De aarde is n sloppenwijk Vrije media wensen 'fonds tegen censuur' Reportage Habitat vraagt aandacht voor miljard daldozen O jee: Opvattingen Goerees nog in veel kerken te horen PAGINA 2 VRIJDAG 23 JANUARI 1987 De koudegolf van de afgelo pen weken moet voor de Habitatcommissie bijna als een geschenk uit de hemel zijn gekomen. Beter dan wie of wat dat ooit had kun nen doen, vestigde het bar re winterweer de aandacht op de daklozen. Vooral op het lot van de naar schatting 15.000 dakloze Nederlan ders en hun vele tienduizen den lotgenoten in de overi ge 'rijke landen', maar ook op het lot van die vele hon derden miljoenen elders. Naar schatting een kwart van de wereldbevolking heeft geen fatsoenlijk dak boven het hoofd. Hun pro blematiek staat centraal in 1987, het jaar dat de Ver enigde Naties hebben uitge roepen tot het Jaar van de Daklozen. En onder leiding van Max van der Stoel spant de Nederlanse Habi tatcommissie (NHC) zich in om de problemen meer be kendheid te geven. door Sjaak Smakman De aarde wordt een stad. Nog 25 jaar, dan telt Afrika - het minst ver stedelijkte werelddeel - meer stadsbewoners dan de Verenigde Staten. En kort na 2000 zal meer dan de helft van de wereldbevol king in de steden wonen. Hoewel, wonen. Mexico-City, met zijn meer dan 18 miljoen inwoners de groot ste stad ter wereld, is nu al niet meer dan een onvoorstelbaar gro te. onleefbare sloppenwijk. De at mosfeer is er vergiftigd, soms moe ten vanwege de luchtvervuiling au to's overdag met groot licht rijden In die stad zullen over nog geen 15 jaar meer dan 26 miljoen mensen 'leven'. Verwonderlijk is die trek naar de stad niet. De meeste ontwikke lingslanden pikten een graantje - zij het ook niet meer dan dat - mee van de ongekend gegroeide wel vaart na de Tweede Wereldoorlog. Die welvaart kwam in de steden te recht. De stadsbevolking vormde de machtsbasis (én de enige serieu ze bedreiging) voor de machtheb bers. Het was dus zaak de stedelin gen te vriend te houden. In de ste den kwamen gezondheidszorg, on derwijs en andere voorzieningen van de grond, terwijl het platteland volledig werd verwaarloosd en vaak min of meer geplunderd. Om de stedelijke bevolking van goed koop voedsel te voorzien kregen de boeren op het platteland belache lijk lage prijzen voor hun land- bouwprodukten. Steeds meer boe ren gingen daarom alleen nog voor de eigen behoefte produceren en zorgden daarmee mede voor de ve le hongersnoden die de ontwikke lingslanden teisteren. En als ze al wat extra geld hadden, dan konden ze er niets voor kopen. Daarvoor moesten ze naar - jawel de win kels in de stad. De sterke bevolkingsgroei zorg de voor een extra probleem. Steeds meer kinderen konden niet meer terecht op het bedrijfje van pa. Ve len wilden dat ook helemaal niet of vonden de strakke familiebanden te knellend. Op naar de stad dan maar. En naar de desillusie. Want aangekomen in de steden kwamen ze er achter dat daar géén werk. géén gezondheidszorg, géén onder wijs, kortom: géén zicht op een be tere toekomst wachtte. Maar de terugtocht - met hangen de pootje - naar het platteland was veelal afgesneden. Niet in de laat ste plaats omdat ondanks de mi gratie de bevolking daar blijft groeien. In Afrika bijvoorbeeld zal ondanks de trek naar de steden de bevolking op het platteland tot ver in de volgende eeuw toenemen. En zo ontstonden in de steden snel gi gantische sloppenwijken, precies zoals in Nederland pakweg een eeuw geleden. Golfplaten, afval hout, textiel, karton, er valt eigen lijk gaan materiaal te bedenken waarvan geen huizen worden ge bouwd. Stromend water, riolering en electriciteit, ontbreken. Infec tieziekten. misdaad en prositutie daarentegen tieren er welig. Het zoeken naar bruikbare spullen op de vuilnisbelten is een belangrijk middel van bestaan geworden. De oplossing? Niemand heeft er echt een. Volgens een onderzoek van de internationale arbeidsorga nisatie ILO zijn in steden tot rond de 600.000 inwoners nog wel werk en welzijnsvoorzieningen voor de hele bevolking te scheppen. Groeit de stad tot 2 miljoen inwoners, dan is er nog wel werk te regelen maar loopt het spaak met het voorzienin- genpeil. En boven de 2 miljoen loopt de zaak op beide fronten vast. De algemene welvaart in de westerse wereldsteden verdoezelt dat - al bracht de huidige kou de armoede en ellende daar genade loos aan het licht - maar in de ont wikkelingslanden is ook die wel vaart er niet. Gewoon platgooien dan maar. was de eerste reactie van menige regering. Geen echt probaat mid del: een stad als Jakarta telt 8 mil joen inwoners, van wie er 6 miljoen in krotten wonen. En 6 miljoen mensen wegbulldozeren, dat kan zelfs het meest dictatoriale regime niet. Dat bleek ook wel: de bulldo zers waren nog niet weg of de eer ste woningen stonden al weer. De bewoners hadden immers geen al ternatief. De vraag is wat er dan wel moet gebeuren. Naast het leefbaar(der) maken van de sloppenwijken lij ken een paar dingen voor de hand te liggen: beheersing van de bevol kingsgroei en verbetering van de leefomstandigheden op het platte land om de trek naar de steden (ur banisatie) te verminderen. Met afremming van de bevol kingsgroei gaat het niet al te best. Programma's voor geboortebeper king stuiten vaak op eeuwenlange tradities en de resultaten zijn be perkt. Zeker zolang kinderen voor de armen een aow-voorziening be tekenen en de kindersterfte hoog blijft, blijft het dweilen met de kraan open. Ontwikkeling van het platteland is een tweede middel. Met name in Nederland, als agrarisch land bij uitstek, heeft het platteland altijd centraal gestaan in de ontwikke lingshulp. Slechts 2 procent van het. budget wordt besteed aan pro jecten in sloppenwijken en minis ter Bukman (ontwikkelingssamen werking) is niet van plan daar iets aan te veranderen. "Investeren in plattelandsontwikkeling moet het hoofdpunt van beleid zijn voor re geringen van ontwikkelingslan den, donorlanden en de internatio nale organisaties die werken aan armoedebestrijding. Te vaak wordt de trek naar de steden gezien als een soort natuurramp die over een land komt, en waarvan de gevol gen moeten worden bestreden in plaats van de oorzaak", zei hij eind november al. En toen Habitat-voorzitter Van der Stoel onlangs betoogde dat Ne derland toch wel wat meer geld mag uittrekken voor de stedelijke problematiek, herhaalde de be Een rioleringspijp is het enige onderdak dat dit Indiase kind heeft. windsman dat nog eens: "Natuur lijk ben ik het ermee eens dat er aandacht moet zijn voor de proble men van een metropool, maar het feit dat er een jaar voor de daklo zen wordt gehouden is voor mij geen reden om het beleid- nu op eens om te gooien". De bewindsman heeft daar deels gelijk in. Voor de helft, om precies te zijn. De trek van het platteland is niet langer bepalend voor de groei van de sloppenwijken. Tegenover elke migrant staan nu al twee ge boorten in de steden zelf. Het was altijd een gegeven dat m steden relatief minder kinderen worden geboren dan op het platte land. Daar zorgden de grotere wel vaart. de betere gezondheidszorg, en de beschikbaarheid van voorbe hoedsmiddelen voor Dat basisge geven is echter achterhaald. Er is wel meer gezondheidszorg in de steden, maar niet voor de sloppen wijkbewoner. In de sloppenwijken van de Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince ligt de kindersterfte bij voorbeeld drie keer zo hoog als op het platteland. En in de krottenwij ken bij de Filippijnse hoofdstand Manilla is negen keer zoveel tuber culose als elders in de stad. De fac toren die op het platteland voor een hoog geboortecijfer zorgen, gelden in de sloppenwijk in het kwadraat. Frits Schlingemann, werkzaam bij het VN Habitatcentrum in het Keniaanse Nairobi: "Verstedelij king is het belangrijkste verande ringsproces in de Derde Wereld. De stedelijke bevolking in de ont wikkelingslanden zal de komende 30 jaar verdriedubbelen. De groei van de steden wordt nu reeds voor de helft veroorzaakt door de bevol kingstoename in de steden zelf, een trend die zich in de toekomst alleen nog maar zal versterken. Het is een mythe om te veronderstellen dat verstedelijking simpelweg te herleiden valt tot een leegloop van het platteland". Bovendien vervul len de steden een belangrijke func tie in de algehele sociale en econo mische ontwikkeling van een land De mogelijkheden om iets te doen aan de ellende in de sloppen wijken mogen beperkt zijn. ze zijn er wel en zijn nog betrekkelijk een voudig ook. De meeste stadbewo ners zitten bijvoorbeeld niet te wachten op mooie huizen. Ir. Dijk graaf van de Nederlandse Habitat commissie gaf in een interview een mooi voorbeeld: "In Afrika nam een man me mee naar zijn woning en riep: moet je eens kijken naar mijn huis. En dan zag je een scha mel dingetje staan. Maar, zei hij moet je je eens voorstellen wat het straks wordt, ik zie dat voor me. Zo'n man is gelukkig, hij heeft een toekomstperspectief'. Zo zijn de Sites en Service-pro jecten ontstaan: geef de mensen een stukje grond met wat hoofd voorzieningen als waterleiding, electriciteit, een riolering ^n een ontsluitingsweg, en laat de rest aan henzelf over. In de praktijk blijken ze redelijk succesvol. Al blijft het allemaal een druppel op een gloeiende plaat. Het Jaar van de Daklozen heeft dan ook een bescheiden opzet. Schlingemann: "Dit moet een jaar worden waarin niet alleen wordt gezaaid, maar met name wordt ge zaaid voor de langere termijn". Dijkgraaf spreekt over een 'nood kreet, omdat er nergens in de we reld veel aandacht wordt besteed aan die hele stedenprobelmatiek. Als het ons dit jaar niet lukt die knopjes om te zetten, dan zijn we mislukt'. Op een driedaagse conferentie in Londen hebben het afgelopen weekeinde honderddertig leidinggevende journalisten en uitge vers uit 39 landen zich beziggehouden met de vraag wat de me dia kunnen doen tegen de over de wereld wijd-verbreide cen suur. Er werd een Declaratie van Londen opgesteld waarin aan bevelingen voor concrete maatregelen staan. Drs. M. L. Snijders, oud-voorzitter van het International Press Institute, een van de organisaties die het initiatief tot de bijeenkomst namen, rappor teert. LONDEN - Nicholas Daniloff. de Moskouse correspondent van US News en World Report die in september vorig jaar dertien da gen door de KGB gevangen werd gehouden, voor hij, in ruil voor de topconferentie van Reykja vik, werd vrijgelaten, gaf het af gelopen weekend nauwkeurig aan, wat het beste wapen is tegen opengeschoven gordij- Op de conferentie in de Britse hoofdstad onder de titel: Uitda ging aan de Censors, keek hij te rug op zijn avontuur. Opgepakt op de beschuldiging dat hij zich bezighield met spionage voor de CIA, heeft hij dagen doorge bracht voor hij de indruk kreeg dat het goed met hem zou aflo pen. In niet geringe^nate schrijft hij die goede afloop toe aan het feit dat zijn uitgever hem niet in de steek liet (die zocht hem in de gevangenis op, beloofde hem een andere functie en opslag, het geen de Russen zeer imponeer de) en dat, dank zij de activitei ten van zijn vrouw Ruth, de in ternationale pers voorrdurend aandacht aan zijn geval besteed de. Toen Ruth toestemming kreeg hem te bezoeken en in de wacht kamer van de gevangenis zat met het pukje voor haar man bij zich. stonden Amerikaanse televisie- reporters buiten met een ladder om over de muur van de gevan genis heen te filmen wat er maar te filmen zou zijn. Om hen daar bij te helpen schoof Ruth de gor dijnen van de wachtkamer wijd open. Dat leidde wat later tot de bezorgde vraag van een van Da- niloffs bewakers: "Is uw vrouw soms aggressief?" Onzeker "De censor is niet creatief'? zei een dag later professor Bernard Rubin van de Universiteit van Boston. "Hij weet dat hij iets doet waaraan geen verbeeldings kracht te pas komt en dat geeft hem iets onzekers. Daarvan ge bruik te maken is een van de ma nieren om zijn greep op het 5 te beperken". Toch lukt dat maar zeer ge deeltelijk. Wie de compilatie ziet van de gevallen van onderdruk king van het nieuws via allerlei vormen van censuur die de orga nisatie Index on Censorship ter- wille van de bijeenkomst had ge maakt, zou er moedeloos van kunnen worden. Het gaat van de buitengewoon gedetailleerde re gelgeving van Zuid-Afrika met zijn meer dan honderd wetten over dat onderwerp, tot de feite lijke censuur die wordt uitgeoe fend in de dictatuur Paraguay, waar geen enkele wettelijke ba sis voor die maatregelen bestaat. Verleiding Harvey Tyson, hoofdredacteur van Zuid-Afrika's grootste krant The Star, gaf de regels aan die hij en zijn mensen hebben ontwik keld om de censuur te bestrij den. Zorgen dat je blijft functio neren is daarvan de eerste. Dat wil zeggen de verleiding weer staan om heldhaftig te zijn of martelaar te worden. Want dan word je zeker tot zwijgen ge bracht. De tweede is, te proberen binnen de regels van de wet te blijven. Voorts moet er worden afgesproken dat iedere verslag gever zijn eigen krant volledig blijft informerem, zodat de be slissing over wat-wel en niet ge publiceerd kan worden, wordt genomen door de daarvoor ver antwoordelijke hoofdredacteur. Zoveel mogelijk moet de lezer, ook worden duidelijk gemaakt aan welke beperkingen de krant onderhevig is bij het weergeven van wat er in het land gebeurt. Dat is in Zuid-Afrika moeilijk ge noeg, omdat het verboden is over de censuur te publiceren. En de vierde - en misschien belangrijk ste - regel is, dat de journalist zich nooit neerlegt bij de censuur en die voortdurend aftast op zijn begrenzingen. Schoolvoorbeeld daarvan is natuurlijk het inter view dat Anthony Heard van de Cape Times publiceerde met ANC-leider Oliver Tambo. Ten slotte moet de krant proberen de steun van zijn lezers te behouden door ze zoveel mogelijk te infor meren over datgene wat de krant ze niet meer geven mag. Declaratie De conferentie legde voorne mens voor actie vast in een De claratie van Londen, die be stemd is een vervolg te worden op een eerdere Declaratie Talloires, het plaatsje aan Meer van AnnBecy waar in 1981 nog eens duidelijk werd uitge sproken wat de grondbeginselen zijn van de vrijheid van menings uiting en van de pers. Er moet, vindt de bijeenkomst, een 'fonds tegen de censuur' ko men dat rechtskundige steun geeft in gevallen waarin maatre gelen die de persvrijheid into men, voor de rechtbank worden bestreden. Er moeten lijsten klaar liggen van advocaten die daarin ervaring hebben. Steun Ook moet er een 'hot line' ko men voor journalisten wier werk door censuur, wordt getroffen. Van daar uit kan steun worden georganiseerd en internationale publiciteit. Er moeten adverten ties worden opgesteld die door de media als een 'public service' kunnen worden geplaatst, waar in ernstige gevallen van persbrei del aan de kaak worden gesteld. Een stelsel van 'vroege waar schuwing' moet worden inge steld om de organisaties die op dit gebied werkzaam zijn tijdig in het geweer te laten komen te gen plannen voor wetgeving die leidt tot censuur. En zo mogelijk moeten journalistieke missies worden afgevaardigd naar lan den die censuur instellen. Voor dit alles, zo beseffen de deelnemers aan de conferentie, is hechtere samenwerking nood zakelijk tussen het handvol orga nisaties dat op dit terrein al werkzaam is. De kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken in Nederland, negéren de brief die zij van deze raad hebben gekregen over de opvattingen van het evangelis- tenpaar Lucas en Jenny Goeree. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen (Ojec) is daar bezorgd over. Volgens dit orgaan zijn de standpunten van de Goerees nog in veel kerken te horen. (Het gaat hier om de opvatting dat het jo dendom zich de ellende van het verleden zelf op de hals heeft ge haald door Christus als de mes- sias te verwerpen). In het jaarlijkse gesprek met de Raad van Kerken - gisteren in Amersfoort - heeft het Ojec de raad voorgesteld, de kerken uit drukkelijk om een standpunt te vragen. Februari vorig jaar schreef het bestuur van de Raad van Kerken het Ojec, dat de Goerees bepaal de teksten van het Nieuwe Testa ment misbruiken door een oorza kelijk verband te leggen tussen de kruisiging van Jezus en het lot van de joden door de eeuwen heen. Wat de Goerees doen is, volgens de raad, ook 'uiterst ge vaarlijk'. "De geschiedenis leert, dat deze wijze van bijbelgebruik of bijbelmisbruik telkens weer afschuwelijke gevolgen heeft voor het joodse volk" Het Overlegorgaan van Joden en Christenen wil van de Raad van Kerken ook een duidelijk standpunt over zending onder jo den en de speciale band van het joodse volk met Israel Voorzitter dr. S. Schoon van het Ojec verklaarde na afloop van het gesprek dat de relatie met de Raad van Kerken uitste kend is. Een paar jaar geleden kwam het tot een conflict tussen beide toen de raad een ontmoe ting had met iemand van de PLO in Den Haag en de Tweede Ka mer vroeg om een hoorzitting over de mensenrechten op de westelijke oever van de Jordaan. In strijd met eerdere afspraken had de raad het Ojec toen niet ge raadpleegd. Dat gebeurt nu wél bij alle initiatieven inzake het Midden-Oosten Geluidswal De Zevendedag-adventisten krijgen geen geluidswal rond hun landgoed 'Oud-Zandbergen' in Zeist. De gemeente Zeist hoeft geen geluidsmetingen te laten uitvoeren om het landgoed voor 'geluidssanering' bij Rijkswater staat voor te dragen. Dat bepaal de de president van de Utrechtse rechtbank gisteren in een kort geding dat het kerkgenootschap tegen de gemeente had aange- SDannen. Sinds de opening van rijksweg A28 enkele maanden geleden hebben de adventisten (die niet op zondag maar op zaterdag hun bijeenkomsten houden) veel last van verkeerslawaai op het ter rein van 'Oud-Zandbergen', dat onder meer in gebruik is voor meditatie en gebed. De wet op de geluidshinder beschermt echter geen kampeerterreinen, ook niet als ze worden gebruikt voor me ditatieve doeleinden, zei de pre sident van de rechtbank. De vier woningen op dat ter rein kunnen wel in aanmerking komen voor geluid-werende maatregelen, maar dat zou nog wel even duren, want er is een grote achterstand bij de geluids sanering van gebouwen Hervormde Kerk: beroepen te Zaandam L. F. Krispijn Hille- gom, te Huizen B. den Butter Stavenisse, te Elburg O. C. Kers sen Haarïïstede; aangenomen naar Rotterdam-Zuid (zieken huis) P. Kikstra Utrecht. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Marien- berg P. Groenenberg Amers foort. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoe ming tot legerpredikant in lang verband C. C. Koolsbergen Har dinxveld. Israël en vrede Terugkomend van een reis naar Israël en de bezette gebie den, kan een delegatie van de Wereldraad van Kerken tot geen andere conclusie komen dan dat Israël het vredesproces in het Midden-Oosten tegenhoudt "Voortzetting van de annexatie van bezette gebieden door Israël betekent de nekslag voor dat proces", zegt de delegatie in haar notitie voor het algemeen be stuur van de Wereldraad. Ze vindt het 'onverstandig' en 'afschuwelijk', dat Israël pro beert te regeren over twee mil joen Arabieren. Dat is ook niet in het belang van Israël zelf. De meeste Palestijnen willen vrede, omdat ze ook in Arabische lan den veel hebben moeten door staan, zegt de delegatie in haar notitie. Bovendien is de Arabi sche leiding te verdeeld om te kunnen bijdragen aan het oplos sen van het Palestijnse pro bleem. Daarom ligt de verant woordelijkheid voor het grootste deel bij Israël. Veel Palestijnse christenen zijn 'zeer geraakt' door het feit dat 'westelijke christelijke theo logie' gebruik maakt van het Ou de Testament om de tegenwoor dige 'militaire expansie' van Is raël te rechtvaardigen. Daardoor krijgen zij het gevoel, door hel Westen eenvoudig als 'eeuwige vluchtelingen' te worden gezien, terwijl het joodse volk zich als 'uitverkoren volk' kan beschou- Van de op de westelijke Jor- daanoever wonende 600.000 Pa lestijnen is, volgens de delegatie van de Wereldraad, ongeveer 15 procent christen. De meesten vallen onder het orthodoxe pa triarchaat van Jeruzalem. Angli canen en lutheranen vormen een minderheid. Wereldraad De Wereldraad van Kerken heeft de regeling dat stafleden maximaal negen jaar in dienst kunnen blijven afgeschaft. De re geling was bedoeld om na ver loop van tijd 'nieuw bloed' in de oecumenische beweging te krij gen. Uit een rapport van het da gelijks bestuur ('uitvoerend co mité) bleek, dat het besluit niet heeft gewerkt. De doorstroming stagneerde. Er werden de laatste jaren al veel uitzonderingen op de regeling uit 1974 gemaakt. - De 310 lid-kerken van de We reldraad kunnen uit Genève een oproep verwachten om de econo mische boycot van Zuid-Afrika te versterken. Naar het oordeel van de Wereldraad is dat land meer en meer afgegleden naar het niveau van een 'terreurstaat'. De oproep, waaraan het alge meen bestuur vandaag zijn goed keuring nog moest hechten, be vat een uitnodiging aan de lid kerken om vooral hun betrekkin gen met banken die zaken doen met Zuid-Afrika te herzien. Ook moeten de kerken eens kijken naar hun beleggingen en pen sioenfondsen. Tijdschrift. Na lange tijd is in de Sowjet-Unie een nieuw reli gieus tijdschrift verschenen. Het Moskouse patriarchaat van de Russisch-orthodoxe Kerk is de uitgever van een 'Moskous ker kelijk bulletin', dat maandelijks zal berichten over het religieuze leven in het land. Er komen ook berichten in over andere kerken en religieuze groeperingen die door de staat zijn erkend. Het eerste nummer gaat in op de herdenking van 1000 jaar christendom in Rusland in 1988. Verder bevat het artikelen over de hoofdsynagoge in Moskou, de baptisten en de boeddhisten. Het tijdschrift kent vijf taai-edities.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2