Hardere aanpak ongeregeldheden Haarkloverij in Heineken-proces 'Tk stond op het perron en de trein kwam langs' Deze bank bijvoorbeeld, maar dan.... Miljoenenbespariiig op geneesmiddelen mogelijk Alarm Limburg door luchtverontreiniging VRIJDAG 23 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Wellicht vorming landelijk rechercheteam DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) denkt aan de vorming van een landelijk rechercheteam ter ondersteuning van lokale eenheden bij de opsporing van ernstige delicten. Het team dat uit zo'n 20 rechercheurs zal bestaan, zal worden onderge bracht bij de procureur-generaal in Den Haag. De bewindsman zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat over de rellen bij de ontruiming van een pand in Nijmegen. Het debat was aangevraagd door de WD'er Hermans naar aanlei ding van de ernstige ongeregeldhe den afgelopen maandag in Nijme gen, toen een door krakers bezet gebouw van het Shell-pensioen- fonds werd ontruimd. Zowel in het Shell-pand als in het naast gelegen filiaal van de NMB-bank hebben de krakers grote vernielingen aan gericht. Een dag later werd het on derkomen van de rijkspolitie in Nijmegen in brand gestoken. De totale schade wordt op meer dan een miljoen gulden geschat. Volgens Korthals Altes krijgt de overheid nu de rekening gepresen teerd voor de tolerante houding je gens de kraakbeweging in het verleden. "Ons vroegere optreden, hoe goed bedoeld ook, is uitgelegd als zwakte. De kraakbeweging heeft haar acties verhard. Tegen onverdraagzaamheid van de kra kers past geen verdraagzaamheid. We dienen nu even onverdraag zaam te zijn. We zullen de kraakbe weging duidelijk maken dat we in staat zijn de rechtsorde te handha ven", aldus de bewindsman. DEN HAAG (ANP) - Als er meer vervangende preparaten worden ge bruikt in plaats van dure merkgeneesmiddelen en als apothekers kortin gen op de inkoopprijs (kunnen) doorberekenen aan de consument, kan op geneesmiddelen tussen de 190 en 270 miljoen gulden worden be spaard. Dat heeft een projectgroep van de interfaculteit bedrijfskunde van de Erasmus Universiteit berekend. Deze groep heeft onder leiding van prof- .dr.ir. B. Wieringa in opdracht van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur een rapport over de Nederlandse geneesmiddelen markt uitgebracht. Staatssecretaris Dees kreeg het vorige maand en gis teren is het aangeboden aan de vaste Kamercommissie voor volksge zondheid. De stijgende kosten van geneesmiddelen zijn vooral een gevolg van een verschuiving naar duurdere middelen, zo heeft de projectgroep vastge steld. De "consumptie" in Nederland is lager dan in de andere Europese landen. Maar de fabrikantenprijzen liggen hier veel hoger (twee keer zo hoog als in Frankrijk en anderhalf keer als die in België), terwijl de ver schillen in distributiekosten nog groter zijn. De distributiekosten maken in Nederland de helft van de consumentenprijs uit. Rechtstreekse beïnvloeding van de fabrikantenprijzen door de over heid is moeilijk. Een mogelijkheid is wèl dure merkgeneesmiddelen waarvoor goedkope alternatieven bestaan uit te sluiten van vergoeding door het ziekenfonds. Ook een goede voorlichting van artsen en gebrui kers kan zin hebben. Bij het onderzoek is namelijk gebleken dat de huisartsen min of meer spontaan merkgeneesmiddelen voorschrijven. Ze kennen (dankzij de reclame van de industrie) vooral merknamen en nau welijks de namen van de andere preparaten. Ze weten wel dat die goed koper zijn, maar daar houden ze bij het uitschrijven van een recept niet veel rekening mee. Dé onderzoekers wijten de hoge distributiekosten aan het vrijwel ont breken van prijsconcurrentie in de groothandel en tussen apothekers. Apothekers kunnen bij het huidige systeem inkoopvoordelen (kortingen en dergelijke) niet doorgeven aan de consument, omdat ze van fondsen en verzekeraars de officiële inkoopprijs vergoed krijgen. Hierbij gaat het per jaar om een bedrag van tussen de 70 en 150 miljoen gulden aan bonus sen en kortingen ofwel om 40.000 tot 90.000 gulden per apotheker. Het rapport stelt dan ook voor van de apothekers gewone, commercieel werkende detaillisten te maken. De Tweede Kamer wees de ge welddadige acties van de kraakbe weging in Nijmegen unaniem van de hand. Lof was er voor het optre den en de zelfbeheersing van de politie. PvdA-woordvoerder Stof- felen wees nog eens op de nood zaak van uitbreiding en verster king van politie en justitie. De ge meente Nijmegen mag voorlopig rekenen op extra recherchebij stand, zo zegde de minister toe, om de daders van de geweldsuitbar sting op te sporen en te vervolgen. Inlichtingendienst De Tweede Kamer heeft gisteren tijdens het overleg met Korthals Altes felle kritiek geuit op het werk van de inlichtingendiensten. Bijna alle fracties toonden zich ontevre den over de inlichtingendiensten, die er niet in slagen de daders van de Makro-branden op te sporen. Volgens de minister, die tijdens het openbare deel van het overleg vanwege de veiligheid van de Staat geen specifieke mededelingen wil de doen, is de kritiek niet geheel terecht. Hij erkende wel dat de da ders nog niet zijn opgespoord, maar dat is volgens hem nog niet zo bijzonder. In West-Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en Ier land is het aantal onopgehelderde aanslagen vele malen groter, aldus Korthals Altes. In het buitenland bestaat juist grote waardering voor onze veiligheidsdiensten, zoals de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) en de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). ONTUCHT - De politie heeft een 58-jarige Kampense PvdA-wethou- der aangehouden. De wethouder zou op het stadhuis van Kampen ontuchtige handelingen hebben gepleegd met medewerksters van de gemeente. Tot de aanhouding werd overgegaan nadat enkele vrouwen aangifte hadden gedaan bij de politie. De wethouder be heert de portefeuille welzijn, sport en verkeer. Hij werd vorig jaar in Kampen tot politicus van het jaar gekozen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Hoewel de luchtverontreiniging door zwa- veldioxyde gisteren is afgenomen is diezelfde dag in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland de concen tratie stikstofdioxyde in de lucht behoorlijk gestegen. Voor de pro vinciebesturen van Brabant en Limburg was dat reden de bevol king dringend te verzoeken zo min mogelijk de auto te gebruiken. De luchtverontreiniging door stikstofoxyden is voornamelijk af komstig van het gemotoriseerde wegverkeer en van met afval ge stookte installaties. De concentra ties zijn toegenomen door het hui dige weertype met veel mist en weinig wind. In Noord-Brabant en Gelderland bleven de waarschuwingen voor de luchtverontreiniging gehand haafd. In Limburg werd in ver band met de grote stijging van con centraties stikstofoxyden in de lucht zelfs alarm geslagen. De com missaris van de koningin in Lim burg, dr. J. Kremers, adviseerde lij ders aan hart- en vaatziekten of aan aandoeningen van de luchtwegen zoveel mogelijk thuis te blijven. De alarmfase zal blijven bestaan zolang de hardnekkige massa stil staande lucht, afgedekt door een 'deksel' van relatief warme lucht, in Limburg blijft hangen. De weersvoorspellingen van de laatste dagen blijken niet uit te komen. Gisteren waaide een wel heel zwak windje uit het zuidwesten, onvol doende om de enorme hoeveelheid vervuilde lucht te verdrijven. In het Rijnmondgebied is sinds woensdagmiddag code 2 van kracht. Dit is een algemene waar schuwing aan de industrie en een verzoek om zoveel mogelijk stank- verwekkende werkzaamheden te vermijden. Bij de meldkamer van de milieudienst in Rijnmond zijn gisteren ongeveer veertig klachten over stank binnengekomen. De klachten variëren van een gaslucht tot oliestank en een kattepïslucht en komen verspreid uit het hele Rijnmondgebied. Het verkeer op de weg werd be halve door de mist, ook door ijzel in de wielen gereden. In de och tendspits ontstonden veel files en botsingen op de A2 met voorname lijk blikschade. In totaal waren er volgens de politie 24 aanrijdingen (63 voertuigen) waarbij drie men sen licht gewond werden, 's Avonds was het een stuk rustiger maar er waren toch nog 16 aanrij dingen (68 voertuigen) met één ge wonde. Celstraf voor schooldirecteur GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft een 53-ja- rige man uit Haren gisteren we gens valsheid in geschrifte en ver duistering veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf maanden. De man heeft bekend dat hij als di recteur van de christelijke MAVO in Middelstum jarenlang geld uit de schoolkas in eigen zak heeft la ten glijden. Door een dubbele boekhouding bij te houden liet hij zichzelf even eens gedurende enige tijd duizend gulden per maand te veel aan sala ris uitbetalen. Ook gaf hij aan het ministerie meer leerlingen op dan er in werkelijkheid waren, waar door de school in totaal zo'n SCHIPHOL - Op Schiphol zijn gisteren 51 Vietnamese vluchtelin gen aangekomen, afkomstig uit Hongkong. Zij zullen voorlopig inmia- worden ondergebracht in Apel doorn. De vluchtelingen werden subsidie ontving. De i dels ontslagen. De rechtbank heeft der overwogen dat de directeur ge durende een zeer lange periode der^'deinden wat terug w *n n,° die plotselinge belangstelling. verwelkomd door staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie). De kin- malversaties heeft gepleegd en niet heeft geschroomd zijn vertrou wenspositie uit te buiten. 'Ganzen voor de commercie massaal gedood' ZEIST (ANP) - De jacht op ganzen is een commercieel aantrekkelijke zaak geworden, die niets te maken heeft met voorkoming van schade aan de landbouwsector. De dieren worden er massaal voor afgescho ten. Minister Braks (landbouw) zou het gebruik van levende lokganzen moeten verbieden en een schiet- verbod moeten instellen in streken waar jagers actief zijn. Dit heeft de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels gisteren ver klaard. De vogelbescherming is tijdens een vlucht boven Nederland ge schrokken van het grote aantal jachthutten dat speciaal voor het afschieten van ganzen opgericht is. Volgens de organisatie kan de gan- zejacht worden vergeleken met de massamoord op zangvogels in Ita lië. Volgens de vogelbescherming nodigen organisatoren van een ganzejacht jagers uit, die per dag 100 tot 250 gulden moeten betalen. In Friesland hebben een jaar gele den gemiddeld negen jagers per dag 52 dagen achtereen achter de ganzen aan gezeten. Dat heeft de organisatie zeker 45.000 gulden op geleverd. De jagers komen van heinde en verre. Zo ontdekte de vogelbe scherming dat in het gebied rond Zwolle vorig seizoen 149 Duitsers, 136 Fransen, 81 Italianen, 64 Ame rikanen en 57 Belgen al schietend door de weilanden trokken. De hutten staan er in rijen naast el kaar. De jagers maken daar ge bruik van veel levende lokganzen, wat het afschieten van de toesnel lende nog vrije ganzen tot een peu- leschil maakt, aldus de vogelbe scherming. Van Agt over benoeming tot EG-ambassadeur Japan AMSTERDAM (GPD) - "Ik beroep me op het zwijgrecht". Dit waren de enige woorden die de laatste twee verdachten van de Heineken- ontvoerders 'gisteren op hun eerste procesdag spraken. Met gebogen hoofden en schijnbaar onbewogen luisterden Cor van Hout (29) en Willem Holleeder (28) hoe mr. G. Bodewes, de vice-president van de Amsterdamse rechtbank uit de dikke stapel processen-verbaal voorlas. Veel nieuwe feiten over de ont voering kwamen niet naar voren. Sedert hun arrestatie in Parijs in februari 1984, drie maanden na de ontvoering van bierbrouwer Hei- neken en diens chauffeur Doderer, hadden ze tegenover de politie geen verklaringen willen afleggen. Uit de verklaringen'van de drie veroordeelden kon worden opge maakt dat Holleeder het idee had geopperd om Heineken te ontvoe ren. Hij had een hekel aan de bier magnaat. omdat zijn vader als werknemer van Heineken-brouwe- rij slecht was behandeld. Bij de ontvoering hadden Van Hout en Holleeder Heineken de bus in ge sleept. De behandeling van de feiten nam zodoende niet al te veel tijd in beslag. Niettemin duurde de eerste procesdag, waarvoor grote belang stelling bestond, bijna tien uur. Voordat Bodewes met de eigenlij ke zaak kon beginnen, werd over de hoofden van de verdachten een urenlange juridische strijd gevoerd over de rechtmatigheid van hun uitlevering door Frankrijk. Luchtje Hun verdedigers, mr. Moskowicz en mr. De Vos, probeerden aan te tonen dat Nederland met Frankrijk afspraken had gemaakt over de uit levering. Aan de hele affaire zat een luchtje, vonden ze. Volgens de Mr. Max Moskowiczde 'showge- voelige' verdediger van de Heine- ken-ontvoerders. (foto anp» advocaten hadden Nederland en Frankrijk een opzetje gemaakt, zo dat het tweetal in handen van de Nederlandse justitie kon worden gespeeld. Allereerst klopte er naar hun me ning al niets van dat Nederland het verzoek om uitlevering introk, na dat de Franse Raad van State had besloten dat overdracht van de twee misdadigers alleen mogelijk was op grond van "schriftelijke be dreiging met de dood". Nederland wilde echter het duo voor dat delict niet hebben. Op schriftelijke bedreiging staat een maximumstraf van vier jaar. Dat zou een ernstige rechtsongelijk heid betekenen met de drie andere Heineken-ontvoerders. Liever werd gewacht dat zich een andere mogelijkheid zou voordoen. Die kans kwam twee jaar later, toen Frankrijk het Europees uitle veringsverdrag goedkeurde. De verdedigers vermoedden echter dat bij de eerste intrekking van het uitleveringsverzoek tussen ons land en de Fransen afspraken wa ren gemaakt om het verdrag zo snel mogelijk door het parlement te jagen. Om de "doorgestoken kaart" be vestigd te krijgen, hadden ze me vrouw Bonn van de afdeling inter nationale rechtshulp van het mi nisterie van justitie als getuige op geroepen. Zij ontkende het be staan van afspraken. Op het mo ment van de intrekking was nog niets bekend over de behandeling van het Europees verdrag. Opzetje De show-gevoelige mr. Mosko wicz toverde daarop een nieuw ko nijn uit de hoed, waaruit moest blijken dat Nederland samen met Frankrijk een opzetje had gemaakt om de twee verdachten uit te leve ren. Het zou geen toeval geweest zijn dat Van Hout en Holleeder door de Fransen naar het Caribi sche eiland St Maarten was overge bracht, waarvan de helft Neder lands grondgebied is. "Ik geloof niet in Sinterklaas", zei Moskowicz. Hij riep ter plekke de Telegraat-journalist Peter de Vries als getuige op. Deze was met de Heineken-ontvoerders meege reisd van Parijs naar de Franse provincie Guadeloupe in het Cari- bisch gebied, waartoe het Franse deel van St Maarten ook behoort. De Vries zei dat de Fransen de twee oorspronkelijk rechtstreeks naar Sint Maarten wilden vliegen en dan noodgedwongen zouden zijn geland op het Nederlandse deel. De autoriteiten op Sint Maar ten stonden al klaar om hen op te vangen. Toen Holleeder en Van Hout daar tegen protesteerden, werd eerst op Guadeloupe geland om hen vandaar door te vliegen naar Sint Maarten. De tickets wa ren al gekocht. Opnieuw maakten de twee ont voerders bezwaar "door stennis te schoppen". Het resultaat was dat het vliegtuigje zonder hen, maar wel met hun bagage vertrok. De verslaggever zei dat hij uit bepaal de uitspraken "met bijbehorende mimiek en houding" van Franse politiefunctionarissen had begre pen dat het een spel was. Maar De Vries kon niet hard maken hard maken dat de Nederlandse justitie bij dit alles betrokken was ge weest. Mevrouw Bonn zei dat de manoeuvres van de Fransen voor haar ook een verrassing waren ge weest. De rechtbank doet op 5 februari uitspraak over de ontvankelijkheid van de dagvaarding. Als Holleeder en Van Hout alleen voor schriftelij ke bedreiging met de dood kunnen worden vervolgd, komen ze, gezien de duur van het voorarrest, vrijwel zeker meteen op vrije voeten. In het andere geval wordt het proces op die dag gewoon voortge zet met het requisitoir van dé offi cier van justitie en de pleidooien van de verdedigers. ROOSENDAAL - Vermoedelijk vanaf 1 april is commissaris van de koningin mr. A. van Agt niet meer onder ons. 'Onze Dries', zoals ze hem in het Brabantse CDA graag noemen, zoekt het ver weg. In To kio om precies te zijn. waar hij am bassadeur van de Europese Ge meenschap wordt. Gisteren drom de in het Bossche provinciehuis de vaderlandse pers samen om nog eenmaal de lyrische bokkespron- gen van Van Agt ijverig te noteren. door Jan Reijnders Het begon al met zijn binen- komst. "Ho, ho, ho. Weg met die spullen", begroette hij de televisie ploeg van het Journaal, die de eer ste rij in de zaal had ingenomen. "Eerst de schrijvende pers en dan jullie. Bij de schrijvende pers be hoef ik niet zo op mijn tellen te pas sen, die kunnen het toch niet bij houden. Maar voor de televisie moet ik elk woordje op een goud schaal wegen, dus weg met die din gen". Officieel weet Van Agt sinds gis terochtend dat de Europese Com missie hem heeft benoemd tot Eu ropees ambassadeur te Japan, al is zijn ophanden zijnde benoeming al eerder bekend geworden. "Ik ben niet zo gepokt en gemazeld in de internationale diplomatie, maar ik wist toch wel dat ik tot die tijd me kalm moest houden. Een paar we ken heb ik gerukt aan de boeien van de geheimhouding, maar ik bleef ingesloten", onthulde hij. Van Agt erkende gisteren vol mondig dat hij na nog geen vier jaar eigenlijk te vroeg weer uit Bra bant vertrekt. Maar, onder verwij zing naar de parlementaire ge schiedenis, maakte hij zijn gehoor er attent op 'dat die kleine vier jaar nog altijd meer is dan de gemiddel de kabinetsperiode'. Hetgeen, al leen al afgaande op zijn eigen in breng daarin met drie kabinetten- Van Agt in vijf jaar tijds, moeilijk te weerspreken valt. Als vanouds hanteerde de schei dende commissaris het wapen van de beeldspraak om lastige vragen te beantwoorden of liever nog te omzeilen dan wel in de kiem te smoren. "Vroeg uit Brabant weg? Het antwoord luidt 'ja'. Te vroeg? Eigenlijk ook 'ja'. Maar wees wel, vrienden en vriendinnen, over twee weken en één dag word ik 56. De laatste etappe van de mars naar de 60 gaat nu in. Dat is de leeftijd dat dit soort kansen zich niet weke lijks, maandelijks of jaarlijks meer aandienen. De trein kwam nu langs... en ik stond op het perron. En er was geen reden te veronder stellen dat zo'n trein over een paar jaar nog eens langs zou komen... en stoppen" De Brabantse commissaris van d.e koningin Dries van Agt hield gisteren een persconferentie over zijn benoeming tot EG-ambassadeur in Japan. De bijeenkomst verliep zoals men van Van Agt gewend is: in woord en gebaar werd breed uitgehaald. (foto anp> In hoeveree alle 'affaires Van Agt' ertoe hebben bijgedragen dat de voormalige premier zich op het perron had opgesteld, wilde hij niet kwijt. "Dat kan best een rol hebben gespeeld. Voor de kritiek op mijn pogingen een kerncentrale op Moerdijk te krijgen, heb ik al tijd begrip gehad, ook vóór Tsjer- nobyl al. Maar over dat gedoe rond dat rode stoplicht in Hattem ben ik nog laaiend. Ik vind dat mij daar ongelooflijk onrecht is aangedaan. Geheel schuldeloos heb ik daar mee een geweldige beschadiging van mijn goede reputatie opgelo pen. Tot op de dag van vandaag krijg ik over die zaak venijnige, scheldende brieven uit alle hoeken van het land. Daarom ben ik daar zo emotioneel over, nog". „Zullen we nu het hoofdstuk 'deerniswekkend' maar bij de kop pakken? Welnu, ik heb nooit ge zegd dat de commissaris van de ko ningin van Brabant een deernis wekkende figuur is, en zeker niet déze commissaris van de koningin. Maar wél dat de commissaris van de koningin in welke provincie dan ook, en wie hij of zij ook is, rechtens gesproken een tweedi mensionaal deerniswekkende fi guur is. Dat heb ik trouwens van meet af aan gezegd". "De eerste dimensie zit hem in de positie van de provincie, zo in geklemd tussen rijk en gemeente. De provincie is maar een pover toe gerust fenomeen. De tweede zit hem in de commissaris zelf, die binnen dit pover fenomeen nog nauwelijks bevoegdheden heeft ook. Dat ik het vier jaar geleden toch heb gedaan, komt omdat de commissaris in Brabant enige ruimte heeft naast de wet, maar die zou groter kunnen zijn". Dat de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in maart op het pro gramma staan, kan Van Agt na tuurlijk niet helpen. Dat juist in de ze periode van over elkaar heenval- lendc kandidaat-gedeputeerden ook de rustbrengende spil van de provinciale administratie de kuier latten neemt, is 'jammer'. "Het wa re mij liever geweest als die vacatu- re-Tokio op een later tijdstip was gekomen. Maar het was I januari. Daar doe ik geen sikkepit aan. Het alternatief was geweest dat ik nog tien jaar in Brabant had moeten blijven". "Ik breng een zak vol offers. Als ik op mijn zestigste terugkom - de functie geldt in beginsel voor vier jaar - dan zal ik wel te stram zijn om nog op de fiets te klimmen. Ik verlaat een Aards Paradijs in Vught en mijn emotionele banden met het land en de mensen. Ik heb dezelfde tongval als mijn chauffeur en dat wil wat zeggen, hoor", liet hij zich ontvallen nog net voor hij 'te emotioneel' zou worden. Maar er wacht Van Agt ook veel moois aan gene zijde van de aard bol, zoveel is hem wel duidelijk. "Een onbeduidende functie, zegt u? Ik zit daar niet namens één land, maar namens twaalf. En niet op een willekeurige plaats, maar in de hoofstad van een land dat op weg is de eerste economische macht in de wereld te worden. Het is een be langwekkende post, alleszins de moeite waard te worden bekleed, ook door de oud-premier van een middelgroot land". Als u niei van massaprodukten houdt bent u bij Perida aan het juiste adres Omdat Perida de vormgevers én de makers van zitmeubelen zijn kunt u uw bank of stoel laten aanpassen naar eigen idee. Dat is geen kostbare zaak. omdat u rechtstreeks van de makers koopt betaalt u toch al zo'n 30°ó minder dan in de winkel. Bel voor documentatie: 02508 10 44. Showroom open: ma l/m za 10.00 -17.00 u BIJ DF. MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR. Wat hoger Ietsje zachter Een beetje lager Wat harder D Ietsje smaller Een stukje breder

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3