LEIDSCH DAGBLAD Arrestaties in zaak-Palme m vandaag Behoeftigen krijgen gratis voedsel uit EG-pakhuizen 'Werklozen inzetten tegen criminaliteit' "Proficiat Albert." "Dankjewel Maggi." Oostelijke wind voert vervuilde lucht aan Dode bij brand Turks eethuis Ik had donderdag vrijgehouden Koerden verdacht van moord op Zweedse premier In keukens geïnteresseerd? Gehandicapten aangerand DINSDAG 20 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38220 DEN HAAG (GPD) - De lucht verontreiniging in ons land is de laatste dagen vijf tot zes keer hoger dan normaal. Veel met zwaveldio xide vervuilde lucht stroomt van uit Polen. Oost-Duitsland en West- Duitsland in westelijke richting. In Zuid-Limburg, dat dicht bij het Ruhr-gebied ligt. werd de norm. die 16 keer zo hoog ligt als wat nor maal wordt gemeten, overschre den. De toename van de luchtvervui ling wordt veroorzaakt door de huidige weersomstandigheden en de windrichting. Volgens N. van Egmond, hoofd laboratorium van het Rijksinstituut voor Milieuhy giëne, blijft de vervuiling hangen doordat warme lucht uit het zuiden in de hogere luchtlagen zich niet vermengt met de lagere, koude luchtstromen uit het noorden. Om dat de bodem is bevroren kan de vervuiling niet neerslaan en lijdt de vegetatie geen grote schade. In sommige plaatsen is de lucht vervuiling te ruiken. Een grote verontreinigingsbron is de bruin koolverbranding in Oost-Europa. Mensen met aandoeningen aan de luchtwegen en kinderen kunnen hinder van de verontreiniging on dervinden. Van Egmond verwacht dat, gezien de weersvoorspelling, de luchtvervuiling nog even zal aanhouden. Volgens hem doen dergelijke situaties zich alleen bij strenge vorstperiodes voor. NIJMEGEN (GPD) - Bij een brand in een Turks eethuis annex kamer verhuurbedrijf in Nijmegen is van morgen een bewoner gestikt. Twee andere bewoners die door brand weerlieden bewusteloos op hun kamer werden aangetroffen kre gen direct zuurstof toegediend. Beiden zijn met rookvergiftiging opgenomen in een ziekenhuis. Van een van hen is de toestand kritiek. Zes bewoners van het gebouw waren door het geraas van vlam menzee wakker geworden en wis ten zich via het balkon in veilig heid te brengen. Daarbij werden ze geholpen door buurtbewoners en politie. Het vuur is ontstaan i lr. Sipkema blaast Elfstedentocht (voorlopig) af LEEUWARDEN (GPD) - „Ik had de donderdag in mijn agenda vrijgehouden. Ik denk dat ik die dag maar ga schaatsen. Daar is het nog nauwelijks van gekomen de afgelopen dagen", aldus ir. Jan Sipkema gisteravond in de Frieslandhal, waar even tevoren het besluit was geno men om vooralsnog geen Elf stedentocht uit te schrijven. Sipkema zei dat hij „volstrekt onbevangen" naar de vergade ring met de rayonhoofden was gegaan. „Ik had op dat moment echt geen mening", 's Middags was hij samen met de medisch adviseur van de Elfstedenvereni- ging, de Leeuwarder chirurg Dirk Kramer, gaan kijken hoe de Zuidhoekstervaart erbij lag. Het was hem, eerlijk gezegd, nog meegevallen. De verhalen die hij over de toestand van de ijsvloer had gehoord, hadden hem het ergste doen vrezen. Maar de ijslaag was door de IJs- wegencentrale zoveel mogelijk gefatsoeneerd. „Het zou onvoldoende verant woord zijn geweest om onder de ze omstandigheden de tocht te houden", oordeelde de Elfste den-voorzitter na afloop, daarbij vooral doelend op het ijs bij Vrouwbuurt. "Daar ligt een erba- melijk slecht stuk van 5 kilome ter. Het is vrijwel onbegaanbaar, zeker voor toerrijders in het don ker. Spijtig, maar de winter is nog niet voorbij". Rayonhoofd Sjoerd Schaaff heeft vanmorgen het plan geop perd het ijs op de Zuidhoekster vaart onder water te zetten, zodat een nieuwe betere toplaag kan worden gevormd. Secretaris jhr. Gustaaf Witsen Elias. „Het was even stil in de zaal toen we met elkaar dat be sluit hadden genomen. Tja, het is even een kater, maar dat hebben we wel vaker meegemaakt. Het was een goede, zorgvuldige be spreking. Ik ben benieuwd of ons deze beslissing ook kwalijk zal worden genomen, zoals in 1985". Sipkema maakt het besluit bekend 'Het kan echt niet'. Flinke dooi en een nieuwe vorstperiode kunnen de derde achtereenvolgende Elfsteden tocht nog redden. Sipkema: "Het enige dat we nu kunnen doen is afwachten". ARRESLJEE-RIJDEN OP TERSCHELLING J TERSCHELLING - Het met sneeuw bedekte eiland Terschelling was vorige week door de strenge vorst bijna - ju n geïsoleerd geraakt. Veerboten ploegden zich met grote vertraging door het ijs. Maar de Terschellingerslieten zich eethuis, op de begane grond. De door al die winterse ongemakken niet van de wijs brengen. De dagen werden soms doorgebracht met arreslee- rijden. (foto ANP) oorzaak is niet bekend. Distributie via Rode Kruis en Leger des Heils STOCKHOLM (Rtr./AP/TT) - De Zweedse politie heeft in verband met de moord op premier Olof Palme drie perso nen gearresteerd. De Zweedse premier werd op 28 fe bruari van het vorig jaar voor een bioscoop in het cen trum van Stockholm doodgeschoten. Zijn vrouw raakte bij die aanslag licht gewond. De moord leidde tot het grootste politie-onderzoek uit de Zweedse geschiedenis. De drie personen worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het voorbereiden van de aanslag op de Zweedse premier, zo deelde de politie vanochtend mee. De gearresteerden zijn volgens de politie Koerdische ballingen. De arrestanten zouden banden hebben met de Koerdische Arbei derspartij PKK, een organisatie die streeft naar afscheiding van Koer- distan van Turkije. De regering Palme noemde de PKK in 1984 een terroristische organisatie. Twee overlopers uit de partij werden in Zweden vermoord. De moorden werden in 1984 en 1985 gepleegd. De daders, die banden met de PKK zouden hebben, wer den onder de regering Palme tot le venslang veroordeeld. Negen andere leden van de orga nisatie werden - verdacht van me deplichtigheid - onder 'districtsar- rest' geplaatst. Dat betekende dat zij de onmiddellijke omgeving van hun woning niet mochten verlaten. In de Zweedse media is diverse malen gesuggereerd dat de PKK met de moord op Palme te maken had. Woordvoerders voor de orga nisatie ontkenden dat steeds. Het Algemeen Dagblad meldde vanochtend dat in verband met de moord op Palme een tot Nederlan der genaturaliseerde Bulgaar is verhoord door de Zweedse veilig heidspolitie. De man die in de Bijl merbajes zit zou inlichtingen heb ben kunnen verschaffen over het wapen waarmee Palme werd dood geschoten. De politiechef van Stockholm, Hans Holmer, en de met het onder zoek belaste aanklager, Klaes Zei- me, zouden later vandaag een pers conferentie geven. Jasperina de Jong blijft het theater trouw: 'Het is een feestje, elke avond Teleurstelling overheerst over het onder druk van terreur genomen SHV-be- sluit zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. PAGINA 3 Val van Irakese havenstad Basra lijkt onafwendbaar. PAGINA 5 Klachtentelefoon over nieuw sociaal stelsel staat roodgloeiend. PAGINA 7 Wielerploeg van Peter Post gaat nog drie jaar door. PAGINA 16 Minister Korthals Altes: BRUSSEL (ANP) - De EG- commissie in Brussel heeft vanmorgen van de EG-land- bouwministers het groene licht gekregen om gratis voedsel te gaan verdelen onder behoeftigen in de twaalf landen van de Ge meenschap. Dat voedsel is bestemd voor die mensen die als gevolg van de hevige koude in Europa gebrek lij den. De voedselactie mag voorlopig du ren tot 31 maart van dit jaar. Land bouwminister Braks zei vandaag in Brussel „geen redenen te zien de regeling in Nederland niet toe te passen". Het is de bedoeling dat liefdadi ge instellingen, zoals het Rode Kruis en het Leger des Heils, zich gaan belasten met de uitreiking Afnemende vorst Veel bewolking. Plaatselijk mist. Hier en daar wat regen of sneeuw met kans op ijzelvorming. Minimumtempera tuur rond min 5 graden. Middagtempe- ratuur van iets boven nul in het noord westen van het land tot min 4 graden in het zuidoosten. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit westelijke van het voedsel. De EG-commissie wil dat alle kosten voor rekening komen van de Gemeenschap. Dat zijn de kosten die gemoeid zijn met bijvoorbeeld het „uitslaan" uit de koel- en pakhuizen waar het voed sel nu opgeslagen ligt, het „verpak ken" ervan en het vervoer naar de plaatsen waar de instellingen het voedsel willen verdelen. Afgesproken is dat de Gemeen schap voorlopig een kleine 120 mil joen gulden aan deze hulpactie mag besteden. Dreigt dit bedrag overschreden te worden, dan is er nieuw overleg nodig. Het besluit van de landbouwministers is een principebesluit dat pas formeel wordt als ook het Europees Parle ment een advies over de hulpactie heeft uitgebracht. Dat advies wordt nog deze week in Straats burg verwacht. De voedselhulp is vooral be doeld voor ouden van dagen en mensen die bijvoorbeeld in de voorbije weken zoveel geld hebben moeten uitgeven aan verwarming dat er geen geld meer is om voed sel te kopen. Spanje toonde in de Europese landbouwraad enige scepsis. „In onze streken komt er wel eens een hittegolf voor. Komt er dan ook gratis voedsel ter be schikking om de door hitte getrof fenen te helpen?", zo wilde de Spaanse woordvoeder in de raad weten. 20-24 januari dagelijks 10-17 uur Trein+Toegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM ral Meer geld voor zuinige streek ziekenhuizen Lees dan beslist morgen deze krant!!! donderdag richtingen. De vooruitzichten tot en met zondag: wolkenvelden i geen neerslag van betekenis, 's Nachts lichte vorst, 's middags vooral in het noordwesten lichte dooi. Woensdag 21 januari 1987 zon op: 08.37 uur, zon onder: 17.06 uur maan onder: 11.00 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.07 en 19.21 uur; laagwa- ter: 02.47 en 15.14 uur. Buschauffeur (58) gearresteerd WERKENDAM (GPD) - De rijkspolitie in Werkendam heeft begin dit jaar een 58-jarige buschauffeur aangehouden op verdenking van aanran ding en verkrachting van 6 lichamelijk en geestelijk gehandicapte vrou- De zaak kwam pas gisteren in de openbaarheid, omdat de politie ter bescherming van de slachtoffers geen ruchtbaarheid aan het delict wilde geven. De slachtoffers, in leeftijd variërend van 20 tot 26 jaar. werden dagelijks door de buschauffeur naar twee dagverblijven in Gorkum gebracht. Een van de vrouwen is verkracht, hoewel dat volgens de politie moei lijk te bewijzen zal zijn. „Het gaat om een 26-jarige, geestelijk gehandicap te vrouw. Het is dan niet gemakkelijk aan te tonen dat de gemeenschap tegen de wil van het slachtoffer heeft plaatsgevonden", aldus de politie. Iran weigert nota bewaking UTRECHT (ANP) - De Iraanse ambassade is boos op het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht dat de ambassade 55.000 gul den in rekening heeft gebracht voor de bewaking van 9 gewon de Iraanse soldaten die vorig jaar in het AZU werden ver pleegd. „Wij hebben niet om beveiliging gevraagd en zijn ook niet van plan de rekening te betalen", aldus ambassade secretaris Safavi vanmorgen. Volgens het AZU waren er duidelijke afspraken over de bewaking van de gewonde Ira- niërs. „In de periode dat zij in het ziekenhuis lagen is er onder meer een Irakese demonstratie geweest. Gelukkig is die vreed zaam verlopen, maar in zo'n si tuatie kan beveiliging zijn nut hebben", aldus woordvoerder Aerssens van het AZU. Het zie kenhuis heeft voor de beveili ging van de Iraanse soldaten een particulier beveiligingsbe drijf ingeschakeld. Over de verpleegkosten die het AZU berekende bestaat geen verschil van mening. "Die half miljoen gulden zal de am bassade zonder mankeren vol doen", aldus Safavi LEIDEN/ALPHEN (ANP) - Drie ziekenhuizen in de Leidse en Al- phense regio krijgen dit jaar meer geld, omdat ze anders gestraft zou den worden door hun zuinigheid. Het gaat om de ziekenhuizen Rij noord in Alphen een den Rijn, St Elisabeth in Leiderdorp en het Diaconessenhuis in Leiden. Daartoe is vandaag besloten door het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). In to taal zullen de budgetten van 14 zie kenhuizen worden verhoogd met bedragen die per ziekenhuis varie ren van 112.000 tot 1,4 miljoen gul den. Er is 11,3 miljoen gulden be schikbaar. De ziekenhuizen zijn alle door in financiële problemen gekomen doordat ze voor de invoering van de budgettering van de ziekenhui suitgaven al erg zuinig te werk gin gen. Ze hadden dus minder moge lijkheden tot besparingen dan zie kenhuizen die minder efficiënt functioneerden. Het in 1983 inge voerde budgetsysteem is geba seerd op de kosten per ziekenhuis in 1982 en sindsdien hebben alle ziekenhuizen, zuinig of niet, pro centueel evenveel moeten inleve- Met deze verhoging loopt het COTG vooruit op de invoering van een nieuw budgetsysteem voor de ziekenhuizen dat meer rekening zal houden met de situatie per zie kenhuis dan het huidige. Uit verge lijkingen is gebleken dat de 14 zie kenhuizen per opname en per po- likliniekbezoek relatief lage kosten maken voor onderzoek en behan deling. HILVERSUM (ANP/GPD) - Minis ter Korthals Altes (justitie) wil werklozen inzetten om de crimina liteit te bestrijden. Zi.i kunnen met behoud van uitkering werken als huismeester of toezichthouder op plaatsen waar veelvuldig wordt ge stolen of vernield. Een voorstel daartoe zal begin februari aan de Tweede Kamer worden aangebo den. Korthals Altes verklaarde dit gis teravond voor dc VARA-telcvisie. "Door gebrek aan toezicht lok je vandalisme uit", zo zei hij. Als plaatsen waar werklozen ingezet kunnen worden, denkt Korthals Altes aan rijwielstallingen, scholen en parkeerplaatsen. In een aantal steden, zoals in Rotterdam, be staan reeds door werklozen be waakte fietsenstallingen. Korthals Altes maakte ook be kend dat op lange termijn door Justitie wordt gewerkt aan een plan om het normbesef ten aanzien van stelen en vernielen te herstel len. Via bij voorbeeld scholen en sportclubs moet dit onder de aan dacht van jongeren worden ge bracht. "Het komt maar al te vaak voor dat kinderen die kleine dief stallen hebben gepleegd niet door hun ouders worden aangepakt", al dus Korthals Altes. De minister staat ook achter een plan van de rijwielhandel om op grote schaal fietsen te merken met het huisnummer en de postcode van de eigenaar. De gegevens wor den in een computer opgeslagen De ministerraad zal binnenkort uitspreken over de plannen van Korthals Altes. waarna zij begin fe bruari aan de Tweede Kamer wor den gezonden. HERSTEL DOLLAR - De Ameri kaanse dollar heeft zich vanoch tend iets hersteld van de scherpe koersval van gisteren. Amsterdam opende dc dollar op ruim 2,05 gul den en trok daarna aan tot circa 2.07 gulden. Gisteren was de offi ciële middenkoers 2.038 gulden vijf cent minder dan vrijdag Bij aankoop van een pakje saus biedt Maggi de klanten van Albert Heijn deze week het tweede pakje saus, naar keuze, gratis aan. Leuk gebaar dus van Maggi. Sauce culinaire, diverse smaken, 1 OQ pakje X.C.U 2 halen, 1 betalen. 100UAAR*

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1