'Iran noch Irak zal Golfoorlog (mogen) winnen Schiphol in eeuwige strijd met vervalsers Interview Militair expert Hoff gelooft niet in doorbraak 9Geen gelovigen rond altaar bij eucharistisch gebed PAGINA 2 DONDERDAG 22 JANUARI 1987 Luitenant-kolonel drs. M. C. Hoff distantieert zich met opmerkelijke beslist heid van de opvatting die gaandeweg gemeengoed lijkt te worden: de Golf oorlog tussen Irak en Iran zou in een kritieke fase zijn beland. Manipulerend met stafkaarten, zijn be toog onderstrepend met korte, hoekige gebaren vecht Hoff de geldigheid van die stelling aan. Een stelling die stoelt op het kennelijke succes van het laatste Iraanse offensief, Kerbala 5, tegen de Irake- ze havenstad Basra. Maar Hoff, die de Golfoorlog in al zijn facetten bestudeert sinds het uitbreken en geldt als de Nederlandse expert bij uitnemendheid, gelooft niet in een door braak. door Peter van Nuysenburg Een betrouwbaar beeld van de gebeurtenissen aan het front ont breekt. Beide partijen geven el kaar in elk geval in de propagan daslag geen duimbreed toe. Journalisten en waarnemers worden niet tot het front toegela ten. Maar Iraanse troepen nade ren ondanks bloedstollende ver liezen volgens de laatste berich ten de stad van drie kanten. Het Irakeze regiem heeft zijn bezwa ren tegen de evacuatie van Basra door de burgerbevolking laten varen, alle bezweringen dat het Iraanse offensief tot staan is ge bracht ten spijt. De nervositeit over het lot van het bewind van president Sad dam Hoessein groeit evenredig aan het aantal meters dat de Iraanse strijders veroveren. Niet alleen in de Golfstaten, maar ook in Washington, dat de inzet van de speciale Rapid Deployment Force zou overwegen. Niettemin gelooft overste Hoff. docent aan de KMA te Breda, niet dat een Iraanse doorbraak bij Basra de overwinning van het bewind van de Ajatollahs zou inluiden. Enorme tol "Ik zie Iran de oorlog niet win nen tenzij Irak stomme fouten maakt. Het bruggehoofd dat de Iraniërs verleden week op de Ira keze oever van de grensrivier Shatt al Arab hebben gevestigd, heeft een enorme tol geëist. Ze zijn tien kilometer gevorderd in zeven dagen, maar tegen welke prijs. Minstens 30.000 doden! Het terrein is in hun nadeel. Moeras sig en vrijwel onbegaanbaar voor modern materieel. En dan heb ben ze de belangrijkste verdedi gingslinie van Basra nog niet be reikt. Op die manier is het nog een heel eind naar Bagdad. Bo vendien heeft Irak haar lucht macht nog niet volledig ingezet. En overwicht in de lucht is abso luut noodzakelijk om het gebied ten zuiden van Basra in handen te houden. Maar de Iraanse luchtmacht is te verwaarlozen". "Als ik Iran was en het strate gisch doel is het ten val brengen van Saddam Hoessein, zou ik mijn troepen anders hebben in gezet. Via een 'Blitzkrieg' in het noorden en het zuiden zou ik met paratroepen gebieden in Irak be zet hebben. Bijvoorbeeld de voor de shi'ieten heilige steden Ker bala en Al Najaf. Dat zou psycho logisch een geweldige klap voor het regiem in Bagdad zijn ge weest". Fouten Hoff erkent dat 'stomme fou ten' door de Irakese legerleiding niet mogen worden uitgesloten. Luitenant-kolonel Hoff: "Mocht het oplossing vinden Irak heeft het verrassingseffect van het openingsoffensief van de oorlog (september 1980) niet we ten uit te buiten. Er kunnen vraagtekens gezet worden achter de commandovoering en de coördinatie van acties aan Irake se kant. Ook andere factoren werken in het nadeel van Bag dad. Irak mag met 750.000 man meer manschappen onder de wa penen hebben dan Iran, de de mografische balans slaat in het nadeel van Irak uit. Iran heeft een bevolking van 45 miljoen mensen, Irak telt 14 miljoen in woners. Hoff: "Irak moet uitermate voorzichtig omspringen met zijn manschappen. Hun leger mag dan groter zijn, beter opgeleid, maar ze hebben nauwelijks re serves. Vergelijk dat eens met Iran. Na elke slag trekken ze een nieuw blik vrijwilligers open. Ze vragen zich daarbij echt niet af wat dat Iran in de toekomst gaat kosten, dat een hele generatie doodbloedt in de loopgraven. Bovendien, of je nu Eskimo bent of Zuid-Afrikaan, na 200 a 300 ge- vechtsdagen neemt de effectivi teit van frontsoldaten af tot 10 a 20 procent. Twijfels aan het mo reel en de gevechtskracht van de Irakese soldaat zijn dus ge rechtvaardigd. Daar staat tegen over dat ze nu op eigen terrein vechten. De geschiedenis leert dat de prestaties dan beter zijn dan wanneer er 'buitengaats' ge vochten moet worden. Kijk maar naar de Amerikanen in Viet- Chomeini Voor het verloop van de oorlog is de uitkomst van de strijd over de opvolging van Imam Chomei ni in Teheran van vitaal belang. Hoff onderscheidt in deze 'suc cessieoorlog' drie kampen: het netwerk van geestelijken, een op contacten met het Westen ge richte fractie rond parlements voorzitter Rafsanjani en de op de Sowjet-Unie georiënteerde 'kliek' van Chomeini's gedood verfde opvolger Montazeri. Hoff: "De club van Montazeri krijgt voorlopig geen poot aan de grond vanwege de Russische in vasie in Afghanistan. Maar voor de voortzetting van deze ideolo gische oorlog is het van belang wie wint: de pragmatische club van Rafsanjani of de geestelij ken. In dat laatste geval is het de vraag of ze na Khomeini een em- tioneel beroep kunnen blijven doen op de bevolking" "Het belangrijkste aspect van de oorlog is inderdaad haar ideo logische karakter. Militair gezien is het nauwelijks interessant. Wat door Irak als een beperkte grensoorlog is begonnen, is ont aard in een confrontatie tussen twee verschillende wereldbeel den. Aan de ene kant Iran, dat met haar Islamitische revolutie geen grenzen erkent. Aan de an dere kant Irak met haar Baath- bewind dat een gemoderniseer de maatschappij, zonder de do minerende invloed van de Islam, nastreeft". Een Iraanse overwinning zou enorme consequenties hebben voor het Westen, dat kun je op je vingers natellen". "Als Iran wordt verslagen, krijgt de hele wereld, niet alleen de Arabische staten, te maken met wraakexpedities. Daar kun je vergif op innnemen. Terreur acties in Europese steden, om maar iets te noemen. Maar zover komt het volgens mij niet. In de visie van beide supermachten, Sowjet-Unie en Verenigde Sta ten, mag geen van beide winnen. Zij hebben baat bij een stabiele regio. Ik geloof ook niet in een confrontatie tussen beide groot machten in dit gebied". "De Russen zullen niet begin nen omdat ze bang zijn voor reacties van hun Islamitische 'onderbuik' (de Sowjet-Unie telt 45 miljoen moslims, red.). Daar hebben ze nu al regelmatig pro blemen mee. En de Amerikanen zouden volgens mij hun Rapid Deployment Force alleen inzet ten, als de Russen tot actie over gaan. Dus mag geen van beide partijen Hachelijk "Als Iran wint, wordt de situa tie van met name de Golfstaten hachelijk. De heersende elites zijn Sunni en een overwinning van Iran zou een geweldige kick zijn voor de shi'itische bevolking in die staten. Vergeet niet dat Bahrein, Koeweit en Saoedi-Ara- bië al te maken hebben gehad met fundamentalistisch geïnspi reerde complotten en opstootjes. De Golfstaten stellen militair niets voor, maar ze bezitten wel 60 procent van de oliereserves. Koffiedik "Mocht het niettemin uit de hand lopen, dan denk ik dat De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten samen een oplossing zul len vinden. Per slot van rekening staan 'regionale conflicten' pro minent op de agenda's van hun topontmoetingen. Maar goed, dat is de blik in het koffiedik. Ik zou me sterk moeten vergissen, maar zoals het zich nu ontwik kelt, is er rond Basra sprake van veel geschreeuw, maar weinig strategische wol. Onder de voor onderstelling dat Saddam Hoes sein aan de macht blijft, of na diens eventuele val opgevolgd wordt door een Hoessein junior, duurt die oorlog nog wel even. Tot Sint Juttemis, inderdaad". Steeds meer reizigers met nep-paspoort SCHIPHOL - Zo op het eerste gezicht is er aan het paspoort niets onrechtmatigs te zien. Alleen een ervaren medewerker van de Marechaussee ziet dat een van de stempels in het reisdocument onzorgvuldig is afgewerkt. Het verdachte paspoort wordt in een apparaat met ultraviolet licht gelegd. Dan is de vervalsing zelfs voor de grootste leek te zien. Het papier is vlekkerig: de naam van de oorspronkelijke eigenaar is verwijderd en een nieuwe naam en persoonsgegevens zijn ingevuld. De reiziger loopt letterlijk tegen de lamp. Geen theorie, maar een bijna dage lijkse praktijk op de luchthaven Schiphol. De cijfers uit het deze week verschenen jaarverslag van de brigade Schiphol van de Ko ninklijke Marechaussee spreken boekdelen. Vorig jaar werden op de luchthaven 784 valse of verval ste reisdocumenten in beslag geno men, een toename van ruim 37 pro cent ten opzichte van 1985. Nog sprekender is de vergelijking met vijf jaar geleden, toen de Mare chaussee op Schiphol nog maar 174 valse reisdocumenten onder schepte. In vijf jaar bijna een ver vijfvoudiging. door Wim Bank "Het reizen met valse papieren neemt duidelijk toe", is de conclu sie van J. M. J. Broekhaar. chef van het Bureau Falsificaten van de Ma rechaussee op Schiphol. De stij ging van het aantal ïnbeslaggeno- men documenten is echter niet al leen daaraan te danken. De contro le is verbeterd als gevolg van een grotere ervaring en er zijn meer hulpmiddelen beschikbaar om val se papieren te onderscheppen. Zo als eerder genoemde controle met de UV-lamp, waarmee een pas poort aan de meest gebruikte ba lies op Schiphol in enkele secon den kan worden doorgelicht. "De mazen in ons net zijn weer wat kleiner geworden", aldus Broekhaar. "Zo bezorgen wé de vervalsers toch weer wat hoofd pijn." Probleem is echter de han del aan te pakken. De drie mede werkers van het Bureau Falsifica ten verzuipen nu bijna letterlijk in de administratieve afwerking van de zaken. Momenteel is er een ach terstand van 6 maanden bij het ma ken van de processen-verbaal, waardoor nog zo'n 350 vervalsings zaken wachten op een verdere af handeling door de justitie. Bronnen "We zijn in gesprek met de offi cier van justitie in Haarlem om de administratie eenvoudiger te ma ken. Verder gaan we die zaak auto matiseren. Zo hopen we meer ruimte te scheppen om onderzoek te kunnen doen naar de oorsprong van de valse papieren. De beste manier om de «stroom in te dam men, is het droogzetten van de bronnen", aldus Broekhaar. "We komen nu niet toe aan het uitzoe ken van de lijnen die bij de bron terecht komen." Er zijn vele soorten valse reisdo cumenten in omloop. Naast verval ste 'echte' paspoorten bestaan er ook honderden 'fantasiedocumen ten'. Dat zijn paspoorten van niet bestaande staten. "Weet U waar Conewe ligt?", informeert Broek- haar, die vervolgens zelf het ant woord geeft. "Dat ligt in een hotel kamer in Zwitserland. Een man heeft daar een eigen staat gesticht en geeft nu ook paspoorten uit. Aan sommige grenzen denkt men dan dat het om een staatje in Afri ka gaat." Niet minder origineel, maar in Nederland gemakkelijk te ontmaskeren, is het in omloop zijn de 'paspoart foar Fryslan'. De ervaring wijst inmiddels uit dat het in zeven EG-landen uitge brachte nieuwe Europese paspoort veelvuldig wordt vervalst. Op Schiphol zijn van vier van de zeven versies al vervalsingen aangetrof fen. Voor de Marechaussee is dat een waarschuwing. "Wij zien niets in een versoepeling van de contro le op personen met een dergelijk paspoort", aldus eerste luitenant P. Verdonk, commandant van de Bri gade Schiphol. De zware werkdruk speelt overi gens niet alleen bij het Bureau Fal sificaten, weet commandant Ver donk. De brigade Schiphol is op dit moment onderbezet. Op 1 juni 1986 kwamen er 30 marechaussees bij, maar door overplaatsingen ligt de bezetting met 153 medewerkers nu 13 beneden de sterkte. Een bij na onmogelijke situatie, vindt Ver donk, als men bedenkt dat het aan tal luchtreizigers via Schiphol in enkele jaren is gegroeid van 9 tot 12 miljoen per jaar, er meer buiten landers op Schiphol asiel vragen en het reizen met valse papieren sterk groeit. Mogelijk nog dit voorjaar komt de sterkte weer op peil. Wat Ver donk betreft is een bezetting van 166 mensen een minimum. "We be kijken nu de uitbreiding van vorig jaar, maar ik verwacht persoonlijk dat we in de richting gaan van on geveer 200 mensen", aldus Ver donk. Personeelsuitbreiding is trouwens niet het enige middel. De brigade werkt tevens aan een gro tere efficiency, onder andere door automatisering. Verdonk hoopt dat het op peil brengen van de sterkte in maart ge beurt. Zo niet, dan zijn er proble men te voorzien bij de start van het vakantieseizoen. Lange rijen wach tende passagiers voor de balies van de Marechaussee zijn voor Ver donk uit den boze. "Van opont houd mag geen sprake zijn. Aan tasting van het produkt Schiphol kunnen we ons niet veroorloven, terwijl de luchthaven zelf miljar den guldens investeert in kwali teitsverbetering." Wat niet uit de lengte kan, moet uit de breedte komen. "In dat ge val, waarop ik niet reken, zal onze controle aan kwaliteit moeten in boeten. Dan gaan we selectiever werken. Nederlanders op weg naar hun vakantiebestemming zullen we dan gemakkelijker doorlaten", aldus Verdonk. Het kan betekenen dat reizigers met bijvoorbeeld een verlopen paspoort niet worden toe gelaten in het land van bestem ming. Afgelopen jaar verstrekte de Marechaussee op Schiphol 2.768 toeristenkaarten aan reizigers die bij aankomst op de luchthaven niet over de juiste papieren bleken te beschikken. Vluchtelingen Hoewel de Marechaussee het werk op bijna alle terreinen ziet toenemen, zijn er enkele lichtpun tjes. De vorig jaar sterk gegroeide stroom van buitenlanders die op Schiphol asiel vraagt, lijkt lang zaam te worden ingedamd. Vol gens Verdonk is dat het gevolg van het strengere toelatingsbeleid van het ministerie van Justitie, dat nu vruchten begint af te werpen. "We hebben eind vorig jaar een groep van 43 vluchtelingen snel na aankomst teruggebracht naar het land van herkomst. Dat was een te genvaller voor de 'handel'. Als hun investeringen geen geld meer ople veren, neemt de stroom vluchte ling vanzelf af." In de laatste twee- maanden van 1986 zakte het aantal asielzoekers per maand daardoor tot minder dan 30. Over het hele jaar echter kreeg de Marechaussee een record-aantal van 920 asielzoe kers, bijna een verdubbeling ten opzichte van 1985 met 553 aanvra gers. Verdonk is voorzichtig met voor spellingen, maar constateert een positieve tendens. "Er is nu sprake %van een afname van het aantal asielzoekers. Het is echter moeilijk te voorspellen hoe die zaak zich verder ontwikkelt bij een aantal van 14 miljoen vluchtelingen over de hele wereld", aldus Verdonk. De opvang van asielzoekers in de vorig jaar geopende ruimte op Schiphol-Oost en de begeleiding van uitgezette of niet toegelaten buitenlanders naar het land van herkomst kosten veel tijd en geld. Voor de bemanning van het op vangcentrum zijn 14 mensen van de Marechaussee nodig. Uitzetting van ruim 3.600 buitenlanders kost te de Staat vorig jaar een bedrag van ruim 4,3 miljoen gulden aan vliegtickets. De Koninklijke Marechaussee zorgt ook nog voor een positieve bijdrage aan de Staatskas. Steeds vaker worden Nederlanders aan de grens op Schiphol aangehouden, omdat zij bij Justitie in het krijt staan. In de regel mag men het land pas verlaten als de openstaan de boete is betaald. Vaak betreft het kleinere bedragen. Uitschieter in 1986 was iemand met een boete schuld van 10.900 gulden. Boete Buitenlanders van wie bij ver trek uit Nederland blijkt dat zij niet over geldige reisdocumenten beschikken, krijgen vaak alsnog een boete. Omdat het in de praktijk moeilijk is het geld achteraf te in nen, kan de Marechaussee sinds augustus 1985 veel van de zaken ter plaatse afwikkelen met een 'transactie'. De controle is daar door zinvoller geworden. In 1986 werd ongeveer 40 procent van de overtreders achteraf geverbali seerd, maar de Marechaussee streeft ernaar dit percentage ver der op te voeren. Met behulp vdn ultroviolet licht kan de marechaussee binnen enkele seconden een paspoort doorlichten: met het aantal vervalsingen neemt ook de doelmatigheid van de controle toe. (foto anpi De rooms-katholieke bisschop pen in Nederland vinden het niet goed dat gelovigen bij het eucha ristisch gebed naast de priester rond het altaar staan. Volgens hen verduistert hun aanwezig heid het geloof dat juist bij dit ge bed de priester namens Christus optreedt en Zijn offer present stelt. Gelovigen die bij het uitrei ken van de communie helpen moeten daarom pas na het afslui- van het eucharistisch gebed, bij het Onze Vader, naar voren komen. Een en ander blijkt uit de reac- ie van de bisschoppen op het slotdocument van het Landelijk Pastoraal Overleg van februari vorig jaar dat aan de liturgie was gewijd. In veel kerken worden de gelo vigen die de communie uitreiken bij het eucharistisch gebed uitge nodigd om naar voren te komen. Argument is dat zij dan op een bijzondere wijze bij dit gebed worden betrokken en een ver binding vormen tussen de pries- er en de andere gelovigen. De bisschoppen antwoorden ook op een vraag over het om gaan in liturgisch opzicht met ge scheiden mensen, anders geaar de mensen, gemengd gehuwden samenwonenden. "De Rooms-Katholieke Kerk leert, dat het deelnemen aan het li chaam en bloed des Heren geen vrijblijvend gebeuren is, maar verplicht tot navolging in de praktijk van het dagelijks leven. Door te communie te gaan beze gelt iemand zijn of haar bereid heid tot een leven in de Geest van Jezus". De bisschoppen roe pen de gelovigen op hun gewe ten te onderzoeken alvorens aan de eucharistie deel te nemen. Hervormd tekort Het tekort op de begroting voor het algemene kerkewerk van de Hervormde Kerk is voor dit jaar geraamd op f 406.000. Vo rig jaar was het tekort nog f 629.000. De algemene begroting (van raden en commissies, syno de, de provinciale bureaus en re gionale vergaderingen) sluit met een bedrag van f 19.762.000. Dit jaar is een overgangsjaar, schrijft C. D. Ilamelink, direc teur van de hervormde Generale Financiële Raad, in het pas ver schenen nummer van 'De Kerk voogdij'. De kerkelijke instanties hebben zich vorig jaar bezigge houden met bezuinigingen tot en met 1991 en definitieve beslissin gen daarover zijn in de eerste helft van dit jaar te verwachten. Hamelink kan nu al zeggen, dat de organen van de kerk met het consigne 'pas op de plaats maken' goed hebben gewerkt Voor de tekorten van 1985. 1986 en 1987 - in totaal anderhalf mil joen gulden - wordt de algemene reserve aangesproken. Maar, waarschuwt Hamelink, het ver der interen op het vermogen moet zo spoedig mogelijk onge daan worden gemaakt. Kerkleden Alle zeven rooms-katholieke bisdommen doen mee aan de op bouw van de Stichting Interker kelijke Ledenadministratie (Si- la). Ook de drie (Roermond, Den Bosch en Utrecht) die in decern ber tegen stemden. Dat bleek gisteren in Den Haag op een persconferentie van het bestuur van Sila. Waarschijnlijk met ingang van 1 januari 1989 zal de overheid in het kader van de automatisering van de bevolkingsadministratie niet langer de kerkelijke gezind te of levensbeschouwing in de bevolkingsboekhouding opne men. Vooral de Rooms-Katholie- ke en Hervormde Kerk zijn daar van afhankelijk. In verband daarmee is de Sila opgericht. De deelnemende kerken kun nen in de toekomst in een zoge naamd koppelstation - tussen de administratie van de gemeenten en die van de kerken - hun le- denregisters onderbrengen. Vier kerken hebben al besloten tot deelneming: hervormd, luthers, remonstrants en oud-katholiek. De gereformeerde synode zal in maart beslissen. De Rooms-Ka- tholieke Kerk besloot in decem ber niet aan de landelijke regi stratie via de Sila mee te doen. Als 'schadevergoeding' heeft de overheid f. 15,5 miljoen toege zegd voor de opbouw van de ker kelijke ledenadministratie. Het is nog onduidelijk wat uiteinde lijk het lidmaatschap gaat kos ten. Gerekend wordt met een be drag tussen 1 en 2 gulden per kerklid. Dit voorjaar zal de Sila bijeenkomsten houden om ge meenten en parochies in te lich ten over de komende veranderin gen. Vicaris-generaal J. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam ver telt in een rooms-katholieke pu blicatie waarom dit bisdom vóór permanente deelneming in de Si la is. In de Randstad, zegt hij, is het onmogelijk een systeem te bedenken waarbij gelovigen zichzelf bij een parochie aanmel den. Dat vraagt te veel vrijwilli gers. In verstedelijkte gebieden zouden alleen de meelevenden bekend zijn. Je krijgt dan een toestand zoals in het begin van deze eeuw, toen tienduizenden Brabanders naar Rotterdam kwamen en voor de kerken ver loren gingen omdat ze deze men sen niet wisten te vinden. Directeur De Nederlander Jan Kok (44). afkomstig uit de bekende Kamper uitgeversfamilie, is be noemd tot directeur van de afde ling communicatie van de We reldraad van Kerken in Genève. Sinds 1973 is hij de uitgever van de Wereldraad. Daarvóór werkte Kok (gereformeerd) zes jaar bij de uitgeverij in Kampen. Dienstplichtigen. De maat schappelijke werker P. Verboom (24) is benoemd tot medewerker van het projekt 'pastorale bege leiding dienstplichtigen' van de Hervormde Kerk. De Raad voor de Herderlijke Zorg, de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving, de sectie Kerk en Krijgsmacht en de Raad voor het Jeugdwerk hebben dit projekt voor een periode van vijftien maanden ontwikkeld. De taak van Verboom is plaat selijke kerkeraden of instanties voor jongerenwerk bij te staan in de pastorale begeleiding van dienstplichtige jongeren die voor de keus staan of ze in dienst zul len gaan óf een beroep doen op de wet Gewetensbezwaren. Zelf deed Verboom indertijd een be roep op die wet. Zijn vervangen de dienst was jongerenwerk. Door salariskortingen kwam in de Hervormde Kerk plaats vrij voor acht werkloze jongeren. Verboom is daar één van. Leerdam. De gehuurde ruimte in Dordrecht is te klein en minder geschikt voor uitvoering van de bestellingen. Het nieuwe ge bouw, waarvoor in maart de eer ste paal wordt geslagen, krijgt een verzend- en kantoorruimte. De bijbelstichting werd in 1966 opgericht om de uitgave van de klassieke Statenvertaling in di verse vormen mogelijk te maken en het gebruik daarvan te propa geren. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw-Loosdrecht T. Lekker kerker Akkerwoude-Murmvr woude. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Ureterp (Fr.) A. J. Boersma Ens.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2