Winst voor smaakmaker 'Ik ben er gewoon bang voor Ijs nog niet sterk genoeg voor Tocht Loting EK Problemen liggen in noord-Friesland ZATERDAG 17 JANUARI 1987 De Elfstedentocht mag dan nog eer weg zijn. I gisteren in Eernewoude het nationaal kamp it Wijheen Yep Kramer enkele seconden tekort. Van der Duim snelste in marathon op natuurijs Secretaris jhr Gustaaf Witsen Elias: „Laat ik het zo zeggen: als er geen verandering ten koude komt dan is er geen enkele reden om een nieuwe afspraak met de rayon hoofden te maken. Zoals het zich nu laat aanzien is de vorst te gering om aan donderdag te denken". Er wordt dan ook nog geen informa tiecentrum in de Frieslandhal inge richt. Ir. Jan Sipkema zei dat er nog nooit zoveel ijs was geweest bij een eerste vergadering met de rayon hoofden, maar bij onder andere start en finish is nog onvoldoende dikte. In de Zuidwesthoek is de si tuatie probleemloos; overal ijs van bijna twintig centimeter dik. Kroes: „In het verleden zouden we hierbij watertanden". De proble men liggen vooral in het Noorden waar de bevroren sneeuw deze week als een deken over de Blik vaart. de Sexbierummervaart en vooral de Dokkummer Ee lag. "De kwalster werkte zo isolerend, dal er op de Dokkummer Ee nog door niemand is geschaatst", meende ijsmeester ïr. Henk Kroes, „liet ijs is daar niet alleen slecht, maar vooral ook dun. Sommige stukken maten slechts zes centimeter". De gisteren op de rayonhoofden vergadering aanwezige weerkundi ge John Bernard voorspelt voor de komende dagen afnemende vorst. In het weekeinde zal volgens hem de vorst niet meer dan matig zijn. Dinsdag en woensdag wordt zelfs lichte vorst verwacht. Bernard wil de geen voorspellingen doen over het weer na woensdag. Weerman Hans de Jong in Gorredijk echter voorziet voor donderdag een nieu we koude-inval. De meteoroloog van de vliegbasis Leeuwarden, ka pitein Wim Zikkenheimer, daaren tegen spreekt van „een winter die langzaam wegebt". Voor het op Elfstedenpeil bren gen van de route is echter nog drie dagen en nachten flinke vorst no dig. „Het moet goed vriezen en niet maar zo'n beetje", zei rayonhoofd Schaaff van Sint Annaparochie. Dc laatste dagen bevriest het grond water dat van de landerijen op het ijs en de sneeuw sijpelt nic-t meer. Met „flink vriezen" bedoelt hij tien graden onder nul of meer. „Met vier graden zet het te weinig aan". „Alles hangt af van de toekomsti ge weersvoorspellingen", sprak Sipkema dan ook bij herhaling. Hij had het uit zichzelf niet over Huns Wiegel. De commissaris van de ko ningin in de provincie Friesland, in '85 en '86 de grootste voorstander van de schaatsklassieker. maakte een ernstig voorbehoud bij een mogelijke aankondiging van de vijftiende Tocht. Wiegel wilde vooraf een oplossing zien voor or deverstoringen. zoals ze zich vorig jaar op verschillende plaatsen in Friesland hebben voorgedaan. Op de vraag of de waarschuwing van Wiegel ook in de vergadering was besproken reageerde Sipkema geprikkeld. „Dat zal ik hem zelf wel vertellen". Even later verklaar de hij niet te weten hoe het pro bleem van dronkenschap, plunde ringen en straatschennis op te los sen. „Wij hebben altijd de steun van de overheid en de politie ge had. Ik weet niet wat wij er aan kunnen doen". EERNEWOUDE (GPD) - Hilbcrt van der Duim begint zich steeds meer te ontpoppen als een echte allrounder. Na twee wereld- en Eu ropese titels, een werelduurrecord en zeven nationale kampioen schappen werd de Friese onderwij zer gistermiddag in Eernewoude ook nationaal kampioen marathon op natuurijs. De overwegend Frie se toeschouwers - toch nog zo'n drieduizend ondanks de kou - wa ren door het dolle heen toen Van der Duim na een boeiende wed strijd Dries van Wij he en Yep Kra mer in de eindsprint voorbleef. „Ik vind dat ik verdiend heb ge wonnen". Dat was zowat het eerste wat Van der Duim gistermiddag uit kon brengen na de fraaie ont knoping op De Princenhof. Zijn ontboezeming kwam voort uit eer dere marathonwedstrijden op de kunstijsbanen waar zijn aanvallen de manier van rijden nauwelijks tot succes leidde. Meerdere keren werd smaakmaker Van der Duim tot de orde geroepen en konden de rustig 'meedrijvende' sprinters de vetste prijzen verdelen. Populariteit Van der Duim liet daarover nim mer echt het achterste van zijn tong zien, maar dat het hem niet lekker zat. werd steeds meer dui delijk. De oud-wereldkampioen zat op een goede aansprekende over winning te wachten. En hij niet al leen. want bij het publiek is Hilbcrt nog steeds de grote man. Zijn po pulariteit is na gisteren opnieuw flink toegenomen en dal kan ook gezegd worden van het marathon- schaatsen. dal gouden tijden be leeft Ondanks de kou. de lengte van de wedstrijd en het hoge tempo was dit vierde kampioenschap op natuurijs geen lastige wedstrijd. De vroegtijdig eelosten zullen er vermoedelijk anders over denken maar de hoofdrolspelers vonden de wedstrijd niet echt zwaar. Op het voordewindse gedeelte reed vrijwel iedereen maximale snel heid en was ontsnappen onmoge lijk. Het stuk tegenwind daarente gen was zo lastig, dat demarreren vanuit een samenwerkend peloton óók al onmogelijk was. Het werd dus een afvalwedstrijd, die- na twaalf ronden (tachtig kilometer) in de beslissende fase kwam. Yep Kramer leidde de beslissing in en kreeg achtereenvolgens mee Van der Duim. titelverdediger Dries van Wijhc, Jos Niesten. Hen ri Ruitenberg, Lubbert van der Mo len, Wim Vos. Dries Klein en de verrassend sterke B-rijder Edward Hagen. Deze negen, waarbij verras senderwijs niet natuurijs-specialis- ten Jonker en Kooiman, kregen la ter nog gezelschap van Gert Ja- kobs en Frits Schalij, die. onafhan kelijk van elkaar ook nog aanslui ting wisten te krijgen. Een opmer kelijke verrichting en een vinger wijzing voor komende nog grotere gebeurtenissen. Spanning De laatste ronde stond bol van de spanning met een steeds maar aan vallende Dries van Wijhe. De Kerk- dorper had zich donderdag ver van het ijs gehouden en de voorberei ding in zijn tot ovenhitte verwarm de caravan ter hand genomen. Ont spannen met een sigaartje en een glaasje glühwein, dat was ditmaal het Van Wijhe-recept. Hel was Dries te koud om een wedstrijd te rijden, laat staan te trainen. Het op zetje leek bijna succes te hebben want veertiger Van Wijhc sprong als een jonge hond op de gekste plaatsen weg uit de kopgroep. Links en rechts onder de rietkra gen taachtte hij zijn gezellen te ver schalken maar Jos Niesten - die vorig jaar in Giethoorn tweede ach ter Van Wijhe eindigde - liet hem geen keer gaan. „Jammer", vond Van Wijhe later. ..had Jos maar eens doorgereden, dan hadden we het opnieuw samen uit kunnen vechten. Nee, ik denk niet dat hij bewust tegen mij heeft gereden. Jos is een sportieve jon gen, zoiets doet hij niet". Omdat Niesten Van Wijhe niet liet gaan en Kramer ook al verdedi gend werk afleverde ten nadele van Ruitenberg en Jakobs draaide het uit op een sprint tussen de elf koplopers. Ruitenberg en Hagen leidden in de laatste bocht maar Van der Duim wendde alle routine uit een grote carrière aan en sprint te onweerstaanbaar uit hun spoor naar de'eerste plaats. Heel verras send werd Van Wijhe nog de ern stigste bedreiger voor Van der Duim. iets wat hem zou doen zeg gen. „Ik ben nu veertig en kan ook T andengeknars EERNEWOUDE (GPD) - Voor Wim Vos uit Kockengen, al ja ren begenadigd marathon schaatser, werd het gisteren een duur dagje in Eernewoude. Ondanks een geld opleverende achtste plaats was de totaalba lans van een dagje NK mara thon voor hem puur negatief. Bij een verzorgingspost kreeg hij een bidon warm drinken toegeworpen van een helper. Vos kon de kruik maar ten dele vangen waardoor het 'projec tiel' tegen zijn mond kwam. Het kostte de stoere Utrechter twee kronen van zijn bovenge- bit, een schadepostje van onge veer vijftienhonderd gulden nog sprinten. Had ik dat honderd meter eerder geweten, dan was ik misschien nog wel verder geko men. Als ik hem aan de broek zit. win ik misschien nog wel" Geluk Hilbert van der Duim, nooit een echt uitgelaten type, toonde zich blij met zijn zoveelste titel maar wilde over de waarde ervan niet verder gaan dan 'een leuke aanvul ling op een sportcarrière'. „Ach, het kan de volgende wedstrijd wel weer minder gaan", relativeerde hij. „en je moet ook een beetje ge luk hebben. Dat heb ik vorig jaar in Giethoorn gemerkt. Hier heb ik niet echt naar toe geleefd. Ik wist donderdag nog niet eens of ik van daag wel vrij van school kon krij gen". De weer herstelde Leidenaar Alex Jansen finishte als 22ste. Bij de vrouwen continueerde de snelle Lilian van Tol de successen van het kunstijs. De Noordholland se uit Nes aan de Amstel won op vakkundige wijze de eindsprint voor titelverdedigster Ingrid Paul. die opnieuw leek te gaan winnen maar de plaats van de finishlijn toch niet goed had ingeschat. Het brons was na 52 koude kilometers voor de Groningse Erna Uitham. Ook de veteranen werkten hun 78 kilometer lange wedstrijd in de koude ochtenduren af. In de laat ste ronde leken Arie Kooiman uit Schagerbrug en Jeen van den Berg uit Heerenveen op weg naar een complete verrassing, maar in de sprint ging het toch weer tussen de mannen die ook in de KNSB-cup wedstrijden de lakens uitdelen. Jan van der Meulen uit Stiens was van de twaalf koplopers ditmaal de snelste voor Jellummei Piet de Boer en Jan Visser uit Hoogkar spel. de titelverdediger Er komt voorlopig geen Elfstedentocht. Dal meldde voorzitter Sipkema gisteravond op een persconferentie in Leeuwarden. Ijsmeester Kroes ver andert og.de routekaart alvast het. jaartal in 1987, (foto ani'» Eisen Wiegel LEEUWARDEN (ANP) Voor er een beslissing valt over de vaststelling van de vijftiende Elfstedentocht, moet er een grondig overleg komen tussen het bestuur van de Vereeni- ging De Friese Elf Steden en de provincie Friesland, de burgemeesters van de betrok ken steden en de rijkspolitie. Die eis werd gistermiddag, voor de microfoon van Hier en Nu-radio, gesteld door Hans Wiegel, de commissaris van de Koningin in Friesland. Wiegel kwam met de eis voor een boog beraad wegens de onge regeldheden, die rond de laat ste editie van de Elfsteden tocht hebben plaatsgevonden. Toch op weg LEEUWARDEN (GPD> Ve len willen de eersten zijn De 57-jarige Piet Zeldenrust uit Sncek heeft vanmorgen om half vijf op de Boksumerdam de schaatsen ondergebonden om in zijn eentje het traject van de Elfstedentocht af te leggen Twee jaar geleden is hij in die opzet al eens een keer geslaagd. Niet alleen Zeldenrust kan niet wachten op Sipkema's groene licht. Ook Age Veld boom uit Eernewoude en Griet zen Wijma uit Oudega reden vanmorgen de Zwette uit voor het fameuze rondje. Na dagen van wachten op geschikt ijs meldde het tweetal zich 'rede lijk enthousiast' aan de eigen- bedachte start. UTRECHT (GPD) - Er zijn Frie zen van wie het direct mag op houden met vriezen. Een Elfste dentocht 1987, die met de dag meer realiteit wordt, zal dan in dat geval niet doorgaan. Tot vreugde van die Friezen die Neerlands grootste schaatseve- nement liever aan hun noordelij ke deur voorbij zien gaan. Neem bewoners van het mini- dorp Bartlehiem. Wie kent het niet; Bartlehiem, het beroemde punt waar de schaatsdeelnemers aan de Elfstedentocht twee keer voorbijkomen. In 1985 stonden duizenden liefhebbers de helden toe te juichen. Een jaar later wa ren dat er vele tienduizenden. En dat bezorgde de 79 bewo ners van het piepkleine gehucht een hoop overlast. Bewoonster Joos Rienks. die pal naast het be roemde bruggetje van Bartle hiem woont: „Het was niet leuk meer. Al die duizenden mensen. Dc hele boel vertrapt en ver nield. Weet je, als er dit jaar een tocht komt. dan houd ik mijn hart vast". En haar buurvrouw Fiet Botter: „Ik ben er gewoon bang voor". Gekkenhuis Joos: „Ik wil niks zeggen over 1985. Toen was het hier ook druk maar hartstikke gezellig. Eén grote familie die tot 's avonds laat de schaatsers toejuichten. Maar in 1986 was het een gekken huis. Het begon al de nacht voor de tocht. Er werden hier busla dingen vol mensen gedropt. Die werden volkomen aan hun lot overgedragen. Ze dachten dat ze hier in Bartlehiem wel wat ver tier konden vinden. Maar..„er is hier niets, behalve een paar hui- Dan de dag van de tocht zelf. Joos opnieuw: „Waar iedereen vandaan kwam? Ik weet 't niet. Al die mensen. Het was een grote chaos. Mijn toilet was binnen korte tijd verstopt. Er zijn das- nou eens kijken, gooien ze die sneeuw op mijn pad waar ik uren heb staan bezemen" Dat een Elfstedentocht ook dit jaar zeker tot de mogelijkheden behoort bewijzen vier lokale po litiemannen die nerveus op het ijs schuifelend een kijkje komen nemen in Bartlehiem. Een uni cum, zoveel agenten bij elkaar in het durp. Ze komen de boel een beetje controleren, leggen de Friese dienders gewillig uit. Een politieman: „We kennen de klachten van dc Bartlehiemers. Er zal dit jaar. als er een tocht komt, betere politiebewaking bij hun huizen komen" Controle Dat is ook de eis van Bartlehie- mer Freek van Tuinen Hij zegt „Vorig jaar is het echt uit de hand gelopen. De politic had er geen controle meer op. Ik vind dat in de toekomst de toegangs weg moet worden afgesloten. Op deze wijze kan het publick beter in bedwang worden gehouden Ook zal er meer gesurveilleerd moeten worden". Op het beruchte punt in Bart Iehiem waait een snijdende ijs koude wind. Sneeuw stuift me tershoog op en vormt sneeuw duinen. Ondanks lange onder broeken, warmte-isolatiepakken, wollen mutsen en dikke hand schoenen: de kou snijdt overal dwars doorheen. Dc KNMI- waarschuwing is terecht heb je buiten niets te zoeken, blijf dan binnen. Maar wat is dat? Gebogen figu ren. Krrrrtsch. krrrrtch. Schaat sers. Drie mannen. Kaart in de hand. Niet te geloven. Ze zijn het parkoers van de Elfstedentocht alvast aan het verkennen. „Over het algemen goed ijs, op sommi ge plekken slechtmelden ze bibberend. Hun ogen glimmen van de tranen, hun neuzen zo rood als aardbeien. En daar schuifelen ze weer weg: het Frie se sneeuwlandschap in Vunderink mikt op duurrecord EERNEWOUDE (ANP) Robert Vunderink bleef gisteren weg van de nationale titelstrijd op natuu rijs. De marathonrijder uit Raalte blijft mikken op het werelduurre cord. Ploegcoach Egbert van 't Ot ver:,.Het zou gekkenwerk zijn nu aan deze zware wedstrijd mee te doen. Ook een uur rijden bij wijze van test leek me niet verstandig.' Vunderink wil maandag op de overdekte 400-meterbaan van het Thialfstadion Hilbert van dei- Duim zijn uurrecord afhandig te maken. „Is-ie ziek", was de reactie van Van der Duim nadat hij van de afwezigheid van Vunderink had GRONINGEN (ANP) Yvonne van Gennip komt vandaag op de eerste dag van het toernooi om het Euro pees schaatskampioenschap voor vrouwen uit tegen de Zweedse An nette Carlen en de Russin Ljoed mila Titova. Carlen is tegenstand ster in de tweede rit van de 500 me ter; met Titova opent Van Gennip de 30UU-meten aces Titelverdedig ster Andrea Ehrig ontmoet op de sprint in de Poolse Lidia Olcon en rijdt op de 3000 meter tegen Grietje Mulder. De belangrijkste ritten. 1 Mooi huizen (Ned)- Titova (Sov), 2. Van Gennip Carlen, 3 Artamonova (Sov) - Bórner (DDR). 4 Hoiseth (Noo) - Lapoega (Sov). 5. Stam (Ned) - Mulder (Ned). 6 Ehrig (DDR) Olcon (Pol), in Sclioii brunn (DDRi Tartia (Fil I h 3000-meter 1. Titova VanG.nmp 2. Moolhuizen - Carlen, 4 Stam Olcon, 5. Mulder - Ehrig, 6 La pot ga - Artamonova, 10. Sehonbrunn Tomporowska (Pol). Er zijn Friezen van wie het mag ophouden te vriezen sen, sjaals, jassen, wanten van mijn kapstok gepikt. Mijn laar zen en moonboots? Verdwenen. Verder trapte het publiek mijn planten plat. Mijn heg ging naar de knoppen. Een tuinhek, pas nieuw, uit de grond gerukt. En zo kan ik nog wel even een tijdje doorgaan. Het was echt niet leuk". Buren Fiet en Ferrie Botter ko men ook met verhalen. Fiet: „Ook bij ons werd de boel platge trapt. En dan de brutaliteit van sommige mensen. Er stond een rij bij mijn toilet. Op een gegeven moment zeg ik: mag ik even naar de wc. „Dan moet je achteraan sluiten", zeiden ze boos. Mijn ei gen wc, in mijn eigen huis..." Steeds meer Bartlehiemers schuiven aan in de woning van Joos Rienks en vertellen hun verhaal. Er zijn ook pro-Elfste- dentocht-bewoners. Hans Hak kaart is er een van. „Bij mij is vo rig jaar ook wel de tuin kapotge- trapt. Maar ach. Ik heb in de zo mer weer de hele boel aan kant gemaakt. En als het nu weer ge beurt. Je moet gewoon positief blijven". En als het aan Jannie en David van Kampen ligt, ook vlak bij het Bartlehiemse bruggetje wonend, mag er morgen een Elfsteden tocht gehouden worden. David „Natuurlijk het was hartstikke druk. En er zal ook best eens iets zijn gebeurd. Maar het is toch een fantastisch evenement". Politie-controle in Bartlehiem. De 'toestand' bij, rond en straks mogelijk op de brug baart zorgen (foto GPD) Na de Elfstedentocht bleef Bartlehiem toch met een kater zitten Ferrie Botter: „We hebben hier de enorme rommel zelf moe ten opruimen. En het was hier een troep. Honderden flessen, tonnen met afval, noem maar op". Na de tocht trokken de bewo ners aan de bel van de gemeente en het Elfstedencomité. Reactie: nul komma nul. Joos: „Er is hier wel eens een man van het comi té geweest die ons verzocht een lijstje te maken van alle schade die is aangericht. Hij zou later te rugkomen. We hebben nooit meer iets van hem vernomen". Bij de gemeente verzochten de bewoners, voor het geval er ooit weer een tocht gehouden zou worden, om openbare toiletten en meer politiebewaking. Fiet Botter: „Ook daar hebben we nooit antwoord op gekregen" Tijdens het gesprek scharrelen elke keer figuren voor het huis van Joos. Nieuwsgierigen die het ijs komen bekijken. „Het is van slechte kwaliteit", zegt een ken nelijke kenner. Ook komen er plotseling ge meentewerkers met ijsschuivers opdraven. Ze verwijderen de sneeuw van het hobbelige ijs. Joos Rienks: „Daar kan ik me zo kwaad om maken hé. De wegen hier laten ze ongemoeid, die zijn spekglad, levensgevaarlijk. Maar aan het ijs wordt alle aandacht aan geschonken. Daar... moet je LEEUWARDEN (GPD/ANP) - Het lijkt vrijwel uitgesloten dat volgende week woensdag of donderdag een Elfstedentocht wordt verreden. ,,Als er niets verandert aan het weer en aan de weersverwachtingen, dan gebeurt het op die dagen niet", zei ijsmeester ir. Henk Kroes gisteravond in Leeuwarden na afloop van de vergadering met de 21 rayonhoofden. „Als het februari was, haden we het wel kunnen vergeten".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15