Iran voor 'poorten' havenstad Basra Parlement Ecuador wil proces tegen president Bouterse krabbelt wat terug Geruchten over ingrijpen VS Aquino houdt rekening met nieuwe staatsgreep In Afghanistan geen sprake van verzoening DIRCK m SLUTERUEN REDRUFSLEIDERS m/v MAANDAG 19 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BAHREIN (Rtr/UPI) - Iran heeft gisteren gezegd dat zijn troepen de buitenwijken van de Iraakse stad Basra tot op een halve kilometer zijn genaderd. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement. Rafsanjani, zijn de Iraanse troepen in een dag meer dan zeven kilome ter opgerukt in de richting van de stad. Daarentegen meldde Irak dat het twee Iraanse aanvallen op Basra had afgeslagen. MANILLA (AP/AFP.Rlr.l - Het Fi lippijnse leger is dit weekeinde in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. zo is in militaire kringen vernomen. Dit houdt verband met de vrees voor een nieuwe couppo ging vóór 2 februari, de datum waarop het referendum over een nieuwe grondwet is uitgeschreven. President Corazon Aquino besloot dit weekeinde desondanks een be zoek aan het door geweld geteister de eiland Mindanao door te zetten. Een gezant van Aquino sloot za terdag een tijdelijk bestand met de islamitische rebellen op Mindanao De presidente deed gisteren op het zuidelijke eiland een oproep tot vrede en nodigde de islamitische verzetsleider Haji Murad. plaats vervangend hoofd van het Moro Is lamitische Bevrijdingsfront MILF. uit voor overleg over beëindiging van de 14 jaar oude islamitische opstand. Het MILF begon afgelopen dins dag aan een reeks aanvallen op centraal Mindanao uit woede over de voorkeursbehandeling die Aquino zou hebben gegeven aan het concurrerende Moro Nationale Bevrijdingsfront MNLF in het vre desoverleg. Het Filippijnse staats- persbureau meldde dat inmiddels zeker 46 doden en 89 gewonden zijn gevallen op Mindanao. Murad zei op een persconferen tie dat mevrouw Aquino hem heeft uitgenodigd om in Manilla verder te praten. Die uitnodiging zou ech ter moeten worden gesanctioneerd door MILF-ieider Hashim Salamat. die op het ogenblik in Saoedi-Ara- bië is. Hij moet ook het akkoord over een bestand nog goedkeuren. Het nieuwe ontwerp voor de grondwet, waarover op 2 februari wordt gestemd, moet Aquino's macht versterken, maar voorziet ook in een zekere autonomie voor het islamitische Mindanao Volgens het dagblad Philippine Tribune houdt het recente geweld op Mindanao verband met een nieuw offensief tegen Aquino door aanhangers van de voormalige dic tator Marcos. Het hoofdstedelijke dagblad gaf als reden voor de mili taire bedrijvigheid dit weekeinde in Manilla de angst van de legertop dat islamitische dissidenten zich aansluiten bij extreem rechts om zo de macht over te nemen of on dertekening van de grondwet te blokkeren. In de hoofdstad betrok het leger stellingen rond het presidentiele paleis Malacanang. en stuurde de politie extra patrouilles naar isla mitische stadswijken. De situatie leek erg op die van 22 november, toen de regering zei een staats greep van ontevreden legerofficie ren onder leiding van minister van defensie Juan Ponce Enrile te heb ben verijdeld. Enrile, een uitge sproken tegenstander van het rege ringsbeleid, werd de volgende dag uit zijn functie ontheven en ont kende dat er sprake was geweest van een staatsgreep. Een opgeluchte president Cordero (rechts) van Ecuador, die vrijdag werd ontvoerd maar later vrijgelaten, bij terugkeer in de hoofdstad Guayaquil. Links minister van defensie Salazar die tijdens het 'ontvoeringsavontuur licht gewond raakte. ifoio api Verzet gaat door met strijd Volgens het Iraanse nieuwsagent schap Irna staan de Iraanse troe pen op een halve kilometer van de plaats Abul Khasib, die op 10 kilo meter ten oosten van Basra ligt. Waarnemers vermoeden dat Raf sanjani op deze plaats doelde toen hij van de „buitenwijken" van Bas- ra sprak. Bij de opmars zouden de Iraanse troepen na zware gevech ten. twee eilandjes in de waterweg Shatt al-Aarab hebben veroverd. Een hoge Iraakse officier zei dat Westduitser ontvoerd iu Beiroet BONN (AP/UPI) - De regering in Bonn heeft de Westduitse burgers het advies gegeven niet naar Liba non te reizen na de ontvoering van een Westduitse zakenman in Bei roet. De 53-jarige Rudolf Cordes werd zaterdagavond door gewa pende mannen ontvoerd toen hij van de luchthaven op weg was naar een hotel in West-Beiroet. Cordes is de bedrijfsleider van de vestiging van het Westduitse che mieconcern Hoechst in Libanon. De regering heeft een crisisstaf samengesteld die zich met de ont voering zal bezighouden. Volgens het Westduitse blad Die Welt be staat het vermoeden dat de ontvoe ring een vergelding is voor de aan houding van een Libanees in de bondsrepubliek. De 22-jarige Mo hammed Ali Hamadei werd afgelo pen dinsdag met explosieven in zijn bagage op de luchthaven van Frankfurt aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een van de kapers te zijn die in juni 1985 een toestel van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij TWA overmeester den en dwongen naar Beiroet te vliegen. De kapers schoten een Amerikaanse militair dood. De overige passagiers werden na twee weken vrijgelaten. De Amerikaanse regering heeft de Westduitse regering inmiddels om uitlevering van Hamadei ge vraagd. Bonn heeft laten weten dat het bereid is Hamadei uit te leve ren op de voorwaarde dat hij niet de doodstraf zal krijgen. Volgens de Westduitse televisie heeft de po litie in de bagage van Hamadei ma teriaal gevonden dat erop wijst dat hij mogelijk ook betrokken is ge weest bij een bomaanslag op de luchthaven van Frankfurt in 1985. Daarbij kwamen vier mensen om het leven. Buitenland kort Schipbreuk Er bestaat weinig hoop dat de 18 vermiste opvarenden van de Malte se vrachtboot Kythera Star die za terdag bij Spanje is vergaan nog le vend worden gevonden. Dit heeft de Spaanse marine gisteren mee gedeeld. Tot dusver zijn slechts 2 overlevenden van de schipbreuk gered. De Kythera Star kwam tij dens een storm in moeilijkheden doordat de lading was gaan schui ven. De vermiste bemanningsle den zijn afkomstig uit Grieken land, Joego-Slavië ën de Filippij- Marteling De Zuidkoreaanse student die vorige week overleed tijdens een verhoor door de politie die hem verdacht van anti-regerings activi teiten. is gemarteld. Dit heeft de staatsradio gisteren gemeld. Twee politiemannen hebben toegegeven de 21-jarige Park Jong-chol te heb ben gefolterd. De oppositiepartij NKDP zei dat de dood van de stu dent slechts het topje van de ijs berg is van schendingen op grote schaal van de mensenrechten door het bewind van president Chun Doo Hwan. Diamantsmokkel De douane in Milaan heeft een Belgische vrouw gearresteerd die probeerde het land uit te komen met een fortuin aan diamanten en smaragden in haar ingewanden en ondergoed. Volgens de douane had de vrouw in totaal 11.000 diaman ten en 200 smaragden (bij elkaar ter waarde van 2,5 miljoen gulden) bij zich. De vrouw viel op door haar zenuwachtige gedrag en door merkwaardige bobbels in haar kle ding. Aanslag op bus Vijf personen werden gedood en 39 raakten gewond toen gisteren in een bus op Sri Lanka een tijdbom ontplofte die was verstopt in een mand groenten. De aanslag werd gepleegd in dë buurt van de stad Bahdulla. Tamils zouden verant woordelijk zijn voor de aanslag. De meeste passagiers in de bus waren Singalezen tienduizenden Iraanse soldaten zijn gedood en dat het Iraakse le ger de situatie volledig onder con trole heeft. „De Iraanse bewerin gen zijn niet meer dan een poging de enorme verliezen van de inva siemacht ten oosten van Basra te verdoezelen", aldus de officier. Zowel Iran als Irak maakten gis teren melding van Iraakse lucht aanvallen op twaalf steden in Iran, waaronder Tabriz, Isfahan en de heilige stad Qom. Volgens Iran zouden daarbij zeker 124 burgers zijn omgekomen, terwijl honder den mensen gewond raakten. Iran lanceerde op 9 januari een nieuw offensief ten oosten van de Iraakse havenstad Basra. Sommi ge militaire deskundigen betwijfe len echter of Iran een volledig of fensief tegen de stad zal inzetten. Maar volgens hen kan de slag om Basra, met een miljoen inwoners de op een na grootste stad van Irak, wel een keerpunt in de oorlog bete kenen. Iraanse leiders hebben steeds ge zegd dat het doel van het jongste offensief niet de val van Basra vormt, maar de vernietiging van de Iraakse oorlogsmachine. Volgens Teheran is het offensief de voorbe reiding op het slotoffensief tegen het bewind van de Iraakse presi dent Saddam Hoessein. Basra ligt aan de hoofdweg van Koeweit naar Bagdad. In de omge ving van de stad ligt een van de grootste olievelden van Irak. Vol gens Irak wil Teheran Basra vero veren en een „marionettenrege ring" uitroepen. Maar militaire deskundigen menen dat de Iraanse troepen zich rond de stad zullen in graven en zullen proberen de be volking te verjagen met voortdu rende beschietingen. Volgens hen gaat het Teheran vooral om een „psychologische overwinning". Volgens de correspondent van de „Wahington Post", die vrijdag de opdracht kreeg Basra te verla ten, ontvluchten tienduizenden mensen de stad. Reizigers vertel den dat dé stad de aanblik biedt van een enorm legerkamp en dat bij alle openbare gebouwen wallen van zandbakken zijn opgeworpen. Het Westduitse weekblad „Der Spiegel" meldde gisteren dat de Verenigde Staten klaar staan om in te grijpen als Basra door de Iraanse troepen wordt veroverd. Het blad citeerde Egyptische functionaris sen die vertelden dat de VS voor bereidingen treffen om mogelijk zes divisies en 600 gevechtsvlieg tuigen naar de Golf te sturen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. George Shultz. ver klaarde echter in een televisie-in terview dat Washington geen partij kiest in het conflict. Ook een woordvoerster van het Pentagon (ministerie van defensie) sprak het bericht tegen. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse legerleider Desi Bouterse heeft in Paramaribo verklaard dat wanneer Nederland een andere ambassadeur in Paramaribo wil benoemen, „dat maar moet vragen en dan is er niets aan de hand". Hij beklemtoonde dat er van Suri naamse zijde beslist geen sprake van is dat Nederland wordt ge vraagd het niveau van de ambassa de in Paramaribo terug te brengen tot dat van zaakgelastigde. Bouterse sprak gisteren op een vergadering met vertegen woordi gers van de districten, zogenoemde ressortbesturen. over de nieuwe democratische structuren die in de maak zijn. Hij onthulde dat de mi nisterraad aanvankelijk had beslo ten om het niveau te verlagen tot MEXICO-STAD (GPD) - De poli tieke- oppositie in Ecuador be schuldigt president Leon Febres Cordero ervan zelf verantwoorde lijk te zijn voor de gebeurtenissen van afgelopen vrijdag, toen een commando paratroupers van de Ecuadoriaanse luchtmacht de pre sident 11 uur vasthield. De oppositie, die 40 van de 71 parlementszetels bezet, is van plan om Febres Cordero morgen tijdens een spoedzitting van het congres van landverraad te beschuldigen. De in opstand gekomen militai ren lieten de conservatief gezinde president vrijdagnacht vrij nadat een generaal die sinds maart in de gevangenis had gezeten veilig was gearriveerd op de plaats van han deling. Ook moest Febres Cordero een document ondertekenen waar in hij beloofde af te zien van re- pressailles tegen zijn ontvoerders. dat van zaakgelastigde. Het topbe- raad. het hoogste politieke orgaan in het land, vond een dergelijke maatregel te zwaar, betoogde Bou terse. Hij zei dat het duidelijk is dat door het afwijzen van het stand punt van de ministerraad een crisis zou kunnen ontstaan die had kun nen leiden tot het aftreden van de regering. De legerleider had dit willen voorkomen en hij had be grip gevraagd en gevonden bij hel topberaad om geen consequenties te trekken. Bouterse wees erop dat momen teel geen gesprek met Nederland mogelijk is op het huidige politie ke niveau door de houding van am bassadeur D.J. van Houten. Het besluit Nederland te verzoeken Al in september van het vorig jaar had het parlement amnestie aanvaard voor de generaal in kwes tie, Frank Vargas. Deze was com mandant van de Ecuadoriaanse luchtmacht totdat hij in opstand kwam tegen frauduleuze praktij ken van de legertop en de regering. Na een tweede opstand, in maart 1986, belandde'Vargas in de gevan genis. Volgens de oppositie is president Febres Cordero zelf verantwoorde lijk voor de gebeurtenissen van vrijdag omdat hij in samenspel met de landmacht, verreweg het be langrijkste onderdeel van het Ecuadoriaanse leger, had gewei gerd om de door het parlement ver leende amnestie in de praktijk te brengen. „Nu zijn eigen leven gevaar liep heeft de president generaal Vargas wel vrijgelaten", aldus een veront waardigde Andres Vallejo, de voor zitter van het parlement. Oppositieleider Rodrijo Borja, een sociaal-democraat, eist het af treden van de president. Volgens Borja is dat de enige manier om de grondwettelijke orde te kunnen handhaven. De beschuldiging van Jaar cel Ecevit IZMIR (AFP/DPA) - De vroegere Turkse premier Bulent Ecevit is zaterdag door een rechtbank in Iz mir veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens overtreding van het voor hem geldende verbod op politieke activiteit. De ex-premier hield in september van het vorig jaar een toespraak op een verkie zingsbijeenkomst van de partij De mocratisch Links (PDL), die door Ecevits echtgenote Rahsan is op gericht. Het is Ecevit tot 1992 verboden een actieve politieke rol te spelen. In 1982 besloten de militaire mach thebbers in Turkije alle politieke leiders, die actief waren voor de staatsgreep van 1980, uit de poli tiek te bannen. hem terug te roepen is genomen om de weg te effenen voor verbete ring van de betrekkingen met Den Haag, zei Bouterse. Uit verdere mededelingen bleek dal binnen het topberaad, men het niet eens kan worden over de wijze waarop binnen een jaar algemene verkiezingen gehouden moeten worden. De politieke partijen kun nen bepaalde voorstellen niet ac cepteren. Het viel op dat van de lei ders der politieke partijen alleen Sumita van de Javaanse KTPI aan wezig was. Arron en Lachmon wa ren er niet. Winston Lens. lid van de Nationale Assemblee van Suri name. die de vergadering leidde, hoopte dat de afwezigheid van de heren niet moet worden vertaald als zouden zi j het niet eens zijn met „landverraad" zal in de praktijk een politiek proces tegen Febres Cordero betekenen, een proces dat eventueel kan leiden tot zijn aftre den. Nog duidelijk onder de indruk van de gebeurtenissen heeft Fe bres Cordero zelf laten weten dat hij op een gegeven moment dacht dat zijn ontvoerders hem zouden doden. Volgens de president zou hij zijn geslagen en zou hij twee lichte verwondingen hebben opge lopen. Koudegolf verliest z'n greep LONDEN (AP) - De koudegolf in Europa heeft gisteren zijn greep op verscheidene gebieden enigszins verloren, maar de lage temperatu ren eisten tegelijkertijd nieuwe mensenlevens en veel gemeen schappen bleven geïsoleerd van de buitenwereld. Het aantal doden als gevolg van de extreme kou en de winterse omstandigheden steeg tot 283. In Georgië (Sowjet-Unie) kwa men drie mensen om bij een sneeuwlawine en moesten onge veer 2.000 mensen worden geeva- cueerd. Oost-Europa heeft het zwaarst te lijden gehad onder de barre kou en de extreem lage tem peraturen. De situatie in Moskou verbeterde in zoverre dat de tem peraturen gisteren rond het vries punt schommelden. Frankrijk had het onder de West- europese landen bijzonder zwaar. Gisteren werden opnieuw acht do den gemeld. Veel dorpen in het zuidelijke gebied rond Montpellier bleven geïsoleerd. Op de linker oe ver van de Rhone in het Alpen-ge bied blies een gure, harde wind en was sprake van gevaarlijk gladde wegen met ijsafzetting. wat de districtsvertegenwoordi gers vragen, namelijk een gegaran deerd aantal zetels in de assem blec. Later zei Bouterse het erg te vinden dat „terwijl belangrijke personen uitgenodigd worden, de ze niet aanwezig zijn". Toen hem gevraagd werd wat er zou gebeu ren als de politieke partijen zich uit de samenwerking terugtrekken zei Bouterse dit te zullen betreuren Het werk zal echter normaal voort gezet worden en dat deel dat de po litieke partijen moeten doen zou dan worden opgedragen aan de Nationale Assemblee. In elk geval zal men uiterlijk 31 maart aan staande gereed moeten zijn met de nieuwe duurzame democratische structuren. KABOEL/DELHI (DPA/AFP/AP) - De Afghaanse regering houdt, on danks een afwijzende reactie van het islamitische verzet, vast aan haar politiek van nationale verzoe ning. Dit heeft de Afghaanse partij leider Najib gisteren in Kaboel ver klaard tegenover westerse journa listen. Hij herhaalde echter dat de Russische troepen pas zullen wor den teruggetrokken als het staakt- het-vuren wordt nageleefd. "Als er een einde komt aan de oorlog zul len alle Sowjettroepen naar huis te rugkeren", aldus Najib. Volgens de leider van de com munistische partij in Afghanistan vertegenwoordigt de coalitie van verzetsgroepen, die zaterdag het door Afghanistan afgekondigde staakt-het-vuren van de hand wees, niet de bevolking van Afgha nistan en ook niet de miljoenen Af ghaanse vluchtelingen. Najib gaf toe dat het verzet sinds het woens dag eenzijdig afgekondigde be stand enkele aanvallen heeft uitge voerd. Maar volgens hem "zijn de contra-revolutionaire leiders on derling volledig verdeeld". De leiders van de zeven voor naamste guerrilla-organisaties we zen zaterdag het bestand en het verzoeningsaanbod van de hand tijdens een massale bijeenkomst in Peshawar. Zij verklaarden dat zij de strijd zullen voortzetten totdat de naar schatting 115.000 Sowjet- militairen uit Afghanistan zijn ver trokken. het communistische regi me is afgetreden en een onafhan kelijke islamitische staat is uitge roepen. Zij deden het bestandsaan bod af als een poging de wereldopi nie op een vals spoor te zetten. Het Afghaanse Informatie Cen trum, dat bekend staat wegens zijn feitelijke berichtgeving, meldde gisteren dat sinds de afkondiging van het bestand verscheidene mel dingen waren ontvangen over con frontaties in oostelijk Afghanistan. Een woordvoerder van het cen trum. professor Sayed Majrooh, verklaarde dat de strijd eerder is toegenomen. "Er is geen sprake van een staakt-het-vuren", zo zei hij. De Indische krant Times of India meldde gisteren te hebben verno men dat de Sowjet-Unie binnen twee jaar vrijwel al haar troepen uit Afghanistan wil terugtrekken. Vol gens het blad zal Moskou binnen kort een plan op tafel leggen waar bij nog dit jaar 50.000 Sowjetmili- tairen worden teruggetrokken. In 1987 moeten nog eens 45.000 mili tairen naar huis terugkeren. Deze terugtrekking zal echter alleen plaatshebben indien de buiten landse steun aan het islamitisch verzet wordt gestaakt, zo bericht de Indische krant. Een rechtbank in Koeweit heeft twee Jordaniërs ter dood veroordeeld en twee anderen tot le venslange gevangenisstraffen en drie jaar dwangarbeid wegens hun betrokkenheid bij aanslagen op twee cafés waarbij tien mensen de dood vonden en tachtig anderen gewond raakten. De aanslagen hadden plaats in juli 1985. CAPE CANAVERAL - Hoewel de Amerikaanse regering vorige week trots melding maakte van een geslaagde oefening met een nieuwe kernra ket, de Trident 11, bleek afgelopen weekeinde niet iedereen even gelukkig met de 'nucelaire aanwinst'. Duizenden Amerikanen wandelden zater dag in een vredesmars naar de lanceerbasis Cape Canaveral om blijk te geven van hun verontrusting over de voortgaande kernwapenrace. De politie arresteerde honderd protesterende mensen die te dicht bij de basis kwamen. (Foto afpi Nederland mag nieuwe ambassadeur sturen ADVERTENTIE onderdeel van de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven, zoekt in verband met uitbreidingsplannen in de regio Amsterdam, Bollenstreek en Rotterdam: DE FILOSOFIE Dirck III kent een eigen filosofie. Belangrijkste aspect: de toepassing van uitgekiende merchandising technieken of liever... het creeren van een koopsfeer in de winkel. Zo, dat het produkt zichzelf verkoopt. Zonder dat het directe contact met de klant op de achtergrond raakt. Indeling van schappen, display-technieken en produktopste 11 i ng zijn do instrumenten die daarbij worden gebruikt. Een opval lend verschil met de traditionele slijterij. De filosofie bepaalt heel sterk de aard van de werkzaamheden. En daarmee de eisen die aan de bedrijfsleider worden gesteld. DE BEDRIJFSLEIDER EN ZIJN WERK Een bedrijfsleider bij Dirck III is in de eerste plaats manager. Vanzelfsprekend heeft hij ook een grote slijters-vakbe kwaamheid. Maar leiding geven staat voorop. Motiveren, stimuleren en opleiden van medewerkers. Zoals het over brengen van de nieuwste verkooptechnieken om een belangrijk aspect te noemen. Dat vormt dagelijks werk. Zoals ook het runnen van de vestiging. Het beste omschre ven als: het verkoopgereed maken van de winkel. Met alles wat daarbij komt kijken: voorraadbeheer, assortiment keuze, indeling, presentatie, etc. Elke dag. Zodanig, dat steeds opnieuw alle aspecten van de Dirck III filosofie optimaal zijn terug te vinden. Het is boeiend, verantwoor delijk en vooral bevredigend werk. OPLEIDING Het slijtersvakdiploma is verplicht. Wie er nog niet over beschikt, zal het alsnog moeten halen. Wij hebben daar voor een studiekostenregeling. Wij denken daarbij aan ruime management-ervanng in de detailhandel. Niet noodzakelijk in de slijtersbranche. TOEKOMST Wie over de vermelde kwaliteiten beschikt durft verder te kijken. In onze organisatie behoort doorgroei naar een uitgebreid managementsfunctie tot de mogelijkheden. SALARIS Een bedrijfsleider heeft veel verantwoordelijkheden. Naast het werkplezier staat daar ook een goede finan ciële beloning tegenover. Als indicatie noemen wij een salaris van f. 40, a f. 50.000,- bruto op jaarbasis (exclusief vakantiegeld) Past bovenstaande omschrijving u en heeft u interesse in de functie, zend dan uw schriftelijke sollicitatie met uit gebreide omschrijving t.a.v. de directie. Deze zal een en ander vertrouwelijk behandelen. DIRCK III SLIJTERIJEN B V. POSTBUS 504 2130 AM HOOFDDORP Tevens zoeken wij: WINKELVERZORGERS m/v die interesse hebben in het slijtersvak en aan een toekomst willen werken om later ook als bedrijfsleider aangesteld te kunnen worden. Interesse: Schrijf een briefje met uw persoonlijke gegevens aan bovenstaand adres.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5