CIA bleef toch praten met Iran MNMEDINGEN Vreemd spook bedreigt 'dooi' tussen Griekenland en VS Ondanks ontkenning Reagan Aquino stelt onderzoek in na bloedbad Hoge RijndijK 88 Leiden Tel.-0ÏM41691 3000 m2 Showroom Britse rel rond film over spionagesatelliet Staking van ondernemers El Salvador VRIJDAG 23 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AFP/DPA/Rtr) - Functionarissen van de CIA en het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben op 6 december nog onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van Iran over de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon in ruil voor wapenleveranties. Op diezelfde dag gaf president Reagan in zijn wekelijkse radiopraatje de verzekering dat de contacten met Iran waren gestaakt. i laatste demonstrant MANILA (GPD/AFP/UPI) - President Cora- zon Aquino van de Filipijnen heeft gisteren een diepgaand onderzoek aangekondigd naar aanleiding van het bloedbad gisteren voor haar paleis. Twaalf mensen werden gedood en zeker honderd anderen raaktenm gewond toen militairen en politie het vuur openden op een opdringende menigte van een zo'n 10.000 demonstrerende boeren en leden van linkse organisaties. Het is de eerste keer dat een demonstratie uitmondde in gewelddadigheden met dodelij ke slachtoffers. Een regeringswoordvoerder heeft gezegd dat een militair rapport sugge reert dat het incident onderdeel kan zijn ge weest van een poging om "chaos en anarchie" te zaaien. Aquino verklaarde geschokt te zijn en kon digde aan dat er een speciale commissie zou worden ingesteld, die de zaak tot op de bodem moet onderzoeken. De schuldigen zullen wor den gestraft, zo beloofde zij. De commandant van het garnizoen in Manila, generaal Ramon Montano, is hangende het onderzoek met ver lof gestuurd. Volgens hem zijn de geweldda digheden door mensen vanuit de menigte uit gelokt. Voor het communistisch verzet is het bloedi ge incident aanleiding om het vredesoverleg met de regering voorlopig stop te zetten. Com munistenleider Satur Ocampo zegde echter wel toe dat het Nieuwe Volksleger de wapen stilstand die tot 8 februari geldt, zou nakomen. Volgens hem is het bloedbad voor het paleis het 'werk van het leger, dat het land wil desta biliseren en dit in de schoenen wil schuiven van de communisten'. Aquino drong verder aan op "kalmte en zelf beheersing" in afwachting van het referendum op 2 februari over de invoering van een nieuwe grondwet. Als de Filippijnen het ontwerp voor een nieuwe grondwet afwijzen, zou betekenen dat Aquino moet aftreden als president. Als het volk ja zou zeggen kan ze nog zes jaar aan blijven. Zeker 250 bosnegers gedood in Suriname, zegt Amnesty PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP/Rtr) - Volgens meldingen die de mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft ont vangen zijn het afgelopen halfjaar minstens 250 bosnegers gedood door het Surinaamse leger. Amnesty kreeg ook berichten over massale arrestaties, marteling van gevangenen en gevangenschap zonder enige vorm van proces. Een functionaris van de Verenigde Naties heeft toegestemd in een bezoek aan Suriname om er een onderzoek in te stellen naar beweringen dat de mensenrechten zouden zijn geschonden in de strijd tussen het leger en het junglecommando van Ronnie Bruns- wijk, zo heeft het Surinaamse persagentschap SNA bekendge maakt. Amos Wako, bijzonder rapporteur van de Commissie voor de Rechten van de Mens van de VN, zou in maart naar Suriname gaan om zich op de hoogte te stellen van de toestand. Volgens SNA staat intussen „onomstotelijk vast" dat kolonel b.d. Van Tussenbroek, een vroegere militaire ataché bij de Neder landse ambassade in Paramaribo, voor de Nederlandse inlichtin gendienst contacten onderhoudt met de groep-Brunswijk. Van Tussenbroek, die in Suriname's buurland Frans Guyana woont, is geen werknemer bij een landbouwbedrijf zoals hij doet voorko men, aldus het officiële Surinaamse persbureau. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag sprak de Surinaamse beschuldigingen onmiddellijk tegen. Wat Van Tus senbroek als privé-persoon doet weet de Nederlandse regering niet, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE ^nnlITlUlNfiS I tevens nog 11 showroom modellen v an af 1.1995,- NU I Als f 975.- LOS 2 nis f 1195.- 3 lils f 1500.- Dit hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen gisteren be vestigd. De Amerikaanse media hadden eerder op de dag gemeld dat minister Shultz (buitenlandse zaken) een Congrescommissie op een besloten hoorzitting over het voorzetten van de contacten met MEXICO-STAD - De pogingen van conservatieve groepen in El Salvador om de christendemocra tische president José Napoleon Duarte te dwingen om zijn bewind voortijdig te beëindigen, gaat in al le hevigheid voort. Gisteren werd heel El Salvador verlamd door een ondernemersstaking. door Rob Sprenkels Ondanks oproepen van Duarte om 'te denken aan de belangen van het vaderland', bleven bijna alle fa brieken, winkels en kantoren ge sloten. De 24-uurs-staking was georganiseerd door de twee be langrijkste organisaties van het particuliere bedrijfsleven. Het ging opnieuw om een protest tegen de dit jaar ingevoerde belastingen waarmee Duarte verschillende programma's van de oorlog tegen de guerrilla wil financieren. De staking betekent in de eerste plaats een nieuw succes voor Ro berto D'Aubuisson. De ultra rechtse leider heeft Duarte de afge lopen twee weken steeds verder weten te isoleren. D'Aubuisson ruikt de macht, zo heet het in El Salvador. Met de actie van donder dag heeft de lokale ondernemers- wereld zich daadwerkelijk tegfïn Duarte gekeerd, op een moment dat de nationale economie, uitge teerd door de al 7 jaar durende bur geroorlog en nog zwaargewond vanwege de recente aardbeving, toch al op de rand van de afgrond balanceert. Volgens sommige geruchten zou de christendemocratische presi dent twee weken geleden al op het punt van aftreden hebben gestaan, maar zou hij uiteindelijk op aan dringen van Washington hebben besloten om aan te blijven. Binnen het Salvadoraanse leger blijft het echter onrustig. Tsjernobylbaby's De bij de kernramp in Tsjerno- byl vrijgekomen radioactieve stra ling heeft waarschijnlijk bij enkele honderden zuigelingen die deze winter in de Sowjet-Unie zijn gebo ren onherstelbare hersenbeschadi gingen veroorzaakt. Dat geldt vooral voor kinderen waarvan de moeder ten tijde van de ramp van vorig jaar april in de nabijheid van de kerncentrale woonde en toen zwanger was. Dit hebben Ameri kaanse artsen en wetenschappelij ke onderzoekers verklaard. Lichtend Pad Bij een bomaanslag op het kan toor van de regerende Aprista-par- tij in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn gisteravond vijf mensen ge wond geraakt. De aanslag werd ge pleegd tijdens een storing in de electriciteitsvoorziening in Lima en omstreken, aldus de politie. Volgens de politie werder eerst drie electriciteitsmasten opgebla zen door strijders van de guerrilla- organisatie Lichtend Pad, waarna een bom ontplofte voor het kan toor van de Aprista-partij in een ar beiderswijk in het centrum van Li ma. Vorige week werden tijdens een stroomstoring door het Lich tend Pad acht doelen opgeblazen. Gasexplosie Reddingswerkers hebben in de puinhopen van een flatgebouw in het Westduitse Neurenberg de li chamen gevonden van twee broers, waarmee het dodental ten gevolge van de gasexplosie die het gebouw vernielde is gestegen tot vijf, heeft de politie bekendge maakt. Politiewoordvoerder Ro land Friedl zei dat 34 uur na de ex plosie, die woensdag om 01.00 uur gebeurde, het lichaam van een 21- jarige man werd gevonden. Het li chaam van zijn 23-jarige broer, de enige die nog werd vermist, werd later gevonden. Iran had verteld. De onthullingen hebben in de Verenigde Staten voor nieuwe opwinding rond de Irangate-zaak gezorgd. In kringen van het Amerikaanse Congres werd gezegd dat de berichten de vraag oproepen wie nu eigenlijk het buitenlandse beleid bepaalt. Volgens Congresbronnen had George Shultz zijn goedkeuring verleend aan het voortzetten van de contacten op voorwaarde dat bij alle gesprekken een functionaris van zijn ministerie aanwezig zou zijn. Toen de Iraanse vertegen woordigers de vrijlating van 17 in Koeweit gevangen zittende terro risten en wapens eisten in ruil voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars, liet Shultz de onderhan delingen afbreken. Desondanks zette de CIA de contacten voort. Uiteindelijk moest Shultz presi dent Reagan vragen in te grijpen. Shultz' woordvoerder Charles Redman erkende gisteren dat ook na de onthullingen over de gehei me wapenleveranties nog bespre kingen met Iraanse vertegenwoor digers zijn gevoerd, maar zei dat die bedoeld waren om de betrek kingen met Iran te verbeteren. Over wapenleveranties was niet gepraat, aldus Redman. Amerikaanse Congresleden toonden zich geschokt door de klaarblijkelijke onmacht van Shultz greep te houden op de con tacten met Iran. Shultz werd na het losbarsten van het Iran-schandaal met de coördinatie van het Iran-be- leid belast. Volgens Congresleden blijkt echter uit de verklaringen van Shultz dat hij bij veel zaken buiten werd gehouden. Verschei dene Congresleden verbaasden zich erover dat Shultz na de ont dekking dat de CIA de contacten met Teheran toch voortzette, niet is afgetreden. Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling gelooft de meerderheid van de Amerikanen nog steeds dat president Reagan gelogen heeft over de Iran-zaak. In een opinieonderzoek van de televi siemaatschappij ABC zei 56 pro cent van de ondervraagden te gelo ven dat Reagan niet de waarheid heeft gesproken. Verder vond 42 procent dat Reagan moet aftreden als blijkt dat hij gelogen heeft. ATHENE - Vorig jaar maart be zocht George Shultz als eerste Amerikaanse minister van buiten landse zaken sinds de jaren '60 de Griekse hoofdstad Athene. En na afloop zei hij dat de Amerikaans- Griekse betrekkingen „stap voor stap" konden worden verbeterd. De socialistische Griekse premier Andreas Papandreou, in 1981 aan de macht gekomen op een anti- Amerikaans programma, consta teerde zijnerzijds dat de betrekkin- door Frans van Hasselt gen met Washington „in kalmer vaarwater" waren gekomen. Beide uitdrukkingen zijn sinds dien klassiek geworden en inder daad ontbreekt het niet aan teke nen dat de anti-Amerikaanse soep van het begin van de jaren '80 niet zo heet wordt gegeten als zij werd opgediend. Vorige week kwam het eindelijk tot de ondertekening van het akkoord waarbij Griekenland veertig Amerikaanse F16-straalja- gers afneemt ter waarde van 940 miljoen dollar. „De aankoop van de eeuw" zoals het hier wordt ge noemd. En de Griekse minister van defensie Charalam Vopoulos gaat volgende maand naar de Ver enigde Staten, waar later dit jaar ook Papandreou zelf wordt ver wacht. Algemeen wordt geloofd dat er nog dit jaar een formule zal worden gevonden waarbij de Amerikaanse bases, of althans de meeste daar van, na 1988 in Griekenland kun nen blijven, hoewel Papandreou keer op keer had verkondigd dat het akkoord dat in 1983 voor vijf jaar dienaangaande werd gesloten het „definitieve einde" van die ba ses zou betekenen. Er hangt echter nog een vreemd spook boven de „stap-voor-stap" wederaanknoping van de Grieks- Amerikaanse betrekkingen. En dat is het drieëneenhalve meter hoge bronzen standbeeld van de Ameri kaanse oud-president Henry Tru man, dat in 1963 op een pleintje bij het Atheense Hilton Hotel werd opgericht, maar dat ter gelegen heid van Shultz' bezoek vorig jaar door een kleine terroristische groe pering werd opgeblazen. De schade niet onherstelbaar en men is nu zover dat het weer over eind kan worden gezet. De vraag is echter: waar? Voor de organisatie van Grieken in Amerika AHEPA, LONDEN - Politieke rellen in het Engelse parlement komen vaak plotseling en met grote woede. Dat bleek weer eens toen de regering- Thatcher onverwachts dc leden van het Lagerhuis verbood om in besloten parlementaire kring te kijken naar een televisiedocumen taire van de BBC over nieuwe En gelse spionagesatellieten. De rege ring vindt dat deze documentaire schade toebrengt aan de nationale door Haye Thomas veiligheid en daarom heeft zij eer der de uitzending voor het grote publiek tegengehouden. De bittere ironie is echter dat, hierdoor geprikkeld, verschillende Lagerhuisleden eerder op eigen initiatief naar de documentaire hebben gekeken. Maar toen don derdagmiddag een aantal leden van de oppositie in het kijkzaaltje die indertijd het initiatief nam tot de oprichting en bekostiging van het beeld, en ook voor de rechtse oppositie binnen Griekenland is dit geen probleem: natuurlijk moet het weer terugkomen op het plein tje waar het stond. Daar stond het heel goed, en men moet ook nooit capituleren voor het geweld van een terreurgroep, zelfs niet als het alleen maar een standbeeld betreft. Lachlust Het is echter een feit dat foto's van de horizontale Truman, die vlak na de aanslag in de Griekse kranten verschenen, de lachlust hebben opgewekt van de meerder heid van de Atheense burgers; de ze zijn nu eenmaal uitgesproken anti-Amerikaans. Maar zelfs de niet apert linksen zien in Truman niet zozeer de ideologisch bewo gen figuur, die in 1947 met zijn „doctrine" de democratie in Grie kenland en Turkije overeind wilde helpen, als wel de keiharde behar tiger van Amerikaanse belangen die Griekenland jarenlang in een staat van „afhankelijkheid" heeft gehouden, en bovenal de man die in 1945 de eerste atoombommen heeft laten gooien. van het Lagerhuis wilde kennis ne men van de documentaire, werd hun door de strenge ordebewakers van de Commons de weg versperd en kregen zij te horen dat de verto ning in opdracht van de Speaker, de leider van het Lagerhuis, was verboden. Dat gaf natuurlijk pandemonium en binnen de kortst mogelijke tijd waren er buiten het machtsgebied van de Speaker in Westminster verschillende kopieën van de do cumentaire beschikbaar, zodat de parlementaire nieuwsgierigheid toch bevredigd kon worden. Andreas Papandreou - in kalmer vaarwater- (fotoAP) Vandaar dat de bevoegde minis ter van binnenlandse zaken Kout- soyorgas onlangs kwam met. een oplossing die velen aansprak: Tru man zou worden neergezet in de Inmiddels was het kader van La bour al ontboden bij de minister van buitenlandse zaken sir Geof frey Howe, die het gedetailleerd op de hoogte bracht van de zorg van de regering over de documentaire, die gemaakt is door de wapendes kundige Duncan Campbell, die re gelmatig over zijn specialisme schrijft in het linkse weekblad New Statesman en dat deze week ook heeft gedaan over het geheime satellietprogramma. Met dit project zou Engeland kunnen spioneren in Rusland, Oost-Europa en het Midden-Oos voorhof van het - tijdens de kolo nels-junta aangelegde en foeilelij ke - oorlogsmuseum, nóg dichter bij het Hilton Hotel. Nog net geen museumstuk zou het worden, want in de buitenlucht van de voorhof zou wie wil hem dag en nacht kun nen bezichtigen. Maar de voozitter van de AHE PA, John Ploumidis, die dezer da gen in Athene op bezoek was. nam daar geen genoegen mee. Hij liet doorschemeren dat zijn organisa tie, die dagelijks voor Griekse be langen bezig is in het Amerikaanse Congres, het moeilijker zal krijgen als de in Amerika zo gerespecteer de Truman niet wordt teruggezet waar hij eerst stond. En na een on derhoud met premier Papandreou verklaarde hij verheugd dat ook deze met de herplaatsing had inge stemd. Verwarring De verwarring is echter nog niet voorbij, Papandreou heeft na Plou midis' vertrek verduidelijkt dat hij alleen maar heeft gezegd „in prin cipe" in te stemmen met de her plaatsing, maar dat zulks in de praktijk moeilijk is, omdat er dan dag en nacht politiebewaking bij moet (tijdens de kolonels is het ook ten. Vandaar ook dat het gaat om een omvangrijk project, dat vol gens Campbell minstens 500 mil joen Pond Sterling kost. En dat be drag is hoog genoeg om de rege ring te verplichten het parlement tijdig van een dergelijk project op de hoogte te stellen. En dat. zo wil Campbell met zijn documentaire in de eerste plaats aantonen, is niet gebeurd. De regering-Thatcher tracht nu een goed heenkomen te zoeken achter een muur van landsbelang. Maar de oppositie, onder leiding van Labourleider Kinnock, laat zich dit buitenkansje niet ontne men en beschuldigt mevrouw Thatcher en haar ministers van misleiding en incompetentie. Dit alles heeft hier de gemoede ren weer danig verhit. En om ieder een gelegenheid te geven flink stoom af te blazen, wordt maandag - in wat hier nu spottend heet: Spy in de Sky-paniek - in het Lager huis een speciaal debat gewijd. Minister doodt zichzelf voor ogen van pers WASHINGTON - De minister van financiën van de Amerikaanse staat Pennsylvania, Budd Dwyer, heeft zich gisteren door het hoofd geschoten tijdens een persconfe rentie waarin hij zich trachtte te verdedigen tegen beschuldigingen van omkoping. Dwyer had de pers conferentie bijeengeroepen nadat hij en een mede-politicus vorige maand schuldig waren bevonden door Henk Dam aan het accepteren van smeergeld bij het verlenen van een contract voor de levering van computers. Hij zou vandaag de strafmaat ho ren, en tot een straf van maximaal 55 jaar kunnen worden veroor deeld. Hoe hoog de strafmaat ook zou uitpakken, de minister van justitie van Pennsylvania had al besloten dat Dwyer vanaf vandaag zijn hui dige ambt zou kwijtraken. De ver slaggevers die naar Dwyers pers conferentie waren gegaan, hadden verwacht dat de minister daar zijn aftreden zou aankondigen. In plaats daarvan hield Dwyer, zwe tend en met een rood gezicht, een maar half begrijpelijke rede van een half uur. In die speech zei hij onschuldig te zijn, beschuldigde hij de rechter van het geven van „middeleeuwse straffen", en hield hij een pleidooi tegen de doodstraf „omdat ik er nu zeker van ben dat mensen onschul dig ter dood zijn gebracht". Na de rede riep Dwyer twee naaste mede werkers bij zich, en overhandigde hfj hen een verzegelde envelop met daarin instructies die zij later moesten lezen. Vervolgens pakte hij een andere envelop, en pakte daaruit een pi stool. „Ga weg, dit ding is gevaar lijk", zei hij tegen een paar mensen in de buurt, waarna hij de loop in zijn mond stak, en schoot. Dwyer was op slag dood. al eens tot een aanslag op het standbeeld gekomen). Zo gaat de discussie door. Het enige lichtpunt is dat het een jonge rechtse burgemeester van Athene is, de vorig jaar gekozen Miltiades Evert, die een „monument van na tionale verzoening" wil oprichten. Ook dit moet in het centrum van de hoofdstad komen, maar liefst toch maar een beetje uit de buurt van de herrezen Truman.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5