Steeds Ondanks strenge koude voor aantal mensen geen onderdak Leiden in greep van de kou LEIPSCH DAGBLAD Leidse elfstegentocht wellicht volgende week K* JS Zwerver ldopt tevergeefs aan in Leiden Fel verzet tegen plan afsluiting Breestraat Te water DONDERDAG 15 JANUARI 1987 LEIDEN - Wie in Leiden in een crisissituatie op straat komt te staan, kan bij verschillende in stanties aankloppen voor op vang en onderdak. Sommige instellingen zijn zelfs 24 uur per etmaal bereikbaar en ook de stichting Maatschappelijk Werk Leiden overlegt met de gemeente en het ministerie van wvc om geld los te krijgen met het doel 24 uur per dag bereik baar te zijn. In een enkel geval blijkt iemand in nood in Lei den nergens terecht te kunnen. door Annemiek Ruygrok Dat het noodakelijk is dat de stich ting Maatschappelijk Werk Leiden dag en nacht bereikbaar is, blijkt uit een incident dat zich gisteren voordeed. Bij een benzine-station aan de Gooimeerlaan klopte een al half onderkoelde man aan. Hij had de bitterkoude nacht in de buiten lucht doorgebracht. Eerst had hij getracht in een stal in een weiland een warme plek te vinden. Maar daar was hij door een koe in het gezicht getrapt. Daarop was hij maar door de stad gaan zwerven om in beweging te blijven. Bij het benzinestation kon de man weer op verhaal komen, hij kreeg een kopje koffie en een maal tijd aangeboden en mocht de hele dag blijven. Maar 's avonds werd het een probleem, want dan moest het alarm op de deur. Om vóór de nacht onderdak te vinden, bleek echter geen sinecure, aldus een medewerkster van het benzinesta tion. "We zijn de hele dag aan het bel len geweest. Bij het Leger des Heils kon hij niet terecht. Dat wis ten we al, want daar had hij de avond te voren aangeklopt. Dus hebben we Centrum Onderdak in de Rerribrandtstraat gebeld. Maar Zakennieuws TOMBE/MELSE GROEP - Het oudste kantoor van de Tombe/Mel- se Groep in Nederland bestaat 85 jaar. Dat kantoor is gevestigd in Leiden. De organisatie is een van de grootste op het gebied van ac countants, belasting- en organisa tie-adviseurs in ons land. Ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan wordt op 16 janauri in de Pieterskerk op gepaste wijze feest Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Jazz (1) De directeur van de Stadsge hoorzaal, André de Jong, wist ei genlijk niet wat hij ervan moest vinden. Hij zat te kijken als ie mand die voor de twintigste keer op zijn tenen is getrapt, terwijl hij toch al wel 100 keer had ge zegd dat ze een beetje moesten uitkijken. We schrijven vorige week maandag. In het kantoor van de VW werd de persconferentie over de jazzweek gehouden. Als directeur van de Stadsgehoor zaal was André de Jong daar ook aanwezig. Immers: in die Stads gehoorzaal treedt zaterdagavond een keur van jazzmuzikanten op. Nu was er één probleem: zater dag is de Breestraat afgesloten in verband met de proef die de ge meente wil houden. "En hoe moet dat dan met al die appara tuur die 's middags wordt aange voerd", zei De Jong tijdens de persconferentie. Je zag hem denken: die ge meente verwacht zeker dat de muzikanten hun-spullen gewoon op hun rug naar binnen dragen. "En het vervelende is", zo ver volgde De Jong, "dat ze ons niks hebben laten weten". "Ik heb in de krant moeten le zen dat die proef wordt gehou den. Dat hadden ze me toch ook wel even kunnen vertellen!" Hij zou nog wel contact opnemen met de gemeente, "want er moet natuurlijk wel wat worden gere geld". Werd er wat geregeld? Jazz(2) Als je de brief leest die bewoners van de Breestraat ontvingen, ben je geneigd om die vraag negatief te beantwoorden. We citeren: "Zaterdag 17 januari wordt de gehele Breestraat - dus van Kort Rapenburg tot Gangetje - om 11.00 uur voor autoverkeer afge sloten. Bussen en (brom)fietsers hebben wel toegang. Na 16.00 uur wordt de normale situatie weer hersteld". Na 16.00 uur - dat is waar schijnlijk veel te laat, want de ge luidsmensen van de jazzgroepen zullen toch al wel aan het begin van de middag in Leiden arrive ren, of niet? Voor het antwoord op deze vraag verwijst De Jong ons door naar VW-directeur Hugens, want die schijnt over deze kwes tie contact te hebben gehad met de gemeente Leiden. "Om een uur of drie 's middags kun je de mensen van het geluid wel verwachten", zegt Hugens even later. En wat dan? "Tsja, dan zullen ze even moeten wach ten, tenzij de gemeente natuur lijk klaar is. Kijk, ik heb contact gehad met mensen van de ge meente en ze hebben me beloofd dat ze zo snel mogelijk zullen proberen te werken. Dus als het even kan, zijn ze eerder klaar". En als het niet lukt, als het pas 17.00 uur wordt? "Ja, dat zou dan toch echt vervelend zijn", aldus Hugens. "Vier uur is op zich geen probleem. Als je er vanuit gaat dat die mensen vier uur no dig hebben om alles te installe- Hugens blijft vooralsnog opti mistisch. Er zal hooguit irritatie kunnen ontstaan, besluit hij. We wachten af. Wie weet staat ons wel een vechtpartijtje te wach ten. Plaat En verder met all that jazz. Tijdens voornoemde perscon ferentie kwam ook jazz-promo- tor Dick Wansink aan het woord. Op de toon van iemand die zwaar verliefd is, sprak hij over de Leidse jazzplaat die in de jaz- LEIDEN - Als de vorst aanhoudt wordt op zondag 25 januari de zo langzamerhand traditionele Elfste gentocht in Leiden gehouden Het ijs is op sommige plaatsen al negen centimeter dik. Vandaag zou er weer worden gemeten, maar of het ijs dan de elf centimeter haalt die nodig zijn om een verant woorde Elfstegentocht te houden is nog maar de vraag. Op sommige plaatsen ligt er zells helemaal geen ijs. Vooral in de Haarlemmertrekvaart, op sommi ge punten van de singels en in de- Oude Vest. Dat komt, doordat het Energie Bedrijf Rijnland de nieu we elektriciteitscentrale perma nent in gebruik heeft. Het koelwa ter stroomt in de Leidse grachten en daardoor stijgt de temperatuur In voorgaande jaren, toen de oude Inbraak in modewinkel LEIDEN - Uit een modewinkel aan de Haarlemmerstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag voor 25.000 gulden aan modearti kelen gestolen. Er werden broe ken, pullovers, jacks en colberts van de rekken gegrist De daderts), van wie tot nu toe elk spoor ont breekt, kwamen binnen door het glas van de toegangsdeur te vernie len. centrale nog werd gbruikt, werd er niet permanent gedraaid en stroomde er minder koelwater weg. Overigens is de dikte van het ijs niet de grootste zorg van de organi satoren. De toestand onder de bruggen is op het ogenblik nog erg slecht. Onder sommige bruggen is het zelfs nog helemaal open. "De situatie onder de bruggen is bepa lend voor een Elfstegentocht Daarom hebben we besloten om de tocht pas op 25 januari te laten doorgaan. De kou zit diep in Euro pa, dus we hebben goede hoop dat de situatie vóór 25 januari nog ver betert", aldus Van Woerden van het organisatiecomité. Was het drie dagen eerder gaan vriezen, dan zou de tocht komende zondag zijn verreden. Was dat niet te dicht op de Leidse Jazzweek ge weest'' Van Woerden: "Oh D£l tegendeel. Dat hadden we juist wel leuk gevonden. Twee jaar geleden is de tocht ook op de zondag van de jazzweek verreden. Dat gaf juist iets speciaals". Volgens van Woerden zijn de or ganisatoren "helemaal klaar" voor de Elfstegentocht. Het hele sche ma voor zondag 25 januari zit al in elkaar. De organisatoren denken er trou wens over om de route in zuidelij ke richting te verleggen, om zwak ke plekken in het ijs te omzeilen. "Vermoedelijk zullen we gebruik maken van de Oude en de Nieuwe Rijn", aldus Van Woerden. [«OGfSöOO mtw moor I hm - M zweek verkocht zou gaan wor den. Een prachtplaat, aldus Wan sink, die voorspelde dat de 1000 zwarte schijven in een mum van tijd verkocht zouden zijn. En? Wie Wansink wil spreken, kan hem maar op één plaats vinden: De Waag, alwaar dezer dagen de jazzmarathon wordt gehouden. Kwam zijn voorspelling uit? "Nou", antwoordt Wansink, "we zijn nog niet alle platen kwijt, maar ik verwacht dat we dat aan het einde van deze week wel het geval zal zijn. Nee, dat is geen probleem". Op de vraag of er volgend jaar weer een plaat zal worden ge maakt waarop louter Leidse jazz musici spelen, antwoordt Wan sink in eerste instantie: "Ik weet het niet, ik bedoel, wat kun je daar nu eigenlijk over zeggen". Zegt dan: "Als we weer in dronken bui zijn, komt die twee de er natuurlijk wel". Een duidelijk antwoord. Ja dus. Honden Het is triest gesteld met het wo nen in de omgeving van de Mors- weg. Auto's razen af en aan, de treinen dragen ook al niet bij tot de feestvreugde en tot overmaat van ramp schijten de honden er gewoon op straat. Dat de honde- poep een aantal mensen bijzon der hindert en zelfs éen tikkeltje agressief maakt, is nieuw voor de wijk. Een aantal bewoners van de Mors weg, De la Reij straat en de Pretoriusstraat meent in een rondschrijven op niet mis te ver stane wijze duidelijk te moeten maken aan met name hondebe- zitters welk gedrag er van hen wordt verlangd. 'Het actieteam', zo heet de groep mensen die volstrekt ano niem opereert in die genoemde straten. Alleen dat al was aanlei ding voor een paar hondebezit- ters een copie van het schrijven aan de redaktie te geven. En in derdaad, de toon van de brief sti muleert de eigenaars van de 'trouwe' viervoeters bepaald niet om nu eens naar een terrein in de wijk te lopen waar minder men sen last hebben van de honde- poep, integendeel. Veel honde- bezitters zullen de behoefte niet kunnen onderdrukken om hun metgezel nou juist in de straat 'te laten parkeren' voor het huis van iemand van wie wordt vermoed dat het een van de anonieme briefschrijvers is. Het begin van de brief is ge moedelijk van toon. Er wordt een schoonmaakactie aangekon digd in samenwerking met de ge meente. Maar in de tweede zin is het al raak: op de dag van de schoonmaak moeten de auto's uit de straat! Dus het anonieme actieteam komt ook nog even aan het tweede troeteldier van veel mensen. Nadrukkelijk wordt bewoners gevraagd mee te helpen met het opruimen van de poep: ook zelf meehelpen dus! Voorts wordt er een pleidooi gehouden om de straten in de toekomst te mijden en elders de beesten uit te laten. "Wilt u de hond eens laten rennen, denk dan aan het braakliggend terrein over het spoor (terrein van De Sleutels) of laat uw hond uit langs de spoorlijn bij het par keerterrein over het spoor. Toch 'een hoop' op straat, opruimen dan!". Duidelijk is het in ieder geval wel en misschien heeft het actieteam ook wel gelijk. Maar de toon van de brief zal geheel averechts werken. Er is geen hond die zo'n snauwerige brief pikt. Opvang voor probleemgevallen is in Leiden een moeilijke zaak als je niet in een bepaald hokje past. Zwervers zitten letterlijk en figuurlijk in de kou. (archieffoto) ook daar wilden ze hem niet heb ben, want daar schijnt hij ook al eens eerder te zijn geweest. En dat centrum is eigenlijk niet voor zwervers. Maar dit is toch een ex treme situatie, vind ik. Ze zouden met deze kou toch wel een uitzon dering kunnen maken?" Endegeest "Ook de politie was er niet hap pig op om hem op te vangen. En omdat de man geestelijk in de war was, opperden we de mogelijkheid van opname in Endegeest. Maar daar was hij niet gek genoeg voor, zeiden ze. Uiteindelijk wist hij nog een kennis in de Beatrixstraat. Daar is hij om een uur of tien naar toe gegaan, gisteravond. En ik denk wel dat hij daar onderdak heeft gekregen, want we hadden hem gevraagd om terug te komen als het niet lukte. Maar we hebben hem niet meer gezien". Leiden heeft drie echte zwervers, aldus woordvoerder Graveland van de Leidse politie. In warmere tijden is dat niet zo'n probleem, maar nu het zo extreem koud is, wél. "Wij hebben ook al onze nood geklaagd dat de stichting Maat schappelijk Werk Leiden niet 24 gevierd. Een van de hoogtepunten van die bijeenkomst is de overhan diging van een cheque van 10.000 gulden door de voorzitter van de Tombe/Melse Groep, de heer P. Hoogendoorn, aan de Leidse wet houder wethouder van economi sche zaken mevrouw Fase. Het geld is bestemd voor de organisatie van de Leidse Lakenfeesten. G.W. de Tombe begon het bedrijf in 1902 met een accountantskan toortje aan de Kaiserstraat. Via de Witte Singel, Groenhovenstraat en het Rapenburg vestigde het sterk uitgegroeide bedrijf zich uiteinde lijk aan de Zoeterwoudsesingel waar thans zo'n 110 mensen werken. In totaal werken bij Tom be/Melse Groep 700 mensen. Het bedrijf heeft 25 vestigingen in Ne derland en een in België. Dc omzet bedroeg in 1986 ongeveer 80 mil joen gulden. SNACKBAR STEVENSHOF - Met ingang van gisteren is in het winkelcentrum Stevensbloem de Snackbar Stevenshof gevestigd. Het is de eerste 'winkel' die open is in de Stevensbloem. De snackbar is dagelijks, met uitzondering van dinsdag, geopend van 10.00 tot 20.00 uur. Op koopavonden is de zaak geopend tot 21.00 uur. uur bereikbaar is. Er zijn genoeg instellingen, maar soms past ie mand niet zo in een hokje. Vrij ge regeld komen we hier met iemand te zitten die nergens terecht kan. De politiecel is geen geschikte plaats. In uitzonderingsgevallen doen we het wel, maar er moeten meer mogelijkheden komen". Volgens Graveland staat de Eer ste Hulp Dienst altijd klaar voor dergelijke probleem-gevallen. Maar waar moet zo'n man naar toe? Het Leger des Heils heeft één noodbed in het pand aan de Groe- nesteeg. Maar dat is al bezet. De heilsoldate die deze week voor het reilen en zeilen in het pand zorgt, is daar tijdelijk. Het echtpaar dat de Leidse afdeling van het Leger des Heils runt, is een paar dagen op vakantie". Den Haag "De enige mogelijkheid is om naar het Leger des Heils in Den Haag te gaan", aldus de heilsolda te. Maar navraag daar leert, dat het ook in Den Haag storm loopt. "We hebben al stoelen neergezet, omdat de bedden vol zijn. Dan kunnen de mensen in elk geval warm zitten 's nachts. En een kop koffie of soep is er ook altijd wel". Bij Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat zijn ruim 20 bed den. Maar die zijn bestemd voor psycho-sociale probleemgevallen. Niet voor zwervers. Wel zijn er een paar noodbedden voor één nacht. "In principe nemen we hier geen zwervers op. Het hangt van het ge sprek dat onze medewerkers met zo'n man hebben af, of we hem kunnen opnemen. Er zijn hier be paalde regels: geen alcoholische drank en geen drugs. En als ie mand zich daaraan niet wil hou den, dan kan hij hier niet terecht". Volgens Gerard Bovens van de afdeling welzijn van de gemeente wordt op het ogenblik met een aan tal regiogemeenten intensief over leg gevoerd om te kijken of er sa men iets kan worden geregeld om een 24 uursopvang voor dergelijke probleemgevallen te realiseren. "Het ministerie van wvc heeft Lei den een subsidie van 27.000 gulden per jaar toegezegd. Maar dat is niet genoeg. Een nachtelijke oproep dienst is er wel mee te betalen, maar de werkuren niet". Het overleg met de regio-ge meenten is in een vergevorderd stadium. In het voorjaar zal er iets uitrollen. Maar dat is te laat voor de mensen die in deze verzorgings staat tussen wal en schip vallen. Op acute noodgevallen kan de maatschappij niet inspelen. De woordvoerster van het benzinesta tion begrijpt het ook niet: "Overal gaan de mensen de vogels voeren, omdat die zo te lijden hebben, maar een mens laten ze in de kou staan". De la Reijstraat. De bewoners van het pand links op de foto zijn er voorstander van dat de hond in de goot zijn behoefte doet. Maar volgens het anonieme actieteam is zelfs dat uit den boze. (foto wim Dijkman) De enige groentekraam die gisteren op de Leidse markt stond. LEIDEN - Slechts een paar hande laren hadden gisteren hun plaatsje op de Leidse markt ingenomen. Welgeteld één groentehandelaar was naar de Nieuwe Rijn gekomen, de heer B. Dool. Hij was toch nog best tevreden over de klandizie van die dag. "Wij komen altijd naar de markt, weer of geen weer. We moeten tenslotte ons brood verdie- Volgens M, Tol, voorlichter van de dienst haven en warenmarkten, zijn marktkooplui in principe ver plicht om te verschijnen. "Maar wanneer hun handel zou bevrie zen, geldt dat natuurlijk niet". Vele Leidenaars hebben last van bevroren waterleidingen. Tal van instanties werden bestookt met te lefoontjes van mensen die met dit probleem kampten. Bij de techni sche dienst van de woningbouw verenigingen stond de telefoon roodgloeiend. "Het lijkt hier wel een crisiscentrum" zei een woord voerster van de technische dienst. Bewoners van eengezinswoningen werd geadviseerd zelf voor het ont dooien van bevroren leidingen te zorgen. Bij bevroren leidingen in js&smmz flats kwam de technische dienst wel in actie. "Het risico bestaat dat door problemen in een woning ook in de andere woningen moeilijkhe- LEIDEN - De vereniging voor Pie ters- en Academiewijk zal alle juri dische mogelijkheden benutten om definitieve afsluiting van de Breestraat tegen te gaan. wanneer geen maatregelen worden getrof fen om een toename van het au toverkeer op het Noordeinde tegen Gisteren werd er op de gemeentelijke ijsbaan op de Zoeterwoudsesingel al volop geschaatst. Vandaag is de bana officieel geopend. (foto Wim Dijkman) den ontstaan" aldus de woordvoer ster. Ook de Leidsche Duinwater maatschappij ontving veel tele foontjes van mensen die proble men hadden met de watertoevoer. De LDM is echter alleen verant woordelijk voor de toelevering van water tot de meter. "Wat in de wo ningen gebeurt, moet de loodgieter oplossen", aldus een woordvoer der. De LDM heeft gisteren en van daag wel een groot aantal bevroren watermeters moeten vervangen. Dat kost de afnemer 60 gulden. "Er staat op die meters heel duidelijk dat ze beschermd moeten worden tegen de vorst", aldus de woord voerder van de LDM. De brandweer had nog niet zo veel te maken met problemen rond de waterleiding. "Zolang alles be vroren is, heeft haast niemand wa teroverlast. De problemen' ont staan pas als de boel gaat ontdooi en", aldus de wachtcommandant. en W. De vereniging schrijft verder dat "afsluiting van de Breestraat zon der nadere maatregelen zal leiden tot een toename van het verkeer op het Noordeinde. Daar de huidige (auto)verkeersdrukte het Noord einde nu al zo goed als onleefbaar maakt zou dit een zeer ongewenste ontwikkeling zijn". De vereniging voor Pieters- en Academiewijk verzoekt het college dan ook om, wanneer de Bree straat wordt afgesloten, verkeers maatregelen te treffen op het Noordeinde. De voorkeur van de vereniging gaat daarbij uit naar eenrichtingsverkeer op het Noord- einde. richting Kort Rapenburg. Het wegprofiel moet dan aange past worden: de straat moet smal ler en de trottoirs breder, met maatregelen zoals bloembakken om parkeren op de stoep tegen te gaan. Een 30-jarige man nam gisteren omstreeks kwart voor twaalf een onvrijwillige duik in het water van de Oude Herengracht: hij schaatste in een wak. De man werd gered door twee bewoners die hem uit het water trokken met aan elkaar geknoopte sleepkabels. Terwijl de 30-jarige bij zijn redders onder de douche stond, haalde politie war me kleren voor hem

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13