacht, kregen op een of andere manier met een Wimco'er te maken. Nijhof: "Hoe mensen ook reageren, niet verge ten mag worden dat wij slechts een raadsbesluit uitvoeren dat demo cratisch tot stand is gekomen". Nijhof over zijn werk in Wimco- verband: "Ik vond het een uitda ging om het werkklimaat van mijn mensen, de vuilophalers, te verbe teren". Van Esdonk: "Ik vond het een opdracht voor mezelf om men sen ervan te overtuigen dat de mi ni-containers een beter systeem vormen. Nijhof: "Honderdtwintig gemeenten zijn ons voorgegaan. De containers zijn eigenlijk afkom stig uit Duitsland. Daar stapten ze over van de asemmer op de mini- containers. Die overschakeling gaat veel gemakkelijker dan die van vuilniszakken op mini-contai- Aan het in april '86 gevallen raadsbesluit tot invoering van mi ni-containers was een proefperiode in de proefgebieden Haaswijk en de wijk waar 's maandags het huis vuil wordt opgehaald, Bloemen- buurt e.d., voorafgegaan. In die proefgebieden werden nadien 2.000 enquêteformulieren uitgezet. Zestig procent van de proefgebrui- kers wilde best definitief aan de mini-container. Daarvan bleef na de vraag of ze er ook meer reini gingsrechten voor wilden betalen slechts 31 procent over. Toch viel met het raadsbesluit om de mini- containers per 1-1-1987 in heel Oegstgeest in te voeren, tevens het besluit om de reinigingsrechten met achttien gulden te verhogen. Bedrijven moeten 23 gulden gul den méér betalen. Bewoners van flats, waar de minicontainer we gens gebrek aan stallingsruimte niet kon worden ingevoerd, moe ten voor het alternatief, de verza- melcontainer, vijf gulden per jaar méér betalen. In Oegstgeest, niet bepaald een flatrijke gemeente, zijn thans 858 huishoudens op zo'n verzamelcontainer aangewezen. In van stortkokers voorziene flats blijft alles bij het oude; ook de ta- rieven.De investering die de ge meente heeft moeten doen voor het nieuwe systeem kwam neer op een jaarlijkse last van 40.000 gul den. Hekeldichten Al sinds april vorig jaar stond dus vast dat de mini-container de vuilniszak begin dit jaar zou gaan vervangen. In de tussenliggende periode is er toch nog veel over ge bakkeleid, zowel door politici als de burgers. In bescheiden mate druppelden er bezwaarschriften binnen. De WD toonde zich in de raad het minst enthousiast. Enige bewoonsters van de Van Wasse- naerlaan gingen onlangs de ge meente te lijf met in het huis-aan- huis-blad gepubliceerde hekel dichten. Mikpunt van hun spot is de afzichtelijk en onhandig bevon den verzamelcontainers voor hun flatwoningen. Nijhof: "Persoonlijk had ik na de enquête en de infor matie-avonden verwacht dat de in voering stroef zou verlopen. Dat is achteraf gezien erg meegevallen". Medio december werd een begin gemaakt met de verspreiding van de containers. Nijhof vertelt dat de verspreiders het advies hadden ge kregen niet in discussie te treden met de afnemers. Behalve van de container werd elk huishouden voorzien van een informatiepak ket. 5 januari was de eerste dag waarop de karretjes buiten moch ten worden gezet. Toestel 292, de speciale informatielijn ("Dat is een betere benaming dan klachten lijn") die de gemeente heeft geor ganiseerd stond vlak na de ver spreiding roodgloeiend. Na 5 ja nuari nam het aantal telefoontjes drastisch af. OEGSTGEEST - Ambtenaar E.E.J. Bos bemande de afgelopen weken toestel 292, de informatielijn voor burgers die wat wilden zeggen of vragen over de in Oegstgeest ingevoerde mini-containers. De vraag die hij het meest heeft beluisterd is of er ook kleinere containers dan het gangbare 240 liter model voorradig zijn. Ook de vraag "Moet ik nu per se zo'n ding" is veel gesteld. Nu de invoering eenmaal een feit is, hoeft Bos lang niet meer zo veel op te nemen. "Vandaag maar vijf keer", meldt hij dinsdag de 13de. "De meesten accepteren het gewoon", is zijn indruk. "Als eenmaal het nieuwtje eraf is, en dat is al heel gauw, dan vervlakt het. In de week voor kerst, toen ze werden verspreid, toen werd ik er helemaal gek van. Ik schat dat er zo'n 600 a 700 keer is gebeld. Het weekeinde na kerst zeiden bekenden me dat ik lang niet zo gezellig was als anders. Die containers kwamen me toen de neus wel uit, ja", aldus Bos. Chef reiniging Nijhof: "De werkelijke drukte, die er heus wel is geweest, ging om de vraag: waar laat ik het ding". Rondom het schoonmaakprobleem is het vol gens Nijhof erg rustig geworden. Vrouwen, want op hen komt het wat dit betreft het meest aan, kon den niet goed bij de bodem komen van de bakken die in een enkel ge val tot de kin reikt. Nijhof: "De wanden zijn zo glad, er blijft niet zo veel aan hangen. Schoonmaken 'hoeft dus niet altijd zo nodig. Of je moet er een pan soep in omkeren". Het grootste probleem, dat van de stalling, zette zo'n 15 procent van de huishoudens ertoe aan de ge meente te verzoeken om een klei- "ner model. In het standaardmodel past 240 liter. Meer vuil Wimco, vertellen Nijhof en Van Esdonk, heeft van begin af aan re kening gehouden met dat verzoek om een kleinere mini-container. Vandaar dat er ook voor werd ge zorgd dat er 120-liter exemplaren voorradig waren Aanvragen wor den vrijwel altijd gehonoreerd maar zeker niet gestimuleerd. Cri teria zijn de gezinsgrootte en de hoeveelheid aangeboden vuil. "Maar", zegt Van Esdonk, "men biedt meer vuil aan dan men denkt te doen. Het gebeurt veelvuldig dat mensen die zijn overgestapt op een kleine mini-container toch de grote weer terug willen hebben". Nijhof: "Wij hebben de mensen niet de keuze vooraf willen laten maken. Hoe minder 120-liter containers, hoe liever het ons is. Liever één keer per week zo'n grote container langs de weg dan van die kleintjes met er nog wat naast. Voorop staat een verbetering van het werkkli maat van de vuilophalers. Zijn ze van die vuilniszakken af, moeten ze toch weer bukken voor die klei ne karretjes. En voor de burgers maakt afgezien van de inhoud een grote of een kleine niet uit. Zij moeten alleen de wrijving van de wieltjes overwinnen. En echt, het is gemakkelijk manoeuvreren met de mini-containers". Dat geldt ech ter niet voor gehandicapten. Nijhof heeft deze mensen persoonlijk be zocht. Afgesproken met drie ge handicapten is dat de reinigings dienst zelf de karretjes van het erf zal af halen. Ook een uitzondering is gemaakt voor een twintigtal aan sluitingen waar de huisvuilauto niet bij kan. Daar blijft een speciale bestelbus gewoon doen wat zij al tijd al heeft gedaan: vuilniszakken ophalen. Behalve mensen die een kleinere container willen, zijn er ook die méér containers willen hebben. Ook aan dat verzoek wordt gehoor gegeven. Wel moet er in die geval len meer reinigingsrechten worden betaald. Nijhof rekent uit dat sinds begin dit jaar in heel Oegstgeest ruim' 5.000 containers staan opgesteld, in verschillende soorten en maten: 4300 exemplaren van 240 liter, 700 kleintjes van 120 liter en 150 stuks van 240 liter met een geel deksel. Die laatste zijn voor de bedrijven. "Wat we precies met die gele dek sels gaan doen weten wij nog niet, maar het leek ons handig om dat onderscheid alvast te maken, per slot van rekening is er ook een ver schil in tarief tuseen burgers en be drijven". Herkenbaarheid In de proefperiode was er voor nog een onderscheid gezorgd en Mini-containers in Oegstgeest: het laatste woord is er nog niet over gesproken. waren de mini-containers genum merd. Het containernummer cor respondeerde met het huisnum mer. Wimco is echter van die num mering afgestapt. Nijhof legt uit dat een mini-container met num mer zeven die de hele dag op de stoep staat een indicatie zou kun nen zijn van het niet thuis zijn van de bewoners van nummer zeven. Voor inbrekers is dat een verkapte uitnodiging. De containers zijn nu slechts herkenbaar aan het pro- duktienummer dat in de deksel is geslagen. Om de herkenbaarheid te vergroten, mogen de containers met stickers worden beplakt. Ver ven is echter verboden. De containers zijn eigendom van de gemeente. De Oegstgeestenaar die om wat voor reden dan ook zijn container niet meer kan gebruiken, moet daarvoor bij de gemeente zijn. Nijhof: "Er is inderdaad al eens aangifte gedaan van diefstal van containers. Meestal bleek het echter te gaan om buren die de ver keerde container hadden meege nomen. Vooral bij verzamelplaat sen, aan de kop van brandgangen, kan dat probleem zich voordoen". Overtreders van de wijd en zijd verspreide regels lopen kans op een proces-verbaal. Dat geldt ook voor degenen die zich niet houden aan de parkeertijden van de groene karretjes. Ze mogen worden neer gezet op de vuilophaaldag - en dus niet op de avond ervoor - en dienen een half uur na zonsondergang weer te zijn gestald. Volgens Nij hof zal er echter geen heksenjacht worden ontketend. De mensen moeten nog wennen aan het sys teem en maken allicht fouten. Wel krijgen zij in elk geval een briefje in de bus als het is misgegaan. Nij hof en Van Esdonk zeggen te ho pen op "de werking van sociale controle". De nadruk van de controle door de gemeente ligt volgens de chef van de reinigingsdienst op: "Wat biedt men buiten de mini-contai ner aan". Met een hoofdknikje geeft hij toe dat er mensen zijn die volharden in het per vuilniszak aanbieden van huisvuil. Dat roept de vraag op, al herhaaldelijk ge steld door de WD, waarom men sen niet zelf mogen uitmaken hoe zij hun vuil aanbieden. Het gecom bineerd ophalen van vuil, legt Nij hof uit, leidt ertoe dat het hoofd doel van de hele operatie, de verbe tering van het werkklimaat van de vuilnismannen, wordt voorbijge schoten. Zij hoeven nu 'alleen maar' de karretjes naar de vuilnis auto te rijden. Een hydraulische laadstoel tilt de container op, kan telt hem leeg en laat hem weer zak ken. De inwerphoogte is op twee meter hoog komen te liggen. Een gedeeltelijke handhaving van zak ken zou betekenen dat de vuilop halers toch nog zakken moeten sjouwen. Ze zouden ze nog twee meter de lucht in moeten tillen ook. De vuilnismannen, zo weet Nijhof heel zeker, zijn zeer enthou siast over de mini-containers. Nu de burgers nog. Wat zijn voor hen de voordelen? Wimco hield hen voor dat de verhoging van de reinigingsrechten zou kunnen wor den gecompenseerd door het stop zetten van de aanschaf van vuilnis zakken. Een gemiddeld gezin, wat dat ook moge zijn, is zo'n 25 gulden per jaar aan zakken kwijt. Van die compensatie kwam in de proefwij- ken echter niet veel terecht. De mensen stopten hun vuil eerst in een vuilniszak en daarna pas in de container. Al was het alleen maar om de container schoon te houden. Nijhof echter: "Wij treffen geen vuilniszakken meer aan. Alleen nog bij beginnende gebruikers van mini-containers die nog een rol letje hadden liggen". "Van die overigens kleine groep felle tegenstanders zou ik willen zeggen: dat zijn allemaal mensen die het gebruik van een mini-con tainer niet kennen. Doen zij een maal ervaring op, dan verdwijnen de bezwaren. Vroeger stonden er 800.000 zakken per jaar op de stoep. Ik weet niet hoe het anderen verging, maar ik kon mijn zak nog geen vijf minuten buiten hebben staan of honden en katten zaten er aan te vreten. Er is nu al sprake van minder zwerfvuil. Verder hoef je met een mini-container maar één keer te lopen. Voor meer dan twee zakken moest je vroeger meer lo pen. De mini-container vergt ook minder kracht, prettig voor men sen die niet in de kracht van hun leven zijn".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11