Verzet Afghanistan: bestand is valstrik Enrile vormt coalitie met aanhang van Marcos 38?30r Speculaties over positie Chinese partijleider Toch hoop bij opstandelingen Onbewogen Jaruzelski tevreden naar huis Oud-minister Vance haalt uit naar Reagan EG-kantoren in Z.-Afrika doorzocht Waite ondanks nieuwe ontvoering hoopvol 11 BASF PESHAWAR (AP) - De meerderheid van de Afghaanse opstandelingenleiders verwerpt het door de Afghaanse regering afgekondigde bestand dat vandaag is ingegaan. Toch waren er in de Pakistaanse grensstad Peshawar, waar het hoofdkwartier van de opstan delingen is gevestigd, ook enkele geluiden die duiden op enige toegeeflijkheid. ROME (GPD) - Tot het laatst was het bezoek aan Italië van de Poolse president Jaruzelski omgeven door protestbetogingen, maar het liet de generaal onbewogen. Hij vertrok geen spier bij de luidruch tige sit-in in de hal van het Grande Hotel waar hij gisteravond zijn persconferentie hield, evenmin als bij de vrijmoedige vragen die hem daar werden gesteld. Sommige daarvan, zoals over de nog gevangen gehouden Poolse dissidenten, deed hij eenvoudig af als 'folklore' waaraan hij geen woord vuil wilde maken, andere pareerde hij met gemeenplaatsen of tegenaanvallen: zo verzekerde hij een Amerikaan dat de vakbewe ging in Polen volkomen vrij en zelfstandig is en raadde hij hem aan eens naar het Amerikaanse vak bonds wezen te kijken. De toestand van de Poolse eco nomie noemde hij ingewikkeld, "maar zij ondervindt gelukkig veel hulp van een dynamische econo mie als die van de Sowjet-Unie". De voormalige minister van defensie van de Filippijnen, Enrile (midden) in een vrolijk samenzijn met twee vooraanstaande rechtse politici, Tolentino (rechts) en Cayetano (links). De drie gaan samenwerken om de grondwet van president Aquino onderuit te halen. (foto ap> DONDERDAG 15 JANUARI 1987 BRUSSEL (AP) - De Zuidafrikaan- se veiligheidspolitie heeft op 7 ja nuari de kantoren doorzocht van de Kagiso Trust, een organisatie in Johannesburg die behulpzaam is bij het verstrekken van EG-hulp aan de slachtoffers van apartheid. Dit heeft de EG gisteren in Brussel bekend gemaakt. Volgens het hoofdkantoor van de EG doorzocht de Zuidafrikaan- se politie de archieven van de Ka giso Trust en maakte zij copieën van documenten, die betrekking hebben op het hulpprogramma van de EG. De politie legde even eens beslag op informatie over de leden van de Kagiso Trust. Ook werd de directeur van de hulporga nisatie uitvoerig ondervraagd. Willy de Clercq, de EG-minister van buitenlandse zaken, heeft in middels bij de Zuidafrikaanse am bassadeur in Brussel een protest ingediend en hem om een officiële verklaring voor het incident ver zocht. BEIROET (AP) - Terry Waite, de afgevaardigde van de Anglicaanse kerk die in Libanon ontvoerde bui tenlanders probeert vrij te krijgen, heeft gisteren „goede vooruitgang" gemeld, ondanks een weigering van de machtige Amal-militie be hulpzaam te zijn bij zijn missie. Waite, die maandag in Beiroet aankwam, zei „bijzonder bemoe digd" te zijn door de steun die hem daar ten deel viel. „Ik heb alle re den te geloven dat goede vooruit gang wordt geboekt", zei Waite. Hij zei dat er bepaalde plannen waren, maar wilde daarover niet uitwei den. Gisteren werd een nieuwe ont voering gemeld in West-Beiroet en wel die van een medewerker van de Saoedische ambassade. Het Sa- oedische persbureau identificeer de de gegijzelde medewerker als Bakr Damanhouri. Buitenland kort Bootvluchtelingen Een vissersboot met Vietnamese vluchtelingen is dinsdag vergaan voor dc noordoostelijke kust van Maleisië. Volgens de politie zijn ze ven opvarenden verdronken en worden er nog 32 vermist; 29 boot vluchtelingen overleefden de schipbreuk. De boot werd door de hoge golven voor de Maleisische kust kapot geslagen. De overleven den zijn overgebracht naar het ei land Bidong, waar ongeveer 8000 Vietnamezen wachten op vertrek naar een land dat hen wil opne- Sowjet-helden De Russische president Gromy- ko heeft gisteren zeven Sowjet- burgers onderscheiden wegens hun moedig optreden ten tijde van de kernramp in Tsjemobyl vorig jaar. Drie kregen de hoogste mili taire onderscheiding 'Held van de Sowjet-Unie' terwijl vier anderen de hoogste burgeronderscheiding 'Held van de Socialistische Arbeid' kregen. Eén van de helden was de brand bestrijder Leonid Teljatni- kov die er voor gezorgd heeft dat de brand in de reactor niet over kon slaan op een tweede reactor. Onlusten De gruwelijke verkrachting van en moord op twee jonge vrouwen in de Pakistaanse stad Karachi hebben geleid tot hevige onlusten. Daarbij zijn zeker 14 gewonden ge vallen, van wie er acht ernstig aan toe zijn. Omdat de politie de naar schatting 15.000 betogers niet de baas kon werd het leger ingescha keld. de betogers staken gebouwen in brand, gooiden met stenen en flessen naar de politie en richtten op straat brandende barricades op. Eerder deze maand had de Af ghaanse leider N^jiboellah aange kondigd met ingang van vandaag een bestand te zullen eerbiedigen in een poging tot nationale verzoe ning om daarmee een einde te ma ken aan de nu acht jaar oude oor log met islamitische tegenstanders van zijn communistische regering. De Sowjet-Unie, die zo'n 115.000 man aan troepen in Afghanistan heeft gestationeerd, heeft steun be tuigd aan de voorstellen van Naji- boellah. De meeste leiders van de opstan delingen in Peshawar wezen de voorstellen echter met de nodige nadruk van de hand. Niettemin sprak een deel van de in Pakistan verblijvende Afghaanse vluchte lingen de hoop uit spoedig naar het vaderland terug te kunnen keren. De nu acht jaar oude oorlog heeft ongeveer vijf miljoen mensen uit Afghanistan verdreven, van wie de meesten naar Iran of Pakistan zijn gevlucht. Het aantal doden en ge wonden bedraagt enige honderd duizenden. Is een deel van de vluchtelingen hoopvol gestemd, anderen ver klaarden ervan overtuigd te zijn dat de voorstellen van de Afghaan se regering een valstrik vormen en lieten weten niet terug te gaan zo lang de regering communistisch is en de Russische troepen niet ver dwenen zijn De meeste leiders geloven dat het verzoeningsaanbod van Naji- "boellah een politieke truc is om on derlinge verdeeldheid onder de op standelingen te creëren en de we reldopinie te doen geloven dat de Sowjet-Unie een vredestichter is, aldus Barhanuddin Rabbani, één van de leiders. Anderen zijn van mening dat Moskou daadwerkelijk van plan is binnenkort zijn troepen uit Afgha nistan terug te trekken omdat de prijs voor deze aanwezigheid zowel in militair als in politiek opzicht te hoog is geworden. De militaire leiders van de op standelingen hebben laten weten het bestand niet te zullen respecte ren. Sommigen zeiden hun acties zelfs te zullen opvoeren om kracht bij te zetten aan hun afwijzing van het bestand. In een radiotoespraak riep Naji- boellah gisteren het verzet op om de vijandigheden te staken. Als dat niet zou gebeuren zullen de veilig heidstroepen terugschieten, aldus de Afghaanse leider. Najiboellah zei verder dat de Russische troe pen in Afghanistan zullen blijven totdat landen als de Verenigde Sta ten hun steun aan het verzet opge ven. MANILLA AFP/DPA/UPI- De Nationalistische Partij van de vroe gere Filippijnse minister van de fensie Juan Ponce Enrile heeft een coalitie gesloten met de KBL-partij van de vorig jaar afgezette presi dent Marcos en andere rechtse groeperingen om gezamenlijk campagne te voeren tegen de ont- werp-grondwet, die inzet is van een referendum op 2 februari. Dit maakte Enrile gisteren bekend. Het programma van de Coalitie voor Democratische Actie (CODA) is vastgelegd in een manifest. Enri le is van mening dat als de kiezers de ontwerp-grondwet afwijzen pre sident Aquino moet aftreden. Hij sprak verder zijn afkeuring uit over haar politiek ten opzichte van het communistische verzet. Enrile werd eind november ontslagen, na het mislukken van een staatsgreep door aan hem loyale legerofficie- De regering heeft besloten dat op 24 augustus plaatselijke verkiezin gen worden gehouden. In eerste in stantie zouden die samenvallen met de parlementsverkiezingen op 11 mei. De regering vreest echter dat de kiezers dan overvoerd wor den met kandidaten, aldus rege ringswoordvoerder Teodoro Benigno. Het gaat om verkiezingen voor een gouverneur, een burge meester en gemeenteraadsleden die door de regering-Marcos wer den benoemd. Naar afscheiding strevende isla mitische opstandelingen hebben dinsdag in het zuidelijk deel van de Filippijnen op verscheidene plaat sen tegelijk aanvallen uitgevoerd. Daarbij werd een persoon gedood, werden vier bruggen en elektrici teitskabels vernield en werd in een provinciale hoofdstad een ge meentehuis in brand gestoken. Volgens het persbureau PNA waren de aanvallen in de provin cies Lanao del Sur en Cotabato op het zuidelijke eiland Mindanao het werk van het Moro Islamitische Bevrijdingsfront (MILF). De in ballingschap levende lei der van het MILF verklaarde on langs dat zijn beweging niet deel neemt aan het komende overleg tussen de Filippijnse regering en de guerrillastrijders en dat zijn troepen de strijd zullen voortzet ten. In de provincie Maguindanao staken de MILF-separatisten het provinciehuis in brand en werden elektriciteitskabels doorgesneden, waardoor hele gebieden zonder stroom kwamen te zitten. Voorts kwamen berichten binnen over granaatexplosies in twee biosco pen in de stad Midsayap, maar over dere topfunctionarissen, een rouw krans heeft gestuurd voor het graf van Zhong Hanhua, de voormalige politiek commissaris van het mili taire commando in Chengdu die eerder deze maand overleed. Hu's naam stond als eerste op de condo léance-lijst. Tot nu toe zijn er geen feitelijke bewijzen dat Hu, een fervent voor stander van het economische her vormingsbeleid van Deng, zich in politieke moeilijkheden zou bevin den. Diplomatieke bronnen heb ben echter verklaard dat zich waar schijnlijk een wijziging in de sa menstelling van de propaganda-af- deling van de partij heeft voorge daan. Deze afdeling valt recht streeks onder Hu's verantwoor ding. Dat de generaal het daar niet bij wil laten wordt duidelijk bewezen door dit bezoek aan Italië, het eer ste officiële staatsbezoek aan een westers land na de machtsoverna me door het Poolse leger in decem ber 1981. Een belangrijk deel ervan was namelijk gewijd aan de economi sche problemen van Polen en aan de hulp die het daarbij verwacht van het Westen. Aan de vertegen woordigers van het Italiaanse be drijfsleven legde Jaruzelski een lange lijst voor van mogelijke 'joint-ventures', waarvoor de on dernemers „een gematigde belang stelling" toonden. Het belangrijkste onderhoud had de generaal met Fiat-president eventuele slachtoffers is nog niets bekend, aldus PNA. Enkele uren voor de aanvallen had het MILF, een van de drie isla mitische groeperingen die sinds 1972 naar afscheiding van Minda nao streven, een manifest uitgege ven waarin stond dat „het uur was gekomen om de vijandelijkheden tegen de regering te hervatten". De regering voert vredesonderhande lingen met een andere opstandelin gengroepering, het Moro Nationaal Bevrijdingsfront (MLNF). Het MILF werd niet bij de besprekin gen uitgenodigd en heeft gezegd een eventueel akkoord niet te zul len eerbiedigen. Het MILF, dat zich in 1978 af splitste van het MLNF, vertegen woordigt circa 20 procent van de vier miljoen islamieten op Minda nao. De beweging heeft haar aan hang vooral op het centrale deel van het eiland, waar ook de acties van dinsdag werden uitgevoerd. Geen vooruitgang over Gibraltar LONDEN (AP) - Groot-Brittannië en Spanje hebben gisteren een nieuwe reeks gesprekken afgerond over de zelfstandigheid van Gibral tar. Er zou echter geen enkele voor uitgang zijn geboekt ten aanzien van de Spaanse aanspraak op dit Britse gebiedsdeel. De Britse minister van buiten landse zaken sir Geoffrey Howe en zijn Spaanse collega Francisco Fer nandez Ordonez hebben dinsdag en gisteren wel enige toenadering weten te vinden over samenwer king tussen Spanje en Gibraltar voor wat betreft toerisme, milieu, cultuur, sport, gezondheidszorg en onderwijs. Hoofd van de propaganda-afde- ling Zhu Houze lijkt een waar schijnlijk doelwit omdat hij zich in het openbaar voorstander heeft ge toond van vrijere discussies tussen intellectuelen, aldus de diploma tieke bronnen. Twee leidinggevende academici, de rector magnificus en de plaats vervangend rector van de universi teit van Hefei, werden maandag uit hun functie ontheven omdat zij niet de gewenste ideologische at mosfeer op dit instituut hadden ge realiseerd. Plaatsvervangend rector Fang Lizhi, die zich duidelijk heeft uit gesproken voor democratische hervormingen, werd er bovendien van beschuldigd het socialisme te Giovanni Agnelli over investerin gen van ongeveer 4 miljard gulden in de al sinds 1921 bestaande Fiat- fabrieken in Polen, waar nu nog de modellen 125 en 126 worden ge maakt. die vervangen moeten wor den door twee geheel nieuwe mo dellen, gedeeltelijk bestemd (zoals nu de 126) voor export naar Italië. Op regeringsniveau is gesproken over kredietverlening voor de Ita liaanse investeringen in Polen. In dit opzicht heeft Jaruzelski's reis zeker resultaat gehad en hij hoopt deze lijn voort te zetten in zijn con tacten met andere landen, zoals Ja pan. waarvan de premier. Nakaso- ne, binnenkort in Warschau wordt verwacht. Over zijn ontmoeting met de WASHINGTON (GPD/AP) - Het besluit van de regering-Reagan om Iran wapens te verkopen, was een peperdure blunder die de VS het vertrouwen van de bondgenoten heeft gekost. Dat zei gisteren Cy rus Vance, minister van buiten landse zaken tijdens het president schap van Carter. Vance, die was uitgenodigd om te komen getuigen voor de Se naatscommissie van buitenlandse zaken, gaf een keihard oordeel over het beleid van de huidige re gering inzake de Iran-affaire. Zo zei hij, dat het argument dat Reagan steeds heeft gehanteerd om de wapenverkopen aan Iran te verdedigen - het creëren van een diplomatieke opening in Iran om dat dat strategisch belangrijke land bedreigd zou worden door de Sowjet-Unie - niet deugt. Het is niet erg waarschijnlijk dat de Sowjet-Unie zich in Iran in avonturen gaat storten, zeker niet, nu de modernisering van de econo mie en de binnenlandse sociale problemen de prioriteit van de Slecht onderhoud LUXEMBURG (UPI) - De schade die verleden maand werd ontdekt aan Amerikaanse tanks op een militaire basis in Luxemburg was niet het ge volg van sabotage. Een onder zoek wees uit dat slecht onder houdswerk de boosdoener was. Verleden maand werd vast gesteld dat de elektronische en optische instrumenten van 120 M-60 tanks op de basis bij het Luxemburgse Sanem bescha digd waren. Aanvankelijk werd gedacht aan sabotage. Maar het bleek dat gebrekkig onderhoud de schade had veroorzaakt, al dus Luxemburgse functiona rissen. Er zijn vragen gerezen over de vaardigheid van het on derhoudspersoneel, waaronder veel Luxemburgers zijn. De basis bij Sanem is een Na- vo-basis waar veel materieel is opgeslagen dat door Ameri kaanse troepen bij oefeningen wordt gebruikt. hebben afgezworen en de commu nistische partij in een kwaad dag licht te hebben gesteld. Volgens berichten heeft Deng persoonlijk opdracht tot de ontsla gen gegeven omdat studentende monstraties die op deze universi teit in december 1986 begonnen uiteindelijk tot een maand van stu dentenonrust in de meeste grote steden van China hebben geleid. Meer dan duizend studenten van de universiteit van Hefei. de hoofd stad van de Chinese provincie An- hui, hebben een petitie onderte kend waarin geprotesteerd werd tegen het ontslag van hun rector magnificus, zo heeft de Hong Kong Standard gisteren bericht. Dit Engelstalige dagblad citeer- PAGINA 5 paus deelde de generaal niets an ders me° dan dat hij er "een onuit wisbare indruk" van had overge houden. Problemen, gaf hij toe. be staan er nog steeds in de betrek kingen tussen kerk en staat, maar hij verwacht dat ze „door de cor recte ontwikkeling van de situatie" zullen worden opgelost. Over zijn contacten met de Ita liaanse vakbondsleiders zei hij kor zelig dat ze nogal ultimatief waren opgetreden, maar dat Polen geen ultimatum van wie dan ook zou ac cepteren. Waar het eigenlijk over ging hadden de vakbonden zelf meegedeeld: ze hadden "aange drongen op het herstel van een ge schakeerde vakbeweging in Polen en beëindiging van alle discrimina tie ten aanzien van arbeiders die zich niet wensen aan te sluiten bij de officiële bonden". Verder hadden ze hem meege deeld Lech Walesa opnieuw te heb ben opgenodigd en hem gevraagd Walesa niet weer, zoals vorig jaar, een paspoort te weigeren. Sowjet-leiders hebben, aldus Van- De uitspraak van Reagan en diens medewerkers, dat een po ging was gedaan contact te zoeken met „gematigde stromingen" in Iran, noemde Vance kortweg „non sens". „Alles dat in Iran gebeurt, gaat via de regering, en komt daar altijd terecht", zo zei de vroegere minister van buitenlandse zaken. Die opmerking leidde tot een reactie van senator Claiborne Pell, voorzitter van de commissie bui tenlandse zaken. Hij merkte op dat Iran „ons voor aap heeft gezet", en voordeel heeft weten te halen uit de Amerikaanse betrokkenheid met de gegijzelden in Libanon. Cyrus Vance was het daarmee eens, en wees andermaal op Ameri- ka's positie in de wereld na de Iran- affaire. "Als ik bot mag zijn: ons land kan z'n buitenlandse relaties niet amateuristisch behandelen, als we onze leiderschapspositie willen blijven behouden". Presidentieel woordvoerder Lar ry Speakes heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat Reagan zal verschijnen voor de Senaatscom missie. Deze commissie is overi gens van plan ook de drie voorgan gers van Reagan te horen, te weten Nixon, Ford en Carter, over de rol en bevoegdheden van de Nationale Veiligheidsraad. Cyrus Vance - amateuristisch ge doe- (foto API de niet nader genoemde bronnen in Hefei die verklaarden dat de pe titie dinsdag was opgesteld tijdens een demonstratie van twee uur. De demonstratie werd beëindigd toen de autoriteiten tussenbeide kwa men en een spandoek neerhaalden waarop lovende dingen stonden over rector Guan Weiyuan en diens plaatsvervanger Fang Lizhi, die maandag uit hun functie werden ontheven. Volgens Oosteuropese zegslie den is in Peking op het ogenblik een vergadering aan de gang van de leiding van de communistische partij. Het zou gaan om een tot za terdag durende bijeenkomst van het centrale partijcomité over 'de huidige toestand'. ADVERTENTIE WENEN - De twee grote politieke partijen in Oostenrijk gaan samen een nieuwe regering vormen. Franz Vranitzky van de sociaaldemocratische SPO (links op foto AP) wordt premier, Alois Mock van de Oostenrijkse Volkspartij (OVP) wordt vice-premier. Op de foto schudden beide partij leiders elkaar de hand. Het is voor het eerst sinds 1966 dat Oostenrijk weer wordt geregeerd door een grote coalitie. 7 Uur video op VHS Combipok met VHS 180 en VHS E 240 bond. Topmerk BASF garandeert haarscherp kijkgenot V<SD prijs 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON PEKING (AP) - De Chinese com munistische partij heeft gisteren bevestigd dat partijleider Hu Yao- bang geen goede gezondheid ge niet als verklaring voor zijn duide lijke afwezigheid bij de groeiende campagne tegen "vijanden" van het socialisme. De 72-jarige Hu is al meer dan twee weken niet meer in het open baar gezien, hetgeen tot specula ties heeft geleid dat hij mogelijk het eerste slachtoffer is geworden van deze campagne tegen zogehe ten „burgerlijke vrijheden". "Kameraad Hu Yaobang geniet de laatste tijd geen goede gezond heid. Om die reden heeft hij geen buitenlandse gasten ontvangen", aldus een functionaris van de par tij-afdeling voor buitenlandse be trekkingen. Eerder deze week kreeg Noboru Takeshita, algemeen voorzitter van de regerende Liberale Democrati sche Partij in Japan, te horen dat Hu hem niet kon ontmoeten omdat hij overwerkt was. De Finse ambassade liet gisteren weten berichten te hebben ontvan gen dat er mogelijk wijzigingen zouden worden aangebracht in het programma van partijleider Arvo Aalto van de Finse communisti sche partij die aanvankelijk van avond officieel door Hu ontvangen zou worden. De Chinese pers berichtte giste ren dat Hu, samen met Deng Xiao ping, premier Zhao Ziyang en an-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5