Steeds Door brand getroffen winkels Donkersteeg spoedig weer open LEIDSCH DAGBLAD^ AaiHS^ Alleen Presburg op zoek naar nood win kei Circulatie koelwater oorzaak afbrokkelen van ijs in singels Veel licht gewonden in Leiden door de gladheid College stoort zich niet aan verkeerssituatie Spanjaardsbrug Doven regio Leiden willen oprichting van stichting Inbraak in Lucas van Leydenschool Bocht te krap genomen Breimer ontvangt Flückiger medaille DONDERDAG 22 JANUARI 1987 LEIDEN - Schoenenwinkel Pres burg zal pas op z'n vroegst aan het eind van het jaar het filiaal in de Donkersteeg heropenen. De aan nemer is pessimistischer; hij vreest dat de herstelwerkzaamheden een jaar zullen vergen. De andere door de brand van afgelopen weekeinde getroffen zaken, liepen aanzienlijk minder schade op. Etos en Mac Maggie kunnen over enkele weken al weer met de verkoop in de Don kersteeg beginnen. De oorzaak van de brand is overi gens niet bekend. De brandweer heeft het onderzoek afgesloten en geen aanwijzigingen kunnen vin den in het totaal uitgebrande ver kooppunt van schoenenwinkel Presburg. Het ziet er naar uit dat de gevel van de schoenenzaak niet gesloopt hoeft te worden. Een woordvoer der van aannemersmaatschappij Bik Breedeveld: "Voor zover we het nu kunnen bekijken, kan de ge vel blijven staan. We moeten wel alle kozijnen vernieuwen". De aan nemer denkt dat de Donkersteeg niet afgesloten hoeft te worden tij dens de werkzaamheden, die zul len waarschijnlijk in april begin nen. Hoeveel het herstel zal kosten is nog niet duidelijk. De aannemer: "Dat is afhankelijk van de inrich ting van het pand. Misschien dat de eigenaren een andere indeling van het gebouw willen". Noodvestiging zaamheden een noodvestiging in Leiden te openen. Of dat ook ge beurt, is nog niet zeker.Volgens een woordvoerder heeft het schoe- nenbedrijf nog geen nieuwe locatie op het oog. "We hebben ook nog geen enkele aanbieding gehad. We zoeken natuurlijk ook niet naar een noodlokaal van 50 vierkante meter. Het moet een flinke ruimte zijn, liefst aan de Haarlemmer straat of Breestraat". Wanneer Presburg er niet in slaagt om een geschikte plaats voor een noodwinkel te vinden, vreest de woordvoerder van het be drijf in totaal wel een miljoen scha de te zullen lijden. Dat bedrag is nog onafhankelijk van de schade aan de winkel die door de brand totaal is verwoest. Het bedrijfs pand van Presburg is voor een deel eigendom van het pensioenfonds van C&A en voor een deel eigen dom van de familie Presburg. LEIDEN - Het koelwater van de nieuwe krachtcentrale van het Energie bedrijf Rijnland is veel koeler dan het water van de oude. Dat er in het ijs van de Leidse sin gels en grachten soms spontaan ga ten vallen, wordt dan ook niet ver oorzaakt door de temperatuur van het koelwater, maar door het circu leren van het water. Dat zegt adjunct-directeur De Boer van het EBR als reactie op publicaties over een 'flinke stij ging' van het koelwater van de nieuwe centrale. Naar aanleiding van de slechte ijskwaliteit heeft het PvdA-raadslid L. Beijen het colle ge van B en W schriftelijke vragen gesteld. Beijen vraagt of het colle ge de conclusie deelt dat in de afge lopen strenge vorstperiode de toe stand van het ijs in een groot deel van Leiden, en met name het noor delijk gedeelte van de binnenstad, opmerkelijk veel slechter was dan in vergelijkbare winters. "Is het, voor zover door u valt na te gaan, waar dat deze slechte toe stand moet worden toegeschreven aan de lozing van koelwater van de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Langegracht?" Beijen wil van het college weten wat de voorschriften inhouden die door het Hoogheemraadschap Rijnland aan de beheerders van de centrale zijn opgelegd met betrek king tot de lozing van koelwater en hoe de maximaal te lozen hoeveel heid warmte zich verhoudt tot de geloosde hoeveelheden van de ou de centrale. Volgens De Boer van het EBR was het water van de oude centrale veel heter dan nu het geval is: dat kon wel eens oplopen tot 19 gra den. "Nu gaat het water erin met een warmte van 2,8 graden en het wordt weer uitgepompt op een temperatuur van 4,8 graden. Dat is twee graden verschil en altijd nog één graad onder het door het Hoog heemraadschap toegestane maxi mum". Het energiebedrijf loost 3,44 ku bieke meter koelwater per secon de, verdeeld over vier pompen. Beijen wil van het college weten in hoeverre naleving van de opge legde voorschriften wordt gecon troleerd. Ook vraagt hij zich af of het soms mogelijk is door versterk te toepassing van stadsverwar ming of door andere toepassingen van de restwarmte van de centrale de 'thermische verontreiniging' van het oppervlaktewater kan wor den beperkt. Volgens De Boer zullen de pro blemen inderdaad minder worden, wanneer het stadsverwarmingsnet wordt uitgebreid. "Nul procent is nooit te halen, maar één wel. Hoe meer mensen van de stadsverwar ming gebruik maken, des te min der koelwater hoeven wij te lozen". Beijen vraagt of het college inziet dat warmtelozingen onder meer vanwege de aantasting van het na tuurijs in de stad ook een gemeen telijk belang raken. "Bent u in ver band daarmee bereid om in over leg te treden met het Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland en het Hoog heemraadschap Rijnland over maatregelen tot vermindering van deze lozingen of ter beperking van de weerslag die deze kunnen heb ben op het ijs?" aldus het raadslid. De Boer is minder bezorgd over de gevolgen van de koelwaterlozin gen voor het ijs: "De ijskwaliteit is afhankelijk van een groot aantal factoren: de watercirculatie speelt een belangrijke rol en het feit of het Hoogheemraadschap aan het pompen is". Voorraad Het filiaal van drogist Etos leed aanzienlijk minder schade op als gevolg van de brand. De kap van het pand en een tussenliggende verdieping werden door het vuur getroffen. De aannemer is begon nen met het schoonmaken van het pand. "We verwachten dat de ver koop daar eind februari weer kan beginnen". De drogist is gedwon gen de complete voorraad uit de handel te nemen wegens water schade. Aannemer Bik Breedeveld was al voor de brand bezig met de verbouwing van het voormalige pand van het Noorzee Quick res taurant. Ook dat gebouw liep afge lopen weekeinde lichte schade op. De verbouwing liep echter maar enkele dagen vetraging op. Bin nenkort opent kledingzaak Amici daar een vestiging. Het herstel van het pand LEIDEN - De gladheid heeft veel mensen gisterochtend parten ge speeld. Om half acht botste een 22- jarige Leidenaar met zijn auto te gen een boom op het Kamerlingh Onnesplein doordat hij de macht over het stuur verloor. De auto was aan de voorzijde gedeukt, de man kwam er zonder kleerscheuren af. Omstreeks acht uur kwam een 16-jarig meisje ten val in de Kie kendiefhorst. Ze werd naar het Diaconessenhuis gebracht met knieletsel. Om twaalf over acht kwam een fietster uit Voorschoten op de Burggravenlaan lelijk ten val. Toen ze werd gepasseerd door een auto week ze uit naar rechts, aldus de politie, waarna ze tegen een andere fietser botste en voor namelijk ten gevolge van de glad- heid viel. Ze werd met een hersen schudding naar het Diaconessen- huis gebracht. Omstreeks tien over half negen viel een 42-jarige vrouw uit Leiden in de bocht van de Herensingel. Ze liep een hoofdwondje op, waaraan ze ter plekke werd behandeld door de eerste hulp dienst. Een 16-jarig meisje gleed om vijf over negen met haar fiets onderuit op de parallelweg van de Willem de Zwijgerlaan, ter hoogte van het tunneltje bij de Pieter Bothstraat. Ze kwam met haar hoofd tegen een paaltje en werd met een hersen schudding opgenomen in het Dia- conessehuis. Een 26-jarige vrouw uit Oest- geest werd gisterochtend op de Willem de Zwijgerlaan beroofd van haar fietstas, waarin onder meer haar breispullen zaten, nadat ze ten val was gekomen. LEIDEN - Het college van B en W zal geen contact zoeken met het Leiderdorpse college over de ver keerssituatie nabij de Spanjaards brug. B en W antwoorden dit op schriftelijke vragen van het CDA- raadslid M. van der Klugt. Van der Klugt signaleerde tot zijn verbazing bij het verlaten van de stad via de Spanjaardsbrug richting Leiderdorp een gevaarlij- Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Acropolis Binnenkort zal de gemeenteraa< een besluit nemen over de res tauratie van het gebouw van wij len de Leidse wagenmaker D> Groot aan de Oude Varken markt. Wat er gaat gebeuren is a een tijdje bekend: de werkruim te zal worden omgetoverd tot eei museum en van de woonruimt» worden wooneenheden ge maakt. Kosten: bijna zeven ton En over dat bedrag zal de ge meenteraad een besluit moeter "Ik verwacht geen proble men", zegt stadsvernieuwer Lec Meijer. "Vrij snel na het beslui', van de raad kunnen we beginner met opknappen. Dat zal wel fe bruari of maart zijn". In het raadsbesluit staat één pi kant detail. Citaat: "Onze aanvra ge voor 1986 is na een spannende nek-aan-nek-race met de Acro polis (Athene, Griekenland) he laas op neuslengte afstand van deze winnaar van de subsidiepol geëindigd". Om wat voor soort subsidie gaat het? Man achter de schermen blijkt het voormalige WD-raadslid Gijs de Vries te zijn, die tegen woordig lid is van het Europees parlement. "Gijs heeft ons er op gewezen dat het parlement sub sidie geeft voor bescherming van het cultuurhistorische erfgoed in Europa. Vriend en vijand heeft hij talloze malen bestookt om een aanvraag in te dienen voor het museum aan de Oude Var kenmarkt", aldus Meijer. "Wij vonden het geen gek idee en we hebben al in '85 geld aan gevraagd voor ons museumpje. Ze hadden toen geen geld. In '86 zaten we er dichtbij. Maar helaas, we moesten het afleggen tegen de Acropolis". "Goekoop kwam met dat nieuws thuis na een bezoek aan het parlement", aldus Meijer, die vervolgens zegt dat de burge meester zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken heeft ge stoken. "Hij heeft erop gewezen dat het toch onbegrijpelijk is dat ons museum het moest afleggen tegen de eerste de beste inzen ding". De eerste de beste inzending - Meijer bedoelt de Acropolis. La ten we maar hopen dat de stads vernieuwer is gezegend met een goed gevoel voor ironie, want an ders... In '87 zal de gemeente ove rigens weer proberen om geld te krijgen. "Het gaat om een ton", aldus Meijer. "Krijgen we het nu ook niet, tsja, dan moeten we dat geld zelf op tafel leggen" Meijer verwacht dat het mu seum volgend jaar zomer open zal kunnen. De wooneenheden zijn dan vanzelfsprekend ook klaar. "Het is de bedoeling dat er boven het museum studenten van de Reinwardt-academie ko men te wonen", vertelt Meijer. Vanwege de handigheid, ja. Molensteen in het geval van zo'n klein museum is altijd het geld. dat wil zeggen: de personeels kosten. Daarom dachten wij: als je er nu studenten laat wonen, die ook zorg kunnen dragen voor het museum, sla je twee vliegen in één klap" dat wordt gehuisvest in de voormalige woning i DIK Sjoerd Bronsgeest, leraar Duits aan de Louise de Coligny, maak te voor zijn leerlingen regelmatig een knipselkrant. "En dat von den ze leuk, zo leuk dat ik eens ben ga nadenken over een ma nier om meer leerlingen te berei ken". Het resultaat is nu klaar. DIK, De Internationale Knipselkrant, Duitse Editie. In het nulnummer staan artikelen uit diverse Duitse kranten. (Der Hund wird winter- fest; Haschen in Not - om maar eens een paar sprekende koppen te citeren.) Hoe stelt Bronsgeest de krant samen, plundert hij ongevraagd Duitse kranten? De docent ont kent dit ten stelligste. "Nee, ik heb het allemaal keurig voorbe reid". Toen zijn idee eenmaal contou ren had gekregen, benaderde de docent een aantal Duitse kran ten. "Ik heb ze gevraagd of ik ar tikelen mocht gebruiken voor mijn knipselkrant. Dat mocht, als het gebruik maar tot het on derwijs beperkt bleef'. "Nee, ze vonden het helemaal niet zo merkwaardig wat ik wil de. Integendeel, het leek hun een leuk idee. Vervolgens heb ik con tact opgenomen met een paar drukkers. Toen dat rond was, heb ik het nulnummer samenge steld". De krant, die elf keer per jaar zal verschijnen, is bestemd voor de hogere klassen van het mavo, havo en vwo. Als hij zo'n 2000 ex emplaren kwijtraakt, speelt hij quitte. "Dan hou ik er misschien een paar flessen wijn aan over" Natuurlijk hoopt hij dat het een groot succes wordt. En dan'' gaan maken. Ja, in dat geval wordt het een beetje een baan. Misschien moet ik dan het ma ken van die kranten wel gaan combineren met het lesgeven". Vooralsnog is het afwachten. De docenten Duits van talloze scholen zullen in elk geval dezer dagen DIK kunnen lezen en be sluiten of het blad geschikt is voor hun leerlingen. Hoogtepunt van dit nulnum mer is het verhaaltje over het 'winterklaar' maken van de hond: "Zum Spaziergang im Schnee empfahl der Industrie- verband Heimtierbedarf jetzt ei- nen Pfotenschutzbalsam in Sprayform, der den Hundefuss nicht nur vor Streusalz, sondern auch vor Eis und Schmutz be- wahren soil". Expositie Het is beslist weer eens iets an ders dan een avondje bingo of discussiéren over verhoogde stoepen wat ze daar in de Raads- herenbuurt hebben bedacht. Op zaterdag wordt in de LAG-gara- ge in de Van Oldenbarnevelt- straat een tentoonstelling gehou den. De showroom van de garage wordt voor deze gelegenheid om getoverd tot galerie. Op de tentoonstelling is werk te zien van een achttal, deelne mende buurtbewoners. Het be treft zowel werk van professione le kunstenaars als ook kunstwer ken die in de vrije tijd tot stand gekomen zijn. De bekende Leid se kunstenaar en verzamelaar van robots Henk Gosses is één van de deelnemers aan de ten toonstelling". Verder zal er tijdens de exposi tie, die overigens valt te bezichti gen vanaf 15.00 uur, een video film worden vertoond van het stuk 'Krapps laatste band' van de Haagse Comedie. En een be woonster van de buurt zal ter plaatse enkele kantklos technie ken demonstreren. Mooi, als die robots van Gosses zich daar nu maar niet mee gaan bemoeien. "Is het college op de hoogte (ge bracht) van deze door Leiderdorp getroffen maatregelen?" zo vroeg Van der Klugt in zijn brief. Onder nemers van de Lage Rijndijk en het industrieterein de Waard heb ben al uiting gegeven aan hun be zorgdheid over de maatregelen. Zij vrezen daling van het aantal klan ten, aldus het raadslid. "Als het college op de hoogte is gebracht van de te nemen maatregelen van de gemeente Leiderdorp, waarom heeft het college dan niet de onder nemers daarover geïnformeerd?" Indien het Leidse college niet ge kend was in de maatregelen, zo vroeg Van der Klugt, zou het dan bereid zijn de situatie rond de brug in ogenschouw te nemen en de col lega's in Leiderdorp om nadere uit leg te vragen. Uit mondelinge en schriftelijke contacten met de gemeente Lei derdorp is het in Leiden bekend, aldus het antwoord van B en W, dat deze gemeente in het kader van de oplossing van een aantal knelpun ten streeft naar vermindering van de verkeersdrukte op de Van der Valk Boumanweg en een betere doorstroming van het verkeer op de Engelendaal. "In zijn algemeen heid zijn wij mot de plannen be kend. In het bijzonder gaat het om een verkorting van de voetganger soversteekplaatsen. De Leiderdorpse maatregelen sluiten aan op de in onze discussie nota Bijstelling Verkeerscirculatie plan van maart 1986 genoemde mo gelijkheden tot het autoluw maken van de Lage Rijndijk", aldus het college. In verband hiermee is er voor het Leidse college van B en W geen aanleiding om met Leider dorp in contact te treden. LEIDEN - Voor doven in Leiden. Katwijk en Alphen aan den Rijn wordt op 24 januari een informatie avond georganiseerd door de werkgroep die een Stichting voor Welzijn van Doven voorbereidt. De werkgroep is een aantal maanden geleden door doven op gericht om de mogelijkheid van een stichting in Leiden en omstre ken te bekijken. Het doel van de stichting zal zijn om de belangen van alle doven in deze plaatsen te behartigen. De algemene ontwik keling van doven zal worden LEIDEN - Uit de pas geopende Lucas van Leydenschool aan de Vliet werd in de nacht 'van maan dag op dinsdag ingebroken. Mee genomen werden onder meer een kleurentelevisie en twee projecto ren. Totale waarde: 8000 gulden. Het is nog niet duidelijk hoe de da- deris) zijn binnengekomen, aldus de politie. LEIDEN - De bestuurder van een bibliotheekbus, een 46-jarige Rot terdammer, had gisterochtend moeite met parkeren in de Ste venshof, aldus de politie. Hij pro beerde de bus te stallen in de nabij heid van een elektriciteitskast in de Cary van Bruggenweg om stroom af te tappen, maar verre kende zich: de chauffeur nam de bocht te krap en reed de kast plat. bevorderd, er zal een bejaarden- soos worden opgericht, contact tussen dove kinderen en volwasse nen wordt bevorderd evenals de samenwerking tussen bestaande dovenverenigingen. Ook zal de op vang van schoolverlaters worden geregeld, sport, cultuur en recrea tie zullen worden bevorderd en ge- barencursussen georganiseerd. Op de informatie-avond zal een lid van de werkgroep de plannen voor de oprichting van de stichting uiteenzetten. Er zal ook gelegen heid zijn om daarover te discussie ren. Ten bate van de oprichting van de stichting wordt een bingo georganiseerd. De avond wordt gehouden in het Vogelnest, Nachtegaallaan te Lei den. De zaal is open vanaf half acht. Het contactadres is: Nanda Kraay-van der Pluym, Van Galen straat 24 in Leiden, telefoon 071- 217112. LEIDEN - Aan dr. D.D. Breimer, hoogleraar in de farmacologie en de farmacotherapie van de Leidse Universiteit, is in het Zwitserse Davos de gouden Flückiger me daille uitgereikt. Deze internationale onderschei ding wordt sinds 1892 eens in de vijfjaar uitgereikt aan iemand du- zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de far maceutische wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13