FÜÜmat Leiden maakt nog steeds kans op produktie-afdeling Cetus Bouw Zijloever mogelijk dit jaar DE TIJD, VAN TOE Ni Deel van Amerikaans bedrijf naar Amsterdam, maar: De Koning opent Beroepseentrum Vuile grond naar AA K in Rijnmond 'Leiden mag te weinig bouwen' Breestraat morgen dicht Brandstichting en bedreiging VRIJDAG 16 JANUARI 1987 -.LEIDSCH DAGBLAD: LEIDEN - Wethouder Fase van economische zaken sluit niet uit dat het Amerikaanse bio-tech be drijf Cetus toch een produktie-af deling in Leiden zal vestigen. Deze week werd bekend dat de Ameri kaanse onderneming een Europese vestiging. EuroCetus, in Amster dam zal onderbrengen. In de hoofdstad komen de administratie en de marketing-afdeling van het bedrijf. Het is de bedoeling dat EuroCe tus op niet al te lange termijn een fabriek opent in Nederland. Daar mee is een investering van circa 50 miljoen gulden gemoeid. Ook Am sterdam is kandidaat voor de vesti ging van het produktiebedrijf. Ce tus ontwikkelt geneesmiddelen te gen kanker en ernstige infectie ziekten. De gemeente Leiden heeft vol gens de wethouder wel onderhan deld met Cetus over de vestiging van het hoofdkantoor. De onderne ming zou ondergebracht worden in het bio-science park in de Leeu wenhoek. Daar zou eventueel ook de fabriek van Cetus gebouwd kunnen worden. "Binnenkort gaan we nog eens met het bedrijf om de tafel zitten. De vertegenwoordiger van het bedrijf die de komst naar Europa heeft geregeld, heeft ons nog een gesprek toegezegd", aldus de wethouder. er werd toen met Cetus bedoeld. De komst van dat andere bedrijf naar het science-park is nog niet van de baan. Amptmeijer: "Er is een enorme investering mee ge moeid. groter dan die Cetus in Ne derland doet. Vandaar dat de on derhandelingen wat langzamer verlopen dan verwacht". Strijd Ongenoegen Volgens de wethouder is Leiden pas laat mee gaan doen in de strijd om het bedrijf binnen de gemeen tegrenzen te krijgen. "De gemeen te Den Haag had zich op eigen houtje al opgeworpen als ideale vestigingsplaats. Wij vonden dat niet zo'n geslaagde actie. Het is tenslotte zo dat we hier begonnen zijn met de oprichting van een bio science park en dat er daadwerke lijk al een aantal bedrijven geves tigd is. Andere gemeenten kunnen nu wel hard roepen ook een scien ce-park te hebben, maar als je gaat kijken wat daar werkelijk staat, dan valt dat reuze tegen". EuroCetus heeft Amsterdam bo ven Leiden verkozen vanwege het internationale karakter van de hoofdstad. Ook de nabijheid van Schiphol (het bedrijf wordt in Am sterdam-zuid gehuisvest) heeft een rol gespeeld in de keuze van EuroCetus. Daarbij zouden de Amerikanen meer heil verwachten van de samenwerking met het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam dan met de Leidse univer siteit. Onlogisch Directeur Koning van Holland Biotechnology dat in het bedrij vencentrum in de Leeuwenhoek is gevestigd, heeft zijn ongenoegen geuit over de enorme inspannin gen die het ministerie van econo mische zaken zich heeft getroost om Cetus binnen de landsgrenzen te krijgen. "Nederlandse bedrijven zijn in staat hetzelfde op te bouwen als Cetus. Het is toch raar dat zo'n bedrijf door de overheid wordt ge steund, terwijl wij het zonder een cent overheidssubsidie moeten doen". Holland Biotechnology is een sterk groeiend bedrijf. De onderneming komt momenteel in het acade misch bedrijvencentrum ruimte te kort. Koning sluit niet uit dat het bedrijf een nieuwe behuizing bui ten Leiden zoekt. "Ons bedrijf is- niet aan Leiden gebonden. Wij werken samen met meer universi teiten in binnen- en buitenland, wat dat betreft zijn we niet op Lei den aangewezen. Daarbij heb ik niet de indruk dat er de gemeente veel aan gelegen is ons te behou den, terwijl er wel veel moeite wordt gedaan om Amerikaanse be drijven binnen te halen. Met het afmaken van een puzzel opende gisteren minister De Koning van sociale zaken het nieuwe gebouw i het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsuitoefening aan de Kanaalweg. <fol° Jan Ho1' LEIDEN - Minister De Koning van sociale zaken verrichtte gisteren de officièle opening van het nieuwe onderkomen van het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening (CBB). Het pas op geleverde gebouw aan de Kanaal- weg biedt plaats voor 55 laag- of niptgeschoolde werklozen. Het CBB is bedoeld voor mensen die op een of andere manier onvol doende gebruik hebben kunnen maken van andere opleidingen. De minister zei dat hij doordron gen was van de noodzaak in de T.eidse regio een voorziening voor met name de zwakkeren op de ar beidsmarkt tot stand te brengen. Hij is daarom erg gelukkig met de goede samenwerking tussen zijn mensen uit 'Den Haag' en de ge meente Leiden. Met de Leidse CBB is landelijk gezien het aantal cursusplaatsen op 2155 gekomen. Volgens De Koning is dit nog te weinig, in ogenschouw genomen de grote groep mensen die in prin cipe behoefte heeft aan een derge lijke opleiding. leiding een goede investering is en goede arbeidsmogelijkheden biedt. Hij liet daarop volgen dat het volbrengen van de cursus echter niet 100 procent garantie op werk geeft. De landelijke cijfers geven volgens De Koning aan dat 1/3 van de CBB-cursisten werk vindt, 1/3 een vervolgopleiding gaat volgen en dat 1/3 het er niet onmiddellijk in slaagt werk te vinden. "Nie mand kan voorspellen tot welke deel iemand zal gaan behoren. Eén ding is wel zeker: wie niets doet. staat stil en blijft achter", aldus De Koning. Het hoofd van de afdeling econo mische zaken, H. Amptmeijer, zou het niet onlogisch vinden als de Amerikanse bio-tech onderne ming een fabriek in Leiden onder brengt: "Het kan zo zijn dat Euro Cetus de technische faciliteiten voor de produktie hier in Leiden beter vindt, terwijl het bedrijf juist beter in Amsterdam terecht kan voor de toepassing van de produk- ten". Amptmeijer weet niet hoe se rieus de belangstelling van het be drijf voor een fabriek in Leiden is. "Misschien noemt het bedrijf Lei den nog als mogelijke vestigings plaats als doekje voor het bloeden, nu in eerste instantie voor Amster dam gekozen is". Je moet er maar opkomen. Studenten hebben vannacht de brandtrap De directie economische zaken van het pand Oude Vest 35 met een brandslang onder water gezet. Zo kondigde in augustus van vorig ontstond een kunstwerk dat waarschijnlijk nog wel enige tijd te bezichti- jaar de mogelijke komst van een gen zal zijn. Het is weer wat anders dan het inpakken van een brug met 'spectaculair' bedrijf naar de Leeu- plastic. (foto wim Dijkman» wenhoek aan. Volgens Amptmeii- LEIDEN - De gemeente Leiden hoopt nog dit jaar met woning bouw op de Zijloever te kunnen beginnen. Of daar ook een bejaar dentehuis komt, is nog altijd niet zeker. Er is intussen een werk groep ingesteld met daarin verte genwoordigers van gemeente en provincie, die de mogelijkheden voor een bejaardenvoorziening gaat onderzoeken. Wethouder Tes- selaar deelde gisteren mee dat het LEIDSE KRONIEK OVER Iedereen weet het, of hoort het te weten: de eerste vrouw die aan een Nederlandse universiteit als studente werd ingeschreven was Aletta Jacobs. Dat gebeurde in 1871 te Groningen. En hoe zat het met Leiden? Daar werden twee jaar later, om precies te zijn op 1 oktober 1873 twee meisjes ingeschreven door de rector van de universiteit, Matthias de Vries. Het waren Russinnen met de prachtige namen Fanny Berli- nerblau en Olga von Stoff. De een kwam uit Cherson en de an der uit St. Petersburg en ze wil den medicijnen studeren. Ze wa ren overigens geen eerstejaars en ze kwamen niet direct uit Rus land: ze waren 23 en 25 jaar oud en hadden al drie jaar te Zürich gestudeerd. Daar zat juist de moeilijkheid. Zürich ontwikkelde zich in die jaren tot een soort centrum van Russische politieke emigranten. Dat moet de toch wat ondoor grondelijke reden zijn dat de Russische regering in 1873 aan vrouwen verbood daar te stude ren. Deden ze het toch, dan zou den ze later in Rusland geen be trekking kunnen krijgen. /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Een ware uittocht volgde. Een aantal van de meisjes ging naar Rusland terug, anderen vertrok ken naar andere universiteiten waar al eerder meisjes waren toe gelaten, zoals in Parijs en Bern. Enigen van hen schreven naar andere universiteiten met het verzoek hen op te nemen. Leiden antwoordde dat de zaak aan de Senaat zou worden voorgelegd. Hierdoor aangemoedigd trokken de twee meisjes naar Nederland. Op het moment dat ze zich bij rector De Vries meldden, was er pas weer over twee weken een bijeenkomst van de Senaat. Maar De Vries was een liberaal man en had er helemaal geen bezwaar te gen dat vrouwen studeerden. Ze hadden toch ook al elders gestu deerd en bovendien stond in de wet dat grotere soepelheid be tracht moest worden jegens 'vreemdelingen, die van elders komen, en verklaren, na afloop hunner studiën weder huis waarts te willen keeren'. Dus schreef hij de dames onbezorgd in. Bij monde van het blad Vox Studiosorum werden de meisjes ook door de studenten welkom geheten. Een paar dagen later echter moest het blad al weer melden dat 'de onwil van een onzer pro fessoren onzer academie de ge- heel eigenaardige charme van twee Russische dames weer heeft ontroofd'. Want wat was er gebeurd? De meisjes hadden een speciale be langstelling aan de dag gelegd voor gynaecologie, maar toen ze zich een paar dagen na hun in schrijving bij de desbetreffende professor meldden, weigerde hij hun de toegang tot zijn lessen. Die professor was A.E. Simon geen 'traditioneel' bejaardentehuis zal worden. De gemeente heeft de provincie indertijd toegezegd een miljoen te zullen bijdragen in de kosten van het bejaardentehuis. Tesselaar kon nog niet zeggen of deze toezegging gestand gedaan zou worden. "Als het een project van vier miljoen wordt, zullen wij er geen miljoen bijleggen. Toen wij dat bedrag aan boden, ging het om een bijdrage van tien procent in de totale kos ten". Het bejaardentehuis is dicht bij de Lage Rijndijk geprojecteerd. Naast het bejaardentehuis is plaats voor woningbouw. Die ruimte zal echter nog open gehouden worden tot duidelijk is of er werkelijk een bejaardenvoorziening komt. Tesse laar sloot niet uit dat er aanleunwo ningen komen, wanneer de plan nen voor het bejaardentehuis door gaan. Naast de open plek zal de wo ningbouw gerealiseerd worden die voor het grootste gedeelte zal be staan uit woningwetwoningen. Ook zullen er enkele premie-koop woningen gerealiseerd worden. Vlakbij zwembad De Zijl is een flatgebouw geprojecteerd. Tesselaar kondigde verder aan dat de vuile grond afgevoerd zal worden naar de afvalverwerking Rijnmond (AVR). De provincie heeft 1,6 miljoen gulden beschik baar gesteld voor reiniging van een deel van het gebied (het terrein van voormalige scheepswerf Boot). Voor de reiniging van de gehele Zijloever is volgens de wethouder een bedrag van ongeveer tien mil joen gulden nodig. Dit bedrag hoeft overigens maar voor een klein gedeelte door de gemeente opgebracht te worden. Zo is met Gijzenij (het metaalverwerkende bedrijf dat uiterlijk per 1 januari vertrokken is) overeengekomen dat die het deel dat de gemeente moet bijdrage aan de reiniging van de grond, zal bijdragen. Het groot ste deel van het bedrag zal door de provincie beschikbaar gesteld moeten worden. De plannen voor het bouwen van woningen beloven overigens op verzet van de buurt te stuiten. D« bewoners willen dat de gemeente vasthoudt aan het oude plan voor Zijloever. Daarin waren meer groenvoorzieningen gepland. Dc gemeente heeft de plannen moeten wijzigen om de exploitatie van het gebied rond te krijgen. Vooral dc verplaatsing van Gijzenij is een kostbare aangelegenheid. Met de verhuizing van het bedrijf is een bedrag van meer dan twee miljoen gulden gemoeid. De heer A. Groeneweg van het wijkcomité: "Als wij allerlei con cessies moeten doen ten opzichte van het oude plan, komt het er op neer dat wij uiteindelijk betalen voor de verplaatsing van Gijzenij En wij hebben al al die jaren de overlast van het bedrijf gehad". CDA-statenfractie tijdens algemene beschouwingen DEN HAAG/LEIDEN - De Staten fractie van het CDA heeft gisteren - tijdens de algemene beschouwin gen op het streekplan Zuid-Hol land-West - nadrukkelijk gesteld dat het woningbouwprogramma voor de Leidse agglomeratie te ge ring te vinden. Fractievoorzitter P. Bakker zei dat Leiden in de Broek en Simontjespolder nog maar drie woningen kan bouwen en dat de mogelijkheden in de Stevenhof- polder bijna zijn uitgeput. Bakker: ,,Het zal duidelijk zijn dat de uitbreiding in Leiden zelf door een zeer voortvarende aanpak van het gemeentebestuur al een flink eind is gevorderd. Wat nu nog rest is onvoldoende om in de perio de dat het streekplan moet worden uitgevoerd in de eigen Leidse wo ningbehoefte te kunnen voorzien. De opvangtaak die Leiden heeft als stad voor het omliggende gebied laat ik dan maar buiten beschou wing". A.E. Simon Thomasde man die weigerde de beide Russische daines college te geven omdat zij geen kandidaatsexamen hadden gedaan. van zijn halsstarrigheid af te brengen. Tevergeefs echter. Hij bleef weigeren de meisjes in zijn kliniek toe te laten. De beide Russinnen zijn daar na afgedropen naar Bern. Ze kre gen wel een brief mee van Mat- LEIDEN EN DE EERSTE VROUWELIJKE STUDENTEN De tijd van toen. Onder die titel komen wekelijks men sen en gedane zaken aan bod uit de rijke geschiedenis van Leiden en omgeving. Zes au teurs zullen om beurten een bijdrage leveren. Vandaag de tweede aflevering van de hand van Willem Otter speer, conservator bij het Academisch Historisch Mu seum aan het Rapenburg. (foto Wim Dijkman) Thomas cn wat hem bezielde valt moeilijk te begrijpen. In normale doen was dat namelijk een aller aardigste en behulpzame man en nu weigerde hij college te geven aan twee meisjes op grond van een louter formeel argument: ze hadden hun kandidaatsexamen nog niet gedaan en verloskunde mocht pas daarna gevolgd wor den. De houding van Simon Tho mas was zeker niet maatgevend voor de andere professoren. Veel van zijn collega's hebben op hem ingepraat en geprobeerd hem thias de Vries waarin hij het ge beuren uit de doeken doet en waarin hij de meisjes van harte in de aandacht van zijn Zwitser se collega aanbeveelt. In de Se naatsvergadering die daarna plaatshad, protesteerde De Vries nogmaals tegen de gang van za ken en wenste hij nadrukkelijk dat een copie van zijn brief aan de rector van de Bernse universi teit in het archief van de univer siteit opgeborgen werd, 'waar door wordt vastgelegd', zo staat daar in de Latijnse notulen, 'dat hij in het hooghouden der acade mische vrijheid en vrijgevigheid niet in zijn functie te kort schoten is'. Maar daar hadden de beide Russinnen niet zo veel aan. Bern werden ze wel gastvrij op genomen. Ze promoveerden in januari 1875, nog vóór Aletta Jacobs. Dus als ze in Leiden had den mogen blijven Enige invloed hebben ze toch wel gehad. De korte tijd dat ze namelijk te Leiden verbleven, woonden ze in huis bij mevrouw Slothouwer op de Oude Rijn. En het is waarschijnlijk dan ook niet toevallig dat de eerste Neder landse vrouw die te Leiden als studente werd ingeschreven Ma ria Catharina Slothouwer v Die was zo verstandig Neder lands te gaan studeren, het vak van Matthias de Vries. Pas in 1896 zag Leiden een vrouw pro moveren: Aleida Nijland. Tenslotte: wie in de Leidse stu dentenalmanak naar het adres zoekt van de meisjesstudenten, vindt onveranderlijk vermeld: 'bij zijne ouders'. N ieuwj aarsfeest De Turks Sociaal Cultureel Vereniging houdt morgen een nieuwjaarsfeest in de Rem brandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat 2. Hierbij zullen Turkse dans- en muziekgroepen optreden. Aanvang 19.00 uur. Disco De voetbalvereniging LFC aan de Boshuizerkade houdt van avond een disco. Aanvang 20.00 Bingo Muziekvereniging Concordia houdt vanavond een bingo aan de Langegracht 61. Aanvang LEIDEN - De Breestraat is mor gen tussen 11.00 en 16.00 afgeslo ten voor autoverkeer, (brom)fiet- CONTROLE - De Leidse politie heeft in de afgelopen vier nachten 1179 auto's gecontroleerd in Lei den Noord. 133 automobilisten kunnen binnenkort een proces verbaal verwachten, aangezien hun voertuigen niet verzekerd ble ken te zijn. POSTKANTOOR - Vanmorgen is aan de Diamantplein het nieuwe postkantoor geopend. Dit postkan toor was aan hetzelfde plein eerst gehuisvest in een keet. sers hebben wel toegang tot de straat. Autoverkeer zal gedwongen zijn om de Langegracht/Hooi- gracht, dan wel de Witte Singel te nemen om de andere kant van de stad te bereiken. De politie zal de Breestraat aan beide zijden afslui ten. De gemeente zal tijdens de af sluiting filmopnamen maken. De film moet een indruk geven hoe de Breestraat er uitziet als semi-voet- gangersgebied. Met de film wil de gemeente aantonen dat het ver- blijfsklimaat en ook de verkeers veiligheid verbetert, wanneer de bussen op één rijstrook of stap voets door de Breestraat rijden. De film zal worden vertoond tijdens de discussie over de te nemen maatregelen in de Breestraat. Het CDA vroeg het provinciaal bestuur om het gebied Roomburg maar voor woningbouw te bestem men. Bakker: „We zijn bang dat als we niet oppassen er op den duur zo ongemerkt een opschuiven van er voor Leiden in het landelijk gebied richting Zoeterwoude in zit. De ge deputeerde heeft al eens gezegd om de grond in Roomburg zowel voor woningbouw als bedrijfster rein te gebruiken. Op welk deel mogen er huizen worden ge bouwd? Als op die vraag antwoord is gegeven weet Leiden ook waar het zich aan heeft te houden". Het CDA vroeg zich verder af waar economisch gebondenen aan het industriegebied in de grote pol der aan de Hoge Rijndijk en in het toekomstige bedrijfsterrein Groe nendijk moeten worden gehuis vest nu Zoeterwoude en Hazers woude geen ruimte voor de bouw van woningen hebben. De WD merkte op dat het aan pakken van stadsvernieuwing in Leiden van groot belang is. Dc kleine open stukken grond, de zo genaamde snipperlokaties moeten optimaal voor woningbouw wor den benut. LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht omstreeks half vier een 26-jarige Leidenaar aangehouden in verband met op zettelijke brandstichting en bedrei ging. Volgens de politie had de man ruzie met medebewoners van een pand aan de Roomburgerlaan. Toen de politie was gearriveerd, had de 26-jarige zich inmiddels op gesloten in zijn kamer. Hij dreigde brand te stichten; en deed dat even later ook. De brandweer was ech ter snel ter plaatse, zodat het vuur snel kon worden gedoofd, aldus de politie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15