'We worden zo naar de bliksem geholpen' Oi Gesjoemel met rijscholen bli jft gewoon doorgaan EUTHANASIE üV Guinness-affaire brengt gemoederen in beweging Bijzondere dienst in Haagse synagoge MAANDAG 19 JANUARI 1 COMMENTAAR „Neem maar een slaapzak mee. Als je wilt dat ik de toestanden in de rijschool branche eens goed op een rijtje zet, dan moetje daar voor wel twee dagen uit trekken". De spottende opmerking komt van Chr. G. M. Mattijssen, rij schoolhouder te Delft en voorzitter van de Federa tie Autorijschool Mana gers (FAM). Om er op iro nische toon aan toe te voe gen: „Ik heb eigenlijk geen recht van spreken. Mattijssen loopt nog niet zo lang mee in deze bran che... welnee, pas 32 jaar". door Lex Brom Het is duidelijk. Mattijssen is op z'n minst een teleurgesteld maar meer waarschijnlijk een gefru streerd man. Tientallen jaren knokt hij al voor de belangen van rijschoolhouders. Dat leidde on der andere tot de oprichting van de FAM. Verdere resultaten? Nauwe lijks. Een greep uit het gesprek met Mattijssen. niet twee dagen maar wel vele uren durend, geeft dat aan: „Er wordt niet naar ons geluisterd, er is gesjoemeld, ge rotzooid, gemarchandeerd, ge manipuleerd. Er is een smerig politiek spelletje gespeeld. We worden naar de bliksem gehol pen". „Als voorzitter van de FAM voel ik me belazerd, dat geef ik eerlijk toe", zegt Mattijssen be rustend. Dat hij de strijd opgeeft, daarvan is geen sprake. Het mo reel is geknakt maar Mattijssen en 'ons Fammetje', zoals hij zijn organisatie zelf noemt, gaan door. De Delftse ondernemer komt met een tamelijk verrassende mededeling: „Toen ik ruim der tig jaar geleden begon met de au torijschool had de ANWB al een erkenningsregeling. Ingesteld in een tijd dat iedere groentenboer en metselaar of wie dan ook een dubbele bediening in z'n auto liet maken en rijlessen ging ge ven. De ANWB trok zich die si tuatie aan en organiseerde exa mens en gaf rij-instructiediplo- ma's uit. De organisatie toetste niet alleen de vakbekwaamheid van de rij-instructeur maar kop pelde het instructeursdiploma tevens aan de omstandigheden waarin zo iemand moest werken: de auto waarin hij reed, de "be drijfsvoering van de autorij schoolhouder. Ja, ja, die regeling van de ANWB was al een heel eindje op weg". Somber „Maar toen kwam het jaar 1974". Mattijssens stem zakt weer naar de sombere toon. In dat jaar kwam de Wet op de Rij- instructie Motorvoertuigen (WRM) tot stand. Mattijssen: „Op zichzelf was de invoering daar van een goede zaak. Het werd verplicht gesteld dat rij-oplei- ders een instructeursbewijs moesten halen. Die wet regelde dus uitsluitend de vakbekwaam heid van de instructeur. En niet de omstandigheden van het in stituut waar hij moest werken en de wijze waarop vakkennis moest worden toegepast en over gedragen". Met de invoering van de WRM werd de basis om van de rijscho len-branche een chaos te maken, verbreed. Mattijssen: „Het door de WRM vereiste instructeursbe wijs is een papiertje voor het le ven. Belachelijk. Als een instruc teur tien jaar lang niet in een au to heeft gezeten en hij besluit dan ineens om zijn buurmeisje Chr. G.M. Mathijssen, voorzitter van de FAM. De Delfste rijschoolhouder stipt nog een belangrijke conse quentie van het instructeursbe wijs aan. „Omdat dit het enige certificaat is dat wordt vereist, werd het als een vestigingsbe- wijs beschouwd. Er ontstond een ware jacht op dat bewijs. Het wa ren toen de gouden tijden voor de rijscholen. Jongeren, oude ren, vrouwen, ze stonden in de rij om hun rijbewijs te halen. Het aantal gecertificeerde instruc teurs groeide enorm. Die roken het grote geld. Ook de rijscholen schoten als paddestoelen uit de grond, zonder dat er ook maar sprake was van enige controle". „De ontstellend groeiende groep al dan niet bekwame on dernemers probeerde in de spij kerharde concurrentiestrijd de huid te redden door zeer lage ta rieven in te stellen of misbruik te maken van sociale en fiscale wet geving. En dan druk ik mij diplo matiek uit. Want er wordt in onze branche verschrikkelijk gerot zooid en gesjoemeld. De bekwa me bonafide ondernemers zijn daarvan de dupe". Ruim de helft van het totaal aantal gecertificeerde instruc teurs is overbodig. Een van de belangrijkste redenen van de 'overspannen' situatie in deze branche. Er zijn honderden in structeurs die er in de vrije tijd wat bij-klussen en met gemak een laag tarief van 15 gulden per uur kunnen hanteren. Bij deze categorie worden de zaakjes meer dan eens 'zwart' geregeld. De meer serieuze scholen die de zaken fiscaal gezien wel netjes verzorgen, zitten met de tarieven gemiddeld op een bedrag van 45 gulden per uur. Gezien het gebrek aan regelge ving en de ongezonde economi sche situatie in de rijscholen branche werd de roep om een er kenningsregeling sterker. Het doel zou moeten zijn: de kwali teit van het produkt verhogen en een einde proberen te maken aan die ongezonde situatie in de be drijfstak. Er was echter één bijna onoverkomelijk probleem. Rij schoolhouders zijn absoluut niet op één lijn te krijgen. Van de in totaal 7800 rijscholen wordt 85 procent gevormd door eenmans bedrijven. Al die kleine zelfstan digen hebben geen zin of tijd om zich te organiseren en als één front te opereren. In plaats daar van wordt gewerkt in een wereld van afgunst, concurrentie. Weggehoond Er zijn wel enkele kleine belan genorganisaties. De een na de an der komt met ideeën en plannen. Maar stuk voor stuk worden die weer weggehoond door de con currentie. In 1982 werd er toch een se rieuze aanzet gegeven om te ko men tot een erkenningsregeling. De Commissie Erkenning Auto rijscholen (Coera) werd geinsta- leerd. waarin vertegenwoordigd de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, alsmede de branche-organisatie BOVAG-COA (waarbij een kwart van de rijscholen is aangesloten). Na nauwelijks te beschrijven ruzies en moeizame onderhande lingen (Mattijssen toont ten be wijze dikke mappen met papie ren) komt de Coera in 1985 met een ontwerp-erkenningsrege- ling. Als bijna vanzelfsprekend oefent Mattijssen kritiek uit. „Hoewel", zwakt hij iets af, „op een gegeven moment heeft de Coera toch ook de FAM bena derd met de vraag wat wij ervan vonden. Wij hebben ons zegje ge daan, ideeën aangedragen, con stant geprobeerd het overleg op gang te zetten. Maar het is uitein delijk helemaal de verkeerde kritiek geleverd. Secretaris G. van der Pluijm van de Bovag, waarbij ruim 1600 rijschoolhou ders zijn aangesloten. „Er wordt op twee gedachten gehinkt. De rijscholen vallen onder de noe mer onderwijs. Maar feitelijk ho ren ze bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Nou en dan weet je het al: iedereen wordt van het ene naar het andere loket gestuurd". Bij de Bovag heerst grote te leurstelling over het feit dat de minister de erkenningsregeling heeft afgewezen. „Zonde van al dat werk", zegt Van der Pluijm. Sanering van de branche is dringend nodig, vindt de Bovag. „En dat hoeft absoluut niet ten koste te gaan van de kleintjes. Er zijn zeer veel kleine maar kwali tatief uitstekende scholen. Maar er zijn ook grote scholen die het slecht doen. Als er een goede er kenningsregeling komt dan zal de kwaliteit vanzelf komen bo vendrijven." De consument weet dan ook eindelijk waar hij wel of niet moet zijn". De ANWB ziet de oplossing in de instelling van een geschillen commissie. Feirabend: „Er is nu geen enkele instantie die de rij scholen controleert. De praktijk wijst dan ook uit dat er flink wordt gerommeld. Als je als con sument in conflict komt met een rijschool, dan heb je ook geen en kel houvast. Er is niemand bij wie je je beklag kunt doen. Wij denken dat na instelling van een geschillencommissie, waarin or ganisaties zoals de BOVAG, de overheid, het CBR en wijzelf ver tegenwoordigd moeten zijn, de kwaliteit van het rijonderricht zal toenemen. De rijscholen die zich onderwerpen aan de regels die de commissie oplegt, geven daarmee te kennen te willen vol doen aan bepaalde standaard kant opgegaan. Er is een vies po litiek spelletje gespeeld". FAM-voorzitter Mattijssen vindt het niet erg dat de regeling er niet doorkwam. „De CBR-re- geling was voor ons onaanvaard baar. Ten eerste zijn wij buiten het overleg gehouden. Geen goe de zaak. Bij de FAM zijn dan wel niet veel rijschoolhouders aange sloten maar wel de grote. Om te komen tot een kwaliteitsverbete ring en derhalve verhoging van de verkeersveiligheid was deze erkenningsregeling bedroe vend". Wat wil de FAM? De voorzit ter: „Er moeten simpelweg stren gere eisen aan de kwaliteit van ons produkt worden gesteld. Niet alleen de vakbekwaamheid van de instructeur moet voldoen de zijn. Hij moet ook zijn kennis kunnen overdragen. Daarnaast dienen de werkomstandigheden goed te zijn. Instructeurs die zes tig uur per week werken, zijn in onze brance heel gewoon, bela chelijk toch". Als eenmaal die strengere ei sen worden aanvaard, dan zal, volgens Mattijssen, stellig een aantal rijschoolhouders ermee ophouden. „Dat is geen sanering. Het kaf wordt van het koren ge scheiden. Nu is het nog zo dat ie dere joker die ooit het instruc teursbewijs heeft gehaald een oude auto op de kop tikt daar een paar potten verf overheen gooit, een L-etje erop en hup: ik heb een rijschool. Nee, èr moet een regeling komen. De goede bona fide rijscholen blijven over". Bovag Een belangrijk punt is het feit dat een erkenningsregeling nooit wettelijk verplicht kan worden. Dat zou in strijd zijn met het arti kel 'vrijheid van onderwijs' in de Nederlandse Grondwet. Op dat bewuste wetsartikel is in de rij scholen-branche ook al heel wat De ANWB baseert zijn stelling op de eigen erkenningsregeling. „Die bestaat nu al veertig jaar", zegt Feirabend trots. Om ANWB- erkend te worden, moeten de rij scholen aan een aantal eisen vol doen. Controle wordt uitgevoerd door ANWB-inspecteurs waar A. Wölcken er één van is. Hij zegt: „De ANWB-scholen moeten minstens veertig nieuwe leerlingen per jaar inschrijven. Een ander belangrijk punt uit de ANWB-regeling is dat de scholen boven het gemiddelde kringper centage van eerstgeslaagden moeten zitten. Iedere rijschool- ondernemer krijgt jaarlijks van het CBR een opgave van het aan tal leerlingen dat voor de eerste keer is geslaagd voor het rijexa men. Het landelijk gemiddelde ligt op ongeveer 35 procent". Feirabend: „Er zijn scholen die halen de tien procent niet eens. Die moeten zjph schamen. Als ANWB-erkende scholen onder het gemiddelde komen dan krij gen ze de kans dat percentage te verbeteren. Lukt dat niet, dan gooien we ze eruit". Dat percentage van eerstge slaagden is in feite het enige con crete en dus controleerbare as pect in de autorijschool-branche. Steeds vaker gaan stemmen op om dat cijfer per school open baar te maken. De ANWB advi seert de leerlingen te vragen naar dat formulier. Feirabend: „Maar al te vaak krijgen de kandidaten te horen dat dat papier net weg Volgens Feirabend zijn er rela tief weinig scholen die goed sco ren met het eerstgeslaagden-per- centage. „Als een geschillencom missie een dergelijk percentage als uitgangspunt zou hanteren, dan hou je een kleine bovenlaag van bonafide, kwalitatief goede, scholen over. De slechte vallen af. Daar is de consument mee ge baat. Die wordt nu door slimme advertenties en lage tarieven naar slechte rijscholen gelokt. Ze hebben er geen idee van of school A of B nou wel of niet een goede is". In overeenstemming met de eerder gedane toezegging is het kabinet naar buiten getreden met een stand punt over de euthanasie, de milde dood. Dat is geen kleinigheid, gelet op de politieke en levensbeschouwe lijke verschillen over dit onderwerp in ons land En deze verschillen be staan ook tussen de beide coalitie partners VVD en CDA. Maar na een half jaar van her nieuwd, intensief beraad heeft pre mier Lubbers kennelijk beide partijen op éen lijn weten te krijgen. Het com promis is op het eerste gezicht zo hecht, dat de VVD-minister van justi tie. Korthals Altes, geen millimeter licht ziet tussen zijn eigen opstelling en die van het CDA-Kamerlid Borg man. De laatste is sinds jaar en dag een geharnast tegenstander, zodra een al te ruime euthanasie-wetgeving dreigt op te doemen. Binnen de door het regeerakkoord aangegeven grenzen, op basis van het advies van de Raad van State, heeft het kabinet een uitweg gevon den uit een politieke, juridische en le vensbeschouwelijke impasse. Het is nu aan de fracties van CDA en VVD in Tweede en Eerste Kamer om zich hierbij in grote lijnen aan te sluiten. Want er is thans alleen nog sprake van een standpuntbepaling door het kabinet, de wijziging van de wet(ten) moet nog komen. Met het gevonden compromis heaft het CDA zijn principiële verzet tfegen de actieve euthanasie weliswaar niet opgegeven, maar wel genuanceerd. Premier Lubbers wilde eigenlijk al niet meer spreken over het verschil tussen passieve en actieve euthana sie, maar zo eenvoudig is dat natuur lijk niet. Juist de grens tussen die bei de begrippen geeft het hele onder werp die zware levensbeschouwelij ke. en daarmee ook politieke, lading. De eerste reactie van de kant van de artsen, verenigd in de KNMG, is scherp afwijzend, terwijl anderen, zo als de voorzitter van de vereniging H voor vrijwillige euthanasie, heel positiever zijn. Hoezeer deze verschillen van zicht en interpretatie ook mogen t ven bestaan, het staat intussen i vast dat de rechtszekerheid is i diend met de weg die het kabinet bewandelt. En die grotere rechts; kerheid betreft dan zowel de arts als de patiënten. Er is immers geen aanleiding pe". artsen, die straks besluiten tot actie^d* euthanasie, te vrijwaren van toetsdie r van dit handelen door de rechter, ^ij e dien de straks wettelijk vastgeleg zorgvuldigheidseisen zijn nageleeDe c indien de zich ontwikkelende jurispiciet dentie vertaald wordt in wetgevirniet indien de specifiek neergelegde grcWan den voor strafuitsluiting zijn vastcziek' legd, dan hebben artsen niets te vl D£ zen. Dan zullen zij hun medisch hem^n delen, voor zover daar trouwens msu behoefte aan zou bestaan, naar en geweten kunnen verantwoorde.^ ook en juist ten opzichte van de ree wor ter. dat Die toetsingsmogelijkheid door i,jat rechter geeft met name patiënten, i sen niet te vergeten hun nabestaande verj de zekerheid dat de euthanasie ni met zal afglijden naar volstrekt verwerp de lijke praktijken. Praktijken die zkverj thans, helaas, nog te vaak voordoe jaar juist doordat die toetsing ontbreekt lijk wordt ontgaan. L ple< De oplossing die het kabinet r wo, heeft aangedragen, biedt arts en p, nog tiënt in elk geval meer houvast dó vroegere ideeën a la D66 met de 'ui zichloze noodsituatie', waarond* ook psychisch lijden werd vervat, 6 I biedt meer houvast dat het eerdi jongleren van het kabinet met het bi grip 'concrete doodsverwachting'. Het is nu zaak voor het kabinet oi T behoedzaam verder te gaan en voo al niet te overhaasten. Alleen dan, n diepgaand en zorgvuldig beraad, ka Dl de euthanasiediscussie worden afg( Se rond in wetgeving die langer meega; ka dan de waan van de dag. S® LONDEN - Moet Londens finan ciële centrum, de City, zelf orde op zaken blijven stellen of is het na al le schandalen van de laatste maan den de hoogste tijd dat de overheid maatregelen neemt om tot een strenge, vaste controle te komen? Dat is de grote vraag na al het ru moer over de zogenpamde Guin ness-affaire, die niet alleen in de City de gemoederen danig in be roering brengt. Ook in de politiek speelt zij een belangrijke rol nu de oppositie van Labour met grote inzet probeert munt te slaan uit de bedenkelijke gang van zaken in de top van dran kenconcern Guinness. Maar zijn er werkelijk tekenen dat het publiek geneigd is om het geknoei met Guinness mevrouw Thatcher en de conservatieven per soonlijk aan te rekenen? Ook dat is een punt dat sterk in de belangstel ling staat. Financiële experts bre ken zich het hoofd over de vraag of de Guinness-affaire, waarin met geheime en dus illegale fondsen werd gezorgd dat het belangrijkè Schotse whiskyconcern Distiller's kon worden overgenomen, voor de Tories en hun kansen in de volgen de verkiezingen inderdaad een bo ze sneeuwbal is. De grote verliezer in het gevecht om deze spectaculaire overname is de machtige supermarktketen van Argyll, die nu na alle onthullingen en ontslagen in de dirëctietop van Guinness heeft aangekondigd dat zij een gerechtelijke procedure te gen het bedrijf overweegt. Dit be tekent, dat de Guinness-affaire voorlopig actueel blijft en wellicht nog voor verdere onthullingen zal zorgen. Maar wat de eenvoudige buiten staander in deze zo bizarre en vaak uiterst gecompliceerde miljoenen zaken op zijn minst intrigeert, is de vraag waarom- plotseling de hoofden vallen van uiterst respec tabele en tot dan toe zelfs hoog g prezen bazen. Neem nu Ernest Saunders, d man waarvan iedereen zegt dat hi er als geen ander in slaagde om d< ernstige neergang van Guinnesi tot staan te brengen en de onderne ming weer omhoog in de vaart der volkeren te voeren. Zo hoog stond hij in aanzien dat, aldus wordt er gefluisterd in Londens financiële kringen, hem dit jaar zelfs de felbe geerde eer te beurt zou vallen om Sir Ernest te worden. De zaak die tot zijn val leidde, kwam aan het rollen toen in Ameri ka de tot dan toe alom geprezen Ivan Boesky tegen de lamp liep. Als de man die belangrijke infor matie misbruikte om tijdig op gro te schaal aandelen te kopen en te verkopen, de zogenoemde insider- dealings, die hem vele miljoenen hebben opgeleverd en hem nu vele miljoenen kosten. Het door de mand vallen van Boesky veroorzaakte een interna tionale schok van de eerste orde, en toen in het onderzoek naar zijn praktijken ook de naam Guinness opdook, was dat het begin van het einde voor de top van de directie van Guinness en in het bijzonder de sterke man Ernest Saunders, die bij he^ drankenbedrijf zo'n slor dige miljoen gulden per jaar ver diende. Niet voor niets wijzen financiële experts op een uitgebreid Ameri kaans opinie-onderzoek van Busi ness Week Harris Poll, dat leert dat onder het gewone publiek maar weinig mensen echt geschokt wa ren bver de praktijken van Ivan Boesky en zijn vergaande 'insider- dealingsL Op de vraag, 'wie hebben de laagste ethische standaard: de mannen en vrouwen in en rond de effectenbeurs of de politici?', wees met 43 tegen zes procent de over grote meerderheid beschuldigend in de richting van de politici. In de synagoge van de liberaal joodse gemeente in Den Haag is dit weekeinde een wel heel bij zondere dienst gehouden. Rab bijn Ben Isaacson en de zwarte predikant Zuck Mokgoebo uit Zuid-Al'rika llankeerden rabbijn Awraham Soetendorp bij hun toespraak tot de gemeente "Samenkomsten als deze zijn bij ons totaal onmogelijk zei ds. Mokgoebo. Rabbijn Isaacson voegde hieraan toe: "Ze zijn niet alleen niet toegestaan, maar uit angst voor represailles durven mensen dat ook niet aan". Hij vertelde, dat het aantal politieke gevangenen in Zuid-Afrika een veelvoud is van dat in de Sowjet Unie. Vooral jongeren zijn het kind van de rekening. Doel van de reis van beide Zuidafrikaanse geestelijken is, steun te verwerven voor het Cen trum voor Vrede en Rechtvaar digheid in Johannesburg. Afge lopen woensdag hadden zij een onderhoud met een delegatie uit de Tweede Kamer. Werkzoekenden. Het bestuur van de hervormde raad voor de herderlijke zorg heeft het syno- debestuur gevraagd iets te doen aan het verschijnsel van gepen sioneerde predikanten die in her vormde gemeenten tegen beta ling bijstand in het pastoraat ver lenen. Zij doen werk dat, volgens de raad. beter aan jonge werk zoekende theologen kan worden gegeven. Die moeten soms een jaar of langer op een beroep wachten, zonder dat ze ervaring kunnen opdoen in gemeente werk. Ook de hei-vormde provinciale kerkvergadering van Utrecht heeft aandacht besteed aan deze zaak. Gemeenten, zegt het be stuur, moeten serieus overwegen jongeren voorkeur te geven bo ven gepensioneerden als het gaat om bijstand in het pastoraat. Ook pastoraat onder bejaarden hoeft niet per se door bejaarde predi kanten te worden gedaan. - Gebouw. Vrijdag neemt de Gereformeerde Zendingsbond in de Hei-vormde Kerk aan de Fau nalaan in Driebergen een nieuw kantoorgebouw in gebruik. Za terdag van 1 tot 5 uur is er open huis. De zendingsbond was tot nu toe gevestigd in Zeist. Lisse. De volgende synode van de Gereformeerde Gemeen ten zal in 1989 in Lisse worden gehouden. Dat besloot de synode van deze kerk vorige week in Utrecht. Het is de bedoeling, aan de sy- node van Lisse een aantal preken van 'oudvaders' ter goedkeuring voor te leggen. Als de synode aan de herschrijving van deze preken haar fiat geelt, komt er in de toe komst een 'eigen' bundel met preken van 'oudvaders' in tegen woordig Nederlands. Met 'eigen' bundel wordt bedoeld dat eigen mensen die hebben samenge steld en de preken dus niet zijn bewerkt in opdracht van een uit gever Kerkepad 1987 Voor dit jaar heeft de NCRV acht 'Kerkepaden' uitgezet, tweemaal vier routes, geschei den door een pauze van zes we ken in het hoogseizoen. Op 30 mei wordt het Kerke pad-seizoen geopend met een route door Oost-Gelderland Zeddam (hervormde en rk kerk), Etten (herv. en rk), Silvolde (herv.). Sinderen (herv.), Dinx perlo (herv., kerkje "De Rietstap en museum) en het Duitse Su- derwick. De tweede route van de eerste etappe voert naar Limburg: Ven- lo (herv., rk, stadhuis en mu seum). Tegelen (rk) en Stevl (kloosterkerk en museum). De derde naar Drente: Bellen (herv.). Westerbork (herv en knipselmuseum). Orvelte (mu seumdorp). Grolloo (herv.) en Rolde (herv.). De laatste route voor de vakantie loopt door Zeeuws-Vlaanderen: Osscnisse (rk), Kloosterzande (herv.). Hengstdijk (rk.) en Hulst (herv rk. stadhuis en museum). Dat is op 20 en 27 juni. Het tweede Kerkpad begint op 15 augustus in Overijssel: Gees teren (nog net Gelderland, herv Diepenhcim (herv). Weldam (kasteelkapcl). Goor (herv.) en Delden (herv. en rk.). Gelderland komt dit jaar twee keer aan de beurt, in augustus richting Betu we: Geldermalsen (herv.). Tricht (herv.), Beesd (herv.), Rumpt (herv.), Gellicum (rk). Asperen (herv,) en Heukelum (herv De derde route is in Friesland uitgezet: Lions, Oosterlittens, Britswerd, Wiewerd. Rauwerd. Deersum en Bozum (alle herv kerken). De afsluitende stads route nodigt ditmaal naar Schie dam. waar de Janskerk. de Ha venkerk, de Rozenkranskerk, de oud-katholieke kerk. de lutherse kerk en het stedelijk museum open staan. Dat is op 5 en 12 sep tember. Hervormde Kerk: beroepen te Dordrecht L. Wüllschleger Den Haag. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: bedankt voor Urk A. de Ruiter Garrelsweer. voor Berkum en voor Grootegast G Zomer Heerenveen. Jubileum. Charles de Wolff, bekend organist en dirigent, viert deze maand zijn zilveren ju bileum als dirigent. In mei zal het veertig jaar geleden zijn dat hij voor hel eerst in het openbaar het orgel bespeelde. Op 23 janua ri geeft hij met het plaatselijk Toonkunstkoor en -orkest in 'De Oosterpoort' in Groningen een jubileumconcert. Glemp Voor het eerst heeft de top man van de Rooms-Kalholieke Kerk van Polen een interview toegestaan aan een Sowjet-tijd schrift. In het volgende nummer van 'Literatournaya Gazeta' ver schijnt een vraaggesprek met kardinaal Jozef Glemp, waarvan de inhoud nu nog niet bekend is In kerkelijke kringen houdt men rekening met de mogelijk heid dat de kardinaal nog eens bezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. Patriarch Pimen van de Russisch-orthodoxe Kerk zou graag met hem praten op een conferentie gewijd aan het vre desvraagstuk Werkloosheid. Ten over staan van vertegenwoordigers van twaalf rooms-katholieke or ganisaties in Italië riep de paus zaterdag alle werkgevers op de 'dramatische plaag' van de werk loosheid met nieuwe vormen en middelen te bestrijden. Het den ken moet niet alleen op winst zijn gericht, zei de paus. ^'hische en morele overwegingen moeten voorop staan Elke samenleving moet stre ven naar volledige werkgelegen heid. "want wij weten allemaal, wat het veroordeeld zijn tot le digheid betekent voor de ge meenschap. het gezin en het in dividu" De paus hamerde op vastberadenheid in de strijd te gen werkloosheid. Rode cijfers. Door de koers val van de Amerikaanse dollar dreigt de Wereldraad van Kerken dit jaar in de rode cijfers te ko men. Belangrijke activiteiten moeten worden gestopt als de lid-kerken niet bijspringen, zei de voorzitter van de financiële commissie, de Amerikaan (Jscar Mcloud, op een bestuursverga dering in Genève. Hij riep de ker ken op hun bijdrage (die aan de bescheiden kant is) met 8 pro cent te verhogen. Maria. De rooms-katholieke bisschoppen van Joegoslavië zullen een commissie benoemen om gemelde Maria-verschijnin- gen in het bedevaartsoord Med- jugorje te onderzoeken. Ze heb ben 'onvolkomenheden' waarge nomen in het onderzoek van een plaatselijke commissie. Vorig jaar verboden de bisschoppen bedevaarten naar dit Maria-oord Toch stromen de gelovigen in steeds groter getale toe

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2