'Hein zit op juiste route' Parijs-Dakar voor Neveu en Yatanen Vechtlust terug bij Noren Extra inkomsten voor aürounders Schraalhans ceremonie meester op NOC-feest De Rooy wint vrachtwagenklassement Edward Hagen onderstreept vorm Vergeer draait warm voor beloofde explosies op EK en WK Short blijft aan leiding Geen voetbal John Rep niet voor rechter in Frankrijk VRIJDAG 23 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Het Neder lands Olympisch Comité bestaat 75 jaar, maar wenst het vijftiende lus trum niet al te uitbundig te vieren. Dat blijkt tenminste uit het jubi leumprogramma dat gistermiddag in Den Haag werd gepresenteerd. Hoewel voorzitter Henk Vonhoff en bestuurslid Tjeerd van Wimers- ma Greidanus aankondigden dat de sportbeoefening in het jubi leumjaar centraal zal staan, kon den zijn de indruk niet wegnemen dat Schraalhans de samensteller van het feestmaal is geweest. In het kader van het 75-jarig be staan van het NOC worden tien topsportevenementen georgani seerd, maar het is de vraag of toer nooien als het WK schaatsen, de hockeystrijd om de Champions Trophy en de Spa-regatta in Me- demblik aan Nederland voorbij waren gegaan als er geen veijaar- dag van het Olympisch Comité te vieren was geweest. Voorzitter Van Wimersma Greidanus van de jubi leumcommissie voerde zelfs het CHIO in Rotterdam als feestnum mer op. Topatleten Alleen bij de Adriaan Paulen Me morial op 19 juli zal de inbreng van het NOC groter zijn dan het ophan gen van een paar spandoeken en het aanbieden van een drankje aan een aantal genodigden. Mede dank zij de financiële steun van Van Wi mersma Greidanus hebben de or ganisatoren in Hengelo de beschik king over een ruim budget waar mee enige internationale topatle ten naar het Fanny Blankers Koen- stadion kunnen worden gelokt. „Een van de grootste kostenpos ten", noemt Van Wimersma Grei danus de Adriaan Paulen Memo rial, die dit jaar in plaats van de Fanny Blankers-Koen Games wordt gehouden en inmiddels op de officiële wedstrijdkalender van de internationale atletiekfederatie is geplaatst. Boek Van de 250.000 gulden die de ju bileumcommissie van het NOC heeft te besteden, is 60.000 gulden in een garantiefonds gestort voor de uitgave van een jubileumboek, dat tijdens een buitengewone alge- LOOSDRECHT (ANP) - Edward Hagen (foto boven) uit Lisse heeft gisteren andermaal zijn uitsteken de vorm op natuurijs onderstreept. De talentvolle B-rijder won op de Loosdrechtse plassen de marathon over 120 kilometer. De bijna 18-jarige schaatser versloeg in Loosdrecht natuur ijs-specialist Jos Pronk in de eindsprint. Bij de vrouwen won Lilian van Tol de marathon over zestig kilometer. de marathons van Ter Aar en Maasdam gingen gisteren wegens de invallende dooi niet door. Ook de marathon op de Rottemeren werd vandaag afgelast. (foto anp» DAKAR (AFP) - De Franse motor coureur Cyril Neveu en de Finse rallyrijder Ari Vatanen hebben gis teren de negende editie van de woestijnrally Parijs-Dakar gewon nen. Vatanen eindigde in de laatste twee korte etappes respectievelijk als vijfde en eerste. Neveu kon zich op de slotdag niet bij de eerste vijf klasseren, maar verloor weinig tijd op zijn naaste rivalen. Voor de Honda-rijder was het de vijfde overwinning in de zware ral ly. Neveu kreeg een dag eerder de zege in de schoot geworpen door een ongeluk van de op dat moment leidende Fransman Hubert Auriol, die met twee gebroken benen op moest geven. Jan de Rooy leverde op de slot dag twee goede prestaties. Tijdens de race op het strand bij Dakar ein digde de „Reus" uit Son als vierde. De klassementsproef bij het meer van Regba besloot de vrachtwa genchauffeur als vijfde. Deze klas seringen waren echter niet genoeg voor een plaats in de top-tien van het algemene klassement. De Bra bander, die met zijn DAF wel het vrachtwagenklassement op zijn naam bracht, eindigde in de alge mene rangschikking als elfde, één plaats voor het echtpaar Tijster- Een plaats bij de beste tien was wel weggelegd voor Pierre Kars- makers, die in zijn eerste optreden Jan de Rooy (l) feliciteert Cyril Neveu. in Parijs-Dakar de tiende positie opeiste. De Brabantse zakenman verloor al snel in de race de steun van zijn broer Toon, maar slaagde er in elke etappe bij de eerste twin tig te eindigen. TRONDHEIM (GPD) - De kampioen lapte het voorseizoen en diverse wedstrijdjes aan zijn schaats. Hij hoefde en wilde niet altijd Heintje de voorste zijn. „Hein zit op de juiste route", „Hein heeft een groot vertrouwen naar zichzelf toe" en „voor Hein tellen uitslui tend het EK en WK, dan moet hij er zijn", verdedigde Henk Gemser zijn grootste troef mene ledenvereaderine nn 7 over ,wie,de bondscoach zich als een kloek ontfermt. Naar buiten toe met brutale zelfbe- tember zal worden gepresenteerd. wustheid, zeg maar bluf, heeft Hein Vergeer zich warm gedraaid. In Trondheim, maar Verder zullen van 3_tot 5 juli de In- vooral straks onder het magische dak van Heerenveen, moet het er van komen: twee explosies, die hij zichzelf, de ongeduldige fans en zijn rivalen heeft beloofd. Nederlagen in de afgelopen peno- allemaal. Ook daarom voelt hij zich ternationale Jeugd Olympische da gen op Papendal in het teken van het 75-jarig bestaan het NOC staan en zal in de maanden oktober en november tijdens de tentoonstel ling 'Sport en Design' in het Rot terdamse museum Boymans van Beuningen een relatie tussen kunst en cultuur worden gelegd. De werkelijke verjaardag ten- slotte zal op 11 septem ber worden Had "hij Ta"n hdemaaY 'lüet' i de opgezwollen lymfeklieren. zijn rats gezeten? Vergeer: „Nee, dat moest even zijn tijd hebben. Ik heb goeie zalf gekregen en ben er nu vanaf'. Je kunt het hele jaar topschaat- ser zijn, ook in de zomer als ijs slechts ter consumptie dient, liters vocht verliezen in afmattende trai ningen en alles op slechts twee toernooien afstemmen. Wedstrij den van een andere orde zijn hier aan ondergeschikt. Zo beleeft Hein WIJK AAN ZEE (ANP) - De Brit Vergeer zijn sport. Nigel Short heeft gisteren aan zijn Het EK en WK zijn zaligmakend afgebroken partij tegen de Colum- in het vrij beperkte schaatswereld- biaan Zapjta een half punt overge- je. Alleen daar valt te oogsten: de schenen hem niet te raken. Ook sterk, al bezit hij niet het aureool toen Vergeer in Davos even boven van eerdere schaatsvorsten als Eric zijn macht greep om het wereldre- Heiden en Ard Schenk, die op hun cord op „zijn" 1500 meter in te pal- hoogtepunt onverslaanbaar waren, men klonk het achteloos: „Ik wilde Hun tegenstanders richtten zich al me niet forceren". Even laconiek bij voorbaat ontmoedigd op de deed hij over een steenpuist in de tweede plaats. houden. Daardoor behield Short ces, i de leiding in de grootmeestergroep de climax i - indirect - geld. En zijn loopbaan i het Hoogovenstoernooi. Hij ten natuurlijk het volgend jaar de verzamelde vier punten uit vijf Olympische Spelen worden. In dat ronden. seizoen moet alles wijken voor Cal- gary, zoals het EK in Den Haag, waardoor hij nu voor zijn derde en laatste Europese titeltoernooi staat. „Dat doel is voor mij heilig", on derstreepte Vergeer nogmaals Trondheim heid van de velden alle voor zater- le wereld". zondag geprogrammeerde Hein Vergeer had zijn ideale De afdelingen van de KNVB schaatsen. Vier internationale titel- hebben eveneens het programma gevechten heeft de nu 25-jarige voor zowel zaterdag als zondag ge- Haastrechter inmiddels achter de schrapt. gestroomlijnde rug en hij won ze TRONDHEIM (GPD) - De Nederlandse top-allrounders kunnen ex tra inkomsten tegemoet zien. Met een vol Thialf-stadion bij het WK in het vooruitzicht blijken de schaatsers niet vergeefs bij de KNSB te hebben aangeklopt voor een vorm van recette-deling. Komende dinsdag en woensdag valt er voor het EK-kwartet geld te verdie nen tijdens een toemooitje in het Zweedse Eskilstuna. waar een sponsor met succes een internationaal veld naar toe heeft gelokt. Vijftien jaar nadat Ard Schenk en de zijnen een vergeefs beroep deden op de toenmalige schaatsleiders om ook financieel te mogen profiteren van de volle ijsstadions - en vervolgens aan een mislukt profavontuur begonnen - heeft een dergelijk verzoek van de huidi ge generatie meer succes. De KNSB heeft tenminste niet afwijzend gereageerd op de wens van de rijders die vinden dat ze best een graantje mogen meepikken van de overweldigende belangstellmg voor het komende WK in Heerenveen. De KNSB is in pricipe bereid voor dit jaar het basisbedrag voor de kernploeg-allrounders op te schroeven. De vaste vergoeding be draagt momenteel vijfduizend gulden per schaatser. Hoeveel als extraatje wordt uitgekeerd is de WK-gangers nog niet meegedeeld. In Eskilstuna, de woonplaats van Tomas Gustafson, wordt woensdag 4500 gulden uitgekeerd aan de winnaar van een twee daags toernooi. Een afstandszege levert 600 gulden op. Bij de af sluitende tien kilometer komen alle deelnemers tegelijk in de baan. Die weelderige status bezit Hein Vergeer niet, mede door het gemis van wereldrecords. Heiden en Schenk grossierden er in en ver hoogden daar hun aanzien mee. Vergeer won zeven van de zestien afstanden in zijn beide EK's en WK's, maar zijn overmacht is nooit zo groot geweest dat de concurren tie er geen gat meer in ziet. Zijn eerste Europese titel, in Es kilstuna, kwam met de meeste overtuiging binnen: door winst op drie afstanden. Na een reglements wijziging in de vorige lente is dat niet meer mogelijk. Met ingang van dit seizoen is alleen het beste puntentotaal over de gehele vier kamp van belang. Zijn laatste triomf, het wereldkampioenschap in Inzeil, spreekt zonder twijfel het meest tot de verbeelding. Operatie en in de meeslepende strijd lag de Sowjet-strijder Oleg Bozjev tot het laatse moment dwars. In Trond heim zal de Moskoviet en wereld kampioen van 1984 Vergeer niet tot last zijn. Hij onderging na de vorige winter een knie-operatie en eenmaal op het ijs ging het weer mis. Om het gewricht een beetje te sparen richt Bozjev, die ook het vo rige EK liet schieten, zich volledig op het WK in Heerenveen. Ook de nummer drie van Inzeil en aanvoerder van de wereldrang lijst, Viktor Sjasjerin, is in Davos achter gebleven. Een zware griep aanval wierp hem in december te rug, de nationale kampioenschap pen van de Sovjet-Unie moest hij om die reden na drie afstanden ver laten. En ook Sjasjerin, die in Da- vos met een imponerende drie ki lometer zijn teruggekeerde vorm toonde, zal er straks in Heerenveen wel bij zijn. Debutanten De Sowjets beschouwen het EK als een nuttige ervaring voor nieu we toppers en verschijnen daarom met twee debutanten, één minder dan Nederland. Garajev (20) en Kljoejev, een reeds 26-jarige stayer, zijn als beginners aangewezen naast het tweetal Goeljajev (de hui dige Sowjet-kampioen) en Jermo- lin. Tijdens de titelstrijd van zijn land blonk Nikolaj Goeljajev, 20 pas, vooral uit op de kortere trajec ten. Hij verbeterde zijn persoonlij ke toptijd op de 500 meter (37,82), won tevens de 1500 meter en lijkt de voornaamste kandidaat om Ver geer beentje te lichten. Er liggen meer kapers op de kust, zij het op enige afstand: Rolf- Falk Larssen droomt in zijn woon plaats van een wederopstanding en met een gave 1500 meter in Davos In voetspoor van 'gouden' Noor Andersen TRONDHEIM (GPD) - Dit weekeinde kan Hein Vergeer een mijlpaal in de schaatshisto rie bereiken. Valt hem opnieuw de Europese schaatstitel ten deel dan is hij de eerste Neder lander die dit kampioenschap in drie opeenvolgende jaren be machtigde. Weliswaar reikte Ard Schenk ook tot drie Europese triomfen, maar die deed dat met tussen pozen: in 1966, 1970 en 1972. Schenk was van 1970 tot en met 1972 wel drie keer op rij wereld kampioen. Tot eenzelfde trilogie kwam de Noor Hjalmar Andersen in het begin van de jaren vijftig. Deze was tussen 1950 en 1952 niet te kloppen, want Andersen vergaarde in drie opeenvolgen de jaren ook drie Europese ti tels en bovendien drie gouden Olympische medailles tijdens de Olympische Spelen van 1952 in Oslo. De in zijn eigen land nog im mer zeer populaire Hjalmar An dersen is tot dusver de enige schaatser die in drie jaar even zoveel EK's won. In de vroege re woonplaats van de „vrach trijder uit Trondheim" krijgt Hein Vergeer de kans in diens voetspoor te treden. heeft ook de Noorse kilometervre ter Geir Karlstad zijn vooruitzich ten verbeterd. De Oostenrijkse sportman van het jaar Michael Hadschieff leunt sinds twee jaar te gen de top aan, een veelbelovende nieuwkomer is de Oostduitser Pe ter Adeberg, met zijn achttien jaar de jongste van het gezelschap. Net als Vergeer liggen de 1500 en 5000 meter hem het best. Monte Carlo Ploegenspel in de wielersport is bekend, maar ook de rallywereld krijgt er steeds meer mee te ma ken. De Finse wereldkampioen Ju- ha Kankkunen is daar intussen eveneens achtergekomen. De 27- jarige rallyrijder, in dienst van de Italiaanse automielfabriek Lancia, had zich in de afgelopen dagen ver zekerd van een uitstekende uit gangspositie om de 55e rally van Monte Carlo te winnen. De Fin startte de laatste klass- mentsproef met ruim een minuut voorsprong op zijn Italiaanse team genoot Massimo Biasion. Op last van Lancia-chef Cesare Fiorio moest Kankkunen zijn zeker lij kende overwinning in de laatste uithoudingsproef afstaan aan Bia sion. Vijfhonderd meter voor het finishdoek parkeerde Kankkunen zijn Lancia aan de stoeprand om vervolgens op zijn ploeggenoot te wachten. Toen die eenmaal was ge passeerd, bleef de Fin nog twee mi nuten staan waarna hij de rally langzaam rijdend volbracht. De Westduister Walter Röhrl, die de rally de afgelopen jaren beheerste, eindigde als derde. ADVERTENTIE PARIS-DAKAR Vaag Welke tegenstand de titelverdi- ger vanuit de eigen rijen kan ver wachten is vrij vaag. Leo Visser is het kortst aangetast door een virus en is vrijwel weer de oude, de her- steltijd is voor Gerard Kemkers erg kort geweest. Het is daarom du bieus of hij na een antibiotica-kuur volledig op krachten is. De voor naamste zorg voor Henri Kraayen- bos bestaat uit het bereiken van de beste zestien. Lukt hem dat dan heeft hij aan zijn plicht voldaan. Op het Nederlandse debutanten bal in Trondheim is Hein Vergeer ieders grote voorbeeld. Want die nam, als groentje, meteen op de troon plaats en heeft, op Olym pisch goud na, weinig meer te win nen. Hij kan in feite alleen maar verliezen. Dat is het op de loer lig gende noodlot van iedere kam pioen. TRONDHEIM (ANP) - Geir Karl stad heeft het Noorse schaatsen van de wisse dood gered. Met een indrukwekkend wereldrecord op de tien kilometer (14 minuten en 12,14 seconden) besloot Karlstad zondag 16 februari 1986 de gedenk waardige wereldtitelstrijd in Inzeil. Dat was krap een maand na het toernooi om het Europees kam pioenschap op het traditierijke Bislett. De massale boycot door het publiek en de zwakke verrich tingen van de nationale idolen had den een Noorse krant tot de ook voor Nederlandse lezers begrijpe lijke kop „Sköytenfiasko" verleid. Niemand in Noorwegen wilde meer schaatsen, het bestuur van de bond sleepte zich van de ene naar de andere crisis en de sponsor dreigde op te stappen. Het record van Karlstad deed in ieder geval de geldschieter - het nationale tele foon- en telexbedrijf - besluiten het nog maar eens met de schaatsers te proberen. Er kon zowaar een twee de sponsor worden begroet. De inmiddels 23-jarige stayer uit Lilleström verdiende met zijn re cord een door de architect van de Inzeller ijsbaan beschikbaar ge stelde premie van elfduizend gul den, alsmede een verhoging van de sponsorbijdrage. „Alles is nu an ders", zegt Karlstad vlak voor de Europese titelstrijd in Trondheim. Karlstad heeft hoogstpersoonlijk de voorbereiding voor de Olympi sche Spelen in Calgary veilig ge steld. Bondscoach Hans-Trygve Kristiansen, die vlak voor de aan vang van vorig seizoen in dienst trad, leverde een bijdrage op ander vlak. De ingenieur uit Larvik viel goed in de kleine kernploeg, maar constateerde dat de schaatsers al te zeer voor zich zelf bezig waren. Op part-time basis werd een mentale begeleider aangetroken. Via groepsgesprekken en stimuleren de teksten op cassettebandjes moeten de Noren de kloof met de door Nederlanders en Sowjet- schaatsers beheerste wereldtop dichten. SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSM AKERS LYON (AFP/ANP) - John Rep wordt niet door de Franse recht bank vervolgd in de spraakmaken de zwart geld affaire van Saint- Etienne. Onderzoeksrechter Pa trick Desmure heeft gisteren na een onderzoek van 41 maanden twintig personen in staat van be schuldiging gesteld. Daartoe beho ren trainer Herbin en elf spelers, onder wie Platini, Larios en Jan- vion. De naam van Rep wordt niet genoemd. De trainer en spelers worden be schuldigd van medeplichtigheid van misbruik van gemeenschaps gelden via zwarte betalingen. In zijn rapport stelt Desmure dat er zich destijds ruim 8 miljoen gulden in de zwarte kassen bevonden. Van dat bedrag heeft hij driekwart kun nen traceren. Het restant is onvind baar. Van de tien spelers ontving Larios het meeste onder tafel. Hij streek ruim vier ton op. Platini was na Janvion (375.000 gulden) een goede derde met rond de 320.000 gulden. In het geval van Rep heeft de Franse belastingdienst beslag ge legd op zijn onroerend goed. De opbrengst van de verkoop van zijn huis in Saint-Etienne werd door de fiscale dienst in beslag genomen. Zijn twee appartementen op Corsi ca zijn door de fiscus gevorderd. Rlanchard bokst tegen 'Rocky II' DUSSELDORP (ANP) - Alex Blanchard zal op 4 april in de Phi- lipshal in Düsseldorp zijn Europe se titel in het halfzwaargewicht verdedigen tegen de 23-jarige Westduitser Graciano Rocchigiani. Het is de zesde maal dat de Am sterdammer zijn Europese titel op het spel zet. De halfzwaargewicht incasseert voor het gevecht een be drag van bijna zeventigduizend gulden. In oktober van het vorig jaar ver dedigde Blanchard in West-Berlijn zijn titel met succes tegen Ralf Rocchigiani, de negen maanden oudere broer van zijn komende te genstander, die ook wel rocky werd genoemd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17