U f tod®®®» i Op het balkon van de paus staan de tulpen uit Nederland Nederlandse medici op zoek naar werk in Portugal Kwaliteit en snelheid houden bloemenhandel fleurig Te veel missen in Limburg DONDERDAG 15 JANUARI 1987 Directeur Niek van Rest van het Bloemenbureau Holland: „Er zal best een landje ter wereld zijn waar op dit ogenblik geen Ne derlandse bloemen te koop zijn. In principe gaan onze bloemen echter de hele wereld over. Er zijn een groot aantal ex porteurs, van wie enkelen gespecialiseerd zijn in zeer vreemde en verre markten. Die mensen zijn in staat om de bloemen letterlijk over de hele we reld te sturen. En dat ge beurt ook". door Bert Pol Een heel mooi plaatje dus. dat er ook dit jaar nog best fleurig zal komen uil te zien. Toch zullen in 1987 alle zeilen moeten worden bijgezet om de omzet van de Ne derlandse bloemen, die nu nog altijd rond de vier miljard gulden per jaar is, in elk geval op hetzelf de peil te houden als in 1986. Was er jarenlang een groei van zes tol tien procent in Nederland en West-Duitsland, nu is er een stag natie opgetreden in deze landen. Ons land en de Bondsrepu bliek zijn de twee belangrijkste afzetmarkten. Verder zijn het de twee landen waar bloemen ra zend populair zijn. Van Rest wil liever niet spreken van een stag nerende verkoop, maar vindt een stagnerende groei beter op zijn plaats. „Onze aandacht is in de komende tijd dan ook zeer na drukkelijk op deze twee markten gericht", aldus Van Rest van het Bloemenburau Holland in Lei den, het vijf jaar bestaande pro- motingbureau van de talrijke verschillende soorten bloemen Verder loopt een andere niet onbelangrijke markt terug. De Verenigde Staten. De export naar Amerika is voor het eerst gedaald, namelijk met achttien procent. „Dat is absoluut heel jammer, want Amerika was nou juist een land waar onze export gigantisch is gestegen. We waren gewend om met vijftig tot hon derd procent te stijgen. Amerika is vanuit het niets opgekomen naar de derde plaats als export land van snijbloemen", merkt van Rest op. Aanvankelijk gin gen er naar de VS alleen maar an jers, rozen, chrysanten en gladio len. Later werden andere Neder landse bloemen geëxporteerd, waaronder tulpen. „Dat waren voor de Amerikanen exotische bloemen". De terugval van de uitvoer heeft onder meef te maken met de toenemende Colombiaanse concurrentie. Colombia expor teert aanzienlijk meer bloemen naar de VS dan Nederland. Bo vendien worden er in Amerika zelf ook steeds meer bloemen ge kweekt. Verder is de dollar be hoorlijk gezakt, terwijl de (Co lombiaanse) pesos nog dieper is gekelderd „De concurrentiever houding tussen Nederland en Amerika is veel slechter dan tus sen Colombia en de Verenigde Staten. We waren nooit zo bang voor de Colombianen, omdat ze zich maar beperkten tot een aan tal produkten. Dat is veranderd De Colombianen komen ook met steeds meer andere bloemen op de Amerikaanse markt. Assortiment Door de dalende dollar en de hoge transportkosten is de Ne derlandse bloem duurder gewor den. Volgens Van Rest moeten nu de sterke punten worden uit gebuit. Daaronder verstaat hij onder meer het assortiment, dc W 4 m <i iWlilWiii WÊÊÊÊÊ '...4 mt n i HH Niek van Rest, directeur Bloemenbureau Holland de wereld kunnen worden ge bracht. „Wij kunnen vanuit Ne derland elke dag. elk moment, al les leveren. Ons land heeft name lijk een belangrijke troef in han den. Door de centrale ligging (denk aan Schiphol) is Neder land nog altijd distributiecen trum nummer één in de wereld en bovendien is er een uniek Ne derlands veilingsysteem. Ook bloemen uit andere landen, waaronder Israël. Kenia en Sin gapore worden hier op de veilin gen gebracht. „Wij hebben het grootste deel van de produktie, maar daar naast fungeren we ook als het distributiecentrum voor het we- reldbloemengebeuren". beklem toont Van Rest. „Klimatologisch gezien zijn er landen die veel be ter geschikt zijn voor het kweken van bloemen. In Spanje bijvoor beeld worden veel anjers en ro zen gekweekt. Daar beschikken ze dan wel over een produktieca- paciteit. maar niet over een ver koop- en distributiekwalileit. Bloemen uit het buitenland wor den via ons veilsysteem verder afgezet in ons land en in andere landen. Onze grootste zorg is op dit ogenblik dat we onze voor sprong met het veilsysteem ook behouden". Voorheen kende Nederland twaalf bloemenveilingen. Nu zijn er nog negen, waarvan Aalsmeer de grootste is. „Negen concurre rende veilingen is op den duur niet ideaal", vindt Van Rest. Vandaar dat gestreefd wordt naar een zeker samenwerkings verband, zoals er nu al bestaat tussen 'Westland' en 'Bleiswijk'. De vraag kan gesteld worden of bloemen uit Spanje, de produk ten van de concurrent dus, nog op de Nederlandse veiling moe ten worden gebracht. Van Rest „Die bloemen komen toch wel. Je kunt ze toch maar beter via jc veiling laten lopen. Je hebt dan controle op de kwaliteit en wat nog belangrijker is, je houdt die distributie in handen". En door het snelle transport zijn Nederlandse bloemen eerder te koop in New York dan bloe men die uit Los Angeles op de Newyorkse markt verschijnen „Onze know-how is de sleutel van het succes van de Neder landse produktie. Nederlandse kwekers zijn ook geen concurrenten van elkaar. In het buitenland wel. De buiten landse kwekers gaan met hun ei gen bloemen naar de markt. Zij komen elkaar dus tegen". De Ne derlandse kweker daarentegen brengt zijn~bloemen naar de vei ling en is vanaf dat moment af van de zorg van de verkoop. Hij kan zich dus allereerst concen treren op de produktie. Dat is al een voordeel die hij heeft op zijn buitenlandse collega. Aanbod Daarnaast is er op de Neder landse veilingen een gigantisch aanbod. Ook al zouden er hon derdduizend van dezelfde sooft bloemen tegelijk naar de veiling worden gebracht, dan heeft dal geen enkele invloed op de prijs. „Als een Spaanse kweker te veel bloemen ineens op de markt brengt, zakt de prijs onmiddel lijk", voegt Van Rest er aan toe. Nu is er een stijgende export naar Frankrijk, Engeland en Scandinavië waar te nemen, maar dit heeft de 'Amerikaanse klap' niet kunnen opvangen, om dat de bloemenproduktie is uit gebreid. „Ondanks die groei in deze drie landen is dit niet voldoende geweest om het prijsniveau van de Nederlandse bloemen op een aanvaardbaar peil te brengen". De Nederlandse kwekers heb ben dus geen goeie prijs voor hun produkt ontvangen. Op en kele uitzonderingen na, maken de kwekers in ons land moeilijke tijden door. Volgens Van Rest zitten veel kwekers aan hun be staansminimum. Hij verwacht dan ook, dat een aantal kwekers (er zijn er nog een kleine achtdui zend) zal verdwijnen. „Hij moet steeds meer produceren om een behoorlijk inkomen te kunnen krijgen. Dat betekent dat hij weer moet investeren" Toch blijft het de taak van het Bloemenbureau Holland, die de gezamenlijke bloemenwereld- in ons land vertegenwoordigt, om het fleurige produkt uit de lage landen aan „de man te brengen". Die bloemenwereld heeft bijtijds ingezien dat een gezamenlijke promotie noodzakelijk was. Van daar de oprichting van het Bloe menbureau, dat is gevestigd in het Flower Centre in Leiden, waarin ook nog enkele andere in stanties die met bloemen te ma ken hebben, zijn ondergebracht. Omzet De omzet bewijst dat er nog al tijd heel veel bloemen worden gekocht. Bewijzen de mensen daarmee dat ze wat dichter bij de natuur willen staan? „Het heeft te maken met het beschikbare inkomen. Mensen kunnen ge woon bloemen kopen. Bloemen blijven altijd, dat zie je door de eeuwen heen, ze hebben altijd een aantrekkingskracht op men sen. Met bloemen kun je heel veel zeggen, wat je anders mis schien niet onder woorden kunt brengen. Het meenemen van een bosje bloemen naar iemand bij wie je op visite gaat, is altijd goed. Evenzo een bos rozen aan de vrouw op wie je verliefd bent", zegt Van Rest. „Met bloemen kun je alle deu ren openen. Als je schroeven of moeren zou verkopen, zou dat veel moeilijker gaan. Zo sponso ren wij de paus Wij hebben een contract van vijfjaar afgesloten met het Vaticaan. Als de paus met Pasen zijn Urbi et Orbi uit spreekt, staan op het balkon van de Sint-Pieter tulpen en chrysan ten uit Nederland". LISSABON - Portugal - vakantie land. In de folders van reisbureaus straalt zonnig, gastronomisch en historisch Portugal jaarlijks tien duizenden Nederlanders tegemoet die op chartervluchten stappen met bestemming Lissabon of Faro. Maar steeds meer blijkt Portugals aantrekkingskracht niet alleen te liggen in strand, fado en vinho ver- de. De afgelopen jaren zijn tiental len Nederlanders in Portugal een nieuw bestaan begonnen. door Sandra Nieweg Veel pas afgestudeerde jongeren voor wie op de Nederlandse ar beidsmarkt geen plaats meer is, kiezen voor een pioniersbestaan in Portugal. Naast de vele landbou wers. caféhouders en exploitanten van campings vestigen zich de laat ste tijd vooral (para)medici in Por tugal. Alleen al in Lissabon en om streken wordt hun aantal geschat op boven de tien. Eén van hen is Peter Gerrits (28), fysiotherapeut. Na zijn vierjarige studie in Leeu warden besloot Gerrits zijn vakan tieoord Cascais tot vaste woon plaats te maken. Zes maanden lang ^voonde hij in een oud Ford Tran- 'sit-busje op de camping van Cas cais, op zoek naar werk als fysio therapeut. In die zes maanden be gon hij steeds meer te begrijpen van de Portugese maatschappij die hij als toerist slechts oppervlakkig had leren kennen. "De Portugezen zijn ontzettend vriendelijk, maar je wordt geen steek van ze w;ijzer op het moment dat het aankomt op dingen regelen, afspraken maken en dergelijke. Je moet zelf voortdu rend aandringen en achter de zaak jes aanlopen. Anders bereik je niets", vertelt Gerrits. Via via kreeg hij een baantje als masseur bij gezondheidsclubs van verscheidene hotels. "De eerste maand verdiende ik omgerekend 600 gulden, net genoeg om hier van te leven. Ik was inmiddels ver huisd naar een flatje waar ik toen 400 gulden huur voor moest neer tellen. Ik verkocht mijn Ford Tran sit en mijn stereo-installatie, en zo kon ik wel weer even vooruit", her innert Gerrits zich. Wantrouwen Na een tijdje besloot hij om voor zichzelf te beginnen. Een bevrien de fysiotherapeute wees hem op een ruimte die te huur was in de Racket Club, een vijfsterren pen sion in de buurt van Cascais. Daar zit hij nu nog steeds, met een ge middelde van tachtig tot honderd patiënten per maand. "Ik zou nooit meer terug willen naar Neder land", zegt Gerrits, die inmiddels samenwoont met een Portugese. Toch waarschuwt hij voor al te op timistische berichtgeving over de mogelijkheden die Portugal bui tenlandse (para)medici biedt. "Er heerst een groot wantrouwen van de kant van de medische wereld hier ten opzicht van buitenlandse artsen. Nederlanders denken dat zij, nu Portugal lid is van de EG, hier met open armen zullen wor den ontvangen. Niets is minder waar", aldus Gerrits. De Nederlandse ambassade in Lissabon bevestigt dit. Volgens een woordvoerster is het duidelijk dat de belangstelling vanuit Neder land voor het werken in Portugal na dc toetreding lot de EG is ge groeid. En wie een blik werpt op de advertentiepagina's van het En gelstalige society-blaadje The Ang lo-Portugese News constateert dat het aantal Nederlandse fysiothera peuten. huisartsen, tandartsen en verplegers aanzienlijk is. De mees ten van hen oefenen -hun praktijk echter zonder officiële papieren uit, want het blijkt ondanks het EG-lidmaatschap nog een tijdro vend karwei om diploma's erkend te krijgen. "Ik heb het gevoel dat Portugal wat betreft het versoepe len van die regels wat later wakker is geworden dan Spanje. Ze doen #heb allemaal wat langzaam aan. Niemand zit hier te springen om Nederlandse artsen", aldus de woordvoerster van de ambassade. Bekvechten Iemand die kan meepraten over tijdrovende erkenning van diplo ma's en officieel afgegeven werk vergunningen is Coen Hans Mid delhof (28). In 1984 begon hij aan de voorbereidingen voor het opzet ten van een tandartsenpraktijk in Portugal. "Je ziet van te voren aan komen dat het een keer fout gaat in Nederland. Ik stond als nummer 1054 op de wachtlijst voor tandart sen...", licht Middelhof zijn vertrek naar Portugal toe. Twee jaar lang hebben Middel hof en zijn vrouw Margreet het spook van de Portugese bureau cratie getrotseerd, voordat zij hun praktijk in het .provinciestadje Santarem vorige maand eindelijk konden openen. "Officieel had al les door Portugals EG-lidmaat schap sneller en makkelijker moe ten gaan. In de praktijk echter bleek alles juist veel moeilijker, veel ingewikkelder te gaan. Oude regelingen voldeden niet meer, nieuwe regelingen waren er nog niet of die waren er wel, maar dan in Brussel, dus daar wist niemand hier iets van. Allerlei ministeries gingen ook met elkaar bekvechten. Voor het geldig verklaren van mijn diploma's zei de een: Daarvoor moetje naar het ministerie van ge zondheid. De ander zei: Nee, dat moet onderwijs en wetenschappen zijn. Een derde zei: Onzin, de school voor tandheelkunde, die gaat daarover. En de vierde zei: Welnee, de orde van medici, die be slist of je hier mag werken, aldus Middelhof. Terugkijkend op die twee jaar voorbereidingstijd meent hij ech ter wel dat het allemaal de moeite waard is geweest. "Ik heb alles offi cieel gespeeld. We komen ons im mers voorgoed hiervestigen. Als ik hier nu zomaar was begonnen dan was dat misschien een half jaar goed gegaan. Maar wat als ze op een gegeven moment de deur wa ren komen dichtspijkeren?". Zowel Peter Gerrits als Coen Hans Middelhof erkennen dat het werken in Portugal heel anders is dan in Nederland, maar hierin ligt volgens hen juist de charme. Mid delhof: "In Nederland is alles zo overgerëguleerd, elke handeling die je verricht staat op papier. Jé verdient er weliswaar veel meer. maar hier telt veel meer het sociale aspect van je beroep. Hier kun je voor de mensen nog echt iets bete kenen. Wie is er in Nederland nou echt dankbaar als hij bij de tand arts vandaan komt?" In een groot aantal rooms-ka- tholieke kerken in Limburg wor den te veel missen opgedragen Gezien het teruglopende aantal pastoors én kerkbezoekers moe ten de parochies eens gaan na denken over een betere verde ling. Dat is de strekking van een brief die alle pastoors en kerkbe sturen in de provincie, met me deweten van bisschop Gijsen, hebben gekregen. De brief ging uit van de vergadering van de kens. Pastoor-deken L. Kirkels van Meerssen: "Vooral in de oostelij ke mijnstreek is het aantal bui tengewone diensten, zoals bij hu welijksfeesten en jubilea, erg groot. Soms krijgen we de in druk dat de mensen ons als een soort Albert Heyn beschouwen waar ze tegen betaling een mis kunnen kopen". In heel wat parochies staat de pastoor er tegenwoordig alleen voor. Kirkels: "Dan kan het tot nu toe gebruikelijke aantal mis sen een te zware belasting wor den. Als pastoor ben je sterk be trokken bij elke viering. Het is dan heel zwaar om bijvoorbeeld op één middag drie missen te moeten verzorgen. Ik maak me daarom ernstig zorgen over het geestelijk welzijn van de pries ters". In de brief wordt voorgesteld, de begintijden van de missen in aangrenzende parochies op el kaar af te stemmen. Dan kunnen de mensen toch naar de kerk op een tijdstip dat hun beter uit komt. In parochiekerken zijn één mis per dag en twee diensten per zondag in de regel voldoende. De dekens willen af van de koppeling van eucharistievierin gen aan jubileumrecepties. Kir kels: "Er zijn zaterdagen dat de pastoor naast de gebruikelijke mis nog eens drie extra vieringen verzorgt, voor de jubilerende duivenvereniging. het gouden paar, herdenkingen en noem maar op. Dergelijke feestelijkhe den kunnen ook tijdens de vast gestelde mis worden gevierd". De beperking heeft ook finan ciële voordelen. Door het teveel aan vieringen rijzen in de winter maanden de stookkosten snel de pan uit. Verscheidene parochies maken door de week al gebruik van een dagkapel. Archieven Op het centrale kantoor van de Hervormde Kerk in Leid- schendam is een 'Commissie voor de Archieven' geïnstalleerd. De leden van deze commissie zijn óf wetenschappelijk archiva ris óf bedrijfsarchivaris. Hun taak is toezicht te houden op de archieven van de kerkelijke in stanties. Twee jaar geleden gaf de toenmalige commissie haar mandaat aan het hervormde sy- nodebestuur terug na het besluit van dit bestuur om de biblio theek van de Hervormde Kerk grotendeels onder te brengen bij de Utrechtse universiteit. Om te beginnen gaat de nieu we commissie uitzoeken welke hervormde gemeenten een ar chiefbeheerder hebben en waar kerkelijke archieven in bewaring zijn gegeven aan overheidsar chieven. Pastbrietuinen. De Neder landse Tuinenstichting wil de komende zomer met een speciale uitgave komen over pastorietui- nen in ons land. Mevrouw J. C. van Dongen-van Lawick in Baam is op 't ogenblik bezig ge gevens daarover te verzamelen. De Tuinenstichting ijvert voor het behoud van tuinen na 1850 die karakteristiek zijn naar vorm, ligging en beplanting. Het is me vrouw Van Dongen bij haar in ventarisatie te doen om typische pastorietuinen, met bloemen, een moestuin en vaak oude vruchtbomen. Voor wie haar in het belang van dit onderzoek een tip kan ge ven is hier haar adres: Torenlaan 53. 3742 CS Baarn, 02154-21886. Cursussen. Voor dit jaar heeft het hervormd instituut 'Kerk en Wereld' in Driebergen een paar cursussen opgezet voor kerkeraadsleden: introductie cursussen voor nieuwe ambts dragers en cursussen over orga nisatie van het kerkewerk, ker- keraad en vrijwilligerswerk, vrouw en kerkeraad en een aan tal onderwerpen die een kerke raad heeft aangedragen. De introductiecursus komt het eerst, op 26 en 27 januari en 13 en 14 maart. Sommige cursusdagen liggen nog niet vast. Wie nadere inlichtingen wil, kan cursuslei der Adriaan Booijen of secretaris Fransje Braams schrijven of bel len: afdeling geloof, samenleving en educatie van 'Kerk en We reld', postbus 19, 3970 AA Drie- bergen-Rijsenburg. 03438-12241. Kou Zolang het koud blijft wor den de zondagmorgendiensten (10 uur) van de Hooglandse kerk in Leiden gehouden in het er naast gelegen Hooglandse Huis. De diensten van de studente- nekklesia zijn, zoals al gemeld, tot midden maart verplaatst naar de Marekerk (12 uur). Die van de wijkgemeente 'Marewijk' begin nen in verband daarmee om kwart voor 10. Hervormde Kerk: beroepen te Op- en Neder-Andel A. Vliet- stra Melissant. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Papendrecht D. C. Coppoolse Meliskerke. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Gouda A. Bac Bo degraven. Rector. Professor dr. P. G. van Hooijdonk (58), priester van het aartsbisdom Utrecht en sinds 1970 hoogleraar praktische theo logie, is met ingang van 15 janua ri benoemd tot rector van de Ka tholieke Theologische Hoge school Amsterdam. Van Hooijdonk staat bekend als expert in kerkelijk opbouw werk in Nederland en Indonesië. Hij is lid van de beleidscommis sie voor benoemingen in het aartsbisdom. Klooster. Het Christelijk Jongeren-Verbond (CJV) houdt op zaterdag 31 januari en zondag 1 februari voor jongeren van 15 tot 25 jaar een 'kloosterweekend' in het Dominicanenklooster te Huissen (bij Arnhem). De kloosterlingen zullen een rondleiding verzorgen en zijn dat weekeinde ook beschikbaar voor gesprek over geloven in de werkelijkheid van alledag. The ma voor gesprekken en activitei ten is: 'De zin en onzin van gelo- Voor informatie en aanmel ding CJV, postbus 115., 3970 AC Driebergen, 03438-16341, toestel 142. Lawaai Het kerkgenootschap van de Zevendedag-adventisten (dien sten op zaterdag) eiste gisteren in een kort geding voor de Utrecht se rechtbank een geluidsonder- zoek van de gemeente Zeist voor zijn terrein bij het landgoed 'Oud Zandbergen'. Dat terrein wordt ook gebruikt voor meditatie en gebed in de open lucht, maar is door wegaanleg bij een kruising van wegen komen te liggen, en dat geeft veel verkeerslawaai. Het resultaat van dat onder zoek willen de Zevendedag-ad ventisten gebruiken om Rijks waterstaat te verzoeken een ge luidswal aan te leggen. Zeist voelt niets voor de metingen om dat, volgens die gemeente, het bewuste terrein niet onder de wet Geluidshinder valt. "Wij kunnen nou wel onderzoek doen, maar Rijkswaterstaat zal daarmee niets beginnen omdat de wet dat niet vereist", zei de raadsman van de gemeente. Op 22 januari is de uitspraak in dit kort geding.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2