Alles blijft bij het oude Routine Ruitenberg geeft de dooi slag Schorsing dreigt voor wegblijvers Vergeer kwakkelt Chaos troef tijdens NK sprint in Akkrum Deelname aan WK op losse schroeven EK-schaatsen ontbeert spanning en sfeer MAANDAG 19 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 13 Hagen ook sterk in Giethoorn AKKRUM (ANP) - De dertigjarige Henk Hospes heeft tien jaar korte- baanschaatsen bekroond met het Nederlands kampioenschap op de 160 meter. In Akkrum kwam de Fries na een tumultueus toernooi in de specialiteit van zijn provincie op de hoogste tree van het erepo dium terecht. In de finale versloeg de ongeslagen Heerenvener zijn stadgenoot Matthijs Kuiper. Tjerk Terpstra uit Engelum was verhin derd zijn kortebaantitel te verdedi gen. Hij was door de KNSB af gevaardigd naar internationale schaatswedstrijden in Innsbruck. Het kampioenschap kende een curieus verloop. Het toernooi be gon op de plaatselijke ijsbaan, maar dat kende een hobbelig op pervlak. Na protesten van Sies Uil- kema, deelnemer en gewestelijk sprintcoach, ging scheidsrechter Westra akkoord met het uitwijken naar een andere baan. Die werd 200 meter verderop gevonden op een vaart. Aanvankelijk wilde Westra de hele wedstrijd opnieuw laten rijden. Na protesten van verschil lende rijders bleven echter de re sultaten uit de eerste ronde tellen Wieringen. "Wij organiseren de wedstrijden hier op de ouderwetse manier. Dat betekent één keer lo ten en niet, zoals tegenwoordig zo vaak wordt gedaan, na elke ronde opnieuw loten". Onder een flinke publieke be langstelling sloeg een oude beken de in Hoogmade zijn slag. Dirk-Jan van Hameren toonde zich op het 160 meter lange traject het meest behendig. De 21-jarige sprinter uit Vleuten, die bij het NK in Akkrum derde was geworden, begon zijn 'loopbaan' zes jaar geleden in Hoogmade, toen hij bij de senioren verraste met een tweede plaats. Achter Van Hameren legde Maarten Noyen uit Den Haag be slag op de tweede plaats. Derde werd Richard Suyten uit Stomp- wijk, terwijl Amsterdammer Huub Peters voor de Oegstgeester short tracker Charles Veldhoven de vier de plaats voor zich opeiste. ck-specialist Charles Veldhove Marathoncracks laten massaal verstek gaan in Alkmaar Dat betekende het eind van de aspiraties van de Friese favoriet Gerard Aardema. De rijder uit Ure- terp kwam in de kwalificaties ten val. Lieuwe de Boer en Sies Uilke- ma pasten vervolgens de taktiek toe om doelbewust tegen het ijs te gaan om Aardema alsnog toegang tot de volgende ronde te geven. De broer van Gerard, Geert Aardema. bedierf het taktische plan echter. Hij viel ook, maar krabbelde snel ler op dan zijn broer. "Geert heeft het niet zo goed begrepen", grapte Uilkema na afloop. Hoogmade Heel wat minder chaotisch dan in Akkrum ging het er gisteren aan toe in Hoogmade waar de plaatse lijke ijsclub de traditionele korte baanwedstrijden organiseerde. "We hebben hier nog nooit een klacht gehad van één van de toprij- ders", meldde secretaris Jac van GRONINGEN (ANP) - Het is nog niet zeker of Yvonne van Gennip deelneemt aan de wereldtitelstrijd sprint, die op 31 januari en 1 fe bruari wordt gehouden in Quebec. Als de beste schaatster van de kernploeg zou meedoen aan het toernooi, zou dit haar prestaties een week later tijdens de wereldti telstrijd allround in West-Allis ne gatief kunnen beïnvloeden. Dinus Vos. die gisteren ontslag nam als coach van de dames-kern ploeg, verzette zich tegen het mee doen van Van Gennip. Volgens Dick van Zanten, voorzitter van de begeleidingscommissie kernploe gen (BCK). is het deelnemen van de zilveren-medaillewinnares van Groningen wel raadzaam. ..Yvonne is de meest zekere factor, ook al zou zij zich niet voor honderd pro cent voorbereiden op hel locr- Van Gennip wil in principe wel in actie komen in Quebec. ..Het sprinttoernooi maakt dan wel deel uit van mijn voorbereiding. Ik ga mij niet volledig concentreren op de korte afstanden. Hel WK all round is mijn hoofddoel ALKMAAR (GPD) - Op korte ter mijn zijn geen maatregelen te ver wachten, maar de wegblijvers zon der afbericht bij de schaatsmara- thon in Alkmaar kunnen zo goed als zeker op een schorsing reke nen. Van de bijna honderd geregi streerde A-rijders stonden er zater dagavond bij de KNSB-marathon in Alkmaar maar 33 aan de start, van wie Gert Jakobs uiteindelijk de sterkste was. LTC-marathon-voorzitter Hans Brandt was op de troosteloze kunstijsbaan De Meent, waar tot overmaat van ramp ook nog maar een handjevol toeschouwers was komen opdagen, des duivels: "A- rijders verplichten zich aan het be gin van het seizoeffi alle wedstrij den te rijden. Ook als er op dezelf- Alles bleef dus vrijwel bij het oude in het hoge noorden, tenminste waar het de verrichtingen op de baan betrof. Nieuws was er wel, maar het echte spektakel vond pas plaats, toen de huldiging van Eh- rig, Van Gennip en Börner (derde) al lang en breed achter dö/ug was. Het ontslag van coach Dinus Vos zorgde voor de commotie, sfeer en spanning, waaraan het in het toer nooi totaal ontbroken had. Van enige sfeer was in het Gro ningse ijsstadion, waar in totaal 2000 toeschouwers een kijkje kwa men nemen, absoluut geen sprake. De echte schaatsliefhebbers ston den het afgelopen weekeinde ken de dag wedstrijden op natuurijs zijn. Eerst verboden wij die wed strijden op een dag dat er een kunstijsmarathon was, maar nu hebben we een afgezwakte bepa ling dat natuurijswedstrijden wel mogen worden gehouden maar voor twaalf uur 's middags afgelo pen moeten zijn". "Wij zullen van deze zaak een rapport opmaken want dit is te gek. We hebben wel wat afmeldin gen van zieken of geblesseerden maar er zijn er zeker dertig tot veertig zomaar weggebleven. Het dagelijks bestuur en de tuchtcom- missie moeten maar zien wat ze er mee doen. Wat mij betreft mogen ze de wegblijvers flink schorsen, want dit kan natuurlijk niet. Ze maken hier kapot wat we allemaal nelijk liever zelf op de schaats.T- wee jaar geleden heerste er een heel andere ambiance in Gronin gen. Iedereen was destijds een beetje hoteldebotel, omdat Yvonne van Gennip met een tweede en Ria Visser met een vierde plaats de we dergeboorte van het Nederlandse damesschaatsen hadden ingeluid. De aanval op de DDR was ingezet, de grote kloof zou onder leiding van Tjaart Kloosterboer snel wor den gedicht. Kloof Dat optimisme maakte in dat sei zoen al tijdens het WK en vorig jaar in Geithus bij het EK plaats voor realiteitszin. De DDR sloeg de aan val hautain af, en de kloof bleek bij nader inzien toch niet meteen over brugbaar. Van enige Oranje-pro gressie was bij het twaalfde EK an dermaal geen sprake. Sterker nog: in de breedte is het niveau er op achteruit gegaan. Van Gennip presteerde andermaal goed, maar tussen de Haarlemse en haar ploeggenoten gaapte een kloof van welhaast Oostduitse afmetingen. Vooral Marieke Stam stelde ern stig teleur. (Ex)-coach Dinus Vos had erop gerekend, dat zijn Eg- mondse pupil de aansluiting met de DDR ook tot stand zou weten te brengen, maar hij kwam bedrogen uit. Stam finishte uiteindelijk op een deprimerende negende plaats. Gevraagd naar oorzaken, ver zuchtte ze: „Ik weet niet waar het aan ligt". Vos was de eerste dag nog verheugd over de prestaties van Petra Moolhuizen. maar de Weespse kreeg in de nacht van za terdag op zondag last van haar maag. waardoor ze zich gisteren na de 1500 meter noodgedwongen moest terugtrekken.Van die Ne derlandse klaagzang had Andrea Ehrig geen enkele weet. Zij reed onverstoord naar haar vierde Euro pese schaatstitel. De 26-jarige Ber- lijnse verpleegkundige won liefst alle vier de afstaneden en dat is nog nimmer voorgekomen in de (nog korte) geschiedenis van het EK voor dames. Jammer „Ik had dat niet verwacht, want ik ben nog niet in topvorm Ik werk naar het WK toe. Daar is het EK ondergeschikt aan. Jammer. met bloed, zweet en tranen hebben opgebouwd". Bij de wegblijvers waren niet al leen mindere goden maar ook re gelrechte toppers zoals de plaatse lijke favorieten Pronk en Niesten, Westfries Klaas Vriend, Henri Rui tenberg, Robert Vunderink, Piet Kleine, Dries van Wijhe, Jan Kooi man en nog een reeks natuurijs- cracks die de wedstrijd niet in de voorbereiding op de eventuele Elf stedentocht vonden passen óf zich spaarden voor lucratievere wed strijden in deze hectische periode. Van de A-rijders die zaterdag morgen in de Oldambtrit op de voorgrond traden was alleen de be wonderenswaardige Fokko Veen uit het verre Schcemda in Alkmaar Dresent. Dries Klein, vier hechtin- dat ik hier zo weinig concurrentie heb gehad. Hopelijk is dat bij het wereldkampioenschap anders". Of Ehrig dal werkelijk hoopt, valt te betwijfelen, want bij voorbaat staat al vast, dat ze dan in de schaduw staat van landgenote Karin Kania. Yvonne van Gennip en de verras sende nummer drie Jacqueline Börner vormden geen echte be dreiging voor Ehrig. Van Gennip reed een zeer regel matig toernooi met twee tweede plaatsen (op de 3 en 5 kilometer) en een derde stek (1500 meter). Haar achterstand op Ehrig is even groot als vorig jaar. Van Gennip: „Ik ben tevreden met die zilveren medaille. Het is met Ehrig in de buurt voor gen in het scheenbeen na een val, meldde zich geblesseerd af, Albert Bakker bleek opnieuw last van zijn achillespees te hebben en Rein Jonker probeerde een verslagge ver te bewegen voor hem de pre sentielijst in Alkmaar te tekenen. De 33 die Alkmaar wel met een bezoek wensten te vereren, hebben naar daadkracht voor een leuke wedstrijd gezorgd. Achttien rijders namen halverwege de snelle wed strijd een ronde voorsprong en in de slotfase sprong een kwartet rij ders nogmaals weg. Van hen won Gert Jakobs, vrijdag ook al uitblin ker in het nationaal kampioen schap in Eernewoude, de sprint voor Lex Cazimier, Gerard Riet veld en Rik van der Hoorn. mij het hoogst haalbare. Het ver schil tussen haar en mij is het zelf de gebleven. Ik ben iets vooruitge gaan op de sprint, maar dat is Eh rig ook". Bang Van Gennip was op de afsluiten de vijf kilometer nog wel even bang. dat ze haar plek zou verspe len aan Bomer, die maai anderhal ve seconde hoefde goed te maken en bovendien achter de Haarlemse startte. Van Gennip reed tegen Eh rig een zeer bekeken rit en hield het gat met de Oostduitse binnen de perken. Door Van Genips scher pe tijd kwam Borner er niet meer aan te pas. De 21-jarige Oostber- lijnse was al met al wel de revelatie van het toernooi. Ze schaatste op haar eerste allroundtoernooi uit haar carriere naar een knappe bronzen plak.Een bewijs, dat de DDR binnenkort niet langer afhan kelijk is van Ehrig en Karna. De toekomst ziet er met een ta lent als Borner voor het Oostduitse schaatsen rooskleuriger uit dan voor het Nederlandse, dat voorlo pig alleen maar terug kan vallen op Van Gennio. GIETHOORN (ANP/GPD) - Mara- thonschaatsen op natuurijs is ook een kwestie van vallen, opstaan en weer doorgaan. Het verloop van de Holland-Venetiëtocht in Giethoorn werd gisteren nadrukkelijk be paald door de conditie van de ijs vloer. Zand op het ijs zorgde in de laat ste kilometers voor Hp beslissing. Piet Kleine en Oege Ferwerda wa ren uit het peloton gevlucht en hadden een flinke voorsprong op gebouwd. Henri Ruitenberg, de la tere winnaar, kwam het tweetal vergezellen en raakte de concur renten kort na elkaar kwijt. Ruiten berg: ,,Ik was blij dat ik die twee kon bereiken. Net toen ik dacht op adem te komen, bleef Kleine ste ken in het zand. Kort daarna ging Oege tegen de vlakte. Moest ik toch alleen doorgaan." De overwinning volgde echter minder gemakkelijk dan Ruiten berg zich had voorgesteld. Edward Hagen, de sterkste B-rijder van dit seizoen, liet na zijn opvallende prestatie vrijdag bij de Nederland se titelstrijd in Eernewoude (vijf de) en zijn overwinning zaterdag bij de B-rijders in Alkmaar, zon dagochtend opnieuw zien moeite loos met de sterksten mee te kun nen. De 17-jarige rijder uit Heem stede dichtte een kloof van drie honderd meter. De routine van Ruitenberg gaf uiteindelijk de doorslag. „Ik wist niet hoever het nog was", zei Hagen. „Ik heb het aan Henri gevraagd, maar die gaf geen duidelijk antwoord." De bijna 31-jarige rijder zag de finish nader bij komen en versnelde. De reactie van Hagen kwam te laat, zodat Rui tenberg voor de tweede achtereen volgende keer de klassieker ^on. Kleine en Ferwerda werden na hun val weer ingelijfd door het pe loton en eindigden als nummer 20 en 26. Sjaak Bakker won de sprint van het peloton, gevolgd door Henri Ruitenberg Koop Talen en Jan-Roelof Kruit hof. De 51-jarige rijder reed voor ei gen publiek erg actief, maar wacht nog steeds op zijn eerste scizoenze- ge. Edward Hagen, zaterdag win naar in zijn categorie van de mara thon om de KNSB-beker in Alk maar, heeft betere perspectieven. Vorig seizoen kreeg hij al aanbie dingen van grote ploegen, maar hij besloot het nog een seizoen rustig aan te doen. Hij combineert een studie voor het middenstandsdi ploma met deeltijdarbeid en hoopt een sportzaak te kunnen beginnen. „Ik moet op de eerste plaats probe ren de marathonbeker te winnen. Dan zien we wel verder". Oldambrit In de lange reeks marathonwed strijden om de KNSB-Cup op kunstijs speelt de formatie van ploegleider Anjo Hofman geen en kele rol van betekenis. De Drenten Harrie Kiers, Wout de Vries en Henk Ensing zijn op de ovale ba nen figuranten in het peloton, die blij zijn als ze zich een enkele keer in de prijzen weten te rijden. Op natuurijs liggen de zaken echter anders. In de Oldambtrit. een schaatsklassieker over zeventig ki lometer met start en finish in Scheemda, streed de Drentse ploeg zaterdagochtend nadrukke lijk in de frontlinies. Het complete trio was present in de kopgroep van twaalf man en met ploegenspel werd de overwinning zeker ge steld. Henk Ensing uit Gieten, de beste sprinter van de drie, werd door zijn ploegmakkers prima gelanceerd en sprintte als eerste over de finish. De Oldambtrit kreeg daarmee een oude bekende als winnaar, want in '82 zegevierde Ensing ook al in de wedstrijd door Oost-Groningen Het was een aardig succesje voor de bescheiden Vicon-formatie, waarbij echter wel moet worden aangetekend dat er nauwelijks lan delijke toppers aan de start ver schenen. De manier waarop de Drentse ploeg haar slag sloeg ge tuigde echter zonder meer van klasse. „Ik heb op het laatste stuk duidelijk voordeel gehad van het werk van de ploeg", betrok Henk Ensing zijn makkers Harrie Kiers en Wout de Vries in het succes. De Fries Rein Jonker, vorig jaar tweede in de Elfstedentocht, sprintte in de twaalf man sterke kopgroep, die al vroeg ontstond, achter Ensing ook nu naar een tweede plaats, net voor de ploegge noten Dries Klein uit Exloo, derde, en Fokko Veen uit Scheemda. De luidruchtig toegejuichte plaatse lijk favoriet zorgde weer eens voor hilariteit. Zakte hij vorig jaar m de Noorder Rondritten door het ijs. deze keer gleed hij in zijn woon plaats languit liggend over de eind streeD. GRONINGEN (GPD) - Het heeft er alle schijn van, dat de regie van het Europees kampioenschap voor dames de laatste jaren in handen is van de bediende van een kopieer machine. De uitslagenlijsten lijken sinds 1985 verdacht veel op elkaar, vooral waar het gaat om de topposities in het eindklassement. In Groningen werd Andrea Ehrig voor de derde keer in successie (en vierde maal in totaal) eerste en maakte Yvonne van Gennip haar triootje zilveren medailles vol. Ook Grietje Mulder reed in Groningen door een kopieerapparaat en werd evenals twee jaar geleden elfde. erk heeft gezet, overpeinst Grietje Mulder haar DAVOS (ANP) - Hein Vergeer is één week voor de Europese titel strijd in Trondheim ook aan het kwakkelen geraakt De tweevou dig kampioen van Europa en de wereld kwam in het weekeinde op het glanzende ijs van Davos slechts op één afstand, de 1500 meter van zaterdag, in actie. Weggegaan voor een wereldre cord op die afstand deden de be nen Vergeer zoveel pijn. dat hij al na een paar honderd meter de ar men ontspannen op de rug gooi de. Lichamelijke ongemakken deden hem gisteren zelfs van de andere wereldbckerafstand, de 5000 meter, afzien. Een steen puist en de daarmee gepaard 'gaande opgezette lymfeklieren in de liesstreek hielden de kop man van de door ziekten geteis terde Nederlandse ploeg aan de kant. Vergeer wilde niet paniekerig doen over het voor hem tegen vallende wereldbeker-weekein de op het olie-ijs Van Davos. "Ik heb geen risico's genomen. Za terdag wilde ik een wereldre cord. Ik voelde al snel, dat ik het schema van 1.53 niet kon halen. Voor een leuke tijd rijd ik niet. Daarom heb ik ingehouden. Za terdagavond ontdekte ik de steenpuist. Daar moet je niet nonchalant mee doen. Om alle ri sico's uit te bannen ben ik aan de kant gebleven", aldus Vergeer, die pas morgen na terugkeer in Nederland de bondsarts, Maar ten Koornneef. kan consulteren In Davos was de teamdokter niet aanwezig. Jos Valentijn, de be handelende fysiotherapeut, was de medische begeleider van de achtmans ploeg in Zwitserland GRONINGEN (ANP) - De organisatie van de Europese titelstrijd schaatsen voor vrouwen in Groningen heeft ondanks de tegenval lende publieke belangstelling (zie foto ANP) geen geld hoeven toeleggen. Volgens J. van de Grampel, voorzitter .van het organisa tiecomité, is het aantal toeschouwers voldoende geweest om de kosten te dekken. De Stadspark-ijsbaan heeft volgens de organisatie in totaal tweeduizend betalende bezoekers ontvangen. Gisteren was het drjukker dan op de eerste dag. Van de Grampel wijt de geringe belangstelling aan het weer. "Een deel van de potentiële bezoe kers schaatst zelf. Anderen vinden het te koud om op de tribune te staan' De directie van de ijsbaan wil de staan- en zitplaatsen gaan overdekken. Bij een nadelig saldo zou de KNSB het verlies heb ben vergoed.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13