'Poolse' kotter voor rederij 'Wij zijn geen zootje koppelbazen' Scheepsreparateur vrije toegang tot werkplaats Job Link helpt werldozen via computer snel aan baan Ooievaars niakeri het goed Provincie teleurgesteld over geringe toewijzing van te bouwen woningen Zweefvlieger eindigt hoog Rechter komt zelf ki jkje nemen Kennemerland in Katwijk gaat door met vernieuwen vloot WOENSDAG 21 JANUARI 1987 w 3 LEIPSCH igfr DAGBLAD Overigens maakte gedeputeerde Aalbers bekend dat met ingang van 1988 de gemeenten voor een langere termijn te horen krijgen hoeveel woningen ze echt mogen bouwen. Nu worden de rijksgelden jaarlijks verdeeld, maar vanaf vol gend jaar gebeurt dat voor enkele jaren tegelijk. Agenda WOENSDAG Leiden NZH-ontspanningslokaal - Rijnsburger weg 1, lezing Ned. ver. van Belangstel lenden in het Spoor- en Tramwezen over 'Ook de Amsterdamse tram heefl het'. 20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, avond over de plannen van het komende jaar. 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat. film 'Blow Out'. 20 en 22.15 uur. Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat. films 'Down by law', 19.30 en 21.45 uur: 'Stop making-sense', 20 en 22.15 uur. Voorschoten Ijsbaan - Nic. Maeskade, priksleewed- strijden voor mensen vanaf 16 jaar, 20 uur, inschrijven tot 19.45 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraaülaan 67, vrouwen- ontmoeten-vrouwen avond, 20 uur. Warmond Café de Zon - Dorpsstraat 114, ledenver gadering WV Warmond, 20 uur Zoeterwoude Clubhuis SJZ - Sportpark Haasbroek, schaatsruilbeurs, 18.30-19.30 uur. DONDERDAG Leiden Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, le zing Douwe Bosga over paranormale waarnemingen, 20.15 uur. Clubgebouw Wijkver. Aktief - Berlage- straat 2, bingo-avond, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, klaverjas sen en sjoelen bij 'De Buitengewonen". 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 jan. apotheek Tot Hulp der Mensheid, Ros molen 13, tel. 211611, apotheek Stevens- hof, Petr. Moensweg 56, tel. 313234; apo theek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel '071 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma. en di 10-12.30 woe. 13.30-16 en do 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboetersteeg 10, tel 130775 BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden, maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. 126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel 221008. Verzorger Kees Jongenburger is tevreden over de toestand van de ooie vaars. (foto Nanno Bloupot) ALPHEN AAN DEN RIJN-De drie ooievaars die begin deze week in het recreatiegebied Zegersloot in Alphen waar een ooievaarsdorp is geves tigdverwondingen aan hun vleugels opliepen, maken het redelijk. Een van de uivers heeft een gekneusde vleugel, de andere twee liepen slechts lichte verwondingen op. Het vermoeden bestaat dat honden de dieren opgeschrikt hebben. De stichting Alpheuse Ooievaars, beheerder van het vorige zomer geopende buitenstation, zou het liefst zien dat in de omgeving van het ooievaars dorp geen honden los meer mogen lopen. bieden uit de Verenigde Staten, het computerprogramma dat zelfstandig een selectie en score- lijst maakt, is volgens Kroon uniek. Het programma is ge maakt door een aantal jongeren die meededen aan computer wedstrijden die Kroons pr-bu- reau organiseert. Momenteel staan er 1530 werk zoekenden ingeschreven aan de Ondernemingsweg. Dit jaar hoopt Job Link het bestand uit te breiden tot vijfduizend. Voor lopig kunnen de bedrijven die in zage willen in het bestand en een selectieprocedure willen volgen, alleen nog maar een introductie abonnement nemen. Zeven mid delgrote bedrijven maken er ge bruik van. Het kost 2500 gulden en de eerste vijf selecties zijn gra tis. Straks moet een jaarabonne ment 2750 gulden kosten. Elke selectie kost dan nog eens 250 gulden. Gemiddeld studeren er per jaar 15.000 academici, 25.000 hbo'ers en 45.000 mbo'ers af. Van deze 80.000 hoopt Job Link er jaarlijks 8 tot 24.000 te kunnen inschrijven. Hoe voller het be stand, hoe trager de selectiepro cedure. Kroon heeft ook niet de illusie dat straks heel werkloos Nederland bij zijn bedrijf staat ingeschreven. Wel wil hij in de komende maanden uitzoeken of er ook voor niet-geschoold per soneel mogelijkheden zijn om via Job Link aan een baan te ko- Privacy De privacy van de werkzoe kenden wordt niet aangetast. Het computersysteem is beschermd en de medewerkers hebben hier over strenge regels in hun ar beidscontract staan zodat geen gegevens worden doorverkocht of iets dergelijks. De directeur denkt zelfs dat de databank in zekere zin aan eman cipatie doet. "De computer selec teert niet op geslacht en etnische afkomst, hoewel we die gege vens wel bezitten. Laatst hadden we een bedrijf dat in eerste in stantie om een man vroeg. Na de selectie bleek dat het een vrouw was die als hoogste scoorde. Ze is daarna aangenomen". De activiteiten van Job Link trekken inmiddels de aandacht van grote uitgeversmaatschap pijen. VNU Business Publica tions voert zelfs besprekingen om Job Link over te nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De computer voert een sollicitatiegesprek. Het klinkt wat vreemd, maar de werkwijze van Job Link bv in Alphen komt daar wel zo onge veer op neer. De chef per soneelszaken, van welk bedrijf ook, kan dit soort tijdrovende gesprekken voortaan grotendeels uit besteden aan de compu ter. Die behandelt boven dien zeven sollicitanten per uur en werkt 's nachts gewoon door. Zelfs de Amerikanen kennen dit foefje van razendsnelle ar beidsbemiddeling nog niet. door Rob van der Zanden 'De kortste weg naar werk' om schrijft het Alphense bedrijf zijn activiteiten. De computerfreaks van de firma zijn al sinds septem ber vorig jaar aan het experimen teren. maar pas deze maand is de databank voor personeelsselec- tie officieel begonnen. Bij de ge westelijke arbeidsbureaus en de tijdschriften met een overvloed aan personeelsadvertenties val len de monden open van verba zing. Job Link heeft een super snelle methode gevonden om af- studerenden en afgestudeerden aan hbo-instellingen en universi teiten aan een baan te helpen. Ook mbo'ers kunnen zich in schrijven bij de databank. Rompslomp Bedrijven die op zoek zijn naar dit soort geschoold personeel kunnen zich een hoop romps lomp besparen. Een personeel sadvertentie, briefwisselingen en eerste kennismakingsgesprek ken kunnen achterwege blijven. Een selectieprocedure van we ken of zelfs maanden wordt door Job Link verkort tot maximaal 48 uur. Het principe komt in het kort hier op neer: iemand schrijft zich in als werkzoekende en komt Directeur Kroon weet niet of zijn idee van arbeidsbemiddeling-via-computer wel mag. Er is op verzoek van het ministerie van sociale zaken al een politieman langs geweest om proces-verbaal op te maken. (foto Nanno Bloupot) met uitvoerige persoonsgege vens gratis in het bestand van Job Link. Vervolgens komt er een bedrijf met een vacature en de functie- eisen die daar bij horen. De mo gelijke kandidaten voor die baan worden uit het bestand gelicht - voorlopig anoniem - en aan een selectie onderworpen. Door een computerprogramma wel te ver staan. want die toetst de ge schiktheid van de kandidaten aan de vragen en eisen van het bedrijf. Heeft de man of vrouw een rijbewijs? Heeft hij of zij werkervaring? Binnen acht minuten rolt het resultaat uit de computer. De kandidaten krijgen ieder een be paalde score. Aan de hand van de scorelijst kan een bedrijf verzoe ken in contact te komen met de werkzoekenden. Maar eerst vraagt Job Link zelf aan die per soon of hij of zij daarin toestemt. Daarna houden de bemoeienis sen van het Alphense bedrijf op. Commercie Koppelbazerij of gewoon een hele handige en legale manier van arbeidsbemiddeling? Na tuurlijk dat laatste, vindt direc teur Ruud Kroon, die behalve de databank voor geschoold perso neel nog een pr-adviesbureau runt. "Wij zijn geen zootje kop pelbazen. Volgens ons is het alle maal toegestaan wat we doen. Er is geen sprake van overtreding van de Arbaidsbemiddelingswet. Het is natuurlijk pure commer cie en we willen zo veel mogelijk bedrijven als abonnee, maar ik zie geen enkel bezwaar tegen de ze methode. Ik geloof best dat de arbeidsbureaus en de instellin gen die leven van de personeel sadvertenties ons niet graag Aan het prikbord in Kroons kamer hangt een steunbetuiging van minister-president Lubbers De premier reageerde enthou siast od het voor Nederland ("en de rest van de wereld", vult Kroon aan) nog onbekende feno meen van arbeidsbemiddeling Het ministerie van sociale zaken echter is minder gelukkig met de praktijken van Kroon. Volgens het ministerie overtreedt het be drijf de huidige wet, die binnen kort weliswaar wordt herzien. Het openbaar ministerie stelt momenteel nog een onderzoek in. Op het Alphense politiebu reau ligt in elk geval een proces verbaal tegen de bv. Kroon: "Er stond hier een brigadier op de stoep. Hij maakte proces-verbaal op. Die man snapte er zelf ook allemaal niks van, zei hij". De di recteur wil overigens alle mede werking verlenen aan een onder zoek. "Ze zijn van harte wel kom". Uniek Al komt het idee om profiel schetsen van sollicitanten via de computer aan bedrijven aan te DEN HAAG/REGIO - De teleur stelling van de meeste gemeenten in de regio over het geringe aantal woningen dat dit jaar mag worden gebouwd, wordt gedeeld door de dagelijks bestuurders van de pro vincie Zuid-Holland. CDA-gedepu- teerde W.H.M. Aalbers noemde vooral het feit dat er zo weinig goedkope huurwoningen mogen worden gebouwd 'zeer teleurstel lend'. PvdA-gedeputeerde J. Borgman legde de schuld voor het tekort aan gelden bij het ministerie van volks huisvesting. "Wij klagen al jaren over het geringe aantal woningen. In deze provincie zijn er nog heel veel woningen nodig", aldus Borg man, die zich overigens had geër gerd aan de kritiek die gemeente bestuurders hadden geuit op de provincie. Het is niet de provincie die het aantal woningen bepaalt, maar de minister. "Die gemeente bestuurders moeten zich maar wenden tot hun politieke vrienden op het departement", zei Borgman. BENALLA (AFP/DPA) - De Ne derlanders Daan Paré en Cees Musters uit Alphen zijn gisteren hoog geëindigd bij de tweede wed strijd om de wereldtitels zweefvlie gen in Australië, met Benalla als startplaats. Paré werd vierde in de 15-meterklasse, Musters werd achtste. Hij staat derde in het alge meen klassement. RIJNSBURG/DEN HAAG - De Rijnsburgse scheepsreparateur I. Gökdemir, die op het terrein van jachthaven De Kwakel aan het Ka naalpad in Rijnsburg een scheeps onderhoud- en constructiebedrijf exploiteert, heeft weer een vrije doorgang naar zijn werkplaats. Gistermiddag rookten de betrok ken partijen in het bijzijn van rechtbank-president mr. P.A. Of fers in het kantoortje van de jacht havenexploitant de vredespijp. "Alle problemen tussen de twee betrokkenen zijn de wereld uit", zei de advocaat van Gökdemir, mr. G R. van der Plas na afloop van het vredesberaad op de jachthaven. Gökdemir had tegen de exploitant van de jachthaven een kort geding aangespannen om vrije doorgang te krijgen naar zijn werkplaats. Bo vendien wilde hij zoveel ruimte dat schepen over land naar zijn bedrijf konden worden vervoerd De exploitant van de jachthaven zei tijdens het kort geding dat don derdag 8 januari voor de president van de Haagse rechtbank diende dat Gökdemir alle ruimte had om van en naar zijn bedrijf te gaan. De president wilde dat wel eens met eigen ogen zien en hield het kort geding aan. Gistermiddag nam hij poolshoogte op het terrein van dè jachthaven. De exploitant van de jachthaven had inmiddels een circa negen me ter lange boot op een trailer bij de ingang gezet om de rechter te de monstreren met hoeveel gemak een dergelijke boot tussen de ande re boten, die op het land stonden, door kon manoeuvreren. Schade De eerste bochten werden nog zonder brokken genomen, maar toen Gökdemir de president er op attent maakte dikwijls met grotere boten naar zijn werkplaats te moe ten rijden en dat deze natuurlijk ook weer terugmoeten, gaf mr. Of- fens personeel van de jachthaven opdracht de boot weer terug te rij den. Was het op de heenweg al kiele kiele, op de terugweg ging het transport als een bowlingbal van boot tot boot. Twee schepen wer den geramd en liepen min of meer ernstige schade op. Volgens een personeelslid van de Jachthaven kwam het doordat de bestuurder van de tractor die het gevaarte tus sen de andere boten door moest la veren, erg zenuwachtig was. Rechtbank-president mr. Offers zag dit alles met zichtbaar genoe gen aan. "Het zal mijn vonnis al leen nog maar makkelijker ma ken", zo fluisterde hij tegen zijn meegenomen griffier. "Maar een vonnis bleek niet nodig", aldus een tevreden meester Van der Plas. "De partijen rookten na afloop nog een sigaretje met elkaar en de vre de lijkt nu getekend", meent deze advocaat. Gökdemir en de jachthavenex ploitant zijn volgens Van der Plas tevens overeengekomen dat perso neel van de jachthaven de boten van klanten van Gökdemir op het droge brengt en dat deze schepen vervolgens door het personeel naar de werkplaats van Gökdemir wor den gebracht. "Gökdemir heeft af gesproken dat hij daarvoor een be= paalde vergoeding zal betalen", al dus mr. Van der Plas. Kennemerland worden gebouwd op de Nautawerf, in de Poolse ha venstad Gdynia. De Katwijkse re derij heeft voor deze werf gekozen vanwege de gunstige prijs en de mogelijkheid om een deel van de aanschafkosten te betalen met vis uit de vrieshuizen van Kennemer land. "Door deze regeling profi teert ook de Nederlandse econo mie van deze aankoop in het bui tenland", zei Kennemerland-clirec- teur Noordenbos gistermiddag bij de overdracht van de IJM 203 "Verder is het zo dat ongeveer veertig procent van de onderdelen van deze hekvrieskotters uit Ne derland afkomstig zijn". Aan het plaatsen van een bestel ling bij een Poolse werf kleven echter ook nadelen, zo bleek uit de woorden van Noordenbos. Voor het toezicht op de werkzaamheden moeten geregeld reizen naar dit Oostblokland worden gemaakt en ook de communicatie met de lei ding van de werf verloopt minder soepel dan bij de samenwerking met een Nederlandse scheepsbou wer doorgaans het geval is. Met de Poolse kotters zijn het af gelopen jaar in de praktijk goede ervaringen opgedaan. Schipper Ouwehand, die een jaar heeft geva ren op de hekvrieskotter IJM 205, spreekt van een schip met uitste kende vaareigenschappen. Voor de bemanning zijn de werkomstan digheden verder beter dan op de meeste traditionele kotters. Bij de verwerking van de vangst staan de vissers niet meer in de open lucht maar in de grote werkruimte in het dekhuis van de kotter. De in Polen gebouwde hekvrieskotter IJM 203 'Wiron IIP werd gisteren in gebruik genomen. «foto Wim Dijkman» Ervaringen De nieuwe hekvrieskotters van IJMUIDEN/KATWIJK - De Katwijkse rederij Ken nemerland gaat door met het vernieuwen van haar kottervloot. In de vissersha ven van IJmuiden werd gis termiddag de IJM 203 in ge bruik genomen, de derde hekvrieskotter die de rede rij heeft besteld bij een Poolse werf. Het schip werd door mevrouw N. de Jong- Krijgsman, de vrouw van de verkoopleider van Kenne merland. gedoopt tot 'Wiron III'. De IJM 203 is vrijwel gelijk aan de twee hekvrieskotters die de Kat wijkse rederij in de eerste helft van 1986 in bedrijf stelde. De twee be langrijkste verschillen betreffen de lengte van het schip, het is drie me ter langer dan zijn voorgangers, en het motorvermogen. In de machi nekamer staat een krachtbron van 1500 pk, 300 paardekrachten meer dan waarover de eerder opgelever de kotters beschikken. Door de grotere lengte, de IJM 203 is bijna veertig meter lang, is ook de rui- minhoud toegenomen. De IJM 203 zal over enkele maanden samen met de IJM 204, momenteel nog in aanbouw, de zo genaamde spanvisserij gaan be drijven. Bij deze techniek wordt gebruik gemaakt van een groot net dat door beide schepen wordt ge sleept. Bij de bouw van de nieuwe Kennemerland-kotters is al reke ning gehouden met de toepassing van deze visserijmethode. De sche pen van het span zijn gebouwd als eikaars spiegelbeeld, wat bij het vissen en het overnemen van vis op volle zee een aantal voorbeel den biedt. De eerste maanden gaat de IJM 203 echter zelfstandig het zeegat uit. Het schip vertrekt in de loop van vandaag al naar de noordelijke visserijgronden van de Noordzee. Schipper op de nieuwe kotter is W. Ouwehand, net als de overige acht bemanningsleden afkomstig uit Katwijk. Vriesruimen De IJM 203 behoort samen met de vorig jaar in gebruik genomen IJM 205 en 206 tot een voor de Ne derlandse vloot nieuw type kotter. Het schip is te vergelijken met een kleine hekvriestrawlcr omdat het over een vrijwel gelijkwaardige vangstinstallatie beschikt. Deze in stallatie is geplaatst op het achter dek. Ook voor wat de vangstver- werking betreft bestaan er,grote overeenkomsten met de trawler. De kotter beschikt onder meer over horizontale plaatsvriezers, waarmee de vis in pakken kan wor den ingevroren, een vriestunnel en twee grote vriesruimen. Alleen in grootte moet de hek vrieskotter het afleggen tegen de moderne trawlers, die tegenwoor dig meer dan negentig meter lang zijn. Kennemerland heeft bewust gekozen om naast de uitbreiding van haar vloot met enkele van deze grote schepen, ook actief te blijven in de kottersector. Daarvoor nam het bedrijf enkele jaren geleden de IJmuidense rederij Wiron over en wordt momenteel gewerkt aan de vernieuwing van de verouderde kottervloot van deze dochtermaat schappij. "We willen op een zo breed mogelijk front actief blij ven", zo verklaarde Kennemer- land-directeur M. Noordenbos gis termiddag de meest recente inves teringen van zijn bedrijf. Wiron be schikt momenteel over vijf sche pen, drie hekvrieskotters en twee kotters van het traditionele type. In het voorjaar komt daar nog een vierde hekvrieskotter bij.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14