LEIDSCH DAGBLAD Aardgasgebruik naar record HEBT U HET IETS MIST? GEVOEL DAT U vandaag Vier verpleegkundigen verdacht van moorden Thuispel- verbod van garnalen op komst Elfsteden-bestuur bijeen Gasunie door kou aan grens van capaciteit Dollar zet duikvlucht voort: 2,07 Dorpen bedreigd door uitgehongerde wolven I5t/m 20 januari [BON DONDERDAG 15 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38216 RIJSWIJK (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) staat in beginsel positief tegenover een thuispelverbod voor garnalen. Het rapport van de Rijkskeurings dienst van Waren waarin dat ad vies is opgenomen heeft hij voor overleg aangeboden aan minister Braks (landbouw en visserij), zijn collega Evenhuis (economische za ken) en het Produktsehap voor Vis en Visprodukten. De hygiëne van gekookte gepel de garnalen zoals die aan de consu ment worden verkocht is nog steeds onaanvaardbaar. Het aantal micro-organismen per gram ligt ver boven het maximum dat onder andere de Wereldgezondheidsor ganisatie van de VN hanteert. Dat blijkt uit een vorig najaar ge houden onderzoek door de rijks keuringsdienst. De hygiëne laat in de gehele produktieketen te wen sen over. Het thuispellen gebeurt onder onvoldoende hygiënische omstandigheden. Het rapport be veelt aan garnalen uitsluitend te le veren in gesloten consumentver pakking met vermelding van een houdbaarheidsdatum. Ook zouden er richtlijnen moe ten komen voor de gehele keten van vangst en verwerking met het oog op een goede hygiëne. Onder zocht moet worden of een verplich te behandeling na het pellen kan bijdragen een beter en veiliger pro- dukt (minder kiemen). GELD VERDUISTERD - De Apeldoornse politie heeft een 46- jarige man uit die plaats aangehou den wegens verduistering. De man gaf de afgelopen vier jaar in totaal 170.000 gulden, uit van een geeste lijk gestoorde plaatsgenoot, op wie hij wettelijk toezicht had. Het geld werd gebruikt voor het aflossen van een hypotheek en voor de aanschaf van een auto. LEEUWARDEN (GPD) - Het bestuur van De Friesche Elfsteden komt vanavond in vergadering bijeen om de toestand te bespreken. Volgens voorzitter ir. Jan Sipkema zal dan ook het draaiboek voor een Elfsleden- tocht worden doorgenomen. ..We gaan de puntjes op de i zetten. Organi satorisch zijn we al druk bezig". De 21 rayonhoofden komen waarschijnlijk morgenavond bijeen voor een eerste bespreking van de ijstoestand. ..De Elfmerentocht wordt voor ons weer een test-case. Daar kijken wij erg naar uit", aldus.Sipkema. Overigens is het ijs op de route in de afgelopen nacht niet veel sterker geworden. De toestand op het noordelijke deel van de Elfstedcnroute blijft een groot probleem. Op de Blikvaart kan men nauwelijks komen, omdat er water van het land op het ijs sijpelt Dat de 'elfstedenkoorts' begint te woeden blijkt uit het feit dat in Leeu warden al alle hotels zijn volgeboekt. De NOS heeft het Eurohotel gere serveerd en het Oranjehotel is gereserveerd voor officiële gasten. In Nieuwkoop IJsmobiel voor politie NIEUWKOOP - Als eerste korps in ons land krijgt de Nieuwkoop- se rijkspolitie de beschikking over een ijsmobiel. Als zondag middag de proef met de vierwie lige motorfiets slaagt, kan de po litie in het schaatsseizoen ook op de plassen surveillances uitvoe rt Tv, ^onrrraande jaren kon dat niet of nauwelijks omdat niet ie dere agent de schaatskunst meester is. Surveillance is nodig omdat zich in hetveekeinde soms 20.000 mensen op de dichtgevroren Nieuwkoopse Plassen (1500 hec tare) bevinden. Er rijden dan bromfietsers en auto's op het ijs. wat niet alleen verboden is. maar ook levensgevaarlijke situaties oplevert. De rietkragen hebben flink te lijden onder uitrustende schaat sers of baldadige jongeren. Ver der wordt er op het ijs gesurfd of gezeild zonder vergunning en is er sprake van stroperij. Kinderen vinden lichaam in ijs BODEGRAVEN - Schaatsende kinderen hebben gistermiddag in een sloot langs de De Ruytersingel in Bodegraven het stoffelijk over schot gevonden van de 40-jarige Jan Zwanenburg uit die plaats. De man werd al sinds een week ver mist. Het is niet bekend hoe hij te water is geraakt. Er zijn geen teke nen die in de richting van een mis drijf wijzen. De politie en brand weer moesten het lijk uit het ijs hakken. 24 PAGINA'S DEN HAAG (GPD,ANP) - De Gasunie heeft gisteren in ons land de recordhoeveelheid van 529 miljoen kubieke meter aardgas afgezet. Daarmee werd het record gebroken van 9 januari 1985 toen in één etmaal 501 miljoen kubieke meter aardgas werd afgezet. Volgens de Gasunie was het de afgelopen 24 uur gemid deld min 15,2 graden in Nederland. Dat is een temperatuur die statistisch eens in de 50 jaar voor komt. Dodelijk spuitje voor ongeneeslijk zieken AMSTERDAM (ANP/DPA) - De dollar zet zijn duikvlucht op de in ternationale valutamarkten onver droten voort. Op de wisselmarkt in Amsterdam zakte de koers vanoch tend tot omstreeks 2,07 gulden, na dat hij gisteren ook al met vier cent was gezakt tot omstreeks 2,08 gul den. Volgens valutahandelaren is het eind van de koersval nog niet in zicht en het ziet ernaar uit dat de grens van twee gulden snel zal zijn bereikt. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met twee cent verlaagd tot 2,17 gulden bij ver koop van dollars en 2.05 gulden bij aankoop. Sinds het weekeinde is de dollarkoers inmiddels met ruim acht cent gedaald en ligt nu op het laagste peil sinds oktober 1980. Het na-oorlogse dieptepunt, 1,86 gul den, dateert van 31 oktober 1978. De koersdaling van gisteren werd onder meer toegeschreven aan een bericht in de New York Ti mes als zou de Amerikaanse rege ring de koers nog verder omlaag willen hebben om het enorme te kort op de handelsbalans te kun nen wegwerken. In Europa heerst toenemende vrees dat een verdere daling van de dollarskoers zal lei den tot een zodanige vlucht in mar ken dat zwakkere valutals weer in de problemen komen en een nieu we herschikking noodzakelijk wordt. Iets minder wind Wolkenvelden, ook af en toe zon, en mogelijk wat sneeuw. .Minimumtem peratuur van min 7 graden op de Wad- streeks min 8 graden. Wind uit noordoost, afnemend tot matig, aan de kust en op het IJsselmeer tot vrij krachtig of krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: af en toe zon, weinig of geen neerslag, 's Middags lichte tot matige, 's nachts ook strenge vorst. Vrijdag 16 janpari 1987 zon op: 08.42 uur, zon onder: 16.58 uur; maan op: 18.12 uur, maan onder: 09.58 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.21 en 16.28 uur; laagwa- ter: 12.01 uur. AMSTERDAM (ANP) - Vier ver pleegkundigen van het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam worden verdacht van moord. Zij zouden zonder overleg met artsen en fami lie ongeneeslijk zieke patiënten-uit hun lijden hebben verlost. De Am sterdamse officier van justitie, mr L. de Wit heeft dit vandaag bekend gemaakt. Het gaat in eerste instantie om een patiënt, die vorig jaar bij een beroving in coma raakte. Drie ver pleegkundigen (een man en twee vrouwen van 25-30 jaar) besloten na enige maanden deze patient een dodelijke insuline-injectie toe te dienen. De gedachte daartoe ont stond tijdens de nachtdiensten. De dodelijke injectie werd aan vankelijk niet ontdekt. De zieken huisdirectie kwam er volgens mr. De Wit achter omdat geruchten de ronde deden. De drie verpleegkun digen werden vorige week gearres teerd en zijn al voorgeleid aan de rechter-commissaris. Een van de drie verdachten werd daarbij voor lopig vrijgelaten. Een vierde verdachte is deze week aangehouden. Hij zou met een van de drie andere collega's in de jaren 1981-1983 verscheidene patiënten uit hun lijden hebben verlost. Het onderzoek daarnaar loopt nog. Storing bij LD In verband met technische storin gen ontvangt u uw krant vandaag vermoedelijk later dan gewoon lijk. Wij vragen u begrip voor de ze noodsituatie en bieden u hier bij bij voorbaat o Een van de vier verpleegkundi gen nam vorig jaar zelf ontslag. De andere drie zijn op staande voet ontslagen, aldus de woordvoerder van het ziekenhuis. Hij verklaarde dat de arrestaties "een schok door het hele ziekenhuis heen zullen ge ven". De woordvoerder acht acties als die van de nu gearresteerde ver pleegkundigen moeilijk te voorko men. Er zijn wat dat betreft in het ziekenhuis ook geen extra maatre gelen getroffen. LEIDEN - IJs- en ijskoud, wel wat minder druk. maar gezellig als vanouds. Aldus bestempelden de vele deelnemers de gisteravond ge houden kroegentocht in het kader van de Leidse jazz week. Vanwege de weerberichten was toch een aan tal mensen bij de kachel thuis ge bleven. Dat nam niet weg dat er bij de populaire kroegen toch rijen mensen al kleumend voor de deur stonden te wachten. De meer dan 50 cafés waar jazz muziek werd gespeeld, werden over het algemeen goed bezocht. De bor relbus vervoerde gisteravond weer vele honderden mensen van kroeg naar kroeg. En vanwege het weer was de pendelbus de hele avond na tuurlijk goed gevuld met enthou siaste i HOOFDREDACTIE. John McEnroe naar Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De organi satoren van het internationale ten nistoernooi te Rotterdam hebben voor de vijftiende editie, van 16 tot 22 maart in sportpaleis Ahoy', John McEnroe gecontracteerd. De Amerikaan, die veertiende staat op de wereldranglijst, wordt als vijfde geplaatst. Eerste is de Zweed Ste fan Edberg voor zijn landgenoot Joakim Nyström, de winnaar van vorig jaar. De Tsjech Miroslav Me- cir is derde en de Zweed Michael Pernfors, voor zijn eerste optreden in Nederland, vierde. (foto ANPl Makelaar uit Wassenaar Hoofdverdachte van fraudezaak is spoorloos ROTTERDAM (GPD) - Een van de hoofdverdachten in de fraudezaak rond de stichting Verantwoord Wonen in Capelle aan den IJssel. een makelaar uit Wassenaar, is spoorloos verdwenen. Justitie pro beert sinds begin januari achter de woon- of verblijfplaats van de ver dachte te komen, maar tot nu toe zonder resultaat. Volgens de Rot terdamse persofficier mr. Gerding is de kans groot dat op korte ter mijn een opsporings- en aanhou dingsbevel tegen hem wordt uit gevaardigd. De zakenman staat bovenaan de lijst van verdachten in de fraude zaak. Als directeur van Bomu Ad vies BV trad hij enkele jaren op als bemiddelaar bij bouwprojecten tijdens de ochtendspits minder pro voor de Stichting Verantwoord Wonen. Samen met twee oud-be stuursleden zou hij daarbij voor miljoenen aan commissiegeld heb ben opgestreken. De capaciteit van de Gasunie is be rekend op een maximale koude van ongeveer min 15 graden Cel sius. ..Dat betetekent dat we giste ren vrijwel aan de rand van onze produktiecapaciteit zaten", aldus de Gasunie. Ook de reserve-voor- raad vloeibaar aardgas op de Maas vlakte is de afgelopen week aange sproken. Gisteren leverde de Maas vlakte maximaal 500.000 kubieke meter per uur. Vrijwel alle elektrische centrales zijn de afgelopen dagen overge gaan op olie om de aardgasvoor raad te sparen. De Eemscentrale ligt sinds gistermiddag plat. Oor zaak is het kruiende ijs in de in- laadhaven voor koelwater. Het KNMI in De Bilt waar schuwde vanochtend niet naar bui ten te gaan als het niet per se nood zakelijk is. „Dergelijke weersom standigheden deden zich ook voor in 1963 toen een Elfstedentocht werd gehouden. Vele mensen moesten die hevige koude beko pen met bevroren ledematen. Het maken van lange afstandstochten per schaats moet dan ook worden afgeraden", aldus Curvers. Mensen die beroepshalve toch de buitenlucht in moeten zoals postbodes, krantenbezorgers en vuilnisophalers moeten zich goed beschermen. Die waarschuwing kwam te laat voor de 84-jarige W. Blok. De man werd gisteren in de achtertuin van een woning in Har- •melen doodgevroren aangetroffen. De man, wonend in Kockengen, hield van lange wandelingen. Ver moedelijk is hij verdwaald heeft beschutting gezocht in de tuin en is daar door onderkoeling overle den. De tuinbouw en de intensieve veehouderij hebben grote proble men met de kou. Vooral de straffe wind zorgt er voor dat de tempera tuur in kassen met jonge aanplant nauwelijks boven de 5 graden komt. De bedrijven waar intensie ve veehouderij wordt beoefend kampen met dezelfde problemen. Bij een temperatuur die niet boven de vijf graden is te brengen, krij gen jonge biggen en kuikens het bijzonder moeilijk. Jonge tomaten-, paprika- en komkommerplanten worden ge kweekt bij 17 graden. Bij een lage temperatuur van bijvoorbeeld 3 tot 7 graden gaan deze planten niet di rect dood maar wordt wel het wor telstelsel aangetast. In het Gelderse Velddriel is van nacht een boerderij tot op de grond toe afgebrand na een poging van de bewoners om een bevroren wa terleiding met een föhn te ontdooi en. De rieten kap raakte door over verhitting in brand. De felle wind zorgde ervoor dat de boerderij di rect in lichterlaaie stond. De scha de wordt door de politie geschat op ruim 300.000 gulden. De spoorwegen hadden vandaag blemen dan woensdag. Toen wer den er nog vertragingen gemeld van een kwartier tot een half uur. Donderdag waren de vertragingen over het algemeen niet langer dan vijf minuten, enkele uitschieters daargelaten. Ook het aantal defec ten aan het materieel viel mee, al dus de NS-woord voerder. Volgens hem is de verbetering mede te danken aan de speciale maatregelen die de spoorwegen hebben getroffen zoals het niet meer combineren van treinstellen. Ook laat NS als dat nodig is interci ty-treinen een extra tussenstop maken om reizigers op te pikken Minister Braks van landbouw heeft in verband met de bijzondere weersomstandigheden de jacht op verschillende diersoorten met in gang van morgen gesloten. Er mag niet meer gejaagd worden op gan zen, eenden, meerkoeten, waters nippen. fazanthanen, houtsnippen, bunzings, hermelijnen en wezels. Diverse Nederlandse schepen hebben op de Noordzee hun visse rij moeten staken omdat het óp de schepen overslaande water onmid dellijk bevroor. Daardoor zetten zich een tonnen zware ijskorst op dek, masten, lijnen en werktuigen vast. De schepen dreigden daar door topzwaar te worden met ge vaar voor kapseizen. Werkgeversvoorzitter mr. C. van Lede wil tot centra le afspraken komen, voor al over bestrijding werk loosheid. PAGINA 7 Verzekeringsmaatschap pijen overleggen over brandpolis voor Makro-ke- Afghaanse opstandelin genleiders verwerpen van daag ingegane bestand. PAGINA 5 Topsporters over prof voetbal; 'Successen in top zijn noodzakelijk'. PAGINA 17 Lakenhal stelt aanwinsten ten toon: 'Het hoeft niet al tijd een Jan Steen te zijn'. PAGINA 23 LONDEN (AP) - De kou in Europa blijft steeds nieuwe slachtoffers ei sen. In Tsjechoslowakije worden dorpen bedreigd door uitgehon gerde wolven; in Frankrijk en Groot-Brittannië is het leger inge zet om te helpen bij de voedseldis tributie in door de sneeuw volko men van de buitenwereld afgeslo ten gebieden. De Daily Telegraph berichtte vandaag dat enkele tientallen wes terse toeristen deze week met be hulp van Russische tanks uit hun benarde positie zijn bevrijd nadat hun auto op de snelweg Boeda- pest-Wenen in de sneeuw was ko men vast te zitten. De toeristen werden vlakbij de Hongaarse grens plotseling door zware sneeuwstormen overvallen. In Hongarije gestationeerde Russi sche tanks slaagden er uiteindelijk in de mensen uit de narigheid (-20 graden en geen benzine meer) te helpen. Volgens de weersvoorspelling van de Britse meteorologische dienst zal de extreme kou aanhou den. Zware noordoostelijke wind jaagt de sneeuw alle kanten op en doet de temperaturen voor het ge voel nog meer dalen. Een door de vrieskou veroor zaakte storing maakte maandag een noodstop van de kerncentrale bij de Franse plaats Saint-Lurent- des-EauxLoire noodzakelijk. Als de storing zich enkele uren later had voorgedaan, toen de tota le stroomvoorziening in het noord westen van Frankrijk uitviel, zou het een groot probleem zijn ge weest om de koeling van de 530 megawatt grafiet-gasreactor in de hand te houden. In het rooster van de pijpleiding die koelwater uit de Loire zuigt had zich een 'ijssluier' gevormd. Daardoor werkte de reactor een uur lang zonder koelwater en werd hij slechts door het circulerende gas gekoeld. In Oostenrijk moesten 28 leden van een militair muziekkorps we gens bevriezingsverschijnselen be handeld worden nadat zij in Wenen op straat ter ere van de komst van de ambassadeurs uit Mali en Soe dan hadden gemusiceerd. In de Roemeense hoofdstad Boe karest kunnen fiatgebouwen al leen nog maar 's avonds twee uur lang verwarmd worden. Geding werknemers in stukgoed? ROTTERDAM (GPD) - De onder nemingsraden van de zes stuk- goedbedrijven in de Rotterdamse haven, waar 350 gedwongen ont slagen dreigen te vallen, overwe gen een kort geding tegen hun di recties. Daarin willen ze de voor melding van het collectief ontslag bij het arbeidsbureau, die de werk gevers gisteren hebben gedaan, aanvechten. De ondernemingsra den van de betrokken bedrijven vinden die voormelding strijdig met hun wettelijk adviesrecht en het in 1985 bereikte akkoord dat tot 1991 geen gedwongen ontsla gen zouden vallen in het stukgoed. (zie verder pagina 7) ALLES OVER CARAVANNEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE Dagelijks geopend van 10-18 uur AMSTERDAM ral Trem+Toegangbiljetlen bij NS stations Branden in twee garages voor bussen AARDENBURG (ANP) - Bij een grote uitslaande brand in het Zeeuwse plaatsje Draaibrug bij Aardenburg is vanochtend vroeg de garage van het streekvervoerbc- drijf Zuidwest Nederland (ZWN) verwoest. Volgens de politie be vonden zich in de garage zeven au tobussen en een aantal personen auto's. Gisteravond werd in Axel, even eens in Zeeuws Vlaanderen, het touringcarbedrijf CITO volledig in de as gelegd. Bij die brand gingen twintig autobussen verloren, waar onder zes met elk een waai de van een half miljoen gulden. Vijf bus sen konden bijtijds uit de garage worden gereden. De oorzaak van de beide branden is volgens de po litie nog niet bekend, maar loopt in de vele miljoenen guldens. l een abonnement op de krant voor m n eigen stuk van nederland nd] >e eerste 2 weken o 123.25* Per kwa betaling) I Leiden (postzegel met nodig) of bel 071-144941 I r 10050. 2300 VB I U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1