Muziektheater: 40 miljoen duurder Kostbare werken Vaticaan in Leiden Hans van Manen weg bij Nationale Ballet Gedateerde visie op fabriek in 'In Continu' KIJK UIT VRIJDAG 23 JANUARI 1987 KUNST PAGINA 23 Een dubbele pagina uil het Nieuwe Testament. Oorsprong eerste helft van de 13e eeuw (foto pn LEIDEN - De bibliotheek van het Vaticaan (ook wel 'Vaticana' genoemd) behoort tot de oudste en belang rijkste verzameling boeken ter wereld. De verzame ling bevat naast theologische werken vooral boeken op het gebied van de geesteswetenschappen. De Ruim 70.000 handschriften (codices), de meer dan 100.000 autografen en evenzovele prenten en kaarten, staan ter beschikking van geleerden en onderzoekers uit de gehele wereld. Om deze schatten te beschermen was een veilig en nieuw onderkomen nodig, dat grotendeels door de he ruitgave van de waardevolste handschriften moest worden gefinancierd. Belser Verlag Zürich realiseer de in de Vaticaanse bibliotheek in Rome met de nieuwste technieken facsimile edities. De werken voldoen aan hoge eisen. Doordat alle pa gina's met de hand worden gesneden en de 'originele' boekbanden opnieuw worden vervaardigd, wordt een getrouwe weergave van het kostbare origineel bereikt Dankzij een initiatief van de Leidse boekhandel Kooyker, in samenwerking met Belser Verlag, kan de ze Vaticana-tentoonstelling met uiterst kostbare werken in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden worden gezien. De tentoonstelling die reeds tiendui zenden bezoekers heeft getrokken in Berlijn, Madrid. New York, Tokio is vanmiddag officieel geopend door Mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam. De tentoonstelling 'De Vaticana', spiegel van de cul tuur van het avondland, is tot en met 8 maart te be zichtigen in het Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28 in Leiden. Onderzoek naar begroting architecten AMSTERDAM - Hans van Manen :aat weg bij het Nationale Ballet. )e choreograaf heeft zijn dienst erband met ingang van het vol- jsnde seizoen opgezegd. Van Manen, die sedert 1972 aan bt Amsterdamse gezelschap is vrbonden, heeft in de afgelopen vjftien jaar gemiddeld twee nieu- ve balletten per seizoen voor de goep van Rudi van Dantzig ge makt. De wijze van bespeling in het Miziektheater door het Nationale Bilet - met reducering van het aa.tal verschillende programma's pe seizoen - biedt, volgens een me- deieling van het gezelschap, Van Manen voor de komende jaren geen waarborg voor het aanhou den van dat getal. Daarnaast nood zaken de zoveel grotere toneelma- ten van het Muziektheater tot een doorgaans volledig nieuwe decor bouw voor bestaande, in reprise te brengen balletten. Een brede en doorlopende presentatie van ver schillende repertoire-onderdelen van het Nationale Ballet wordt daarmee duidelijk bemoeilijkt, al dus de directie van het gezelschap Tegen die achtergrond zou Van Manen er de voorkeur aan geven zijn dienstverband met het Natio nale Ballet niet langer voort te zet ten. Er zou naar de opvatting van de directie van het Nationale Ballet geen sprake zijn van een breuk tus sen Hans van Manen en het gezel De lijvige nota van de architec ten zal door de gemeente uitvoerig worden gecontroleerd op mogelij ke verschrijvingen. Daarna zal de raad de gelegenheid krijgen zich over deze kostenoverschrijding uit te spreken. CONSTRUCTIVISME - Beeldend kunstenaar Fré Ilgen (30) heeft in Dordrecht het initiatief genomen tot oprichting PRO - pro art and ar chitecture, een internationale stichting voor constructivisme. Hij en zijn gelijkgestemden willen zo hun ideeën en uitwerkingen stimu leren over en voor de samenleving. Meer dan honderd deelnemers ver wacht Ilgen voor het eerste PRO- congres, dat op 28 februari en 1 maart wordt gehouden in het Dor- drechts Museum. ten maken dan begroot. Zowel de aannemers als de architecten dien den hun hogere begroting en scha declaims in. De gemeente zelf moest onder meer extra geld ste ken in de aanstelling van een des kundige die de communicatie tus sen de architecten en de bouwers moest bevorderen. Volgens architect Cees Dam. die de 40 miljoen gulden hogere nota heeft ingediend, is tien miljoen gulden van dat bedrag nog als post 'onvoorzien'. "En 30 miljoen gul den, dat valt altijd nog binnen de 10 procent meerkosten die nor maal zijn in de bouwwereld", aldus Cees Dam. die overigens verzuim de erbij te zeggen, dat door het col lege van B en W van Amsterdam is vastgelegd, dat de meerkosten niet boven de vijf procent van de oor spronkelijke bouwsom van 317 miljoen mogen komen. AMSTERDAM (GPD) - De bouw van het stadhuis/muziektheater in Amsterdam dreigt alleen al op ba sis van een claim van de architec ten Holzbauer en Dam veertig mil joen duurder uit te vallen dan oor spronkelijk was geraamd. Naast deze verrassing van de architecten, lopen er ook nog schadeclaims van de aannemerscombinatie Stamu- co, die tot 20 miljoen gulden kun nen oplopen. Bij de bouw van het muziekthea ter werd al snel duidelijk dat com binatie van muziektheater en stad huis, met elk een eigen architect, tot grotere problemen leidde dan aanvankelijk ingeschat. De aanne mers konden niet voldoende uit de voeten doordat de twee architecten onderling nauwelijk tot samenwer king kwamen. De architecten ble ken veel meer tekeningen te moe- Het Muziektheater in Amsterdam: veertig miljoen gulden meer. (foto gpi» lonel Hocke in 'In Contii i Ed Wubbe bij het Nederlands Dans Het Nederlands Dans Theater met de première van 'In Continu' (Ed Wubbe/Mossolov, Copland. Honne- ger) en reprises van 'Kinderspelen' (Jiri Kylian/ Mahler, Carpenter) en 'Heart's Labyrinth' (K.vlian/Schon- berg, Webern, Dvorak). Gezien op 21 januari in het Circustheater. Sche- veningen. Aldaar ook op 23, 24, 29, 30 1 31 januari. Voorts o.a. op 7 SCHEVENINGEN - Ed Wubbe is de eerste jonge Nederlandse choreograaf sinds lange tijd die de kans heeft gekregen een bal let te maken voor de grote groep van het Nederlands Dans Thea ter. Een terechte keus, want met zijn choreografieën bij Werkcen trum Dans en vooral Intro Dans heeft hij al lang bewezen over een meer dan gemiddeld talent te beschikken. Des te jammerder is het dat dat talent in dit debuut bij een groot gezelschap met veel mogelijkheden en sterke dansers helemaal niet uit de verf komt. 'Werken in een fabriek' is vol gens Wubbe het thema van het ballet. Je mag een choreograaf nooit ophangen aan wat hij in het programmaboekje over zijn bal let vertelt; per slot is hij een man van daden en niet van woorden. Maar in dit geval kom je er moei lijk omheen. Het beeld van de ge mechaniseerde, dwangmatig handelende mens in een onmen selijke omgeving overheerst de gehele voorstelling. Het decor is van kil. blauw uit gelicht staal. Twee trappen, met daartussen een balustrade onder een dreigend overhangend pa neel. De acht dansers, evenveel vrouwen als mannen, zijn ge kleed in strakke, unil'orm-achti- ge pakken in grijs met rode ba nen. Ze zijn bijna onderling in wisselbaar De muziek van Cop land klinkt bij wijze van reveil. Klaroengeschal wekt de dansers op in beweging te komen Een, twee, drie vrouwen zetten een synchrone dans in, wijde zwaai en met armen en benen in steeds wisselende vormen. Mannen ren nen af en aan, beroeren soms even de danseressen. Zoals dit begin blijft het in fei te het hele stuk lang. Wubbe is niet in de valkuil van mecha nisch herhaalde patronen ge stapt. maar heeft zich juist uitge put in vernuftige en soms fraaie variaties met veel dynamiek. Kennelijk wilde hij de kwalitei ten van de dansers ten volle uit buiten. Maar nergens zijn die markante, terugkerende bewe gingen te vinden, die zijn eerdere werk zo'n natuurlijke soepelheid geven. Daardoor is het een colla ge zonder eigen signatuur gewor den. Niet alleen de keuze van de muziek, maar ook de uitwerking van het thema verwijst naar het cliché dat in de eerste helft van deze eeuw over fabriekswerk be stond, en dat onder andere in het leven werd geroepen door de film 'Metropolis' van Fntz Lang Bij Wubbe wordt het geluid van de dansers die met stalen staven op de balustrade slaan elektro nisch versterkt. Aan het eind lo pen ze letterlijk in een tredmo len. Een dergelijke platvloerse mythologie van de fabneksmens geeft aan het ballet een gedateer de indruk. Het glijdt je daardoor ook langs de koude kleren af; in onze tijd is het niet zozeer de me chanisering, maar eerder juist het verminderen van menselijke tussenkomst door automatise ring die een produktieproces on begrijpelijk en angstaanjagend kan maken. Een aangename verrassing bracht daarna de reprise van Heart's Labyrinth'. Kylian heeft het eerder als twee zelfstandige stukken gepresenteerde 'Heart's Labyrinth I en II' tot een nieuw geheel gesmeed. De choreografie is hier en daar wat aanggpast, de corelementen van beide delen zijn samengevoegd en de witte maskers voor de mannen zijn verdwenen. Deze samenvoeging maakte een veel overtuigender indruk dan de twee delen eerder ieder afzonderlijk deden. Kylian heeft over 'Heart's Labyrinth' ge zegd dat het zijn reactie is op de zelfmoord van een danseres van de groep. Antwoorden geeft de dans niet. maar de vragen zijn al veel treffender geformuleerd. ARIEJAN KORTEWEG Exposities Bernie Autsema. Ine Elzinga. Gar- dien de Groot en Ans Zuyderhoudt exposeren in het pand Ceaciliastraat 18. De expositie, die 'vanmiddag wordt geopend, duurt tot half maart, Er is zaterdag en zondag a.s. van 13.00 tot 17.00 uur open middag Grafiek van Piet Franzen is tot 16 fe bruari te bezichtigen bij Stichtini Burcht. Aan de opening zondagmid dag a.s. om 16.30 uur wordt medewei king verleend door de dichteres Ror Klinkhamer. De Burcht-galerie is g( opend van woensdag tot en met zof dag van 12.00 tot 17.00 uur. Leiden Rijksmuseum Boerhaave Stee straat. 'Balans van een eeuw'. Ned( landse natuurwetenschappen en f- neeskunde in de 19e eeuw, t/m m!- den '87; di. t/m za. van 10-17 uur. j. van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, Bee- houwwerk van Jan Wolkers, t/m i: di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur Rijksmuseum voor Geologie en Mé- ralogie - Hooglandse Kerkgra<t, 'Dieren, vroeger en nu', t/m 26/4; u Rijksmuseum van Oudheden - u- penburg, 'Verdwenen dorpen, Ir- vonden sporen', t/m 11/1; di. t/mja. 10-17 uur, zo. en ma. 12-17 uur. Galerie Denise Stephan - Bakir- steeg, beelden van Elsa Westlanén tekeningen van Peer van Meer. t/l 8/ Caeciliastraat 18 - expositie Ine Eln- ga, Gardien de Groot. Bernic Aise- ma en Ans Zuyderhout .tot 15/3;:\a. en di. 13.00 tot 16.30 uur. Leidse Schouwburg - Oude Veslap- plicaties en grafiekcollages van ar- cy en Onno Hoekstra, t/m 31/1: ml m vr. 11-15 uur, za. 10-12 uur Werkplaats De Bange Duivel - Rijn dijkstraat, monumentale grafiek van Arthur Puts. tot 29/1; do. 13-17 en 19.30 tot 22.15 uur; za. en zo. van 13-17 Piggelmee - Janvossensteeg 59, Mar tin van Dijk en Peter Panders, olie verfschilderijen, dag. beh. zo. van 9-18 Leiderdorp Le.vthenrode - Hoogmadeseweg. foto grafie van A. Plesman t/m 19/2; dag. Muzenhof - Gordijnsingel, groepsten toonstelling van portretten, t/m 18/2; di. t/m vr. 14-18 uur, za. 9.30-12.30 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - expositie Ria Berend- sen (keramiek) en Yvonne Volmer (wandkleden), t/m 17/2, ma.wo en vr van 14.00-17.00 uur en vr 19.00-21 00. do. 10-12.00 uur. Rijnsburg Oud Rijnsburg - Oude Vhetweg 6, 'De Andere Middeleeuwen' en 'Toen ik op school was', t/m 1/2; vr. 19-21 uur za. 10-16 uur Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, zijde en collages van Tine Verbeek en kera miek en brons van Ina de Ruyter, t/m Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, olieverf van Janny Spaargaren en ke-, ramiek van Ellen van Bendegom, t/m 5/2; woe., do., zo. 14-16 uur, za. 10-16 Alphen Rhijnkade elf Rijnkade 11. i kunst, grafiek en schilderyen i Spa; gita; >rdt derland, Duitsland. Frankrijk en Joe goslavië, t/m 5/3; di. t/m za. 10-17.30 uur. vr. van 10-21 uur. Hillegom Hal Kulturele Raad - Prinses Irene- laan 16, Wim Jonker, beeldhouwer, f Concerten Klassiek De Japanse fluitiste Machiko Taka- hashi en de pianiste Daniéle Dechen ne treden vanavond in de Kapelzaal van K&O op. Het tweetal zal compo sities vertolken van Telemann. Bach, Lalo. Ravel en Poulejjc. Het duo neemt de plaats in van de fluitist Koos Verheul en de pianist Jan van der Meer, die wegens verplichtingen bij het Residentie Orkest moesten af zien van een optreden voor K&0 Aanvang 20.15 uur. dagavond in de Stadsgehoorzaal (Foyer) verzorgd door Lydia Gitana. De Nederlandse gitariste, die naar Spanje is getrokken om zich daar in haar spel te bekwamen, heeft zich een eigen repertoire opgebouwd. Haar programma omvat zowel volkswijsjes als zigeunerklanken Ze presenteert het onder de noemer Musica de Espa- na. Aanvang 20 15 uur De organist Bert Matter concerteert zondagavond in de Wassenaarse Dorpskerk. Hij zal werken verklan ken van Bach, Buxtehude en Bruna. Het programma belooft ook een im provisatie over een psalm. Bert Mat ter is als organist verbonden aan de Grote of St Walburgskerk in Zut- phen en als docent aan het Stedelijk Conservatorium in Arnhem. Aanvang 19.00 uur De violist Johannes Leertouwer en de pianist Julian Reynolds verzorgen maandagavond in de Kapelzaal het derde concert uit de Beethoven-cy clus van K&O- Het programma ver meldt de sonates voor viool en piano opus 30 nr. 3 en opus 47, de zg. Kreut- zer-sonate. Aanvang 20.15 uur. Het blokfluittrio La Fontegara treedt woensdagavond in de serie 'Oude muziek in Oudheden' in de Taffehzaal op. Het trio wordt gevormd door Sas- kia Coolen. Peter Holtslag en Han Tol. Het drietal brengt een gevarieerd programma met voornamelijk mu ziek vanaf de dertiende eeuw. Er zul len werken uit het 'Baldwin-manus cript', een Engelse verzameling van omstreeks 1600, worden uitgevoerd. Aanvang 20.15 uur. Pop De Leidse popdichter performer Rik van Boeckel presenteert vrijdag 23 ja nuari in het zoldercalë zijn nieuwste programma 'Villa del Via'; een show met poëzie, muziek en theater. Rond 23.00 uur zal Van Boeckel het podium betreden in LVC aan de Breestraat 66. De dag daarna zal in de grote zaal 'Slauerhoff te zien en te horen zijn Deze Nederlandse band maakt dans bare new-wave muziek met veel funk invloeden. De band bestaat sinds 1981, maar de huidige en meest suc cesvolle bezetting dateert uit 1985 Vorig jaar februari bracht 'Slauerhoff ii-elpee uit. De groep heeft bo- Rogier Dijkman. vend die het publiek niet alleen met zijn zang boeit, maar ook een beziens waardige podiumact heeft. Aanvang 23.00 uur in het LVC 'Een hedendaags huwelijk tussei ties en punk' Zo wordt de mi van de groep 'Fatal Flowers' schreven, die vrijdag optreden Paard in Den Haag. Daarna ver: nen The Landlords. Dit vijftal n eigen melodieuze songs met cou vloeden, waarin echo's van 1 Leiden Cleai Haag. In dat zelfde Haagse Paard verschli nen zaterdag om 23.00 uur 'The Primi tives' uit Engeland De leden weten wat een lekker melodietje is en hoe je met een fuzzbox om moet gaan Zan geres Tracy wordt een rustpunt ge noemd te midden van de kettingzaag gitaren en de bonkende drums. Aan vang 23.00 uur. Jazz In de Boerderij Ter Weer in Wasse naar wordt zaterdag een jazz-avond gehouden met optredens van Future Shock, Compass en Pierre Courbois Future Shock bestaat uit saxofonist Maarten van Norden, gitarist Jan Kui per, trompettist Wouter van bemmel, trombonist Willem van Manen, saxo fonist Rutger van Otterloo, bassist Eric Calmes en slagwerker Don Mumford. Aanvang 20.30 uur. Deyler weg 153. Schouwburg za 24 en ma 26 'Gekkin van de Gracht met Jasperina de Jong. 20.15 uur do 29 'Een nieuwe dood' van Jos LA K-theater vr 23 en za 24 De Mug met de Gouden Tand met 'Tegen de Tachtig'. 20 30 wo 28 en do 29 Theaterunie/De Facto rij met 'Maat Heil. 20.30 uur zo 25 Frank en René Groothof met 'Broertjes', 15.00 uur Microtheater Amsterdam Muziektheater zo 25 Ned. Opera met 'Boris Godi nov'. 13.30 uur ma 26, di 27 en wo 28 Royal Ballet n 'Mayerling' Stadsschouwburg 23, 24, 27, 28. 29 Publiekstheater met 'Protest'. 20.15 uur Nieuwe de la Martheater 23, 24, 25, 27, 28. 29 'Een prettig verge zicht' met Mary Dresselhuys. 20.15 cello (Haydn), 20.15 za 24. di 27, wo 28 Ned. Ph Orkest mmv Peter Rósel. piano (Mendel sohn). 20.15 uur zo 25 Ivo Pogorehch, piano (Scarlatti), 20.15 uur Cult. Centrum Amstelveen vr 23, za 24 musical 'Publiek' met Si- mone Kleinsma e.a., 20.15 uur di 27 'De huisbewaarder' met Kees Brusse e.a., 20.15 uur wo 28 en do 29 'Agnes van God' met Linda van Dijck e.a., 20.15 uur Den Haag Appeltheater 23, 24, 25. 28, 29 De Appel met 'Marat/ De Sade'. 20.15 uur (zo 14.00 uur) Circustheater vr 23, za 24 Ned. Danstheater met O.m. 'Heart's Labyrinth', 20.15 uur zo 25 Scapmo Ballet met 'De notekra- ker', 14.30 uur di 27 en wo 28 Kon. Ballet van Vlaan deren met 'Romeo en Julia', 20.15 uur Kon. Schouwburg zo 25 Haagse Comedie met 'De storm', 20.15 uur vr 23 Theater met 'Pip, 19.30 uur ma 26 'Glazen Speelgoed' met Ellen Vogel e.a., 20.15 uur wo 28 'Het kan vreemd gaan' met Pleuni Touw en Hugo Metsers. 20.15 Paradijs (Kon. Schouwburg) za 24, zo 25 Haagse Comedie met Charing Cross Road 84' (za 20.15. zo 14.00 uur) met 'Hooikoorts', 20.15 l Congresgebouw vr 23 Residentie Orkest( Rossi zart), 20.15 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23