'Slachting dreigt onder watervogels' Burgemeester proefkonijn bij test in trappeldimmer Vogelasiel Noordwijk vraagt schaatsers op te letten Alkemade met Warmond om tafel over 'grensconflict' Hulpmiddel voor gehandicapten 'Tulpenkeuring leidt tot hogere 'Carillon één van aardige dingen in deze tijd' Vastgevroren -LEIPSCH m DAGBLAD= DONDERDAG 15 JANUARI 1987 NOORDWIJK - Het koude weer dreigt voor een ware slachting te zorgen onder de vogels. Vooral het enorme voedselgebrek wordt steeds nijpender. Op diverse plaat sen in de streek zijn inmiddels ini tiatieven ontplooid om hongerlij dende vogels van eten te voorzien. In het vogelasiel in Noordwijk zijn de eerste slachtoffers van het kou de weer reeds binnengebracht. door Pien Heuts De dieren, voor het merendeel watervogels, zijn meestal sterk ver magerd door gebrek aan voedsel of door de kou bevangen. Volgens W. van der Niet, voorzitter van de Stichting Vogelasiel Noordwijk, valt de schade nu nog mee, omdat het pas vijf dagen echt hard heeft gevroren. "Maar het aantal zieke vogels zal zeker toenemen als de vorst aanhoudt". Van der Niet zegt dat het vooral voor de futen, meeuwen en reigers erg moeilijk is aan eten te komen. "De sloten en de grond zijn bevro ren, zodat zij geen vis of wormen kunnen vangen. Als het gaat sneeuwen verslechtert de situatie nog meer, omdat de graseters, zo als waterhoentjes en zeekoeten niet meer bij hun voedsel kunnen komen". De vogels, zo blijkt uit het relaas van Van der Niet, leggen soms dui zenden kilometers af op zoek naar eten. "Zo is laatst bij ons een uit Finland afkomstige zilvermeeuw binnengebracht. De vogel is helaas doodgegaan. Veel vogels sterven door uitputting tijdens zo'n zoek tocht", zegt Van der Niet. In het asiel worden zolang de vorst aanhoudt vogels opgevangen die nog een kans op overleven heb ben. Als de dieren echter te sterk zijn vermagerd, of als het vet van de spieren te veel is ingeteerd wor den de beesten uit hun lijden ver lost. Van der Niet: "Als een meeuw minder dan 700 gram weegt is bij voeding te laat. Eenden en merels in de stad overleven een dergelijke winter meestal wel, omdat zij door mensen aan voedsel worden gehol pen. De meeste slachtoffers vind je daarom in de polder, waar een aan tal vogels, zoals reigers, zich groe- peerd en bij gebrek aan voedsel on opgemerkt dood gaat. Het is daar om zaak dat een oplettende schaat ser dit meldt". Bakkers Een inwoner van Noordwijk ont dekte dezer dagen zo'n groep rei gers in zijn woonplaats aan de Bronsgeesterweg. De politie is daarop ingesprongen door contact op te nemen met twee Katwijkse vishandelaren. Zij leverden 50 kilo gram kabeljauw. In Rijnsburg hebben de plaatse lijke politie en de bakkers de han den ineen geslagen om de vogels van het noodzakelijk voedsel te voorzien. Het is inmiddels in het bloemendorp een goed gebruik dat de bakkers, zodra Koning Winter toeslaat, broodresten naar de poli tie brengen. De politie verspreidt het brood op haar beurt weer op die plekken waar zich grote con centraties vogels bevinden, zoals in het Oegstgeesterkanaal, delen van de Oude Rijn en in Het gat van Lagendijk in Valkenburg. Ook medewerkers van Staats bosbeheer houden dezer dagen een extra oogje in het zeil en dragen er zorg voor dat op diverse plaatsen in het uitgestrekte duingebied de vogels geregeld voedsel kunnen vinden. Dat is veelal bij de duin meertjes waar zich vooral grote aantallen watervogels groeperen. Oproep ALKEMADE - De gemeentebestu ren van Alkemade en Warmond gaan om de tafel zitten om de ver stoorde onderlinge betrekkingen te normaliseren. Vandaag wordt geprobeerd een afspraak te maken voor een verhelderend gesprek. Tijdens de vorige week te Al phen gehouden hoorzitting over de gemeentelijke herindeling in Zuid- Holland Noord maakte de burge meester van Warmond G.H.M. Hendricks-Vlaar zich boos over de hebberigheid van Alkemade. Deze gemeente wil het grondgebied van Warmond ten oosten van rivier De Zijl graag bij haar gemeente voe gen. Voor Warmond zou dat een fikse financiële aderlating beteke nen. Om die reden hadden Gede puteerde Staten al eerder laten we ten geen heil te zien in deze grens wijziging. Hendricks-Vlaar maakte zich met name boos over het feit dat Al kemade nimmer de moeite had ge nomen om eens fatsoenlijk te ko men overleggen. Burgemeester A.H. Meerburg van Alkemade gooide tijdens de hoorzitting nog wat olie op de golven door Hen dricks' kritiek in de categorie emo ties te scharen. De wens van Alkemade leeft ei genlijk al heel lang. De bewoners van het zogenaamde Lage Land maken gebruik van Alkemadese voorzieningen, maar voor het rege len van alle officiële handelingen moeten zij de lange omweg naar het gemeentehuis van Warmond maken. De Stichting Vogelasiel en de vereniging voor Natuur- en Vogel- bescheming Noordwijk roepen in tussen iedereen op de vogels in de buurt regelmatig van voedsel te voorzien, door brood, vetbollen of zaden neer te leggen. Van der Niet: "Het helpt enorm. Ook een bakje water met suiker doet wonderen. Natuurlijk niet te veel water, an ders gaan de vogels baden en be vriezen hun vleugels". De vetbol len kunnen volgens Van der Niet het best worden gemaakt van ge stolde jus met wat zaad". De Vereniging voor Natuur en Vogelbescherming verzoekt te vens het aantreffen van grote con centraties vogels te melden bij het comité Wintervoeding Vogels Noordwijk en omstreken (telefoon 01719-16371). DONDERDAG Leiden LWH, Langegracht 65 - Vertoning tv- film over Aids, 21.30 uur. Gulden Vlies, Breestraat - Vergadering 2 sport en volkshusvesting, 20 BOSKOOP - Om het gemeente huis van Boskoop toegankelijk te maken voor gehandicapten over weegt het college van burgemees ter en wethouders de aanschaf van een trappeklimmer. Leden van de commissie, financiën reageerden gisteravond terughoudend op zo'n apparaat. Niet vanwege de finan ciën, maar omdat zij meer voelen voor een definitieve oplossing van het probleem. Voor een lift is ech ter geen geld. A.J. van der Kolk (PvdA) vond een trappeklimmer een gevaarlijke oplossing. In de brochure stond namelijk dat zo'n klimmer hellin gen en trappen van 35 graden kon' nemen, maar de trappen van het Boskoopse gemeentehuis hebben een helling van 38 graden. Van der Kolk: "Ik moet er niet aan denken wat er gebeurt als zo'n apparaat met daarop een rolstoelgebruiker gaat glijden. Het lijkt me dat we als RIJNSBURG - "Er is sprake van een duidelijke kwali teitsverbetering bij de aanbieding van tulpen ten op zichte van anderhalf jaar geleden, toen we met deze keuringen begonnen. Dus we kunnen spreken van een succes. Zowel voor de kwekers als voor de veiling". Dat zegt C. Francken over de 'keuring van veilingklaarge- maakte tulpen', die gisteren voor de eerste keer in het nieuwe jaar bij de bloemenveiling Flora in Rijnsburg werd gehouden. Deze kwaliteitskeuring van de het verbeteren van de kwaliteit tulpen wordt om de paar weken moeten blijven werken, vooral gehouden. Steekproefsgewijs worden tulpen gekeurd die ter veiling worden aangeboden. De veiling koopt de tulpen voor de gemiddelde prijs die die dag voor de tulpen wordt betaald. Na de keuring, een dag later, ver koopt de veiling de tulpen. Francken is bij de veiling Flora verantwoordelijk voor de kwali teit van het produkt dat daar wordt aangeboden. Hij vertelt dat de medewerkers van de Rijnsburgse veiling dagelijks be zig zijn de kwaliteit van de pro- dukten te verbeteren. Niet om dat de kwaliteit nu onvoldoende zou zijn, maar omdat er steeds meer concurrentie merkbaar wordt van zogenaamde lagelo nenlanden als Columbia, Kenia en Israël. De produkten uit die landen zijn scherp geprijsd, on der meer omdat de kwekers in die 'warme' landen geen hoge energiekosten hebben. De pro dukten uit die landen worden in toenemende mate aangeboden op de Europese markt, waar van oudsher bloemen worden aange boden uit de min of meer tradi tionele bloemenlanden. "Omdat de concurrentie steeds scherper wordt, moeten we zor gen dat op ons produkt niets aan te merken valt. De kwekers hier beschikken over voldoende vak manschap om een kwalitatief hoogstaand produkt te leveren en dat moet zo blijven en waar mogelijk zelfs nog verbeteren", zegt de Floraman. "We zullen aan ter irdt" Volgens Francken kan Neder land de concurrentie aan. onder meer omdat het nauwelijks pro blemen oplevert om de bloemen snel bij de consument af te leve ren. "Daar hebben de lage-loncn- landen meer moeite mee. Het staat vast dat de kwaliteit van de bloemen daar onder lijdt". Die verscherpte concurrentie geldt volgens Francken overi gens niet voor de tulp, "Dat is echt een Nederlands produkt. Maar juist daarom zullen we van deze bloemensoort de kwaliteit extra goed in de gaten moeten houden. Want als je produkt goed is. is de kans dat je nieuwe afzetgebieden vindt ook groter. Voortdurend bezig zijn met de kwaliteit is dan ook ons devies. Daarom hebben we voor tulpen die keuring ingevoerd De keuring van de tulpen wordt verricht door een 'jury' die bestaat uit verzendexporteurs, lijnrijders, commissionairs, keurmeesters en detaillisten. "Mensen dus, die dagelijks bij het produkt betrokken zijn", ver telt Francken. "Tol voor ander- halfjaar geleden kregen we zel den of nooit klachten van hande laren. Hadden ze een keer een slechte ervaring opgedaan met een partij tulpen, dan kochten ze een volgende keer een partij van een ander. Als je als veilingme- De tulpenkeuring op de veiling Flora in Rijnsburg in volle gang. v.l.u.i van den Eijkelen G. Zandbergen. derker niet van slechte ervarin gen op de hoogte wordt gesteld, is het echter ook niet mogelijk om maatregelen te nemen. Dooi de keuring zoals we die nu hou den, weten we wat de eisen van de handel zijn en kunnen we er voor zorgen dat de kwekers er re kening mee houden". In het voorjaar van 1985 werd de eerste keuring van de vei- lingklaargemaakte tulpen ge houden. Bewust werd deed Flora daarvoor een beroep op verte genwoordigers van de 'handel'. Francken: "Die mensen hebben een goede kijk op kwaliteit. Ze zijn er dagelijks mee bezig". Ten behoeve van de keuring wordt steeksproefgewijs een aantal bakken met aangevoerde tulpen apart gezet voor de keu ring later op de dag. Hoewel kwekers niet kunnen worden verplicht aan de keuring mede werking te verlenen, neemt de belangstelling voor de keuring toe. "Ik heb de stellige indruk dat steeds meer kwekers hun produkten willen laten keuren. Tenslotte worden de uitslagen van de keuringen bekend ge maakt in de vakbladen en als je goed scoort, betekent dat dat je produkt beter wordt verkocht", aldus Francken. Bij de keuring wordt onder meer gelet op de snijrijpheid. de lengte, de 'gelijkheid' van de par tij en de presentatie van het pro dukt. Hoewel de keuring inmid dels anderhalf jaar draait, wor den van tijd tot tijd nog partijen aangevoerd die onvoldoende scoren. Vooral de snijlengte van de stelen laat vaak te wensen over en ook zijn er partijen waar in bolresten en zand voorkomen. Vooral aan dat laatste tilt Francken zwaar. In sommige ianden mogen absoluut geen produkten worden ingevoerd waaraan zand of bolresten han gen. Vooral de Verenigde Staten en Japan zijn erg streng. Partijen die te vuil zijn worden zonder meer teruggestuurd. Het kan zelfs voorkomen dal de invoer tijdelijk wordt gesloten in af wachting van maatregelen. Door deze keuringen regelma tig te houden, trachten we het ri sico dal dat soort dingen gebeu ren, zo veel mogelijk te beper ken". Tijdens de keuring werken de verschillende juryleden onafhan kelijk van elkaar. Uit de keu ringsrapporten blijkt dat er wat waardering betreft soms ver schillen optreden. "Een lijnrijder stelt andere eisen aan het pro dukt, dan een de keurmeesters J. Leeuwenburg. H. (foto Wim Dijkman) nog geen koper heeft gevonden voor zijn partij tulpen. Voor de laatste is het geen probleem dat de tulpen nog niet helemaal 'rijp' zijn, maar voor de lijnrijder die nog dezelfde dag zijn tulpen bij een supermarkt of bloemenwin kel in Duitsland of Frankrijk moet afleveren, is dat juist wel het geval". Voor de Rijnsburgsde veiling is de.bolbloem een van de voor naamste produkten. Veertig pro cent van de omzet bestaat uit de handel in bolbloemen. Het groot ste deel daarvan komt voor reke ning van de tulp. Overigens neemt de tulpenbroeienj voort durend toe. Volgens Francken is er een jaarlijkse groei van onge veer zes tot acht procent. "Vooral in die sector is kwaliteitsbewa king van het grootste belang. Let je daar niet op, dan loop je het risico datje de gunst van de con sument verspeelt. En dat willen we niet", aldus Francken. De keuring van veilingklaargo- maakte bloemen blijft sinds eni ge tijd niet beperkt tol de tulp Ook gladiolen, orchideeën en jaarrond-chrysanten worden op gezette tijden door juryleden uit de handel bekeken en gekeurd. Ook bij die soorten, zo is inmid dels gebleken, wordt de kwaliteit steeds beter. gemeente een dergelijk risico niet mogen lopen". D66-raadslid M.A. Berndsen- Jansen noemde een groot nadeel van de trappeklimmer dat de ge handicapten toch afhankelijk blij ven van een ander. Er moet name lijk altijd iemand van het ge meentehuis-personeel aanwezig zijn om het apparaat te bediene- n.A. van Doorn (SGP/RPF) vroeg om een demonstratie van de trap peklimmer. Hij stond niet geheel afwijzend tegenover het idee, om dat het gesjouw van de bodes met rolstoelgebruikers ook grote be zwaren heeft. M.G.J. Hooftman (WD) vroeg zich af öf de gehandi capten wel van zo'n trappeklim mer gebruik'durvën maken. Hij wil daar de gehandicaptenorganisaties wel eens over horen. Wethouder G.J. te Wechel gaf toe dat ook hij sceptisch tegenover de trappeklimmer, een idee van bur gemeester J.H. Reinders, stond. Tijdens een demonstratie ervan zag hij er als tijdelijke oplossing toch wel iets in. Bij die gelegen heid liet de burgemeester zelf zich naar boven brengen met de be- klimmer en volgens Te Wechel werd dat karwei gemakkelijk ge klaard. RIJNSBURG - Het carillon in de toren van de Grote of Lauren- tiuskerk in Rijnsburg is drin gend aan een opknapbeurt toe. Of er ook geld is om het klokken spel een grote beurt te geven, is nog de vraag. "Het onderhoud komt wel met een reuzengang op ons af', vond wethouder W. Glasbergen in ant woord op vragen van het GPV- raadslid W. van Egmond. De wet houder wilde in de commissie vergadering voorlopig alleen praten over de kosten voor het bespelen van het carillon, die worden overgenomen van het Carilloncomité. Het raadslid mevrouw A. de Haas-Kromhout vroeg zich af wie er achter het comité zitten en waarom dit comité ooit is opge richt. Wethouder Glasbergen kon op die vraag geen direct ant woord geven. Hij wist alleen en kele namen van leden van het co mité produceren. Mevrouw De Haas vond het evenals de overige commissiele den overigens uitstekend dat het gemeentebestuur de kosten van het bespelen van het carillon overneemt. "Het carillon is één van de aardige dingen die we ons in deze tijd nog kunnen veroorlo ven", aldus mevrouw De Haas. Van Egmond brak nog eens een lans voor het onderhoud van het carillon: "Ik ben bang dat dit typisch Nederlandse culturele gebeuren in de toren van de Gro te Kerk anders gaat verdwijnen. Wij willen graag dat het bespelen van het carillon doorgaat". LAK-theater, Cleveringaplaats.- 'Blues' door danserscollectief, 20.30 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - Voorstel ling 'Drie generaties', 20.15 uur. Waag, Aalmarkt - Non stop jazz zesdaag- Stichting Burcht, Burgsteeg - open jazz- podium, 19 uur, workshop 20 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Concert Residentie-orkest, 20.15 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Klaverjas sen en sjoelen bij 'De Buitengewonen', rencafé, 20.30-24 t De Waag, Aalmarkt - Jazzzesdaagse, nonstop. Stichting Burcht, Burgsteeg - Open jazzpodium, vanaf 17 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Instuif voor kinderen, 15.15-17 uur. LEIDERDORP Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Klaverjas sen en sjoelen bij 'De Buitengewonen", 20.00 uur. rencafe', 20.30-24.00 i APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apo theken in de regio Leiden wordt waar genomen van vr. 9 t/m vr. 16 januari door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552 en Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. ONGEVALLENDIE'NST Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp, AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST Tel. 071 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. IK 31). ZO 30 uur. 130775. BURGERRAADS LIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder- i 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 i r buitenlands) PSYCHOLOGISCHE PRAKTIJK POS - Morsweg 18, tel. 140111, open psycho logisch spreekuur, zaterdag en zondag van 13-14 uur. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur. vrijd. 09-12 uur, tel. 126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008. RIJNSBURG - Op het ijs van het Oegstgeester Kanaal in Rijnsburg is gisteren door de brandweer een vastgevroren zwaan losgehakt. De zwaan werd, met zijn poten nog vast in een ijsklomp, door de diere nambulance overgebracht naar het vogelasiel in Noordwijk. De brandweerlieden wisten de zwaan met ladders en touwen te bereiken. Ze werden bij de red dingsactie geholpen door mede werkers van de dierenambulance en de politie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16