Met hoog opgestoken kragen en stampvoetend door binnenstad Nieuw regionaal energiebedrijf wellicht naamloze vennootschap DONDERDAG 15 JANUARI 1987 Kroegentocht ininder druk, maar gezellig als vanouds Handen in de zakken, de kraag hoog opgestoken en maar stampen met de voeten op de straat in afwachting van een plekje in een populair café. (Toto Henk Bouwmarn De meeste kroegen hadden over belangstelling niet te klagen. LEIDEN - De kroegbazen zullen gistermorgen met ontzetting de weersberiehten hebben verno men. Die luidde: strenge vorst met daarbij stormachtige wind. Rampzalig voor een kroegen tocht. Een verstandig mens peinst er niet over om met dat weer huis en - vooral - haard te verlaten. De pessimisten kregen echter ongelijk. Hoewel minder druk dan voorgaande jaren, was bijna elk café waar maar een jazz- bandje speelde goed gevuld. Ja, stonden er bij de populaire kroe gen zelfs rijen mensen te kleu men in de kou! door Meindert van der Kaaij Waarom? vraag je je dan af. Sommigen antwoordden dat de kroegentocht tijdens de jaz- zweek iets begint weg te krijgen van de 3 oktoberviering. Nu. die vergelijking gaat wel erg ver, om maar niet te zeggen dat ik dat als Leidenaar zoiets eigenlijk heilrg: schennis vind. Toch is er waar schijnlijk net als tijdens 3 okto ber, sprake van een verwach tingspatroon bij Leidse kroeg- en jazzbezoekers: de woensdag avond is er nu eenmaal voor vrij gehouden, dus vort met de geil In een café staat een wat oude re man op zijn gemak een beetje te wiegen op de tonen van een dixielandband. "Ik ben eigenlijk meegesleept door mijn zoons. Die zeiden: 'Pa ga nou met ons mee'. Hoewel ik er geen cent zin in had, heb ik me laten ompra ten. Nu ik er eenmaal ben, heb ik er toch geen spijt van hoor". Minder druk Hij is blij dat het niet zo druk is als vorig jaar. "Toen kwam ik hier niet verder dan de deur. Af- fijn, dat was bij elk café het ge val. Heb ik bijna de hele avond op een droogje gestaan". Alsof hij zichzelf ergens aan herinnert, nipt hij vergenoegd aan z'n bor rel. In tegenstelling tot andere eta blissementen gaat het er in de berstensvolle Waag carnavalesk aan toe. Een hossende menigte verdrijft de kou uit dc ledema ten. Uit navraag blijkt dat de feestelijke taferelen van de jazz- marathon van vorig jaar nog niet vergeten zijn. "Eens een feest, al tijd een feest", merkt een studen te snedig op. Een onderdeel van de kroegen tocht waarvoor een dergelijke rc- dening ook op gaat. is de borrel- bus die de jazzliefhebbers van kroeg naar kroeg brengt. Inmid dels een min of meer verplicht nummer voor elke rechtgeaarde zuipschuit. De vraag 'hoeveel keer heb jij in de borrelbus geze ten? wordt bijna net zo vaak ge steld als 'hoeveel glazen bier heb jij al op?' Er zijn groepen jongens die met veel tam-tam instappen en vervolgens na een vijftal secon den aan de chauffeur duidelijk maken dat ze er weer uit willen. De man aan het stuur blijft er ge laten onder. Schouderophalend drukt hij op de knop waardoor de deuren zich weer openen. Er zijn voor hem echter ook grenzen. Als een aantal waaghal zen het in hun hoofd haalt om op het dak te gaan zitten, veert hij onmiddellijk op en grijpt heel tactvol in. Op beheerste toon sommeert hij de jongelui zich te gedragen en jawel: ze gehoorza men. Ze zijn ook nog sportief, want ze halen in de bus een fooi op voor de chauffeur. Hij neemt het geld aan met een onbegrij pend gezicht. De avond is voor de feestelijk aangeklede NZH-man heel rus tig verlopen. Hij zegt dat het nooit anders is geweest en hij doet het toch al een aantal jaren. "Het is alleen jammer dat mijn muziek het heeft begeven", zegt hij wijzend op zijn cassetterecor der. De pret onder de borrelbus- reizigers zal er niet minder om zijn geweest. Het leuke van de kroegentocht is dat in alle etablissementen er een bont gezelschap kan worden aanschouwd. Het lijkt wel of ie dereen van stamcafé is veran derd. Oud. jong. punk. disco en kak: alle soorten mensen staan door elkaar. Wonderlijk genoeg valt er zelden narigheid te be speuren. Hoewel dc luidruchtig heid van opgeschoten jongens soms anders doet vermoeden, vallen er nooit klappen. Dat is toch te waarderen. Rest nog de vraag of de kroe gentocht tijdens dc jazzweck een vast plaatsje bij dc elk jaar terug kerende evenementen mag tocei- genen. Vermoedelijk moet het antwoord positief zijn. Het is niet zo dat Leidse burgers al weken van tevoren gaan sparen, zoals dat met 3 oktober wel het geval is. Sinds gister kan worden ge zegd dal de kroegentocht dc ex- treme-koud-weer-test goed heeft doorstaan. Een van de populairste mannen van de kroegentocht is ongetwijfeld de chauffeur van de borrelbus. Om ringd door een aantal schonen wordt van hem verwacht dat hij alle passagiers weer netjes afzet. «foto Henk Bouwman) LEIDEN - Of er aan telefooncellen veel vernielingen worden aange richt, is sterk afhankelijk van de plaats waar de cel staat. Ook zijn jonge vandalen lang niet altijd schuldig aan die vernielingen; ou deren richten eveneens verwoes tingen aan. Tot die conclusie komen onder zoekers van de faculteit sociale we tenschappen van de Leidse Uni versiteit, die in opdracht van de PTT het vandalisme rondom tele fooncellen hebben onderzocht. Drs. R. Leeflang, die aan het on derzoek heeft meegewerkt en bo vendien een vooronderzoek naar telefooncellen in Leiden heeft ge houden, denkt dat het zeer goed mogelijk is door cellen te verplaat sen vandalisme tegen te gaan. "Die vraag stond voorop bij het onder zoek. Het sterke vermoeden zal nu experimenteel worden vastgesteld. Ook ouderen schuldig aan vernielen van telefooncellen We hebben gemerkt dat in bepaal de wijken cellen niet of minder vaak worden vernield dan in ande- In Rotterdam en Utrecht zal de PTT binnenkort een aantal 'vanda- lisme-gevoelige' cellen gaan ver plaatsen om te kijken of er nu min der vernielingen zullen worden aangericht. Leeflang heeft al tijdens het vooronderzoek in Leiden gecon stateerd dat op plaatsen waar veel jongeren rondhangen cellen soms uit verveling worden gemoles teerd. "In de buurt van jeugdsociè- teiten gebeurt het minder vaak dan op de plek waar speelveldjes in de buurt zijn". Dat ook ouderen zich schuldig maken aan vandalisme, komt volgens Leeflang voort uit nonchalance "Wanneer een kwar tje in de gleuf blijft steken, wordt vaak de schoen uitgetrokken om het er toch in te bonken. Ook wordt de hoorn voor dat doel wel gebruikt met als gevolg grote scha de aan het apparaat". Is er eenmaal iets kapot aan een telefooncel, dan gaat die hard achteruit. Kennelijk is de rem om iets te vernielen er in dat geval gauw vanaf. Vandaar dat de PTT ook alles in het werk stelt om de telefooncellen zo goed mogelijk heel te houden. Morsweg (2) Bij deze reageer op de ingezonden brief die vrijdag in deze krant stond van de hand van de heer W. Ultee en die daarin zijn visie gaf op een aantal ontwikkelingen nabij de Morsweg. Net als Ultee ben ook ik een bewoner van de Morsweg. Ik vind het best dat de heer Ultee in de pen is geklommen om zijn be zit te beschermen. Maar ik deel zijn visie op het hele gebeuren aan de Morsweg geenszins en er zijn wel-' licht wel meer mensen die het met hem oneens zijn. Ik plaats vraagtekens bij de uit spraak van de heer Ultee over het waarschuwen van een aantal be woners. Voor wie of wat moet er worden gewaarschuwd? De heer Ultee zegt over bepaalde inlichtingen te beschikken ten aan zien van mogelijke ontwikkelingen nabij de Morsweg, onder meer over de komst van de LBC naar het Wernink-terrein. Wij hebben als bewoners van de Morsweg nooit iets gehoord op vergaderingen en dergelijke. En wat hij bedoelt met de opmerking dat maar een paar bewoners hebben geklaagd over geluidoverlast? Ik kan mij niet her inneren dat de heer Ultee alle be woners is afgegaan om te vragen wie er nu wel of niet voor de plan nen van de gemeente is. Hij meldt in zijn brief voorts dat een aantal bewoners van de Mors weg dubbele beglazing heeft ge kregen. Helaas, moet ik melden dat we geen van allen ook maar één stukje glas hebben gehad. Het eni ge dat we konden krijgen waren tochtstrippen. De heer Ultee schermt dat 95 procent van de bewoners in de wijk niet staat te springen om te verhuizen en het eigenlijk wel naar hun zin heeft. Er is hier in de buurt geen enkele enquete gehouden. Dus waar de heer Ultee die 95 pro cent vandaan haalt is mij een vaag verhaal. Volgens mij overdrijft hij de zaak. Maar hij mag van mij be wijzen dat er inderdaad sprake is van 95 procent. Met de zaken die staan te gebeuren, geloof ik daar niet in. Het is wel begrijpelijk dat de heer Ultee een en ander schrijft. Hij woont het verst van de spoor lijn vandaan. Dus hij heeft makke lijker praten. Maar aan de andere kant moet hij de zaak ook eens vanuit het standpunt van anderen bekijken, namelijk vanuit die men sen die vlakbij de spoorlijn wonen. Hij vergeet dan een ding, namelijk dat de trein bij veel mensen bijna door de achtertuin rijdt. Dat deze bewoners ook veel meer te maken hebben met trillingen en scheuren in muren van de huizen en in enke le gevallen ook met verzakkingen. In dc toekomst moet meer onder houd aan de woningen worden ver richt, hetgeen een extra belasting is voor de bewoners. In werkelijkheid zijn er veel meer mensen voor de plannen van de gemeente om een aantal aan te kopen en te slopen. A. Duffels, Morsweg 163, Leiden Daklozen In deze krant van donderdag 8 ja nuari 1987 wordt gemeld dat de ge meente op verzoek van het minis terie vier huizen beschikbaar stelt voor het onderbrengen van Tamils. Dat is een goede daad. Want je stuurt ze of terug, of er wordt in Nederland voor gezorgd dat die mensen behoorlijk kunnen leven en geeft ze goed onderdak. Zoiets past met name ook in 1987 dat is uitgeroepen tot het jaar van de daklozen. Je denkt dan al gauw dat er in Leiden geen daklozen zijn, maar in Nederland misschien wel in bijvoorbeeld Amsterdam en Rotterdam. Maar niets is minder waar. Lei den kent wel daklozen. Er is zelfs een tehuis voor opvang van daklo zen in de Rembrandtstraat. Maar dat is slechts ten dele waar, want wat is de praktijk? Mensen die ge ruime tijd zijn opgevangen en weer aan het normale maatschappelijke verkeer kunnen deelnemen, kun nen geen huisvesting krijgen. Pun ten te kort... en dat betekent dat ze weer de straat op moeten. Dat het jaar 1987 dat van de dak lozen is mag geen holle frase zijn. Daarom een oproep aan bestuur ders, politieke partijen, bedrijfsle ven en kerkgenootschappen. Zorg ervoor dat aan deze trieste situatie een einde komt. Ruim 100.000 in woners, 40.000 huizen; het moet toch kunnen alle mensen een on derdak te geven als de oprechte wil De wens is dan ook dat burge meester en wethouders op verzoek van de burgerij die maatregelen zullen treffen zodat de verantwoor ding die wij hebben voor onze ei gen burgers tot haar volle recht komt. Dan kunnen we tegen de daklozen zeggen: een voorspoedig 1987. C.W. Kistemaker, Amethisthof 28, Leiden. Inbraak bij bedrijf aan Flevohof LEIDEN - Bij een bedrijf aan de Flevohof werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De dader(s) die binnenkwamen door een ruit te vernielen namen diverse spullen mee: een typema chine, een terminal met beeld beel- scherm en printer, een zaagmachi ne, een boormachine, alsmede de bedrijfsstofzuiger. De totale waar de was nog niet bekend bij de poli tie. LEIDEN/ALPHEN - De sa menwerking van energie- en waterbedrijven in het noordelijke deel van Zuid- Holland krijgt waarschijn lijk de status van een naam loze vennootschap. Dit voorstel doet de stuurgroep van onder anderen gemeen telijke bestuurders, die de fusie voorbereidt, aan de ruim de 30 betrokken ge meenten in de Leidse en Al- phense regio. Het eindrapport van de stuurgroep is aangepast na een hoorzitting eind november vorig jaar in Al phen. De 32 deelnemende gemeen ten konden hun mening geven over de rechtsvorm waarin het samenwerkingsverband van de energie- en watervoorzie ning van de duin- en bollenstreek tot aan Waddinxveen, Nieuwkoop en met inbegrip van het grote ver zorgingsgebied bij Leiden van het Energiebedrijf Rijnland zou moe ten worden gegoten. De conclusies en het daaraan ge koppelde advies van de stuurgroep zijn nog niet officieel openbaar ge maakt. De voor intern gemeente lijk gebruik bedoelde rapportage wordt eerst bestudeerd door de af zonderlijke gemeenten. Aan de sa menvoeging van de gemeentelijke energiebedrijven is twee jaar over leg vooraf gegaan. De rechtsvorm waarin een en an der moet worden gegoten, is het laatste struikelblok geweest voor de fusie. Enkele gemeenten zien liever een zogeheten gemeen schappelijke regeling, vanwege de directere controle daarop. Volgens de stuurgroep voldoet de structuur van een naamloze vennootschap aan de twee belang rijkste criteria: democratische con trole en doelmatigheid. De raad van commissarissen wordt be noemd door de deelnemende ge meenten. kortom de aandeelhou ders. De algemene vergadering krijgt onder meer de taak de win sten te bestemmen, leveringsvoor waarden vast te stellen alsmede de - kostendekkende - tarieven voor de kleinverbruikers. Aandelen In het rapport staat: "De verde ling van de aandelen over de be trokken gemeenten dient bij gele genheid van de oprichting van het nieuwe bedrijf naar het oordcel van de stuurgroep plaats te hebben naar rato van het aantal inwoners van deze gemeenten. De raden der gemeenten die samen een district vormen, zullen gezamenlijk ten minste één commissaris in de raad van commissarissen benoemen" De reorganisatie van de energie- cn waterbedrijven moet ingaan per 1 januari 1988. Als huidige eigena- Kort geding van Dieren bescherming tegen Muurling LEIDEN - De advocaat van de Leidse afdeling van de Dierenbe scherming, mr. W. Kalkman, heeft namens de vice-voorzitter en pen ningmeester L. Schouten,een kort geding aangespannen tegen dierenarts F. Muurling en de ge royeerde voorzitter van de Dieren bescherming F. Frohwein. Muurling en Frohwein beschul digden Schouten in een interview in deze krant van verduistering van een secretaire en voer van de Dierenbescherming. Ook zou Schouten bij de verkoop van een huis 5.000 gulden in eigen zak heb ben gestoken. In het kort geding eist de advocaat dat deze beschul digingen onrechtmatig worden verklaard en gerectificeerd. Het kort geding dient op 20 ja nuari om half twaalf voor de Haag se rechtbank. prentbriefkaarten, lucifersmer ken en sigarenbandjes. Een ieder is van harte welkom tussen 19.00 en 22.00 uur in de aula van de dr. Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat 104 te Leiden. Uitswingen Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag in de grote zaal van het gebouw aan de Berlagestraat 2 een klaverjas- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur. Volksdansen Krici Krici Ticek begint op zes februari een beginnerscursus volksdansen. Er wordt onder richt gegeven in dansen uit Grie kenland, Israël en Joegoslavië. De danszaal is te vinden in het Vlietcomplex aan de Voorscho- terweg, op het terrein van Jeugd dorp. Aanvang 19 45 uur. Ruilbeurs Op vrijdagavond 16 januari houdt Ruilclub Koningskerk we derom een ruilavond voor verza melaars van postzegels, munten. Na afloop van de Leidse jaz- zweek is zondag in Le Bambou aan de Herenstraat 1 de moge lijkheid om nog eens na te pra ten. Naast live-jazzmuziek is er een elpee-beurs en worden op vi deo non-stop jazzfilms vertoond. Aanvang 12.30 uur. Natuurbeheer Het 1VN afdeling Leiden orga niseert in januari 1987 een korte cursus over vrijwillig natuurbe heer in de polder. De cursus be staat uit twee lesavonden en twee ochtenden waarop men de na tuur zal intrekken. Nadere infor matie: Michèle van Baaren, Ger- beralaan 8, 2343 XP Oegstgeest, tel: 071 - 177175. Video Op zondag 18 januari is er om 20.00 uur weer een videolezing van Bhagwan Shree Rajneesh in Ex '85. Op vrijdag 30 januari houdt Ex '85 een open dag. De deur is open van 12.00 tol 18.00 uur. Op zondag 31 januari ten slotte wordt er een feest gehou den. Deur open vanaf 21.00 uur. ren van de voorzieningen zijn be trokken de gemeente Alphen aan den Rijn. de gemeenschappelijke regeling Gas- en Watervoorziening voor de Bollenstreek, de gemeente Boskoop. Elektriciteitsbedrijf Hil- legom, Lisse en Sasscnheim. de ge meenten Katwijk en Noordwijk, de gemeenschappelijke regeling Energiebedrijf Rijnland en de ge meenten Rijnsburg, Voorschoten en Wassenaar. Het te vormen nutsbedrijf krijgt bijna 200.000 verbruikers. Bij de huidige afzonderlijke energie- en waterbedrijven vallen geen ge dwongen ontslagen, zo is bij het begin van het overleg reeds vastge legd. Teneinde zo dicht mogelijk bij de verbruikers te staan, krijgen de tien districtskantoren grote be voegdheden. Het beleid en de coör dinatie van de vier districten wordt evenwel geregeld vanuit het hoofd kantoor, te vestigen in een nader te bepalen gemeente. Verbruikers Voor de verbruikers van gas, elektriciteit, water, stadsverwar ming en mogelijk ook centrale an tenne, verandert maar weinig. Het rapport van de stuurgroep. "De voorliggende intentie is om het nieuwe bedrijf rendabel en zo effi cient mogelijk te kunnen voeren, onder de conditie van zo laag mo gelijke tarieven. Tevens dient het bedrijf een zeker weerstandsver mogen te hebben om incidentele lasten te kunnen dragen en egalise rende invloed te kunnen uitoefe nen op de tarieven". De ontwikkeling van het samen werkingsverband in de grote Leid se regio stjiat haaks op het provin ciale streven de watervoorziening van Alphen aan den Rijn te laten opgaan in een bedrijf rondom Gou da. Alphens wordt nog van drink water voorzien door de Leidsch Duinwatermaatschappij (LDM). In stuurgroepverband is bezwaar aan getekend bij de Kroon. De beoog de oprichting van de Leidse groep bedrijven, zou dc positie van het bezwaar versterken. Bovendien wordt alvast reke ning gehouden met de overname van de LDM door het Energiebe drijf Rijnland (EBR). Vooruitlo pend op de grootschalige fusie heeft het college van beheer van het EBR reeds besloten de aande len van de LDM over te nemen, waarna LDM en EBR bij de in breng als een economische een heid kan worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15