10% KORTING EXTRA Nederlandsche Bank verbaast geldhandel Landbouwconflict loopt hoog op Hulshoff wonen Ontslagaanvragen stukgoed nog niet naar GAB Ingreep in rentetarieven Minister gehoord in onderzoek visfraude Hoogovens wijst verdere arbeidstijdverkorting af Brit 'hijst' champagne VRIJDAG 23 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Een kamer commissie onder voorzitterschap van Huib Eversdijk (CDA) begint over twee weken met verhoren in het openbaar van onder andere mi nister Braks van landbouw en vis serij, oud-minister Van der Stee en oud-staatssecretaris Ploeg over hun betrokkenheid bij visfraude. In totaal 45 politici, ambtenaren, directeuren van visafslagen en eventueel vissers zullen tevens worden gehoord. Half maart wil de commissie het eindrapport uitbrengen waarin antwoord moet komen op de vraag of ministers en ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij direct betrokken zijn ge weest bij visfraude. De commissie zal de jaren vanaf 1976 onderzoe ken omdat toen het Europese vis- AMSTERDAM/FRANKFURT (GPD/ANP/DPA) - De Nederlandse geldhandel heeft ver bijsterd gereageerd op de stappen van De Nederlandsche Bank, die volgen op de verla ging van de officiële rente in West-Duitsland. De indruk bestaat, dat De Nederlandsche seri'jbèïeid' gestaltelo-ecg^Enkeïe Bank de banken min of meer wil dwingen de nog bestaande opslagrente te laten verdwij- jaren geleden klaagden EG-ambte- naren over het op grote schaal ont duiken door Nederlandse vissers de Westduitse marktrente in Nederland gedaald, van de door Brussel opgelegde vangstbeperkende maatregelen. nen. De Nederlandse centrale bank met het besluit heefi haar speciale beleningstarief centrale bank. voor de handelsbanken verlaagd Of de koersdaling van 5,9 tot 5,4 procent en de opslag van 0,25 procent op de zogenaam- voorschotrente afgeschaft. Onderzoeken door justitie en de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visse rij wezen uit dat op verschillende visafslagen dubbele boekhoudin gen werden gehanteerd. Vorig jaar november heeft minis ter Braks in de Tweede Kamer toe gegeven op de hoogte te zijn ge weest van de fraude en het ontdui ken van de door Brussel opgelegde vangstbeperkende maatregelen door Nederlandse vissers. Hij ver klaarde steeds opnieuw naar we gen te hebben gezocht om dit te gen te gaan. dollar nu tot stilstand komt echter van Ame rika af. Want als de Verenigde Sta ten geen maatregelen Daardoor kunnen de banken goed- de koersvermindering van de dol- koper aan geld bij de centrale bank komen en dat voordeel wordt door gegeven aan de klanten. De maatregelen van de Neder landsche Bank zijn het gevolg van de daling van de officiële renteta rieven in West-Duitsland. Gisteren verlaagde de Bundesbank in Frankfurt het disconto van 3,5 tot 3 procent. Geldhandelaren verwach ten dat door het nu vergrote rente- verschil tussen Duitsland en Ne derland de gulden sterker wordt ten koste van de mark. Dit zou zelfs kunnen leiden tot interven ties in de munt van onze oosterbu ren, waarna een echte discontover laging in het verschiet komt. Ook bankkringen en de werkge versorganisatie in West-Duitsland zijn niet blij met de verschuivingen die zich op het rentefront hebben voorgedaan. De Westduitse ban ken voorzien dat het voor hen duurder wordt om aan geld te ko men. Voorts wordt gesproken van een ingreep die onder politieke druk van de Verenigde Staten tot stand is genomen en niet als gevolg van de marktsituatie. De VS oefenden al maanden druk uit op de Westduitse monetai re autoriteiten om de rente te verla gen, opdat de binnenlandse vraag gestimuleerd zou worden en er meer ruimte zou komen voor im port. De Amerikaanse minister van financiën, James Baker, heeft dan ook gezegd zeer tevreden te zijn De Korte wil Fokker wel extra steunen DEN HAAG/SCHIPHOL (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) voelt er wel voor de vlieg tuigfabriek Fokker extra over heidssteun te verstrekken om het geldgebrek dat onstaat als gevolg van de vertraagde levering van de nieuwe toestellen - F50 en F100 - te overbruggen. Het kabinet neemt binnen één tot twee weken een be sluit over de steun en zal dit aan de Tweede Kamer voorleggen. De Korte zei dit gisteren na af loop van beraad in de Kamercom missie. Zolang de vliegtuigfabriek en de banken over de financiering in overleg zijn wil hij echter geen toezeggingen doen. De minister liet desondanks doorschemeren Fokker tegemoet te willen komen wat betreft de bedragen die de fa briek moet terugbetalen voor de overheidssteun bij het ontwikke len van nieuwe types. Fokker heeft de produktie van de Friendships en de Fellowships nagenoeg beëindigd, maar de eer ste toestellen van de opvolgers van deze types, F50 en F100, zullen pas over enige maanden van de band komen. Daardoor ontstaat een gro tere behoefte aan direqt beschik baar geld dan was voorzien. Een extra probleem is de druk op de verkoopprijzen van de nieu we Fokker-vliegtuigen, als gevolg van de lage dollarkoers. De raad van bestuur van Fokker meldde begin december dat daarom het produktietempo van de Fokker 100 moet worden verhoogd. In dit ver band heeft Fokker aangedrongen op een versoepeling van de rege ling, die voorziet in het terugbeta len van steun voor het ontwikkelen van nieuwe types. Ook Lloyd's in opspraak LONDEN (AP) - Het schandaal binnen de Londense financiële we reld door ongeoorloofde aandelen handel met voorkennis bij het lar te stoppen, helpt ook de Duitse renteverlaging niet veel. Gisteren bedroeg de officiële middenkoers van de dollar in Amsterdam 2,055 gulden, bijna drie cent lager dan woensdag. De afgelopen periode heeft de rente op de Europese geldmarkt, vooral door seizoensfactoren in verband met het aflopen van het jaar, onder opwaartse druk ge staan. Sinds de jaarwisseling en vooral sinds de herschikking van wisselkoersen in het Europese Mo netaire Stelsel (EMS) is de geld marktrente in Nederland gedaald. Deze ontwikkeling, de bevredigen de positie van de gulden in het EMS en de tariefsverlaging in het buitenland hebben De Nederland sche Bank in staat gesteld tarieven te verlagen die onder de huidige omstandigheden van rechtstreeks belang zijn voor de marktrente. De centrale bank van Oostenrijk heeft gisteren in tegenstelling tot De Nederlandsche Bank besloten de renteverlaging in de Bondsre publiek wel te volgen. Het Oosten rijkse disconto gaat met 0,5 pro cent omlaag naar 3,5 procent en de Lombard-rente eveneens met 0,5 procent naar vijf procent. In de geldwereld wordt nu voorlopig verwachtingsvol uitgekeken naar een renteverlaging in Japan, een maatregel waarop Amerika ook al enige tijd aandringt. den verkregen over de getuigen verhoren van de rechter-commis- saris van de rechtbank in Gronin gen. De justitie in Groningen pro beert te achterhalen of bestuurders van de visafslag in Lauwersoog, in dit geval leden van Gedeputeerde Staten van Groningen en Fries land, een dubbele boekhouding hebben toegestaan of zelfs hebben gestimuleerd. De commissie heeft tot het open baar horen van betrokkenen beslo ten nadat de Tweede Kamer had beslist in deze betrekkelijk kleine zaak niet het enquêterecht toe te passen. Mochten mensen die door de commissie worden opgeroepen om gehoord te worden weigeren te IJMUIDEN (GPD/ANP) - Bij het staalconcern Hoogovens (17.500 werknemers) zijn vakbonden en directie het gisteren in principe eens geworden over een nieuwe cao, waarin geen afspraken zijn ge maakt voor verdere arbeidstijdver korting (atv). Hoogovens wilde niet aan een 36-urige werkweek over de hele linie vanwege een verzwak king van de concurrentiepositie, aldus woordvoerders van het be- drijf en van vakbondszijde. INFLATIE - In de maand decem ber van het afgelopen jaar lag de gemiddelde inflatie in de Europese Gemeenschap op 2,8 procent. Dat blijkt uit cijfers die diensten van de Europese Commissie gisteren ge publiceerd hebben. 2,8 procent is de laagste inflatie 25 jaar tijd. In de cember 1985 lag het percentage nog op 5,6. In Nederland bedroeg de inflatie in december 1986 slechts 0,2 pro cent per jaar. Een jaar eerder was dat nog 1,7 procent. Alleen voor het personeel in de twee- en drieploegendienst wordt de werkweek in fasen verkort tot 36 uur. De voornaamste eis van de bonden, een 36-urige werkweek voor werknemers in de dag- en kantoordienst en in de twee- en drieploegendienst en een volledige vijfploegendienst van 33,6 uur, is dus slechts ten dele ingewilligd. De hartgrondige wens van de Hoogoven-directie om tot meer fle xibele werktijden te komen is uit gemond in de afspraak, dat de be gin- en eindtijden voor de dag- en kantoordienst in de cao wat ruimer worden gesteld. De werknemers gaan er in de komende twee jaar 2 procent in koopkracht op vooruit. Eerder al hadden de onderhan delaars afgesproken dat in 1987 weer 100 leerlingen aangenomen zullen worden op de bedrijfs- school. Ook worden weer 50 prak tij kleerplaatsen gecreeërd, terwijl daarnaast nog eens 80 jonge acade mici en hbo'ers boven de sterkte in dienst komen. komen dan zal de commissie het parlement alsnog verzoeken om voor die bepaalde personen een uitzondering te maken en toestem ming te geven het enquêterecht te hanteren, zodat ze verplicht zijn te komen en onder ede kunnen wor den gehoord. Commissievoorzitter Eversdijk verklaarde met nadruk dat het be slist de bedoeling van de commis sie niet is pas na de verkiezing van de Provinciale Staten met het eind rapport te komen. Aanvankelijk streefde de commissie er naar het eindrapport te laten verschijnen op 1 maart. "Maar omdat we veel personen moeten horen in een paar weken tijd en omdat we dat zeer zorgvul dig willen doen, denken we een paar weken meer tijd nodig te heb ben. We streven er nu naar het eindrapport half maart uit te kun nen brengen", aldus de Eversdijk. De verkiezingen voor de provincia le staten zijn op woensdag 18 maart. Wall Street hervat koersstijging NEW YORK (ANP/UCN) - De koersen op de effectenbeurs van New York hebben hun stijging hervat. Na een daling op woens dag, die volgde op dertien dagen van stijgingen, ging de Dow Jones- index van de dertig industriële aandelen gisteren zeer scherp om hoog tot een nieuw record. De in dex sloot op 2145,67 punten. De stijging bedroeg maar liefst 51,60 punten, waarmee de recordstijging op één dag van 4 januari werd over troffen. Vooral tegen het slot van de han del ging de Dow Jones-index in ij zingwekkend tempo omhoog. Een sneeuwstorm die New York teis terde en normaal zorgt voor een minder enthousiaste gang van za ken op de beurs, was ditmaal niet van invloed. Wel van invloed was de discon toverlaging in West-Duitsland. Ook doordat de koers van de dollar niet omhoog ging, hetgeen een goede zaak is voor Amerikaanse bedrijven en hun afzet in het bui tenland, gingen de koersen om hoog. BUSSUM In 'l Spant in Bussum werd gisteren de verkiezing van de Manager van het Jaar gehouden. Dr. Wisse Dekker (links) overhandigde J. Boiten van Boiten Beheer, die deze titel nu een jaar lang mag dragen, het beeldjevan Kees Verkade. «foto anpi PARIJS (Rtr) - De Britten blij ven notoire champagnedrinkers. De verkoop van champagne in Groot-Brittannië ging vorig jaar in vergelijking met 1985 met 4,9 procent omhoog tot in totaal zes tien miljoen flessen. De eiland bewoners behouden daarmee hun traditionele toppositie op de lijst van de champagneconsump tie. Vorig jaar zijn 205 miljoen fles sen champagne verkocht, 4,92 procent meer dan in 1985, zo heeft de vereniging van cham pagnehandelaren (CIVC) giste ren bekendgemaakt. De Verenig de Staten staan op de tweede plaats van de champagnelijst met een inneming van 14,9 mil joen flessen, 4,4 procent meer dan in 1985. De Westduitsers en Denen krijgen de smaak van het edele vocht ook steeds meer te pakken. In deze twee landen steeg de champagneverkoop vo rig jaar procentueel het meest. In de Bondsrepubliek nam de consumptie van champagne toe met 10,7 procent tot 9,4 miljoen flessen en in Denemarken wer den bijna 879.000 flessen ver kocht, 14,65 procent meer dan in 1985. Daarentegen verminderde de consumptie in Australië en Canada met respectievelijk 17,15 en 22,05 procent tot 1,68 en 1,35 miljoen flessen. WASHINGTON (ANP) - De Ver enigde Staten zullen in geval van een mislukking van de onderhan delingen met de EG een reeks van straf- en tegenmaatregelen in be weging zetten waarvan het einde niet in zicht is. Als de handelsbe sprekingen tussen de Verenigde Staten en de EG, die vandaag in Washington zijn begonnen, op niets uitlopen dan zijn de door de VS aangekondigde strafheffingen van 200 procent op een aantal land- bouwprodukten uit de EG onver mijdelijk, zo heeft een Amerikaan se regeringsfunctionaris gisteren in Washington gezegd. De Amerikaanse functionaris acht de kans op succes op zijn best vijftig procent. Amerika zal vol gens de functionaris Europese te genmaatregelen tegen de Europese invoer van Amerikaanse land- bouwprodukten beantwoorden met een tweede ronde van maatre gelen, eveneens in de landbouw- Volgens de functionaris komen onder meer auto's uit Europa daar voor in aanmerking. Uiteindelijk zullen de Verenigde Staten aan het langste eind trekken omdat de handelsbalans tussen de Verenig de Staten en Europa in het voor deel van de Europeanen is, en dus de Europese export zwaarder ge troffen wordt dan de Amerikaanse export. Een verlenging van het interim akkoord tussen de Verenigde Sta ten en de EG, dat het afgelopen jaar in juni werd gesloten, is vol gens de Amerikaanse functionaris niet mogelijk, omdat het Ameri kaanse geduld op is: de Spaanse maïsmarkt is sinds het toetreden van Spanje tot de EG gesloten en de verliezen van de Amerikaanse maïsexporteurs steeds groter. Het Europese argument dat de Spaanse maismarkt verzadigd is omdat de Amerikaanse exporteurs vóór het toetreden van Spanje de Spaanse opslagplaatsen met mais hebben overstroomd, wijst de functionaris van de hand: sinds de hogere EG-tarieven voor de Ameri kaanse maïsexporteurs van kracht zijn geworden, hebben de Span jaarden volgens hem wel degelijk maïs gekocht, namelijk in Groot- Brittannië. Europese diplomaten in Was hington laten zich eveneens pessi mistisch uit over de kansen op een akkoord. UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) wil binnen een week onder handelingen beginnen over herzie ning van de cao voor de 9.000 me dewerkers van de ziekenfondsen. In die onderhandelingen zullen de VNZ en de vakbonden het er over eens moeten worden, of de af gesproken invoering van de 36-uri- ge werkweek op 1 april door moet gaan of niet. Zo niet, dan zal de sector. Als de Europeanen daar VNZ op andere punten concessies op reageren met tegenmaat regelen, zoals de verwachten valt, dan zijn volgens de Amerikaanse functionaris strafmaatregelen in de landbouwsector op, en zullen de Verenigde Staten de import van Europese industrieproducten aan pakken. moeten doen. Dat heeft de presi dent van de Utrechtse rechtbank, mr. baron C.L. van Harinxma thoe Slooten, gisteren bepaald in het kort geding dat de Dienstenbond FNV tegen de VNZ had aange spannen. De VNZ wilde onder de atv-af- Ziekenfondsen moeten overleg over cao heropenen spraken in de lopende cao uit, om dat de overheid de ziekenfondsen grote bezuinigingen heeft opge legd.",We staan met onze rug tegen de muur en zien geen kans de over eengekomen 36-urige werkweek in te voeren", aldus de VNZ in het kort geding. De rechter heeft nu bepaald dat dat niet zomaar kan. "De VNZ gaat er veel te veel van Dagploeg NTB niet aan het werk uit dat ze de cao zonder meer een zijdig kan aanpassen", aldus Van Harinxma thoe Slooten in zijn toe lichting op de uitspraak. De VNZ moet er bij de komende onderhandelingen van uitgaan dat de bedongen atv wel gehandhaafd blijft (of in ieder geval in aanzienlij ke mate). De Dienstenbond FNV is tevre den met het vonnis. "Een goede uitspraak, vooral vanwege het uit stralingseffect. Als de president ons in het ongelijk had gesteld, zou dat betekenen dat werkgevers de cao altijd zouden kunnen openbre ken met een beroep op veranderde omstandigheden. Uit deze uit spraak blijkt duidelijk dat dat niet kan", aldus een woordvoerder van de bond. Kort Zakelijk Philips ROTTERDAM (GPD/ANP) - De definitieve ontslagaanvragen voor de 350 stukgoedwerkers in de Rot terdamse haven kunnen voorlopig niet naar het gewestelijk Arbeids bureau (GAB) gestuurd worden. De ondernemingsraden van de be trokken stukgoedbedrijven heb ben de directies te kennen gegeven r tijd nodig te hebben voor hun Honderddertig leden van de dag- ploeg van NTB in de Waalhaven zijn vanmorgen niet aan het werk gegaan. Bij het bedrijf lagen van daag vier schepen aan de kant. Een woordvoerder van de FNV zei dat het aantal verrassingsacties van daag waarschijnlijk beperkt zou blijven. De vierde stakingsdag in de Rot- wettelijk verplichte advies. Boven- terdamse haven is gisteren rustig dien vinden de ondernemingsri den dat de directies de ontslagaan vragen onvoldoende hebben on derbouwd. De directies wilden het advies i de ondernemingsraden brouwerijconcern Guinness heeft januari binnen hebben, zich gisteren uitgebreid tot 1 keraar Lloyd's. In een officieel rap port worden van Lloyd's verdere hervormingen geëist nadat het ver zekeringsconcern enkele jaren ge leden ook al in opspraak kwam door ongeoorloofde praktijken. die In het rapport, waaraan een jaar van onderzoek vooraf is gegaan, staat dat topmensen honderden stuurd miljoenen ponden van beleggers, die moesten dienen als garantieka pitaal, overhevelden voor andere doeleinden. datum zal nu niet gehaald worden. De ondernemingsraden menen dat de directies onvoldoende hebben uitgelegd waarom het zogenaamde Van der Louw-akkoord, bedoeld om gedwongen ontslagen tot 1991 te voorkomen, niet meer goed werkt. De directies hebben al wel een 'vooraanmelding' van collec tief ontslag naar het GAB ge verlopen. In totaal zijn zo'n 300 ha venarbeiders niet aan het werk ge gaan. Van de dagploegen van Sea port Terminals en Muller Thomsen aan de Prinses Beatrixhaven, werkten 175 man niet. De overige stakers behoorden tot de avond ploegen van Seaport en Hanno aan de Maashaven. De bonden in de machinale overslag hebben inmid dels met acties gedreigd omdat zij de jongste cao-voorstellen van de werkgevers 'een lachertje' vinden. Inmiddels hebben volgens een opgave van de SVZ, de haven- werkgeversorganisatie, al elf sche pen de Rotterdamse haven geme den. Het omzetverlies schat de SVZ op een half miljoen gulden. Vanavond praat minister De Ko ning van Sociale Zaken opnieuw met burgemeester Peper over het conflict in de noodlijdende stuk goedsector. De verwachtingen voor dit top-beraad zijn echter niet hoog gespannen. De Vervoersbond FNV is gema tigd optimistisch over de lijmpo ging die minister De Koning en de gemeente Rotterdam hebben aan gekondigd in het huidige conflict in de Rotterdamse stukgoedsector. Dat blijkt uit de reactie van sta kingsleider Paul Rosenmöller van de vervoersbond. "Ik heb de in druk dat men langs de lijnen van het Van der Louw-akkoord (dat ge dwongen ontslagen tot 1991 in het stukgoed uitsluit) wil gaan en ont- hebben gedaan voor een cao voor de machinale sector (kolen en ert sen). In tegenstelling tot hetgeen de directies van de betrokken be drijven de afgelopen weken aan de werknemers hebben laten weten, meent FNV-bestuurder J. Verroen dat de cao-voorstellen wel degelijk een verslechtering inhouden. Verroen sluit niet uit dat ook bij de ertsoverslagbedrijven, waar de afgelopen dagen al prikacties wer den gehouden, stakingen zullen uitbreken. "De mensen zijn be hoorlijk verbitterd over de manier waarop de directies met hun perso neel omgaan. De houding van de SVZ is vergif voor de arbeidsrust in de haven. De thermometer gaat naar het kookpunt", aldus Ver die al aankondigde dat e slagen wil voorkomen. Dat spreekt tuele stakingen bij de machinale mij wel aan", zei hij gisteren. bedrijv De kans dat de staking overslaat fect zullen krijgen als naar de machinale overslag groeit goed. gestaag nu de Vervoersbond FNV zich uitermate ontevreden heeft uitgelaten over de voorstellen, die de havenwerkgevers gisteravond ao voor de machinale sector is van toepassing op in totaal 1500 werknemers bij Frans Swarttouw, het Europees Massagoed Overslag- Boerenkool 40-70, rode kool 20-33, spits kool 1.55, prei 1.05-2,05, spruiten All 1,12-1,24, Bil 1,24-1,27. D 1,80-3.05. champignons bak 95-1,14. winterpeen 23-24, witlof 80-1,85, knolselderij 35-91, sla 46-83, bospeen 1,40, selderij 32-66. broeivet 14,60-16,30. (laatste week opruiming) op alle arti kelen. Ook op alle reeds afgeprijsde (20-50%) meubelen, bedden, tapij ten en gordijnstoffen. VAN 24 T/M 31 JAN. Leiden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Leidsenhage Paul Rösenmuller bedrijf (EMO) op de Maasvlakte en het Overslagbedrijf Amsterdam (OBA). Het Rotterdamse ertsover- slagbedrijf EECV (300 werkne mers) heeft een eigen cao, waar over volgende week maandag wordt onderhandeld. Inmiddels zijn bonden en SVZ overeengekomen volgende week vrijdag te gaan onderhandelen. De werkgevers stellen voor een cao af te sluiten met een looptijd van 'meerdere jaren', zoals ook in ande re sectoren van de haven is voorge steld. North American Philips, i Philips een belang heeft van onge veer 58 procent, heeft in het afgelo pen jaar een nettowinst behaald van 68,5 miljoen dollar (tegen de huidige koers ongeveer 140 mil joen gulden). De omzet steeg van 4.395,2 miljoen dollar in 1985 tot 4.531.6 miljoen dollar in 1986. In het vierde kwartaal bedroeg de omzet 1.356 miljoen dollar tegen 1.325.7 miljoen in de zelfde periode van 1985. De nettowinst in het vier de kwartaal 1986 steeg tot 47,6 mil joen dollar of 1,64 dollar per aan deel, vergeleken met 26,7 miljoen dollar of 0,92 dollar per aandeel in het vierde kwartaal van 1985. Bank-cao De leden van de Vereniging van Kaderpersoneel in het Bank- en Verzekeringswezen (VKBV, aan gesloten by de NCHP) hebben in meerderheid ingestemd met het vorige maand bereikte principe- akkoord over de bank-cao (100.000 werknemers). Dertig procent van de leden - "ongebruikelijk veel" - stemde tegen het akkoord uit on vrede met de salarisverhoging en de afspraak over een beperkt ge bruik van roostervrije dagen voor opleiding, zo heeft VKBV-secreta- ris drs. A. Cremers gisteren meege deeld. Groei VS De economie van de VS is vorig jaar met 2,5 procent gegroeid. Dat is het laagste cijfer sinds 1982, toen de Amerikaanse economie zich in een recessie bevond. Het gisteren gepubliceerde getal is een ernstige tegenvaller voor de regering-Rea- gan, die steeds aanzienlijk optimis tischer geluiden heeft laten horen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7