Slecht veld dodelijk voor club 'Winkelhof trekt steeds minder kopers uit regio Stilte rond het conflict in Vlietwijk opvallend i;l=tej[«in=Ji»]=|kv_ Oplossing in zicht voor modderende' voetbalvereniging Meerburg Zoeterwoude tracht bedrijven te lokken met lage belastingtarieven ag@g[Gj@afiiï Laatste stap ingrijpend centrumplan PAGINA 14 VRIJDAG 16 JANUARI 1987 ZOETERWOUDE - "Ik ben door de vereniging aange steld als voetbaltrainer en niet als baggervoorman. Dit trainingsveld is driekwart van het jaar onbespeelbaar. In augustus staan er al plas sen op het veld. Dat is dode lijk voor de club. want de jongens lopen weg". door D.orith Ligtvoet Trainer Mat Kantebeen windt er geen doekjes om. Het trainings veld van de voetbalvereniging Meerburg aan de Laan de Goede Herder in Zoeterwoude is zeer slecht. De onderlaag van het veld wordt gevormd door een kleilaag, zodat het terrein na enkele regen buien dichtslibt. Het veld veran dert dan in een modderpoel waarin de spelers tot aan hun kniëen weg zakken. "Het veld wordt zeer intensief bespeeld", zegt Kantebeen. "De hele week van 5 uur tot half 11 wordt erop getraind. Het is zo klein, dat je steeds op hetzelfde stuk grond speelt. Daar is het gras natuurlijk niet tegen bestand en dat maakt de situatie nog erger". De klachten van Meerburg date ren niet van de laatste tijd. De ver eniging vraagt de gemeente al ja ren om een groter en beter trai ningsveld. Al in januari 1986 be loofde burgemeester Houdijk "een aanloop te nemen tol de oplossing van het probleem" "Moet het dan een jaar duren voor de gemeente de kennis heeft om een trainings veld te veranderen?, vraagt voor zitter Rob Hogenelst zich af Vorig jaar hebben verschillende gesprekken plaatsgevonden tus sen het bestuur van de voetbalclub en diverse vertegenwoordigers van de gemeente. Hogenelst somt op: "Er zijn onder meer gesprekken geweest met een man van de KNVB. met de wethouder v zijn en met het plaatsve an Wel- angend hoofd Gemeentewerken. We heb ben zelfs met de Leidse wethouder van Sportzaken gepraat om te we ten te komen wat ze daar voor vel den gebruiken". "Maar de gemeente kaalst de bal terug. Ze zegt dat de bodemstruc tuur van het veld moet worden ver anderd en vraagt wat wij eigenlijk willen. Maar wij zijn geen techneu ten en kunnen moeilijk beoordelen hoe het veld het best verbeterd kan worden. De gemeente schuift de verantwoordelijkheid van zich al Als wij een bodemstructuur kiezen die niet bevalt kan de gemeente zeggen: jullie hebben dit toch zelf gewild!" Kunstgras Toch heeft het bestuur een voor keurslijst ingeleverd. De eerste keus is kunstgras en de tweede is gebako (een kleikorrelstruetuur). "Maar we zijn realistisch", zegt voorzitter Hogenelst. "We weten dat kunstgras te duur is. Onze keus moet wel binnen het financiële plaatje van de gemeente passen. Daarom denken wij meer aan ge bako. Wij hebben bij andere clubs zoals de Hazerswoudse Boys en de Floreant uit Boskoop gezien dat gebako de meeste zekerheid biedt om goed te kunnen blijven trai- De gemeente kwam zelf met een ander voorstel. Volgens Hogenelst voelt zij veel voor de Dodewaard methode. In dit dorp ligt een veld waar deze methode is uitgepro beerd en twee bestuursleden zijn samen met vertegenwoordigers van de gemeente gaan kijken. De methode houdt in dat een veld wordt afgegraven en een onder grond krijgt van twintig centime ter zand. Daaroverheen komt een stuk plastic, waarop een toplaag komt van zand vermengd met de grondstructuur van de omgeving. In Zoeterwoude is dat klei. Of deze methode een oplossing biedt voor het slechte veld weten Hogenelst tal juniorleden en Kantebeen niet. "Je mist als be- den. "Doordat Trainer Mat Kantebeen (links) en waar stijlf bevroren is, maar tijdeni Kantebeen de suggestie geeft baggert stuurder He technische bagage om dat te beoordelen", meent de voor zitter. Maar al met al is de zaak nog steeds niet opgelost. En dat heeft negatieve consequenties voor de club. zo vrezen Kantebeen en Ho genelst. "Het is dodelijk voor de club", meent de trainer. "Als je hel grootste deel van het jaar niet op het veld terecht kan. lopen de le den weg. We hebben twee teams die goed presteren, maar voetbal- technisch mankeert er nog het een en ander aan. De jongens zouden op een ander veld nog beter kun nen presteren". De voorzitter vreest ook een daling van het aan- en vrouwelijke le- zij minder fvsieke Rob Hogenelst op het veld i ire weersomstandigheden vc ezijn in plaats van trainer. ZOETERWOUDE - Hoewel de ge meente Zoeterwoude geen geld heeft om een economisch beleid te voeren, willen burgemeester en wethouders zich toch bedrijfs- vriendelijk opstellen. Dat doen ze door de procedures van vestiging. ruimte ziin. de bedrijfsruimte werd ontoereikend genoemd en de be reikbaarheid is onvoldoende, aldus het onderzoek. Als vertegenwoor digers van het bedrijfsleven kon den de heren Kloek (Heineken) en Hofland (Oosthoek) alleen de laat- bouw en hinderwet zo snel moge- ste klacht onderschrijven. Volgen: lijk af te werken. Daarnaast han teert Zoeterwoude een zeer laag ta rief voor de onroerend-goed belas ting: 4,20 per 30U0 gulden aan waarde. Leiden vraagt hiervoor 12,15. Dat zei wethouder Van der Heij den gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie eco nomische zaken en werkgelegen heid. In deze commissie hebben behalve raadsleden, ook vertegen woordigers bedrijfsleven zitting Grote zorgen op het gebied ie werkgelegenheid zijn vol}. Van der Heijden de bereikbaar heid. met name van het industrie terrein. het milieubehoud en de werkloosheid, in het bijzonder van langdurig werklozen. Wal het eerste punt betreft: het houder meedelen dat in Zoeter- Van der Heijden vroeg de mede werking van het bedrijfsleven om deze mensen vplgens een nieuwe rijksregeling aan het werk te krij- ai,clviav.iiiuiiucii)v.iujjvtii v vji6tno ëen De meeste mogelijkheden hen is de slechte bereikbaarheid biedt volgens hemde methode om een oude klacht, die wellicht is op- werklozen en bedrijf tijdens een gelost na de aanleg van Rijksweg f.}a§®P®node aan elkaal' te laten 11. Aangezien in het genoemde fi kracht hebben, komt de bal op dit veld niet vooruit. Verder is voor al le spelers het blessurerisico bijzon der groot door alle hobbels en kui len in het veld". Licht aan horizon Toch gloort er licht aan de hori zon."Voor 1 februari hebben we een gesprek met het gemeentebe stuur". zegt Hogenelst. "De wet houder wil van de zaak al' en wil knopen doorhakken. Als alles goed gaat, komt het probleem eind fe bruari in een raadsvergadering aan de orde. We hopen dat de zaak dan eindelijk wordt afgerond". Of de kwestie dan ook werkelijk is opgelost hangt volgens de ad junct-directeur van Gemeentewer ken. G.W. van Leeuwen, helemaal van Meerburg af. "Maandag is er een gesprek tussen het gemeente bestuur en Meerburg. Dan wordt een aantal voorstellen besproken voor het opknappen van het veld. Bekeken wordt of we een nieuw trainingsveld moeten aanleggen of het bestaande zullen opknappen Verder komen onder meer de grondstructuur en de grootte van het veld aan de orde" "Verder kwam daar een vakan tieperiode tussendoor, waarin de zaken gedurende twee maanden op een lager pitje stonden en had den we een afwisseling van de wacht. Ik ben toen vijf maanden plaatsvervangend directeur ge weest en er kwamen natuurijk meer zaken aan de orde dan hel veld van Meerburg". Van Leeuwen neemt echter aan dat éen van de voorstellen maan dag zal worden gekozen. Eind fe bruari wordt dan een raadsbesluit genomen."De gemeente doet haar best om Meerburg voor het nieuwe seizoen aan een nieuw trainings veld te helpen" VOORSCHOTEN - Rond het groot-onderhoud conflict in de Voorschotense wijk Vlietwijk is een opvallende stilte ingetreden De bewoners van de 116 gemeen teflats. die hall december nog met alle mogelijke acties dreig den. houden officieel hun mond en geven de gemeente tot eind februari de tijd. Wanneer er dan niks gebeurd is. komen de 'pro- fessorenllats' rond de Eyckman- hof echt in actie. Vanwaar deze ommezwaai? Hoe konden mensen die een maand geleden alle vertrouwen in de gemeente verloren leken, volledig omdraaien? Is het de toverhand van de verantwoorde lijk PvdA/PPR-wethouder Vis ser? Op landelijk niveau toonde hij zich meermalen een con flictoplosser van formaat. Zijn woorden mogen omzichtig zijn, in zijn hoofd verwordt informa tie systematisch tot een 'overleg- en werkstructuur'. Vele omstre den fusies en reorganisaties leid de hij in goede banen en waarom zou hij zijn gaven niet gebruiken in dit stukje Voorschoten waar de mensen zich nogal eens min der serieus genomen voelen. Hij begon gehandicapt. Voor het conflict begon was hij nog nooit in de wijk geweest, behalve dan rond de verkiezingen - wan neer zijn partij haar traditionele aanhang ontmoet. Hij ging af op ambtenaren en voorganger J. van Leeuwen (óók PvdA/PPR), die het begin had meegemaakt Tijdens een interview waarin hij de commotie eens in een goed kader wilde plaatsen, had hij twee ambtenaren bij zich, een dik dossier en een blocnote waaruit hij rustig en onverstoor baar voorlas. Het ging goed zolang hij kon vertellen dat groot onderhoud natuurlijk niet echt meer is dan herstel, de zelfde aanpak altijd goed had gewerkt en verschillen de, anders denkende bewoners commissies zich met de zaak be moeiden. Echte klachten werden altijd verholpen, men moest dan wel even geduld hebben. Het werd moeilijker zodra de praktijk op tafel kwam. Hoe zat het met snel rottende keukens, scheef metselwerk, beschimmel de nieuwe vensterbanken en noem maar op? "Daar had mer. toch over kunnen klagen? O. is men nog niet zo lang in Neder land". Hij ging snel kijken en nog voor de kerst waren de eer ste verbeteringen merkbaar, de ergste troep was uit de wijk en bewoner Van der Horst, die in de krant zo hard had uitgehaald, kreeg opnieuw een nieuwe keu ken. Maar dan écht gemetseld. Toezeggingen. tegemoetko mingen? Wethouder Visser ont kende toen. Hij had alleen wat dingen die tóch moesten gebeu ren wat naar voren gehaald. Zo kreeg hij een beetje rust in wijk. Het lijkt nu niet meer helemaal op te gaan. In de flats langs de Lorentzlaan zijn de luidruchtige standpijpen opeens uit hun splinternieuwe, dunne kastjes gehaald erf goed geïsoleerd. En volgens goed geïnformeerde be woners zijn er meer verbeterin gen op komst. De wethouder hield in de ge sprekken natuurlijk wat slagen om de arm, maar de Vlietwijkers hebben er vertrouwen in - zo luidt de boodschap.'Ondertussen hopen ze uit Den Haag te horen of er inderdaad zo in de Voor schotense plannen is geschrapt en "kijkt Visser naar een extra krediet". Volgens de bestuurder is er niets anders afgesproken dan dat alle partijen hun mond houden en de wethouder het woord voert zodra er wat te mel den valt. Tot dat moment wordt er hard gewerkt aan dit pro bleem waar levens vanaf kunnen hangen: het dagelijkse leven van de Vlietwijkers en het politieke leven van Visser. PAUL VAN DER KOOIJ derzoek slechts twee bedrijven per industrieterrein zijn ondervraagd, vond men de onderzoeksresultaten niet geldig voor alle bedrijven in 'De Grote Polder' Wel waren alle aanwezigen het e gisteravond over eens dal het i den van het industrieterrein 1 De vertegenwoordigers Volgens hem heeft de gemeente het afgelopen jaar achter de scher men hard voor Meerburg gewerkt. "Het duurde zo lang, omdat we eerst allerlei informatie moesten inwinnen van de KNVB. de Sport federatie en andere organisaties. Bovendien hebben we grondon het derzoek laten uitvoeren om erach Leiderdorpers kopen meeste non-lood in Leiden LEIDERDORP - Steeds minder inwoners uit omliggende plaatsen halen hun bood schappen in het Leiderdorps winkelcentrum 'Winkelhof. Kwam in 1983 nog 28V2 procent van het winkelend publiek uit plaatsen als Leiden, Hoogmade, Woubrugge, Oegstgeest en Zoeterwoude, uit de laatste cijfers blijkt dat aantal te zijn teruggelopen tot 25 procent. Met name de Leidenaars laten het afweten. Hun aandeel zakte van ruim 16 tot 11 procent. Overigens doen Leiderdorpers op hun beurt voor het merendeel een beroep op de Leidse binnenstad als ze niet- dagelijkse boodschappen moeten hebben. twge°rganiSeerde velen erg moeilijk ,s' Rijkswater- i, staat wil op de rijksweg echter u.uLe ™,Be„ op het gebied van speciale verwijsborden plaat- de werkgelegenheid zijn volgens riL, ri_. „ÏL„_ industrieterrein is er onlangs een onderzoek naar bedrijfsterrei nen in Rijnland vrij negatief afge komen. Er zou te weinig parkeer- woude V/2 procent van de beroeps bevolking zonder werk zit. Lande lijk ligt dat percentage op 5 pro cent. Toch gaat het in Zoeterwou- Koffieconcen De blaaskapel 'Die Zwetseh- genbub'n' uit Boxtel speelt aan staande zondag tijdens een kof fieconcert in het- Zoeterwouds Muziekcentrum. Het concert be gint om kwart over twaalf in hel gebouw aan de Schenkel weg. Overigens blijven de muzikanten het hele weekeinde in Zoeterwou de Zaterdagavond verzorgen ze het boerenkielen-bal van de car navalsvereniging 'De Hangkon- schoentjes en dergelijke zijn e Daarnaast kunnen de be oekers er terecht voor alle mate rialen om zelf poppen te maken en vindt men er patroontjes, stof jes. lintjes, kantjes en bandjes. Poppenmaaksler Annelies Gie- lisse is er met haar collectie en de monstreert hoe zij kopjes boet seert. Ook ontbreekt de poppen dokter niet op de beurs. Agues Melger zelf taxeert oude of antie ke poppen van bezoekers, beurs is zaterdag geopend 1 tien uur tot half vijf. De Logee Huismuziek De speelgroep Voorschoten van de Vereniging voor Huismuziek brengt komende zondag om half één een uurtje huismuziek 111 het Ambachtshuis aan de Voor straat. Naast werken voor de hele speelgroep zullen ditmaal ook kleinere ensembles te horen zijn. Zo speelt de blokfluitgroep werken van Brade. Gabrieli en Widmann en de dwarsfluitgroep een concert van De Boismortier Een strijkkwartet brengt minia tuurtjes uit opera's van Sullivan ten gehore. Het publiek wordt uitgenodigd mee te spelen. Men dient een eigen (huis)instrumeni mee te nemen en een lessenaar Poppeubeurs Agues Melger organiseert mor gen een poppeubeurs in motel 'De Gouden Leeuw' aan de Voorscho tense V-eurseweg. Honderden poppen. kleertjes. hoedjes. 'De Logee'. Zo heet de thriller die de Wassenaarse toneelvereni ging Mimicri morgen op de plan ken van cultureel centrum 'Ware- nar'. Kerkstraat 75 in Wasse naar. brengt. De regie van deze halfjaarlijkse voorstelling is in handen van Johan Boer. Aan vang van de voorstelling: kwart over acht. Het gaal om een thril ler van Francis Durbridge. de man achter de grote successen van de (hoorspel)serie Paul Vlaanderen. Trio Bergonzi Het Trio Bergonzi concerteert zondag de 15de in de Oegstgees- ter Groene Kerk. Op het pro gramma slaan stukken van Schubert. Roussel en Dohnanyl. Na de pauze wagen de altviolist Frederic Laine. violist Daniël Weissmann en cellist Alain Cour- mont zich aan Mozarls Diverti mento K.V. an de Voorschotense Molenlaan. Op de voorgrond de grond waarop zes extra parkee gd. (foto Holva- VOORSCHOTEN - Zodra de vorst het toelaat, laat de zijn extra stallingsmogelijkhedi gemeente zes extra parkeerplaatsen aanleggen achter sen, nieuwe straatverlichting 1 de nieuwe woningwetwoningen aan de Molenlaan. routes. Vroeger was dit een bermpje van de grote parkeer plaats. De zes stekjes compenseren de verloren plaat sen op het Treubplein en zijn de laatste stap uit het ingrijpende centrumplan. Het pleintje tussen Schoolstraat en Treubplein kan inmiddels bij evenementen worden afgezet, de Treub- straat heeft zijn omstreden eenrichtingsverkeer gekre gen en er zijn extra parkeerplaatsen en laad- en los plaatsen gekomen in de Schoolstraat. Voor de winkels Ook de Treubstraat heeft zo'n vrije route, maar die is aan kritiek onderhevig. De VVD vindt de paaltjes tus sen trottoir en rijbaan 'overdone' en een inspreekster klaagde laatst bij een commissievergadering dat fiet sers in paniek raken wanneer zij een auto ontmoeten op de door palen smal geworden weg. Aan het eind van het jaar, wanneer de maatregelen een jaar hebben kunnen bezinken, wordt alles nog eens geevalueerd. (foto Holvast! Conclusies uit het CIMK-rapporl, dat werd vervaardigd om na te gaan of een uitbreiding met 3000 meter haalbaar is voor 'Winkelhof. Zoals wij gisteren al meldden is dat volgens het CIMK wel degelijk het geval, of liever: het is een must, want 'Winkelhof ondervindt in de non-food branche een steeds ster kere zuigkracht van Leiden. Het centrum ontbeert een trekker in die sector. Bovendien ligt het aan bod van dagelijkse boodschappen ('lood sector') in Leiderdorp boven het gemiddelde in andere, verge lijkbare. plaatsen. Wat het aanbod gebruiksartikelen ('non food') be treft ligt dat aanbod echter aan merkelijk onder het landelijk ge middelde. Het rapport stelt dan ook dat de Leiderdorpers hun niet- dagelijkse boodschappen groten deels elders halen. De koopkracht binding blijft hier aanzienlijk ach ter, aldus het CIMK. "De oorzaak ligt natuurlijk voor de hand: het winkelapparaat in de binnenstad van Leiden is zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht zeer sterk en oefent een navenante trek kracht uit op de consumenten in Leiderdorp Maar een deel moet ook worden verklaard door de be perkte omvang en weinig aantrek kelijke samenstelling van het aan bod duurzame goederen". Ongeveer 41 procent van de in Leiderdorp aanwezige koopkracht in de sector duurzame goederen vloeit dan ook naar de Leidse bin nenstad af.. In geld uitgedrukt: van de 76,8 miljoen die de Leiderdor pers aan zaken als apparaten, kle ding en andere gebruiksartikelen te besteden hebben, wordt 49,1 miljoen buiten de eigen woon plaats uitgegeven. De Leidse bin nenstad 'pikt' daar 31 Vb miljoen 'Winkelhof functioneert deson danks goed - maar dan alleen als 'boodschappencentrum' voor men sen die in de buurt wonen. Logi sche conclusie van het CIMK: uit breiding kan, maar zal dan wel uit sluitend moeten worden gezocht in een versterking van de non-food sector. Maar als er wordt uitbge- reid, dan zal de aanwezige 3000 me ter ook ten volle moeten worden benut, adviseert het CIMK. Een kleinere uitbreiding zal 'de grote trek naar Leiden' nauwelijks doen afnemen, aldus het rapport. Als 'Winkelhof in de gelegen heid wordt gesteld het aanbod in de non food-sector te versterken, zal een enigszins 'genormaliseerde' situatie ontstaan. Maar de afvloei ing naar de Leidse binnenstad zal ook dan rond 1990 nog aanzienlijk zijn: zo'n 26 miljoen, 28 procent van het aanwezige bestedingspo- tentieel. Protest Leiden Of de gemeente Leiden na het le zen van deze cijfers nog bij haar voornemen blijft om in beroep te gaan tegen de uitbreiding, is de vraag. In een eerste reactie zegt een woordvoerder van de afdeling ruimtelijke ordening het rapport nog niet te kennen. "En ik weet niet of de gemeente Leiderdorp na het lezen van dat rapport 'ja' tegen de uitbreiding zegt. Doet ze dat wel, dan is het denkbaar dat Lei den met bezwaren zal komen. Die uitbreiding kan toch consequen ties hebben voor de Lgidse binnen stad". aldus de woordvoerder. Twintig vogels per dag naar opvangcentrum OEGSTGEEST - "Verschrikkelijk druk" hebben de medewerkers van de in Oegstgeest gevestigde Dierenhulpdienst het. Een woord voerster meldt dat er per dag zo'n twintig ondervoede of anderszins zieke vogels worden aangevoerd. Vele dieren kampen ook met klon ten ijs die zich aan hun li chaampjes hebben gehecht. De hulpdienst moet het in haar strijd tegen het vogelleed in deze winterse dagen vooral hebben van de mensen die de moeite willen ne men vogelleed aan te melden. De Dierenhulpdienst haalt in principe ook zelf vogels op. Vervelend in dit verband is dat het telefoonnum mer van de dienst niet is opgeno men in de dikke PTT-boeken Het telefoonnummer is 071-174141 Het werkgebied van de dienst bestaat uit de gemeenten Leiden, Led ier dorp, Oegstgeest, Warmond, Rijns burg, Valkenburg, Voorschoten en Katwijk. Volgens de woordvoerster is er in het tamelijk nieuwe onderko men sprake van een ideale situatie, in die zin dat er voldoende ruimte en het gebouw ook goed is ver warmd. De vogels worden er ver zorgd en gevoed en weer op krach ten gebracht. Het verblijf van de dieren varieert van twee dagen tot langer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14