Lange Voort onderzocht Vereniging het Oude Raadhuis te liberaal? Conflict Duinrell blijvend Texaco mogelijk gesloten Burgemeester Wassenaar wijst verzoeningspoging af nievwJJl ademner VKIJDAG 23 JANUARI 1987 LEIPSCH Ü- DAGBLAD Verkeerson veiligheid bestrij den' OEGSTGEEST - Met de nodige moeite heeft de Oegstgeester ge meenteraad gisteravond 15.000 gulden beschikbaar gesteld voor wethouder Kohlbeck (PvdA, open bare werken) en zijn ambtenaren opdat zij verdere plannen kunnen maken voor de reconstructie van de Lange Voort. Met die recon structie moet een einde worden ge maakt aan de verkeersonveilige si tuaties voor vooral schoolgaande jeugd. Over de Lange Voort rijden te veel auto's en zij doen dat nog te hard ook. Schoolbesturen hebben hierover al herhaaldelijk hun grote zorg uitgesproken. Over de inhoud van de plannen, waarvan de uit voering naar schatting drie ton zal kosten, werd nog niet gesproken. Een groot deel van de kosten kan worden gedekt met het geld uit het plan "rationeel wegbeheer". B en W hebben ontdekt dat er in dat potje een kwart miljoen gulden meer is overgebleven dan zij dach ten Voor de raad. met CDA'er Hel- linga voorop, was die wel erg grote meevaller aanleiding te vragen "naar de geloofwaardigheid van cijfers van andere plannen" die uit die pot moeten worden betaald. D66'er Poelmans verklaarde zich in eerste instantie zelfs tegen het Lange Voort-voorstel dat hij "slecht" noemde. Hij wilde eerst praten over de Lange Voort "en dan pas tekenen". Want: "Om eerst te willen weten wat we willen, is geen krediet van 15.000 gulden no dig". Poelmans en anderen vrees den dat zij aan het plan dat straks op tafel komt niets meer kunnen veranderen. Kuntze (VVD) nam al vast een voorschot op die discussie en zei dat de WD "nog steeds denkt aan een sober en zeker geen wereldbestormend plan". Wethouder Kohlbeck stelde de raad gerust Hij gaf toe te kunnen begrijpen dat anderen de procedu- De Oegstgeester Lange Voort, ter hoogte vc schoolgaande jeugd onveilig Er wordt te veel e kost zo'n drie ton. re "vreemd" vinden. Het plan dat in de commissie openbare werken zal worden gepresenteerd zal vol gens Kohlbeck slechts "een ruwe schets" zijn. "Schiet de commissie die ruwe schets totaal af dan blijft het grootste deel van die 15.000 gulden over". Kohlbeck zei haast te hebben "Het gevaar van uitstel van een jaar dreigt als we de winter moeten overslaan". Over de forse meeval ler zei hij: "In wegbeheer zitten nu eenmaal bepaalde veiligheden in gebouwd. Gelooft u mij: er zijn geen gouden wegdekken gereser veerd" PPR'er Van Eisen wilde nog we ten welke functie B en W de Lange Voort - nu nog een der belangrijk ste verkeersaders - willen toebede len. Volgens hem moet je dat we ten voordat je verdere plannen gaat maken. Uit het antwoord van Kohlbeck bleek dat de Lange Voort "een beperkte stromings functie" wacht. Literatoren en organisten op Haaswijkse naamborden OEGSTGEEST - De gedachten ,van burgemeester en wethouders van Oegstgeest over straatnaamge- ving in de wijkjes XIV en VI van de nieuwbouwwijk Haaswijk "gaan uit naar namen uit de vroege Nederlandse literatuur" en naar die van "Nederlandse organisten die tevens bekendheid hebben ge kregen als componist Voor deelplan VI, het wijkje aan de Haarlemmertrekvaart, zijn vijl namen nodig. B en W hebben in hun voorstel aan de raadscommis sie bestuurlijke aangelegeheden negen namen op een rijtje gezet. Onder deze uitverkoren literatoren bevinden zich onder meer Carel van Mander, Jan van der Noot, Dirck Volkertszoon Coornhert en Anna Bijns. Voor deelplan XIV. het wijkje ten zuidoosten van het woonwa genkampje, zijn zes namen nodig Op het acht namen lange organis tenlijstje worden onder meer Hen drik Andriessen, Adriaan C. Leiderdorp eist snel veiiiglieid Organist/componist Adriann Schuurman. Op een straatnaa bordje in Haaswijk? (foto Wim Dijkman) Schuurman, Jan Zwart, Willem Vogels en Cor Kee genoemd. De PTT heeft inmiddels bezwaar gemaakt tegen Coornhert (litera tor, 1522-1590) en organist Schuur man. Dc gemeente Leiden heeft al straten naar dit duo vernoemd. Er zal verwarring ontstaan bij de sor tering en bestelling van de post. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp dreigt het benzinesta tion aan de Persant Snoepweg te sluiten wanneer binnen een maand geen begin wordt gemaakt met vernieuwing van de tanks en het leidingwerk. Dit blijkt uit een brief, die de gemeente aan de eige naar van het bedrijf, Texaco Petro leum Maatschappij, heeft ge stuurd. De heer Vink, die voor Te xaco gesprekken heeft gevoerd over deze zaak, zegt niets van de brief af te weten. Hij wil dan ook geen commentaar geven op de kwestie. Het is niet de eerste keer dat de gemeente het bedrijf maant de inks en het leidingwerk te vervan gen. Al in mei 1986 heeft de ge meente een gesprek gehad met vertegenwoordigers van Texaco over de kwestie. Dit gebeurde naar aanleiding van een negatief rap port van het Keuringsinstituut voor Waterleidingsartikelen (KI WA). Tanks en leidingwerk bleken zo slecht, dat ze moesten worden vervangen. Tijdens dit gesprek vroeg Texa co om uitstel van de verplichting tot vernieuwing. Het bedrijf wilde namelijk een nieuw benzinestation in Leiderdorp vestigen en dacht er aan om het station aan de Persant Snoepweg te verplaatsen. De ge meente liet weten geen uitstel te verlenen. Binnen zes maanden diende Texaco het leidingwerk en de tanks te vernieuwen. De ge meente nam deze beslissing op aanraden van het KIWA. Volgens een rapport van dit instituut kon het materiaal nog een half jaar op een verantwoorde wijze worden gebruikt, maar moest het daarna worden vervangen. In december volgde een nieuw gesprek. Daarbij kwam naar voren dat Texaco het verkooppunt wilde handhaven. De totale vernieuwing van tanks en leidingen stond nog steeds op het programma, maar werd eerder in 1988 dan in 1987 overwogen Vervanging van de tanks "had geen hoge prioriteit". Aangezien de leidingen en tanks nu, acht maanden na het eerste ge sprek, nog steeds niet zijn ver nieuwd. heeft de gemeente maatre gelen voor Texaco in petto. Of Te xaco nu werkelijk de tanks en lei dingen zal vernieuwen, blijft een vraag. De heer Vink wil hier nog geen commentaar op geven. Gebroken been na ijzige val OEGSTGEEST - Een 43-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteren zijn been gebroken toen hij in zijn tuin aan de Rijnhofweg aan het werk was. De man is vermoedelijk uit gegleden over wat ijsrestanten. Hij belandde in een greppeltje waarbij zijn been "de verkeerde kant uit sloeg", aldus een woordvoerder van de politie De ongelukkige Oegstgeestenaar moest naar het AZL worden overgebracht. WARMOND - Nu bekend is ge worden dat de gemeente War mond voor enkele duizenden guldens (4.000 zeggen betrokke nen) het plafond van het linker deel van het oude raadhuis heeft laten opknappen opdat huurster mevrouw Tuyl van Seroosker- ken er met haar pr-bureau kan beginnen, zijn de gemoederen weer danig verhit geraakt. En dat net op het moment dat de Ver eniging Het Oude Raadhuis, die het linkerdeel had willen heb ben, aan het bespreken is of het niet beter is om de club nu maar op te heffen. Versimpeld komt de kritiek richting gemeentebestuur hierop neer: voor een soort van huur subsidie voor de ruim 200 leden tellende Vereniging Het Oude Raadhuis (VOR) was geen geld. Wel is er nu een veel groter be drag beschikbaar gesteld voor het plafond waarvan woordvoer ders van de VOR zeggen dat de VOR dit gemakkelijk met zelf werkzaamheid had kunnen repa- door Wim Koevoet Het nieuwtje van het plafond geeft weer voedsel aan het onui troeibare gerucht dat de VOR slachtoffer is van een politiek steekspel waaraan zij zelf geen enkele boodschap heeft. En in de kielstroom van dit gerucht wint de theorie van VOR-voorzitter Padberg weer aan kracht. Die theorie luidt dat CDA en Pro gressief .Warmond de als WD- achtig bekend staande VOR een hak hebben willen zetten. Mevrouw Saris, fractievoorzit ter van de VVD, die tegen de huurovereenkomst met Van Tuyl Serooskerken stemde, gaat die theorie "te ver". Ook de WD-karakterisering van de VOR gaat haar te ver. Toch ziet zij overeenkomsten tussen VOR en WD. "De VOR heeft een an dere mentaliteit dan de meeste andere verenigingen in War mond. De VOR heeft altijd ge zegd dat ze het zonder subsidie wilde redden. Daar was zij trots op. Ondanks dat de VOR het niet gemakkelijk heeft gehad, een ge vecht met geld heeft moeten voe ren, heeft zij nooit een beroep op gemeenschapsgelden willen doen. Dat is een loffelijk streven dat klopt met de WD-mentali- teit. Toen mén uiteindelijk wel om subsidie vroeg, was het een ongelukkig moment. Er is in die sector nu net minder geld uit te geven. Maar ik geef de VOR wel gelijk als ze zegt dat B en W niet welwillend zijn geweest. Toen de kandidaat die B en W voor ogen hadden, meneer de Vlam, zich te rugtrok, dienden er zich nieuwe mogelijkheden aan. Die zijn on gebruikt gebleven" Mr. H.J. ten Kleij, belangrijk ste woordvoerder van de leden die willen doorgaan, vindt de theorie van zijn voorzitter hele maal zo gek nog niet. "Ik sluit het zeker niet uit", zegt hij. "Als het zo is dan vind ik het een eng staaltje van dorpspolitiek". Ten Kleij, hij was degene die vorige week namens de leden het bestuur aanmoedigde met het hoofd te laten hangen, stelt vast dat qua politieke voorkeuren de 230 leden een zeer gemêleerd ge zelschap vormen "Eén der drij vende krachten. Clara Sikking. kan toch moeilijk voor VVD'er worden uitgemaakt, Glastra van Loon is D66 en Secretaris Kam steeg heeft wel VVD-sympathie, ia. Maar Padberg is, dacht ik, Het oude raadhuis. CDA'er. Toch kan het een onder huidse motivering zijn geweest. Er moet toch een verklaring zijn voor het besluit dat indruiste te gen alle pre adviezen van de raadscommissies in" Ten Kleij heeft zich heel na drukkelijk met de kwestie en de VOR beziggehouden, vertelt hij. En behalve de huidige plafond affaire deugt er volgens hem nog heel veel meer niet aan deze zaak "waarover dag in dag uit iedere Warmonder praat". "Weet u, het is in feite nooit gegaan om een subsidie maar om het geven van een kans". Ten Kleij vertelt over de vroe gere huurder, een Warmondse accountant die van de gemeente voor een bepaling in het huur contract ontheffing kreeg zonder dat hij daarvoor een tegenpresta tie hoefde te leveren. Die bepa ling verplichtte de accountant de linkervleugel tot 1990 te huren. De huurder verliet het pand er gens in 1986 waarna het een half jaar leeg heeft gestaan. Dat de ge meente in verband met "de con- tinuiteit" niet aan het voorstel van de VOR wilde om de linker vleugel voor een proefjaar te hu ren, staat daar volgens Ten Kleij haaks op en wekt de indruk dat er met twee maten is gemeten. En dat het aanbod van het be stuur om zelf garant te staan voor de huur van dat ene proefjaar "niet serieus kon worden opge vat" door het gemeentebestuur, noemt de 60-jarige Ten Kleij "een gotspe". "Ja. op het beledi gende af. We hebben het hier over een vijftal als goed bekend staande Warmondse burgers". Ten Kleij wil in elk geval door gaan. Wat ziet hij voor mogelijk heden? Dat de VOR voor de der de keer in haar tienjarige bestaan naar het linkerdeel heeft kunnen fluiten, hoeft niet het einde te be tekenen. oordeelt hij. "Niets is onvermijdelijk, behalve de dood. Met de nieuwe huurder is een contract voor vijfjaar afgesloten. Dat is lang maar het is toch een periode die te overzien valt. Mocht het bestuur of enige leden ervan er geen gat meer in zien dan moeten die maar aftreden". Commotie Gemeentesecretaris C. Zoete melk gaat diep in op de kwestie. Het bedrag van de plafondrepa ratie kent hij nietWel erkent hij dat het drastisch is opgeknapt. Maar daar is niets geks of du bieus aan. "De verhuurder heeft de plicht om het verhuurde in re delijke staat aan de huurder ter beschikking te stellen. En hoe wel ik zelfwerkzaamheid zeer op prijs stel vraag ik mij af of er bij de VOR voldoende deskundig heid in huis is om deze allesbe halve eenvoudige klus te kla- "Ach", verzucht Zoetemelk, "ik begrijp het allemaal wel maar ik hoop dat anderen ons ook eens willen begrijpen. Ik wil de commotie die er inderdaad alom is, niet aanwakkeren. Ik heb veel waardering voor de vereniging, ik ben er niet voor niets lid van maar die zelfwerkzaamheid is nu helemaal niet aan de orde om het simpele feit dat Tuyl Serooskerken de huurder is en niet de vereni ging". Zoetemelk erkent ook dat de vorige huurder ontheffing heeft gekregen zonder dat hij daarvoor een tegenprestatie hoefde te le veren. "Wij waren in principe be reid tegemoet te komen aan de wens van de vorige huurder het contract eerder op te zeggen dan was afgesproken. Als voorwaar de hebben B en W gesteld dat er geen huurverlies mocht optre den". B en W vroegen de huurder om enig geduld. Zodra zij een nieuwe huurder hadden, kon de accountant eruit, was de af spraak. Zoetemelk vertelt dat B en W toen al dachten aan de VOR. Die gaf echter in een reeks van brieven te kennen alleen de huur te kunnen opbrengen als de gemeente financieel wilde bij springen. "Daarop brak hier de interne discussie uit over de vraag of de VOR nu wel echt als enige in aanmerking moest ko men. Dat duurde drie, vier maan den en het zou niet netjes zijn ge weest om de huurder zo lang te laten wachten. Zelf had de huur der namelijk al in januari 1986 een brief geschreven waarin hij om vervroegde huuropzegging vroee". aldus Zoetemelk. werken die boven de boomgrens (25 meter) uitsteken. Een woordvoerder van de pro vincie ontkende dit een beetje. Volgens hem zou tijdens de infor mele gesprekken niet verder zijn gegaan dan een maximale hoogte van 12 meter, die op 10 procent van het park overschreden mag wor den tot 20 meter. De gemeente ambtenaar had er allemaal weinig boodschap aan: "Gedurende de he le bestemmingsplanprocedure heelt de gemeente zich sterk ge maakt voor die 15 meter. Wöarom zou het bijltje er opeens bij moeten worden neergegooid met de eind streep in zicht?". Het argument van Duinrell dat het platform maar 35 centimeter boven de 15 meter uitkomt en over een verlaging te praten valt, deed hem niets. Juridisch gezien is het onderdeel van het gebouw en prak tisch gezien is boven dit platform nog zeker een overdekking nodig met een hoogte van 2.5 meter om de mensen beschut te kunnen la ten staan. En dat betekent nu weer dat het bovenste stuk van de toren, dat voorheen als loze ruimte werd gezien, een functie krijgt. Afbre ken is dan dus helemaal moeilijk, concludeerde de woordvoerder Inpassen De waarnemend voorzitter Blaauw had daar juridisch gezien alle begrip voor, maar vroeg zich vooral af of de toren, die in 1983 gebouwd werd, in het landschap past. "Heeft de gemeente er visueel moeite mee?", wilde hij weten. En: "Is het als project goed, daar in de duinen?". Volgens de woordvoer der is de gemeente aan een derge lijke beoordeling nooit toegeko men. Het zou ook moeilijk uit te leggen zijn wanneer iets wel kan en iets anders niet. B en W hebben volgens de amb tenaar meer gekeken naar de tech nische en praktische kanten. Hoe groter en hoger de attracties, hoe groter de overlast. Als voorbeeld nam hij de flits en de blits. Zij zijn alleen aantrekkelijk wanneer er een bepaald verval inzit en de be zoekers snelheid krijgen. "Nou, daar is blijkbaar een flinke hoogte voor nodig". Hij heeft dit Duinrell-directeur, graaf Van Zuylen van Nijevelt, vanmorgen meegedeeld. De laatste reageerde "zeer teleurgesteld" Hij wilde "graag ingaan" op het ge- doogvoorstel. Het attractiepark heeft de materialen en machines al aangeschaft en loopt met de bouw weinig extra risico. Een en ander betekent dat de waarnemend-voor zitter J.J Blaauw gewoon dinsdag beslist of de gemeente terecht de bouwvergunning heeft geweigerd. Tijdens de zitting begreep hij al dat het gedogen de gemeente zwaar zal vallen, maar aan de ande re kant had hij opgevangen dat Duinrell zeer afhankelijk is van de supersnelle glijbanen, de blits en de flits genoemd. Volgens advo caat H.H. Luigies van Duinrell liep het park door de bevriezing van de bouwplannen vorig jaar 160.000 be zoekers mis en bleef het totaal 250.000 onder de raming. Wanneer dat dit jaar weer gebeurt bedraagt de omzetderving vier miljoen en dat "kan en mag niet". Vóór pasen moet het Wassenaarse duinpark die twee glijbanen hebben, sprak hij. Ze geven het publiek wat nieuws en vervolmaken het grote Duinrell-succes: het Tiki-bad. Op de nieuwe folders van Duinrell hebben de omstreden glijbanen al een plaatsje gekregen: aan de rechterkant van de toren. De grotere banen aan de linkerkant zijn er al een tijdje. Verrassing rugblik van deze advocaat. Zodra Van Zuylen toestemming rook. be stelde hij materialen en nestelden de flits en de blits zich op de voor kant van de Duinrell-folders. En aanvankelijk wilde de gemeente ook inderdaad in alles meewerken Zo stelde zij voor om de aanvraag in tweeën te hakken en de verbou wing in het trappenhuis snel af te handelen. Duinrell kon dan tijdens een bedrijfssluiting voor sin terklaas aan de slag. heette het op 23 oktober. De aanlegvergunning van de snelle glijbanen en de ver groting van het 'aankomstbassin' moest wél de gewone procedure volgen, maar ook dat zou op tijd rond komen. Op 11 november, een dag nadat de technische tekeningen bij de ge meente waren ingeleverd en de be stellingen waren gedaan, kwam er een kink in de kabel. Woordvoer ders van de Raad van State hoor den tijdens een bezoekje aan Duin rell dat de toren drie meter hoger is dan de toegestane 15 meter. Ook de twee bestaande, wat langere glijba nen. beginnen boven die kritieke limiet. Volgens de gemeente was dit een "volslagen verrassing" en kwam de bouwvergunning op los se schroeven te staan. Volgens het bestemmingsplan zijn dusdanig hoge objecten niet langer onder de 'andere gebouwen' te vat- Dertig centimeter Duinrell bestreed dit ook giste ren en wilde, voordat de waarne mend voorzitter met zijn gedoog- voorstel kwam. praten over de splitsing van kleine, inpandige aanpassingen en grote bouwaan- vragen voor de buitenbanen. Dit zou vooral redelijk zijn omdat een Staatsraad tijdens zijn bezoekje aan Duinrell had laten doorsche meren dat hij geen bezwaar heeft tegen een hoogte van twintig meter en een provinciaal bestuurder ak koord kon gaan met enkele bouw- WASSENAAR - Een ver- zoeningspoging van de Raad van State in het zo veelste Duinrell-conflict is mislukt. De burgemeester heeft vanmorgen besloten niet in te gaan op het voor stel van de waarnemend- voorzitter om twee nieuwe glijbanen aan de te hoog ge bouwde Tikibad-toren te gedogen in afwachting van een Kroonbeslissing. Hij noemt dat "volkomen onbe spreekbaar". De raad zou hem geen ruimte geven voor een illegale bouw, die wanneer de Kroon dat eist, weer onder politiedwang kan worden afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14