'Dat ritme in je armen krijgen' Leidse mnzieldiappening trekt zeer veel publiek Politie nu ook op ijs per mobiel MAANDAG 19 JANUARI 1ÜÖ7 rismriy. Meren- en Molentocht trekt weer tienduizenden schaatsers WOUBRUGGE/ALKEMA- DE - Op het uitgekookte af slijpt de buurjongen van het afgeladen Paviljoen De Does in Hoogmade de schaatsen van de in drom men voorbij glijdende toer tochtrijders. En gisteren waren er opnieuw ettelijke duizenden schaatsers. De zestienjarige Daniel van der Meer heeft er een leuk zak centje aan verdiend. I molen legen bewolkte hemel. Plaats van handeling Een vaal zonnetje breekt at' en toe door het flinterdunne wolkendek; perfecte weersomstandigheden voor de schaatsers. Voor velen is het zelfs iets te warm. Maar het ijs ClubkclS zelf is er bepaald niet minder om. Paviljoen De Does is een van de vijf uitgiftepunten voor startkaar ten van de bij de schaatsliefheb bers zo in zwang geraakte Meren- en Molentocht. Het is een komen en gaan van ijsmutsen. Katwijker Kees van der Plas (31) zit binnen aan een tafeltje met zijn evenoude maat Hans van der Put ten. Rondom hen staat het volk op elkaar gedrukt, maar zij hebben een zitplaatsje weten te bemachti gen. Het doet er op zo'n moment eigenlijk ook eigenlijk niet toe: plof maar op de grond neer want iedereen wurmt zich in een be haaglijke houding. Of dat nu staand, zittend of liggend is: maakt niemand iets uit. Het zweet parelt op het voor hoofd van Van der Plas. Hij ver zucht: "Het is hier gezellig, maar een beetje druk". Het understate ment gaat een beetje verloren als zijn schaatsgezel duidelijk pro beert te maken dat ze hier als zwar trijders zitten. Dus wel leuk mee doen. maar niet eens een paar gul den voor de organisatie overheb ben. Kees: "We zijn illegaal omdat we al genoeg medailles hebben" NIEUWKOOP - Ook de Nieuw- koopse politie beschikt sinds giste ren. na hierin door Warmond en Sassenheim te zijn voorgegaan, over een zogeheten ïjsmobiel. liet lichtgewicht vierwielertje vormt in deze koude maanden bij het korps een ware uitkomst voor hét sur veilleren op de dichtgevroren Nieuwkoopse plassen. "Dit voertuigje is pas echt doel treffend", aldus A.A. van wijk, groepscommandant in Nieuw koop. "En we zijn nog meer func ties ervoor aan het onderzoeken, want in de zomermaanden kunnen we het ding elders gebruiken als strandmobiel". Goed toezicht op de ijspret was tot nu toe onmoge lijk, omdat niet iedere politieman de schaatskunst meester is. De ijsmobiel haalt een snelheid van zestig kilometer per uur en kan daarmee de ijszeilers in het plas- sengebied enigszins bijhouden. Het 160 kilo wegende wagentje kost bijna tien mille, inclusief de voor de politie benodigde toeters en bellen. Dit eerste exemplaar is overigens gratis ter beschikking gesteld door de inporteur. Volgens Van Wijk heeft de politie in veel meer streken in ons land behoefte aan een dergelijk voertuigje. Wachtmeester P. Aslander demonstreert de nieuwe ijsmobiel i plassen. Een valhelm dragen was er gistermiddag nog niet bij. In het Nieuwkoopse plassenge- bied wordt de ijsmobiel vooral in gezet voor de controle op de ijszei lers. de stroperij en eventueel van dalisme in het 1.500 hectare grote natuurgebied. Op een drukke schaatsdag als gisteren zijn er naar schatting 20.000 mensen op het Nieuwkoopse ijs. Het komt dan ook geregeld voor dat het publiek met de bromfiets of auto het ijs op gaat. De politie van Sassenheim heeft het afgelopen weekeinde met be hulp van haar ijsmobiel op de Ka- gérplassen vier auto's en een aantal motorfietsen van het ijs gehaald. "De auto's en de motoren moeten i het publiek op de N leuwkoops* van het ijs omdat ze gevaar opleve ren voor het schaatsende publiek", aldus de politie. Naast het beboeten van de be stuurders van de auto's en de mo toren verleende de Sassenheimse politie onder meer assistentie na valpartijen waarbij gewonden vie len. De penningmeester van de Schaatsvereniging Alkemade. Jan de Jong (49) wil er hel zwijgen toe doen. In het Roelofarensveense ca fé De Fransche Brug schudt hij zorgelijk zijn hoofd en zegt: "Als jè me een plezier wilt doen, dan pra ten we ergens anders over". De clubkas. Zijn gezicht klaart op: "Dat gaat de goeie kant op. Niet voor niets hebben we elke winter een fikse voorraad medailles klaar liggen. Die beloopt toch wel de twintigduizend stuks". Tijdens winters zoals die van de afgelopen twee jaar, komen er meer deelnemers dan de club me dailles voorradig heeft. De Jong gaat er bij voorbaat opnieuw van uit. De Meren- en Molentocht heeft immers een grote reputatie. Vanuit ons hele land komen de schaatsre- creanten op deze tocht af. In verge lijking met bijvoorbeeld de toer tochten in de overigens aan na tuurschoon zeer rijke omgeving van Nieuwkoop, wordt rondom Al kemade meer door de kleine dorpskernen gereden. Trots De schaatsroute door het plas- sengebied van het hart van Hol land gaat over 20, 30. 40 en 50 en 100 kilometer. De aangesloten be sturen bij het Zuidhollands Meren- districl van de KNSB zijn.trots op hun toertocht. De vijf clubs zorgen elk voor het in optimale conditie brengen van tien kilometer ijs, het onderhoud ervan en het aanbren gen van de bewegwijzering. De Jong: "De mensen weten dat het hier honderd procent in orde is. Daarom komen ze elk jaar weer te rug". De charme van de lange afstand heeft bij voorbeeld ook Leidenaar Willem ter Kuile (28) in een ijzeren greep. De ontwerper op het ijs bij startpunt calé De Fransch Brug: "Het is een vorm van Zenboedhis- me. Dat ritme in je armen krijgen, is het zoeken naar perfectie van de beweging. Dat lukt niet in een stad met alleen singels en grachten. Daar heb je ruimte voor nodig en die vind ik hier. Vanaf het startpunt Hoogmade voeren alle tochten naar de Wijde Aa. Ter hoogte van Wou brugge gaat de route naar Roelofarends- veen en weer terug. Via de Rijpwe- teringer Vaart kan een groot stuk worden afgesneden en in de rich ting van Rijp wetering worden ge schaatst. Daar wordt het echter kiezen lussen de Kagerplassen meepikken of terug over Oud Ade. Op de hele route zijn ongeveer twintig molens te zien. Anderzijds komen de deelnemers ook diverse kluunplaatsen tegen. De startpun ten zijn: Vcnnemeer, Buitenkaag, Rijp wetering, Roelofarendsveen en Hoogmade. Zolang het vriest wordt er geschaatst en zijn de stempelposten open. Zowel door deweeks (vanaf 9.30 uur) als in het weekeinde (vanaf 9.00 uur). De Grote Tocht Er zijn schaatsers die elke dag te rugkomen. Hans Boll (29) uit De Zilk is er zo eentje. Hij kijkt voor uit op De Grote Tocht in hel noor den van het land. Twee jaar gele den miste hij de tocht, maar werd wel lid van De Friesche Elfsteden. Vorig jaar moest hij het ziekbed houden en ging er een invaller voor hem in de plaats; ditmaal moet en zal Boll aan deze 'echte' monster- tocht-over het ijs deelnemen. Boll: "Ik doe zeker mee. maar het is jammer dat de vorstperiode nog zo kort heeft geduurd. Dat geeft weinig mogelijkheden om me goed voor te bereiden". Het is voor de tweede maal dit weekeinde dat Boll aan de Meren- en Molentocht deelneemt. Zaterdag heeft hij de route van dertig kilometer gereden en gisteren die van vijftig. Hij doet dat samen met plaatsge noot Jan Ruigrok (34), die even eens zegt te trainen voor de Elfste dentocht: "Nu we met die van vijf tig bezig zijn, voel ik dat ik het niet ga halen". Waarom dan toch... "Het is een prestige-zaak geworden. Ik ben geen lid van de Elfsleden, maar meerijden doe ik zwart. Die tocht moet ik hebben gereden". Zweetlucht Paviljoen De Does houdt rond deze tijd het midden tussen een ca fé van de zoete inval en een koek en zopietént. De bestuurstafel van de IJsclub Hoogmade is een grote puinhoop met allerlei kleuren kaarten, dozen, elastiekjes, stem- pelkussentjes, lege bierflesjes en emmers vol medailles. In de met sigarenrook en snert vermengde zweetlucht verdringt een peleton schaatsers zich om er tegelijk een stempel te bemachtigen. "Hoogmade is het mooiste stukje van de route", zegt een van de warmte rood aangelopen Bas van Leijden (56). Hij probeert elk woord te beklemtonen. Van Leij den is voorzitter van de Hoogma- dese IJsclub en is helemaal in zijn Keytowii Jazz Festival niet echt verrassend Het Keytown Jazz Festival '87 met Chris Barber Jazz Blues Band, Ac ker Bilk The Paramount Jazz Band, Bernard Berkhout's Swing- mates, Dee Daniels met Bruno Castellucci Trio. Olivier Franc Jazz Quintet, Foolish Heart. Ellen H. Band. Jazz Band Ball Orchestra, La- marotte, Prowizorka Dzcz Bed en Daniël Sahulcka Friends. Ge hoord op 17 januari 1987 in de Stads gehoorzaal, Leiden. LEIDEN - Op het affiche van al weer het achtste Keytown Jazz Festival prijkte het hoofd van John Coltrane in' zijn topdagen. Niet alleen is deze illustere saxo fonist al weer zo'n twintig jaar dood. de musici die we op dit fes tival konden beluisteren, kun nen wat originaliteit zeker niet aan deze grootheid tippen. Naï veteit of desinteresse van de or ganisatie? Zoals elk jaar waren er enkele duidelijke programmati sche missers door de festivallei ding gemaakt, maar er was, als men niet te veel op creativiteit of ideeën let, zeker wel iets aardigs te zien. Ook dit jaar werden er onge twijfeld goede zaken gedaan, want het publiek stroomde toe alsof hel een dépendance van het North Sea Jazz Festival betrof. In tegenstelling tot het grootste jazz-festival ter wereld, bestond het publiek in Leiden voorname lijk uit rustige burgers van mid delbare tot hogere leeftijd, een enkele zoon of dochter daargela ten. Niet verwonderlijk, als men weet dat de modernste muziek werd gemaakt door acts als de Ellen H. Band (neo-bop uit de ja ren zestig) en Daniël Sahuleka (popmuziek). Ondanks een kleine tegenval ler - de concerten van Barber en Bilk moesten op korte termijn verwisseld worden - had de or ganisatie de teugels strak in han- •den. Geen sinecure overigens, want men had gedacht - alweer naar Haags voorbeeld - in vier zalen tegelijk groepen te moeten laten optreden, die elkaar in aan vangstijden overlapten. De grote publiekstrekkers speelden in de grote zaal. Van die bekende na men speelde het orkest van Bar ber het eerst en deze musici de den ongeveer wat van hen ver wacht kon worden. Er werd fout loos. maar niet bijzonder geïnspi reerd gespeeld. Helaas meende de trombonist-leider een groot deel van de tijd te moeten vullen met gladde praatjes. Van de solisten viel eigenlijk alleen de nieuwe gitarist John Slaughter op. omdat hij iets min der gezapig speelde dan de ande re zeven man. Onder hen viel al leen drummer Norman Ember- son negatief op, omdat hij ook in de eenvoudigste stukken het tempo ongevraagd op probeerde te voeren. Jammer genoeg een niet onbekend verschijnsel bij Europese slagwerkers. De even eens Britse Acker Bilk speelde op zijn klarinet zeker niet op de top van zijn kunnen. Dat viel des te meer op, omdat zijn band het vooral moet hebben van zuiver gespeelde arrangementen. Ik verdenk de Paramount Jazz Band er sterk van geen enkele noot te improviseren. Van deze twee bands, die een stilistisch va ge oude stijl met elkaar gemeen hebben, liet die van Barber dui delijk de beste indruk achter. De derde groep in de grote zaal. ook niet bepaald voor het eerst in Leiden (zijn er zo weinig goede traditioneel klinkende for maties te vinden?), was het Pool se Jazz Band Ball Orchestra. Een verademing na de wat stijljes ogende Britten. Hier werd on danks de ervaring nog met een aanstekelijk enthousiasme ge speeld. De goede arrangementen werden met verve gebracht en vooral de blazers, met name te norsaxofonist en klarinettist Ro man Zydroni, maakten een goe de indruk. Zelfs de drummer had niet die voorkeur voor de lood zware accenten op de eerste en derde tel, waar zijn Westeurope- se collega's wel last van hebben. Wal dat betreft had men zich echter beter meteen naar het na bijgelegen Waaggebouw kunnen begeven, waar de percussionis ten van het Surinam Music En semble een lesje in spannend trommelen weggaven die avond. Daarnaast speelde daar tenor- en sopraansaxofonist Kees Smit met een toon. waar collega's J.C. Tans en Hans Duller weinig te rug van zouden hebben. In de Stadsgehoorzaal kon men ook nog naar de eveneens Poolse Prowizirka Dzez Bed (zo schrijft men dat daar) luisteren Het mid delpunt van dit kwintet is To- rnasz Sacha, die behalve de zang ook effecten op de kam en het bierglas voor zijn rekening neemt. Hij doet dit zeer verant woord, maar in combinatie met de nimmer aflatende banjo is het op den duur zo vermoeiend, dat het onmogelijk was om er lang naar te luisteren. Echt vervelend was de muziek van de 'surprise act', die Foolish Heart bleek te heten. Een zange- res-basgilariste. toetsenspeler en onopvallende drummer produ ceerden bekende middle-of-the- road liedjes, materiaal datje eer der in een verlopen nachtclub zal horen. Iets minder ongenietbaar was het optreden van de als di xieland band vermomde carna valsfanfare Lamarotte, waarin het dieptepunt werd gevormd door van elk ritmisch gevel ge speende groepszang. Oneindig veel hoger van kwali teit waren de vocale prestaties van de Amerikaanse zangeres Publieke belangstelling wa nredig over de zalen in de Stadsgehoorzaal verdeeld. Dee Daniels, die al bijna vijfjaar in Europa verblijft. Haar reper toire bestaat uil solide standards, waarbij haar kunnen vooral in de lagere tempi en de ballads goed tot zijn recht komt. Dan blijkt dat zij in elk register van haar grote bereik even zuiver en dyna misch te werk gaat. Ze werd deze avond begeleid door een trio van drummer Bruno Castellucci. die wel goed 'timede', maar veel te veel op zijn vellen sloeg. Pianist Michel Herr deed zo nu en dan aardige dingen, maar de basgi taar van Michel Hatsjigiorgiu klonk onaangenaam wollig in het laag. De Ellen H. Band - de 'H' staat voor de achternaam van de flui tiste van de groep - is een geval apart. Niet zozeer omdat deze de enige enigszins modern klinken de jazzformatie op het festival was. maar meer nog omdat de leidster de zwakste schakel van het kwartet is. De wat introverte pianist Robert Jan Vermeulen soleerde veel interessanter en deed. misschien wel als enige op het festival, soms onverwachte dingen tijdens zijn improvisa ties. Minder extreem is het gesteld met het kwintet van de Franse sopraansaxofonist Olivier Franc, die New Orleans-jazz in navol ging van wijlen Sidney Bechet speelt. De wat gezichtsloze bege leiders deden hun werk naar be horen, maar Franc stak er duide lijk bovenuit. Hij heeft dezelfde vloeiende, natuurlijke stijl als zijn grote voorbeeld, maar mist toch diens karakteristieke brede vibrato. Aardig was overigens dat bijna het gehele festival de publieke belangstelling evenredig over de zalen verdeeld was en men zeker niet alleen op bepaalde namen was afgekomen. De belangstelling voor de Swingmates van de Leidse klari nettist Bernard Berkhout was ook zeer groot, wanneer er elders bekende buitenlanders concer teerden. Dit was zeker niet onte recht, want Berkhout c.s. stook ten de boel met hun pittige spel aardig op. Hel klonk niet hele maal naar dat beroemde Benny Goodman-Lionel Hamptbn kwartet, daarvoor werden er vaak te veel noten gespeeld. Gelukkig maar, want vibrafo- nist Frits Landesbergen doet dingen op zijn instrument die van een veel bredere kijk getui gen dan alleen Hampton-epigo- nisme. Als solist was Berkhout een zeer goede tweede, aange zien hij in de snelle stukken met wat minder fantasie opereerde. Een wel heel vreemde eend in de muzikale bijt was Daniel Sa huleka, die melodieuze pop-fu- sion met veel emotie en gevoel voor perfectie maakte. Ritmisch en harmonisch had het echter weinig met de rest van het festi val te maken. Sahuleka Friends klonken goed, maar het engageren van deze musici moet toch als een programmatische fout beschouwd worden. Als er verbreding op stilistisch gebied moet zijn, waarom dan niet door wat nieuwere jazz op te nemen het volgend jaar. Trouwens, waar was de blues dit keer? KENVOS sas met zoveel publiek. "Het kan niet op", glundert hij onder het stempelen van het zoveelste stapel tje startbewijzen, "vanmiddag heb ben we nog een wedstrijd op de korte baan". Van Leijden: "En van die kou, daar hoor je geen mens over. Het is gewoon zweten als je terug komt. Het is wezenlijk goed weer om te schaatsen, al is hel vier tot vijf gra den onder nul". Van de ander kant wordt ineens hard gebruld: "Sip- kemaaa..." Van Leijden draait het hoofd en krijgt om zijn oren dat de stempelpost op de Does zonder inkt zit. Met pretoogjes zegt hij: "Het loopt toch als een trein, of niet soms?" De ijsclub is sinds twee jaar van thuisbasis veranderd. Voordien hield de stempelpost voor startbe wijzen nog zitting in Hotel Rijn land. Nadat er'een nieuwe eigenaar is ingekomen, werd Paviljoen De Does als hoofdkwartier ingericht. Het pand ligt dan ook zeer strate gisch. zo aan de boorden van het riviertje. Wintersport "Je kan niet mooier zitten", ver telt eigenaar Aad Goozen (38) van het eethuis annex café. "Het is het sfeertje van de wintersport", zegt %hij tussen de vele bestellingen *door. "Je ziet aan de gezichten dat het publiek het naar de zin heeft. De organisatie is perfect geregeld en dat is natuurlijk ook weer goed voor de klandizie". Afgeschrikt door de welhaast verstikkende drukte in het etablis sement maken Theo (32) en Betsie (30) van den Berg uit Lisse zich buiten weer op voor een nieuwe etappe van hun schaatstocht. Zwartrijders? "Alternatievelin gen", zo verbetert Betsie. "We rij den buiten de aangegeven routes om. Door allerlei slootjes en kre ken. Dat kan best, want het is schitterend ijs". In de bollenstreek zou het ijs door opgewaaid zand zijn bedorven. "Dan zoek je wat an ders, lekker ver van huis". Ijs voorkomt zinken wagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het sterke ijs op de Oude Rijn bij Alphen heeft afgelopen za terdag de inzittende(n) van een onbekende auto waarschijnlijk het leven gered. De wagen moet volgens de politie met hoge snelheid van uit de Trein weg zijn gekomen en reed op de splitsing met de Kortsteekterweg een lantaarn paal omver, door het schrikhek heen en rechtdoor de dichtge vroren Rijn op. Remsporen zijn gevonden van twintig meter lengte. De wagen is op eigen kracht weer terug de wal op gereden, maar gezien de schade is de po litie naarstig op zoek naar dege ne die deze stunt heeft uitge haald. da MAANDAG Leiden Zaal Lage Morsweg 14a - avond Spiri- tisch Genootschap Leiden over Astrolo gie/Horoscopen, 20 uur. Schouwburg - 'Embrassons-nous, Folle- ville' door Compagnie Pierre Debauche- Rennes, 20.15 uur Kapelzaal K&O - France Springel, cello, 20.15 uur. Kijkhuis - films 'Wetherby', 19.30 uur; Death of a salesman', 21.45 uur; 'Citizin Kane'. 20 en 22.15 uur. DINSDAG Leiden Schouwburg - 'De moeder van David S.' van Yvonne Keuls, 20.15 uur. Laktheater - kindervoorstelling 'Slot Woppestein', 10.30 en 13.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 jan. door: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Ros molen 13, tel. 211611; apotheek Stevens hof, Petr. Moensweg 56, tel. 313234; apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afs praak, donder- jg 3Q_2Q uur) vrijdag van 9.30- 10.30 c r buitenlands» ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel. 126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8