PORT Oranje wijkt af van patroon 'Goed ijs of slecht ijs, als het maar dik genoeg is' Van t Oever opvolger Vos MAANDAG 19 JANUAR11987 PAGINA 11 Theo Verlangen zit' straf uit bij jeugd Vandaag besluit over Elfstedentocht Rally eist slachtoffer Bezetting linkerflank bezorgt Michels weer problemen Weinig interesse voor interland BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LOPPERSUM (GPD) - Terwijl veel profvoetballers met hun trainers tijdens de winterstop van het betaald voetbal met deze barre kou warmere oorden opzoeken voor enkele oefenwed strijdjes, trotseert Theo Verlangen van de eerste devisie-club Emmen de kou. Hij traint door in Nederland. Maar niet met zijn eigen spelers. Hij is afgedaald naar een lager niveau en verzorgt op het ogenblik de trainingen van de jeugd van de voetbalver eniging Loppersum. De Emmen-trainer is daar overigens niet vrijwillig. Hij „zit" hier zijn alternatieve straf „uit". Een straf die hem door de Gro ninger rechtbank werd opgelegd wegens het rijden onder in vloed. Vorig jaar raakte de benevelde Verlangen met zijn auto bij Hoogezand van de weg. Een bij hem in de wagen zittende freelance verslaggever, Jaap Stalenburg, die veel voor Veronica werkte, raakte£ij dit ongeval gewond. Hij werd met een gebro ken arm afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. Voor de rechtbank werd Verlangen tot dienstverlening en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid veroor deeld. Zijn rijbewijs mocht hij houden. Hoewel de verdachte en zijn raadsman helemaal niet aandrongen op het behoud van dit roze papiertje, vond de rechter dat Verlangen zijn rijbewijs voor zijn werk niet kon missen. Een uitspraak die volgens sommigen riekte naar klassejustitie. In Loppersum is Verlangen in de maand januari een aantal dagen aan het werk als gasttrainer. Op twee zaterdagen en op vier woensdagen. De club die van zijn professionele hulp ge bruik maakt heeft een voorzitter met de naam Van Voorst. Mr. H. T. van Voorst om precies te zijn, de voetballende officier van justitie in het arrondissement Groningen. TIDJIKJA (AFP) - De woes tijnrally Parijs-Dakar heeft zaterdag het achttiende slachtoffer geëist. De Frans man Henri Mouren overleed in Tidjakja (Mauritanië) aan de gevolgen van een ernstig auto ongeluk tijdens de etappe van Nema naar Tidjikja. Vorig jaar verongelukte Thierry Sa bine, bedenker van de uithou- dingsproef, met zijn helikop ter. De 60-jarige Mouren maakte deel uit van een Franse came raploeg, die opnames van de rally maakte. Twee andere le den van het filmteam, de Fransman Jean-Francois Le- halle en een nog onbekende Brit, liggen in een ziekenhuis in Dakar. Hun toestand is kri tiek. De drie inzittenden werden op een afstand van tweehon derd meter van het wrak (foto links) gevonden. (foto AFP) BARCELONA (GPD) - Voor Ri- nus Michels betekent de oefenin terland die het Nederlands elftal woensdagavond om 20.30 uur in Barcelona afwerkt tegen Spanje, meer dan een krachtmeting met „een van de sterkste landenteams van Europa". De bondscoach, die in de Catalaanse hoofdstad nog al tijd de status van een vorst geniet, is vooral ook benieuwd of zijn ploeg in staat blijkt om van een in gepeperd patroon af te wijken. Door het niet oproepen van Simon LEEUWARDEN (GPD) - Het Elf- stedenbestuur zal vandaag in de loop van de dag opnieuw overleg voeren met de rayonhoofden in de „probleemgebieden" van Fries land over de ijsaangroei van de af gelopen nacht. Het hangt af van de ijsdikte. met name in het noorde lijk deel van de Elfstedenroute. of er vandaag een datum wordt be paald voor de 15e Elfstedentocht. De vooruitzichten zijn zeer gun stig. Als er een tocht wordt gehou den zal deze, aldus voorzitter ir. Jan Sipkema, donderdag of vrijdag worden verreden. Het Elfstedenbestuur besloot gistermiddag rond een uur om geen vergadering met de 21 rayon hoofden uit te schrijven. De toe stand van het ijs in de Dokkumer Ee, de Blikvaart en de Finkumer- vaart liet gisteren nog steeds te wensen over. Niettemin stijgen de kansen op een Elfstedentocht met de nacht. Het heeft vannacht in het Noorden opnieuw matig tot streng gevroren. „De ijsvloer groeit. De weersvooruitzichten zijn gunstig", aldus gisteren secretaris jhr. Gus- taaf Witsen Elias van de vereniging De Friesche Elf Steden. Zaterdag heeft het bestuur met de Leeuwarder politie afspraken gemaakt over de ordemaatregelen bij start en finish. Er zal ook nog een gesprek worden gevoerd met de rijkspolitie. Het Elfstedenbe stuur is gisteravond de hele avond bijeen geweest om, aldus Witsen Elias, „de klokken gelijk te zetten". „We hebben iedereen opdracht gegeven stand-by te blijven", aldus Sipkeman. „Maandag werken we ons hele ritueel opnieuw af. Wordt het ijs opnieuw gemeten, doen de weerkundigen opnieuw voorspel lingen en hopen we op wat meer zekerheid betreffende ijsgroei op de knelpunten". Sipkema's rechterhand, ijsmees ter ir. Henk Kroes, verklaarde dat het hem absoluut niet om de kwali teit van het ijs te doen is. Goed ijs of slecht ijs, als het maar dik ge noeg is. Dat er op sommige stuk ken in ganzepas gereden moet wor den, is onze zorg niet". Volgens het rayonhoofd op het traject richting Bartlehiem en Dokkum, zo'n vijf tig kilometer voor de eindstreep, had het „kwalsterijs" aldaar veel weg van dat in 1963 met de bar baarse omstandigheden waarin Pa ping onvergetelijk werd. Pessimistisch Zaterdag werd het traject van de Elfstedentocht in zijn geheel gere den door een zevental toerrijders. Piet Zeldenrust uit Sneek was na afloop pessimistisch óver het door gaan. Na ruim twaalf uur ploeteren zei hij: „Het zuiden is mooi, maar vanaf Harlingen over Franeker naar Dokkum en terug naar Leeu warden is het rotijs. Een ramptoe stand met kwalster, stof, zand. wa ter, scheuren en barsten". Hoewel het Bestuur van de Ver- eeniging de Friesche Elf Steden nog steeds ernstige bedenkingen heeft, werden in Friesland op grote schaal voorbereidingen getroffen voor de 15e Elfstedentocht. Veel horecabedrijven sloegen extra Tahamata is Oranje weliswaar ver lost van een wanhopig naar zijn vorm zoekende pion, een alterna tief voor de linkerflank blijkt niet voor het oprapen te liggen. „Het is simpel om met z'n allen Tahamata de grond in te boren, maar even moeilijk is het een ande re oplossing aan te dragen", velt Michels een oordeel over het mage re potentieel aan Nederlandse bui tenspelers van allure. „In de breed te zijn we nog niet rijk bedeeld, want door de blessures van Van Basten en Bosman viel het ook al niet mee om een derde centrum spits te vinden". Michels' keuze viel na wat wik ken en wegen op Jurrie Koolhof, die bij zijn club PSV volgens de roerganger van Oranje „een specta culaire ontwikkeling heeft doorge maakt". Maar ook met Koolhof, die na twee en een half jaar inactiviteit en vier knie-operaties weer de ou de lijkt, is het nationale elftal op links niet uit de brand. Michels: „Van Arnold Mühren weten we dat hij iemand in zijn buurt moet hebben om te voeden. Als je ook nog mee laat wegen dat we achterin geen speler tot onze beschikking hebben die uitblinkt als linksachter, dan brengt het wegvallen van eerst Rob de Wit en nu weer Tahamata een soort "an kettingreactie teweeg. Als de juiste persoon op een positie ontbreekt, zul je het collectief moeten zien op te lossen". Inspraak Michels, die gewoontegetrouw geen opstelling wenst prijs te ge ven voor de wedstrijddag, en zijn équipe hebben zich vijf dagen de tijd gegund om het ei van Colum bus te vinden. „We kunnen eens van gedachten wisselen", laat hij ruimte voor inspraak. De tempera tuur van tien graden Celsius (bo ven nul welteverstaan) en de groe ne mat van het trainingsveld in de schaduw van het indrukwekkende Nou Camp-stadion bieden de zes tien uitverkorenen bovendien de voorraden in onder het motto: „Als de tocht niet doorgaat hebben we pech gehad". Uit vrees voor ongeregeldheden met publiek, verdacht geen schaatsliefhebber te zijn, heeft bur gemeester Brouwer van Ferwerda- deel, waar Bartlehiem onder res sorteert, honderd man extra poli tiepersoneel aangevraagd. Bartle hiem wil geen publiek meer op het ijs. Er mogen daar ook niet meer dan twee muziekbandjes spelen. Het aantal koek en zopie-tentjes wordt tot vijf beperkt op het punt in de route waar de rijders van en naar Dokkum twee keer passeren. Verkoop van sterke drank wordt daar helemaal verboden en ook spandoeken zijn taboe, omdat er vorig jaar veel te veel leuzen bij wa ren, die niets met de schaatstocht te maken hadden. De politie van Leeuwarden hoopt wanordelijkheden bij de start van het looptraject bij de Frieslandhal en bij het beginpunt Olympic Order postuum voor Kees Kerdel WASSENAAR (ANP) - Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, heeft zaterdag in Wassenaar de Olympic Order uitgereikt aan de echtgenote van de onlangs overleden Kees Kerdel. Hiermee werd het Ne derlands IOC-lid postuum on derscheiden voor zijn vele ver diensten voor de Olympische beweging. Volgens NOC-voor- zitter Von Bose is er in Wasse naar niet gesproken over een eventuele Nederlandse opvol ger van Kerdel. op het ijs van de Zwette te vermij den door tweemaal zo veel agenten in te zetten en reeds vanaf twaalf uur 's nachts aanwezig te zijn in de Zwettehaven. Vorig jaar werd het corps volkomen verrast door dui zenden (feestende) mensen, die daar al uren aanwezig waren. De huldiging van de winnaars wordt drie, in plaats van zes, uur na af komst in de veemarkthal gehou den. gelegenheid om zich weer eens met een echte voetbaltraining be zig te houden. „Een verademing", verwoordt Hans van Breukelen het verschil van twintig graden tussen het eigen land en de Spaanse kust plaats. „Ik werd gek van het rond jes lopen en het spelen in de zaal". In de ogen van Michels is het vijfdaagse verblijf op het Iberisch schiereiland niettemin een tweede rangs alternatief voor de aanvanke lijk op de agenda genoteerde trip naar Zuid Amerika. „De periode van 12 tot 24 januari was geheel ge reserveerd voor Oranje. De winter stop werd voor dat plan zelfs uitge dijd, de clubs gingen akkoord. Het is alleen gebleken dat je de maand januari niet of nauwelijks kan in vullen. Je klampt je vast aan vage beloften uit Argentinié en Brazilië, maar als puntje bij paaltje komt zit er altijd iets tussen. De markt ziet er in februari beter uit, maar dan kom je weer in conflict met de clubs. PSV en Ajax willen in die maand ook op stap". Bokkepruik Ruud Gullit bijvoorbeeld pikt volgende week maandag met zijn teamgenoten opnieuw het vlieg tuig naar Spanje, waar PSV een trainingskamp op de Canarische eilanden belegt. De weelderige haardos van Oranjes aanvoerder vertoont in Barcelona overigens veel overeenkomsten met een bok kepruik, want Gullit verwijt de pers te wroeten in zijn privé-leven. De allrounder weet inmiddels dat het weinig zin meer heeft om zijn uitstapje van vorige week naar Ita lië te ontkennen, maar weigert hardnekkig toe te geven dat hij in een Milanees hospitaal zou zijn ge keurd. „Ik hoef aan geen mens verant woording af te leggen wat ik op mijn vrije dag doe. Ook niet aan PSV Dinsdagmiddag heb ik ge woon in Eindhoven getraind en donderdagmorgen stond ik weer voor de poort. Wat ik op woensdag heb gedaan gaat niemand wat aan. Maar donderdagochtend om negen uur hing manager Ploegsma al aan de lijn en nog geen kwartier later een journalist. Daar ben ik link Zonder Ronald Spelbos. die zijn koperen huwelijksfeest in eigen kring mocht vieren en zich pas een dag later bij de selectie voegde, be keek de nationale ploeg zaterdag avond de competitiewedstrijd tus sen koploper Barcelona en Athle tic Bilbao. De thuisploeg, met vier internationals (doelman Zubizarre- ta, Julio Alberto, Victor en uitblin ker Caldere) in de gelederen, ver sloeg de Baskische nummer vier van de ranglijst met 4-1. De Engel se spitsen Gary Lineker en Mark Hughes namen ieder een treffer voor hun rekening, Carasco en Ro berto de twee andere. Het valt voor Oranje overigens te hopen dat de Spaanse bondscoach Miguel Munoz de in de selectie te ruggehaalde Goicoechea woens dagavond een rentree gunt. De no toire schoffelaar van Bilbao, die in Catalonië als een persona non gra- Ruud Gullit: bokkepruik op ta staat geboekt sinds hij het ene jaar Maradona en het andere Schuster voor vele maanden de ziekenboeg in hielp, viel de royale nederlaag van zijn elftal goeddeels aan te rekenen. De 'slager van Bil bao', zoals zijn weinig vleiende bij naam luidt, organiseerde zijn de fensie zo onbeholpen en sloeg zo veel persoonlijke flaters, dat aan zijn meespelen tegen Nederland mag worden getwijfeld. Of Egbert van 't Oever dat wel kan, moet worden afgewacht, maar zijn komst is door de kernploeg in ieder geval met instemming be groet. De 59-jarige Lissenaar maakt na zes jaar zijn rentree als bondscoach. Van 1977 tot en met 1981 was hij met Kloosterboer trai ner van de mannenkernploeg Daarna trok hij zich terug in het ge west Noord-Holland-Utrecht, waar hij met Haringa en Moolhuizen de laatste tijd veel succes oogstte. Van 't Oever is als coördinator in dienst van de KNSB en ploegleider in het mararathonschaatsen. In die hoe danigheid begeleidt hij vandaag Robert Vunderink in zijn poging het werelduurrecord te verbeteren. In zijn contract met de KNSB staat sinds driejaar, dat hij bij cala miteiten de functie van een kern ploeg-coach moet kunnen inne men. Zijn taak in het gewest wordt waarschijnlijk overgenomen door Floor van Leeuwen, die nu al zo nu en dan bijspringt. Van 't Oever vliegt donderdag met de schaats dames naar Amerika, waar in de komende weken aan de Worldcup. WK sprint en WK allround wordt deelgenomen. BARCELONA - De belangstel ling in Catalonië voor de vriend schappelijke interland Spanje- Nederland is aan de matige kant. De voorzitter van de Cata laanse bond. Antonio Guasch. verwacht, dat eenderde van de 120.000 plaatsen van het stadion Nou Camp bezet zal zijn. Tien duizend van die 40.000 kaarten zijn gratis uitgereikt. De Cata laanse bond heeft de tweedui zend aangesloten clubs elk vijf toegangsbewijzen geschonken. Guasch zegt de oorzaken te we-- ten. Catalonië is nog nooit warm gelopen voor een wedstrijd van een vertegenwoordigend elftal van Spanje. Daarbij is het koud in Barcelona, waar sneeuw is ge vallen. Het veld is echter nog uit stekend. De kostprijs van de interland, 54 miljoen peseta's (900.000 gul den). zal moeilijk te effenen zijn. Uit de tv-rechten komt 17 miljoen peseta's binnen, de bordreclame levert 10,5 miljoen op. Uit de re cette moet 27 miljoen komen. De toegangsprijzen zijn niet hoog: van 200 peseta's (3,50 gulden) voor een staanplaats tot 1000 pe seta's (17,50 voor de duurste zit plaats). In de Spaanse kranten wordt wël aandacht besteed aan het duel. De gang van Gullit naar Milaan, de blessure van Europees topscorer Van Basten en de te rugkeer van Rinus Michels („se- nor Marmol", meneer Marmer) naar Barcelona worden uitvoe rig Beschreven. Leo Beenhakker, coach van Real Madrid, is nog weinig aan het woord geweest. Hij ligt de he le week al in bed met een voedsrl- vergiftiging, na een voor janna traditioneel etentje met de Reol- selectie ter lediging van de boete- pot. GRONINGEN (GPD) - Het broze huwelijk tussen Dinus Vos en zijn kernploeg-vrouwen is na het EK schaatsen ontbonden. De Drentse coach diende na afloop van het op nieuw door Andrea Ehrig gewon nen toernooi zelf het verzoek tot een scheiding in. Dat willigde het KNSB-bestuur in. tot opluchting van Yvonne van Gennip en haar drie ploeggenoten. Daarmee kwam een einde aan een relatie die amper vier maanden stand heeft gehou den. Egbert Van 't Oever neemt de taken van Vos over tot aan het ein de van het seizoen. Verrassend is het heengaan van Vos niet, omdat de samenwerking verre van vlekkeloos was. Hooguit het tijdstip waarop hij vertrekt, wekt enige verbazing, omdat het binnen de schaatsbond ongebrui kelijk is om een coach midden in het seizoen te laten gaan. De laat ste. die op die manier zijn biezen pakte, was Anton Huiskes aan het begin van het Ard-en-Keessie-tijd- perk. Vos werd vorig jaar door de KNSB benoemd tot opvolger van Tjaart Kloosterboer, die zelf condi tietrainer werd. Al vrij snel deden zich de eerste schermutselingen voor. Gewend aan een streng regi me konden de schaatssters moei lijk wennen aan de soepele aanpak van Vos. Toen hij eind november na de Worldcup-wedstrijden in Berlijn stelde, dat de kloof tussen de Oost- duitse en Nederlandse vrouwen niet te dichten viel, was Leiden in last. Van Gennip: „Daarna zijn nog enkele dingen voorgevallen, waar ik verder niet op wil ingaan. Twee weken geleden was voor ons de maat al vol, maar we zijn na een gesprek toch doorgegaan". „In de aanloop naar en tijdens dit EK ging het helemaal mis. De sfeer was om te snijden. Het kon niet langer doorgaan. We waren meer bezig met de relatie dan met de sport. Hij voelde niet aan wanneer er iets aan de hand was. Op de mo menten dat je hem nodig had, was hij er niet. Technisch zal hij prima zijn. maar hij kwam gewoon niet over. Hij kon me niet stimuleren". Dinus Vos (43) ligt niet wakker van zijn ontslag. „Vervelend is het wel. maar ik kom er gemakkelijk overheen. Ik ben niet iemand, die er per se bij wil horen. Ik heb ook bij dit EK weer gemerkt dat ik ken nelijk niet de persoon ben die de meisjes kan motiveren. De meisjes hebben iemand nodig die ze top prestaties kan laten leveren. Ik kan dat blijkbaar niet". Drama op de finishlijn van de Oldambtrit. een schaatsklassieker over 70 kilometer. Fokko Veen, die vorig jaar tijdens de Noorder Rondritten door het ijs zakte, gleed zaterdag in zijn woonplaats Scheemda liggend over de de eindstreep. Henk Ensing won de rit, die wordt gezien als éën van de voorbereidingen op de Elfstedentocht. Rein Jonker, vorig jaar tweede in de tocht der tochten, schoot ook ditmaal tekort.. Zie ook elders in dit sportkatern <r0t0 anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11