'Over tot orde van de dag Henri Leeonte het eerste slachtoffer Verrassende zege diiebander Müller Zwemploeg LZ'86 continueert positie Fransman afgeserveerd doorAnnaeone Tom Nijssen haalt finale Toernooizege in India geeft hockeyteam hoop Chaos bij start van rally van Monte Carlo MAANDAG 19 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 De Westduitser Dieter Muller heeft gisteren verrassend het eerste Grand Pnx-driebanden toernooi gewonnen. In de eindstrijd van het vijf daagse evenement in het Deen se stadje Grevestrand versloeg hij de Deense kampioen Kurt Thoger- sen eenvoudig in drie sets: 15-9. 15- 5. 15-12. Voor de beste Nederland se prestatie zorgde Jan Arnouts. In de kwalificaties schakelde hij ,de sterker geschatte Christ van der Smissen uit en in de poule was hij verrassend te sterk voor Rini van Bracht. In de strijd om een plaats bij de laatste vier verloor de biljar ter uit Etten-Leur in drie sets van de Zweed Blomdahl. Blomdahl was in uitstekende vorm. Voor de 45 caramboles had hij slechts 21 beurten nodig, goed voor het uitzonderlijke moyenne van 2.142. Arnouts leverde in de eerste en tweede set goede tegen stand. maar kon de demarrages van de Zweed niet beantwoorden. In de eerste set maakte Blomdahl bij de stand 8-8 zeven caramboles* In de tweede reeks liep de Zweed, na een tussenstand van 10-10. door naar 15-11 Voor de slotsel had Blomdahl acht beurten nodig. Veelvoudig wereldkampioen Raymond Ceulemans verloor za terdag al in de kwartfinale van het Grand Prix-driebandentoernooi in Grevestrand bij Kopenhagen van zijn landgenoot Ludo Dielis. De Mechelaar verloor met 1-3. De set standen waren 15-13. 8-15. 9-15 en 8-15. De nederlaag van Ceulemans was niet alleen verrassend, maar ook nog volkomen terecht. Dielis speelde een fantanstische wed strijd. „Ik heb wel 150 keer tegen Dielis gespeeld, maar hem nog nooit zo goed bezig gezien als van daag". zei Ceulemans na afloop be rustend. Magali Declunder is een ver haal apart in de kringen van het vrouwenbiljarten. Ook het derde Europese libre-kampioenschap voor vrouwen ging het afgelopen weekeinde in Dongen naar de 20- jange Francaise. die in 1985 en '86 al de titel veroverde. Declunder verbeterde in het evenement alle bestaande Eurbpese records. Het behalen van het kampioenschap, gisteren in de finale ten koste van de verrassend goed spelende Ne derlandse Rianne Bruynzeel, was met geen enkel vraagteken om kleed. Declunder speelde in de eind strijd haar slechtste partij van het weekeinde. Zij had voor de 150 ca ramboles (voor veel deelneemsters in de maximaal toegestane dertig beurten nog een onhaalbare grens) veertien beurten nodig. In de halve finales deed de Franse kampioene het tegen de Belgische Bley in twee beurten. Naast dat partijge middelde (75.00) verbeterde ze ook het Europees record algemeen moyenne, van 11 71 naar 22.72. De Jan Arnouts in NK triathlon LEUSDEN (ANP) - Jan Arnouts zal zijn nationale biljarttitel verde digen in het triathlon, de meer kamp over drie onderdelen: het ka der 71/2, bandstoten en drieban den. De Westbrabander zal aan de tand gevoeld worden door Jos Bongers, Harrie van de Ven, Ray mond Burgman, Willy Steures en Ben Velthuis. Als reserves worden Piet Vet en Dik Jaspers achter de hand gehouden. De titelstrijd wordt van 6 tot en met 8 februari gehouden in het Friese Sint Anna- parochie. hoogste serie ging voor het eerst de grens van honderd te boven. De clunder maakte zaterdag in de laat ste poulewedstrijd, ook tegen Bruynzeel. 108 caramboles op rij. Haar record stond op 90. In de finale had Declunder last van nervositeit, waardoor de uit verkochte zaal weinig hoogstaand spel zag. Rianne Bruynzeel had zich zaterdag van de tweede plaats verzekerd door de sterker geachte Westduitse Manuela Kramer in 25 beurten te verslaan: 150-98. ADVERTENTIE MELBOURNE (AFP/Reuter) - Een week heeft het tennispubliek in Melbourne geduld moeten opbrengen. Op de zevende dag was hij er eindelijk: het eerste grote slachtoffer. Henri Leeonte genoot die twijfelachtige eer. De Franse nummer een werd in de derde ronde van de open Australische kampioenschappen uitgeschakeld. Het vizier van het Amerikaanse opslag- en volleerkanon Paul Annacone stond vanaf de derde set haarzui- ver afgesteld. SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSMAKERS CHIGUETT1 (AFP/SID) - Slechts zes auto's hebben gisteren binnen de vastgestelde limiet het eindpunt van de zestiende etappe van de ral ly Parijs-Dakar bereikt. Wedstrijd leider Patrick Verdoy maakte be kend. dat de overige teams een straftijd van negentien uur oplie pen. Ook de aanvoerder van het klassement, de Fin Ari Vatanen en de Nederlandse teams (op Pierre Karsmakers na) kwamen te laat in Chiguetti (Mauretanië) binnen. De etappe van Tidjikja naar Chinguetti, over 353 kilometer, werd bij de auto's gewonnen door de Fransman Boussier in een Rover. Zijn landgenoot Ratet, die als zesde de finishplaats bereikte. Tijdstraffen Hollanders in Parijs-Dakar maakte de grootste sprong in het klassment. Hij steeg van de elfde naar de derde positie. Bij de motoren volbracht de Fransman Charbonnier als eerste de helse etappe. Hij had ruim een half uur voorsprong op zijn landge noot Charliat. De Nederlander Pierre Karsmakers kon zich niet bij de besten handhaven en viel weg uit de top-tien van het alge meen klassement. De Fransman Auriol behield de leiding. De Franse formule-l-coureur Pa trick Tambay boekte in de woes tijnrally Parijs-Dakar zaterdag zijn tweede achtereenvolgende etappe zege. Tambay en zijn bijrijder Do minique Lemoyne waren met hun Range Rover de snelste in de etap pe van Nema naar Tidjikja over 735 kilometer. Bij de motoren ging de overwin ning zaterdag naar de Cagiva-cou- reur Hubert Auriol. Cyril Neveu kwam zaterdag ten val. Met een snelheid van honderdzestig kilo meter per uur kon hij een overste kende hond niet meer ontwijken. Leeonte. vijfde op de plaatsings lijst. en halve finalist vorig jaar in Parijs en op Wimbledon, leidde te gen Annacone comfortabel met twee sets. In de derde kreeg hij het te kwaad met een lichamelijke in zinking. Hij liet de set lopen en res taureerde daarmee ongewild het zelfvertrouwen van de Amerikaan. Annacone maakte gelijk en in de vijfde set naderde het duel het kookpunt. Op 8-8 was Leeonte op de opslag van Annacone op 15-30 twee klappen van de overwinning af. Annacone herstelde zich formi dabel. Hij hield zijn eigen service, doorbrak in de volgende reeks die van zijn tegenstander en voltooide het karwei Derfect (10-8). Annacone. die in de achtste fina les publiekslieveling Pat Cash ont moet, is geen onbekende. Twee jaar geleden trad hij uit de anoni miteit door op Wimbledon de laat ste acht te halen. In dat jaar trad hij toe tot de top twintig op de wereld ranglijst. Het jaar er op werd hij het slachtoffer van een depressie. Zijn meest aansprekende overwinning was die op John McEnroe in de eerste ronde van de open Ameri kaanse. Toernooizeges waren er niet en Annacone zakte naar de 43e plaats op de ranglijst. De eliminatie van Leeonte werd gecompenseerd door de overwin ning van Yannick Noah. De als drie ingeschatte speler (ANP) - Tom Nijssen haalde in Bangalore de finale van het tennis toernooi. Hij versloeg in de halve eindstrijd de Amerikaan Lloyd Bourne met 6-3,6-1. Christiaan Feenstra werd uitgeschakeld. Hij werd verslagen door de Italiaan Walter Bertini met 3-6,3-6. In het dubbelspel plaatste Nijssen zich ook voor de eindstrijd. Zijn part ner in Bangalore is de Fransman Jean Sleurian. NEW DELHI (ANP) - Het veroveren van de Indira Ghandi Memorial Gold Cup gaf de Nederlandse hockeyers in New Delhi een prettig gevoel. Een gewaarwording van tevre denheid, die de laatste jaren in een lange reeks toernooien had ontbroken. Na de overwinningen in het slotweekeinde op Zuid Korea en gasland India (respectievelijk 4-1 en 2-0) gingen de armen gingen juichend omhoog. Met elf punten uit zes wedstrijden (alleen tegen het zwakke Polen leed Oranje puntverlies) werd de ploeg glorieus winnaar, gevolgd door Spanje dat verrassend pres teerde. Het zag er zelfs nog even naar uit dat de bewoners van het Iberisch schiereiland op basis van een beter doelsaldo nummer één zouden' worden. Dat was gebeurd als Ne derland van India zou verliezen en daar zag het lange tijd naar uit om dat de gastheer aanvankelijk prachtige kansen kreeg. De India se spitsen misten evenwel de scherpte die Weterings en Parle- vliet wel bezaten: 2-0. Daardoor kon Oranje de ruim elf kilo wegende. 1,07 meter hoge tro fee in ontvangst nemen van de In diase president Zail Singh. Maar spelers en begeleiders verloren de realiteit geen moment uit het oog. Aanvoerder Tom van 't Hek ver woordde de stemming aldus: „We nemen deze winst als positief mee terug naar Nederland, zetten de be ker in de kast en gaan over tot de orde van de dag. Dat betekent kei en en keihard blijven doorwerken om van de zomer te presteren op de toernooien waar het echt om draait". Ook coach Hans Jorntsma, die voor het eerst op een buitenlandse trip de man was die alles voor het zeggen had. waarschuwde vooral te enthousiaste reacties. "Daar is het nog veel te vroeg voor. Wij zijn maar zo kort bezig en er moet nog zo vreselijk veel gebeuren willen we weef echt bij de top komen. Het zou bizar zijn als we met een paar trainingen ineens weer helemaal terug waren. Niettemin is het ver- GRENOBLE (Reuter/AFP) - De 55e rally van Monte Carlo ging gisteren in een enorme chaos van start. De organisatie was ge noodzaakt één klassementsproef te schrappen en twee andere in te korten, omdat toeschouwers de wegen van het parkoers blok keerden. De vijftig deelnemende teams kwamen 's avonds met uren vertraging in Grenoble aan. De rally van Monte Carlo, de eerste die telt voor de strijd om het wereldkampioenschap, heeft dit jaar een lengte van ruim 3000 kilometer. Er zijn 26 klassements proeven, met een totale lengte van 520 kilometer, in het program ma opgenomen. De rallyfans waren gisteren massaal naar Alpe d'Huez getrok ken. waar de eerste klassementsproef zou plaatsvinden. Op .de bergrug slaagden slechts 23 auto's de top te bereiken, waarna de wedstrijdleiding besloot de proef te schrappen De tweede opgave werd door 27 equipes volbracht. Uiteindelijk maakte men de stand op na twee uithoudingsproeven. De Fransman Bruno Saby ondervond met zijn Lancia de minste problemen van'de chaos. Tussen de tweede en de derde proef botste hij met zijn Lancia op een auto van een toeschouwer. Het ongeluk weerhield hem er niet van de beste tijd te maken. Zijn ploeggenoten Biasion (It.) en Kankkunen (Fin.) werden tweede en derde. blijf hier in India zeker uitermate nuttig geweest. We hebben minder kunnen trainen dan ik eerst van plan was omdat het toernooische- ma plotseling zwaarder bleek uit te vallen. Maar daardoor kreeg ik nu zes wedstrijden de kans verschil lende spelers op verschillende plaatsen aan het werk te zien. Twaalf dagen lang zijn de spelers in staat gebleken geconcentreerd bezig te blijven. Van verslapping was geen moment sprake. Daar ben ik nog het meest over te spre ken. Met de spelers van de selectie die in Nederland achtergebleven waren, gaan we verder aan de slag om te proberen bij de Champion's Trophee en het Europees Kam pioenschap prestaties neer te zet ten, die de deur naar de Olympi sche Spelen open moeten zetten. Want daar, en nergens anders gaat het om". Het door de Indiase hockeylief- hebbers massaal gemeden toer nooi (in negen dagen kwamen er in totaal hooguit 20.000 toeschou wers). was qua bezetting niet veel meer dan een B-evenement. De nummers 1 tot en met 3 van de we reld. Australië. West-Duitsland cn Engeland, ontbraken. De Russen, vierde bij de wereldtitelstrijd in Londen, hadden zich in de Siberi sche kou in eigen land verre van optimaal kunnen voorbereiden. "Toch kunnen we nu een beetje omhoog kijken", aldus Van 't Hek, die naarmate het toernooi vorder de als spelverdeler groeide en en passant vier doelpunten maakte. "Godzijdank is de gedachte, dat we er in Nederland niets meer van kunnen, afgeremd. Het is altijd moeilijk uit een dal omhoog te ko men. Dit is een nieuwe strohalm, het geeft weer wat lucht". Volgens Van 't Hek was het grootste winstpunt hoe de ploeg als geheel in New Delhi had geope reerd. "In dat opzicht was het een waardevol toernooi. Zowel bij de spelers als bij de begeleiding wa ren er veel nieuwe gezichten. Die moeten leren met elkaar om te gaan, zowel in als buiten het veld. Ik zelf had bijvoorbeeld nog nooit met Mark Delissen op het midden veld gestaan. Dat is probleemloos verlopen. Het maakte niet uit wie waar stond. En een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan". Jorritsma heeft in de Indiase hoofdstad, waar het veel kouder was dan werd verondersteld, be wust veel wissels toegepast zowel in de basisopstelling als tijdens de wedstrijden. "Met name in de voor hoede streef ik naar een andere speelstijl dan in verleden het geval was. Het moet meer multifunctio neel worden. Tegen Zuid-Korea was bij vlagen te zien hoe ik die lijn voor ogen heb. Daar gaan we in Ne derland verder aan sleutelen Want ik heb ook nog spelers als Diepe- veen. Schlatmann. Van Ede en Hidde Kruize achter de hand" Op het canvas een 'best', maar buiten de ring een vredelievende huisvader. De Amerikaan Louis Espinoza toonde zich zaterdag te genover zijn te genstrever Tom my Caloy een vechtjas van de eerste orde. Dat ondervond zijn te genstander. die in de vierde ronde van de strijd om de wereldtitel WBA-versie knock out ging. Daarna liet Espi noza merken ook menselijke trekjes te vertonen. Zo te zien tot verras sing van zijn twee-jarige zoon Alexis. (foto AP» werd door Bud Schultz. 110 van de wereld, stevig aan de tand gevoeld. Noah voelde zich op het gras van Melbourne allerminst op zijn ge mak en ontsnapte in de vijfde set met 6-4. Met Leeonte verdwenen nog twee beschermde spelers. Ke vin Curren had last van een blessu re en redde het niet tegen de Au straliër Peter Doohan (297e op de wereldranglijst). Brad Gilbert had geen excuus voor zijn nederlaag te gen Derrick Rostagno Lendl. Becker en titelverdediger Edberg hadden zich zaterdag al ge plaatst bij de laatste zestien. Lendl en Becker verloren een set. Edberg niet. De jonge Zweed maakte trou wens de beste indruk. Hij serveer de en volleerde op het springerige gras uitstekend. Dat was bij Bec ker zeker niet het geval. Lendl had moeite met zijn concentratie. De vrouwen zijn gevorderd tot de kwartfinales. Bij de laatste acht is Elizabeth Sayers-Smylie de ver rassing. De nummer 77 van de we reld speelde het klaar om Helena Sukova er uit te slaan. De Tsjechi sche, vierde geplaatst, werd verrast door het agressieve spel van haar Australische tegenstandster. Na- vratilova en Mandlikova, de ge wenste finalisten, lieten zich niet Een grote meerderheid van de geënqueteerde spelers en speel sters heeft zich voorstander ge toond voor de handhaving van gras als speeloppervlak in de nieuwe tennisakkommodatie in Melbour ne. die vanaf 1988 de open Australi sche kampioenschappen zal her bergen. De wedstrijden worden nu voor de laatste keer gehouden op de grasbanen van Kyoyoong Op verzoek van de Australische tennisfederatie consulteerden Paul McNamee en Wendy Turnbull in Melbourne 77 deelnemers en -sters. Van dat aantal gaven 61 de voorkeur aan natuurlijk gras, 45 van de 57 ondervraagde spelers en 16 van de 20 betrokken speelsters. Eén speelster, Dianne Fromholtz. sprak zich uit voor synthetisch gras. Indien de organisatoren om technische redenen niet akkoord kunnen gaan met grasbanen, wil de helft van de spelers een hard speeloppervlak en de andere hel It tapijtbanen. Yannick Noah vorm de een buitenbeentje. Hij gaf als enige speler de voorkeur aan gra vel. Die voorliefde dateert uit 1983. toen Noah op Rolland Garros in Parijs op gemalen baksteen de open Franse titel veroverde Schipper Conner hijst vlag in Amerikas Cup FREMANTLE (Reuter) - De 'Stars and Stripes' van schip per Dennis Conner heeft nog één overwinning nodig om het recht van uitdaging te verwer ven in de prestigieuze strijd om de America's Cup. In de finale van het kandidatentoernooi be haalde het Amerikaanse jacht in de vierde race de derde over winning. De eindstrijd gaat over zeven wedstrijden. De derde zege was afgete kend. De New Zealand had aan de finish een achterstand van 3 minuten en 38 seconden. Con ner, die in 1983 de America Cup verspeelde aan de Australia II, nam direct na de start de lei ding. Bij de eerste boei bedroeg zijn voorsprong op het woelige water al een halve minuut. Voor Australië zal de Kooka burra III vermoedelijk als ver dediger van de Cup fungeren In de tweekamp tegen Austra lia II behaalde het jacht de der de zege in serie. Het leidt met 3-0 in de wedstrijd die over ne gen races gaat. AMSTERDAM - LZ'86 staat ook na de derde ronde van de clubcompeti tie rond de twintigste plek op de ranglijst van de B-klasse. Het continue ren van deze huidige positie staat voorop en in dat opzicht is de Leidse Zwemclub tot dusver prima geslaagd. Vier afstandoverwinningen werden behaald. Alexander Willemsen (j'70) was zowel op de 100 rug in 1.09.1 als op de 100 vrij in 58.6 de snelste. Schoolslagspecialist Antoine van Weerden reikte in zijn 100 meter .naar een tijd van 1.10.4. Hans van Hees won de 50 meter vrije slag in 26.5. In de eindrangschikking eindigde LZ achter Rapido op een tweede plaats. Z en PC Katwijk zwom een wisselvallige derde ronde in de C-afdeling. De prestaties komen op de schouders van een te kleine groep te liggen en dat kan voor de Katwijkers wel eens verkeerd uitvallen. Evenals in de jeugdcopmpetitie vecht Z en PC dit seizoen ook in de C-competitie tegen degradatie. Jessica Rebel was één van de beter scorende zwemsters. Eerste op de 100 vlinder (1.12.9) en 200 meter wisselslag (2.38.3), derde op de 200 rug in 2.40.4 en een goede 1.04.6 op de 100 meter vrije slag als startzwemster in de vier maal honderd meter estafette Afgelopen zaterdag behaalde Dirk Haasnoot tijdens een limietwed strijd wel de tweede limiet binnen voor zijn ploeg De Katwijker bleef met een eindtijd van 2.55.3 op de 200 meter schoolslag ruim onder de vastgestelde limiet van 2.58.0. Eerder dit seizoen stelde Haasnoot zijn deelname aan de Nederlandse winterkampioenschappen vast op de 100 meter school. Op de eerstgenoemde afstand kwam Hester Buys twee seconden tekort om aan haar limiet van 3.01 te voldoen. De Zijl/LGB zwom dit weekeinde geen clubcompetiewedstrijd, maar had wel een limietwedstrijd op het programma staan. In Alphen greep Marco Blokpoel net naast een NWK-limiet. Na eerder dit seizoen op ver schillende afstanden tevergeefs pogingen te hebben gewaagd, bleef Blok poel ditmaal op de 200 vrije slag steken op 2.07. Zijn limiet bedraagt 2.06 Op de 200 meter schoolslag bleef Onno Regensburg nog minder verwij derd van een startbewijs in 'Emmen': 2.40.9 tegen 2.40.0. Precies één week voor de sluiting van de hmietdatum voegde De Zijl nog wel een estafette toe aan het kampioenschapspakket. Paulie Vene kamp. Renate Vlasveld, Maike Parrel en Ingrid van Veen kwalificeerden zich bij de meisjes o/16 met een tijd van 4 14 5

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15