Twijfel over moord |van verplegers VU Aliform Beslmtvorrning zwak punt vrouwelijke ondernemers Ouders wilden euthanasie voor zoon Coalitie steunt kabinet in euthanasiestandpunt Protest MS-patiënten tegen sluitingsplannen Schaatsplezier en wateroverlast •QAIIform RI 1 MAANDAG 19 JANUARI 198< PAGINA 3 t/ arts AMSTERDAM/UTRECHT (GPD/ANP) - De drie van moord verdachte verpleegkundi- ig pe" van het Amsterdamse VU-ziekenhuis hebben onverwacht steun gekregen van de ctiejuders van een overleden coma-patiënt. Volgens de vader van de 25-jarige taxichauffeur eisdie na een beroving en mishandeling op het Leidseplein wekenlang in coma lag hebben te9°y 811 Z1J" vrouw laten doorschemeren dat we zelf aan actieve euthanasie dachten'. leeDe ouders hebben het niet expli- 1981 en 1983. Een van de drie is in de artsen middels weer vrijgelaten, omdat zc alleen bij de voorbereiding had ge grcWant het is tenslotte een christelijk holpen. Morgen beslist officier justitie De Wit over de voorlopige istcziekenhuis', aldus de vader. 3 De verpleegkundigen gaven de hechtenis van de overige drie." haman op 7 oktober een dodelijke in- Volgens advocaat Hamel van een n|Suline-injectie. Na onderzoek van van de verpleegkundigen hebben r geruchten die sindsdien de ronde de behandelende artsen zelf ook rde^c<^en 'n 'ie* z'e'<en'1uis werden de bijgedragen aan de actieve eulha- drie vorige week opgepakt. Ze nasie. Ze besloten enige tijd voor ec worden van moord verdacht om- de injectie al de hoeveelheid voed- dat (aanvankelijk) werd gedacht sel te verminderen om de weer- 'dat ze met de ouders noch de art- stand van de comapatiënt te ver- <sen hadden overlegd. Volgens de minderen. De kans op infecties en 'de verplegers hebben ze wel degelijk daarmee een snellere natuurlijke ni met de ouders gesproken, hetgeen dood. zou dan toenemen. Volgens ?rp de ouders hebben bevestigd. De Hamel hadden de artsen ook beslo- zit verpleegkundigen zouden een paar ten bij complicaties niet meer in te oe jaar geleden ook al eens een dode- grijpen, kt lijk injectie hebben gegeven. Later werd nog een vierde pleegkundige aangehouden, die voor de rechter. Een wordt verdacht van het doden De daders van de roofoverval op de taxichauffeur staan vandaag P1 nog twee i-patiënten DEN HAAG (GPD/ANP) - De re- gf geringspartijen hopen nog in deze a; kabinetsperiode op euthanasiewet geving. De artsen zijn weinig en thousiast over de koers die het ka- binet nu vaart, zo maakten de reac ties op het vrijdag bekendgemaak te kabinetsstandpunt het afgelo pen weekeinde duidelijk. Het kabinet besloot geen wette lijke regeling voor actieve euthana sie te treffen. Passieve euthanasie wordt wel toegestaan en de in de praktijk gegroeide zorgvuldig- heidsregels moeten worden aange- j scherpt. Het kabinet volgde daar- !l Leerkrachten l melden zich d e' uit protest n massaal 'ziek' EMMEN (ANP) - De onderwijzers van een basisschool uit Emmen zijn letterlijk "ziek" geworden van de begin dit jaar ingevoerde wacht- dagenregeling door het ministerie van onderwijs. Afgelopen vrijdag hebben alle acht leerkrachten van de katholieke Mgr. Bekkers School in Emmen zich na afloop van de lessen en bloc ziek gemeld. Ze heb ben laten weten vandaag niet in staat te zijn het werk te hervatten. Met deze actie wil de school pro testeren tegen "de waanzin" van dc nieuwe maatregel die voorschrijft dat een leerkracht die ziek of met verlof is de eerste dag niet mag worden vervangen. De collectieve ziekmelding toont volgens de leer krachten aan waar de regeling in het extreme toe kan leiden: direc teur B. de Grijs heeft vandaag in zijn eentje alle 190 leerlingen moe ten opvangen. Omdat De Grijs in deeltijd aan de school verbonden is, telt zijn functie niet mee voor het aantal formatieplaatsen. Voor basisscho len met negen of meer leerkrach ten gelden volgens de nieuwe rege ling twee wachtdagen. terwijl er in het voortgezet onderwijs sprake is van vier wachtdagen. Het is vol gens de leerkrachten de eerste keer dat een school een dergelijke actie gaat voeren om de onvrede met het beleid van minister Deetman ken baar te maken. De ouderraad van de school heeft zich solidair met de actie ver klaard. Een aantal ouders heeft vandaag zelfs een vrije dag geno men om waar nodig bij te kunnen springen. Volgens directeur De Grijs hebben zowel de Nederland se Katholieke Ouderraad als de Ka tholieke Onderwijzers Vakorgani satie (KOV) begrip voor de actie. De KOV zal volgens hem binnen kort uit onvrede met dezelfde maatregel kamerleden gaan besto ken met brieven. De Grijs hoopt dat de actie na volging krijgt. ADVERTENTIE mee de Raad van State, die vorig jaar adviseerde voorlopig geen eu thanasiewet in te voeren. Over dat plan heeft het kabinet advies van de Gezondheidsraad ge vraagd. Als dat binnen is, kan het kabinet zijn voergenomen maatre gelen nog bij de Raad van State la ten toetsen, meent minister Kort hals-Altes (justitie). Hij zei gisteren in zijn eigen VVD steun voor dit standpunt te verwachten, hoewel de kamerfractie eerder onomwon den zijn steun heeft uitgesproken voor het veel verder gaande initia tiefvoorstel van D66. De VVD rea geerde dit weekeinde echter in stemmend op het kabinetsplan. CDA-kamerlid Borgman steunde de bewindsman gisteren al. Hij stelde wel dat het grondbeginsel 'euthanasie is strafbaar' gehand haafd moet blijven. Het CDA was en is fel tegen het toestaan van ac tieve euthanasie. Namens de artsenorganisatie KNMG zei zaterdag waarnemend secretaris-generaal Van Berkestijn niet enthousiast te zijn. Volgens Van Berkestijn lijkt men nu bezig te zijn met het vaststellen van defi nities van 'wat niet is'. Er is verwar ring alom en zo wordt er niets gere geld. aldus Van Berkestijn. Code De belangenvereniging van ver pleegkundigen Het Beterschap en de KNMG gaan overleggen over een gedragscode voor euthanasie. Ze willen daarin taken, bevoegdhe den cn verantwoordelijkheden van verpleegkundigen en artsen nader uitwerken. Het besluit voor een ge dragscode is genomen naar aanlei ding van het ontslag van de vier VU-verpleegkundigen. De vier werden op staande voet ontslagen nadat bekend was geworden dat ze actieve euthanasie/moord hadden gepleegd. Het Beterschap vindt dat onzorg vuldig. omdat hun schuld nog niet is bewezen. Daarom zou het vol gens Het Beterschap juister zijn geweest de vier hangende het on derzoek te schorsen. De vereniging slaat op het standpunt dat alleen op verzoek van de patient tot eu thanasie kan worden overgegaan. Ze dringt al twee jaar aan op duide lijke richtlijnen per instelling in af wachting van een definitieve wet telijke regeling. Het Beterschap ziet voor de verpleegkunidgen vooral een taak om verzoeken tot euthanasie door te geven aan art sen, maar de euthanasie zelf moet worden uitgevoerd door een arts. Over het gebeuren in het VU-zie kenhuis zegt het Beterschap nog dat het verplegen van patiënten in coma voor wie de artsen vaak niets meer kunnen doen, voor een ver pleegkundige een enorme emotio nele belasting met zich meebrengt. De 25-jarige taxichauffeur was voor 95 procent hersendood en de artsen hadden al tegen de ouders gezegd dat ze geen hoop meer had den. Voor verpleegkundigen die in dergelijke omstandigheden werken is een goede samenwer king met collega's en andere hulp verleners van essentieel belang, al dus Het Beterschap. NIJMEGEN (GPD) - Multiple Sclerose-palienten (MS) uit het he le land hebben algelopen zaterdag in Nijmegen de Belangenvereni ging Verontruste MS-Patienlen op gericht. Dit gebeurde tijdens een emotionele bijeenkomst in het neurologiegebouw van het Nij meegse St. Radboudziekenhuis, naar aanleiding van directieplan nen om de afdeling experimentele neurologie te sluiten. Tijdens de bijeenkomst deed de directie de toezegging dat de afdeling zeker tot eind maart zou open blijven. De directie had vorig jaar de slui tingsplannen bekendgemaakt. Voor MS-patiënlen belangrijk on derzoek zou daardoor op de tocht komen te staan. Met de oprichting van de belangenvereniging en het voeren van acties willen MS-pa- liënten de directie dwingen op haar besluit terug te komen. Uit hel hele land hadden lijders aan Multiple Sclerose gehoor gege- ven aan de oproep van de actie groep 'Verontruste MS-patiënten' om zaterdag naar Nijmegen te ko men. Ze wilden de directie van het academisch St. Radboudzieken huis een duidelijk 'nee' laten horen tegen plannen de afdeling experi mentele neurologie te sluiten. De heren Nolet en Kuin, respec tievelijk directeur patiëntenzorg en secretaris van het bestuur van het Radboud-ziekenhuis. werden als vertegenwoordigers van hel zie kenhuis door de zaal dan ook met de nodige scepsis ontvangen. Na het aannemen van een petitie, deed directielid Nolet dc zaal de toezeg ging. dat de met sluiting bedreigde afdeling in ieder geval tot eind maart zal openblijven. In de tussentijd moeten externe deskundigen vaststellen hoe waar devol het wetenschappelijk onder zoek van de betreffende afdeling is. Verder kreeg de zaal te horen, dat er nauwlettend zal worden toe gezien op de negatieve gevolgen van een eventuele sluiting voor de patiënten. Prinses Margriet is vandaag ja rig. De echtgenote van Pieter van Vollenhoven wordt vandaag 44 jaar. (foto anp» WD gaat proef doen met 'tientjeslid' ENKHUIZEN (GPD) - De VVD gaat bij wijze van proef 'tientjesvrienden' werven. Het is een experiment waarbij Enk huizen als eerste en enige afde ling in het land een jaar lang vrij spel krijgt. Daarna beslist het landelijk bestuur of het nut tig is op deze manier de partij voor geïnteresseerden open te stellen. Belangstellenden kun nen voor tien gulden ingeschre ven worden als 'vriend van de VVD'. De zo geworven tientjes vrienden hebben geen stem recht bij vergaderingen. De stap is genomen om de dalende belangstelling voor het politieke werk in de regio tegen te gaan. Volgens afdelingsvoor zitter Meijer staat het landelijk bestuur positief tegenover de Enkhuizer plannen, maar heeft men de proef tot één jaar be perkt. Mocht het experiment slagen, dan kunnen wellicht ook de overige afdelingen van de VVD op een dergelijke ma nier gaan werven. Het afdelingsbestuur heeft voor dit experiment wel het 'achterdeurtje' voor afzwaaien de leden die voor een (goedko per) tientje terugkomen, dicht geslagen: leden die dit jaar hun lidmaatschap opzeggen, kun nen niet meteen tientjesvriend worden. "De vrienden moeten eerder als supporters van de VVD worden gezien", aldus Meijer. Het ijs was het afgelopen week einde niet alleen geschikt om te schaatsen, ook het ijszeilen kon vol op worden beoe fend. Hier een kijkje op de Gouwzee, (fotoanp» Milder weer bezorgt politie en brandweer volop werk DEN HAAG (ANP/GPD) - Het wat mildere winterweer zorgde dit weekeinde niet alleen voor ijspret op grote schaal, maar ook voor de nodige wateroverlast door ge sprongen waterleidingen en ver warmingsbuizen. In diverse plaat sen moesten politie en brandweer vanwege wateroverlast in actie ko men. "We houden ons hart vast als het werkelijk gaat dooien", ver zuchtte een woordvoerder van de Haagse politie gisteren. In Den Haag moesten medewer kers van waterleidingbedrijf, GEB. brandweer en politie er ruim 200 keer wegens wateroverlast op uit. Het betrof evenals in Amsterdam (400 keer) en Tilburg (zeker tien keer), vooral woningen en panden die niet bewoond of' verlaten wa ren. Ook in Rotterdam had men het verschrikkelijk druk met mel dingen van lekkages uit gespron gen waterleidingen. Files De talloze schaatsliefhebbers be zorgden de rijkspolitie in diverse delen van het land handenvol werk. Op weg naar plassen en me ren kwam het verkeer hier en daar in het land volkomen vast te zitten doordat automobilisten hun wagen zomaar ergens neerzetten of ver keerd parkeerden. Het district Am sterdam van de rijkspolitie sprak van een gekkenhuis in het Gooi, in de omgeving van De Rijk, Lands meer en Ankeveen. In Loosdrecht was gistermiddag nog nauwelijks verkeer mogelijk vanwege de horde mensen die op weg waren naar de Loosdrechtse Plassen en maar in het wilde weg parkeerden. Ambulances en ande re hulpvoertuigen konden daar door niet uitrukken. Tot ernstige verkeersongelukken is het niet ge komen. terwijl het op het ijs bleef bij wat val partijtjes. Zes mensen, onder wie vijf kin deren. zakten gisteren in Limburg door het ijs op de grintgaten langs de Maas bij Gennep en Mook. Ze konden op het nippertje worden gered. Volgens een woordvoerder van de politie is het schaatsen op grintgaten levensgevaarlijk omdat het waterpeil van de Maas, en daar mee dat van de grintgaten. flink is gedaald als gevolg van het strijken van de stuwen vorige week. De po litie had gistermiddag de handen vol met het waarschuwen van schaatsers om het ijs onmiddellijk te verlaten. Ook op de uiterwaarden langs de IJssel is het levensgevaarlijk om daar te schaatsen door de sterke stijging van het water. Dit oefent grote druk uit op het ijs op de uiter waarden. waardoor scheuren en gaten kunnen ontstaan. De stijging van het IJsselwater wordt moge lijk veroorzaakt doordat het water bij Kampen nog niet goed weg kan. Eind vorige week vormde zich Speciaaldrukkerij voor t ketting- en computer- t formulieren in alle formaten en perforaties. Bedrukt of onbedrukt. 'Vooral geknipt voor kleinere' oplagen, snel geleverd en redelijk geprijsd. Allform dus. Daar mag u 't beste van verwachten! (T W computerformulieren Energieweg 65, 2404 HE Alphen a d. Rijn tel. 01720-30171 UTRECHT - Vrouwen die maat schappelijke ambitie koesteren, of dal nu het opzetten van een vrou wencamping is of een vrouwenau torijschool of assurantiekantoor, moeten ook bestand zijn tegen pro blemen als zij hun plannen willen uitvoeren. Tineke Veenstra, docente aan de Utrechtse Alida de Jongschool, zette vorige week vrijdag tijdens de themadag 'Vrouwen en ambitie' in Utrecht een aantal belemmerin gen nog eens op een rij. Conclusie: door Patricia van der Zalm bij veel vrouwen die voor zichzelf willen beginnen, ontbreekt het aan scholing en werkervaring. De vaar digheden zijn in wezen bij beide seksen aanwezig, maar opvoeding, type onderwijs en rollenpatroon zorgen ervoor dat die bij mannen en vrouwen niet gelijk ontwikkeld worden. Vrouwelijke ondernemers moe ten daardoor een aantal psycholo gische. sociale en organisatorische barrières nemen. De besluitvor ming is vaak een zwak punt; veel vrouwen blijven steken in de diag nose-fase zonder dat ze plannen maken en lange-termijnvisies ont wikkelen. Ze zijn eerder geneigd te reageren in plaats van te ageren, durven in veel gevallen minder ri sico's te nemen en kunnen moeite hebben de sociale druk van de om geving te weerstaan: wat vindt je man er nu van, lijden je kinderen er niet onder? Veenstra is schrijfster van het boek "Zitten vrouwen weer te zeu ren?, Ervaringen van onderneem sters met het fenomeen 'instan ties". Zij vindt dat vrouwen moe ten proberen niet zo te letten op valkuilen, omdat dat te veel afleidt. In vakkringen heet dat het Walen- da-effect. vernoemd naar een suc cesvol koorddanser die in New York eens over een koord van de ene wolkenkrabber naar de andere zou balanceren. Drie weken voor dat zou plaatsvinden, werd hij bloednerveus en vroeg zich af of het wel zou gaan lukken. Zijn stunt mislukte dan ook prompt. Niet serieus Dat vrouwen wel degelijk over goede ondernemerskwaliteiten kunnen beschikken, is voor een aantal instanties als banken, socia le dienst, Kamer van Koophandel, Instituut voor Midden- cn Kleinbe drijf en dergelijke, niet vanzelf sprekend. De klachten van begin nende onderneemsters daarover zijn legio: moeilijk om een lening te krijgen, ze zijn niet scheutig met informatie, plannen worden niet serieus genomen. In Veenstra's onderzoek ant woordde een functionaris op de vraag waarom een lening aan een vrouw was afgewezen: "Er is een maatschappelijke ervaring dat vrouwen die op 33-jarige leeftijd roepen dat ze geen kinderen willen hebben, op 37-jarige leeftijd iets anders roepen. En als je dan vraagt dan komt er een heel vaag dan plotseling willen verhaal, i Dis. G. Rood. hoofd le dienstverlening bij de meedenk- bank NMB. moest beamen dat bij zijn bank vrouwen daar soms naar wordt gevraagd. Het zou echter geen essentieel probleem moeten zijn, vond hij. "Als je ondanks alle voorbereidingen, een goed be drijfsplan en een duidelijke prog nose, toch geen lening kunt krij gen, vraag dan waarom. Of vraag wat er veranderd moet worden om wél een lening te krijgen". Willy Appclo van Fonds BV. een alternatief geldcircuit voor vrou wen, stelde voor dat banken vrou welijke beginnende ondernemers die om een lening vragen, positief discrimineren. Rood: "Geen den ken aan. Daarmee roep je als bpnk het onheil over je af. We kunnen niet tegen mannen zeggen: sorry, je krijgt geen lening, had je maar daar in de monding van de rivier een ijswal van kruiend ijs, waar door in Kampen een overstroming dreigde. Brand Ook dit weekend moest de brandweer uitrukken om een brand als gevolg van de kou te blussen. Een boerderij in Oud An- nerveen, gemeente Anloo in Dren the, brandde tot de grond toe af doordat de bewoner om bevriezing van de waterleiding te voorkomen, een heteluchtkanon in zijn schuur had gehangen. Door de warmte van dit toestel vatte het opgeslagen hooi vlam. Twee dekstieren kwa men in de vlammen om. Persoon lijke ongelukken deden zich niet De PvdA wil deze week, nu de Tweede Kamer terugkomt van re ces, met de regering overleggen over extra geld voor de laagste in komens naar aanleiding van de he vige kou. Dit zei Tweede-Kamerlid Buurmeijer zaterdag in VARA's 'In de Rooie Haan'. De regering zou de gemeenten hierin tegemoet moe ten komen. Binnen de Algemene Bijstands wet is ruimte voor tegemoetkomin gen, menen de socialisten. Het gaat om extra kachels, maaltijden, en dergelijke. Dat zou misschien 25 tot 30 miljoen kosten, een verwaar loosbaar bedrag op de vele miljar den van de bijstand, aldus Buur meijer. De ruim een uur durende bijeen komst liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Spreekster Anita van Kempen, secretaris van de ac tiegroep 'Verontruste MS-patien- ten' en zelf lijdend aan deze ziekte, nam krachtig stelling tegen de plannen. Zij noemde ze niet alleen "onmenselijk", maar ook vanuit economisch oogpunt "onbegrijpe lijk". De gevolgen van Multiple Sclerose kosten de samenleving nu al 600 miljoen gulden per jaar. Ani ta van Kempen: "Dat wordt in de toekomst alleen nog maar meer". Ook prof. dr. O. Hommes, die zich in Nijmegen met onderzoek naar en behandeling van MS bezig houdt. keerde zich tegen sluiting. Juist nu er volgens hem hoopvolle tekenen zijn dat de wetenschap MS misschien onder controle kan krijgen, wordt een afdeling als ex perimentele neurologie met slui ting bedreigd. Prof. Hommes: "Op een manier waar zelfs de honden geen brood van lusten". Sint (PvdA): koppeling loon-uitkering moet blijven DEN HAAG (ANP) - Tijdens haar eerste grote optreden heeft Marjan- ne Sint, de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA. gezegd dat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen moet blijven. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van haar partij in het Haagse Con gresgebouw zei Sint er zeer ver baasd over te zijn 'dat er zelfs in onze partij sommige mensen zijn zoals Hans Kombrink die op louter financiële gronden pleiten voor ontkoppeling'. "Tegen die mensen zeg ik, sorry, dat is in strijd met onze principes van solidariteit en sociale rechtvaardigheid. Als dat jullie maatschappelijke vernieuwing is, dat we de mensen die het het moei lijkst hebben nog eens extra in de kou zetten, laat het dan maar". De honderden toehoorders onderbra ken haar met applaus. In haar rede benadrukte Sint dat maatschappelijke vooruitgang al leen mogelijk is wanneer alle men sen, van hoog tot laag, erbij wor den betrokken. Zij pleitte ervoor de technologische vernieuwing aan te wenden ook ten bate van de zwakkeren in de samenleving. "Excellente ondernemingen heb ben één ding gemeen: hun succes is gebaseerd op de betrokkenheid van alle mensen die er werken. Ik snap niet dat die simpele waarheid niet wordt toegepast op de BV Ne derland. Als ik in de Raad van Commissarissen zat, had ik de hele directie - Lubbers voorop - allang naar huis gestuurd", aldus Sint. Zij leverde felle kritiek op de vol gens haar eenzijdige aandacht van de regering voor het financierings tekort en op de verwaarlozing van het onderwijs. Minister Brinkman (WVC) kreeg een veeg uit de pan vanwege zijn opvattingen over een zorgzame samenleving. "De minis ter zou een stuk geloofwaardiger worden wanneer hij part-time zou gaan werken, omdat hij zijn ouders en schoonouders in huis had geno men. Om zo zijn aandeel te leveren in de liefdevolle zorg die deze be jaarde mensen zo node moeten missen in onze kille, koude samen leving". De PvdA kiest op het begin april te houden congres een nieuwe voorzitter. Sint is de enige kandi daat, nadat het kamerlid Pronk zich terugtrok. Eigen vermogen Een voorbeeld van flinke frictie tussen een ondernemersinitiatief en de geldschieter, werd duidelijk toen Anja de Mooy van vrouwen camping De Hooimijt in het Gro ningse Pieterzijl op nogal veronge lijkte wijze in de clinch ging met Rood. Voor uitbreiding van de in '85 opgerichte camping klopten de vrouwen aan bij de NMB, maar pas na lange tijd kwamen ze erachter dat ze vijf procent van de lening zélf zouden moeten inbrengen. Zij waren daarvan niet op de hoogte, beschikten evenmin over zo'n be drag. en de NMB had hen volgens De Mooy niet tijdig ingelicht. Is het probleem van het eigen vermogen - een teer punt bij be ginnende ondernemers - niet op te lossen, luidde de vraag. Rood: "De minimale eisen voor het verkrijgen van een lening, vijf procent eigen geld. blijven voor iedereen gehand haafd. Maar als het bij de bank niet lukt. dan kan de overheid garantie kredieten geven. Het belangrijkste is: wat is het plan, is het levensvat baar? Toen ik van uw initiatief hoorde, was mijn eerste reactie eer lijk gezegd: wie begint er in gods naam een vrouwencamping in het agrarische noorden?" ij pels: meer benzine loodvrij minder fosfaten DEN HAAG (GPD) - Minister Nij- pels (milieu) gaat zich inspannen voor een grotere verkoop van lood vrije benzine en voor wasmiddelen zonder fosfaat. De bewindsman zei dit afgelopen zaterdag voor de ra dio in het programma 'In de Rooie Haan' van de VARA. Nijpels erkende dat de verkoop van loodvrije benzine niet zo goed loopt. Tegen het eind van het jaar zouden er duizend verkooppunten voor super moeten zijn; nu zijn het er 250. Hij gaat daarover met de benzinemaatschappijen praten. Volgens Nijpels is er sprake van een vicieuze cirkel: er is onvol doende super zonder lood te koop. omdat er te weinig auto's geschikt voor zijn. Maar er komen ook wei nig geschikte auto's op de markt, omdat er onvoldoende loodvrije super te koop is. Deze situatie moet worden doorbroken. Eventu eel zou kunnen worden gewerkt met lagere accijns, maar daartoe is nog niet besloten. De sterke toeneming van het aantal auto's dreigt inderdaad al lerlei milieumaatregelen ongedaan te maken, zei Nijpels. Samen met collega Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) zint Nijpels op maatrege len om vooral het gebruik van de auto in het woon-werkverkeer te rug te dringen. Nijpels wil ook binnenkort met de wasmiddelenindustrie gaan overleggen om per 1 januari 1987 alle wasmiddelen fosfaatvrij te krijgen. Nijpels overweegt maatre gelen als er geen overeenstemming komt. Of er geen fosfaten meer in het milieu komen, hangt volgens Nijpels trouwens ook van het pu bliek af. Evenals met een proefne ming met statiegeld op batterijen en lege blikjes.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3