MS-patiënten in actie tegen opheffing onderzoekscentrum Achtergrond ■mm Blanke Zuid afrik a an Heyns: 'Kerk heeft het fout gedaan' Multiple Sclerose, beter bekend onder de aanduiding MS. is een ongeneeslijke aandoe ning van het centrale zenuwstelsel, waar als gevolg van ontstekingen littekenvorming plaatsheeft. Op langere termijn leidt dit tot het uitvallen van lichaamsfuncties met als uiteindeVijk gevolg algehele invaliditeit. Het menselijk leed en de maatschappelijke ge volgen met betrekking tot de 20.000 MS-pa tiënten in Nederland zijn groot. Specifieke opvang van deze categorie patiënten is slechts beperkt mogelijk. MS openbaart zich meestal op jonge leef tijd. De ziekte treft twee keer zo vaak vrou- Over de oorzaak bestaat nog geen zekerheid. Milieu- en erfelijke fac toren lijken echter een rol hierbij te spelen MS komt namelijk voornamelijk voor op het noordelijk halfrond. Hoe noordelijker men komt, hoe hoger de frequentie. Onderzoek naar oorzaak en behandeling van MS wordt gecoördineerd door de 'Neder landse Organisatie Wetenschappelijk Onder zoek Multiple Sclerose'. Dat onderzoek heeft plaats in Amsterdam. Groningen en Nijme gen. Medicijnen worden uitgetest, snellere diagnosetechnieken worden ontwikkeld, de aard van het ontstekingsproces wordt nader onderzocht, enz. Het nu met sluiting bedreigde onderzoek centrum op de afdeling experimentele neu rologie in het Radboud-ziekenhuis in Nijme gen neemt nationaal en internationaal een belangrijk deel van het MS-onderzoek op zich. Getuige de talloze reacties van medici uit heel Europa (Belgie. Frankrijk. Zweden. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. West-Duitsland) en van vele duizenden MS patiënten, wordt de ophanden zijnde ophef fing van de afdeling experimentele neurolo gie als ten ene male onverantwoord be schouwd. Een directie van een katholiek ziekenhuis neemt de plaats in van God MS-patiënte Anita van Kempen: 'Een dergelijk besluit heeft niets lijks meer'. "Wij hebben een groot huis. Ergens in een hoek ligt het postpapier. Dat ging ik ha len. Lopend. Ergens anders staat een doosje met postze gels. Dat ging ik halen. Ook lopend! Alles in huis en in de buurt van het huis doe ik lopend. En als ik verder weg moet, pak ik mijn auto. Om boodschappen te doen, of om op bezoek te gaan". door Rob Hirdes "Een paar jaar geleden zag het er naar uit, dat ik alles per rolstoel zou moeten gaan doen. Dank zij de behandeling in het Radboudzie- kenhuis kan ik zonder te overdrij ven nu zeggen, dat ik vanaf dat mo ment gelukkig ben. Mijn ziekte bleef stilstaan. Nu al vier jaar lang. Het enige dat ik niet kan. is lang en hard lopen. Verder leid ik een vol komen normaal leven. Maar de angst dat dit. algelopen zal zijn...". Een citaat uit één van de vele honderden brieven, die MS-patiën ten hebben gestuurd aan de direc tie van het Nijmeegs academisch ziekenhuis St. Radboud. De stroom brieven kwam op gang toen de directie eind vorig jaar haar voornemen bekend maakte de afdeling experimentele neurolo gie te sluiten. Ook anderszins is sindsdien heftig geprotesteerd te gen deze plannen. Zo werden er in krap drie weken ongeveer 15.000 handtekeningen verzameld en aan de directie overhandigd- De Nijmeegse Anita van Kem pen. zelf lijdend aan MS en het se cretariaat voerend van de ijlings opgerichte actiegroep 'Verontruste MS-patiënten' over het voornemen van ziekenhuisdirectie: "Niemand begrijpt dit. Wie zou dat ook kun nen. Want een dergelijk besluit heeft niets menselijks meer. Een directie van een katholiek zieken huis, die de plaats inneemt van God... Want wie anders dan God kan beslissen over de kwaliteit van menselijk leven en menselijk be staan"? De aanleiding van de voorgeno men sluiting, die als een donder slag bij heldere hemel bij alle be trokkenen is overgekomen, moet worden geplaatst in het kader van bezuinigingsmaatregelen. "Hierbij wordt wel uil het oog verloren, dat sluiting van de afdeling op een iets langere termijn veel meer gaat kos ten. Aan revalidatie bijvoorbeeld, aan opvang in verzorgings- en ver pleegtehuizen, aan ondersteuning van alledaagse dingen, die met het leven te maken hebben", aldus Anita van Kempen. Het ziektebeeld van Multiple Sclerose is sinds honderd jaar be kend. maar tot voor kort een mys terie gebleven. Niemand wist iets over de oorzaak en de behandeling. Met als gevolg dat patiënten en art sen in een machteloze, uitzichtloze situatie terechtkwamen. MS kon alleen maar leiden tot algehele in validiteit. De laatste jaren is het onderzoek naar de oorzaak en de behandeling in een hoopvolle stroomversnel ling gekomen. Het antwoord op de vraag wat deze ziekte veroorzaakt, komt naderbij. En het antwoord op de vraag hoe deze ziekte behan deld moet worden, is zelfs héél na bij. Het antwoord op de vraag wat voor een soort ziekte Multiple Scle rose is, is bovendien inmiddels ge vonden. Baanbrekend Een heel belangrijk aandeel in dit baanbrekend onderzoek is on der leiding van prof. dr O Hom mes verricht door de medewerkers van de afdeling experimentele neurologie van het Radboudzie- kenhuis. Met de huidige ontwikke lingen en - experimentele - behan delingsmethoden is er voor duizen den MS-patiënten in Nederland, en nog vele duizenden daarbuiten, voor het eerst hoop ontstaan op een leefbaarder toekomst. Anita van Kempen met afschuw in haar stem: "En juist nu, nu er een sprankje hoop is op verbete ring - misschien nog niet voor ie dereen, maar dan toch zeker voor jongere lotgenoten - komt plotse ling de Radboud-directie met haar sluitingsplannen op de proppen. Weg hoop. Weg toekomst..." Prof. Hommes: "Multiple Sclero se is een ziekte, die diep ingrijpt in het leven van de mensen, die eraan lijden. Allereerst de psychische en emotionele klap als iemand te ho ren krijgt dal zij of hij lijdt aan MS. Let wel; het zijn bijna altijd jonge mensen die dit te horen krijgen. Alsof de grond onder je voeten ver dwijnt door het wegvallen van alle zekerheden en verwachtingen, die het leven tot op dat moment nog voor je in petto heeft". "Patiënten ervaren problemen op alle mogelijke manieren. Psy chisch door - uiteraard onterecht- schuldgevoel, emotioneel, in de werkkring, als men die tenminste nog heeft en in de sfeer van rela ties". Of zoals Renate Rubenstein - ook een MS-patiénte - 111 haar boek 'Nee heb je' schrijft: "Mevrouw, als bij ons een getrouwde vrouw inge schreven wordt, boeken we haar meteen onder haar meisjesnaam. Want we weten al dat dat huwelijk kapot zal gaan. Die man van d'r. die loopt weg". Doordat Multiple Sclerose een vaak ernstig invaliderend karakter heeft, veroorzaakt het hebben van deze ziekte nogal wat gevolgen voor de maatschappelijke situatie van patiënten. Als men nog werk heeft, moet men vaak in deeltijd gaan werken, omdat een volledige baan meestal te belastend is. "Je moet geluk hebben, wil dat geen problemen opleveren met je werkgever en collega's", stelt Ani ta van Kempen. "Als je geen werk hebt, moet je nog meer geluk heb ben om een baan te krijgen. De houding in deze van Gemeen schappelijke Geneeskundige Dien sten. van bedrijfsartsen en van bij voorbeeld het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, is meestal vol ledig alkeuren. Er is niet veel fan tasie voor nodig om te begrijpen wat deze houding betekent voor het in dienst nemen van werkzoe kenden. En er is ooR niet zoveel fantasie voor nodig om te begrij pen wat zo'n houding voor gevol gen heeft voor de eigenwaarde van MS-patiënten". Maar er zijn meer problemen. Bijvoorbeeld die van de afhanke lijkheid Als iemand invalide is of wordt, dan betekent dal functie verlies. Dus afhankelijk zijn of worden van anderen. Ook dat is gaan. Als de functievermindering nog niet zo ernstig is, kan de pa tiënt zich meestal met een beetje goede wil en hulp wel thuis hand haven. Als dat functieverlies ech ter ernstiger vormen gaat aanne men, is veelal de enige 'oplossing' opname in een verpleegtehuis. Waardering Uit het feit. dat er zo massaal wordt gedemonstreerd tegen de te sluiten afdeling, valt op te maken dat er nogal wat schort aan de me dische opvang van patiënten met MS. Van oudsher was MS een ziek te, waaraan weinig of niets te doen was. Bovendien gold bij artsen de overtuiging datje mensen de moed ontneemt door ze een prognose van hun ziekte te geven. Dat leidde en nog - ertoe dat mensen soms niet eens te horen kregen aan wel ke ziekte ze lijden. Momenteel zijn deze denkbeel den aan het veranderen. Dat geldt in algemene zin zo, maar voor wat betreft MS wordt dit mede veroor zaakt door belangrijke ontwikke lingen op het gebied van de diag nostiek en de behandeling. Uit talrijke reacties van patiën ten blijkt hoezeer ze het waarderen eindelijk de aandacht te krijgen, zoals van prof. Hommes en zijn staf van medewerkers, die ze verdie nen. Want op de Nijmeegse afde ling worden de MS-patiénten se rieus eenomen. Anita: "Door het bestaan van die afdeling en de geboekte resultaten hebben we als patiënten weer het vertrouwen gekregen in ons eigen kunnen. Daarom zijn we ook niet meer van plan ons in een hoekje weg te laten stoppen. We komen op voor onze positie. Laat iemand maar eens proberen ons van dat recht op een eigen leefbaar bestaan af te brengen..." Ondanks alles is de behandeling van MS nog een experimentele zaak. Die is echter onmogelijk zon der goede onderzoeksfaciliteiten en goede onderzoekers. Behande ling zonder onderzoek is nu een maal een uitzichtloze bezigheid Dat onderzoek in Nederland in het algemeen en in Nijmegen in het bijzonder staat op een, ook interna tionaal, hoog peil. Er zijn reeds aanzienlijke resultaten geboekt en verschillende hoopvolle onderzoe ken lopen nog, terwijl andere in voorbereiding zijn. Anita van Kempen: "Het is dan ook onverantwoord uit menselijk, ethisch en medisch oogpunt, om als bezuinigingsmaatregel verder onderzoek onmogelijk te maken' Onmisbaar In Nederland zijn diagnostische mogelijkheden met betrekking tot MS aanwezig in de neurologische afdelingen van grotere ziekenhui zen. Maar intensieve begeleiding, onderzoek van experimentele be handelingen en specifieke na-con trole zijn alléén gerealiseerd bin nen de academische ziekenhuizen van de VU in Amsterdam, Gronin gen en Nijmegen. In deze zieken huizen is de specifieke zorg voor MS-patiënten door de jaren heen ontwikkeld. Prof. Hommes "Deze zorg heeft met name in de laatste tien jaar een grote ontwikkeling doorgemaakt, die het leven en het lijden van MS- patiënten zeer ten goede heeft beinvloed. Deze is niet elders in Nederland aanwezig en kan op geen enkele wijze worden gemist, gekort of ingekrompen". De Nijmeegse afdeling Experi mentele Neurologie houdt zich met tal van facetten omtrent MS bezig. Prof. Hommes hierover: "Een van de behandelingsmetho den, die mede door onze afdeling is ontwikkeld - de zogenaamde in tensieve immunoppressie - heeft voor bijzonder gunstige resultaten gezorgd en geldt momenteel als dé behandeling voor snel progressie ve multiple sclerose" 'Daarnaast hebben we in Nijme gen als eerste en enige aangetoond, dat vijf tot dertien jaar na behande ling op deze basis een relatief groot percentage (70 procent) van de pa- tienten zich in een stabiele, met- progressieve fase van het ziekte proces bevindt". Deze feiten hebben inmiddels aanleiding gegeven tot algemene waardering in' binnen- en buiten land. Overigens geen reden voor de afdeling om op de geoogste lauwe ren te gaan.rusten. Integendeel. De afdeling houdt zich op dit moment nog intensief bezig met onderzoek naar onder meer de invloed van ex perimentele medicamenten bij die ren op een aan MS verwant ziekte proces. Verder heeft er familie-on derzoek plaats naar de erfelijkheid van MS. "En", meldt de Nijmeegse hoog leraar, "in samenwerking met een universiteit in New York is een on derzoek in voorbereiding naar de invloed van een medicijn tegen ontstekingen, die het gevolg zijn van MS. Als "de onderzoeksver- wachtingen van deze behandeling, inmiddels met goede resultaten op kleine schaal getest, bewaarheid worden, kan er worden gesproken van een spectaculaire doorbraak in de behandeling van MS". MS-patiënten is niet elders in Nederland aanwezig en kan op geen enkele wijze worden gemist, gekort ofingekrom (foto GPD) "In Zuid-Afrika zijn de blan ken gewend geraakt aan een si tuatie van paternalisme. Er be slaat een natuurlijke neiging tot een voogdij schappelijke verhou ding met de zwarten. Dat moet een vennootschappelijke verhou ding worden. Blank en zwart moeten rond de tafel gaan zitten en praten". Woorden van professor J. Heyns, voorzitter van de synode van de invloedrijke blanke Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, in een studioge- sprek met Andries Knevel. De Evangelische Omroep zendt dit gesprek donderdagavond uit in het programma 'De toren van Babel'. De EO wilde eerst een discus sie tussen Heyns en de voorzit ters van de hervormde en gere formeerde synode, de predikan ten H. Huting en H. J. Kouwen hoven. Maar die weigerden Tien jaar geleden verbrak de Zuidafri- kaanse kerk de band met de Ge reformeerde Kerken in Neder land. Wil die kerk opnieuw con tact. dan is een tv-programma daarvoor niet de juiste vorm. zei Kouwenhoven. Bovendien geldt in de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken dat niet met vertegenwoordigers van de blan ke kerk wordt gesproken zónder mensen van de zwarte kerken die de apartheid afwijzen. Heyns is in Nederland om de besluiten van de blanke synode die in oktober in Kaapstad werd gehouden toe te lichten. Die sy node verklaarde onder meer, dat de apartheid niet op grond van de bijbel kan worden ge rechtvaardigd. Heyns daarover nu: "Apartheid is een zonde. Het gaat tegen de wil van God. Daar om is dit besluit zonder twijfel een duidelijke schuldbelijdenis. De kerk heeft het in het verleden fout gedaan". Geen chaos Wat de vennootschappelijke relatie tussen blank en zwart be treft zegt de Zuidafrikaanse sy nodevoorzitter in het morgen avond uit te zenden studioge- sprek. dat de praktische uitvoe ring daarvan zo spoedig mogelijk moet gebeuren. "Er moet snel verandering komen, maar orde lijk, zonder chaos". Het is nu zo mer in Zuid-Afrika. Daarom lig gen veel activiteiten stil. Volgens Heyns hoeven de sy node-uitspraken niet noodzake lijk de afschaffing van het thuis- landenbeleid te betekenen. "Wel moeten we dit thuislandenbeleid niet als de enig mogelijke oplos sing zien". De synode besloot de schei ding tussen de blanke kerk en de drie voormalige dochterkerken voor kleurlingen, Indiërs en zwarten te handhaven en geen verenigde kerk voor iedereen op te richten. De Nederduits Gere formeerde Kerk is en blijft dus blank. "Binnen de eenheid van de kerk zijn verschillende bedie ningspatronen", zo verdedigt Heyns dit besluit. "Een Zoeloe voelt zich het meest thuis bij de Zoeloes". Heyns roept de kerken in de wereld op 'kritisch solidair' te zijn met de blanke kerk in Zuid- Afrika. "In de eerste plaats soli dariteit. Maar ook kritiek, om de fouten van het verleden te voor komen". Hij betreurt de weige ring van Huting en Kouwenho ven. "Er was toch een intieme verbintenis tussen Zuid-Afrika en Nederland". Laboratorium De rooms-katholieke bis schoppen van de Middenameri kaanse landen eisen in een ver klaring dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie stoppen met hun inmenging. Zij namen de al gelopen dagen deel aan een con ferentie over de invloed van vreemde ideologieën in centraal- Amerika. Aartsbissschop Damas van San Salvador was er zeker van. dat de crisis in Midden-Amerika gevolg is van de voortdurende inmenging van buitenlandse krachten. De interne spanningen alleen zouden nooit zoveel ge weld in dat gebied hebben ver oorzaakt. "De grote mogendhe den moeten ophouden met deze landen te zien als laboratorium voor hun ideologische proefne mingen". De bisschoppen hopen nu op de Verenigde Naties en de Con tadora-landen. Als dat mislukt, zou de paus als bemiddelaar moeten worden ingeschakeld. Groei in Rusland De Russisch-orthodoxe Kerk groeit dankzij het feit dat jonge ren, vooral met een hogere oplei ding, tot die kerk toetreden. Bui ten de kerk wordt dat erkend Vandaar dat de regering zich be raadt over nieuwe maatregelen om de jeugd te beïnvloeden. Dat vertelde de jeugdafgevaardigde van de Russisch-orthodoxe Kerk Aleksander Karpenko op de ver gadering van het algemeen be stuur van de Wereldraad van Kerken in Genève aan een ver slaggever van het ANP. Karpenko schrijft de groei toe aan het ontbreken van geestelij ke waarden in een verwereldlijk te maatschappij. "De mens is meer dan lichaam. Hij heeft ook een ziel. En die moet door de kerk gevoed worden". De meeste jongeren die tot de Russische kerk toetreden komen uil niet-godsdienstige gezinnen. Ook de belangstelling voor het priesterschap groeit. Karpenko, die werkt op hét bureau 'buiten land' van zijn kerk, heeft de in druk dat de houding van jonge ren tegenover de kerk ook veran dert doordat de Russisch-ortho doxe Kerk zich sterk inzet voor vrede. "Jongeren over de hele wereld hebben belangstelling voor vredesvraagstukken" De kerkelijke leiders moeten in het algemeen nog wel leren. hoe zij jongeren op de juiste ma nier kunnen aanspreken. En ze moeten, zei Karpenko, niet al leen voor christenen preken, maar ook voor mensen die uit be langstelling de kerk binnenko- Anti-joods Dr. S. Schoon, gereformeerd predikant voor 'Kerk en Israël', heeft de zes lezingen die hij vorig jaar voor de NCRV-radio hield over anti-joodse uitleg van nieuwtestamentische teksten, bewerkt voor een boekje. Dat is nu uitgekomen onder de titel 'Is het Nieuwe Testament anti joods?' bij de Centrale voor Vor mingswerk/Hervormde Vrou wendienst, het Toerustingscen trum van de Gereformeerde Ker ken en het Vrijzinnig Protestants Centrum voor Maatschappelijke Toerusting. Het kan worden be steld bij de Centrale voor Vor mingswerk, postbus 1100, 3970 BC Driebergen, telefoon 03438- 18334. In zijn inleiding zegt de schrij ver, dat bezinning op de vragen die hier rijzen van groot belang is voor de joods-christelijke ont moeting in het tijdperk na Auschwitz. Zeventig. Vrijdag wordt de bekende ds. H. G. Abma (oud-ka merlid SGP) 70 jaar. Volgende week woensdag, 28 januari, denkt ds. Th. Steenbeek (98) te Wateringen 70 jaar terug, toen hij in De Kaag tot hervormd predikant werd bevestigd. Van 1934 tot 1938 was Valkenburg (ZH) zijn standplaats Hervormde Kerk: beroepen te Woerden E. Bakker Nijkerk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Abcoude kandidaat mevrouw J. S. van Rijn Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2