Goedkopere top-Saab verre van 'goedkoop' Smog goeddeels geweken Michelin brengt serie banden voor hoge snelheden SP0EDVERK00P! 1550.- 2495.- OUDSHOORN B.V. -AUTO RIJ-IMPRESSIE LIQUIDATIEPRIJZEN verkocht Brandstichting in bureau rijkspolitie te Nijmegen DONDERDAG 22 JANUARI 1987 PAGINA 11 Eerst een stukje geschiedenis. Omdat het ontwikkelen van een nieuwe automodel zon verschrikkelijke hoeveelheid geld kost, bundelde het Ita liaanse trio Fiat, Lancia en Alfa Romeo de krachten met Saab in Zweden. Gezamenlijk werd de basis voor een nieuw groot model gelegd. Alfa Romeo heeft daar verder nog niets mee gedaan. Maar Lancia bouwde op die ba sis zijn Thema. Fiat zijn Croma en Saab zijn 9000 Turbo 16. On danks het gezamenlijke ver trekpunt zijn het toch sterk uit eenlopende auto's geworden. Saab kreeg na de introductie van de 9000 Turbo niet alleen een lawi ne van lol' over zich heen. maar toch ook nogal wat kritiek. De af stand tussen dit formidabele top model naar het voormalige vlagge- schip (de 900 Turbo) vonden velen te groot. Zo'n 20 mille werd als een te brede kloof gezien. Derhalve lag het voor de hand dat Saab eens met een eenvoudiger uitvoering zou komen. Het is de 9000i geworden. Men kan hem in vergelijking met de 9000 Turbo best 'eenvoudiger' noemen, maar beslist niet eenvoudig. Het is de verdienste van de Zweedse fabriek dat zij hun top-Saab wat goedko per hebben kunnen maken zonder ergens een goedkope indruk te vestigen. Samengesteld door Koos Post Integendeel, de 9000i is nog altijd een uiterst comfortabel, prachtig aangeklede en formidabel rijdende limousine, die het in vergelijking van zijn turbo-broer alleen zonder achterspoiler en turbo-oplader moet stellen. Maar ik heb dezer da gen kunnen ervaren, dat ook zon der die zaken een automobilist voortreffelijk uit de voeten kan. De vormgeving van de Saab 9000 (in welke uitvoering dan ook) is niet spectaculair, maar wel sierlijk Een imposante wa gen Niet alleen van buiten, ook van binnen. Men mag dan in de injectie geen cruise-control hebben zoals in de turbo, maar wel uitstekende stoe len. een verstelbaar stuurwiel, van binnenuit verstelbare spiegels, voorstoelverwarming (desgewenst af te zetten), in hoogte verstelbare gordels, centrale vergrendeling, een leeslampje voor de passagiers en nog meer van dergelijke vrolijk heden Zoals een in twee delen neerklapbare achterbank en niet te vergeten de stuurbekrachtiging, die zich richt naar de behoefte Het maakt het manoeuvreren uiterst gemakkelijk, ondanks de toch niet geringe maten van de wagen. Al leen het uitzicht naar achteren is niet overweldigend Ook duurt het nogal lang voor de verwarming goed op dreef is. wat nogal hinderlijk was onlangs in die bar koude dagen. Eenmaal goed op gang blaast die verwarming je wel iswaar bijna de auto uit, maar dan ben je wel heel wat kilometers on derweg. De besturing gaat - zoals gezegd - uiterst soepel. Ook de vijf-ver De Saab 9000 snellingsbak laat niets te wensen over. de schakeling gaat heel glad. Alle bedieningselementen zitten op de juiste plaats. Daar de instru menten lichtgroen zijn verlicht zijn ze ook 's nachts goed zichtbaar en dus heel gemakkelijk te vinden. Dat moest worden verplicht voor alle auto's. Onder de kap van de 9000 injec tie zit in feite dezelfde 16 kleppen 2—liter motor als in de turboversie. De Zweden ontwikkelen liever ja renlang door dan dat ze aan een nieuw avontuur in de vorm van een andere krachtbron beginnen. Deze moderne 2-liter met het be kende LH-Jetronic benzine-in spuitsysteem van Bosch komt ook zonder turbolader nog tot een ver mogen van niet minder dan 130 paardekrachten. En daarmee kan men de dikke 1300 kilo's in 10.5 seconden uit stil stand naar de in ons land maxi maal toelaatbare snelheid jagen En als men lang genoeg het gaspe daal omlaag houdt komt de naald van de snelheidsmeter in de buurt van de 190. Voor mij snel genoeg. Het valt niet te ontkennen, dat de wagen met de laatste van die 190 kilometers wat moeite heeft. In zijn vijl zit er ook niet zo bijster veel trekkracht meer in. maar ja. het is ook een vrij gewichtig ge heel In zijn eerste editie was elke soort brandstof goed voor de mo tor. maar voor 1987 is zowel de 9000 injectie als de 9000 turbo voorzien van katalysator en dat betekent dat men alleen maar ongelood mag tanken, dus nu normaal. Niets an ders. Daarvoor moet men een beetje vermogen inleveren, maar dat hele kleine offertje kan voor het milieu wel gebracht worden. Voor het ge bruik van de 9000i noteerde ik tus sen de 1 op 9 en 1 op 10. lang niet beroerd voor een wagen van dat postuur Voor deze fraaie, solide, be trouwbare, als een blok op de weg liggende, uiterst complete Saab 9000i (met katalysator) moet men inclusief btw nu bijna 61 mille neertellen. Dat is nagenoeg 21 mil le minder dan voor de turbo. Technische gegevens Saab 9000i Vier cilinder motor van 1985 cc met ka talysator. Vermogen 130 pk. C'ompre^ sieverhouding 10.1:1. Voorwielaandrij- ving. Vijf-versnellingsbak. McPhcr- son-poten voor. buisvormige as met schroefveren en stabilisatorstang ach ter. Rondom schijfremmen. Draaicir- kel 10,9 m. Gewicht 1375 kg. Aanhan ger geremd 1600 kg. Acceleratie 0-100 km uur 10,5 sec. Topsnelheid 190 km/ uur. Prijs 60.950 gulden incl. btw. Het bekende Franse bandenmerk Michelin exploiteert wereldwijd achttien opleidingscentra, waarin medewerkers, dealers en klanten om zo te zeggen 'op maat gesne den' cursussen krijgen. Niet alleen over banden, maar zo nodig ook over verkooptechnieken en derge lijke. In Amsterdam-Sloterdijk is een van die 18 centra gevestigd. Tot voor kort zat het nog in de kelder van het hoofdkantoor aan de Van Boelelaan in Amsterdam Maar vandaag de dag kunnen de vier cursusleiders, die er een volledige dagtaak aan hebben om per jaar zo'n 2.000 cursisten te instrueren, hun praatjes houden in een gloed nieuw gebouw in Sloterdijk. De bezichtiging van vestiging liep voor de aanwezige autojournalisten ook uit op een éendags cursus, want Michelin bleek een aantal nieuwtjes te heb ben opgespaard. Op de personen- auto-RAI volgende maand in Am sterdam zullen zij alle te zien en te horen zijn. MX-banden Zo zal Michelin daar een een nieuwe serie MX-banden tonen, geschikt voor zeer hoge snelheden. Het concept voor deze banden be rust op de techniek van 'de terug geslagen stabiliseringsgordel on der het loopvlak', zoals Michelin dat noemt Dit procédé werd jaren geleden door het bedrijf ontwikkeld voor alle banden bestemd voor het rij den met snelheden boven de 200 km/uur. Het werd reeds op de X- banden toegepast, maar is nu nog verder verbeterd voor de produk tie van de MX-banden, die gaan tot een snelheid van 240 km/uur. Leeg rijden i (volgens de reclame) leeg nog een compleet rondje Bou levard Peripherique in Parijs zou kunnen draaien. Dat is natuurlijk overdreven. Michelin wil met die kreet alleen zeggen dat met een leeglopende TDX gemakkelijk nog een garage of andere reparatie- plaats kan worden bereikt. De band loopt namelijk niet van de velg. De TDX is net zo min als welke andere band ook, gemaakt om leeg te worden bereden. Het gaat er slechts om dat men er over een re delijk lange afstand mee kan door rijden, dus uit welke gevaarlijke si tuatie dan ook kan komen. Vloeistoffen, die in handel zijn om een lek te dichten, ziet men bij Michelin niet zo zitten. 'Als een band eenmaal met zo'n wonder middel is gevuld kan hij nooit meer worden gerepareerd', zegt men in Amsterdam. De nieuwste loot aan de TDX stam van Michelin is de TDX-V. een band die speciaal werd ont worpen voor de nieuwe modellen van Jaguar en Daimler. Deze band is voorzien van een zelfvulcanise- rende binnenlaag, die kleine door boringen in de orde van grootte spijkergaten automatisch Beveiliging Dan het MTM-beveiligingssys- teem dat Michelin een jaar geleden heeft geïntroduceerd, maar wat tot nu toe een beetje in de schaduw is gebleven. Het is de zoveelste toepassing van elektronica in de auto-indus trie. Met computertjes en sensoren is het mogelijk de spanning van banden voortdurend te meten. Via waarschuwingslampjes op het dashboard wordt de bestuurder op de hoogte gehouden. Ook hierbij is er van uitgegaan dat in driekwart van alle gevallen het uren duurt voor een lekke band helemaal leeg is. Als de bestuurder dus tijdig op de hoogte wordt ge steld dat de band leeg loopt kan hij een veilige haven opzoeken Het MTM-systeem is op de RAI ook te zien in prototypes van Peu geot en Citroen, maar Michelin is er van overtuigd dat als het bedrijf in 1989 het eeuwfeest viert enkele auto's standaard met 'Michelin Ty re Monitor' zullen zijn uitgerust. Links de Michelin MXX die toereikbaar is voor elke snelheid er midden de MXV die tot 230 km/uur reikt. De MXW rechtsligt wat snel heid betreft daar tussenin Naar Korea Ten slotte: Michelin gaat zich ook in Zuid-Korea vestigen. Met Wuon Poong Industrial Company (de derde Zuidkoreaanse banden- firma) is een contract afgesloten Michelin neemt een van de fabrie ken over Als alle vergunningen binnen zijn kan met de produktie van Michelin-banden worden be gonnen. In eerste instantie zijn die ban den bedoeld voor eerste montage en de vervangingsmarkt in Korea 7f>lf daarna voor elders in het Ver re Oosten Michelin meent zich daar te moeten vestigen in verband met de snelle industriële ontwik kelingen van de landen in deze re gio. Zuid-Korea bijvoorbeeld produ ceerde vijftien jaar geleden nog maar ruim 30.000 auto's per jaar. In 1988 zal dat aantal waarschijnlijk zijn opgelopen tot eén miljoen Hyundai, de belangrijkste Zuidko reaanse autoconstructeur, mon teert voor een belangrijk deel Mi chelinbanden op de produktie voor de export o.a.: - LAM-CHEVRETTE - BISAMBUIK, -RUG - ROODVOS - BLAUWVOS - ALLE SOORTEN NERTS In samenwerking met onze buitenlandse relaties worden 600 bontmantels tegen BISAMRUG Van 2495,-voor NERTSDELEN MANTELS Standaard beige-grijs Van 3998,-voor WAAR: Motel Rest. D© GOUdGII LGGUW Veurseweg 180, Voorschoten, tel. 01717-5916. Wanneer: Vrijdag 23 jan. van 11.00-18.00 uur, zaterdag 24 jan. van 10.00-17.00 uur. "2 ]aarlchriftelijké garantie ~l Ook aanwezig QQD. T Inruil van uw oude op soorU^ujjnJtwaliteit_| IJN6E BBXTMAKTELS v a 5!5JO| bontmantel mogelijk! Bontmode Tine Kruyssen - Alkmaar Uw grootste SAAB-dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5, Leiderdorp. Tel. 071-410141. Levendaal 136-138, Leiden. Tel. 071-149341. BILTHOVEN (GPD) - Ondanks de smog heeft de Nederlander geen gas teruggenomen. Vrijwel nie mand heeft de auto laten staan en het openbaar vervoer genomen om EG-produkten extra belast AMSTERDAM (GPD) - De ka pitaalexport uit Nederland is het laatste jaar ruim verdubbeld tot een absoluut na oorlogs record van 20 miljard gulden. Alleen via het effectenverkeer ging bijna 12 mil jard over de grenzen. De Neder- landsche Bank kijkt met enige zorg naar deze ontwikkeling omdat aldus de gulden onder druk komt te staan. De centrale bank denkt daarom na over indamming van de kapi taalstroom naar het buitenland. Dat kan bijvoorbeeld door de rente op de kapitaalmarkt te verhogen, zodat beleggers hier meer voor hun geld krijgen Binnen de Neder landsche Bank wordt overwogen, of dit mogelijk is dat de bank zelf als partij op de markt gaat door een portefeuille obligaties aan te leg gen. Uitzendwerk UTRECHT (ANP) - De uitzendbu reaus hebben vorig jaar voor 25 procent meer in werk voorzien. De bureaus moeten alle zeilen bijzet ten om in de aanvragen naar werk te voorzien, vooral waar het gaat om goed geschoold personeel. Uit zendbureaus verzorgen daarom steeds meer cursussen en bijscho ling. Dit zei voorzitter W Rugge- nberg van de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU) gisteren donderdag tijdens de jaarvergade ring van zijn bond in Utrecht de luchtverontreiniging te beper ken. Ook de industrie is niet op schonere produktiemethoden overgestapt Slechts in Limburg bereikte de concentratie zwavel- dioxyde in de lucht de alarmgrens: 800 microgram per kubieke meter De luchtverontreiniging lijkt zich enigszins te verplaatsen naar Noord-Brabant, waar in het zuid oosten een uurgemiddelde van 550 microgram zwaveldioxyde werd gemeten. In het zuidwestelijk deel van de provincie bedroeg de con centratie woensdagmiddag 200 mi crogram In Zeeuws-Vlaanderen werd de lucht belast met 300 tot 400 microgram S02 per kubieke meter. In West-Duitsland kwamen voor al in het Roergebied, Hessen, Beie ren en Nedersaksen veel astmapa tiënten in problemen. De overheid raadde hun aan binnen te blijven Hetzelfde advies ging uit naar pa tiënten met hart- en bloedsomloop stoornissen. Huisartsen met beade mingsapparatuur werden in staat van paraatheid gebracht. In West-Duitsland zijn vrijwel al le waarschuwingen inmiddels in getrokken, in België gelden alleen nog beperkende maatregelen voor industrieën in de omgeving van Antwerpen. Het weer blijft zich overigens minder gunstig ontwik kelen dan gehoopt en verwacht Pas vandaag laat zal de mist begin nen op te trekken, waarna ver wacht mag wordendat de wind draait naar noordelijke richtingen, waardoor de vuile lucht zal ver dwynen. NIJMEGEN (ANP) In het dis trictsbureau van de rijkspolitie in Nijmegen is gisteren voor zeker honderdduizend gulden schade aangericht door brandstichting Een deel van de hal van het bureau brandde uit en elders in het ge bouw ontstond rookschade De INDIA PLAT - In India heeft een landelijke eendagsstaking van ambtenaren geleid tot ernstige ont wrichting bij fabrieken, banken en luchtvaartmaatschappijen De ambtenarenbond AICPSE zei dat 2,5 miljoen leden gehoor hebben gegeven aan de stakingsoproep. die een protest is tegen het beleid van premier Rajiv Gandhi, dat multinationale bedrijven zou be voordelen boven de overheidsin stellingen. rijkspolitie vermoedt dat de brand stichting te maken heeft met d< ontruiming van het gekraakt* Shell-kantoor in Nijmegen, afgelo pen maandag. De ontruiming van het Shell- kantoor ging gepaard met ernstige ongeregeldheden en vernielingen in de Nijmeegse binnenstad. Ook toen was het bureau van de rijks politie al doelwit van actievoer ders. Onder meer sneuvelde een groot aantal ruiten door met kata pulten afgeschoten stalen kogels. De WD-fractie in de Tweedt Kamer is de gewelddadige acties van de afgelopen weken van actie voerders in Nijmegen meer dan beu. Het liberale kamerlid Hei mans wil zo snel mogelijk een spoedoverleg met de minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) over de ge beurtenissen in Nijmegen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11