'Gemeente luisterde te veel naar wensen Spoorwegen' rfcfc umn Felle kritiek op plan spoorwegverdubbeling: Opleiding huisartsgeneeskunde wellicht voor Leiden behouden Deel herbarium verhuisd naar oude universiteitsbibliotheek VRIJDAG 23 JANUARI 1987 LEIPSCH DAGBLAD PAGINA 13 Vc V V V. V V W W V V WH V V WV W i r V y V V V V V V VVV V v ,v v vv vs VV fc v V V V VV V W K.V* LEIDEN - De gemeente Lei den heeft veel te gemakkelijk gehoor gegeven aan de wensen van de Nederlandse Spoorwe gen bij de voorgenomen uit breiding van de spoorlijn Den Haag/Mariahoeve-Leiden. Ze is daarmee voorbij gegaan aan de belangen van omwonenden. Die klacht werd gisteren geuit door de belangenvereniging Spoorleed, de bewoners van de Transvaalbuurt en A. Mulder, directeur van de Woningbouw vereniging Leiden. Dat gebeur de tijdens de behandeling van de 50 bezwaarschriften die te gen de uitbreiding zijn inge diend in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. Vier van de vijf bezwaarmakers die gisteren het woord voerden, uitten twijfels over de verschillende on derzoeken die de Nederlandse Spoorwegen heeft laten verrich ten. Ze drongen vooral aan op een nieuw onderzoek naar de te ver wachten geluidsoverlast. Dat on derzoek zou echter niet in op dracht van de Spoorwegen moeten worden gemaakt, maar in opdracht van de gemeente. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening wilde gisteren na af loop van de vergadering nog niet toezeggen of zo'n onderzoek er komt. "We moeten er over naden ken". Overigens is de behandeling van de bezwaarschiften nog niet afge rond. De leden van de raadscom missie hebben nog niet over deze zaak kunnen discussiëren. Dat ge beurt maandag tijdens een extra vergadering van de raadscommis- Directeur Mulder van de Wo- ningbou -/vereniging Leiden sprak zijn twijfels over de houding van de gemeente tegenover omwonen den nog het mildst uit. "Woning bouwverenigingen moeten aan waanzinnig veel eisen voldoen wanneer zij huizen bouwen in si tuaties die voor de bewoners hin der kunnen opleveren. De gemeen te biedt de NS daarentegen veel ontsnappingsmogelijkheden om geen maatregelen te hoeven ne men. Een nieuw onderzoek en meer geluidschermen zijn duur. Maar over wat voor bedragen pra ten we, vergeleken met de vele tientallen miljoenen die de uitbrei ding van de spoorlijn kost? De hele sfeer hier omheen bevalt me niet. Als ik het allemaal zo zie, denk ik: Ik weet het niet", aldus Mulder. Hij maakte in elk geval duidelijk dat, wanneer de NS geen geluid- schermen plaatst, de woningbouw vereniging voor een groot deel van de kosten moet opdraaien. "De subsidies die de gemeente eventu eel krijgt voor geluidwerende maatregelen aan de woningen zelf, dekken niet de volledige kosten. De overige kosten zullen dan moe ten worden betaald door de wo ningbouwvereniging. Maar dat is niet degene die de problemen heeft veroorzaakt. Ik vind dat ook in dit geval moet worden uitgegaan van het principe: de vervuiler betaalt". Vertrouwen De vereniging Spoorleed, een groep bewoners uit de Aquama rijnstraat, de Carneoolstraat en de Hoge Morsweg, liet zich feller uit. Woordvoerder Goudzwaard meent dat de gemeente ongenuanceerd de zijde van de NS had gekozen met verontachtzaming van de be langen van haar bewoners. En ad vocaat Landman, sprekend na mens een groep bewoners uit de Trarrsvaalbuurt, stelde dat Leiden de NS te veel ter wille was en de zaak in goed overleg met de Spoor wegen ten einde wilde brengen ten koste van de bewoners. De belangrijkste kritiek is dat de gemeente te veel vertrouwde op de onderzoeken die de NS heeft laten verrichten. De onderzoeken tonen aan dat de geluidsoverlast niet dus danig groot is dat er'geluidscher men moeten worden aangebracht. De verschillende bezwaarma kers stelden echter dat die onder zoeken niet kloppen omdat ze zijn gebaseerd op gegevens die uit 1984 stammen. En sindsdien rijdt er op het traject Den Haag-Leiden een nachttrein en is het goederenver voer 's nachts aanmerkelijk toege nomen. Volgens woordvoerder Kistemaker van het bewonersco mité van de Diamantlaan, Onixhof, dr. Lelylaan, Ametisthof en Gra naathof (Dorlag), zou ook het aan tal personentreinen overdag flink zijn toegenomen. Aan de hand van het spoorboekje was dat volgens hem eenvoudig na te gaan. Gemeente-ambtenaar Vellekoop zette hier tegenover dat bij het uit werken van de meetgegevens wel degelijk rekening is gehouden met de laatste ontwikkelingen. Zelfs is gekeken wat er gebeurt als het treinverkeer op het traject Den Haag-Leiden met tien of twintig procent toeneemt. Ook dan wor den er geen limieten overschreden, verklaarde Vellekoop. Projectlei der Baurdoux vertelde echter dat de NS geen prognoses heeft over de eventuele toename van het treinverkeer de komende jaren. "Dat hangt helemaal van de markt af' 'Spoorleed' bracht de commissie nog in herinnering dat het onder zoeksrapport waarop de NS en de gemeente zich baseren, een verbe terde versie is van een eerder rap port. Dat werd ingetrokken omdat er fouten in zaten. Maar ook in dit rapport zit een fout, zo bleek giste- Goudzwaard voerde aan dat uit de tekst bleek dat het bureau bij LEIDEN - De opleiding huisarts geneeskunde kan voor de Leid se Universiteit behouden blijven als de ministerraad op 6 februari ak koord gaat met het plan om deze beroepsopleiding door het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur te laten financieren. Minister Deetman (onderwijs) en staatssecretaris Dees (volksge zondheid) zouden al overeenstem ming hebben bereikt om deze be roepsopleiding van het ene naar het andere departement over te he velen. Daarmee geven de twee be windslieden uitvoering aan het re geerakkoord, waarin is overeenge komen dat de begrotingsposten voor de beroepsopleidingen van Overleden: M. Boehlee, geb. 14-1- 1925, man; M.E. Webbers, geb. 29-6- 1913, vrl. echtg. van J.P. van Staden; G Devilee, geb. 15-2-1914, man; C M. Gie- zen, geb. 11-5-1899, vrl. geh. gew. met A. van der Kaaij; I.K. Manintveld, geb.. 6-2- 1915, man; A.P.G. Witteman, geb. 13-6- 1906, man; H. Stoute, geb. 20-6-1904. F.G.M. van Duivenboden, geb 23- 3-1985. man. C. Haasnoot, geb. 21-7- 1896. vrl. geh. gew. met C. Ouwehand; E.J. de Water. geb. 11-2-1916. vrl. echtg. van P P. van der Lelii; G. de Nobel. geb. 17-7-1915. vrl. P J. Ötgaar; T C. Kees man, geb. 10-6-1903. vrl. echtg. van W.J. Steilberg; M. Keijzer, geb. 2-8-1936, man; A. Oostrum. geb. 1-3-1908, vrl geh gew. met J.J. Broer. het departement onderwijs wor den overgeheveld naar onder meer sociale zaken en volksgezondheid. Het faculteitsbestuur van de me dische faculteit is bereid de huisartsenopleiding in Leiden te handhaven, als Volksgezondheid deze voortaan wil financieren. Het huisartsgeneeskundig on derzoek is met een dergelijk be sluit overigens niet voor Leiden ge red. Prof. De Wied, die minister Deetman wat betreft de bezuini gingsoperatie adviseert, acht een vergaande concentratie van het huisartsgeneeskundig onderzoek noodzakelijk. Leiden komt daar voor als vestigingspunt niet in aan merking. geluidmetingen ervan was uitge gaan dat de nieuwe spoorlijnen veel verder van de huizen komen te liggen dan in feite het geval zal zijn. Gemeente-ambtenaar Velle koop erkende dit. "Maar dat is een tekstuele fout. Het bureau heeft zich wel degelijk gebaseerd op de plantekeningen en heeft op de goe de plaats metingen verricht". Houtbalken Woordvoerder Kistemaker. van het wijkcomité Dorlag, vertelde de raadscommissie dat mensen nu al de ramen gesloten moeten houden als er een trein langskomt omdat ze elkaar anders binnen niet kunnen verstaan. Hij kon zich de bewering van de NS, dat de lawaai-overlast na de spooruitbreiding zal afne men, niet voorstellen. "De treinen gaan dichter langs de huizen rij den, de spoordijk wordt hoger, de frequentie van de treinen neemt waarschijnlijk ook toe, maar door zachtere houtbalken onder de rails te leggen, neemt het geluid af. Dat wil er bij mij niet in". Advocaat Landman van het wijkcomité Transvaalbuurt, ver klaarde dat de aanleg van de spoor dijk niet volgens de eerdere plan nen verliep. "Bewoners was eerst beloofd dat na de aanleg van de dijk, een oude spoorsloot langs hun huizen mochten dempen. In totaal zou er dan vijf meter grond overblijven, die ze bij hun tuintjes mochten trekken. Nu blijkt er ech ter maar twee meter over te zijn. Dat betekent dat alle metingen over geluidoverlast, lichtinval en dergelijke niet deugen". Onleefbaar Volgens de advocaat zou wet houder Peters hebben gezegd dat de woningen onleefbaar zijn. Hij vindt daarom ook dat de gemeente de woningen moet opkopen of de NS moet verplichten de woningen over te nemen. Hij kon echter niet aangeven hoe de gemeente dit laat ste zou kunnen bewerkstelligen. Wethouder Peters kon zich niet herinneren een dergelijke uit spraak te hebben gedaan, zo zei hij na afloop van de vergadering. "Maar ik erken wel dat de toestand in die huizen ernstig is en dat daar aan wat moet gebeuren". Overi gens worden langs de huizen in de Transvaalbuurt die aan de spoor lijn grenzen wel geluidschermen neergezet. De vereniging Spoorleed vroeg alvast een financiële vergoeding van de NS. Deze organisatie vindt dat, doordat de spoorlijn zes meter dichter bij de huizen komt te lig gen dan het bestemmingsplan toe laat, het leefklimaat in de buurt van de Aquamarijnstraat enorm wordt aangetast. De gemeente moet er daarom voor zorgen dat de uitbreiding van de spoorlijn bin nen het bestemmingsplan blijft öf ze moet bepalen dat gedupeerde bewoners een royale schadever goeding krijgen voordat de ver gunningen worden afgegeven. Ingang Schelpenkade 6. De nederige gevel verraadt niets LEIDEN - Burgemeester C. Goe- koop heeft vanmiddag de officiële openingshandeling verricht van het nieuwe gebouw van het Rijks herbarium aan het Rapenburg. Dit gebouw, dat eerst huisves ting bood aan de Universiteitsbi bliotheek, is na een grondige ver bouwing geschikt gemaakt voor huisvesting van het Rijksherba rium. Niet het gehele instituut is erin ondergebracht, daarvoor is het gebouw te klein. Ongeveer eender de van het personeel blijft nog ge huisvest in het gebouw aan de Schelpenkade. Na drie a vier jaar zullen zij verhuizen naar de gebou wen van de subfaculteit biologie in de Nonnensteeg, waar het herba rium van 1911 tot 1964 ook al was gehuisvest. door Annemiek Ruygrok Het Rijksherbarium werd in 1829 opgericht. Dat was het werk van koning Willem I, die tijdens zijn re geringsperiode op de meest uiteen lopende terreinen actief is geweest. Het Rijksherbarium kwam voort uit de eigenlijk pas in 1816 serieus op gang gekomen verkenning van Nederlands Oost-Indië. In 1820 had de koning de zogenaamde Na tuurkundige Commissie ingesteld, die door het maken van ontdek kingstochten en het bijeenbrengen en bewerken van verzamelingen de natuur (in de ruimste zin) in de kolonie moest bevorderen. In dat jaar was in Leiden het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie ge sticht. Toen het Rijksherbarium in 1829 volgde, werd dat in Brussel geves tigd. Nederland en België vormden in die jaren nog één staat en om het evenwicht te bewaren kwam het herbarium in Brussel, terwijl 'Na tuurlijke Historie' in Leiden bleef. Maar in 1830 al begonnen de woelingen die zouden leiden tot de Trappen Raadslid Stöxen heeft vrijdag nacht aan den lijve ondervonden hoe gezellig Leiden kan zijn. Hij bezocht de jazzmarathon in het Waaggebouw. Stöxen ging op een bepaald moment naar bui ten; toen hij weer naar binnen wilde, werd hij tegengehouden door een portier Wat wilde meneer? Naar bin nen? Kon niet, te druk. Even la ter werd het raadslid in zijn ge zicht geslagen, naar eigen zeggen kreeg hij vervolgens ook nog een paar trappen na. Leiden Weer Gezellig - u zegt het. Volgens één van de organisato ren van de jazzweek had het raadslid een en ander aan zich zelf te danken. Hij zou gepro beerd hebben de deur van de Waag te rammen, roepend dat hij als raadslid toch het recht had om binnengelaten te worden Tsja. In elk geval heeft het incident geleid tot een voorstel. Dat wil zeggen: Stöxen heeft maandag avond tijdens een vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden aangekondigd dat hij het er niet bij zal laten zitten. Niet, dat hij bloedwraak heeft aangekondigd. Nee, het raadslid, dat tijdens vergaderingen verge leken bij zijn collega's niet zo gek veel zegt en ook niet zo idioot veel voorstellen lanceert, komt binnenkort met een heus plan netje op de proppen. Hij gaat gedragsregels opstel len waaraan portiers bij grote evenementen zich moeten hou den. Portiers zouden een lijstje moeten krijgen. (Mogelijkheid 1 We moeten meneer Stöxen altijd binnenlaten, ook als er niemand meer bij kan.) Verder vindt het raadslid dat portiers zich van te voren bekend moeten maken bij de politie. Wat vindt de politie van dat voorstel? "Om te beginnen", zegt voorlichter Graveland, "mag een portier natuurlijk nooit voor ei gen rechter spelen. Wat dat be treft hoeft er dan ook niets gere geld te worden; dat staat gewoon vast. En overtreedt zo'n man die wet, dan wordt hij door ons ge hoord". "Nu die gedragsregels: als Stö xen ze inderdaad opstelt en ze worden geaccepteerd door de ge meenteraad, dan kunnen ze wor den opgenomen in de algemene plaatselijke verordening". Maar? "Wij vragen ons af of het eigen lijk wel zo nodig is, om het maar eens voorzichtig uit te drukken*. Om te beginnen staan er in die verordening al verschillende richtlijnen die ook betrekking hebben op portiers. Moet je dan nog meer regeltjes opnemen?" En het andere verzoek van Stö xen: de namen van portiers moe ten van tevoren bekend worden gemaakt bij de politie? "Die namen zijn bij ons be kend. Over dat punt van Stöxen hoeft helemaal niet gepraat te worden. Wij weten precies wie er bij de deur staat bij grote evene menten". Café Nadat een paar mensen actie zijn gaan voeren voor behoud van het huis van Goeie Mie. was het Goeie Mie voor en na. Ieder een had opeens zijn mond vol van die illustere dame. Het leek wel alsof de geest uit de fles was ontsnapt. Het ene raadslid vindt dat haar huis een museum moet worden, de andere vindt dat onzin, burge meester Goekoop zingt een Goeie Mie-lied en en zo maar door. Alsof er geen belangrijkere dingen bestaan. Haar naam is in elk geval niet meer weg te branden. Zelfs niet met het gemeenste zuur. Sterker nog: we schatten dat er over een tijdje een Goeie Mie-r zijn, een Goeie Mie-straat, weet: ook nog Goeie Mie-beker tjes. Een Goeie Mie-café is er in elk geval al. Het café met die naam zal op februari worden geopend in het Vrouwencentrum aan de Doeza- straat 34. "Op zaterdagavond hadden we altijd een swing avond". vertelt Pauline van het Vrouwencentrum. "Maar toen onze installatie was gejat, lag dat op z'n gat". Vandaar dat ze een alternatief bedachten: op dinsdagavond een café openen. "Het is geen swing avond meer. Het moet meer iets cultureels worden. We willen dat er eens in de zoveel tijd wordt opgetreden. En vrouwen die ge dichten schrijven of verhalen mogen in het café hun produk- ten voorlezen. Het wordt niet iets officieels, nee, het is meer een in formeel gebeuren". dels al wel kennen: dat Goeie Mie toch in feite, ondanks al haar boosaardigheid, één van de wei nige vrouwen is geweest die in de vorige eeuw naam hebben ge maakt in deze stad. Het café is binnenkort elke dinsdagavond geopend, van half negen tot sluitingstijd. Kookkunst Nog even een herinnering: maandagavond is het dan zo ver. Burgemeester Goekoop zal dan de eerste tijd die in Camino Real mag bewijzen dat politici niet kunnen koken, of juist wel. Aan vang 19.00 uur. We houden u op de hoogte. Vielen er doden, wer den er mensen kokhalzend afge voerd? Aardig detail. Het schijnt dat Goekoop, die onlangs een bezoek aan Japan bracht, Japans zal gaan koken Het is niet bekend of het plegen van harakiri bij het menu zit in begrepen. Een vel uit het herbarium van Boerhaave (1668-1738). Het was toen gebruikelijk om een sierpotje ter verfraaiing op het herbariumvel te plak ken. (Foto uit Tchaft afscheiding van de zuidelijke Ne derlanden en de vorming van de onafhankelijke staat België. Om de collectie van het Rijksherbarium veilig te stellen, werd die naar Lei den verscheept. Daar werd zij on dergebracht op Rapenburg 33, waar de collectie zou blijven tot het begin van deze eeuw. Geleidelijk aan werd de band met de universi teit hechter en nu maakt het insti tuut deel uit van de subfaculteit biologie. Bewaarplaats Een herbarium is een bewaar plaats van gedroogde planten. In het Rijksherbarium worden er bij na drie miljoen bewaard en daar mee is het één van de grootste ter wereld Op het Rijksherbarium wordt plantensystematiek bedre ven, dat is de wetenschap die zich bezighoudt met het beschrijven en ordenen van planten. Er worden ook veel verschillen de plantengroepen bestudeerd: paddestoelen (schimmels), wieren, mossen, varens en bloemplanten De meeste aandacht gaat uit naar twee gebieden: Europa (en dan vooral Nederland) en tropisch zuidoost-Azië. De studie van planten berust voornamelijk op kijken en vergelij ken. Veel kenmerken zijn met het blote oog te zien aan de gedroogde plant en kunnen direct worden ge noteerd. Sommige onderdelen kunnen slechts worden bestu deerd na het soepel maken van het materiaal. Zeer kleine onderdelen worden bestudeerd met de loep. onder de prepareermicroscoop of zelfs onder de elektronenmicro scoop. Het doel van een Rijksherbarium is om kennis over planten beschik baar te maken. Daartoe worden veel wetenschappelijke werken ge produceerd, vrij droge kost voor le ken. Die hebben meer aan flora's, boeken waarin een overzicht wordt gegeven van groepen planten van een land of werelddeel. Het Rijks herbarium verzorgt ook negen bo tanische tijdschriften en boekense ries en geeft ook aparte boeken uit Het plantenmateriaal moet dege lijk worden opgeslagen en behoed tegen insectenvraat. Dat gebeurt meestal door de planten onder te dompelen in een giftige stof, of ze daarmee te sproeien of te bekwas- ten. Die stof moet lange tijd giftig zijn en daartoe gebruikt men kwikehloride Ook wordt elk ge droogd exemplaar eens per jaar ge desinfecteerd in een speciale ka mer. Vroeger werd dat gedaan op de binnenplaats van Rapenburg 33. In de periode 1911-1913 werd een nieuw gebouw betrokken. Het was een gebouw dat als herbarium was ontworpen: Nonnensteeg 1, tussen het Academiegebouw en het in 1908 in gebruik genomen bota nisch laboratorium. Maar helaas was geen rekening gehouden met de gestage groei van de collectie en al snel begon de toenmalige directeur, dr. H.J. Lam. te klagen dat het herbarium uit zijn voegen barstte. Zijn jammerklach ten hielpen niet direct, want pas in 1956 werd er aan de andere kant van de Hortus nog een gebouw be trokken. Overigens een druppel op een gloeiende plaat.- Eind 1964 werd verhuisd naar de Schelpenkade. Zo op het oog een klem gebouw. De gevel verraadt niet dat er een reusachtig complex achter zit. Maar de geschiedenis herhaalt zich: ook de Schelpenkade werd te klein. De huidige directeur, prof. dr C. Kalkman, was echter in 1979, bij het 150-jarig bestaan, weinig op timistisch: hij vermoedde toen dat het herbarium misschien nog wel 20 jaar aan de Schelpenkade zou blijven gehuisvest. Met de verhuizing van de Uni versiteitsbibliotheek naar de nieuwbouw aan de Witte Singel, kwam er echter een riant pand aan het Rapenburg vrij. Weliswaar ook te klein, maar met de Schelpenka de erbij, kan het herbarium nog be hoorlijk uitdijen. De beroemde Flora Malesiana, een levenswerk van voormalig directeur prof. Van Steenis (directeur van 1962 tot 1972) vindt hier onderdak. In deze flora wordt het plantenrijk van In donesië en omliggende landen, met een geschat aantal van 25.000 soorten, beschreven. Vanzelfspre kend bevindt zich in de collectie van het Rijksherbarium ook de be roemde 'Heukels', de flora van Ne derland met 1500 soorten. Overigens doen medewerkers van het Rijksherbarium ook onder zoek. onder meer naar de invloed van milieuverontreiniging (zure re gen) op de anatomie van het hout. Tevens wordt onderwijs gegeven aan biologiestudenten en worden excursies en expedities georgani seerd naar belangrijke gebieden in Europa en daarbuiten. Dat het Rijksherbarium zo'n waardevolle en omvangrijke col lectie bezit, komt mede door de tra ditie dat elke Nederlandse florist (dat is iemand die de Nederlandse flora goed kent) zijn privé-herba- rium aan het herbarium schenkt

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13