Uitbreiding Leiderdorps rWinkelhof hard nodig Le den: 'Oude Raadhuis Eigenarentiïbune renbaan Duindigt wordt herbouwd moet worden voortgezet' Kwart eeuw Zoeterwoudse bejaardensoos Ambitieus plan opgesteld Man ziek door cv-installatie Warmond verkoopt oude boerderij CIMK: centrum ontbeert trek kei' Oucle foto's trekken record aantal bezoekers PAGINA 14 DONDERDAG 15 JANUARI 1987 LEIDSCH -M DAGBLAD waaruit uiteindelijk het eiland Koudenhoorn is ontstaan. Maar dat is weer een ander verhaal. De uit de 17de eeuw stammende boerderij aan de Warmondse Burgemeester Ketelaar straat. Pachter/boe der Voort zal de boerderij kopen van de gemeente. Waarom? ''Het gevoel speelt mee (foto wim Diji alle duidelijkheid: alles is vrijwillig gebeurt. Ik denk dat het gevoel heel erg meespeelt. De boerderij is een monumentaal iets, een begrip in het hele dorp. Dat komt omdat deze boerderij niet in een polder ligt. En ik ben inderdaad de eerste Van der Voort die zich eigenaar mag noemen, ja". De boerderij dateert uit de ze ventiende eeuw. Van der Voort heeft 40 koeien en 30 fokschapen Op de vraag naar belangwekkende Een koopje? De prijs, 225.000 gulden, doet vermoeden dat het hier om een koopje gaat. Van der Voort ver klaart dat hij kan profiteren van het in de prijs verdisconteerde "pachtervoordeel". B en W schrij ven hierover in hun voorstel tot >iuu verkoop van de boerderij: "Bij de gebëitênïss'eT'doorde WARMOND - De leden van de Warmondse vereniging Het Oude Raadhuis willen niet dat het be stuur de vereniging opheft. Veertig van de 220 leden die in het kleine vergaderingzaaltje bijeen kQnden komen, hebben gisteravond eens gezind het bestuur aangespoord te zoeken naar mogelijkheden om de club voort te zetten. Het bestuur had voorgesteld de club op te heffen omdat de ge meente heeft besloten het linker deel van het voormalige raadhuis aan een Warmondse mevrouw die pr-bureau wil beginnen, te veel schokkende dingen. In de oor log is tijdens de bombardementen de schuur afgebrand. We werden toen geëvacueerd, voor zes weken. Verder hebben we wel eens een hooibergbrand gehad. Dat was het wel. Het hoofdgebouw is al die ja ren ongeschonden gebleven. Het J valt dan ook onder monumenten- verhuren. Zelf kon het bestuur de zorg. De binnenkant? Die heb ik huurprijs niet opbrengen. Het taxatie is rekening gehouden ge houden met de verpachte staat van de objecten, de ligging, de door de pachter aangebrachte verbeterin gen en de niet aanwezige mogelijk heden tot uitbreiding van het be drijf'. Bovnedien is de prijs voor de weilanden gelijk gehouden aan de door de Land- en Tuinbouw- bond gehanteerde prijzen voor gronden die "niet ontsloten" zijn. Van der Voorts weilanden worden namelijk van de boerderij geschei den door de Hoflee. "Wat er nu voor mij aan het 'boe ren' verandert?", herhaalt Van der Voort de vraag. "Niets". En: "Ik kom zwaarder te zitten door die rente en aflossing. Ik heb jonge kinderen en moet aan de toekomst denken. Ik moet mijn volledige in komsten uit de boerderij halen en het zijn moeilijke tijden voor boe ren. Waarom ik het toch waag? Ik weet het niet. De gemeente is met het voorstel gekomen Maar voor bewoonbaar gehouden, ha, ha" Geeft van der Voort nog een feest als hij de boerderij heeft ge kocht? "Nee, ik denk het niet. Ik zal de centjes hard nodig hebben voor andere dingen". heeft daarom gevraagd subsidie. De vereniging is in zijn kleine tien jaar van bestaan altijd ongesubsidieerd gebleven. Het raadsbesluit deed het be stuur concluderen dat de gemeen- ZOETERWOUDE - Eenmaal in de veertien dagen komen zo'n 45 Zoeterwoudse bejaarden bijeen, afwisselend in Don Bosco of in Ons Huis. Ze hebben dan een ge zellige middag waarin ze een kaartje leggen of wat bijpraten. De mensen die deze middagen or ganiseren, leden van het Comité Bejaardensociëteit, zorgen zelf voor drankjes en versnaperin gen. Zo drukken ze de kosten. Met Sint Nicolaas ontvangen de be jaarden een bloemstukje of fruit- bakje, betaald uit de bijdragen- pot van bezoekers, subsidie van de gemeente en een gift van Cari tas. Gistermiddag had het samen zijn in Don Bosco een bijzonder karakter. Het Comité vond het 25-jarig bestaan van de Bejaar- densociéteit een bescheiden feest je waard. Koffie en gebak zorgden voor een feeststemming, die nog beter werd toen burgemeester Houdijk binnenstapte om zijn waarde ring uit te spreken voor het werk dat het Comité verricht. In het bijzonder wendde hij zich tot me vrouw Van Bennekom, die vanaf het begin bij de sociëteit is be trokken. Ze ontving als blijk van waardering een vaas met het ge meentewapen. Ook schonk de burgemeester de sociëteit een geldbedrag. De bejaarden op hun beurt kwamen met een Delfts blauw bord, speciaal ontworpen voor mevrouw Van Bennekom. Voorzitter Van Haasteren van de Katholieke Bond van Bejaar den, overigens ook oud-directeur van bejaardentehuis Emmaus, prees de goede samenwerking tussen Bond en Comité. Ook hij kwam met een geldbedrag over de brug. WARMOND - "Ik weet niet of ik blij moet zijn of niet. Over een jaar weet ik meer". Aldus reageert de Warmondse boer J.P. van der Voort op de vraag wat hij nu werkelijk opschiet met de koop van de al eeuwenoude boerderij aan de Burgemeester Ketelaar straat 25, in de dorpskern. Bij de koop zijn ook de bijbehorende wei landen in de Hofpolder inbegre pen. Van het geslacht Van der Voort wordt de in de Tweede We reldoorlog geboren agrariër de eer ste telg die de boerderij zijn eigen dom mag noemen. Hij dient hier voor 225.000 gulden te betalen. Van der Voort zelf en zijn (voor)vade- r(en) pachtten de boerderij. De huidige eigenaar is de ge meente. Vandaar dat voor het doorgaan van de transactie goed keuring van de gemeenteraad no dig is. Het beleid van de gemeente is er al een paar jaar op gericht ge meentelijke eigendommen waar mee geen gemeentelijk belang is gediend van de hand te doen. In dit licht moet de door burgemeester en wethouders voorgestane trans actie met Van der Voort worden gezien. B en W melden dat "afsto ting" van de boerderij gewenst is omdat de exploitatielasten de pachtsom "belangrijk overtref fen". Jaarlijks verliest de gemeente 9.000 gulden op de boerderij. Vol gens gemeentesecretaris Zoete melk staan er op het lijstje nog te verkopen gemeentelijke eigen dommen "nog enige woningen, alsmede wat landerijen in de Zwanburgerpolder". Een gemeente die eigenaar is van een boerderij. Dat komt niet vaak voor, in elk geval niet in Warmond. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk vertelt dat de gemeente Warmond zich sinds de jaren zestig eigenaar mag noemen. De gemeente kocht toen van wijlen meneer Krantz, één van de grote mannen van de Leidse dekenindustrie, het kasteel Huys te Warmont "plus alles wat daarbij hoorde". Zoetemelk: "De boerderij is in feite een overblijfsel van de aankoop van het bos van dat kasteel". Van der Voort weet nog te vertellen dat de gemeente die gronden destijds kocht voor de •zandwinning De zandwinning WASSENAAR - De afgebrande ei- genarentribune van de Wassenaar- se draf- en renbaan Duindigt wordt herbouwd. Het Centraal Fonds is gisteren akkoord gegaan met een ambitieus plan voor drie diepe zit- lagen van elk drie meter diep. Zij verschillen 50 centimeter in ni veau, worden met onberispelijk vloerbedekking bekleed en bieden plaats aan 150 stoelen. Achter de tafels en stoelen ligt een looppad en een soort galerijtje met de gar derobe, de totalisator, de restaura teur en toiletten. Bovenop de tribune komt een gewone zitgelegenheid voor nog eens 240 bezoekers. Het afge schermde geheel krijgt een prima ventilatie en verwarming, zodat de eigenaren - die de rensport moge lijk maken - zich echt eigenaren voelen en kenners de waardering kunnen snuiven. Hoeveel ze voor hun plaats moeten betalen, hangt af van de definitieve kosten. Die worden binnenkort bepaald, maar vooraf denkt directeur R. Milders dat een jaarkaart rond de 700 gul den gaat koeten voor 70 koersda- gen. De prijzen zijn fors omdat de nieuwe tribune zo'n veertig pro cent duurder uitvalt dan de oude en Duindigt het niet-gedekte deel via de exploitatie moet terugver dienen. Unheimisch De oude, eveneens 36 meter bre de tribune had maar twee lagen en is eigenlijk slechts kort een échte eigenarentribune geweest. De laat ste tijd was de ingang vrij en de sfeer gewoontjes: rubber op de vloer en eenvoudige stoeltjes. Mil ders heeft het zelfs over een "un heimisch gebeuren". Samen met de architect wil hij de tekeningen voor bouwambtena- ren en welstandscommissie zo snel mogelijk naar de gemeente Wasse naar opsturen, in de hoop dat de herbouwing nog deze winter kan starten. Wanneer de vergunningen snel worden verleend, kan de tri bune halverwege dit (ren)sezoen klaar zijn - een jaar na de nimmer opgeloste brand. "Want het is nu ook weer niet zo'n enorm project", aldus de directeur. "Je moet dat niet overdrijven". Zodra de eigenarentribune ge reed is, wil Duindigt de bestuurs- socièteit oppoetsen. Dit afge schermde gebeuren, dat uitkijkt over baan en terrein, wordt op nieuw verkaveld. Sponsors en gro te bedrijven kunnen dan plaatsen huren. Hoeveel zij daarvoor beta len, wordt van geval tot geval beke ken. "Wanneer iemand net 100.000 gulden aan prijzengeld heeft uitge keerd, kan ik me voorstellen dat die niet 1000 gulden voor wat plaat sen hoeft te betalen", merkt Mil ders op. Snelkraak in Warmond WARMOND - Bij een Warmondse winkel in huishoudelijke en elek trische apparaten aan de Heren weg is vanochtend rond vijf uur een snelkraak gepleegd. Een naar schatting 25-jarige jongeman arri veerde met een witte Ford Escort, haalde een straattegel tevoorschijn en gooide deze door de winkelruit. Hij ging er vandoor met drie radio cassetterecorders met een totaal waarde van duizend gulden. Een omwonende die was wakker ge worden van het glasgerinkel heeft nog een tevergeefse poging gedaan de auto tot stilstand te brengen. LEIDERDORP - Een 53-jarige Leidse werknemer van het Hoog heemraadschap Rijnland is gister ochtend met de verschijnselen van een koolmonoxidevergiftiging naar het AZL overgebracht. De man zat samen met de havenmees ter koffie te drinken in hel gebouw van de rioolzuivering aan de Lei- derdorpse Mauritssingel. De ha venmeester vertrok eerder dan de Rijnlander maar is desalniettemin ook onwel geworden, zij het in minder ernstige mate. De vermoedelijke oorzaak is ge legen in de cv-installatie. Veel meer is er nog niet over bekend. o geknipt voor Voorschotense ambtenaren vele meters riet in het Burgemeester Berkhoutpark. Met grote zijn twee van hen gisteren begon- en vandaag gaan zij or stoorbaar door op de bevr plassen. Het riet krijgt een plekje op de eilanden waar het een soort sleep-in vormt voor de zwervers het water. Toch is het niet louter diervriendelijkheid wat de gemeente drijft: wanneer ze niet du ingrijpen dijt het riet te veel it. Van echt uitroeien is geen sprake. Daarvoor zouden ambte- •n aan de slag moeten rond de langste dag. Kost het rietsnijden in het park de gemeente zeker twee dagen, op andere plekken van de gemeente loopt het wel los met de wuivende stengels. Daar beperken r de beplanting zich in de snij dende kou vooral tot de winter- werkzaamheden. Ze snoeien en strooien houtsnippers tussen de beplanting. Dat voorkomt kruid. (fotoHolv te, de eigenaar van het gebouw, de hoofddoelstelling van de club niet ondersteunt. Die hoofddoelstelling is: het open krijgen en houden van het raadhuis voo'r het publiek met exposities, party's etc. De rechter vleugel waar de vereniging nu al weer tien jaar is gehuisvest wordt te klein bevonden. Voorzitter Padberg beschouwt de unanieme uitspraak der leden als een "hart onder de riem". Zijn grote vraag luidt echter: "Wat doe ik hiermee?". Die vraag zal ook centraal staan op 26 januari als het bestuur weer bijeenkomt. De re sultaten van die vergadering zullen op 9 februari andermaal aan de le den worden voorgelegd. De leden hebben het bestuur gis teravond laten weten bereid te zijn extra financiële steun te verlenen Padberg: "Bij voorbeeld door con tributieverhogingen door te voeren of donaties. Op zich zou dat wel kunnen, ja. De mensen in War mond zitten er nogal wamrpjes bij". Of daarmee het grote streven, huur van het hele gebouw, alsnog kan worden bereikt, moet ernstig worden betwijfeld. Zoals bekend heeft de gemeenteraad onlangs in meerderheid besloten de linker vleugel, die door het vertrek van een accountantsbureau weer leeg was komen te staan, aan mevrouw Tuyl van Serooskerken te verhu- Padberg wil daarover zeggen "Ik heb op mevrouw Tuyl van Se rooskerken geen enkele kritiek" Dat heeft de voorzitter wel op het gemeentebestuur. "Dat komt nu met allemaal loftuitingen. Wat jam mer dat we de vrijheid niet "hebben kunnen vinden om het gebouw niet aan jullie te verhuren, zegt het nu. Die vrijheid hadden ze wel! De leden hebben gisteravond una niem gesteld dat B en W een zeer domme beslissing hebben geno men. Dat het een beslissing op lou ter financiële gronden is geweest". Inmiddels is het plafond van de linkervleugel opgeknapt. Padberg cynisch: "Als wij erin hadden ge kund was de gemeente er vast niet zo snel bij geweest. Richting ge- mentesecretaris Zoetemelk zegt Padberg: "Die kan in de krant van gisteren nu wel zeggen dat er ook in Mariënhaven en St. Liduina kan worden geëxposeerd, maar mijn vraag is dan: wat heeft de vereni ging daar nu mee te maken?" Schaatsen kan praktisch overal WARMOND - In Warmond kan be halve op het slechts vijf centimeter dikke ijs van de Groote Sloot, het nog praktisch helemaal open lig gende Joppe en het nog onbe trouwbare ijs van de Sweiland vrij wel overal worden geschaatst. Dit meldt de M. Ouwehand van de Warmondse politie te water na een inspectietocht. Ouwehand ont raadt ook de Leede. "Op sommige plekkken kun je het water onder het ijs door zien stromen". "De rest van de Kaag" is be- schaatsbaar. Gedacht moet hierbij worden aan wateren als de Dieper poel. de Noordermeer, Eimerspoel en de Kever. In het rijtje locaties waar geschaatst kan worden mag natuurlijk de landijsbaan in de Veerpolder achter de Dekker hal len. niet ontbreken. VOORSCHOTEN - De ten toonstelling 'Voorschoten in oude foto's heeft een record aantal bezoekers getrokken. Tijdens dc twaalf kijkdagen tussen 19 december en 11 ja nuari, liepen een kleine 50Ü be langstellenden langs de rijen kiekjes op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis. Dit betekent een gemiddelde van 40 mensen per dag. terwijl andere gemeentelijke exposi ties het in 1986 met gemiddel den van negen (Johan Zitman) en vijftien Jugendstill) moes ten doen Toch was het totaal beeld gunstig met 2290 bezoe kers op 212 dagen. Het bete kende een stijging van 10,8 pro cent in een jaar dat de gemeen te 8,7 procent vaker actief was op haar zolder. Naast werk van Zitman en Jugendslill-artiesten. toonde Voorschoten ook Nederlandse schilderkunst. Japanse pren ten, werk van de Kunstuitleen en Jacob Vermeulen. Ook de Kunstkring had niet te klagen over belangstelling voor haar vier tentoonstellin gen. Zij trok in totaal 2210 be zoekers voor werk van onder meer Kamerlingh Onnes. Paul Citroen en Schroder heeft het veel te veel het karakter van een winkelcentrum waar men alleen de dagelijkse boodschappen haalt. Voor gebruiksgoederen wijkt de gemiddelde Leiderdorper nog maar al te vaak uit naar omlig gende, grotere, plaatsen. Dat staat in een binnenkort uit te brengen rapport van het CIMK. dat in opdracht van de gemeente Lei derdorp heeft onderzocht of het haalbaar is om het Leiderdorps winkelcentrum uit te breiden. Voor het onderzoek werden consu menten uit de hele regio naar hun mening over 'Winkelhof gevraagd Ook werd in hel ondeizoek geke ken naqr de politie van de detail handel in omliggende gebieden. De eigenaar, Nationale Neder landen, wil het nu nog braaklig gende. 3000 vierkante meter grote, stuk terrein aan de kant van de Heinsiuslaan voor de uitbreiding gebruiken Welke 'trekker' daar moet komen, kan zij nu nog niet zeggen. Duidelijk is een trekkersfunctie destijds was weggelegd voor Al- bert Heijn. De grootgrutter richtte in Leiderdorp een van de grootste supermarkten van het land in Drie jaar geleden echter moest zij op die formule terugkomen. De 'extra's' van Albert Heijn verdwenen en de ruimte die door de inkrimping overbleef werd verhuurd aan Blok ker, een schoenen- en een sport zaak. Nationale Nederlanden heeft het rapport nog niet onder ogen gehad en kan er dus nog niet op reageren. Op voorhand liet adjunct-directeur De Graaf enkele maanden geleden al weten in de uitbreiding te gelo ven. Het 56 winkels tellende cen trum is volgens Nationale Neder landen nog niet compleet. De Graaf destijds: "Het is een soort vuistregel dat je een minimale vloeroppervlakte nodig hebt van zo'n 20.000 meter, wil je de consu ment voldoende aanbod kunnen bieden. Een uitbreiding met 3000 meter is dus eigenlijk nog niet ge noeg als je weet dat er nu 15.000 meter is bebouwd. Maar dé be-, schikbare ruimte laat geen grotere uitbreiding toe". De gemeente Leiderdorp zal Na tionale Nederlanden geen stro breed in de weg leggen. Desge vraagd laat wethouder Den Boeit weten achter de uitbreiding te staan. Wel zou de gemeente Leiden kunnen gaan dwarsliggen. Den Boeft gelooft daar echter niet in. "Ik dacht niet dat Leiden al heeft gereageerd. Bovendien heb ik sterk de indruk dat, wat in 'Winkel hof winkelt, voor het overgrote deel onze eigen bevolking 'is. Dus." De raad zal eind deze maand worden gevraagd een zogeheten voorbereidingsbesluit voor de ter mijn van een jaar te verlengen. Vol gens Den Boeft is die termijn vol doende. Hij verwacht dat de voor bereidingen voor de uitbeidingen binnen dat jaar kunnen zijn afge rond. Gaan de plannen door, dan wordt de Heinsiuslaan in tweeen geknipt om doorgaand verkeer te weren. Ook zal er dan een derde ïn- en uitgang van dc parkeergarage worden aangebracht. De kosten van de uitbreiding worden ruwweg geschat op zo'n tien miljoen gulden. LEIDERDORP - Uitbrei- ding van het Leiderdorps winkelcentrum 'Winkelhof is een haalbare kaart. Ster ker nog: het is hard nodig. Want het nu zeven jaar oude winkelcentrum moet drin gend een 'trekker' hebben a la een Hema of een V&D. Het schort in 'Winkelhor aan dei gelijke non-food zaken en derhalve

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14